:en pothee recies et zijn Huizenmarkt is niet overspannen' BSlf DE STEM Fiscale dompers bedreigen Duitse begroting en zelfs EMU Benzine passeert magische twee-gulden-grens geruisloos Een op tien winkeliers zet deur langer open Strijd om Gazet van Antwerpen begonnen 8 iwer Cantrijn goed B.V. Je huis in de krant ïngt mensen over de vloer. 55 isch overal terecht. ewoon de Postbank. NVM-voorzitter Oscar Smit: Mond dicht A6 ECONOMIE KORT Bundesbank-topman looft Duisenberg Beurzenfusie eind dit jaar Fraude ireft kwart multinationals Handel met Servië nog erg moeilijk Smit praat met kandidaat-partners MEI 1996 X 81 EE bS24399rc ering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek d.d. 01- dt uw aansprakelijkheid als verkoper niet op notariële overdracht door de koper geconsta- en financiële verrassingen ten gevolge van door de nde schadeclaims worden voorkomen door uw I kopen met een door de Stichting Nationale Wo- g uit te reiken Garantiecertificaat ïarmee een 'Huis met Zekerheid' geworden. Een de gedachte voor zowel als uw toekomstige rdsbroek vr.pr. f 279.500.- k.k" 'ICAAT: Uitst. geïsol., over geh. breedte uitgeb. t o.a. garage, gas-c.v., roy. woonk., dichte keuken 4 slpks., compl. inger. badk. en tuin zuid. Boudewijnsstr. vr.pr. 229.000.- k.k. 'ICAAT: Roy., zowel aan voor- als achterzijde over uitgeb. won. met o.a. c.v„ luxe keuken met Ipks., badk. met ligb., zolderverd., tuin Z., berging ir. Nolensplein vr.pr. 379.500.- k.k. ICAAT: Karakt. op 180 m2 gesit. herenh. met o.a. re, 5 slpks., badk., bergzolder, berging, tuin en jnd is grotendeels v.v. dubbel glas. Nlarialn. vr.pr. 179.500.-k.k. geh. gestoft. 3-k. hoekapp. met gas-c.v., 2 bal ling in souterrain. App. is ged. v.v. kunststof kozij- ep) met dubbel glas. IMEER Hl-laan vr.pr. 179.000.-k.k. 3e verd. gesit. 4-k. appart. (thans 3-k.) met o.a: 2 slpks., dichte keuken, badk., 2 balkons en ber- vicekosten bedragen slechts 93.- per mnd.! SSAU - Bruhezestraat vr.pr. 217.500.- k.k. FICAAT: Over de geh. breedte uitgeb., op 169 m! ïg met o.a. gas-c.v., woonk. met allesbrander n met inb.app., 3 slpks. (1 met dakterras), luxe rverd., tuin, berging en achterom - Bisschopsmolenstr. vr.pr. 349.500.- k.k. op 335 m2 gesit. roy. vrijst. woonh. met ite/loods (ca. 100 m2) met o.a. gas-c.v., L-living, een met app., bijkeuken, 5 slpks. en zijtuin. J Redenen om met [Brouwer en Canfrijn te I 9aan Praten, waaronder [jEEN atirertentiekosfen 5CH-Markt vr.pr. 237.500.-k.k. geb won. gesit. op 188 m2 met o.a. gas-c.v., suite, eetkeuken, 3 slpks., bergzolder, tuin Z„ roy. ichterom. Vele extra's. Vraag vrijbl. documentatie! EEK - Vogelbos vr.pr. 379.500.- k.k. IFICAAT: Uitst. op 252 m2 gesit. 2-1-kapwoning met e, gas-c.v., woonk. met schuifpui nr. fraai aange- ertuin, luxe keuken met inb.app., 4 slpks., compl. en berging aadhuisplein vr.pr. 169.500.- k.k. loven winkels gesit. 4-k. app. (maisonnette) met o.a. ombikgtel), woonk. met houten vl„ dichje keuken, 3 dk./douche, zolderverd. en roy. dakterras. Service- mnd. slechts 25.-. 1GEN - Watertorenweg 455.000.- k.k. 3 m2 gesit. karakt. halfvrijst. herenh. met o.a. aan kantoor/praktijk 53 m2), gas-c.v., roy. woonk., ijkeuken/berging, 5 slpks., compl. inger. badk. en DAG GEOPEND van 11.00-14.00 uur. esingel 25, Breda 5 22 57 OO - Fax 076 - 5 21 85 31 WEEKENDTELEFOON R. G. CANTRIJN TEL.: 076-5140054 0 makelaar weet van wanten en kranten. Economie „D0, Frans Wijnands Bonn-De Duitse politieke oppositie noemt de toestand van de Duitse staatsfinanciën drama- je 'catastrofale' belastingtegenvallers van vele tientallen miljarden marken in de komende jaren il lustreren volgens de socialistische SPD en de 'Gra nen' de mislukte regeringspolitiek en vooral het fa- ]en van de minister van Financiën, Theo Waigel (CSU). 'Eindelijk alle feiten op tafel', eist de oppo- week zijn de officiële schattingen van de be- iSngopbrengst in Duitsland in de komende jaren bekend gemaakt. Die vallen veel lager uit dan de uister van Financiën onlangs nog deed voorko- men. Dit-jaar vloeit er bijna 22 miljard mark minder je staatskas; volgend jaar zelfs 6.6 miljard. De enorme belastingtegenvallers zijn vooral het ge- rekadviseurs, Hypotheek Visie, de Gulden rs Groep, Huis Hypotheek en natuurlijk overige zelfstandige hypotheekadviseurs, eraard kunt u voor meer informatie of 0IT1 ;en afspraak te maken 'met een Postbank ïekadviseur ook gratis 06-0012 belle i, een passend hypotheekadvies «Qft) iedereen binnen handbereik. POSTBA volg van de vertraagde economische groei. De nieu we tekorten brengen de staatsbegrotingen voor de komende jaren in gevaar. En daarmee óók de deel name van Duitsland aan de Europese muntunie. Tijdens zijn bezoek aan de Europese Commissie in Brussel sprak Bondskanselier Helmut Kohl voor het eerst openlijk van een 'neerwaartse economische ontwikkeling, tegen de verwachtingen in'. De vorig jaar voorspelde economische groei van 1,5 procent voor het lopende jaar is inmiddels al bijgesteld tot 0,75 procent. Maar ook dat blijkt nog te hoog. De zogenaamde 'raad van wijzen' houdt het op hooguit 0,5 procent voor de rest van 1996. De nieuwe gaten in de begrotingen treffen ook de deelstaten en gemeenten. Toch is er volgens minis ter Waigel geen sprake van nieuwe ontwikkelingen. Wel moet volgens hem onverkort worden vastge houden aan het reeds aangekondigde complexe be- zuinigingspakket ter hoogte van ruim 50 miljard, inclusief kortingen op de sociale uitkeringen. Volgens de oppositie is dat bij lange na niet genoeg om het financieringstekort terug te dringen tot de 3 procent die als maximum geldt voor toetreding tot de Europese Monetaire Unie (EMU) in 1998. Toch wil kanselier Kohl niets weten van versoepeling van de toetredingscriteria van de muntunie. De werkgroep, die de forse belastingtegenvallers bekend maakte, zegt tegelijk dat er geen reden tot pessimisme is. „Onze economie is sterk genoeg en internationaal succesvol. Maar de concurrentie is harder geworden." De groep pleit voor meer prestaties en aanpassings vermogen in bedrijfsleven en samenleving. Niet al leen bezuinigingen en loonmatiging, maar ook be lastingwijzigingen die de regering-Kohl volgend jaar wil doorvoeren. De opdoemende miljardentekorten zijn niet alleen koren op de molen van de parlementaire oppositie. Ook de vakbonden verwijten de regering een sociaal onrechtvaardige politiek. De voorzitter van het Duitse Verbond van Vakverenigingen Dieter Schul- te, heeft de voorzitter van de CDU-Bondsdagfractie Wolfgang Schüble gewaarschuwd, dat de sociale vrede in Duitsland in gevaar komt en dat onherstel bare schade wordt aangericht als de regeringscoali tie de voorgenomen bezuinigingen uitvoert. De sociale onrust in Duitsland is de afgelopen da gen sterk gestegen, ook al nadat CAO-onderhande- lingen voor de ambtenaren en werknemers in de pu blieke sector andermaal zonder succes zijn ver daagd. Duitsland wordt al dagen geplaagd door hinderlijke prikacties in de openbare sector. Ook voor de ko mende dagen zijn waarschuwingsstakingen aange kondigd, met name in het openbaar vervoer en bij de post. Vanaf maandag zal Noordrijn-Westfalen actiegebied 'zijn. Boor Paul Verlinden Breda - De voorzitter van van de Nederlande Vereniging van Makelaars (NVM) heet de komende vijf jaar Smit. Want hoewel de voorzitter en vice-voorzitter over 2,5 jaar van stoel verwis selen, blijft de achternaam identiek. De eerste helft is Oscar Smit de eerste man, vervolgens maakt hij plaats voor Timo Smit. Geen familie overigens. „Het is wel gemakkelijk als ik aan de vice-voorzitter moet vra- [ai om in mijn plaats ergens naar toe te gaan. Ze weten dan in elk pal dat Smit komt," grapt Os car Smit, directeur van de onroe- jüed-tak van Meeüs in Bre- I ia. Hij werd vorige week gekozen lotNVM-voorzitter. Hij en Timo t, beiden al lid van het hoofd- bestuur, kozen voor een 'duo- Bus'. Sir. 0. J. Smit (50) zit al 24 jaar in kef makelaarsvak. Sinds 1979 is Kj directeur van Meeüs Onroe rend Goed, waaronder drie werk maatschappijen vallen: Make- Bedrijfshuisvesting en |ftstgoedmanagement. Meeüs 't heel Brabant als werkter- Irein met tien makelaarskantoren. Smit wordt NVM-voorzitter op n moment dat makelaars gou- |icn tijden beleven. Woningen mei van de hand tegen hoge prijzen. „Het is een goed rende rende bedrijfstak. Dat is wel eens nders geweest," bevestigt hij. tker de situatie op de woning markt zegt hij: „Het is een ge spannen markt, maar als mensen ®fgen dat het een overspannen jnrkt is, vind ik dat te voorbarig. kun je pas achteraf vaststel- het goed gaat in de make- raarswereld, betekent niet dat de «oepsgroep op haar lauweren gaan rusten. Het marktaan- van de NVM-makelaars - de niging heeft 2500 leden - is laatste jaren niet meegegroeid ttt de markt. Dat komt vooral ®°r de toename van het aantal 'Middelaars in onroerend Wondernemers die zich geen makelaar mogen nomen, maar nagenoeg hetzelfde werk a de makelaars hun huidige °g altijd sterke, positie behou- ®i dan moeten ze beter luiste- naar de wensen van de klant, ttt: „Makelaars moeten minder Pandgericht en meer klantgericht 0 'n. Dat proces is al volop ltw maar het kan altijd beter." verleden begeleidde de ma kelaar vooral de transactie van een huis. Wat de klant met een huis wilde, was niet zozeer zijn zaak. „Nu zie je dat de advies functie breder wordt. De make laar moet vragen stellen aan de klant. Willen mensen er bijvoor beeld met zijn tweeën gaan wo nen? Of willen ze op termijn kin deren nemen? Dan moeten ze wel rekening houden met de ruimte. Niet iedereen staat daar bij stil. Ook moet je mensen vaak afrem men. Ze hebben vier of vijf hui zen gezien en worden ongeduldig. Dan hebben ze soms de neiging met minder genoegen te nemen dan ze eigenlijk willen en krijgen daar later spijt van." Maar voor makelaars is het toch gunstig om zo snel mogelijk een zo duur mogelijke woning te ver kopen of kopen? Want zijn cour tage is een percentage van de (verjkoopprijs. „Onzin," zegt Smit. „Voor make laars is veel belangrijker dat een klant tevreden is. Dat is reclame voor hem en vaak komt die klant na een aantal jaren weer terug als hij toe is aan een volgend huis. Daar heeft een makelaar meer aan, dan dat een huis 10.000 gul den duurder wordt verkocht. Een percentage van 1,85 procent be tekent dat hij 185 gulden extra verdient. Daar zet je je relatie met een klant niet voor op het spel." Makelaars wordt vaak verweten dat de tarieven veel te hoog zijn, onder andere door de Consumen tenbond. Een transactie van 300.000 gulden, levert een make laar bij 1,85 procent (het advies tarief van de NVM) 5550 gulden op. „Als je het vergelijkt met veel andere Europese landen, waar de courtages 3 a 6 procent bedragen, zijn we hier in Nederland niet duur." De Consumentenbond pleit voor het afschaffen van de procentue le tarieven omdat makelaars de ene keer maanden bezig zijn met de (ver)koop van een huis, en de andere keer binnen een paar da gen klaar zijn. Smit verwerpt dat. Smit: 'De woningmarkt is gespannen, niet overspannen'. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP „Dit systeem is voor de klant het meest duidelijk. Want stel dat je uren gaat rekenen, dat weet hij van te voren niet waar hij aan be gint en bovendien valt dat niet zo goed te controleren." Een belangrijk wapen in de strijd om de gunsten van de klant, is voor de NVM-makelaar het digi tale uitwisselsysteem waarin alle te koop staande huizen zijn opge nomen. Huizenkopers die het hele aan bod willen overzien kunnen bijna niet om de makelaar heen, is de kritiek van de Consumenten bond, die vindt dat het systeem open zou moeten worden gezet voor alle bemiddelaars. Smit is het ook daar niet mee eens. „Mensen hoeven niet met een makelaar in zee te gaan om toch alle aanbod te kunnen over zien. Ze kunnen gewoon naar een makelaar stappen en er om vra gen. Wij hebben hier op ons kan toor bijvoorbeeld alle huizen op gehangen die er op dit moment te koop staan in Breda. Het is ook in ons belang dat we het aanbod zo breed mogelijk onder de aan dacht brengen." De NVM wil andere bemidde laars geen toegang tot het sys teem geven. De organisatie heeft vele miljoenen geïnvesteerd en hoedt zich er voor de concurren tie mee te laten profiteren. De NVM optimaliseert het systeem momenteel met de invoering van het 'Masterplan 2000'. Huizen zoekers kunnen daarmee zelf in teractief zoeken naar een woning. Dat er steeds meer andere bemid delaars in onroerend goed - ook zonder een concurrerend compu tersysteem - de markt bewerken, verontrust Smit niet. „Ik zeg niet dat zij hun werk niet goed doen, maar ik denk dat mensen toch het liefst voor een NVM-makelaar kiezen. Dat is iemand met een ba sisvakopleiding, die is getoetst door hogerhand en die zich bo vendien onderwerpt aan een ere code en het beroepstuchtrecht." Hilversum (anp) - Een op de tien winkeliers is van plan de deuren langer open te houden, als de nieuwe winkeltijden wet op 1 juni van kracht wordt. Dat blijkt uit een onderzoek van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS. Eenderde van de winkeliers vindt dat het langer open hou den van de winkels ten koste gaat van het privéleven en 29 procent denkt dat de kosten te hoog zullen zijn, zo berichtte Radio 1 gisteren. Van de winkeliers verwacht 65 procent dat kleine winkels de dupe worden van de nieuwe winkeltijdenwet, die het winke liers toestaat om de deuren tot tien uur 's avonds open te hou den en de winkel ook op twaalf zondagen per jaar te openen. Van de mogelijkheid om twaalf zondagen open te zijn denkt een kwart van de winkeliers ge bruik te gaan maken. Minister Wijers van Economi sche Zaken, die meent dat ver ruiming van de winkeltijden de economische activiteit stimu leert en dus onze welvaart ten goede komt, toont zich niet on der de indruk van de uitkomst van de enquête. Veranderingen hebben in ons land tijd nodig, stelt de bewindsman. e"s automobilisten die gewoon altijd °or 25 gulden tanken, moet het nu opge zien zijn: de benzine is duur. Euro lood- "1. de goedkoopste benzine, zit al weken °ven de magische grens van twee gulden n tost 2,03 gulden per liter. Is dat (te) duur of niet? Ü5?r Hans van Alebeek onderden producten veranderen regelmatig 11 Prijs maar als koffie of benzine goedko- liilr duurder worden, komt dat onmiddel- J op tv en in de krant. Blijkbaar zitten bei- Producten in het basis-behoeftenpakket Uj, de Nederlander. Toch bleef het opmerke- Bp i.rus^8 toen ongeveer een maand geleden tWeee^jnePrijs door de magische grens van ?u®i twintii I de ■hg jaar geleden was dat wel anders toen doorh i ma§ische grens van één gulden per liter roken werd. In heel Nederland moesten de pompen omgebouwd worden. De oliecrisis zorgde vervolgens voor levendige discussies over de enor me snelheid waarmee de benzineprijs verder zou gaan stijgen. Afgaande op de voorspellingen uit die tijd heeft het zelfs nog redelijk lang geduurd voordat de twee-gulden grens bereikt werd. In 1976 voorspel de de directeur van Esso nog dat al in 1985 de ben zine twee gulden per liter zou gaan kosten. Die grens is voor Euro 95 loodvrij, de meest ver kochte benzine in ons land, nu pas overschreden. De prijs is nu gemiddeld 2,03 per liter. Super plus loodvrij komt op 2,07 gulden terwijl gelode super- benzine 2,20 gulden doet. Volgens de Consumentenbond zijn die prijzen veel te hoog. De bond beschuldigt de oliemaatschappij en er verder van onder één hoedje te spelen. Vol gende week publiceert de bond een eigen onder zoek naar de benzineprijs. Woordvoerder B. Regeer van Shell wacht dat rap port van de Consumentenbond rustig af. „Ik weet niet waar zij de bewering op baseren dat de benzi neprijs te hoog is," zegt hij in een reactie. „Het beste bewijs dat dat niet het geval is, is dat alle maatschappijen de prijzen verhoogd hebben." De - al vaker geuite beschuldigingen - dat de olie concerns in een onderonsje de prijzen bepalen, zijn volgens de woordvoerder onzin. „Wij kijken alleen naar onszelf," zegt Regeer. „De adviesprijs die wij berekenen is reëel en gebaseerd op de ontwikkelin gen op de wereldmarkt. En die markt is volstrekt onvoorspelbaar." Waarmee de Shell-woordvoer- der ook aangeeft dat er niks zinnigs te zeggen valt over de benzineprijs in de nabije toekomst. Bij de Bovag, belangenbehartiger van de automo bilist, hebben ze welbewust de mond dichtgehou den bij de laatste prijsverhoging. „Als de benzine prijs omhoog gaat als gevolg van ontwikkelingen op de wereldmarkt, reageren wij niet," zegt woordvoerder R. Boon. „Het wordt een ander ver haal als dat komt door accijnsverhogingen. Die vormen nog steeds het leeuwendeel van de benzi neprijs." Volgens cijfers van het ministerie van Economi sche Zaken gaat van de 2,03 gulden per liter Euro 1,45 gulden aan accijns, btw en heffingen naar de schatkist. De rest is voor de oliemaatschappij, pomphouder en transporteur. Volgens de Bovag hoort Nederland wat accijns betreft tot de koplo pers in Europa. „Daarom mag de accijns ook absoluut niet omhoog zoals minister De Boer gesuggereerd heeft," zegt Boon. „Als dat wel gebeurt en de olieprijs op de wereldmarkt stijgt, krijg je echt gigantische verho gingen aan de pomp. Van het 'kwartje van Kok' heeft u aan de pomp bij voorbeeld weinig gemerkt, omdat dat gecompenseerd werd door een lage olie prijs." Volgens Shell blijft de vraag naar olie onveranderd hoog. Belangrijkste oorzaken daarvoor zijn de strenge winter die een flink gat heeft geslagen in de toch al kleine voorraden. Die voorraden moeten nu weer aangevuld worden. Met name in Amerika is de benzineprijs daardoor enorm gestegen. De Amerikanen zijn boos over de dure benzine hoewel die nog altijd maar een schijntje kost in vergelijking met Nederland: 1,35 dollar per gallon (4V4 liter). Omgerekend is dat nog geen 0,60 gulden per liter. Waarmee maar bewezen is dat opwinding over de benzineprijs betrekkelijk is. I I I I I ZATERDAG 18 MEI 1996 Door Bert Schampers Brussel - Het verval van Antwerpen wordt dezer dagen treffend geïllustreerd door het faillissement van het oude Sportpaleis. Maar het gaat ook niet goed met het papieren boegbeeld van de Metropool, Gazet van Antwerpen. De 'meest oubollige krant van Vlaanderen' - volgens de pro gressieve concurrent De Morgen - staat te koop. Het leedvermaak in het kleine Vlaamse krantenland is groot. De kranten van de VUM, de Standaard en Het Nieuwsblad, brachten het nieuws deze week als eerste. De werknemers van de Gazet waren overdonderd. Zij hoorden het pas dinsdag ochtend, toen ze onder de dou che stonden of aan het ontbijt zaten. De radio maakte luid en duidelijk melding van het voornemen om 'de Frat', zoals de Antwerpse bijnaam luidt van de Gazet, in de etalage te zetten. De directie van uitgeverij De Vlijt, de holding die Gazet van Antwerpen op de markt brengt, haastte zich te verduidelijken dat het maar om een deel van de aandelen gaat, een minder heidsparticipatie van ruim 30 procent. Maar er was, zo kon de aan dachtig luisteraar horen, wel degelijk behoefte aan vers ka pitaal. De Gazet wordt steeds minder gelezen, de verliezen stapelen zich op. De oplage van de krant schommelt rond de 134.000, enkele jaren geleden werden dagelijks 10.000 kran ten méér verkocht. Om de tegenvallers op te van gen had De Vlijt eerder al voor goed geld zijn aandelen in de Vlaamse commerciële televisie zender VTM van de hand ge daan. Voor de Gazet was een strate gisch plan opgesteld, met een investeringsprogramma van 5,5 miljoen gulden per jaar. Een maand geleden bereikten directie en vakbonden een ak koord over de afvloeiing van 75 werknemers. Op de redactie- vloer dacht iedereen dat daar mee de krant voorlopig gered was. De directie zag het blijk baar anders. Nu is het dus wachten op een Vlaamse Berlusconi, die met centen over de brug komt. Er zijn vier gegadigden, die elk een bod hebben uitgebracht. De uitgever van De Standaard is kandidaat, evenals die van Het Laatste Nieuws en de groep achter Het Belang van Limburg. Maar ook een Duitse uitgever is geïnteresseerd. Vijf jaar geleden bij het eeuw feest van de Gazet was de stemming totaal anders. „Max well's, Murdochs en andere De Benedetti's, die denken met een overnamebod op nv De Vlijt- Gazet van Antwerpen het kroonjuweel van het Antwerp se medialand binnen te halen, kunnen maar beter elders met grof geld uitpakken," stond te lezen in het jubileumnummer van de katholieke krant. Volgens oud-hoofdredacteur Lou De Clerck - ooit woord voerder van ex-premier Wilf- ried Martens - had de krant be ter naar hem moeten luisteren. „Ik heb altijd gezegd dat de Gazet Vlaanderen diende te in formeren over wat in Antwer pen gebeurt en de Antwerpe naar over wat in Vlaanderen en Europa gebeurt. De krant is van haar missie afgestapt en haar lezers hebben haar dat niet vergeven." De sfeer op de redactie van 'de Frat' is gespannen. BÉ Frankfurt - President Tietmeyer van de Duitse centrale bank acht het mogelijk dat president Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) de eerste man wordt van de toekomstige Europese Centrale Bank (ECB). „Ik kan me voorstellen dat een goed functionerende president van het Europees Monetair Instituut de eerste president van de Euro pese Centrale Bank wordt. Hij zal zeker de eerste kandidaat zijn," zei Tietmeyer gisteren op een bijeenkomst voor valutahandelaren Forex '96 in Frankfurt. Politiek Den Haag gaat ervan uit dat hij in 1999 ook de ECB gaat leiden. Amsterdam - De al langere tijd nagestreefde fusie tussen de op- tiebeurs en effectenbeurs is eind dit jaar te verwachten. Dat zei de algemeen directeur G. Möller van de EOE-optiebeurs gisteren bij de presentatie van het eerste jaarverslag van deze organisatie. „Er moet- nog een aantal problemen worden opgelost," zei de van MeesPierson afkomstige Möller. Over de aard daarvan wilde hij niet uitweiden. Wel zei hij dat de beslissing ingrijpend was, om dat het toch ging om een reorganisatie van markten.Op termijn willen beide beurzen ook samenwonen. De twee partijen voeren met de gemeente Amsterdam overleg over de locatie. Rotterdam - Een kwart van de ondernemingen die internationaal actief zijn, is in de afgelopen jaren geconfronteerd met een scha de van meer dan één miljoen dollar als gevolg van fraude. Meer dan 40 procent van de ondernemingen kreeg met meer dan vijf fraudezaken te maken. In bijna 80 procent van de gevallen pleegde het eigen personeel de fraude. Dat zijn de belangrijkste resultaten van het onderzoek dat het accountantskantoor Ernst Young onder dik achthonderd internationaal opererende bedrij ven in elf landen, waaronder Nederland, heeft uitgevoerd. Het bureau trekt de conclusie dat de schade die het bedrijfsleven over de hele wereld jaarlijks te verwerken krijgt, in de miljarden loopt. Belgrado - Het zal de komende tijd nog niet eenvoudig zijn voor Nederlandse bedrijven om zaken te doen met ondernemingen in de Federale Republiek Joegoslavië (Servië en Montenegro). De regering daar lijkt niet bereid de greep van de staat op de eco nomie te verminderen omdat dat bestaande machtsposities zou ondergraven. Bovendien heerst er een chaotische situatie in het bankwezen. Deze indruk bestaat bij de Nederlandse handelsmis sie die donderdag en gisteren een bezoek heeft gebracht aan Bel grado. Directeur H. van Buren van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering, die de delegatie leidt: „Voor individuele be drijven valt er echter wel handel te drijven, maar voor het doen van investeringen is de toestand te onoverzichtelijk." Rotterdam - Smit Internationale voert verkennende gesprekken met mogelijke partners over strategische samenwerking op ver schillende terreinen. Dat heeft het Rotterdamse sleep- en ber gingsconcern gisteren gemeld. Smit-topman M. Busker zei begin mei al het samengaan met ver wante bedrijven als een van de mogelijke opties voor zijn onder neming te beschouwen. In de hele wereld is maar een handjevol bedrijven dat voldoet aan de kwaliteitseisen van het Rotterdamse bedrijf, zei hij toen. Smit Internationale meldt ook dat 'in verband met het mogelijk verloop van bovengenoemde gesprekken' is besloten het keuzedi vidend - een aandeelhouder kan kiezen voor een uitkering in con tanten of aandelen - om te zetten in een uitkering in contanten van 2 gulden per aandeel. Mogelijk dat Smit een transactie voor bereidt, waarbij met aandelen geschoven wordt. Het bedrijf wil de waarde van de stukken waarschijnlijk niet negatief laten beïn vloeden door nieuwe aandelen in omloop te brengen. Vooralsnog was Smit Internationale vrijdag niet voor commentaar bereik baar.

de Stem | 1996 | | pagina 7