Toeristen vroeger naar huis d KORT %?s 0EDK00P DE STEM Zeeuwse sportduikers: Duiken is bewonderen, stropen is bedonderen Barre weersomstandigheden spelen hemelvaartsweekeinde danig parten Vierde rally in Koewacht Dode en gewonden na ongeval bij Braakman Invasie van legervoertuigen in Westdorpe höwaren gevaiien Vlag met decoratie voor inwoners Kats Eén koffie en liters cola-jenever, A5 ENT A AR ÜT Shag nare Shag Shag Chauffeur heeft te veel gedronken 'Een keertje I extra op vakantie' I Minutenlang bleef ze zo staan, I Hsof ze zich absoluut niet reali seerde wat er was gebeurd. Na W glaasje champagne drong het I ®tde prijswinnaars door, waar- :a een spontaan feestje op het I Podium werd gebouwd. Ji.Misschi?n een bele§- Jongens gepakt na mishandeling in St. Annaland El 1996 A4 esloten, beweert ir zijn, behalve in iaanse parlement ven uitgesproken Ie volksvertegen- woord terug. Be- irijpende maatre- hooguit voorge- n daar aepn bno )di, rs, 3. Hij bestaat wil naar breken met ir stabiliteit, moet immers uit vogels lagen. Een enorme d moeilijke opgave, et het oog op Euro- rtoe niet alleen ex- aormalige commu ne beginselen heb- nnen worden over in het parlement thodox-communis- voorstel dat banen .3 bestrijding van de obleem in Italië als Hoe de Olijfrege- ent beleid denkt te sel. rg homogeen. Een vijze, solide namen illingen tussen deze man als de voorma ler onkreukbaarheid ifel met een van zijn ovanni Maria Flick, smeergeldschanda- De steun die hij van een hoopvol teken, van het 55e kabinet itie is geworden, is an veel gezegd wor- istructief gediscussi- ioden :dig gesluierd naar heeft het verbod op ie van Onderwijs in ami Ali, wiens twee et dragen van de ni kt. Volgens Ali is de jyptische grondwet, ihaeddin vaardigde or schooluniformen, stische leerkrachten iten krijgen moslim- >len. Ze zouden leer- van een zeer ortho- dringen. -vuren aan' se Leger (IRA) zal kondigen, schrijven /an de politieke tak n weten aan de Ierse schrijft dat Dublin nanent van karakter or nog een concessie de inlevering van de rleg niet mag belem- ;ag de premier af van rerleg zou op 10 juni ti zuidelijke Stille Oce- atoomafval, schrijft en opslagplaats voor meldt het blad. Een •nationaal project be- •eed te maken als op- hele wereld. ing van Italië gaat de :n kind van de onder- us de nieuwe premier e regering zijn de mi- onmiddellijk naar Si- 1 magistraten te spre ker de georganiseerde Verenigde Staten en moet komen en dat de iet zijn. De investenn- en aangepakt. politie ir tachtig Tibetanen aanleiding van een tweede keer dat iod, in verband a hun in balling" kloosters moeten de actiegroep nummer 1 u1 ;>ens met gewon- waren aangeko- groot aantal kon .3 de t verbod, van I e :ker ar ras ;t 's s en /ertelde ekenhuis htwagens nrien, meen rden. 1.4.10.1994, Stbja. Zeeland Van onze verslaggever Halst - Onderwatersport District Zeeland (ODZ) is (en actie begonnen om duidelijk te maken dat de jjjm tweeduizend Zeeuwse sportduikers niets te maken willen hebben met de illegale praktijken van ijeeften stropen en fuiken lichten. Op een sticker, die zaterdagmorgen 25 mei wordt aangeboden aan recreatie-gedeputeerde G. van gieten, staat de bondige tekst van de Hulsterse duiker P. Sandkuijl: 'Duiken is bewonderen, stro pen is bedonderen'. De sticker wordt gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in Duikcentrum De Greve- lingen in Scharendijke, die om 10.30 uur begint. De Hulstenaar won met deze tekst een prijsvraag die Onderwatersport had uitgeschreven onder de Zeeuwse leden. „Kort, bondig en niets aan duide lijkheid te wensen overlatend," zegt ODZ-secreta- ris A. Engelberts uit Kruiningen. De sticker wordt aan alle ODZ-leden toegezonden en tevens vraagt men de handel die te willen ver spreiden. „Immers niet alleen de Zeeuwsde duikers ergeren zich aan de criminele praktijken die hun sport en haar beoefenaars ten onrechte in diskrediet brengen. Sportduikers uit het hele land en ook uit België en Duitsland betuigen hun steun aan de strijd tegen deze wantoestand," zegt Engelberts. Echte sportduikers willen niet aangezien worden voor criminelen, al dan niet in duikpak. ODZ vraagt de Provincie Zeeland de sticker mee te zenden bij iedere nieuw uit te geven Zeelandver gunning voor duikers. Dat zijn er tussen zeven- en tienduizend per jaar. „Wij hopen hiermee ook een bijdrage te leveren aan het beëindigen van de controverse die er bestaat tussen de sportduikerij en de Zeeuwse beroepsvis sers," aldus Engelberts. I In het Belgische en Nederlandse Koewacht was gisteren voorde vierde keer de rally voor paarden en koetsen te bewonderen. Vijfe nveertig koetsen en een twintigtal paarden maakten met hun eigenaars een ochtend- en middagrit door het bosrijke natuurgebied het Riet en de mooie omgeving van Koewacht/Stekene. Liefhebbers van paarden en koetsen konden de hele dag een kijkje nemen op het terrein nabij café Koekoeksnest. Op dit terrein stond een tent waar een hapje en een drankje genuttigd konden worden, 's Avonds werd de dag met een barbecue afgesloten. foto wim kooyman Van onze verslaggever Breskens/Middelburg - De voor de maand mei barre weersomstandigheden hebben het traditioneel drukke hemelvaartsweekeinde danig parten gespeeld. Niet alleen bleven veel terrassen akelig leeg, ook ging een aantal vakantiegangers wat vroeger naar huis dan gepland. Dagjes mensen werden nauwelijks aan getroffen. „Waar zouden ze nog op blijven wachten," zei zaterdagmorgen ing. Rudi ter Heide, directeur van de Provinciale VW. „De tempe ratuur liet ons lelijk in de steek en de vooruizichten waren niet zodanig dat men besloot het weekeinde na Hemelvaartsdag vol te maken." Het is het zevende vakantiesei zoen dat Ter Heide als WV-di- recteur in Zeeland meemaakt. „Zo door en door matig is het nog nooit geweest. Ik denk dat wij nu de wrange vruchten plukken van de strenge winter die we hebben gehad." Kou Volgens de exploitant van een strandtent in Cadzand leed de toerist meer kou dan dorst. „Zo weinig aanloop als tijdens het Hemelvaartsweekeinde van dit jaar heb ik nog nooit gehad." Of de slechte weersomstandighe den van invloed zullen zijn op de drukte tijdens Pinksteren - een traditonele opmaat voor het va kantieseizoen - durft Ter Heide niet te voorspellen. „Het is duide lijk dat veel mensen er aan toe zijn er een paar dagen op uit te trekken. Veel zal inderdaad af hangen van de weersvoorspellin gen in de loop van deze week. Aan de andere kant kon je afgelo pen dagen in de dorpen en steden wat meer drukte zien. Trekt het verblijf aan het strand niet, dan zoekt men toch wat anders." Illegaal Zes politiemensen en medewer kers van Staatsbosbeheer hebben in de nacht van vrijdag op zater dag gerichte controles uitgevoerd op het illegaal kamperen. Op Walcheren werden zeven mensen hiervoor bekeurd, op Schouwen- Duiveland elf. Een nacht later werd nog een illegaal kampeer der aangetroffen op Walcheren. Het betrof uitsluitend buitenlan ders afkomstig uit Zweden, Frankrijk, België en Duitsland. Zij kregen allemaal een schik king van 170 gulden aangeboden en werden vervolgens doorver wezen naar een camping. Van onze verslaggever Terneuzen - De 20-jarige Terneuzenaar Zain Ouachen is zater dagmorgen in het AZ in Gent overleden als gevolg van de ver wondingen die hij als inzittende van een personenauto opliep bij een verkeersongeval in de nacht van vrijdag op zaterdag. Vier andere inzittenden, waaron der de chauffeur, liepen kwetsu- ■vervolg van voorpagina Mevrouw Wermeling sloeg ver- I schrikt de handen voor haar se- acht. 1A laat het gewoon even over ®heen komen," was de laco- «ce eerste reactie van R. Wer- I lelrng. s had al het vermoeden dat er s ging gebeuren, want de ge- I nWte ka(* dranghekken ge- I Li l'was trouwens net op 1 ™s' want ik heb tot half I getennist." I Li; Wermeling al weet waaraan I Wet geid gaat besteden? I j»,!jeuw doodkalm: „Alle din- IL we van Plan waren, kun- u we nu Iets eerder gaan doen. i.L.r.we zullen het eens rustig I f)nj"l"l'iseur raadplegen." I ]in«n7Ussetl b'e'd dochter Pau- IL Vernieling de gouden che- lii.j V1® vast: „We doen pas november mee. Nog niet zo I ten p 1S' hadden we vier lo- Ip.n,,aPa> een nieuwe keuken!" E tieiin, andere ideeën: „Of een I on u.l aato- Of een keer extra I rustin moeten er eens (20ver nadenken." even ki"S ,was niet iedereen hlij, dat de Klaar om te gaan crossen in de zandput op de Axelse vlakte. foto wim kooyman IVelW-i"" uc prijzen in prijzen in de 1 gevallen. In I "ietdp w 1Weg staan namelijk I iDenf ,euiste huizen. I altijd op dezelf- I 'et Sfipii 1 een winnaar, die I die a J„ kan gebruiken, maar I '«Hoen "ï11 behhen al meer dan !»iete°Cdhetpubliekwor- Door Theo de la Ruelle Westdorpe - Ruim veertig legervoertuigen zorgden voor een ware invasie in West dorpe gistermiddag. De chauffeurs leef den zich uit op een zandvlakte in de Dek kerspolder nabij het dijkdorp. Voorzien van camouflagepakken en het liefst alles zo authentiek mogelijk. De Belgische vereniging Yeomanry organi seert ieder jaar rond hemelvaartsdag een vierdaags kampement in de bossen van Wachtebeke. Van daaruit maakt men diverse tochten in de omgeving. Als toetje reed men zondag naar Westdorpe. Onder de voertuigen een aantal Willy's, een Dingo, maar ook bekendere namen als een DAF van het nederlandse leger, Renault en een Mercedes. Een REO ploegt zich naar bo ven. Even later waagt de chauffeur toch iets te veel en komt het gevaarte tot aan de assen in het zand te zitten. Ondanks het brullen van de motor komt hij niet los. Maar geen nood, een soort gelede voertuig van het type Gam- magoat biedt hulp. Volgens organisator Remi Renier is de doel stelling van Yeomanry het opknappen en in standhouden van legervoertuigen. Daar komt zeker geen militarisme bij kijken. Voorzitter André de Vos benadrukt dit nog eens. Deze verklaart tevens de naam van de vereniging, die is ontleed aan het elite-regiment van het Britse leger. Na afloop van zandfestijn maak te men een tussenstop bij de Gravin in West dorpe en toen ging het weer op huis aan. ren op. De bestuurder, een 21-ja- rige Terneuzenaar, bleek na een blaastest te veel (335 ug/1.) ge dronken te hebben. Rond 03.10 uur reed de bewuste auto op de Hoofdweg (deel van rijksweg 61), tussen Hoek en De Braakman. De wagen, die vanuit de richting Biervliet kwam, raak te van de weg en sloeg vervolgens over de kop. Met een ambulance werden vier van de vijf inzitten den overgebracht naar zieken huis De Honte in Terneuzen. Zain Ouachen bleek, toen politie en ambulance waren gearriveerd, er zeer ernstig aan toe te zijn. Hij werd direct overgebracht naar het AZ in Gent. De chauffeur raakte licht gewond, een inzit tende liep een schouderbreuk op en de andere twee hadden diverse kneuzingen. In samenwerming met de afde ling Verkeer van het Bureau Technische Ondersteuning stelt de politie een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Van onze verslaggever Sint Annaland - Twee jongens uit Sint Annaland zijn zaterdag nacht in hun woonplaats gearres teerd wegens het herhaaldelijk mishandelen en treiteren van leeftijdgenoten. Eerder op de avond waren zij hiervoor al berispt door de poli tie. Het tweetal moest het uit gaansleven van het Thoolse dorp verlaten, maar kwam 's nachts toch weer terug. Toen was er in middels aangifte gedaan van openlijke geweldpleging. Uitein delijk werden ze op heterdaad betrapt. De politie greep in en bracht hen naar het bureau in Bergen op Zoom, waar de jongens nog steeds vastzitten. Omdat zij meer soortgelijke daden op hun kerfstok hebben wordt met de rechtbank in Middelburg over legd wat er verder met de vech tersbazen moet gebeuren. MAANDAG 20 MEI 1996 Kats (anp) - Alle huizen in Kats hebben binnenkort een ei gen vlag. Elk met een afzonderlijke inkleuring, die verwijst naar de bewoners van het betreffende pand en hun omge ving. Zaterdag 25 mei hangen de bewoners hun persoonlijke vlag uit tijdens de kunstmanifestatie 'Schilderijvlaggen in Kats'. Verder vlaggen de inwoners op de eerste vier zaterdagen in juni, op 20 juli, 17 augustus en 21 september. Ook bij dorpsevenementen in de toekomst zullen de vlaggen uit de kast worden gehaald. De 130 vlaggen zijn gemaakt door beeldend kunstenaar Anne Contant (1946) uit Rotterdam. Ze is bij het project uitgegaan van vier basisvlaggen. Gesprekken met de bewoners, het uiterlijk van de woningen, de ligging in de buurt van de zee, het polderland en de luchten vormden verdere gegevens voor de inkleuring. Op elke vlag staat bovendien een teken dat verwijst naar de be woner van het pand. Doelstelling van Contant bij het project was om kunst dichter bij de mensen te brengen. De keuze viel onder meer op Kats omdat de schaal van dat dorp de mogelijkheid bood alle bewoners bij het project te betrekken. „We hebben in deze periode van het jaar leuke dingen in Axel. Naast old-timers, con cours hippique en school's out, namen jonge ondernemers de uitdaging aan het dartspel ver der uit te dragen. Ik ben blij dat Axelerando mee mag pro fiteren. Ik hoop dat het een traditie in Axel wordt," zei Axelse eerste burger De Graaf bij de opening van de 24 uur non stop dart. Samen met zijn beide wethou ders Van Schaick en Van Waes was hij pal daarvoor onder muzikale begeleiding van Axe lerando van het stadhuis opge haald. Zes uur later was hij nog altijd in de sfeervolle tent aanwezig en hoorde hij tot de animators die samen met de le den van het muziekkorps van dirigent Adri de Pooter uit vol le borst zongen. Die trend werd lang volgehouden. Zeker door Marko van de Vel de, die geen genoeg kon krijgen van zijn vertolking van de Bar bier van Sevilla. Deze Spui- haas in hart en nieren hield zijn gangmaken tot diep in de nacht vol. Bij hem ging het licht toen langzaam uit. Bij de o zo over haar zoon tevreden Ria van Overmeeren was dat al enige tijd eerder gebeurd. „Ik ben zo trots op mijn Stan- ny," zei zij honderd keer na het innemen van ietwat veel port. Haar Stanny was samen met levensvriendin Ilse Schieman gastheer en gastvrouw van de Zeeuws Vlaamse dartbond (ZVDB), die het 24-uurs darten voor de tiende maal hield. Het record aantal legs (partijen) stond inmiddels op 767 en was in handen van De Gravin in Westdorpe. De Sonnehoeck kwam daar met 1014 partijen ruimschoots voorbij en mag zich recordhouder noemen. Dat 24 uur achtereen in touw zijn, zijn sporen trok, was aan Pieken en rusten na 23 uur spelen. foto wim kooyman Door Rinus Verberkmoes Axel - Een nieuw record en 2350 gulden voor het goede doel was de opzet van de 24-dart die in de feesttent naast De Sonnehoeck in Axel was opgesteld. Gistermiddag om klok slag drie uur viel die last van spelers en organisators af. Het bed lonkte. diverse van de vijftien deelne mers te merken. Frank Groot- haert moest tussentijds opge ven. De overige veertien wisten van geen wijken en gingen door tot het vreugdevolle ein de. Hierbij de enige dame in het gezelschap. Zij, Nel van Ijk uit Terneuzen, was zaterdagmid dag vastberaden de finish te halen. In de zondagse ochtend uren zat het even tegen. „Ik gooi niets meer," zei zij toen. Naarmate het einde volgde, kroop zij evenals haar mede spelers uit het dal. „Eén koffie en liters cola met jenever hebben me op de been gehouden," wist zij. Haar me destrevers hielden het veelal bij de pint en sigaret. Twee in grediënten waarnaar veelvul dig gegrepen werd. Jammer in dit geval was dat de Engelse sfeer van de zaterdagavond zondag niet meer gehaald werd. Axelerando vierde toen de zondagsrust en miste zodoende de titanenstrijd die Danny de Vos en Maik Cordbruning met elkaar moesten uitvechten om uit te maken wie de beste in de laatste 24 uur was geweest. Cordbruning won na een ster ke opening. De beker was zijn deel. Tevens een van de laatste plichtple gingen van Rob den Toonder, voorzitter van de ZVDB, waar aan nauwelijks te zien was dat ook hij een etmaal achter een tafeltje had gezeten. Met applaus voor elkaar, opge waardeerd met bloemen, en het slaken van een diepe zucht ging het veel bleker dan een dag eerder richting bed. Ein delijk. Woensdagavond om 20.00 uur wordt Axelerando in De Son- nehoeck verwacht. Het opge- haalde bedrag kan daarna de finitief bijgeschreven worden.

de Stem | 1996 | | pagina 5