Geen nieuwe korting hbo-beurs Brits verde leden Coalitie twist over bijdrage aan huisarts De beperkingen van 'al het mogelijke Pinkpop gaat door zonder vergunning Serviërs Financiële gevolgen HSL-zuid onduidelijk Nederlandse media in de ban van Suriname Ritzen wil in 2001 wèl minimaal honderd miljoen bezuinigen op mbo-beurs Gedaalde tolerantie DE STEM BINNENLAND Campagne tegen intolerantie Agenda DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT pESTEM i Geen soepeler ex JUMBO TOPPERS varkensfilet boeren tijgerwit of croustil gebakken i uniekaas oude kaas prinzess magere vruc DINSDAG 21 MEI 1996 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De coalitiepartijen PvdA en WD zijn ernstig ver deeld over de toekomst van de gezondheidszorg.De PvdA wijst een eigen bijdrage voor de huis arts vanaf 1998 vierkant van de hand, de WD is daar juist sterk voor. Coalitiegenoot D66 bekleedt een middenpositie: alleen een eigen bijdrage voor de huisarts als het nut daarvan is aangetoond. Deze tegenstelling kwam gisteren aan de oppervlakte tijdens het debat tussen de Tweede Kamer en D66- minister Borst over het invoeren van een eigen bijdrage van 200 gulden in de gezondheidszorg in 1997. Deze bijdrage geldt niet voor de huisarts. Tandarts en fy siotherapeut zijn al eerder uit het ziekenfondspakket gehaald. Van af 1998 wil het kabinet een inko mens-afhankelijke bijdragerege ling, inclusief huisarts. Borst denkt aan een systeem waarbij ie dereen tien procent per verrich ting betaalt met een maximum van 1 procent van het netto-inko men. Voor ambtenaren geldt zo'n regeling al tientallen jaren. „Men sen mogen niet belemmerd wor den in hun toegang tot de huisarts om financiële redenen," vindt Pv- dA'er Oudkerk, zelf huisarts. De WD meent echter dat de burgers kostenbesef bijgebracht moet worden: „De mensen hebben vaak geen idee wat de gezondheidszorg wel niet kost," aldus woordvoer ster Van Blerck. Het meningsver schil brengt het huidig kabinet niet in problemen. Volksgezond heid zal echter na de verkiezingen van 1998, bij de eventuele vor ming van een nieuwe paarse coali tie, een van de belangrijkste on derwerpen vormen, zei Oudkerk na afloop van het debat. De eigen bijdrage geldt volgend jaar voor zowel ziekenfondspatiënten als particulier verzekerden. Om de pijn voor de ziekenfonds-verze kerden te verzachten gaat hun vaste jaarpremie met 110 gulden omlaag. Bejaarden en mensen met een minimuminkomen betalen maximaal 100 gulden eigen bij drage. Voor 'veelgebruikers' geldt een compensatieregeling: wie het eerste jaar de 200 gulden 'vol maakt' mag 90 gulden van de be lasting aftrekken. Volgens Borst komen circa 600.000 polishouders voor deze aftrek in aanmerking, de ziekenfondsen menen dat het er zeker een miljoen of meer zul len zijn. Het uitvoeren van de re geling kost zeker 100 miljoen gul den, de opbrengsten zijn geraamd op 110 miljoen. Volgens het CDA is dat plan 'Een wangedrocht, een waanzinnig voorstel'. Den Haag (anp) - Minister Ritzen (Onderwijs) wil in 2001 100 tot 125 miljoen gulden bezuinigen op de studiefinan ciering voor studenten in het mbo. In het hoger onderwijs echter moet 'de budgettaire rust in de studiefinanciering gegarandeerd blijven', er komen wat hem betreft geen nieuwe kortingen. Wel komt er een debat dat op lan gere termijn tot ingrijpende wij zigingen in die studiefinanciering kan leiden. Ritzen schrijft dat in brieven aan de Tweede Kamer. De bezuiniging in het mbo geldt voor de studenten die vanaf 1 au gustus 1997 gaan studeren. Een commissie zal Ritzen voor 15 juli adviseren over de invulling van het bedrag dat wordt gekort. Met de bezuiniging voldoet Ritzen aan een afspraak binnen het ka binet. In geen geval mag de be zuiniging ertoe leiden dat er min der studenten in het mbo komen, meent Ritzen. Ook komt er in het mbo geen koppeling van de studieprestaties aan het recht op studiefinancie ring, zoals bij de prestatiebeurs in het hoger onderwijs. De com missie zal verder voor 1 oktober een advies uitbrengen over het gebruik van alle budgetten ten Den Haag - Staatssecretaris Sch- mitz (Justitie) heeft gisteren een voorlichtingscampagne in gang gezet om de Nederlandse bevol king op de hoogte te brengen van het vreemdelingenbeleid. Met grote advertenties in de kranten en reclamespotjes op ra dio en televisie hoopt zij het ver smalde draagvlak voor het vluch telingenvraagstuk te verbreden. Aanleiding voor de campagne is een onderzoek uit december 1994 waaruit bleek dat de kennis over het vreemdelingenbeleid zeer ge ring is. De tolerantie jegens bui tenlanders is wellicht mede daar door afgenomen. Een tweede on derzoek in maart dit jaar stemde Justitie evenmin tot vreugde. Zo vond bijna driekwart van de bevolking dat vreemdelingen geen recht op uitkeringen beho ren te hebben. behoeve van jongeren in het mbo en het leerlingwezen. Dit advies betreft de langere termijn. In de commissie zitten deskundi gen uit het mbo, het bedrijfsle ven, de jongerenbeweging en spe cialisten op het terrein van de studiefinanciering. Voorzitter is F. Kruse, voormalig directeur- generaal van het ministerie van Sociale Zaken. In het hoger on derwijs kan wat Ritzen betreft niet verder meer worden bezui nigd op de studiefinanciering. Het bestaande stelsel beant woordt volgens hem aan de doel stellingen van het kabinet, waar bij de toegankelijkheid van uni versiteiten en hogescholen voor op staat. Wel geeft Ritzen gehoor aan de roep om een breed debat over de toekomst van de studiefinancie ring in het hoger onderwijs. Door de vele veranderingen van de af gelopen jaren hebben met name studentenbonden aangedrongen op een fundamentele herbezin ning. Zij willen dat er een nieuw stelsel komt, dat ervoor kan zorgen dat er voor langere tijd rust intreedt in de studiefinanciering. Ook in de Tweede Kamer is daar voor gepleit. Volgens Ritzen kunnen op korte termijn geen ingrijpende wijzigingen van de studiefinan ciering aan de orde zijn. „Het ka binet geeft met het debat echter wel de ruimte om serieus alterna tieven en wijzigingen te overwe gen," aldus Ritzen. Het kabinet wil een 'open, breed maatschappelijk debat' organise ren over de vraag of het bestaan de geld voor studiefinanciering in het hoger onderwijs beter kan worden besteed. Iedereen die dat wil, kan aan het debat deelne men, schrijft Ritzen. Dus niet al leen studenten, Kamerleden en deskundigen. Het debat moet halverwege 1997 tot conclusies leiden. Direct na de komende zo mer start de discussie. Door Jeroen den Blijker Den Haag - De financiële ge volgen van het besluit voor de aanleg van de hoge snelheids lijn-zuid blijven vooralsnog onduidelijk. Niettemin valt waarschijnlijk nog deze week het officiële besluit over dit tracé tussen Rotterdam en Antwerpen. Donderdag vergadert de Vlaamse deelregering over het HSL-tracé. De kans is groot dat daarbij offi cieel wordt gekozen voor het Ne derlandse voorkeurstracé langs de A16/E19. Dat tracé immers is beter dan de Vlaamse voorkeur, het zoge naamde Haventracé, aldus een begin dit jaar verschenen geza menlijk Nederlands/Vlaamse studie. Waarschijnlijk daags na het Vlaamse besluit zal minister Jorritsma officieel het Neder landse kabinetsstandpunt -uiter aard langs de Al 6- bekend ma ken. Daarmee komt er duidelijk heid op het terrein van de ruimte lijke ordening en -inpassing. Onduidelijk blijft vooralsnog hoeveel Nederland moet betalen aan België. Dat er zo'n bijdrage komt is al eerder afgesproken. De aanleg van de HSL volgens de Nederlandse voorkeur is immers duurder dan de Havenroute. De onderhandelingen over deze bij drage met de Belgische minister van Vervoer Michel Dearden zijn nog in volle gang. Een woord voerder van minister Jorritsma denkt dat het nog wel een maand kan duren voordat de onderhan delingen kunnen worden afge rond. „Maar het kan natuurlijk ook sneller gaan." De onderhandelingen met Daer- den zijn vooralsnog zeer gecom pliceerd. Verschillende, zeer uit eenlopende bedragen doen de ronde, variërend van een 700 mil joen gulden die Nederland zou willen betalen tot ruim 1,4 mil jard gulden die België zou eisen. Inzet van de discussie is vooral de opbrengst van de lijn. Nederland, die de lijn tussen de Nederlandse grens en Antwerpen uiteindelijk goeddeels zal financiëren, eist daarvan een belangrijk deel op. De te vinden verdeelsleutel is echter van grote betekenis voor de uiteindelijke bijdragen. Desi Bouterse bezocht gisteren op verkiezingstoemee het dorp Totness, waar hij zich omringd door vrouwelijke aanhangers ge willig liet fotograf eren. FOTO ANP Door Armand Snijders Paramaribo - De Nederlandse media zijn in de ban van verkiezingen in een onafhankelijk maar onbeduidend land, achtduizend kilometer verwijderd van Hilversum: Suriname. De drie vaste Nederlandse correspondenten in Paramaribo hebben gezelschap gekregen van een imposant leger journalisten en ca mera-mensen. Allemaal wachten ze op dé sensatie van 23 mei, een overwinning van de Nationale Democratische Partij van oud-le gerleider Desi Bouterse. Niemand wil dit historische moment missen. Of het ook daadwerkelijk zover zal komen is nog afwachten, maar het Nederlandse jour naille is er klaar voor, opgehitst door de pa niek die reeds lange tijd politiek Den Haag in de greep heeft. Bouterse als president is voor Nederlandse politici een spook-, voor journalisten een sprookjesscenario. „Zes uur Surinaamse verkiezingen recht streeks op de Nederlandse televisie, is dat niet een beetje veel. We zijn toch geen kolo nie meer?" NDP-kandidaat Ronald Pinas kan er niet over uit dat de NFS, Vara, VPRO en RVU zoveel energie en geld steken in een ogen schijnlijk allesbehalve schokkende gebeur tenis. Want nog geen driehonderdduizend mensen gaan naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Nederlandse journalis ten zorgen ervoor dat door het thuisfront niets wordt gemist. In de aanloop naar de verkiezingen mogen Surinaamse politici, economen, ongediertebestrijders, kaasboe ren en zelfs zwervers allemaal hun zegje doen en op de grote dag zelf wordt televisie kijkend Nederland van negen uur 's avonds tot drie uur 's nachts op de hoogte gehouden van de eerste resultaten. Als die tenminste binnen zijn, want in Suriname is het dan pas tien uur 's avonds. De gezamenlijke omroepen van Nederland 3 gooien tonnen tegen de uitzending aan. Paul Witteman praat vanuit De Plantage het pro gramma aan elkaar. In Paramaribo wordt Felix Meurders in de strijd geworpen. „Vanwege zijn gebrekkige kennis van Suri name," weet een collega. „Doordat hij zo weinig weet, zal hij zich niet zo snel laten afschepen door de gehaaide Surinaamse po litici." De NCRV-radio besteedt dezer dagen min stens zoveel tijd en energie aan het verkie zingsevenement, al dan niet in samenwer king met de Wereldomroep. Deze laatste heeft alleen al drie medewerkers laten over vliegen om de permanente correspondent bij te staan. Iedere omroep en krantenredactie heeft ook een of meerdere verslaggevers ge stuurd, als ware het de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten. Geen massameeting van de NDP van Bou terse, gaat in deze verkiezingstijd voorbij zonder dat met schrijfblokjes of camera's gewapende Nederlandse verslaggevers een en ander gadeslaan. Op vrijwel iedere bij eenkomst klinkt dezelfde propagandataal, maar dat schijnt het journalistenvolk niet te deren. De partij maakt daar slim gebruik van en de spreekstalmeester bedankt ook steevast ie dere keer de buitenlandse gasten die kunnen rekenen op een stevig applaus van de NDP- aanhang. Of de dames en heren journalisten in Neder land vooral maar willen laten weten hoe po pulair Bouterse en consorten zijn. Voor de pers is het natuurlijk uitermate in teressant als de NDP wint. Nog mooier zal het zijn als Bouterse het ver volgens tot president schopt, want de con troverse die dan zal ontstaan tussen Surina me en politiek Den Haag levert weer voor maanden, zoniet jaren nieuws op. Bij verlies van Bouterse stapt het journalistencorps ongetwijfeld teleurgesteld op het vliegtuig naar Amsterdam. DE NAÏVITEIT, waarmee politi ci reageren op allerhande inci denten, is soms bijna vertede rend. Neem de opwinding die zich van een aantal parlementa riërs heeft meester gemaakt over het onderwerp inbreken op tele foonlijnen. Het blijkt buitengewoon simpel te zijn om een apparaatje aan te sluiten op een telefoonkabel. Op die manier kunnen niet alleen gesprekken worden afgeluisterd, maar kan ook onbekommerd worden gebeld met allerlei 06- nummers op rekening van dege ne wiens telefoonkabel is 'be werkt'. Een aantal mensen is met name van dat laatste het slachtoffer geworden. PTT Telecom hield tot voor kort echter vol dat het lijnennet veilig is en de politiek ging min of meer schouderopha lend aan de klachten voorbij. De betrokkenen legden zich er ech ter niet bij neer en groeven een putje in de stoep voor het huis van minister Sorgdrager van Justitie, koppelden een appa raatje aan haar telefoonkabel, gooiden het putje weer dicht en meldden deze actie - vastgelegd door een tv-camera - vervolgens aan alle media. En ja hoor, metr een de Tweede Kamer in rep en roer. Of minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) maar met een 'maatregelen wil nemen'. Dat klinkt flink, maar wat kan de minister doen en vooral, wat bereik je ermee? In elk geval niet dat zoiets nooit meer kan gebeu ren. Zo lang dit land niet uitslui tend wordt bevolkt door Brave Hendrikken moeten we in alle nuchterheid rekening houden met crimineel gedrag en met het feit dat elke maatregel weer een tegenreactie uitlokt. Dat wil niet zeggen dat de over heid niet al het mogelijke moet doen om ongewenst crimineel gedrag te voorkomen. Maar in dat begrip 'al het mogelijke' ligt tevens de beperking. Want tal van maatregelen roepen weer ongewenste neveneffecten op zo als meer bureaucratie of forse verhogingen van kosten of tarie ven. Voor dit soort zaken sluiten poli tici graag de ogen. Die hebben altijd weer de neiging om te rea geren per incident in plaats van zaken zo breed mogelijk te be kijken en aan te pakken. Pas als het echt uit de hand loopt - zoals bij bepaalde activiteiten van po litie en justitie - wordt alles uit de kast gehaald om orde op za ken te stellen. Maar meestal blijft het bij het snelle 'scoren' tijdens een spoeddebat of - nog mooier vanwege de gegaran deerde tv-beelden - het monde linge vragenuurtje. Natuurlijk mag je van de poli tiek verwachten dat ze alert is op het nemen van maatregelen om misstanden te voorkomen. Of om de kwaliteit van het leven van burgers te verbeteren. Maar vaak ontbreekt de volgende stap, het kijken naar de effecten die de bepleite maatregelen zullen hebben. Een heel ander voor beeld daarvan is het voornemen om het roken en drinken van al cohol verder teontmoedigen. Voor het roken wordt gedacht aan een forse prijsverhoging en het verbieden van bepaalde re clame-uitingen. En wat het drin ken betreft speelt minister Borst van Volksgezondheid met het idee om alle contacten met Ko ning Alcohol vóór het achttiende levensjaar te verbieden. Beide acties zijn van een voor spelbare zinloosheid. Want ook hier is Brave Hendrik niet de norm. Er zijn nu eenmaal men sen die roken en alcohol drinken, ook al weet iedereen dat dit slecht is voor de gezondheid. Maar toch wordt steeds weer het glas geheven, wordt toch weer de volgende sigaret aangestoken. Zelfs door mensen die dierbaren door longkanker hebben zien sterven. De sigaretten duurder? Geen probleem, dan halen we ze toch ergens anders waar ze goedko per zijn. Geen reclame meer? Jammer voor de reclamebureaus en de verhuurders van bill boards. Maar tot nu toe is nooit aangetoond dat het verbieden van sigarettenreclame leidt tot een vermindering van het roken. En over het verbieden van de verkoop van alcoholhoudende drank aan jongeren beneden de achttien zullen we het maar he lemaal niet hebben. Geen zinnig mens zal toch durven denken dat zo'n maatregel enige zin heeft. Geen barkeeper of winkelier zal het in z'n hoofd halen om jeugdi ge klanten om een legitimatiebe wijs te vragen. Natuurlijk is het mooi als de. overheid zich verantwoordelijk voelt voor het welzijn van de burgers en probeert hen ertoe aan te zetten slechte en ongezon de gewoonten af te zweren. Maar het is uiteindelijk ieders eigen verantwoordelijkheid om met en in zijn leven te doen wat hij of zij wil. De overheid kan voorlichten en richting geven. Maar verbo i 5 1 i l den werken over het algemeen averechts, tenzij de naleving er van goed en zinvol gecontroleerd kan worden. Die kans is in dit voorbeeld wel heel gering. De Tweede Kamer besteedt deze week veel tijd aan het debat over de gemeentelijke herindeling van Brabant. Verder komen aan de orde de eigen begroting van de Kamer, het gebruik van be strijdingsmiddelen en een door de SP aangevraagd spoeddebat over de berichten over subsi diëring van Philips Nijmegen door het gemeentebestuur van die stad. Commissies bespreken onder meer zaken over asielzoe kers, de problemen van grensar beiders en de maatregelen om in 1996 de koopkracht op peil te houden. De Eerste Kamer be handelt onder andere de Wet op de Orgaandonatie. DE POLITIEK is in hoge mate een korte termijnbedrijf. In Den Haag wordt met verve op incidenten gereageerd. Zaken die vi sie vereisen of ontwikkelingen die forse ingrepen noodzakelijk maken, worden minder gretig besprongen. Vreemdelingenbeleid is een onderwerp dat tot voor enkele ja- ren niet diepgaand werd belicht. Er werd beleid gevoerd op basis van de stelling dat Nederland een tolerant land is dat per traditie goed met vreemdelingen omgaat. Een mooi ideëel uit- gangspunt, maar in tegenspraak met de feiten. Deze aanpak heeft geleid tot een taboesfeer die lange tijd een wezenlijk maatschappelijke kwestie heeft verhuld. Net als inde ons omringende buurlanden is in Nederland wel degelijk spra ke van een vreemdelingenprobleem. In buurten, op scholen en op de werkvloer blijkt dat het met de integratie van buitenlan ders in onze samenleving niet erg wil vlotten. Het heeft te lang geduurd voor de overheid deze realiteit heeft willen erkennen. Een fatale houding, naar nu blijkt. Vooroorde len hebben inmiddels hun werk gedaan. Nederlanders en bui tenlanders weten te weinig van elkaar en de tolerantie jegens buitenlanders is afgenomen. Een recent onderzoek heeft uitgewezen dat - in vergelijking met een onderzoek dat twee jaar geleden is gehouden-het beeld dat Nederlanders over buitenlanders hebben, nog min der positief is geworden. Driekwart van de Nederlanders vindt dat vreemdelingen geen recht op uitkeringen hebben en ruim tachtig procent is van oordeel dat zij zich moeten aanpassen aan de Nederlandse leefwijze. Het antwoord van staatssecretaris Schmitz van Justitie op de ze onthutsende uitkomst is een intensieve voorlichtingscam pagne om de Nederlandse bevolking op de hoogte te brengen van het vreemdelingenbeleid. Een prima initiatief. Onwetend heid leidt immers tot vooroordelen. Een voorlichtingscampagne kan echter slechts tot succes lei den wanneer het informatiegeweld hand in hand gaat meteen helder en daadkrachtig beleid. Niets verhullend en inspelend op de soms harde werkelijkheid. Dat is vele malen meerwaard dan mooie woorden. Acties bij NS van de baan Den Haag - De aangekondigde wilde acties bij de NS-verkeerslei- ding in Den Haag zijn vrijwel zeker van de baan, nu spoorwegen en bonden het gisteravond eens zijn geworden. De treindienstlei ders wilden actievoeren omdat zij de werkdruk te hoog vinden. Afgelopen weekeinde stelde het personeel van de verkeerslei- dingspost Den Haag, onafhankelijk van de vakbonden, een ulti matum aan hun superieuren. Ze wilden een snelle oplossing voor de oplopende werkdruk. NS boden daarop aan gistermiddag opnieuw te overleggen met de vakbonden, 's Avonds kwamen de partijen aanvullende maatre gelen overeen. Zo wordt onder het bestaande NS-personeel ge zocht naar mensen die geschikt zijn om treindienstleider te wor den. 'Streekvervoer naar de beurs' Den Haag - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat vindt dat de VSN Groep, die de streekvervoerders heeft gebundeld, over een jaar of vier los van de overheid moet komen te staan. Dat zou volgens Jorritsma kunnen door de aandelen VSN op de beurs te gaan verhandelen. De minister zei dit gisteren in een interview in NRC Handelsblad. VSN woordvoerder C. Sleddering vindt onder de huidige voor waarden een beursgang voorbarig. „Jorritsma heeft gewoon geld nodig. Beleggers willen zicht hebben op wat er de komende vier a vijf jaar gebeurt. Het streekvervoer moet nu elk jaar met prinsjes dag afwachten hoeveel geld het krijgt. Een beursgang kan alleen als de overheid snel duidelijkheid geeft." Financieringstekort 1996 iets hoger Den Haag - Het financieringstekort komt in 1996 uit op 3,2 pro cent van het bruto binnenlands product (bbp). Dit is iets hoger (0,1 procent) dan vorig jaar werd verwacht, maar binnen het afge sproken plafond. De staatsschuld zal in 1996 licht dalen tot 79,6 procent van het bbp. Dit blijkt uit de voorjaarsnota van minister Zalm van Financiën, die gisteren door het kabinet is aanvaard. Door de tegenvallende economische groei doet zich dit jaar een belastingtegenvaller voor van 2,3 miljard gulden. Ook vallen de uitgaven voor de volksgezondheid 400 miljoen gulden hoger uit. Basisscholieren lezen steeds minder Amsterdam - Basisscholieren lezen weinig boeken in hun vrije tijd. Naarmate ze ouder worden, lezen ze steeds minder. Een leer ling van groep zes leest in zijn vrije tijd zes minuten per dag in een boek. In groep zeven is dat gedaald tot nog geen vijf minuten. In groep acht, de oudste groep, wordt minder dan vier per dag in een boek gelezen. Dat blijkt uit het onderzoek Aap, Noot, Niets van het SCO Kohnstamm Instituut. Daarvoor werden bijna duizend kinderen tussen negen en twaalf jaar vier jaar lang gevolgd, van groep vijf tot en met groep acht. Messenverbod in openbaar vervoer Amsterdam - Wie in Amsterdam een broodmes heeft gekocht bij een warenhuis, kan dat voortaan beter per fiets naar huis vervoe ren. De directie van het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) in de hoofdstad heeft een messenverbod in het openbaar vervoer afge kondigd. De maatregel is volgens een woordvoerder al op 15 mei in stilte van start gegaan. Sindsdien zijn er al drie messen in be slag genomen. Den Haag (anp) - De Raad van State heeft gisteren de vergun ning voor evenementen in Landgraaf van het organisatiebu reau Megaland van Jan Smeets vernietigd. Maar het popfestival Pinkpop en twee andere grote optredens van Tina Turner en Bon Jovi mogen wel doorgaan. De raad vindt dat de gemeente Landgraaf eerst een nieuwe vergunning moet opstel len, voordat Megaland nieuwe evenementen organiseert. Landgraaf had Megaland voor de komende vier jaar toestemming gegeven om twaalf dagen per jaar concerten te houden op de vroe gere draf- en renbaan in het plaatsje. Pinkpop wordt al enkele jaren op de vroegere draf- en ren baan gehouden. Smeets kocht het terrein vorig jaar en doopte het om tot Megaland. Op het 28 hec- tare grote stuk land wil hij meer dere evenementen per jaar orga niseren. Zeventien bedrijven en inwoners van Landgraaf protes teerden tegen de vergunning daarvoor. Volgens de tegenstan ders heeft de gemeente in de ver gunning niets vastgelegd. Voor PinkPop, dit jaar een driedaags popevenement, staan de afspra ken over maatregelen tegen bij- vorbeeld overlast alleen in een draaiboek dat niet openbaar is. De zeventien klagen vooral over geluidsoverlast. Verder zijn de bedrijven en woonhuizen door de grote toeloop van publiek onbe reikbaar. Twee bedrijven, een ho tel en een tankstation,-willen een vergoeding voor het verlies aan inkomsten. Staatsraad J. Bakker, die de ver gunning namens de Raad van State besprak, uitte zware kritiek op Landgraaf. Volgens Bakker dwong de gemeente Megaland de orde te handhaven buiten het fes tivalterrein. Bakker: „Waanzin. Dat kan echt niet." Volgens een woordvoerder van d gemeente Landgraaf is het ma ken van het draaiboek niet een taak voor Megaland. „Het slechts opgenomen in hun ver gunning, voor alle duidelij - heid," vertelde hij. Volgens de organisatoren va Pinkpop zou uitstel van het rest - val dodelijk zijn. Dat was red voor de Raad van State om.to stemming te geven voor het tes val en de twee conceren. De Raad van State zal ook nieuwe vergunning bekijk Daarna komt de raad met een finitief oordeel. nen Haag (anp) - In het gebiec prijedor leefden de verschillend volkingsgroepen sinds de Tv Wereldoorlog broederlijk samen dat eind jaren tachtig het Serv nationalisme oplaaide. Dat zt Noorse rechter Hanne Sophie (r gisteren als getuige-deskundige het Joegoslavië-Tribunaal in het ces tegen de Bosnische Serviër D Tadic. ne oorlogsmisdaden waarvoor Tac aangeklaagd, zijn in het gebied rond edor gepleegd. Prijedor is een g waar het Duitse leger, met daarin lijfd- veel Oostenrijkers, in de Tv Wereldoorlog bijzonder wreed optn Brussel - De Europese Unie is van het exportverbod voor Brits der Nederland, gaan niet akkoorc Er is wel een meerderheid om talg en gelatine uit te zonderen van het uitvoerverbod mits de Britten hun verwerkingsmethodes aan passen. Gisteren vergaderden zo wel de Europese landbouwminis ters als de veterinaire deskundi gen in Brussel. De Europese Commissie stelde vorige week al voor gelatine, talg en sperma vrij te geven. Maar de veterinaire specialisten van de Unie, verenigd in het Permanent Veterinair Comité, waren het vo rige week nog niet eens. De regering in Londen maakte dit weekeinde bekend bereid te zijn het aantal te vernietigen dieren te verdubbelen van 42.000 naar ruim 80.000 stuks. Desondanks bleef Duitsland zich gisteren ver zetten tegen versoepeling van het exportverbod. Bonn vond Oosten rijk, Spanje, Nederland en Grie kenland aan zijn zijde. Nederland zou overstag willen gaan als er garanties komen dat het sperma van BSE-vrije bedrijven is. De uitvoering van het slachtpro- gamma verloopt uiterst stroef, meldt onze correspondent Bob van Huët vanuit Londen. De ope ratie zou hopeloos zijn vastgelo pen door ontoereikende slachtca- paeiteit en gebrekkige organisa tie. De achterstand is inmiddels opgelopen tot honderdtwintig duizend runderen. Volgens inge wijden kan het nog wel een jaar duren voordat de Britse regering de aantallen koeien heeft vernie tigd die zijn toegezegd aan de Eu ropese partners. ""(ADVERT oon een stuk, ols lapje of als rollade Per kilo van 21,90 voor heel brood, co. 800 gram flrotis gesneden, van 2,39 voor per 100 gram van 2,99 voor 40 weke" gerijpt, per kilo _elcer 200 gram van 0,68 voor WK 21. Geldig t/m 2 DEZEWEW- HET voor delig voor j met wel 30 tot Informatiefolder •luxe braadham in roombot •chambourcy chocoiade m haust brösettes, pak a 130, eurobread worste- of saug •honig gevulde pasta's, per Den D„naeSt,f?,n9en vindt u in: Ber9 Kerkradn "i"' Peurne' D°ngen, Eindhovei Moergestel'm Ljh' Luyks9eslel' Mar Harend f N's,?li:ode' Nuenen, Nuth, C S'eenbo e' Schjjndel, Sevenum, Sint N ergen, Terneuzen, Tilburg (2x), Ud

de Stem | 1996 | | pagina 4