Nationaal kabinet in Rusland' Toer Mi Hongaren snakken naar band met Westen Ordinaire rel in Bosnisch-Servische dorpspolitiek h» ««SS»™"* We zwoeren dat we allemaal samen zouden sterven IS GOEDKOOP! Zeeuwse spo Barre weersc v&ftxssï i mi ALLEEN OM DE SMAA DE STEM BUITENLAND President Jeltsin paait links en rechts in poging communistische rivaal voorbij te streven Doodseskader Israël jaagt op Hezbollah Generaal Djukie overleden DE STEM COMMENTAAR Vrome wens BUITENLAND KORT l00K-0UT 'Een keertje extra öp vakantie' MAANDAG 20 MEI 1996 A4 Door Yvonne Hamar de la Brethonière (anp) Jakarta - De maandenlange gijzeling in Irian Jaya met de riskante en dra matische ontknoping heeft veel van de ex-gijzelaars gevergd. Martha Klein (32) en haar vriend Mark van der Wal (35) zijn sinds hun terugkeer in de Indonesische hoofdstad onder de hoede van de Nederlandse ambassadeur Brou wer. Hoewel het tweetal er lichamelijk goed aan toe is, acht het zich niet in staat de pers te woord te staan. Eerst willen ze de emoties samen verwerken. Op een geheim gehouden plek komen ze tot rust van de laatste spannende week en de hectische dagen na hun bevrijding. Het tweetal, dat in Jakarta woont, weet nog niet wanneer het terugkeert naar Neder land. Dat de ex-gijzelaars zich beperken tot dankbetuigingen aan het Indonesische le ger, heeft ongetwijfeld te maken met de dubbele gevoelens die zij koesteren tegen over hun gijzelnemers en hun bevrijders. Enerzijds zullen zij ongetwijfeld sympa thie koesteren voor de idealen van de ver drukte Papoea-bevolking, die door de In donesische machthebbers geleidelijk uit hun woongebied worden verdreven. Zo is tijdens hun gevangenschap niet alleen on derling een hechte band ontstaan, maar zijn ook vriendschappen aangeknoopt met Papoea's. Toen de gijzeling vorige week nog tot een goed einde leek te komen, werd dat gevierd met een traditionele slachting van varkens. Ook de bemiddelaars van het Rode Kruis waren uitgenodigd voor het feestmaal. Daarna werden geschenken uitgewisseld en groepsfoto's gemaakt. Anderzijds hebben de rebellen in de laatste uren van de gijzeling toch twee van hun vrienden omgebracht. De twee slachtoffers zijn volgens legerleider Soeyono doodge bloed nadat ze waren bewerkt met kap messen. Uit het relaas van de 25-jarige Adinda Sa- raswati, vriendin van de gedode expeditie leider Navy Panakenan, valt op te maken dat de gijzelaars al die tijd niet geloofden dat de Papoea's geweld tegen hen zouden gebruiken. Ook niet toen bleek dat de In donesische troepen hen hadden omsingeld. „We liepen de kant op waar onze bevrij ders zouden zijn. Toen we een rebel, zwaai end met een bijl, op ons af zagen komen, waren we niet achterdochtig. We hadden geen reden te denken dat hij ons iets aan wilde doen. Plotseling sloeg hij met zijn machete van achteren in op Navy. Daarna staken andere rebellen in op Yosias Mat- heis Lasamahu," aldus Adinda huilend. Zij wilde haar vriend nog helpen maar werd weggetrokken door Jualita Tanasale Lauren. „De man die Navy had neergesto ken, kwam op ons afrennen en toen dacht ik dat zij mij ook wilden vermoorden." Samen met Jualita kon ze naar de andere gijzelaars toe rennen die zich verderop be vonden. De groep weigerde toen te worden gescheiden, wat er ook zou gebeuren. „We zwoeren dat we allemaal samen zouden sterven," zegt Jualita. De Indonesische ex-gijzelaars zijn de enige die wel verklaringen hebben gegeven. Hieruit blijkt dat de gijzelaars over het al gemeen goed werden behandeld, maar dat de Europeanen bijvoorbeeld meer eten kre gen. Ook Rode Kruis-bemiddelaar Henri Fournier, die Martha Klein als 'een zeer sterke vrouw' omschrijft, had totaal niet verwacht dat de OPM-strijders geweld zouden gebruiken tegen hun gevangenen. Maandenlang voerde hij diep in het oer woud onderhandelingen. „Ik heb de OPM-strijders leren kennen als rationele mensen, maar wel onvoorspel baar. Iedereen die bij het overleg betrok ken was, was er zeker van dat er een vreed zame oplossing kwam," zegt hij. Martha Klein foto reuter Van onze correspondent Moskou - De Russische president Boris Jeltsin overweegt de vorming van een nationaal kabinet. „Nieuwe mensen met nieu we ideeën kunnen de huidige problemen van Rusland oplos sen," aldus Jeltsin. r.—m m l Eén van de eisen van Jeltsins li berale rivalen in de verkiezings strijd is zo'n kabinetswijziging. Deze kandidaten stellen dat als voorwaarde om zich ten gunste van Jelstin terug te trekken uit de race om het presidentsschap. De presidentsverkiezingen zijn op 16 juni. Jeltsin nieuwe gezichten kunnen ook uit andere politieke stromin gen komen. „Waarom nemen we niet de interessante ideeën van Javlinski over en die van ande ren?" vroeg Jeltsin zich hardop af. Jelstin vervreemdde hervormers van zich toen hij bij een eerdere kabinetswijziging hervormings gezinde ministers ontsloeg om de communisten wind pit de zeilen te nemen. Nu lijkt Jeltsin dezelf de tactiek omgekeerd te willen toepassen en hervormers aan te willen stellen.De econoom Grigo- ri Javlinski is, net als de chirurg Svjatoslav Fjodorov, een hervor mingsgezinde politicus en presi dentskandidaat, die gruwt van het idee dat de communisten on der leiding van Gennadi Zjoe- Jeruzalem (afp/ap) - Het Israëi- sche leger heeft een doodseskader in het leven geroepen dat wordt ingezet tegen de guerrillabewe ging Hezbollah, die probeert Is raël uit het zuiden van Libanon te verjagen. Dat meldt de Britse krant The Ob server. Volgens de krant gaven le den van Egoz, zoals het doodses kader heet, indirect de aanzet tot het Israëlische bombardement op een VN-basis is Qana, dat vorige maand aan 91 Zuid-Libanese burgers het leven kostte. Bronnen bij Westerse inlichtin gendiensten bevestigen dat Israë lische soldaten in het geheim zijn ingezet buiten de zogenoemde veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Egoz (Hebreeuws voor amandel) zou in totaal zo'n 50 He- zbollah-strijders hebben gedood. Een ander geheime Israëlische le- gerploeg, Eenheid 504, is gemach tigd om in Arabische frontlijnsta- ten te opereren, aldus The Obser ver. Deze eenheid mag agenten werven, inlichtingen verzamelen en mensen ontvoeren, maar niet doden. De islamitische verzetsbeweging Harnas gaat door met het plegen van aanslagen in Israël. Woord voerder Ibrahim Goshe van de be weging zei in Amman dat 'het ver zet of de organisatie van Harnas' niet is aangetast door de arresta tie vorige week vrijdag van Has san Salameh. Salameh werd door Israëlische soldaten neergeschoten. Hij is een vooraanstaand lid van Harnas en geldt als de rechterhand van de voortvluchtige Mohammed Deif. Deif leidt de Izz ed-Din al-Qas- sam, de gewapende vleugel van Harnas. Bij een gewapend treffen tussen het Israëlische leger en de pro- Iraanse Hezbollah-militie zijn gisteren in Zuid-Libanon volgens verschillende bronnen een of twee guerrillastrijders om het leven ge komen. Een Israëlische soldaat raakte gewond. ganov het Kremlin heroveren. Een anti-communistische allian tie met Jeltsin is echter alleen on der voorwaarden denkbaar. Af gelopen week stelden Javlinski en Fjodorov harde eisen aan Jels tin voor eventuele steun aan zijn kandidatuur. Javlinski zou onder andere het aftreden voor 25 mei hebben geëist van premier Tsjer- nomyrdin en minister van Defen sie Pavel Gratsjov. Jelstin zou nu, volgens niet ge heel betrouwbare opiniepeilin gen, met een aanhang van circa 28 procent van de kiezers nauwe lijks voor liggen op Zjoeganov. In een tweede ronde in juli, als in de eerste geen der kandidaten méér dan 50 procent haalt, zou Jelstin makkelijk Zjoeganov kiinpgp verslaan. Volgens een opiniepei ling die de Russische televisie zondag bekendmaakte kan de huidige president in een tweede ronde rekenen op zeker 42 pro cent van de stemmen. Als Zjoe ganov een van de twee leidende kandidaten blijkt in de eerste ronde zou hij op 38 procent kun nen rekenen in een tweede ronde. Jeltsin zei zaterdag bereid te zijn een regering met vertegenwoor digers uit alle politieke stromin gen te vormen. Hij liet evenwel in het midden of deze grote nationa le coalitie voor of na de verkie zingen tot stand zou komen. Volgens sommige waarnemers wint Jelstin evenwel de verkie zingen, desnoods op miraculeuze wijze. „De vraag is niet of Jelstin de verkiezingen wint, maar of hij de macht behoudt," aldus een Rusland-deskundige van het Amerikaanse Congres. Jeltsin heeft als stunt deze maand nog een reis naar Tsjetsjenië ge pland. Terwijl elders in Moskou tal van verkiezingsbijeenkomsten worden gehouden, speelt de band van de Moskouse militie dansmuziek voor een eenzaam paar in het Sokolnïkipark. foto epa Boedapest (anp) - Een zonnig Hongarije maakt zich schijnbaar onbezorgd op voor het koninklijk bezoek van het Neder landse vorstenpaar Beatrix en Claus. De onbezorgdheid op straat is echter in schril contrast met de besognes van alledag. Voor veel Hongaren is het ploeteren om het hoofd boven water te houden. Het gemiddelde inko men van 570 gulden is bij lange na niet vol doende om rond te komen. Velen hebben dan ook twee banen of regelen op een andere manier een aanvulling op het magere inkomen. Het 'regelen' heeft inmid dels geleid tot een zwarte economie die ge schat wordt op een derde van het Bruto Natio naal Product. De belangrijkste problemen van de huidige coalitie van de socialistische MSZP en de links-liberale SZDSZ zijn het hoge overheidstekort en de zwarte economie. Een ander blok aan het been is de staatsschuld die werd opgebouwd in de periode van het goulash-communisme. Vooral in de jaren tachtig werd de groei van de materiële wel vaart betaald met buitenlandse leningen. Om dat die nauwelijk werden gebruikt voor struc turele investeringen, kan er maar moeilijk voldoende worden gereserveerd voor de aflos sing. Toch staat Hongarije er niet beroerd voor. Sinds 1990 pompten buitenlandse inves teerders ruim 17 miljard gulden in de econo mie. Tsjechië, wat investeringen betreft num mer twee in de regio, trok slechts 9,5 miljard. Nederlandse bedrijven als Douwe Egberts, Aegon en Unilever doen al jaren goede zaken in Hongarije. Het land is aantrekkelijk door de geografische ligging, een goed opgeleide bevolking en de relatief lage lonen. De huidige regering van de socialistische pre mier Gyula Horn trad aan in 1994 nadat de kiezer de eerste vrij gekozen, centrum-rechtse regering een vernietigende nederlaag had be zorgd. Moe van de geleidelijke overgang die voor de meeste Hongaren geen verbetering opleverde, gaven de kiezers hun vertrouwen aan de vroe gere hervormingsgezinde communisten. De coalitie heeft radicaal gebroken met het beleid van pappen en nathouden. Na aanvan kelijke aarzeling begon de inmiddels ontsla gen minister van Financiën Lajos Bokros zijn rigide economische programma. Na forse be zuinigingen in de sociale uitgaven, het verho gen van de belastingen en een devaluatie van bijna 60 procent zijn de overheidsfinanciën beter in evenwicht. Maar de sociale kosten zijn hoog. Zo daalde de koopkracht vorig jaar met ongeveer 10 procent. De recente toetreding van Hongarije tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) geeft wel aan dat de regering van de socialistische premier Horn kan rekenen op internationaal vertrouwen in de politieke en economische ontwikkelingen. Dat vertrouwen geeft de Hongaarse regering hoop op het begeerde lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO. Na ruim veertig jaar oriëntatie op Moskou snakken de Honga ren naar een nieuwe band met het Westen. Door onze correspondent Harald Doornbos Pale - Vijf mannen wiens ach ternamen met een K begin nen, een vrouw wier bijnaam luidt 'Mevrouw Mengele', een oorlogsmisdadiger die vecht voor z'n positie en een voor malig Zweedse premier die de overwinning claimt, maar met de staart tussen de benen de aftocht blaast. Tegen deze achtergrond raakten de Bosnische Serviërs afgelopen weekend verwikkeld in een machtsstrijd, die het midden heeft tussen een klassiek ko ningsdrama en een ordinaire rel in de dorpspolitiek. De strijd om de macht in het zon overgoten vakantiedorp Pale be gint vorige week woensdag. Ra- dovovan Karadzic, de van oor logsmisdaden verdachte presi dent van de Servische republiek in Bosnië, bijgenaamd 'De Dok ter', heeft genoeg van zijn pre mier Rajko Kasagic die volgens hem te veel meewerkt met het Westen. De twee mannen - beiden lid van de uiterst rechtse Servische De mocratische Partij (SDS) - begin nen met het slijpen van hun mes sen. De bokswedstrijd begint. Kasa gic neemt het op tegen de vier be langrijke havikken, wiens ach ternamen ook beginnen met een K: Karadzic, Krajsnik, Koljevic en Klickovic. Kasagic weet zich gesteund door de internationale gemeenschap onder leiding van de Hoge Verte genwoordiger van de VN, Karl Bildt. Ook een paar lokale Banja Luka afgevaardigden van de SDS staan achter hem. In het weekend breekt de hel los. Het televisie journaal van de Bosnische Serviërs begint een ware tirade tegen de ontslagen Kasagic. 'Hij is een verrader van het Servische volk', meldt een verslaggever. Kasagic zelf wordt inmiddels steeds zenuwachtiger. Hij eist een zitting van het parlement. 'Geen enkel probleem,' zegt Luka Petrovic, adviseur van Karadzic. Diezelfde nacht nog roept Karad zic het parlement voor een zitting bijeen in Pale. Pro-Karadzic par lementsleden worden uit hun bed gehaald en zitten om half drie 's nachts slaperig in de zaal. Er zijn 54 van de 84 afgevaardigden aan wezig; net genoeg om over het de finitieve lot van Kasagic te kun nen stemmen. De nieuwe premier heet Klicko vic. Hij is een havik. Bildt onder handelt meteen met de nieuwe premier en laat Kasagic als een baksteen vallen. Maar Radovan Karadzic is nog niet klaar. Nu hij zich van Kasa gic heeft ontdaan hoeft hij zich geen zorgen meer te maken over de oppositie in de Republika Srpska. Het probleem is echter dat Bildt bij de Servische president Milo sevic op bezoek is geweest. Milo sevic zou Karadzic nog liever vandaag dan morgen zien aftre den, aangezien beide heren al bijna drie jaar in onmin met el kaar leven. Plotseling besluit 'De Dokter' om een aantal van zijn functie's af te stoten. Volgens onderhandelaar Bildt betekent dit dat Karadzic geen president meer is van de Re publika Srpska. Karadzic ont kent. Bildt wil een brief hebben met daarin een geschreven verklaring van Karadzic waarin hij afstand Belgrado/Den Haag - Djordje Djukie (foto), de wegens oorlogsmis daden aangeklaagde Bosnisch-Servische generaal, is op 62-jarige leeftijd in een militair ziekenhuis in Belgrado overleden. Djukie was in april door het Joegoslavië-Tribunaal om gezondheidsredenen vrijgelaten. Djukie was tijdens de Bosnische burgeroorlog verantwoordelijk voor logistiek in de staf van legerleider Mladic. Eind januari werd hij in de Bosnische hoofdstad Sarajevo opgepakt. Bosnië droeg hem over aan het VN-Tribunaal in Den Haag, in eerste instantie als ge tuige. Eind februari besloot aanklager Goldstone tot een aanklacht we gens oorlogsmisdaden tijdens de belegering en beschieting van Sa rajevo. Eind april besloot het Tribunaal tot vrijlating omdat door Djukie' ziekte geen eerlijk proces mogelijk zou zijn. Hij leed aan kanker. doet van het ambt van president. 'De Dokter' moet lachen. Hij be noemt inmiddels vice-president Biljana Plavsic als waarnemer. De bijnaam van deze Servische dame luidt al sinds het begin van de oorlog: 'Mevrouw Mengele'. Het was namelijk Plavsic die alle etnische zuiveringen aanmoedig de, oorlogsmisdadiger Arkan voor de televisiecamera's kuste en een nog radicaler figuur is dan Karadzic zelf. Volgens Plavsic voerden de mos lims in Sarajevo Servische kinde ren aan de hongerige leeuwen in de dierentuin van de omsingelde Bosnische hoofdstad. Ook vond ze moslim-enclaves als Srebrenica en Gorazde nog niet zo'n slechte opossing. Want, be weerde ze, moslims zitten van oudsher liever boven op elkaar, wij Serviërs daarentegen hebben juist ruimte nodig. De woordvoerder van Karl Bildt, Colm Murphy, blijft echter vol houden dat het ontslag van Ka radzic (Karadzic blijft ontken nen) een grote overwinning is voor het Westen en het welslagen van de uitvoering van het Day- ton-akkoord een stuk dichterbij brengt. „Nu kunnen we tenminste met gematigde Serviërs onderhande len," aldus Murphy. De grote vraag is echter: Na het gedwon gen vertrek van ex-premier Kasagic zijn er geen gematigde Serviërs meer op hoge posten. Als Rome gesproken heeft is de discussie gesloten, beweert een klassieke zegswijze. Het mag overal waar zijn, behalve in de Italiaanse politiek. Al 55 maal heeft het Italiaanse parlement in iets meer dan een halve eeuw zijn vertrouwen uitgesproken in een nieuw kabinet en even vaak kwam de volksvertegen woordiging binnen een jaar op zijn gegeven woord terug. Be langrijke beslissingen, hervormingen en ingrijpende maatre gelen worden daarom in de Italiaanse politiek hooguit voorge steld, nimmer uitgevoerd. Regeringen krijgen daar geen kans toe. De nieuwe Italiaanse premier, Romano Prodi, wil breken met deze traditie. Hij streeft, net als zijn kiezers, naar stabiliteit Maar of hem die gegund wordt, is de vraag. Hij moet immers hervormen en zijn centrum-linkse coalitie bestaat uit vogels van zeer diverse pluimage. Prodi heeft mediamagnaat Berlusconi verslagen. Een enorme prestatie, maar nu staat hij voor een zeker zo moeilijke opgave Prodi wil de overheidsfinanciën saneren. Met het oog op Euro pa moet hij dat ook. Zijn Olijfcoalitie, waartoe niet alleen ex- christen-democraten behoren maar ook voormalige commu nisten die zich tot de sociaal-democratische beginselen heb ben bekeerd, lijkt het moeilijk eens te kunnen worden over waar en hoe er bezuinigd moet worden. Prodi is, om het nog ingewikkelder te maken, in het parlement afhankelijk van de steun van de laatste orthodox-communis ten en die zijn tegen vrijwel elk economisch voorstel dat banen kost. De communisten willen de prioriteit op bestrijding van de werkloosheid leggen. Een even nijpend probleem in Italië als de uit de hand gelopen staatsboekhouding. Hoe de Olijfrege ring uit deze tegenstellingen een consistent beleid denkt te kunnen afleiden, is iedereen nog een raadsel. Daarenboven is de ministersploeg niet erg homogeen. Een groot aantal bekende, en op hun eigen wijze, solide namen maakt deel uit van het kabinet. De tegenstellingen tussen deze eigenwijze figuren is echter manifest. Een man als de voorma lige onderzoeksrechter en het boegbeeld der onkreukbaarheid Di Pietro zit zij aan zij achter de regeringstafel met een van zijn vroegere tegenstanders, de advocaat Giovanni Maria Flick, verdediger van een aantal verdachten in smeergeldschanda len. Prodi's ambitie is bewonderenswaardig. De steun die hij van de Italiaanse kiezers verkregen heeft is een hoopvol teken. Maar het idee dat Italië met het aantreden van het 55e kabinet een normale, stabiele Westerse democratie is geworden, is niet veel meer dan een vrome wens. Er kan veel gezegd wor den in Rome, maar er zal nog méér èn constructief gediscussi eerd moeten worden. Sluier Egyptische meisjes verboden Cairo - Egyptische meisjes mogen niet volledig gesluierd naar school gaan. Het Constitutioneel Hof in Cairo heeft het verbod op sluiers in scholen bevestigd, dat het ministerie van Onderwijs in 1994 had uitgevaardig. Het Hof verwierp een klacht van Mahmoud Sami Ali, wiens twee dochters van school gestuurd waren wegens het dragen van de ni- qab (volledige sluier), die ook het gezicht bedekt. Volgens Ali is de richtlijn van het ministerie in strijd met de Egyptische grondwet, die zich op het islamitische recht baseert. Minister van Onderwijs Hussein Kamel Bahaeddin vaardigde twee jaar geleden een strenge richtlijn uit voor schooluniformen, om de groeiende invloed van fundamentalistische leerkrachten tegen te gaan. Volgens de Egyptische autoriteiten krijgen moslim fundamentalisten steeds meer invloed op scholen. Ze zouden leer krachten recruteren die de schoolkinderen van een zeer ortho doxe opvatting van de Islam trachten te doordringen. 'IRA kondigt nieuw staakt-het-vuren aan' Londen - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zal woensdag een nieuw staakt-het-vuren aankondigen, schrijven twee Britse zondagsbladen. Volgens de Sunday Mirror heeft de leider van de politieke tak Sinn Fein van de IRA, Gerry Adams, dit laten weten aan de Ierse premier John Bruton. News of the World schrijft dat Dublin hoopt dat het staak-het-vuren dit keer permanent van karakter is. Afgelopen week deed de Britse premier Major nog een concessie aan de IRA. Major zei dat het probleem van de inlevering van de wapens door de IRA het komende vredesoverleg niet mag belem meren. Met zijn uitspraak in de Irish Times zag de premier af van de eis tot ontwapening vooraf. Het vredesoverleg zou op 10 juni moeten beginnen. 'Atoomopslag in Stille Oceaan' Hamburg - De VS en Rusland zouden in de zuidelijke Stille Oce aan op zoek zijn naar een opslagplaats voor atoomafval, schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel vandaag. Indien de plannen doorgaan is de omstreden opslagplaats voor atoomafval in Gorleben niet meer nodig, meldt het blad. Een groep Amerikaanse investeerders is een internationaal project be gonnen om een atol in de Stille Oceaan gereed te maken als op slagplaats voor gevaarlijk atoomafval uit de hele wereld. Italië pakt maffia hard aan Palermo - De nieuwe centrum-linkse regering van Italië gaat de maffia harder aanpakken. „De maffia is geen kind van de onder ontwikkeling, maar de moeder ervan," aldus de nieuwe premier Romano Prodi. Na het eerste kabinetsberaad van de nieuwe regering zijn de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justitie onmiddellijk naar Si cilië gereisd om er met hoge ambtenaren en magistraten te spre ken. In Palermo wordt een conferentie over de georganiseerde misdaad gehouden. Functionarissen uit de Verenigde Staten en Italië willen dat er een soort Marshallplan moet komen en dat de oorlog tegen de maffia een economische moet zijn. De investerin gen en winsten van de maffia moeten worden aangepakt. Tibetanen slaags met Chinese politie Peking - Chinese politie-agenten hebben zeker tachtig Tibetanen in elkaar geslagen bij een confrontatie naar aanleiding van een verbod op foto's van de Dalai Lama. Het was de tweede keer da de politie optrad naar aanleiding van het verbod, in verban waarmee de door Tibetanen vereerde foto's van hun in balling schap levende geestelijk leider uit tempels en kloosters moeten worden verwijderd. Een Japanse toerist vertelde de actiegroep dat er vorige week dinsdag bij het Volksziekenhuis nummer 1 in LLasa, de hoofdstad van Tibet, twee vrachtwagens met gewon den, voor het merendeel monniken en nonnen, waren aan8er'* men. Hun gezichten zaten onder het bloed en een groot aantal ko niet lopen. Sommigen huilden en schreeuwden. (ADVERTENTIE) Milde Shag Halfzware Shag Zware Shag lengt de gezondheid ernstige schade toe, U. 4.10.1994, Stb- 720^ yan onze verslaggever Hulst - Onderwatersport District Ze een actie begonnen om duidelijk te ruim tweeduizend Zeeuwse sportdi maken willen hebben met de illegale kreeften stropen en fuiken lichten. Op een sticker, die zaterdagmorgen aangeboden aan recreatie-gedeput Zwieten, staat de bondige tekst vai In het Belgische en Nederlandse I nveertig koetsen en een twintigtal het Riet en de mooie omgeving van het terrein nabij café Koekoeksne Avonds werd de dag met een barbell vervolg van voorpagina Mevrouw Wermeling sloeg ver schrikt de handen voor haar ge zicht. 6 Minutenlang bleef ze zo staan, alsof ze zich absoluut niet reali seerde wat er was gebeurd. Na etflaasje champagne drong het de prijswinnaars door, waar- ÜLeen spontaan feestje op het tL Werd Seb°uwd. laat het gewoon even over heen komen," was de laco- ®eling6rSte reactie van R' Wer_ »Ik had al het vermoeden dat er etsi ging gebeuren, want de ge- Plaatst ik30 d^anShekken ge- L ®1 ,Ik was trouwens net op m thuis, want ik heb tot half ^gen getennist." H t^rmf]inS al weet waaraan het geld gaat besteden? Ben h6UW doodkalm: „Alle din- nen t We van plan waren, kun- Maar ,nU le,ts eerder gaan doen. bekiiV *ullen het eens rustig sin'fc"-. Misschien een beleg- Onll raadpiegen." gertussenhieW dochter Pau- 9ue ctfrme ng de gouden che- sindsnnV1® Vast: "We doen pas 'ang du^M1 ur?ee' Nogniet zo ten pa hadden we vier lo- Pana hÏA ee,n nieuwe keuken!" nieuwe auto rif 'dee^n: een °P vakanu ïn een keer extra listig n,,„ moeten er eens °Verfnn nadenken." even blif ^WtaSi niet iedereen de h00Up ^kken1 °P deZelf" het SOpj ken een winnaar, die die underen3!? gebruiken. maar genoeg u hebben al meer dan den 0Pgetekend pubbek wor"

de Stem | 1996 | | pagina 4