Twee tienkampers naar Atlanta Primeur voor Panis 'Crazy Race' in Monaco Ja 3 R*< uttmmmww IQ Twee overwinningen van volleybalteam Holland Acht imponeert ook in Duisburg VRAGEN JWS KORT tlanta nte uid an gbytoernooi lerson DE STEM SPORT B3 Griekse aanbod V(>or Görtzen Bert Goedkoop kiest voor Van Hintum SPORTNIEUWS KORT HGC regeert in hockeyland Lilia Podkopajeva ook Europa's beste Coronel tweede in GP Monaco F3 Ballerini wint Rai Derny-koers Grobbelaar assistent-bondscoach Zimbabwe Hoffman en Van Bon mogelijk naar O.S. Belgische pikeurs verslaan Nederland 20 MEI 1996 B2 -NEC 1-0 ^ambuur 4-0 2 1 1 0 4 3-2 2 10 13 5-3 2 10 13 3-2 2 0 1112-6 0895256. 118618. lie lotto: 2-13-23-27 Reservegetal: 33. 685525. jtijdig stadium geplaatst ie Spelen in Atlanta. De ch vrijdag in Edmonton alificatietoernooi van de De laatste drie wedstrij- ior niet meer van belang, en tegen Costa Rica, ein- ralië strijden de Noord- mpische startbewijs. FC Twente. De verdedi- rtrecht, tekende een ver- jarige Ten Hag is afkom- dat vorige week spits Jo- 990 en van 1992 tot 1994 wam hij uit voor RKC en aafschap. alelftal won zaterdag in Rusland met 0-1. bmacher 0-1. Ierland 5-5, 4. IJsland 4-4. tl Heracles lger van Jan van Staa als ;itie actief is en probeert a maakte onlangs bekend :t van de trainersstaf van gradeerde. Leo van Veen aag dat hij het diploma )e leraar lichamelijke oe- ïen. Hij was de afgelopen teklasser Genemuiden en onder zijn hoede. Mars en Go Ahead Eagles. -Afrika in. Abie Mataba- Jtambiso Tshabalala spe- Almelo op amateurbasis, ooi in Ommen. Het kwar- se ploeg tot 23 jaar, ging de Verenigde Staten wo- :one, oud-speler van Her- ;rland. Hij kreeg voor el- cs kan kiezen uit een aan- ïtbal in Frankrijk (1998) 'ekozen als mascotte. De r het leven als 'de Haan- afgebeeld. m een mens en is, ook dat w. Onder de linkervleugel balier en oud-bondscoach le keuze: „Het is onmoge- tien jaar, over de hele we- IAAF eist dat de Ameri- naand in competitie zijn ohnson. Johnson zit een at ze was betrapt op ver- 1994 onrechtmatig is en kreeg gedaan dat in San Antonio. Met voor de olympische Om daaraan daad- i de rechtbank, elke tegenstander die t de rechter ook heeft een brief is gestuurd i verzoek een handvol te verbieden in wed- het geval met Harry 'But- vocht tijdens een schor- startverbod aan bij de ïpische kwalificatiewed- rs ondanks IAAF-dreige- k in :hter strijd zich aand naar eek wat dat t het der leve igeveer goed itract voor d van n de uit ctD d. Ik wil Ballesteros heeft de 40.000 gulden. De hebben. /oor een jaar. In die Ballesteros, die te- Liverpool afkom- 1 oten met een cad- er eigenlijk niets ue uii ijivci t afgesloten i 1 v. A mctP toernooi le Britse ge int< ijdens en en het zakte in Amsterdam is arbiter Winston tionale scheids; evenement. HO in elkaar. Het Bntse arDiiei internationale uit er akte 'stand i Engeland, weet van ze na vier jaar afwe- van 60,64 meter. tl ilUOill" sportevenement. RoemeenseT11 'an s e ulden ster .ussen 1984 Atlanta haalt, doet ze nent. Zeeve- meense Lia Mano u- verdienen voor h F erstin Palm was nog 1964 en 1988. Los Angeles. Mé verbeterdeze u gepasseerd, me i vertrouwen mefr- i Als ik me plaaK' d te Bedford eertig zijn gepas: a nu vol Istrijden. en." MAANDAG 20 MEI 1996 Enschede (anp) - Jack Ros- endaal en Marcel Dost hebben zondag bij de Nederlandse kampioenschappen meer kamp in Enschede op die tien kamp voldaan aan de limiet voor de Olympische Spelen van Atlanta. Rosendaal vero verde na een enerverende 1500 meter de titel met 8080 punten, dertig punten boven de eis van het NOC/NSF en vier punten boven concurrent Dost. Ik heb eigenlijk nooit getwijfeld dat die limiet haalbaar was," al dus Rosendaal, een 22-jarige stu dent lichamelijke opvoeding. Met discus en speer ging het minder goed dan ik verwachtte. Daarom moest ik op de 1500 me ter sneller lopen dan ik ooit heb gedaan. Maar dank zij het hazen van een. ploeggenoot ging het voortreffelijk. Rosendaal finishte in 4.14,81. Dost deed niet meer dan nodig was voor de limiet en kwam na 4.36,95 over de streep. Hij verloor daarmee de koppositie in het klassement aan de man uit Apel doorn. Rosendaal concentreerde zich het afgelopen jaar volledig op dit kampioenschap. „Ik volgde geen lessen op school en deed alleen tentamens. Ik trainde dertien keer per week en studeerde thuis," aldus de pupil van meer kamp-coach Ton Eijkenboom. Marcel Dost was lang geblesseerd en had al anderhalf jaar geen vol ledige meerkamp meer kunnen afwerken. De 26-jarige student aan de Universiteit Twente wordt begeleid door zijn vader, die ook het schema voor deze tienkamp opstelde. „Bij het verspringen op de eerste dag heb ik veel verlo ren," aldus Dost, die meende dat de jury een correcte sprong af keurde. „Daardoor raakte ik de concentratie kwijt. Ik heb het de tweede dag goed gemaakt, onder meer door een persoonlijk record op polshoog van 5,10 meter." Voor Ruben van Balen eindigde het toernooi in een deceptie. De Eindhovenaar was jarenlang ge blesseerd aan de enkels en knieën, maar herstelde vorige zo mer goed. In de afgelopen winter sloeg hij voor drie maanden een trainingskamp op in Spanje, om dat hij zich kansen toedichtte op de olympische limiet. Bij het vierde onderdeel van de eerste dag, het hoogspringen, ging het weer mis met de knieën en Van Balen moest zich voor de tweede dag afmelden. Het NK was bij de vrouwen zwak bezet. Sharon Jaklofsky kreeg een vrijstelling, omdat ze komend weekeinde aan de befaamde in ternationale meerkampen in Göt- zis (Oos) kan deelnemen. Marjo lein van Elk en Deborah den Boer meldden zich geblesseerd af. De strijd ging tussen Anouk van Diessen uit de groep van Ton Eij kenboom, haar ploeggenote Sas- kia Meyer en de zusjes Maaike en Ottelien Olsthoorn van DEM uit Beverwijk. De overwinning van Van Diessen kwam geen moment in gevaar, ook al draaide ze geen perfecte zevenkamp. „Bij het verspringen heb ik teveel laten liggen. Ik hoop dat we over vier weken bij de Eu ropa-Cupmeerkamp meer tegen stand hebben. De aspiraties voor Atlanta heb ik bepaald nog niet opgegeven, maar hier was het voor de vrouwen een sfeerloze boel," aldus de Apeldoornse. Enschede NK. Mannen, Tienkamp (resp. 100 m, ver, kogel, hoog, 400 m, 110 m horden, discus, polshoog, speer, 1500 m): I. Rosendaal (AV'34) 8080 punten II,09-7,03-13,62-2,08-49,41-14,43- 41,32-4,80-56,52-4.14,81. 2. Dost (TION) 8076 10,93-7,16-13,68-1,93- 48,27-14,37-45,08-5,10-55,28- 4.36,95, 3. Van Veldhuizen (AV'34) 7630 11,22-7,00-14,02-1,99-49,07- 14,73-39,38-4,30-50,56-4.23,33. Vrouwen, Zevenkamp (resp. 100 m horden, hoog, kogel, 200 m, ver, speer, 800 m): 1. Van Diessen (AV'34j 5721 punten 14,16-1,81-12,81-25,40- 5,53-37,28-2.15,56, 2. Meyer (AV'34) 5269 14,88-1,72-11,90-26,18-5,23- 36,02-2.15,70, 3. Maaike Olsthoorn (DEM) 5194 14,86-1,60-12,96-25,00- 5,78-30,40-2.27,92. Monte Carlo (anp) - David Coulthard, nummer twee in Monte Carlo, deed winnaar Olivier Panis onrecht aan. De Schot besefte dat ook wel een beetje, maar zijn uitspraak was onaardig voor de Fransman die zondag de Grand Prix van Monaco won. De eerste overwinning van de Lig- ier-coureur in een race om de wereldtitel Formule I. „Met alle respect voor Panis, maar ik was liever als tweede ge finisht achter een Williams of Ferrari, dat zou de neder laag draaglijker hebben gemaakt." Dat was niet aan de orde, want zowel Damon Hill (opgeblazen motor) als Jacques Villeneuve (botsing met Badoer) behoorde tot de achttien uitvallers van de 21 in de stromende regen gestarte Formule-I-acteurs voor de 54e editie van de GP in het domein van Prins Rainier. De Brit John ny Herbert was de derde die de zwart-wit-geblokte vlag zag. Jos Verstappen viel de twijfel achtige eer te beurt de eerste - na een paar honderd meter - afhaker te zijn. Hij bevond zich in goed gezelschap: wereldkampioen Mi chael Schumacher. De Duitser raakte bij de start zijn pole-posi- tion kwijt aan Damon Hill. De Duitser knalde in de zevende bocht tegen de vangrails. Groot moedig gaf de Ferrari-coureur toe dat het zijn eigen schuld was. „Ik maakte een stuurfout, het spijt me voor het team en de fans." Na tien van de officieel vastge stelde 78 ronden of de bij regen reglementair twee uur durende race, hadden al negen coureurs gecapituleerd. Hill, leider in de tussenstand om de wereldtitel, nam steeds meer afstand van zijn achtervolgers. De zoon van wij len Graham Hill leek met over macht op zijn vijfde seizoenzege af te racen. Iets meer dan halverwege de race sloeg het noodlot toe voor de En gelsman. De motor van zijn Willi ams explodeerde. Zijn wens droom ook in Monaco te winnen ging letterlijk in de rook op. „Mijn vader heeft vijf keer in Mo naco gewonnen. Ik heb zwaar de pest in, want ik had vandaag een nog grotere kloof kunnen slaan." De schade bleef echter beperkt, want zijn naaste achtervolgers, teamgenoot Jacques Villeneuve en Schumacher, scoorden ook niet. lean Alesi nam het commando in de race over. Met een halve mi nuut voorsprong op zijn landge noot Panis, die zich van de veer tiende startplek langzaam had opgewerkt naar de tweede plaats, leek de Benetton-coureur te gaan voldoen aan de eis van teamma nager Flavio Briatore om in Imo- 'a, Monaco of over twee weken in Spanje eindelijk weer een GP-ze- ga te behalen. Het was de grillige Fransman niet gegund bijna een jaar na zijn eerste Grand-Prixzege (Canada) een tweede te laten bijschrijven. Mechanisch defect noopte hem op te geven. „Dit is een zware te- ieurstelling, ik voelde iets raars aan de achterkant. De ophanging was naar de knoppen." e weg lag toen open voor Panis, op de hielen gezeten door Coul- De Schot gaf alles, maar e fransman gaf nauwelijks een [frissa (anp) - De Griekse vol- 2 n ub 0resbas SC heeft Gui- d» ?2en een aanbieding ge- an. De Limburgse internatio- t sPee'He afgelopen seizoen met j H°sthuma bij Montichiari in hoogste Italiaanse afdeling. wJ>ens insiders heeft Orestias, nalr o Griekse internatio- st Samaras onder contract hw1',wee ton over voor de Ne- bii n Peter Blangé, die ook rL resjaas terecht kan, kreeg in vo,tjSS j °®k oit Bratislava, dat de rm ar 'ets betekenen in hal;, P'ons League. Blangé's heven en hr°t* Pa™a 'S °Pge" waaru j kan gaan en staan aar W] wil. Den Haag (anp) - Bert Goed koop, bondscoach van de vrouwenvolleybalploeg, heeft Saskia van Hintum ge kozen als tweede spelver- deelster in zijn selectie voor het olympische kwalificatie toernooi. Europees kam pioen Nederland vertrekt dinsdag naar Japan, waar zondag het evenement begint. Goedkoop moest een keuze maken tussen Van Hintum, de ervaren spelver- deelster van kampioen WC, die in 1987 haar debuut maakte in de nationale ploeg, en de jonge Jettie Fok- kens, die de laatste tijd met de groep meetrainde. Riëtte Fledderus is de eerste keus. „De technische en tactische volwassenheid van Van Hintum heeft de doorslag ge geven," aldus Goedkoop. Tevredenheid bestaat met name over Henriëtte Weer- sing, die tijdens het gewon nen EK naast de basis stond, maar die zeer sterk van haar Italiaanse werkgever Mode na is teruggekeerd. Hersteld van een knieblessure is ze in de huidige vorm een extra aanvalswapen. De selectie van Nederland voor het olympisch kwalificatietoer nooi bestaat uit de volgende twaalf speelsters: Elles Lefe- rink, Cintha Boersma, Erna Brinkman, Riëtte Fledderus, Je- rine Fleurke, Ingrid Visser, Henriëtte Weersing, Claudia van Thiel, Marrit Leenstra, Marjolein de Jong, Saskia van Hintum en Irena Machovcak. i W -- t - -• - M krimp. De rijdende chicane Bad oer kegelde in de slotfase Ville neuve - op dat moment vierde - nog van de baan en Eddie Irvine schakelde vijf minuten voor het verstrijken van de reguliere race- tijd de Finnen Salo en Hakkinen uit. De Ier schaarde en de Scan- dinaviërs botsten achter elkaar op de Ferrari. Panis had er geen weet van. De 29-jarige Fransman reed gecon centreerd naar de finish. Hield Coulthard knap achter zich en bezorgde zijn team Ligier, dat laatst geldschieter Walkinshaw naar het team van Verstappen zag verdwijnen, voor het eerst sinds de GP van Canada in 1981 weer een zege. „Iedereen mag zeggen dat ik heb gewonnen dank zij het uitvallen van de grote jon gens, maar dat is niet fair. Ik heb het risico genomen geen enkele tankstop te maken. Alleen heb ik een keer banden gewisseld. Tegen het einde was het alleen zaak te zorgen dat ik voldoende brand stof zou overhouden. En dat is gelukt." Monte Carlo. GP Monaco, WK For mule I, zesde race. 1. Panis (Fra) Ligier 75 ronden (249,600 km Ligier in 2.00.45,629 (gem. snelheid 124,014 km/u), 2. Coulthard (Sch) McLaren 4,828, 3. Herbert (Eng) Sauber 37,503, 4. op één ronde: Frentzen (Dui) Sauber, 5. op vijf ronden Salo (Fin) Tyrrel, 6. Hakkinen (Fin) McLaren, 7. op zeven ronden: Irvine (Ier) Ferrari. Slechts de eerste drie van de 21 gestarte cou reurs bereikten de finish. Zeven wer den geklasseerd. Verstappen was de eerste uitvaller na een paar honderd meter in de Saint Devote-bocht. Stand WK: 1. Hill (Eng) Williams 43 puntën, 2. Villeneuve (Can) Williams 22, 3. Schumacher (Dui) Ferrari 16, 4. Panis, Alesi (Fra) Benetton, 6. Coulthard 10, 14. Verstappen (Ned) Footwork, Brundle (Eng) Jordan 1. Stand WK-constructeurs: 1. Willi ams 65, 2. Ferrari 25, 3. Benetton 18, 9. Footwork 1. Panis rijdt een ereronde met de Franse vlag. Larissa (anp) - De Nederland se volleyballers hebben in Griekenland een kleine hob bel genomen op de weg naar de WVL-finale in Rotterdam en, uiteindelijk, de Olympi sche Spelen van Atlanta. De dubbele ontmoeting met we reldkampioen Italië kwam vo rige week te vroeg, de duels in Larissa tegen de Grieken vormden een geschikter ijk- punt. De conclusie mag zijn dat de ontwikkeling gestaag vordert. De eerste World Lea gue-zeges (3-0 en 3-1) waren het resultaat. De Cubaanse coach van de Grie ken, Gilbert Herrera's, nam enige tijd geleden een aantal ingrijpen de besluiten. Zijn beste is mis schien wel geweest zijn absolute vedette Nikos Samaras uit de ploeg te smijten met het olym pisch kwalificatietoernooi in Athene op komst. „Een fris team," prees de Neder landse bondscoach Joop Alberda de tegenstander zaterdag. Lof hadden hij en aanvoerder Peter Blangé voor de 20-jarige nieuwe ling Vassilis Kournetas, een spel verdeler met toekomst. Een dag later was er nog meer waarde ring, en niet alleen uit beleefd heid. „De Grieken verbaasden me als team," zei Blangé. „Ze speel den meer als ploeg en hebben nieuw plezier in volleybal." Alberda startte zaterdag met de vertrouwde 'olympische basis', op Olof van der Meulen na. In zijn plaats begon Richard Schuil. Die deed dat goed. „Als ik hem nu niet gebruik, dan zie ik hem waarschijnlijk voor Atlanta hele maal niet meer aan het werk. Dat is niet goed," lichtte Alberda toe. Behalve aan Schuil kon spelver deler Blangé de bal kwijt aan Guido Görtzen, Bas van de Goor, Henk-Jan Held en Ron Zwerver. De Grieken begonnen hoopge vend naar de smaak van de fana tieke supporters, maar raakten al na enkele minuten moedeloos van de suprematie aan de overzijde van het n,et. Nederland daverde na de aanvankelijke achterstand (1-4) in een ruk door naar de eer ste setwinst, zonder nog een punt toe te staan. Bij 11-5 in de tweede set leek een vluggertje van een uur in het ver schiet. Dat was te vroeg gejuicht. In deze fase van de opbouw kan de Nederlandse ploeg zich geen concentratieverlies veroorloven, ook niet tegen Griekenland. Het spel werd rommeliger, de opslag behandeling minder, de fouten talrijker. Griekenland krabbelde terug, kreeg wat hulp van de lijn rechters en rook plotseling een kans en pakte die maar net. De derde set - met Van der Meu len als libero en middenblokkeer- der Jan Posthuma bij 8-6 voor Van de Goor - was redelijke evenwichtig, maar bood in de slotfase het beste uitzicht op de Griekse verrassing. De routine en rust van Oranje beslisten echter anders. Wel was daar opnieuw enig geluk voor nodig in de vorm van Griekse fouten. De wedstrijd van zondag verliep vergelijkbaar, maar stond op een hoger peil. Al- berda's 'eerste zes' had moeite met de sprongservices en aan- valskracht van Giourdas en Ky- riazis, maar toonde een grote zelfredzaamheid, al kwam Post huma Held als snel vervangen. Op veel facetten ging het weer even beter dan tegen Italië en zelfs beter dan tegen het zeer in spirerende Brazilië. Zwerver, ei genlijk net begonnen na zijn knieblessure, komt steeds iets ho ger en is alleen al door zijn opslag van waarde. Hij speelde voor het eerst sinds zijn terugkeer twee volledige wedstrijden. Wel ging Robert van Es even klaar zitten voor de pass. De ver vanger van Brecht Rodenburg, wiens enkel maandag in het tape gaat, zodat hij snel met revalide ren kan beginnen, kwam uitein delijk veel later even in het veld - zonder succes - in de plaats van Held. Rob Grabert bewees op nieuw zijn waarde als invaller. Met Bas van de Goor gaat het evenzeer de goed kant op. Hij maakte indruk met de befaamde, vliegende middenaanval van ach ter de drie-meterlijn en onder scheidde zich ook met de sprong- opslag. „Op de training ging die al af en toe zo," zei Van de Goor. „Ik ben sterk afhankelijk van de opgooi. Is die goed, dan kan ik aardig doorhalen. Het lukt me alleen nog niet een hele wedstrijd." „Wat we hier hebben geleerd, is dat de puzzeldeeltjes langzaam maar zeker op hun plaatsen be ginnen te vallen en dat de totale fitheid er nog niet is. Individueel is iedereen nog niet op het vereis te niveau, maar bij vlagen is dat al wel te zien," zei Alberda tevre den. World League mannen, tweede weekeinde. Groep A: Spanje - Argentinië 3-2, Cuba - Brazilië 3-2, Spanje - Argen tinië 0-3, Cuba - Brazilië 2-3. Groep B: Italië - Bulgarije 3-0 (15-9 15-7 15-5), Griekenland - Nederland 0-3 (4-15 13-15 13-15), Griekenland - Nederland 1-3 (10-15 10-15 15-7 2- 15). Groep C: Rusland - Japan 3-0, China - Japan 1-3. Duisburg (anp) - De Holland Acht heeft op de Wedaubaan bij Duisburg opnieuw tweemaal de Duitse wereldkampioenen verslagen. De Nederlandse vrouwenacht kwam de eerste dag niet verder dan de vierde plaats, maar was zondag duidelijk beter in vorm en eindigde toen in een iets gewijzigde samenstelling als tweede. Twee weken geleden in Keulen greep de Ne derlandse mannenacht ook al naar de dubbe le winst. Duitsland verschool zich toen nog achter blessures en recente selectieprocedu res. Daardoor was de prestatie van Niels van der Zwan, Diederik Simon, Niels van Steenis, Michiel Bartman, Henk-Jan Zwolle, Koos Maasdijk, Ronald Florijn, Nico Rienks en stuurman Jeroen Duyster moeilijk in te schat ten. In Duisburg was echter de gehele wereldtop present. Daarvan gingen zaterdag niet alleen de Duitse wereldkampioenen ten onder, ook olympisch kampioen Canada en de sterke Roemeense acht kwamen op forse achter stand binnen. Zondag deklasseerde de Hol land Acht de Duitse selectie zelfs en bedroeg het verschil op de finish maar liefst tien se conden. Hoewel de Nederlanders superieur lijken, zijn de verschillen bij de achten maar klein en kan een minimaal foutje al fataal zijn. Volgens Michiel Bartman, die vorig jaar in de Holland Acht kwam ten koste van Georg van Iwaar- den, is er daarom de afgelopen maanden veel getraind op het belangrijkste deel van de wedstrijd, de start. „Vorig jaar was het pro bleem dat we wel snel uit de start kwamen, maar dat we bij het schakelen naar het lagere baantempo te veel verloren. Met de stopwatch in de hand hebben we tijdens elke training gekeken wat het snelste ging," aldus Bart man. Bondscoach René Mijnders meende dat de ploeg goed op schema ligt. Hij was niet bang dat de roeiers te vroeg in het seizoen op hun piek zijn. „We hebben een goede route uitge stippeld. Fysiek zitten we dicht bij onze top, maar technisch kunnen we nog wel wat voor uitgang maken. De Amerikanen en de Duit sers zijn fysiek even ver, maar staan technisch duidelijk nog niet op de rails, dus wat dat be treft hebben we zeker een voorsprong. Aan de andere kant zijn de Duitsers wel vaker door een diep dal gegaan, waar ze altijd weer uit kwamen. Hoewel we zo langzamerhand rede lijk favoriet zijn voor de eindoverwinning, hebben we natuurlijk pas echt gewonnen als we in Atlanta als eerste over de finish gaan." De vrouwelijke tegenhangers van de Holland Acht presteerden beduidend minder constant. Coach Kris Korzeniowski, die pas een week geleden de samenstelling van de acht bekend maakte, was dan ook niet tevreden over de prestaties van de eerste dag van het toernooi. Slagroeister Muriel van Schilfgaarde wissel de zondag van plaats met Marleen van de Vel den. Een zilveren greep bleek later. Als her boren verschenen de vrouwen zondag aan de start. Na een bijzonder sterke race kwam de Hollandse combinatie als tweede door de fi nish, achter Roemenië. Voor een deel van de Nederlandse ploegen was de wedstrijd in Duisburg de laatste mo gelijkheid zich nog bij het NOC/NSF te pre senteren en zodoende afvaardiging af te dwingen naar het kwalificatietoernooi, dat het Internationaal Olympisch Comité over drie weken in Luzern heeft vastgesteld. Voor de twee zonder bij de vrouwen en de skiff en de lichte vier bij de mannen zijn nog geen tickets naar Atlanta gereserveerd. Voor waarde voor uitzending naar Luzern was uit- zicht op een finaleplaats bij de Spelen, het geen bij de aanwezigheid van de wereldtop in Duisburg gemakshalve bijna gelijk stond aan een finaleplaats. Zaterdag wist alleen Gerard Egelmeers zich in de skiff te kwalificeren voor de finale, waarin hij als zesde eindigde. Zondag gelukte dat aan Merlin Vervoorn in de skiff (zesde), Mare Wissing, Arnoud Beens, Falco van 't Riet en Christiaan Bolck in de lichte vier zon der en Anneke Venema en Elien Meijer in de twee zonder (zesde). Vandaag beslist het NOC/NSF welke ploegen naar het kwalifica tietoernooi mogen. Wassenaar - Na de 'bloemenvaas' heeft het vrouwenteam van hockeyclub HGC zondag voor eigen publiek ook de 'bonbon- schaal' veroverd. De jeugdige ploeg van de scheidende coach Ma rieke van Doorn versloeg In de tweede finale-wedstrijd van het Nederlands kampioenschap titelhouder Kampong met 1-0. Het doelpunt kwam op naam van aanvoerder Wietske de Ruiter uit een strafcorner. „Grote klasse van onszelf," glunderde de interna tional. Het eerste duel, zaterdagmidag in Utrecht, eindigde in 0-0. Eerder was HGC in de eindstrijd van het nationale bekertoernooi ook al met met 1-0 te sterk voor Kampong. De Wassenaarse club heeft dit seizoen op alle fronten de macht gegrepen in hockeyland. Want ook het mannenteam bemachtigde deze maand de landstitel. Alleen in het nationale bekertoernooi bleef succes voor HGC uit. Amsterdam verzekerde zich zondag op de Roggewoning van een startbewijs op Europees niveau met een overwinning na strafballen (4-2) op Den Bosch. De eindstand van de finale was 1-1. Finale NK, vrouwen Utrecht: KAMPONG - HGC 0-0. Wassenaar: HGC - KAMPONG 1-0 (1- 0). 28. De Ruiter 1-0. Om derde plaats: Laren - MOP 2-1. Mannen, bekerfinale: Amsterdam - Den Bosch 1-1. Amsterdam wns (4- 2). Birmingham - Wereldkampioene Lilia Podkopajeva heeft zich in Birmingham ook de beste turnster van Europa getoond. Daags nadat zij voor 6000 toeschouwers de vierkamptitel had veroverd met 39,205 punten, voegde de 18-jarige Oekraïense zondag daar aan de toestelkampioenschappen brug ongelijk en vloer aan toe. Daarnaast behaalde zij ook brons bij de sprong. Publiekslieveling was evenwel de Wit-Russin Svetlana Boginska- ja. De inmiddels 23-jarige turnster, die in Atlanta gaat deelnemen aan haar derde olympische tumtoernooi, zorgde met de zilveren medaille in de vierkamp en vier plaatsen in de toestelfinales voor een sensatie. De turnster uit Minsk was twee jaar lang niet in de trainingszaal geweest. „In die twee jaar zonder wedstrijd heb ik alles gemist. De training, de wedstrijdspanning en ook het succes," aldus de wereldkampioene van 1989, die in '88 en '92 met de Russische ploeg de olympische titel veroverde. In Birmingham won Roemenië de landenwedstrijd. Twee toestel finales gingen ook naar de Roemeense Simona Amanar. Zij won de sprong en deelde op de brug ongelijk het goud met Podkopaje va en de Russin Svetlana Sjorkina. Ook de vloeroefening kreeg twee kampioenen. Lavania Milosovici (Roe) vergaarde evenals Podkopajeva 9,862 punten. Birmingham. Vrouwen, EK. Vierkamp, eindstand: 1. Podkopajeva (Oek) 39,205 punten, 2. Bo- ginskaja (WRu) 39,106, 3. Milosovici (Roe) 39,067, 4. Amanar (Roe) 38,942, 5. Kosjetkova (Rus) 38,730, 6. Sjorkina (Rus) 38,549, 7. Tsav- daridou (Gri) 38,262, 8. Martin (Spa) 38,236, 9. Furnon (Fra) 38,110, 10. Juarez (Spa) 38,023. Toestelfinales: sprong: 1. Amanar 9,774 punten, 2. Gogean (Roe) 9,768, 3. Podkopajeva 9,756; balk: 1, Galijeva (Rus) 9,725, 2. Gogean 9,712,3. Piskoen (WRu) 9,650; brug: 1. Sjorkina, Podkopajeva, Ama nar 9,825; vloer: 1. Podkopajeva, Milosovici 9,862, 3. Kosjetkova 9,800. Monte Carlo - Tom Coronel is zaterdag in de GP Monaco Formu le 3 als tweede geëindigd. De Haarlemse autocoureur had bijna een seconde achterstand op de Duitse winnaar Marcel Tiemann. De derde plaats was voor diens landgenoot Arnd Meier. In de Porsche Pirelli Supercup behaalde Patrick Huisman (29) een verdienstelijke vierde plaats, in een race die na tien van de zestien ronden wegens regen werd afgebroken en na kort beraad defini tief gestaakt. De wedstrijdleiding besloot de uitslag op te maken aan de hand van de posities van dat moment. GP Monaco F3: 1. Tiemann (Dui) Opel 24 ronden in 38.59,161 (gem. snelheid 122,924 km/u), 2. Coronel (Ned) Opel 0,998, 3. Meier (Dui) Opel 2,467, 4. Aguas (Spa) Opel 7,486, 5. Manetti (Ita) Alfa 8,500, 6. Ayari (Fra) OpeI9,292. Porsche Pirelli Supercup: 1. Collard (Fra) 8 ronden in 14.34,156 (gem. snelheid 109,644 km/u), 2. Malcher (Fra) 3,231,3. Von Gartzen (Dui) 10,938, 4. Huisman(Ned) 13,033. Renault Sport Spider Trophy, eerste manche: 1. Bleekemolen (Ned) agne Tweede manche: 1. Nflsson 10 ronden in 21.40,120, 2. Lagorce (Fra) 12 ronden in 22.55,245 (gem. snelheid 104,541 km/u), 2. Nüsson (Zwe) 0,673, 3. Castagne (Fra) 2,899, 20. Molenaar (Ned) 1.55,036. 3,369, 3, Klaey (Zwi) 7,732. Bleekemolen en Molenaar vallen uit. Eindstand na twee manches: 1. Nilsson 22 ronden in 44.36,037 (98,495 km/u), 2. Lagorce 24,538, 3. Klaey 30,177, 20. Bleekemolen op 12 ronden, 26. Molenaar op 15 ronden. Assen Internationale races voor tourwagens. Eerste race (14 ronden 55,622 km): 1. Soper (Eng) BMW 20.48,461 (gem. snelheid 162,76 k/u), 2. Aiello (Fra) Peugeot 0,098, 3. Pirro (Ita) Audi 0,811, 4. Müller (Dui) BMW 4,526, 5. Wendlinger (Oos) Audi 5,132. Tweede race (26 ronden 103,298 km): 1. Aiello 41.55,816 (gem. snelheid 147,86 k/u), 2. Pirro 4,663, 3. Soper 5,624,4. Müller 11,905,. 5, Wendlinger 19,597. Stand na twee van de negen wedstrijden: 1. Pirro 158 punten, 2. So ger 118, 3. Nissen (Den) Audi 89,4. Aiello, Niedzwiedz (Dui) Honda Amsterdam - Franco Ballerini reed in de Rai Derny-koers voor de tweede keer op wedstrijdniveau achter de ronkende motoren. Zijn conditie bleek iedereen te veel. De Italiaan, afgelopen week met overmacht winnaar van de Belgische klassieker Grote Prijs van Wallonië, reed iedereen op afstand. Ook Jelle Nijdam, de winnaar van vorig jaar. De TVM'er moest bijna anderhalve minuut prijs geven. „Ik heb me hier niet op voorbereid. Het enige vereiste is een goede conditie en die heb ik momenteel," sprak de Italiaan uit de Mapei-formatie. Amsterdam. Rai Derny-koers: 1. Ballerini (Ita/gangmaker Lamy) 128 km in 2.32.23, 2. Nijdam (Ned/Bergman) 1.19, 3. Tsjmil (Mol/Ras) 1.33, 4. Holm (Den/Baur) 1.37, 5. Cornelisse (Ned/Ver- doorn) 2.07, 6. Nelissen (Ned/Stam) 2.25, 7. Pieters (Ned/Durst) 3.22, 8. Vandenbroucke (Bel/Zijlaard) 4.27, 9. Zabel (Dui/Thijssen) 4.37,10. Van der Poel (Ned/De Bakker) 4.52. Harare - Doelman Bruce Grobbelaar is aangesteld als assistent- bondscoach van Zimbabwe. De 38-jarige sluitpost van Southam pton gaat samenwerken met de nieuwe hoofdtrainer Mare Duvil- lard uit Zwitserland. Grobbelaar wil ook als speler actief blijven voor Zimbabwe. Vorige week liet Duvillard nog weten dat hij de routinier wilde laten vallen om ruimte te maken voor een jongere doelman. Grobbelaar is de laatste vijf jaar vaste keus in het doel van Zim babwe. In de beginjaren tachtig kwam hij ook al een paar keer voor het Afrikaanse land uit. Het bestuur besloot hem toen echter te passeren, omdat hij zowel over een Brits als een Zimbabwaans paspoort beschikte. Tegen Grobbelaar loopt in Engeland nog een strafzaak wegens vermeende corruptie. Amsterdam - Tristan Hoffman en Leon van Bon moeten ernstig rekening houden met de Olympische Spelen. Bondscoach Gerrie Knetemann heeft dat de twee te kennen gegeven. Volgens de keu zeheer zijn zij de enigen die zich in het voorseizoen nadrukkelijk hebben gemanifesteerd. Knetemann kan vijf renners meenemen naar de wegwestrijd in Atlanta. Twee van hen moeten ook de individuele tijdrit rijden. De voorselectie telt vijftien man. Knetemann liet zondag in Amsterdam doorschemeren dat Hoff man en Van Bon bij vormbehoud in de komende weken op een uit nodiging kunnen rekenen. „Dat heb ik hen verteld," zei de voor malige prof. Hoffman won dit seizoen Dwars door België, Van Bon was in de Tirreno-Adriatico en de Dupont Tour goed op dreef. Waregem - België heeft de 67e editie van de drafinterland België - Nederland gewonnen met 122 tegen 101 punten. Beide landen teams wonnen op de drafbaan in Waregem twee van de vier on derdelen. Daardoor moesten de plaatsen twee, drie en vier de doorslag geven. België scoorde daarbij aanzienlijk beter. Voor Nederland zegevierden de driejarige Kaliman en de zesjari ge Henry Videau. Vooral eerstgenoemde maakte veel indruk. De door Hans Bot gereden hengst staat nu te boek als favoriet voor de Derby, begin augustus op Duindigt. Bij de vierjarigen ontbrak de ster John F Boko, die wegens een blessure enkele weken rust heeft gekregen.

de Stem | 1996 | | pagina 13