PTT Telecom ontkent bestaan 'spooknotaV 'We mogen in Nederland onze handjes samenknijpen dat er gerookt wordt DE STEM EXTRA pE STEM ZATERDAG 18 MEM996 D NEDERLAND 1 ZIJN ROKERS onverlaten die het leven van niet-rokers bedrei gen of leveren ze de samenleving feitelijk alleen voordelen op? Het kabinet wil roken aan banden leggen, aankoop door jongeren verbieden, de accijns verder ver hogen, reclame moet in de ban. Zin en onzin van een oude dis cussie. Door Mark Langeslag en Hans Rube OPA WAS ongeveer 85 jaar toen hij weer begon. Dikke sigaren, ze verspreidden een geur die aangenaam bekend was uit de ja ren zestig. Ergens in die periode was hij ge stopt. Sigaren werden te duur, en oma's gordijnen werden te snel geel. Nu, in het verzorgingshuis, maakte het allemaal niet meer uit. Roken was een van de weinige ge noegens die hem als weduwnaar nog res tten. Kanker kreeg hij er toch niet meer van. Bescherm onze kinderen, redt ze uit de klauwen van de tabaksindustrie. Patheti sche oproepen vervuilen de discussie tus sen rokers en niet-rokers. Fanatici in beide kampen, vooral in de Verenigde Staten, be vechten elkaar. Scheldpartijen slingeren over Internet. De een zoekt zijn heil bij si- garenroker Bill Clinton, de ander bij diens felle anti-rokende vrouw Hillary, die haar man het balkon opjaagt als hij een sprietje op wil steken. In de strijd om het grote gelijk staan de an ti-rokers momenteel op voorsprong. Roken brengt schade toe aan de volksgezondheid, kan kanker en hart- en vaatziekten veroor zaken. Het bewijs is geleverd, vrijwel nie mand twijfelt daaraan. Verboden en gebo den dalen neer op de samenleving. Niet ro ken is normaal, roken is a-sociaal. Maar ook zij die zeggen dat ze een opa had den die tot op hoge leeftijd in blakende ge zondheid door bleef roken, hebben gelijk. Zeker als ze beweren dat autoverkeer, in dustrie, werkplekken en voedingsstoffen schadelijker voor de gezondheid kunnen zijn dan een enkel rokertje op zijn tijd. Rokers die vroegtijdig sterven, leveren de maatschappij een hoop geld op. Snoepende kinderen die opgroeien in een met auto's dichtgeslibde binnenstad, of langs een drukke snelweg onder de rook van een fa briek, vormen op termijn een groter (ge zondheids Jrisico voor de collectieve sector dan rokers. Economie Bij discussies over roken, die de laatste tien jaar voortdurend oplaaien, voeren meestal emoties de boventoon. Beide par tijen beroepen zich graag op het recht van persoonlijke vrijheid. Een niet-roker wil schone lucht kunnen inademen, baalt van de stank van oude peuken of vieze rook. De roker voelt zich evenzeer beknot. 'Het is mijn leven en ik doe er mee wat ik wil.' Ro ken moet mogen. In de VS sleept de roken- lobby er de Grondwet bij om dit 'recht' af te dwingen in staten waar het roken zelfs op straat verboden is. Puur economisch gezien zijn er winnaars noch verliezers. Epidemioloog J. Coebergh van het Integraal Kankercentrum Zuid in Eindhoven vindt dat ze in Den Haag eigen lijk stom bezig zijn. „We mogen in Neder land onze handjes samenknijpen dat er ge rookt wordt. Ik ben ervan overtuigd dat als morgen iedereen zou stoppen, dat een ramp voor onze economie zou zijn." Coebergh vindt het ronduit schandalig dat sommige belangengroepen economische motieven opvoeren om het aantal rokers drastisch terug te kunnen dringen. Rokers zouden in hun leven veel meer opmaken aan medische kosten dan niet-rokers en zo de verzekeringspremies laten stijgen. Coebergh: „Ik durf te stellen dat rokers en niet-rokers in hun leven de samenleving evenveel aan verzorging kosten. De rokers moeten missschien eerder worden opge lapt, maar daar staat tegenover dat ze eer der het loodje leggen. Niet-rokers zitten de laatste zeven jaar van hun leven veelvuldig in verzorgingshuizen die ook handenvol geld kosten." Positief saldo De door Coebergh geponeerde stelling wordt gestaafd door de studie 'Kosten, ba ten en andere economische effecten van het roken in de Nederlandse samenleving'. Dit onderzoek van drs. N. Pott, uitgevoerd in opdracht van de Stichting Volksgezond heid en Roken, werd vorig jaar gepresen teerd. Waar Op het eerste gezicht lijkt de Nederlandse samenleving er economisch op vooruit te gaan als er door niemand meer gerookt zou worden, zegt Pott. „Wanneer echter ook de herverdelingseffecten in de berekeningen worden betrokken, blijkt echter dat de re sulterende welvaart met een groter aantal mensen moet worden gedeeld, waardoor individuen per saldo financieel toch slech ter af kunnen zijn," is zijn conclusie. Niet-roken kost met name de overheid een flinke duit. Pott heeft niet alleen gekeken naar het wegvallen van de bijna vier mil jard gulden aan accijnsopbrengsten. Hij streept ziekenhuiskosten, ziekteverzuim, brand, milieuschade en andere nadelen van het roken weg tegen de baten van een kortere levensduur, economische belangen (export en productie). Uit die kosten-baten-analyse komt naar voren dat rokers 'dure' klanten zijn tijdens hun leven. Ze zijn vaker ziek, slikken meer medicijnen, liggen meer in het ziekenhuis en bezoeken vaker een arts. Dat halen ze echter later in: rokers leven gemiddeld zeven jaar korter. Juist in die eindfase van het leven leggen niet-rokers een stevig beslag op de gezondheidszorg en andere sociale voorzieningen. Per saldo kosten rokers de samenleving daarom niet meer dan niet-rokers. Nabestaanden Ook de kosten en baten van sociale uitke ringen en pensioenen kunnen op deze ma nier worden doorberekend. Door vroegtij dig overlijden of arbeidsongeschiktheid kost de roker aan de ene kant geld: uitke ringen voor weduwen en wezen, arbeids ongeschiktheid en verhoogde AOW aan na bestaanden. Maar hij levert ook vele miljarden guldens op, variërend van niet betaalde WW-uitke- ringen, bijstand, tot vermeden kosten in de AOW en ouderdomspensioenen. Het saldo hier is positief voor de rokers: als zij alle maal zouden stoppen, moet de totale sa menleving op de oude dag financieel inle veren of hogere premies afdragen geduren de de loopbaan. Een niet-rokende samenleving levert voor een substantieel deel van de bevolking een langere en kwalitatief verbeterde levens duur op. Medisch-ethisch is dus duidelijk dat de samenleving zou moeten streven naar het terugdringen van het rookgedrag. Elk jaar overlijden naar schatting dertig duizend mensen vanwege aan roken gere lateerde ziekten. Alleen al die groep zou gemiddeld dertien jaar langer kunnen le ven. Puur economisch een slechte zaak voor onze toch al vergrijzende samenle ving. „De balans van de overheid zal ernstig ver slechteren wanneer er zich in Nederland een situatie zou voordoen waarin niet meer wordt gerookt," meent Pott. Alle kosten en baten wegstrepend resteert bij een niet-ro kende samenleving een gat van 2,2 miljard gulden voor extra uitgaven voor pensioe nen en andere sociale zekerheidsuitkerin gen. De vraag is wie dat gaat betalen. Kanker-deskundige Coebergh: „We zou den de rokers eigenlijk eeuwig dankbaar moeten zijn. Ze offeren hun leven ten bate van de economie. Bovendien kunnen we van de accijns die ze met z'n allen ophoes ten, weer mooi wegen aanleggen. Ze hou den de pensioenpremies laag en ze bevor deren de innovatie in de geneeskunde." Jongeren Toch zet de overheid alles op alles om vooral jongeren van het roken af te hou den. Wetenschappelijk gezien is daar vol doende reden toe. Immers, roken kan kan ker veroorzaken. Van geen enkele andere slechte gewoonte die de mens zich eigen heeft gemaakt, is de relatie met het ont staan van ziekten zo overduidelijk bewe zen. Roken bevordert kanker, maar ook hart en vaatziekten. Van alle longkankerpa tiënten rookt een groot aantal, maar niet alle rokers krijgen kanker, of een hartaan val. Erfelijke aanleg speelt een rol, zoals ook ras, geslacht, leefomstandigheden, om geving en zelfs inkomen bepalende facto ren kunnen zijn. Heel duidelijk zijn inmiddels de aanwij zingen dat de aanvangsleeftijd bij rokers een voorname rol speelt bij het ontstaan van kanker. Onder invloed van rook kan het erfelijk materiaal van de lichaamscel len van samenstelling veranderen. Het DNA raakt beschadigd. Hoe ouder de mens, hoe meer lichaamsge wicht. Kankerverwekkende stoffen kun nen daarom door ouderen gemakkelijker worden 'opgeruimd', kinderen en jongeren lijken die stoffen juist veelvuldig op te slaan in hun cellen. Recente Amerikaanse studies - uitgevoerd onder meer in Polen en deze week gepubli ceerd in het tijdschrift 'Scientific Ameri can' - laten zien dat zelfs kinderen van heel mild rokende moeders grote hoeveelheden van deze schadelijke PAH's (Polyclyclische Aromaten) in hun bloed hadden. Maatregelen Roken - maar ook vervuiling door fabrie ken en auto's - is daarom met name voor jongeren extra gevaarlijk. In de Verenigde Staten verbindt de overheid aan dit soort conclusies extreme maatregelen. Op oude foto's van filmsterren worden sigaretten 'weggewerkt', tabakszaken mogen zich niet nabij scholen vestigen, verkoop aan jongeren wordt verboden, reclame in jon gerentijdschriften gaat aan banden, auto maten gaan op slot, straatreclame wordt ingeperkt en moet voldoen aan strikte voorschriften wat betreft omvang en let tertype, de tabaksindustrie moet geld be schikbaar stellen voor voorlichtingscam pagnes aan de jeugd over de gevaren van roken. Ons land volgt de Amerikaanse trend. Ro ken in openbare gebouwen en vliegtuigen is veelal verboden. De prijs van sigaretten zal stijgen, de PvdA heeft een oud voorstel van stal gehaald: een pakje mag 2,50 gul den duurder worden. Tabaksreclame zou aan nog strengere eisen moeten voldoen. De verkoop van tabak aan jongeren onder de achttien wordt wellicht verboden. De geluiden lijken nieuw, maar zijn in dezelfde bewoordingen de afgelo pen vijf jaar in allerlei (regerings)nota's te rug te vinden. Desondanks stijgt het aantal rokers in Ne derland onverwacht en is in 1995 na een gestage daling terechtgekomen op het ni veau van 1990: 39 procent van de mannen en 31 procent van alle vrouwen rookt. Op vallend is het cijfer onder jongeren: tussen de 15 en 19 jaar rookt 46 procent. Prijzen Prijsverhogingen zijn een wapen in de strijd tegen het roken. In andere landen is na zo'n maatregel minder tabak verkocht. De accijnsopbrengsten verminderden hier door niet. Integendeel. Een accijnsverho ging van tien procent in Engeland leidde daar begin jaren negentig tot een daling van het aantal rokers met bijna vijf pro cent. De opbrengst van de accijns steeg uit eindelijk met ruim zeven procent. Hoewel rokers klagen over de prijs van ta baksmiddelen, valt die in Nederland mee. Vanaf 1970 is de reële prijs slechts 7,8 pro cent gestegen. Een pakje sigaretten kost vandaag de dag 5,75 gulden, in omringende landen is de roker (stukken) meer kwijt. In 1992, vlak na een flinke prijsverhoging, liep de verkoop van shag in ons land met tien procent terug tot 16,2 miljoen kilo. Het aantal verkochte sigaretten daalde met bijna vijf procent naar 880 miljoen pakjes. Wel neemt de smokkel van tabakswaar, met name merksigaretten, uit Oost-Europa toe. In het uitgaanscircuit en vanuit privé- huizen wordt driftig gehandeld met goed kope sloffen. Een nieuw soort criminaliteit ontstaat: de tabaksmaffia, in Berlijn zijn in de oorlog tussen sigarettenbenden de afge lopen weken doden gevallen. De komende verhoging van accijns is voor al bedoeld om jongeren te laten stoppen of af te schrikken. Of dat lukt is zeer de vraag, zegt dr. H. van der Vlugt, hoogleraar Ontwikkeling en Opvoeding aan de Uni versiteit van Brabant. „De jeugd is daar nog minder gevoelig voor dan volwassenen. Het is te simpel te den ken dat je de jeugd kunt redden door een prijsverhoging." Stoerder Van der Vlugt ziet zelfs het tegenoverge stelde gebeuren. „Een groot deel van de jongeren rookt om bij de groep te horen. Als een pakje sigaretten heel duur wordt, is het alleen maar stoerder dat ze ondanks de hoge prijs toch roken. Het wordt nog meer een statussymbool. Een voorbeeld vormen de vele alcoholisten in Scandinavië. Ter wijl juist daar de drank ontzettend duur is. In de Zuid-Europese landen is alcohol veel goedkoper, maar zijn veel minder mensen verslaafd aan drank. Een bekend mecha nisme." De hoogleraar verwacht meer heil van voorlichting op scholen en vindt dat de overheid op dat gebied goed bezig is. „Je moet de jeugd vertellen wat de risico's van roken zijn zonder daar een waardeoordeel in door te laten klinken. Laat ze zelf maar beslissen wat ze ermee doen. Vertel daarbij dat als ze in een touw klimmen, de kans dat het touw breekt bijna even groot is." Door Paul Bolwerk Den Haag - Ineens krijgt de opgekropte irritatie ruim baan bij Johan Kooij, direc teur netwerkdiensten van PTT Telecom. Hij klinkt als een getergd man. Vertwijfeld, bijna radeloos. Ruim een uur heeft hij vriendelijk en voor komend een uiteenzetting ge geven over het beleid van de telefoonmaatschappij, totdat de ergernis over de landelijke Werkgroep 06- en 00-Gedu- peerden de overhand krijgt. PTT-directeur Kooij: „Het is toch om gek van te worden. Het lastig ste wat er is, is iets pakken wat er niet is. De werkgroep van 06-ge- dupeerden is straffeloos bezig met een imagobeschadiging van PTT Telecom. Ze beschuldigt ons al twee jaar over van alles zonder bewijzen te leveren. Daar kunnen we vrijwel niets aan doen. Als we fouten hebben gemaakt, en ze zijn aantoonbaar, dan zullen we de eerste zijn om de fout toe te ge ven. We zijn niet onfeilbaar." „We weigeren te accepteren om door de werkgroep afgeschilderd te worden als een stelletje crimi nelen. Als criminelen in staat blij ken te zijn in te breken in het tele communicatienetwerk, wie is er dan strafbaar? PTT Telecom of de criminelen? En als de werkgroep kennis heeft van de wijze waarop wordt ingebroken in het netwerk en ze meldt dat niet bij ons, dan is ze dat aan te wrijven," aldus Kooij. Sponsoring „Als de beschuldigingen kunnen worden gestaafd, dan willen we dat graag horen. Het voorkomen van bellen op andermans kosten is een gezamenlijk belang van de werkgroep èn PTT Telecom. PTT Telecom heeft deze programma tuur (computerprogramma's) op gevraagd om te voorkomen dat deze kan worden gebruikt om de klanten van PTT Telecom via het plegen van strafbare feiten te be nadelen. Zodra deze programma tuur bekend is, kunnen immers tegenmaatregelen worden getrof fen. De werkgroep heeft de pro grammatuur niet beschikbaar kunnen stellen. En als ze het niet willen, dan zijn ze bezig met sponsoring van criminele organi saties." PTT Telecom verklaart bij herha ling geen aanwijzingen te hebben van inbraak in het telecommuni catienetwerk, waardoor op an dermans rekening is gebeld. De PTT Teleeom-directeur is bereid te vertellen, welke vormen van fraude dan wel zijn opgespoord. Enkele voorbeelden: fraude met niet-goedgekeurde toestellen, il legale heihuizen, aftappen op een telefoonlijn in een flatgebouw en naar sekslijnen en amusements- lijnen bellen en vervolgens de hoorn naast het telefoontoetstel leggen. De werkgroep van 06-gedupeer- den houdt bij hoog en laag vol dat er sprake is van telefoonfraude door criminele organisaties. Ze heeft daarvoor tot dusver echter geen keiharde bewijzen kunnen aanvoeren. De Stichting Preventie Economi sche Controle in Rotterdam is dat wel gelukt. Ze heeft in een voor vertoning uitvoerig en gedetail leerd gedemonstreerd hoe twee criminele organisaties in Zuid- Holland en de regio Arnhem-Nij- megen in staat zijn om het tele foonnetwerk van PTT Telecom te manipuleren. Ze zijn in staat te bellen op ander mans kosten, telefoongesprekken af te luisteren en faxgesprekken te onderscheppen. Een dezer da gen toont de Stichting PEC beel den van de mogelijkheden voor criminelen om zonder groot risico voor opsporing informatie te ver krijgen van officieren van justitie, procureurs-generaal en ministers. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en PTT Telecom heb ben inmiddels de Stichting PEC uitgenodigd voor een demonstra tie, die nu nog uitsluitend voor de pers is aangekondigd. Ze zijn zo- 'zeer benieuwd' naar de vermeende mogelijkheden om te lefoonfraude te plegen. „Serieus onderzoek zal vervolgens uitwij zen of verdere maatregelen aan de zijde van PTT Telecom geboden zijn," aldus Kooij. De PTT Telecom-directeur wijst er met klem op dat tot op heden klanten noch derden tegenover PTT telecom, de onafhankelijke geschillencommissie Post en Tele com of enige gerechtelijke instan tie vormen van telefoonfraude, ten nadele van de klant, aanne melijk hebben kunnen maken. De telefoonmaatschappij heeft, aldus Kooij, in voorgaande jaren voor 'honderden miljoenen guldens' in de beveiliging van het telecom municatienetwerk gestoken. „PTT Telecom voert een actief en met de tijd meegaand beleid om fraude ten koste van de klant te voorkomen en te bestrijden. De telefoonmaatschappij laat zich veel gelegen, ook naar internatio nale maatstaven, aan een fraude bestendige opzet, inrichting en exploitatie van het telecommuni- catie-infrastructuur. Voortgaan de ontwikkelingen in de techniek en aan de kant van de criminali teit dwingen PTT Telecom tot voortdurend verdergaande bevei ligingsmaatregelen. We groeien zogezegd met de criminelen mee. Als er onregelmatigheden zouden plaatsvinden in het telecommuni catienetwerk, dan worden deze geregistreerd en kunnen maatre gelen worden getroffen." Open netwerk „PTT Telecom heeft destijds voor deze opstelling gekozen, juist in het besef dat geen enkel netwerk ter wereld voor honderd procent te beveiligen is. Deze houding is ook in het belang van de vertrou wensrelatie met de klant die blin delings kan en moet kunnen ver trouwen op een correcte telefoon nota," verduidelijkt Kooij. Anders gezegd: De kans op mis bruik is de prijs van een klant vriendelijk beleid. Hij schetst het beeld van de mogelijkheid om een zogeheten 'gesloten' telefoonnet werk met toestellen met pincodes, elektronische kaarten en sleutels, en een terug-bel-systeem in te voeren, waardoor de klanten massaal zullen afhaken. De voortgaande verbetering van het beveiligingsproces heeft, al dus PTT Telecom (bijna acht mil joen telefoonaansluitingen), een sterke daling van het aantal klachten opgeleverd. Op een to taal van 45 miljoen telefoonnota's per jaar is het aantal klachten ge daald van 60.000 in 1989 naar 14.500 in 1995. Uiteindelijk ko men slechts vijftig zaken bij de Geschillencommissie Post en Te lecommunicatie terecht. PTT Telecom kan niet nalaten op te merken dat de werkgroep 06- gedupeerden twaalfhonderd re gistraties heeft van klachten over te hoge nota's over de afgelopen tien jaar. In tien jaar tijds zijn honderden miljoenen rekeningen verstuurd. De werkgroep weer legt deze kritiek door op te mer ken dat er zondermeer sprake ij van een 'ondermelding'. Ze slui niet uit dat er sprake is van dui zenden, dan tienduizenden ges peerde particulieren èn bednjve Geschillencommissie Kooij: „Onze reactie is misschien flauw, want elke klacht over ee onverklaarbaar hoge telefoonr kening is er een te veel, klacht wordt serieus onderzoen, In 98 procent van de ge de oorzaak van de te hoge r ning snel te achterhalen. Als uiteindelijk niet lukt, dan pr ren we een schikking (een r ning vergelijkbaar met afgej P termijnen) te treffen. Een nffl deel van de klachten komt J Geschillencommissie of de ter terecht." .kte. Kooij: „Deze gunstige ontwik ling is onder andere toe te s ven aan een actieve controls? ongebruikelijke nota's, de snelde toezending en spec n van de nota's. Het is ook teken® voor de beveiliging van Pt com. Echt, spooknota s niet." 16.18 17.10 18.35 19.03 19.30 20.00 20.30 22.12 23.06 23.40 Bamboo bears en vanaf 16.43 Quatro De confettidub, jeugdmagazine met Pippi Langkous, 17.35 Sky trackers; 17.59 Klip(s) Australia Wild, natuurserie: Cat Wars Markant Nederland, reportage serie: Het jaarlijkse bloemencorso van de Bollenstreek Linda Harrie, comedy Alle dieren tellen mee, magazi ne journaal/Weeroverzicht The Butcher's Wife, speelfilm Lenette van Dongen: Mag het wat zachter, eerste theaterpro gramma Birds of a Feather, comedy Fool's Gold, speelfilm NEDERLAND 2 1000 Projectmanagement 10.30 Digitaal 1100 Internet in de praktijk. Afl. 1 (tot 11.30) 16.07 Toen was Nederland nog heel gewoon: 1975, het tweede half jaar 16.37 Kleine sterren, grote sterren, portret Van Morrison 17.01 Meer tuinplezier, magazine 17.29 2Vandaag, actualiteiten met om 17.30 en 18.00 Journaal; 18.43 Sportjournaal en vanaf 18.51 Hoofdpunten uit het nieuws ge volgd door het weer 18.57 Met de caravan op weg 19.32 Bassie en Adriaan en de reis vol verrassingen, jeugdserie 20,05 World Safari, reisreportages 21.00 Eurovisie Songfestival 00.04 Journaal 00.09 Kunst omdat het moet: Portret Noorse schilder, etser, tekenaar, lithograaf, houtsnijder en beeld houwer Edvard Munch (1863- 1944) 00.59 Kunst omdat het moet: Portret Franse kruimeldief, politiek acti vist en bovenal schrijver Jean Ge net (1910-1986) NEDERLAND 3 07.00 Alles kits met Chlorophylle; 07.26 Bamboo Bears; 07.53 Robbe does; 08.18 Quatro; 08.44 Klimrek- kwizzz; 09.15 Woof 09.40 Niet te geloven 10.10 Het allochtoon videocircuit 10.40 Filmspot 11.05 De verandering 11.35 Peter 11.42 Ik weet het beter I 12.07 Van gewest tot gewest 12.32 Een laatste kans 13.00 Journaal 13.07 Willem Wever 13.33 Widget 13,56 Villa Achterwerk 16.00 Journaal 16.07 All In the Family, comedy 16.35 De ronde van Witteman 17.32 Nederlandse verhalen, serie: Veertien dagen op een ijsschots 17.52 Dichter bij, poëzie-clips: Fay Lovs- Coe i uur). 18.00 1 18.15 18.30 18.45 19.15 19.45 20.15 21.05 22.00 22.16 22.45 23.35 RTL 07.00 12.00 14.10 15.45 16.30 17.00 17.30 18.00 18.10 19.00 19.30 20.00 22.00 22.55 23.10 00.50 Te N. Fa je Je Th Re Ge Ni Eu 51 Nii 1-2 Co Ni< Ha Lit RTL! 13.00 16.20 16.50 17.45 18.15 19.10 20.00 21.45 Au 14. Als hoi Stri ves Fey noi Qua Bah Het ne spe De I BELGIË FRANS 1 13.00 Nieuws 13.20 Gourmandises, culi nair magazine 13.35 Les pieds dans Ie plat. Herh 15.05 Leila, née en France, tv-film 16.30 Coup de film, magazine 16.50 Classe mannequin, serie 17.20 Luna park, jonge renmagazine 17.50 Beverly Hills 90210, se rie 18.35 Contacts, verkeerstips 18.45 Télétourisme, toeristisch magazine 19.30 Nieuws 20.10 Le jardin extraordinaire, na- tuurmagazine 20.50 Contacts 21.00 Con cours Eurovision de la Chanson 1996 (tot 00.05) BELGIË FRANS 2 '3.15 Gourmandises, culinair magazine V.30 Racing, autosportmagazine 13.00 Autosport: GP van Monaco, tweede kwali- lta,'e 34-00 Tennis: ATP-toernooi van Ro me, halve finale 16.30 Hockey: Belgische kampioenschap. Aansl.: Foot mondial LWallons nous' Waals magazine •40 Frangoise et les siens, cultureel ma- inï.l9'00 lci Bla"bla' kindermagazine ,30. N'e™s 20.00 Basketbal: Belgisch mpioenschap 21.40 Top motos, motors- imagazine 22.05 Nieuws 22.30 Voet- Mi. Belgische beker (tot 23.30) DUITSLAND 1 fc°0.D|!no^urs' comedy °7-30 Dr. Snug- W tekenfilmserie 08.00 Abenteuer in A N ffilSerie °8'30 MollV. jeugdserie. Blauhs n l Ta9esschau °9'03 KaPt,n klnderserie 10.00 Ta- Abent U 93 Kinderweltspiegel 10.30 S- Uberleben, natuurmagazine boe 12inT «U 11'03 Mauritius, repor- unterwegs 19. live reJrt; .,punkt AirPort Schönefeld, 20.15 Dieser Sesschaii \\32,55Presseschau 13.00 Ta- hoogtepunten Sport Evtra Europamagazin 13.30 jaren 21.00 Berlijn hl™!- 1nnis: WTA-toernooi van 00.05 Nachricl dames' is in 'c3u 6n EK turnen' finales concert jazz-or '9.10Snnrt.L Hohenstein, serie Dennerlein01, met de Bundesliga 20.00 ken van Kirk 'Mfilm jvTn'i You 0n|y Live Twice' v°erd door p Wort zum tnl-J!9!?.e.men 22-30 Das Rockpalast: Ein tredens Antom Bennato (1984 tot 05.45 12.55 Presse Diese Wochf ri, speelfilm gazine 15. 16.00 Hera Heute 17.0! mit, balans 4 enarzt Dr. Heute 19.25 rie 20.15 Eil Heute 22.01 23.20 Sport formatiedan: film 01.10 H Day Massaci klatsch 03.2C 04.15) DUITS 09.00 Sehen Extrem, repoi Anfanger. Cu je al espanol, Türkei - Land rit in Erzurur Achtung: Strc 12.30 Aydin - portret 13.15 denis 13.45 T 14.15 Das Ni dig magazine - Olympia un< ter, jeugdfilm war's - diese mententips 1! mit Bio und magazine 18. gieus magazin gionaal maga ïoucanT„„"u'.,,'",M Any Wlch way Eurovisie Sn °°'25 Ta9esschau 00.35 "ndernrn, j LS,lval vanuit 0sl° "3.35 "lerground, thriller (tot 05.10) DUITSLAND 2 "2inpbviameinLPOppenserie °7-25 Ba" Mumins fiS klnderprogramma 07.30 wie ich 'warheo -erie °7'55 mal hinderen 08 05 sT "atuurfi|mpjes voor ,ie 08 3n tl Moon, tekenfilmse- Oambo'o Bear^^n™39^6 08,35 9«schau 09 03 1tet5enjfl|mserie 09.00 Ta- ?ch,erbahn kind 3' spe,letie °9'30 03 Frankf, I! ^-'e 30-"0 Tagesschau 30.45 Rejse Klungel, documentaire üesschau 1103 n*'SM magazine 11'°° !lne 11.10 4m! ;r' ag' Jongerenmaga- ."'3s Or Man"i ünd Betsy' ieu9dserie 1,85Bert sen»«5.ion3erenmagazine ma9azine '12 30 ?j Pr' Ma9' j°ngeren- 12-3» Nachbarn, actualiteiten BBC 1 08.25 Nieuws rie 08.55 Robi 09.15 The Rac Marvel Action I ble Hulk; The F Hili, jeugdserie jeugdserie 11.3 12.00 Harry an 12.20 Tekenfili medy 12.57 V stand, sportrub 18.15 Nieuws voetbalmagazir geland-Hongari tures of Super sions, waarin m een slechte da; i'

de Stem | 1996 | | pagina 48