'Meeroken leidt niet tot kanker' Hai CBR wordt overstelpt met aanvragen voor motorrijbewijs 'Extra AO W-claims - niet in te schatten' Bouterse wil 'het licht weer aandoen' Voorlopig einde aan 'Gambia-ruzie' in reiswereld E( Verzekeraar bezorgt over privatisering van gezondheidszorg Zelfmoi roept v Bosniërs hoeven niet terug Laatste stuiptrekking DE STEM BINNENLAND EN BUITENLAND Van buitenlandse vrouwen Nationale Democratische Partij van ex-dictator rekent op verkiezingszege DE STEM COMMENTAAR Beweginj BINNENLAND KORT Echtpaar dood gevonden op camping Maes eist geld van Verzekeringskamer Nieuwe aangiften tegen jeugdleider Indonesië boycot Pasar Malam 'Ontslaan van politiechef kan wel' Uitkomst Europees onderzoek A 111 Eindhoven - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) wordt overstelpt met examen-aanvragen voor het motorrijbewijs. Vergeleken met vorig jaar is het aantal aanvragen voor praktijkexa mens motor de eerste vier maanden bijna verdubbeld tot 31.500. Ook de aanvragen voor theorie examens stegen in diezelfde pe riode flink met 43.000 tot 175.000. Die stijging komt vooral voor rekening van jongeren bene den 21 jaar, die nog voor 1 juni het motorrijbewijs willen halen. Na die datum verandert het exa men en mag deze leeftijdsgroep de eerste twee jaar alleen op een lichtere motor rijden. Om de hausse enigszins bij te kunnen benen, is het aantal examens in het hele land opgevoerd. Examinatoren in Limburg en Brabant nemen al een paar we ken negen in plaats van acht exa mens per dag af, het aantal theo rie-examens is fors opgevoerd en vanaf 22 juni kunnen kandidaten ook op zaterdag afrijden. CBR- hoofd G. Boereboom van de regio Zuid (Limburg en Brabant) spreekt van 'een gekkenhuis'. Op zijn bureau komen dagelijks 1300 aanvragen voor praktijkexamens binnen. Normaal zijn er dat 600. De verhouding tussen auto en motor is ongeveer vier tegen een. Met inzet van uitzendkrachten, vaste medewerkers die vrijwel el ke avond en op zaterdag over werken en met extra examens probeert het CBR de storm zoveel mogelijk te verwerken. Voor aan vragen die voor 1 juni op het CBR-bureau liggen, geldt nog de oude regeling. In Limburg wor den op dit moment dagelijks on geveer tachtig praktijkexamens motor afgenomen. Onduidelijk is nog in hoeverre de wachttijd, nu gemiddeld tien weken, door de drukte zal oplopen. De nieuwe regeling komt erop neer dat vanaf 1 juni jongeren tot 21 jaar alleen examen mogen doen op een lichtere motor met een vermogen tot maximaal 35 kW. Wanneer ze hun rijbewijs hebben, mogen ze twee jaar al leen op een lichtere motorfiets (vermogen beneden 25 kW) rij den. Ook komt er een apart theo rie-examen voor motor en voor auto. Dat papiertje is dan boven dien nog maar een jaar geldig. Op dit moment is het theoriecertifi caat nog drie jaar geldig voor zo wel auto als motor. Veel centra voor het theorie-exa men zijn nu vijf dagen in plaats van de gebruikelijke twee dagen per week open. Ook het aantal examen-sessies is opgevoerd. Ook de rijschoolhouders merken de drukte. Auto- en motorrij schoolhouder J. van Ooi ziet vooral dat zijn klanten alles op alles zetten om voor 1 juni hun theorie-examen te halen. De nieuwe regeling heeft bovendien nogal wat twijfelaars over de streep getrokken eindelijk met hun rij-opleiding te beginnen. Van Ooi: „En je hoeft niemand aan te sporen een extra les te ne men. Daar vragen veel mensen nu zelf om." Van onze verslaggever Londen/Leiden - Passief roken - meeroken - verhoogt de kans op longkanker op geen enkele manier. Dat is de conclusie uit een zojuist afgerond onderzoek van zes Europese medische ex perts, onder wie de Leidse hoogleraar dr. P. Lohman. Het resultaat staat haaks op eer dere studies op dit vlak. De we tenschappers beoordeelden 48 wereldwijd gepubliceerde onder zoeken. Het onderzoek is gefi nancierd door enkele grote ta baksproducenten, maar 'dezen bemoeiden zich niet met de in houd van het rapport'. „Uit ons onderzoek blijkt duide lijk dat passief roken geen be langrijke longkankerverwekker is," zegt de Noorse professor J. Iddle, voorzitter van het Europe se onderzoeksteam. De wetenschappers onderzochten zogenoemde 'rookhuwelijken', waarbij de vrouw rookt en de man niet of andersom. Ook keek de werkgroep naar roken op het werk. De verhoogde kans op longkan ker voor niet-rokers was in beide gevallen zo miniem dat het we tenschappelijk niet van betekenis is. „Uit de metingen blijkt dat er zo weinig chemische stoffen in uit geblazen rook zitten, dat andere zaken uit het dagelijks leven waarschijnlijk een veel grotere rol spelen," zegt Iddle. „In een aantal soorten voedsel zitten bij voorbeeld tot duizend keer meer chemische stoffen dan in rook." F. Nijpels van de anti-rook bewe ging CAN heeft geen vertrouwen in het rapport. „Het is absolute onzin. Er zijn altijd wel een paar doktoren te vinden die tegen be taling zeggen wat de tabaksin dustrie hen opdraagt. Dat de pro ducenten het onderzoek betaal den, zegt genoeg." Van onze Haagse redactie Den Haag - De Sociale Verzekeringsbank (SVB) weet niet hoe veel zij extra moet betalen als vrouwen van buitenlandse werk nemers recht krijgen op een hogere AOW-uitkering. Verwacht wordt dat het Europees Hof van Justitie in Luxemburg de rechter in Nederland (de Raad van Beroep) zal adviseren som- -mige vrouwen een hogere AOW- uitkering te betalen. Het betreft vrouwen die niet over de Neder landse nationaliteit beschikken maar van wie de man wel in Ne derland werkte. De Raad van Beroep had aan het Europese Hof de vraag voorge legd hoe een verdrag tussen de Europese Unie en Marokko uit gelegd moet worden op het punt van AOW-rechten van vrouwen. Voor de Raad van Beroep dient al enige tijd de zaak van de Marok kaanse mevrouw A. Hallouzi- Choho tegen de Sociale Verzeke ringsbank. Het Europees Hof vindt dat bui tenlandse vrouwen, die niet de Nederlandse nationaliteit heb ben, bij de opbouw van AOW- rechten niet achtergesteld mogen worden bij Nederlandse vrou wen. Als de Raad van Beroep de uitleg van het Hof overneemt, zullen volgens de SVB 'mogelijk enkele duizenden vrouwen' met een buitenlandse nationaliteit een hogere AOW-uitkering krij gen dan tot nu toe het geval was. Het gaat om een groep vrouwen ouder dan 57 jaar. Voor ieder jaar dat ze ouder zijn dan 57 jaar ont vangen ze straks, als ze 65 zijn, 2 procent extra AOW. Tot nu toe werd de AOW van deze vrouwen slechts berekend op basis van het aantal jaren dat hun man in Ne derland gewoond en gewerkt heeft. De vrouwen hebben vol gens het Hof echter ook recht op AOW-opbouw voor de jaren voor 1957, op voorwaarde dat ze toen al 15 jaar of ouder waren. Dat geldt immers ook voor Neder landse vrouwen. Den Haag (anp) - De Nederlandse regering zal oorlogsvluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië alleen op basis van vrijwilligheid laten terugkeren. Een woordvoerder van Justitie bevestigde gisteren dat dit standpunt van vorig najaar niet is gewijzigd. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Kinkel heeft op Hemel vaartsdag in Belgrado een akkoord gesloten over de terugkeer van 120.000 merendeels Servisch-Albaanse vluchtelingen. Staatssecretaris Schmitz (Justitie) werkt aan een terugkeerprogram ma dat voorziet in financiële steun voor Bosniërs die willen meehelpen aan de wederopbouw. De 22.000 Bosniërs die nu in Nederland verblij ven maar vrijwillig willen terugkeren, mogen hun verblijfsvergunning voorlopig houden. Zo kunnen zij na enige tijd een beslissing nemen om in Bosnië te blijven of weer terug te komen. DESI Bouterse telt de dagen tot hij, volgens ei gen zeggen dan, het licht in Suriname weer zal aandoen. Die grote dag moet voor zijn Nationale Democratische Partij (NDP) donderdag 23 mei worden, wanneer de Su- rinamers naar de stem bus gaan. Volgens de laatste, onbetrouwbare, opiniepeilingen wordt het een nek-aan-nek-race tussen de NDP en de re gerende Nieuw Front coalitie. Maar in de volkswijken van Parama ribo is men ervan over tuigd dat Bouterse en de zijnen de zege niet meer kan ontgaan. Door Armand Snijders „DEMOCRATIE is als de liefde. Die kun je beleven als een moe der, maar ook als een hoer," zegt de man die in de jaren '80 het land met strakke militaire hand leidde. Het succes van een men- senrechtenschender die het tot presidentskandidaat heeft weten te schoppen. Verkiezingsavond in Latour, de grootste volkswijk in Paramari bo, een stad in een stad. De crimi naliteit rijst hier de pan uit, de werkloosheid onder de overwe gend Creoolse bewoners is schrikbarend groot. Jongeren hangen dag in dag uit zonder zichtbaar doel rond op straat. Deze avond zijn ze echter te vinden op het terrein van de Stichting Buurtwerk Latour, kortweg Stibula waar de NDP een massameeting heeft georga niseerd. NDP-shirts met het opschrift 'Leti a faya' (Doe het licht aan) bepalen deze dagen het mode beeld in Latour en andere volks wijken. Tijdens de meeting in Stibula is het niet anders. De.jon- geren deinen mee op de klanken van Suriname's populairste mu ziekgroep, Reinforcement, die in middels de huisband van de NDP genoemd kan worden. Terwijl Assemblée-kandidaat Lydia Hermelijn-Rafales de jon geren voorhoudt dat zij tegen hun zin in tot de drop-outs van school behoren of in de criminaliteit zijn beland, raken onder het publiek dronken NDP-aanhangers met elkaar slaags. Er zullen nog vele opstootjes volgen, maar de massa is daar niet voor gekomen. Alle ogen zijn gericht op de laatste spreker, Desi Bouterse. Zelf gaan kandidaat op de lijsten, maar bij een verkiezingsoverwinning van de NDP de gedoodverfde nieuwe president van de republiek Suri name. Populair Delano Desire Bouterse is vooral in de volkswijken razend popu lair. Hij maakt duidelijk dat in zijn ogen de huidige democratie slechts een schijndemocratie is. „Democratie is geen woord maar een belevenis. En dan gaat het er vooral om hoe je het beleeft. Het is als de liefde: een hoer geeft liefde en een moeder geeft liefde. Het woord is hetzelfde, maar de wijze waarop ze het beleven is to taal anders. Zo ook met de jonge progressieve leiders van Surina me, die klaar staan om het land te regeren. Zij zijn als de moeders die liefde geven. De oude, huidige machthebbers echter beleven de democratie zoals de hoeren de liefde." De vijftigjarige Bouterse rekent zichzelf tot die jonge progressie ven, die het land vooruitgang willen brengen. Zijn wilde haren uit de militaire periode van de ja ren tachtig heeft hij verloren en velen hebben hem de mensen rechtenschendingen en andere misdaden uit die tijd schijnbaar vergeven. „Jeugdige onbezon nenheid," zo heeft de ex-legerlei der, die op 25 februari 1980 met vijftien collega-militairen de de mocratische regering op geweld dadige wijze aan de kant schoof, de moorden, die menigeen nog vers in het geheugen staan ge grift, genoemd. Hij beseft dat hij zijn leven lang aan die periode herinnerd zal worden. Een uitnodiging van de nabestaanden van de December moorden van 1982 om daags voor de verkiezingen met hen te ko men praten, heeft hij naast zich neergelegd. „Propaganda van de regerings partijen. Bovendien heb ik geen tijd. Als ik met hen wil praten, bepaal ik zelf wel wanneer," zo zegt hij. De populariteit van Bouterse is niet uit de lucht komen vallen en is als gevolg van het chaotische beleid van de regering-Venetiaan in de afgelopen jaren alleen maar toegenomen. „Tijdens het bewind van Bouterse hadden we tenmin ste voldoende te eten en waren we in staat naar Nederland te rei zen. Nu kun je van een modaal maandsalaris niet eens je eigen gezin voeden," zegt Ricardo Daal, die een vervallen woning in een andere volkswijk, Flora, be woont. Strakke hand Daal geeft de schuld aan de rege ring-Venetiaan. „Ze hebben geen oog voor het volk gehad. Onder linge twisten en het verdedigen van eigen belangen in de handel hebben altijd de prioriteit gehad boven het welzijn van de eigen bevolking. Het onderwijs is inge stort, het overheidsapparaat vol ledig dichtgeslibt en de gezond heidszorg is voor niemand meer te betalen." De NDP belooft binnen honderd dagen na het aantreden van een regering waarin de partij zitting heeft, voelbare verbetering van de situatie in het land. Een sterke verbetering van de koopkracht, aanpak van de huisvestingspro- Door Hans Bos Apeldoorn - De 'tragikomedie' in de Nederlandse reiswereld rond de ver koop van vakantiereizen naar het West-Afrikaanse mini-staatje Gambia lijkt voorlopig ten einde nu reisorgani satie Aquasun, aanstichter van de ru zie, als gevolg van financiële proble men zo goed als zeker wordt overgeno men door Q-International. Dit heeft een woordvoerder van Q-Inter- national in Apeldoorn gisteren bevestigd. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) heeft het lidmaatschap van Aquas un gisteren beëindigd omdat de touropera tor niet meer aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. Dit heeft de SGR in een brief aan alle ANVR-reisbureaus in ons land laten weten. Dat houdt in dat reisbureaus zelf aansprakelijk zijn als ze Aquasun-reizen verkopen. De 2500 Nederlanders die al geboekt heb ben bij Aquasun, hoeven zich geen zorgen te maken. Hun reis wordt door de SGR ge garandeerd. Q-international is jaarlijks goed voor 50.000 toeristen, met name naar het Caribische vakantie-eiland Isla Mar garita. Aquasun vervoert elk jaar bijna 30.000 passagiers, voornamelijk naar Tu nesië en Gambia. Met de overname van Aquasun in Weesp komt voorlopig een eind aan een slepende ruzie tussen diverse reisorganisaties in ons land. Aquasun, twee jaar geleden initiator van reizen naar Gambia, was er in eerste instantie voor verantwoordelijk dat de landingsrechten van Air Holland werden ingetrokken. Air Holland vliegt passagiers voor de reisorga nisaties Globas, Sunair en Olympia, ter wijl concurrent Martinair zaken doet met 'Gambia-ontdekker' Aquasun. Volgens de Gambiaanse autoriteiten zou Air Holland te veel 'goedkope' toeristen naar dit vakantieland vliegen, die ter plek ke bovendien nauwelijks iets zouden uit geven. Op de Nederlandse vakantiemarkt (Gambia trekt jaarlijks 15.000 Nederland se toeristen) was door toedoen van Aquas un inmiddels sprake van een prijzenslag. Een delegatie van Air Holland en de be trokken reisorganisaties wist eind vorige week de Gambiaanse autoriteiten ervan te overtuigen de landingsvergunning van Air Holland met ingang van 1 juli te verlen gen. Volgens Globas-directeur Van Son is in middels duidelijk dat grote financiële pro blemen Aquasun-directeur Behrens tot zijn wanhoops-prijzenoffensief hebben gebracht. Aquasun heeft naar verluidt in Gambia een totale schuld van ruim één miljoen. ZATERDAG 18 MEI 1996 A4 pE STEM Aken-In Aken we Z eerste Europese ja2 gehouden. Pi ers uit heel Eur zich over de vraag beroepsgroep kui schermen tegen de ties van minder ged broeders. Ze zijn gekleed in c tuum. Een kleurige s He nek en een zaktel j aanslag. Een enkelin lange, grijze regenjas derarm geslagen dooi m-ess in Aken, de oge perst tot nauwe splee Enige jaren heeft de wereld gesidderd voor de dichtende zp nuwarts en booswicht Radovan Karadzic, de zelfbenoemde president van de Bosnische Serviërs in het wintersportoord Pale. Karadzic' rijk leek voorbij na de overeenkomst van Dayton Ka radzic aanvaardde dat akkoord niet en isoleerde zich daarmee van de beschaafde wereld, van zijn Belgradose stut en steun pilaar Slobodan Milosevic en zelfs van de wat meer gematiqde krachten in zijn eigen kamp. Het primaat van de Bosnische Serviërs viel toe aan Rajb Kasagic, premier en pragmaticus. Hij begreep dat er weinin anders opzat dan 'Dayton' te accepteren en betoonde zich daarom coöperatief ten opzichte van de andere verdragspart ners. Vertegenwoordiger na vertegenwoordiger uit het westen bezocht Kasagic in zijn residentie de industrieplaats Banja Lu- ka, in normalere tijden al op uren rij-afstand van Pale. Karadzic zag het succes van zijn rivaal met lede ogen aan en stuurde hem daarom deze week de laan uit. Het ontslag werk te averechts. Karadzic' overmoedige poging de verloren posi-' tie te heroveren werd gezien als een laatste stuiptrekking Kasagic legde het decreet, met een beroep op onwettigheid naast zich neer, Belgrado ontstak in woede en het Westen haastte zich steun te betuigen aan de bedreigde eerste minis ter. Niemand wil nog langer zaken doen met Karadzic. Hij zit nu, met een kleine groep onverzoenlijke heethoofden, afge zonderd als een heremiet op zijn bergtop. Voor de komende fasen van het vredesproces is dit winst. De definitieve splitsing in het Bosnisch-Servische kamp geeft Ka radzic nauwelijks nog mogelijkheid met zijn ophitsende taal onweersproken zijn volksgenoten te beïnvloeden. Voor de ver dere toekomst is er echter een gevaar. De Gideonsbende van Pale blijft geloven in het eigen eeuwige gelijk. De kans datzij opnieuw naar de wapens zal grijpen en met terroristische da den zal trachten het vredesproces te verstoren, is levensgroot, De internationale gemeenschap dient daarom onverwijld de jacht op Karadzic te openen en hem voor het Oorlogstribunaal in den Haag te brengen. Slechts onthoofding van de bende biedt enige garantie op doodbloeden van het Bosnisch-Servi sche extremisme. blematiek en vooral het terug dringen vande schrikbarende cri minaliteit. „De maisen moeten weer leren wat wel en niet kan. Maar daar voor zul je ze eerst moeten moti veren en aan het werk helpen," aldus Bouterse, die een jaar gele den bij soortgelijke opmerkingen de term 'militariseren van de sa menleving' in de mond nam. „Dat is wat verkeerd uitgelegd. Be doeld wordt dat we met strakke hand land en volk weer op het juiste spoor gaan brengen." Goede dingen De 28-jarige Ronald Pinas is NDP-kandidaat voor een plaats in de ressortraad (een soort deel gemeente) van Latour. „Waarom veel mensen kiezen voor Bouterse na wat er in de jaren tachtig is gebeurd? Hij doet goede dingen, mensen zijn bereid de fouten die hij in het verleden heeft gemaakt te vergeven. We moeten na 23 mei vooruit kijken, niet terugblik ken." Pinas is geboren en getogen in Moengo, het bolwerk van Ronnie Brunswijk. Maar van de ex- junglecommandoleider wil hij niets weten. „Brunswijk is niet zo populair, hoor. Hij strooit met geld, dat is alles. Maar het is een egoïst. Als hij vindt dat iets op een be paalde manier moet gebeuren, dan gebeurt het ook op die ma nier. Bouterse daarentegen luis tert naar de mensen, met hem kun je communiceren," aldus Pi nas, die zijn dagelijks brood ver dient als taxichauffeur en als uit bater van een barretje. Toevallig Een onderzoek naar de Decem bermoorden van 1982 hangt de voormalige militaire leider nog steeds als het zwaard van Damo cles boven het hoofd. Het Suri naamse parlement heeft aange drongen op zo'n onderzoek en president Venetiaan staat op het punt een voorbereidingscommis sie te installeren. Bouterse: „Toevallig dat zoiets juist nu gaat gebeuren, terwijl de verkiezingen voor de deur staan. Zo is de kwestie toch tot een ver kiezingsitem verheven. Of een onderzoek er ook komt als de NDP de regeermacht krijgt? De partij zal het besluit van het par lement moeten respecteren." Inmiddels is de paniek in politiek Den Haag toegeslagen en wordt druk gespeculeerd over welk standpunt Nederland moet inne men als Bouterse en de NDP in derdaad regeermacht krijgen. In diplomatiek Paramaribo is men van één ding in ieder geval over tuigd: Bouterse zal als president niet snel een uitnodiging krijgen om bij koningin Beatrix een kop je thee te komen drinken. Emmen - Een echtpaar uit Emmen dat sinds 4 mei werd vernist, is dood aangetroffen op een camping bij het Duitse Koblenz. De I levenloze lichamen van B. Nijland (54) en zijn 53-jarige vrouw T. Nijland-Dierssen werden gisteren door de Duitse politie gevon den in de gehuurde camper waarmee ze een korte vakantiereis maakten. Naar de doodsoorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. De po litie gaat er voorlopig vanuit dat er geen sprake is van een mis drijf. Eindhoven - De Verzekeringskamer heeft een claim op de deur mat gekregen van de curator van het Financieel Begeleidings In stituut Maes (FBIM), het gefailleerde privé-bedrijfje van Frans Maes. Maes was oprichter en directeur van de in een schandaal ten onder gegane levensverzekeraar Vie d'Or. Inzet van de claim is computerprogrammatuur. Maes' bedrijfje zou daar de eigenaar van zijn geweest, en de programma's hebben geleend aan Vie d'Or. Volgens Maes heeft de Verzekeringskamer,- die toezicht houdt op de verzekeringsbranche, de software onrechtmatig doorgeg aan verzekeraar Levob, die de polissen van Vie d'Or overnam. Daardoor zou de 'unieke' software minder waard zijn geworden. J De claim zou miljoenen belopen. Venray - Bij de politie in Venray hebben zich nog negen jongens gemeld die zeggen seksueel te zijn misbruikt door de 32-jai jeugdleider V. uit het Noord-Brabantse Breugel. De slachtoffers, allen uit Venray en omgeving, zijn in de leeftijd van zeven tot I twaalf jaar. De ontucht begon in 1988. Dat heeft de Venrayse politie bekend gemaakt. De nieuwe aanklachten variëren van het strelen en kus sen tot het zich daadwerkelijk vergrijpen aan de kinderen. V. heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Den Haag - Indonesië doet dit jaar niet officieel mee aan d Pasar Malam in Den Haag. Volgens een woordvoerder van de In donesische ambassade is de manifestatie de laatste jaren zo j litiseerd dat het geen goed podium meer is voor de promotie van Indonesië. Ellen Derksen van de organiserende stichting Tong Tong denkt dat Indonesië dwarsligt omdat het festival (12 toten met 23 juni) ook progressieve onderdelen herbergt. Daarbij hoort ook de verkoop van in Indonesië verboden boeken. Den Haag - De minister van Binnenlandse Zaken kan wel dege lijk hoge politiefunctionarissen ontslaan. „De Politiewet vormt geen beletsel voor het ontslag van een korpschef." Dit stelt prof. C. Fasseur, een van de bedenkers van de huidige Politiewet, Fas- seur zegt dat de minister volgens de wet het laatste woord heeftin ontslagzaken. Minister Dijkstal heeft in het Kamerdebat over het enquêterap- port-Van Traa gezegd dat hij tegen de Haarlemse hoofdcommis saris Straver niets kan ondernemen, omdat het korps en burge meester Pop hem niet kwijt willen. Volgens Fasseur is dit onjuist. Straver is hevig bekritiseerd omdat de Haarlemse politie onder zijn verantwoordelijkheid tonnen drugs heeft doorgevoerd. Van onze verslaggever Breda - Door verdere privatisering van de gezondheid» zullen werknemers op het gebied van secundaire arbeidsv® waarden meer voorzieningen verwachten van hun werkg" Die zullen steeds vaker kiezen voor collectieve contracten. Ziektekostenverzekaar OZ, met een hoofdkantoor in Breda, spreekt over deze ontwikkeling zijn zorg uit in het gisteren ver schenen jaarverslag over 1995. „De materie is niet eenvoudig en voor ondernemingen is het veelal de eerste keer dat dit vraagstuk op hun weg komt," schrijft be stuursvoorzitter E. Boer in het jaarverslag. Volgens Boer is hierbij een be langrijke rol weggelegd voor de verzekeraar. „OZ presenteert zich op dit terrein aTs een des kundige gesprekspartner en ad viseur." Daarbij moet OZ echter niet al leen de commercie voor ogen houden. „Wij zullen ons blijven profileren als een marktgerichte zorgverzekeraar met een gezicht." OZ Zorgverzekeringen vorig jaar een netto-resultaa 19 4 miljoen. Bijna ƒ3 nf minder dan het jaar ervoo omzet van de verzekeraar, bij 572.000 verzekerden zijn«j gesloten, lag in 1995 o] jard gulden. Eind vorig jaar werkten er 465 mensen, evenveel als H l ervoor. Wel zijn er bij y®, J veel uitzendkrachten en .-j-, g contractanten ingeschat» is een gevolg van de gep'a organisatie waarbij binne jaar ruim 50 banen ver« Met name de kantoren in zen en Zwijndrecht worde door flink afgeslankt. Jeruzalem (ap) ging heeft gisterei Israël tijdelijk te van 29 mei. Het aanbod werd ged pamflet dat werd vers de militaire vleugel mas, de Izzedine al Q de verantwoordelijk! opgeëist voor een serie djge aanslagen in Israë Het aanbod lijkt te dui enigheid tussen de militanten in de Gaz; op de Westoever aan d en activisten in de dis de andere kant over d( koers jegens Israël. Bij g van de Palestijns: lokt de Harnas steeds ri tieve kritiek uit. Veel I vinden dat het de schr Hamas is dat zij geen inkomsten meer hebber De terreur van de noopte Israël eind febri grendeling van de Pale; bieden, hetgeen tot g' dat de Palestijnen niet werk in Israël kunnen, selijke Hamas-leiders z lig voor de kritiek en reid water bij de wijn te hebben de leiders in de onder andere in Jorda en Iran, opgeroepen zi Washington (afp) - De ke Boorda, die zichze en korte tijd later ov I onderzoek dat het w I steld. Het blad bevestigde do avond dat Boorda op he van zijn dood een afsp met een Newsweek-jour onderzocht of de admirs .van zijn onderscheiding recht gekregen heeft. Boorda werd donderda. zwaargewond gevonde: tuin van zijn woning in 1 ton. Bij aankomst in he 'huis bleek hij overlede Zoning werden twee br vonden die erop duic Boorda de hand aan ziel geslagen, Boorda is 56 worden. Hij was getrouw "er kinderen achter. Boorda had voor dondej g elders in de stad een ïemaakt met een journ Newsweek. Het blad hac e uren eerder gebeld verzoek om een intervie a was op de hoogte ge: waar het gesprek over g< Door Willy Werkman IN Aviv - Dit is het gegeven van de kome verkiezingen: als c Dndamentalisten, zi hamas of de Islan '""veen aanslag ple eli's naar de stei waarschijnlijk nationalistische Netanyahu, de s aanslag uit i de zaken e iremier Shi) eidspa: zelfmo -"-«1 kan dus d daarmee het h"n voor de kc groot, weereen aans Israëli's naar zeer het nationalist! ®In Netanyahu, ft'lft zo'n aanpik 'hans, zoals de va„u,ldige premier Shit tv Arbeidspartij enkele zelfmoorde M Jeruzalem en da den Oosten bepalen. De Wees is tteuw in h autobus Sn, dan gevoel f'hgheid HJtojd, d 4e bereid i de Arabi 0Vergehi geen i Israël' aus zal v uan zullen i ;t gevoel hebben, üRneirl in de i is >ische ^houden uit de i lische fin Staat haddei »Weura Proest waren gedurende tl vervolgd volk. »We ^voi; 2o voelen ntuatie fetnmen en dat vrngsstrij, dat ei 's strat zal ontplo: de Isi -tii, dat 1 gevaar is. I 5 roep om krachtig vijand, uit de t at hadder profess: yei 'v«7oig3volk;- B we ons nog. gevaar o omdat we nog steeds zijn. En van van los, We Wjd 5 Desi Bouterse feest met het volk tijdens een verkiezingsmanifestatie in de arme wijk Latour. FOTO WILLEM MIDDELKOOP

de Stem | 1996 | | pagina 4