E Li DE STEM 'Juvenilis blijft altijd Juventus' Ajax-Juventus niet zomaar een finale IrCTIES Duel in Rome is botsing tussen twee verschillende voetbalculturen iJ^obs Breda Electronics n aanbrengt 1 B Champions League finale 1996 Ajax - Juventus 996 x 77 o0rdeligste winkel voor geluid, licht en communicatie B526168cs drijf, t bedrijf rerkoopt en ïur-projecten in i toekomstgerichte f van het jonge team mwkundige interesse iie het louter rekenkun- delijk overstijgtu bent guur die oplossingen waarbij u zichzelf kan slen tot expert, d bedrijf met jonge, che medewerkers dat u oor initiatieven en zelf- ieid biedt. kelijk remuneratiepak- irhouding tot uw kennis ing. verwacht bij 3 referentie tweede serie puntgave Zodat iedereen alsnog oren kan brouwen. N CAR hifi apparatuur autoradio's, basspeakers, tweetors, boosters, etc. nu extra voordelig! ^straat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 18 MEI 1996 DEEL Herin de Lage Landen wordt een 1 ter maar zelden met zijn bij- I aangesproken, als-ie d'r al ten heeft. Dat komt volgens mij J amdat het hier als onbeschoft be- I schouwd wordt om een bijnaam !t gebruiken die verkregen is iankzij aangeboren gebreken, of opvallende fysieke dan wel psychi- sdie eigenschappen. Of omdat er J woon geen bijnamen- I cultuur in de vaderlandse 1 sportwereld bestaat. Als er al eens eentje ont- it aan de pen van sportverslaggever wil-ie nog wel eens een eigen leven gaan lei- jen, maar dan zijn het meer eretitels, te lang, te I pompeus om er iemand rechtstreeks mee aan te i. Niemand zei tegen Rick van I Loof'Hoe gaat het met I tfèer van Herentals?'. (iemand heeft Johannes Cmijff in de kleedkamer I ooit aangesproken met 'Alles kits vandaag, Ver teer?' Hoe anders is dat in Amerika. Honkbal is na tuurlijk de mooiste sport die er bestaat, al was het alleen maar omdat er moeiteloos een Dikke van Dale gevuld zou kun nen worden met de nicknames van alle Major Leaguers. Bijnamen zijn zo verwe- «t met het Amerikaanse honk- isl, en overigens ook het basket- I bal, het American football, het ijs hockey, dat zelfs de meest door- gewinterde fans de echte voorna- i niet kennen van sommigen I »3it de allergrootsten. Dacht U iets I van honkbal te weten? Wat zijn I dan de echt voornamen van Babe I forth, lake Flowers, Kiki Cuyler, 1 tas Wagner, Ping Bodie, Zack Taylor en Arky Vaughan? Ik weet ie antwoorden wél (George, D'Arcy, Hazen, John, Frank, James maar vraag me niet wat de echte naam van Magie Jo hnson is. Die kreeg hij al bij zijn I debuut in de NBA, waarin hij zo- I veel punten maakte dat een ver- r schreef dat het magie I was. En Magie, dat is het geble ven. Ik weet niet wat het is, wat nou precies het verschil uitmaakt tus sen Nederlands en Engels, wat bij namen betreft. Wie Rooie of Vuurtoren tegen John van Loen »Jt, kan een elleboogstoot krij sen, maar Red (Riffung) is in het Engels een koosnaam, net als Wn'tey (Ford en Lockman) of fady (Ryan). Bij NAC lieten ze het wel uit hun hoofd om Dikke te teggen tegen Dusbaba, en tien laar later liep Linskens boos weg ta hem, heel voorzichtig, te kennen werd gegeven dat er wel een paar gram af zou kunnen. Maar Fatty (Fothergill) en Stubby (Overmire) wisten niet beter, wa- ®n zelfs trots op die niets aan dui delijkheid te wensen over latende gewichtige bijnamen. 'Mr een honkballer van het for- ™at Franske Gesthuizen is in Amerika het traditionele Pee Wee gereserveerd. Wie een bril draagt, hetgeen, vanwege de contactle- een steeds minder voorkomt, heet TO en wie een bril èn sproeten i ft heet Freckles Speckles, of 'eopard. Een hoge stem? Birdie.... hen U willy Lippens nog? Die oetbalde jarenlang in Duitsland, M een waggelend loopje en werd daarom door onze Ooster- "ren Ente genoemd. In die zo ®ep gewortelde traditie van bijna am Amerika nemen dieren een Drente plaats in; Ducky ™edwick). Rabbit (Maranville), rfowf ^os'ipl to (Clifton), Spi- prgenson), Hippo Dubiel, Caf en zo kan ik nog pagi- h^sdoorgaan. a o!»!"0®!0 bijnamen onstaan f 'af ,lk schiet weer in de lach iimm aan hek moment dat aiii/f' kwirrtig jaar geleden E V00r ?e eerste keer een dl. ,°P ziin tep zette omdat Koninklijke Nederlandse Honk- lad r dat verPficht gesteld tai r!!™"was heei snel, klein en dat Per;.?e enorme helm op Wek!"16 1 zoncier schouders. ,ner eens naar, en riepen, "i koor: 'Je lijkt wel een pu- Ln dat is het voorqoed ln: Héé, Punaise teon Ki ■fijnen. 'Een droomfinale', zeiden de Ajax-spelers al in Athene over de eindstrijd van de Champions League, die woensdag in Rome gespeeld wordt. De tegenstander, Juventus, spreekt tot de verbeelding en hoort net als Ajax thuis in het rijtje van absolute topclubs als AC Milan, Real Madrid, Bayern München, Barcelona en Manchester United. Clubs die natuurlijk pieken en dalen kennen, maar toch decennia lang toonaangevend zijn, ieder op zijn specifieke manier. Terwijl Ajax van oudsher dé club is die eigen jeugd laat doorstoten naar de mondiale top, is Juventus wat dat aangaat de absolute tegenpool. Al sinds 1923 leunend op de financiële bijdragen van het Fiat-concern koopt de club uit Turijn de topspelers. Door Aart Heering eri Jaap van Essen „EN wat is beter?," zo vraagt Ro berto Bettega retorisch, „Je kunt toch niet zeggen dat wij geen successen hebben gehaald." Toch is ook bij Juventus een koerswij ziging ingezet sinds oud-speler Bettega twee jaar geleden als vi ce-president aantrad. Bettega zelf was zo ongeveer de laatste speler uit de Juventus-op- leiding die de top bereikte, in de jaren zeventig en tachtig won hij als Juve-aanvaller zeven landsti tels en de UEFA-Cup. De huidige vice-president van Juventus speelde ook tweemaal in een finale om de Europa-Cup I, maar was bij beide gelegenhe den verliezer. In 1983 ging HSV met de beker aan de haal, in 1973 was Ajax veel te sterk. De wedstrijd tegen Ajax was voor Bettega vooral leer zaam. Terwijl Juventus zich zes dagen voor de finale volle dig afzonderde van de buiten wereld, bereid de Ajax zich in Belgrado zeer relaxt voor op de derde.ach tereenvolgende finale. Vrou wen, vrienden, iedereen mocht mee. Juventus werd vervol gens volledig weggespeeld en de Italianen zagen met lede ogen hoe de Amsterdamse vrijbuiters de Cup na afloop achteloos let terlijk op de achterbank van de bus gooiden. „Ik weet dat nog precies, het was niet leuk om te zien," weet Bette ga. „Maar ik heb ook nooit het idee gehad dat die Ajacieden het deden om ons te vernederen of zo. Het was gewoon al hun derde beker, het was voor hen allemaal pure routine geworden." Echte frustratie hield Bettega ook niet aan de finale van 1973 over. „Ik was toen nog jong, ons hele elftal was dat eigenlijk. Wij wisten dat we nog jaren te gaan hadden, dat er nieuwe kansen op de beker zouden komen. In 1983 was dat allemaal heel anders. De finale tegen HSV was tegelijk mijn laatste wedstrijd voor Ju ventus, wij waren torenhoog fa voriet en verloren toch. Dat was verschrikkelijk en ja, iedere keer als ik er aan denk doet dat nog steeds echte pijn, hier," zegt Bet tega wijzend op zijn maagstreek. In 1985 won Juventus dan toch eindelijk de Europacup I, maar het was een overwinning die nog steeds meer droefheid dan vreug de oproept in Turijn. De finale Juventus-Liverpool werd immers gespeeld terwijl in het Brusselse Heizel-stadion 39 Italiaanse sup porters de dood hadden gevon den bij rellen en de daaropvol gende paniek. 'Gelukkige Cup' „Weet u, we wonnen de Europa- Cup toen terecht, maar die over- Roberto Bettega, de huidige vice-voorzitter van Juventus, in zijn tijd als speler. foto anp winning roept geen blijde gevoe lens op. Natuurlijk wordt er bij ons, nu we elf jaar later weer in de finale staan, veel aan die avond teruggedacht. Maar ook is het zo dat we blij zijn dat we weer een kans hebben de Cup te winnen, alleen moet het nu een 'Gelukkige Cup' worden." Bettega was er in 1985 niet bij in de Heizei, ook niet als toeschou wer. Hij vertoefde destijds in Ca nada en de Verenigde Staten waar hij als speler van de Van couver Whitecaps zijn laatste da gen als voetballer sleet. Maar twee jaar geleden keerde hij te rug op het oude nest met de op dracht schoon schip te maken bij Juventus; dé club moest zichzelf gaan bedruipen. In 1897 werd Juventus opgericht door enkele studenten. Ju ventus boekte al snel grote successen, in 1905 werd de club zelfs landskam pioen, maar hobbelde daar na al weer snel bergafwaarts. De club be landde op het niveau van de tweede en der de klasse, tót de familie Ag nelli zich er mee ging bemoeien. Fiat Edoardo Ag nelli, zoon van Fiat-oprichter Giovanni, nam in 1923 de meerderheid van de aandelen over en sinds dien maakt Juventus deel uit van het Angelli-conglomoraat dat te genwoordig onder meer bestaat uit de (auto)merken Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Piag- gio (bromfietsen) en Iveco (vrachtwagens, tractors, locomo tieven en bussen). De familie be zit ook belangen in uitgeverijen (La Stampa), het toerisme, scheepsbouw enzovoorts. Alleen al bij Fiat en de aanverwante in dustrieën werken meer dan 300.000 mensen, de jaaromzet van die activiteiten ligt rond de 90 miljard gulden. De Agnelli's besturen hun fabel achtige rijk via de familie-hol ding IFI waarin alle lijnen van de ondernemingen samenkomen. Fiat, La Stampa, Juventus enzo voorts: ze zijn in naam onafhan kelijk, maar omdat het meerder heidsaandeel van elke onderne ming bij IFI zit (waarvan de Ag nelli's weer eigenaar zijn), valt alles onder familie-controle. IFI wordt tegenwoordig geleid door Umberto Agnelli. Aan hem is de Juventus-top dus verant woording verschuldigd. De Fiat advocaat Vittorio Chiuseno staat in de boeken als president van Juventus, hij bekleedt echter een papieren functie. Vice-voorzitter Bettega is de uitvoerende man, die zich ook iedere maand op het IFI-kantoor meldt met de boe ken. Gianluca Vialli (rechts, Padovani links) heeft weer eens gescoord. Hij behoort met Del Piero en Ravanelli tot Juventus. het aanvalstrio van foto reuters In 1994 trad Bettega in dienst bij een club die een verlies had gele den van maar liefst 60 miljoen gulden. „Twee jaar geleden heeft de familie Agnelli gezegd dat Ju ventus zichzelf moest gaan be druipen. Tot dan was het altijd erg makkelijk gegaan. Juventus kocht spelers, betaalde salarissen en aan het einde van een seizoen werden de boeken opgemaakt. Was het tekort pak 'm beet dertig miljoen, dan paste IFI het ver schil bij. Die tijd is definitief voorbij." „De banden met de Agnelli-fa- milie zijn nog steeds heel nauw, maar we moeten een eigen econo mie ontwikkelen. In principe moeten we selfsupporting zijn. Tot nu toe lukt dat aardig. Vorig jaar was er nog een tekort, dit seizoen hopen we quitte te spelen met een begroting van zo'n 85 miljoen." Het was even wennen voor deze en gene bij Juventus, dat er een nieuwe wind waaide en er zo waar wel eens op een paar lires gekeken werd. „Maar het was natuurlijk een groot voordeel dat we gelijk succes hadden. In het eerste jaar werden we landskam pioen, en we wonnen de beker." Wat ook meehielp, is de grenze loze populariteit van Juventus. Van oudsher wordt veelal gedaan alsof Juventus niets meer is dan de club van Fiat. De arbeiders werken door de week in de Fiat- fabriek, lezen La Stampa en gaan in het weekeinde naar Juventus. De club is echter veel meer. „Natuurlijk, Juventus leeft in Turijn, zoals iedere club. Maar Juventus gaat veel verder. Bij ons praat je niet alleen over Turijn, in z'n eigen stad, maar Juventus is meer. Juventus is heel Italië. Wij hebben ongeveer 1200 sup portersclubs verspreid over het land, in de hele wereld zelfs. In totaal hebben we 600.000 leden. Milan heeft vorig jaar een onder zoek laten doen naar de aanhang van verschillende clubs. Juven tus bleek daarin de populairste club. In Italië kunnen wij reke nen op 9 miljoen fans, AC Milan op zo'n zes miljoen. Let wel, dit was een onderzoek van Milan." Illusies Bettega heeft wel een idee wat Juventus zo speciaal maakt: „We winnen. In de laatste zeventig jaar is Juventus 22 keer lands kampioen geweest. Mensen wil len graag bij winnaars horen, dat is belangrijk. Mensen hebben be hoefte aan heldendom, koesteren illusies. Daardoor kunnen ze de vaak grauwe werkelijkheid ont vluchten." „Belangrijk is ook dat Juventus altijd een stabiele factor is ge- Door Jaap van Essen DE finale van de Champions League brengt net als vorig seizoen weer twee absolute topteams tegenover elkaar in het veld. Dat Ajax-Juventus niet zomaar een finale is, wordt misschien nog wel het best geïllustreerd met het feit dat beide teams hofleveran cier van de nationale selec ties zijn tijdens het komende EK in Engeland. Ajax brengt woensdag waar schijnlijk zeven EK-gangers in het veld. Bovendien zijn de ge schorste Reiziger, de niet- speelgerechtigde Hoekstra en de geblesseerde Over- mars ook international. Ook Juventus blaast een aardig deuntje mee in het nationale team. Bondscoach Sacchi selec teerde in totaal zeven spelers uit Turijn voor de trip naar Enge land: doelverdediger Peruzzi, de verdedigers Torricelli en Ferra- ra, de middenvelders Di Livio en Conté en tot slot de aanvallers Del Piero en Ravanelli. Daarmee is de EK-koek wat be treft Juventus nog niet op. Ook de Portugees Paulo Sousa en de Fransman Didier Deschamps zullen zonder twijfel voor hun land geselecteerd worden om in juni een gooi te doen naar de Europese titel. Juventus is de laatste jaren opmerkelijk suc cesvol. Twee jaar geleden vol trokken zich nogal wat verande ringen bij de club. Spelers als Dino Baggio, Andy Möller, Casi- raghi en Di Canio werden ver kocht, trainer Trappatoni ver trok naar Bayern München. De clubleiding stelde als opvol ger voor de legèndarische coach de vrij onbekende Marcello Lip- pi aan. Voor Italiaanse begrip pen een relatief jonge (45) trai ner. Lippi had zonder al te grote suc- tionale beker en bereikte de fi nale van de UEFA-Cup, die ove rigens verloren werd van Parma. Afgelopen zomer raakte Juven tus Roberto Baggio kwijt aan AC Milan. Echt rouwig was men daar niet om, het salaris van de sterspeler drukte onevenredig zwaar op de begroting. Bovendien kocht Ju ventus evenwichtig in. Lombar- do, Vierchowod, en de Joego slaaf Jugovic kwamen tegelijk van Sampdoria, de club waar Lippi zelf ooit als verdediger ac tief was, de Argentijn Sorin cessen gewerkt bij een reeks kleine clubs en in de serie A bij Cesena, Atalanta en Napoli. Lippi was opgevallen omdat zijn elftallen altijd herkenbaar speelden; als een hecht team, re delijk aanvallend en met zicht baar plezier. In zijn eerste jaar bij een topclub bewees Lippi de juiste man op de juiste plaats te zijn. Juventus kende een gewel dig seizoen, won voor de 23e maal de landstitel, pakte de na- kwam over van Boca Juniors. Bovendien gaf het vertrek van Roberto Baggio lucht aan Ales- sandro del Pierro, de 21-jarige grote belofte van het Italiaanse voetbal. Blijkbaar wist men bij Juventus dat Del Pierro (Goed voor zes treffers in de Champions Lea gue) Baggio zou overvleugelen. Niet voor niets heeft bonds coach Sacchi besloten Baggio niet te selecteren voor het EK, terwijl Del Piero wèl meegaat naar Engeland. Juventus heeft een ruime selec tie met veel gelijkwaardige spe lers, maar het elftal van Lippi staat grotendeels vast. Daarbij lijkt het team er volledig en al leen op ingesteld het aanvalstrio Vialli-Del Piero-Ravanelli te la ten schitteren. Meeverdedigen hoeven de aan vallers niet; daar wordt de rest van het elftal zo ongeveer aan opgeofferd. Het centrum van de verdediging wordt gevormd door de oudjes Vierchowod (36) en Carrera (32), die zich niet la ten verleiden tot waaghalzerij. Ook de backs Pessoto en Ferra- ra doen geen gekke dingen, zodat Juve in principe altijd met vier man achterin blijft spelen. Ook het middenveld is er vooral op berekend defensieve arbeid te verrichten. Met name De schamps en Conté zijn harde werkers, die opbouwend be trouwbaar, maar niet geniaal zijn. Paulo Souza is dat wel, maar de Portugees is de vorm wat kwijt en speelde dit seizoen weinig. Genialiteit bezit de voorhoede meer dan voldoende. Op weg naar de finale scoorde Juventus net als Ajax 21 doelpunten, twaalf daarvan werden door het vaste aanvalstrio verzorgd. weest in het leven van de suppor ters. Wat er ook gebeurde de af gelopen zeventig jaar; Juventus bleef altijd Juventus. En boven dien: Juventus blijft ook altijd Juventus. Altijd titels, altijd de zelfde leiding, altijd dezelfde shirts, nooit rare dingen. Wie er ook op mijn stoel zit. Juventus is al 75 jaar van de Agnelli-familie. Juventus geeft een apart gevoel, "het erbij horen geeft supporters status. Wanneer de club weer eens een grote speler had ge kocht, dan hadden de fans een beetje het idee dat zij die voet baller ook hadden gekocht." Juventus was synoniem voor ko pen, de laatste twee jaar wordt er echter ook veel verkocht. Sinds Bettega aan de macht is, deed de club afstand van onder meer Di no Baggio, Möller, Casiraghi, Di Canio en Roberto Baggio. Nu weer staat Gianluca Vialli op de nominatie te vertrekken. Ook bij Juventus wordt niet langer aan iedere salaris-eis voldaan. „De tijd dat we grote spelers kochten omdat we vonden dat de grootste namen in Turijn moes ten spelen, is voorbij. Natuurlijk zijn we nog steeds Juventus en natuurlijk hebben we daarom nog steeds hoge kwaliteitsnor men. Maar nu wordt er gekeken naar het team. We kijken wóór we versterking nodig hebben en gaan dan op zoek. Binnen de lei ding wordt dan voortdurend overlegd, ook met de trainer." 'Zeven dwergen' „Echte selectie-criteria, bijvoor beeld zoeken naar fysiek sterke spelers, hebben we niet. Vorig seizoen noemde de pers ons het elftal van 'de zeven dwergen'. Maar we wonnen de titel, de be ker en haalden de finale van de UEFA-Cup. Op dit niveau moet je natuurlijk fysieke en techni sche kwaliteiten hebben. Maar dan wordt de geest het belang rijkste; ben je een persoonlijk heid, kun je tegen de druk?" Bettega is op de hoogte van het selectie-beleid dat Ajax hanteert. Het Amsterdamse beoordelings systeem TIPS (Techniek, Intelli gentie, Persoonlijkheid en Snel heid) is hem wel bekend, „Maar Ajax leidt z'n eigen spelers op, dat is een heel andere situatie." „Ik was inderdaad zo ongeveer de laatste jeugdspeler van Juven tus die doorbrak. Juventus heeft de jeugdopleiding heel lang ge negeerd, in 1991. zelfs helemaal afgeschaft. De stijl van Juventus is nu eenmaal anders, Juventus kocht altijd goede spelers. Maar is dat dan een slechte stijl? Er is geen club in Italië die meer prij zen heeft gewonnen dan Juven tus, al zeventig jaar horen wij bij de top. Iedereen heeft nu een maal zijn eigen manier van den ken en werken. De manier waar op Ajax het doet past uitstekend bij Ajax, de manier waarop wij werken past bij Juventus." Spelertjes Bettega onderkent overigens zelf het belang van een goede jeugd opleiding. „Twee jaar geleden ben ik gelijk begonnen de oplei ding weer op poten te zetten. We scouten nu al spelertjes vanaf ze ven jaar. Ik vind dat we dat moe ten doen, alleen zijn de resulta ten pas over vele jaren zicht baar." Woensdag neemt Juventus-oude- stijl het op tegen Ajax. Bettega vat samen waar zijn spelers mee te maken krijgen. „Ajax staat voor de tweede maal achter el kaar in de finale, hebben net voor de derde keer op rij de landstitel behaald. Wat moet ik nog meer zeggen; het is een geweldig team." Over het veelbesproken Ajax- systeem heeft Bettega echter zijn bedenkingen. „Natuurlijk, ze hebben een heel vast systeem len tot nu toe is dat een winnend sys teem. Juventus speelt anders, maar je kunt toch niet zeggen dat het ene systeem beter is dan het andere. Iedereen gaat er van uit dat zijn eigen speelwijze de beste is."

de Stem | 1996 | | pagina 11