Kou remt oogsten asperges Keuze Duisenberg bevestigt komst EMU Palm hoeft brieven niet te rectificeren Winststijging CSM ader Industriebond FNV ziet CAO-bod van Philips niet zitten Zalm: Duitsland kan op tijd zijn voor EMU COMMENTAAR >chrikking rENLAND KORT ECONOMIE A5 Hoge prijs compenseert telers P. Btfck van Efteling naar Van den Ende ECONOMIE KORT Droste komt in Duitse handen JDAG 17 MEI 1996 A4 toekomst, denkt het kabinet. En rnnder en dus nog langer. Meer ninder drank. Een sympathiek zijn nakomelingen immers een" eel en te vroege tabak en drank jheid enorm. ingsideeën is echter minima; I ders ter wereld verboden fpes- |t, zal nimmer een voldöe'nde te brengen om verbodsbepaling ederland is anders dan de Veré- ter van Volksgezondheid Borst dan symboolwaarde. Ze zegt in derlijk voor gezondheid en ver- eugdigen gerookt en vooral ge- dige taal, maar daarmee wordt nderd. er onder jeugdigen, een positief zo goed als volwassen, aantrek- Dnzin natuurlijk, maar dat besef- Idwerking beïnvloede pubers te m beter aan niet te verbieden - tduiking, sluikhandel en vervol epen tot antipropganda. Niet al- >aks- en alocoholreclame, maar mekkende, campagnes in onder varen voor volksgezondheid en en tabaksgebruik keihard blij- leid de voorbeeldwerking teniet emand kan dan nog als excuus gevaren op de hoogte was. eur in Italië li, die vorige maand met zijn cen- lijfboom de Italiaanse verkiezin- it Scalfaro tot kabinetsformateur cht dat Prodi morgen de samen- naakt. Prodi wordt de leider van 15, maar het eerste waarin minis- it de Democratische Partij van •lusconi gepakt inarissen van Silvio Berlusconi's gearresteerd. Twee anderen zijn worden verdacht van fraude, malige chef financiën van Finin- van de Raad van Bestuur werden hun koffers al hadden gepakt om ininvest wordt het scheppen van dsen voor het omkopen van be en laste gelegd. te redden poging zijn campagne nieuw le- taanse Republikeinse presidents- uit de Amerikaanse Senaat aan boor intimi als een volslagen ver gok zet de 72-jarige senator een nende carrière in de Amerikaanse te polls laten zien dat Doles ach- :eds groter wordt. renner India 'ee, leider van de rechtse hindoe- ient Sharma benoemd tot premier e tot 31 mei tijd gegeven om te be leeft in het parlement. Of dat lukt ormt de grootste groep in het par- artij als het linkse blok Front wei- n. De hindoepartij moet nu probe de kleinere regionale partijen. tanslag op El Al de heeft extra veiligheidsmaatre- van aanslagen op vliegvelden en it vorige maand een extremistische oen hij een aanslag op een Israë- ns de Israëlische politie was Hoes- ril een El Al-vliegtuig met semtex ig tevoren in de hotelkamer van de ter al af. Volgens Israël behoort de DKSTEM I I i VRIJDAG 17 MEI 1996 Ktströta" probeert de gele Herkströter opent langzaam Shell-oester Jer van Shell langzaam te MT O openen. m een jaar geleden tijdens de (jeeihoudersvergadenng alle Lek van actiegroepen nog af ketste op het pantser van de ge iten bedrijfscultuur van de oliemaatschappij, w(l Herk- (tröter afgelopen woensdag nu 'en overleg met Milieudefensie en Greenpeace. iij nodigt de actievoerders zelfs 2 voor persoonlijk overleg. tig maken. Ook neemt Shell zijn 'verklaring van algemene beleidsuitgangs punten' minitieus door om te kij ken of die nog wel voldoen in een snel veranderende samenleving. Herkströter spreekt van verande rende waarden en normen en zegt dat Shell moet begrijpen dat het publiek andere verwachtingen koestert ten opzichte van een multinational. „Wat dat betreft hebben we veel geleerd van de Brent Spar-affaire en de acties rond Nigeria." Drie kwartier mag de discussie tussen de actievoerders en de Shel-top duren, tijdens de aan deelhoudersvergadering van Ko ninklijke Olie/Shell in het Haag se Congresgebouw. Natuurlijk maakt de grootste maatschappij ter wereld niet meteen een knieval voor haar kri- tikasters: een portret in de zaal van de terechtgestelde Ogoni Ken Saro Wiwa gaat het concern te ver. Maar het adagium 'Wat Shell doet is goed' staat nu blijkbaar ook in eigen huis ter discussie. De kritiek van Greenpeace en Milieu Defensie spitst zich toe op de 'dubbele standaarden' die Shell volgens hen hanteert. Mar- tijn Lodewijkx van Greenpeace wijst fijntjes op de tegenstelling tussen het beleid dat enerzijds is gebaseerd op internationale nor men en anderzijds 'als uitvlucht' de minimumnormen van de loca le wetgeving noemt. Met het milieu neemt Shell het niet zo nauw in Nigeria als in het Westen, vinden de milieu-activis ten. De honderden miljoenen dollars die het concern investeert in de operatie in de Niger-delta, zijn nauwelijks voldoende om het achterstallig onderhoud weg te werken. En dat terwijl er nog een vuile er fenis van twintig jaar lekkages ligt. De mooie woorden van Shell zijn niet voldoende, vinden zjj, „Een groen pr-beleid moet gedragen worden door een daadwerkelijk groen beleid," zegt GP-woord voerder Lodewijkx. De voor Shell pijnlijke naam van Bob van Dessel valt: deze gewe zen milieuspecialist van Shell in Nigeria uitte harde kritiek op zijn voormalige werkgever, die van serieuze aanbevelingen om het milieu te beschermen weinig uitvoerde. Groepsdirecteur Maarten van den Bergh verdedigt zich met de geweldige inspanningen van Shell om het affakkelen van tien miljard kubieke meter per jaar in zes jaar met tachtig procent terug te brengen. Hij verhaalt van de door de Ko ninklijke betaalde ziekenhuizen en scholen. Maar onze kritiek gaat verder dan een politiek van ziekenhui zen en scholen, sneert Irene Bloe- mink van Milieu Defensie. Shell moet eens daadwerkelijk met de locale bevolking gaan praten over wat het concern wil in Nige ria. De kritische sprekers van Green peace en Milieu Defensie zijn na tuurlijk niet meteen na een toe spraak van Herkströter om. „Shell zegt niet: wij hebben fou ten gemaakt. Het bedrijf blijft defensief en arrogant," zeggen Martijn Lodewijkx en Irene Bloe- mink. Of ze ingaan op de uitnodiging van Herkströter, weten ze nog niet. Bloemink: „Wij geven Shell al vier jaar de kans om een open gesprek aan te gaan. We hebben ze veel vragen voorgelegd, die niet zijn beantwoord. Wij gaan ons nu beraden op wat ons te doen staat. En voor Milieu De fensie kan dat liggen tussen pra ten, brieven schrijven en actie voeren." Martijn Lodewijkx is voorzichti ger. „We voeren al veel gesprekken met Shell, maar," geeft hij toe, „inderdaad niet op het niveau van de Raad van Bestuur. We moeten hier eerst in onze organi satie over praten." Veldhoven (anp) - Hé aanhoudende koude weer remt het oog sten van asperges. D< aanvoer is volgens een woordvoerder van de veiling in Veldhoven 30 tot 40 procent lager dan gebruikelijk voor deze tijd van h<t jaar. Voor de telers vanihet 'witte goud' heeft dit echtemauwelijks financiële gevolgen. Joor het ge ringe aanbod zijn dl prijzen de laatste dagen gestegn. Een kilo asperges van goerë kwaliteit brengt bij de veiliig momenteel tien tot elf gulden a>. Door de lage aanvor hebben zich voor zover bekeni nog nergens grote personele ppblemen voor gedaan. De telep hebben geen enkele moeite «Ét het aantrek ken van voldoéde stekers. De verwachting ispt dit moeilijker wordt als de |emperatuur om- in krijgen we in eens een vraflt aan asperges te verwerken," idus de woordvoer dervan deviling. - Ook in dat kval hopen alle be trokkenen fat het mogelijk is voldoende legale werkkrachten lilburrf- P. Beek (47), voormalig directelr van De Efteling, maakt een onrstap naar Joop van den Endepodukties. estigde adjunct-directeur IvarjAssendelft de Coningh van DeEpling, Beek zelf is op va- t in Frankrijk en was niet 'fbaar voor meer informatie, 'oordvoerder van Van den was niet bereid tot com- Hei|aar. april nam Beek ontslag bij laatsheuvelse attractiepark. '1 na zeven jaar Efteling aan utinieuws gaan bouwen," moti- •Wde hij zijn besluit. in te huren. De afgelopen weken zijn daarover tal van afspraken gemaakt. Sommige bedrijven hebben zich al verzekerd van ste kers uit bijvoorbeeld Portugal. Dat kan binnen de bestaande wetgeving. In het verleden zetten de boeren bij voorkeur Poolse werknemers in omdat die hard werken en goedkoop zijn. Dat is echter niet meer toegestaan. Ook dit jaar heeft de politie op enkele plaatsen al weer Polen opgepakt en het land uitgezet. Tegen de te lers is proces-verbaal opgemaakt. Boerenorganisaties en de Ar beidsvoorziening hebben onlangs in Oost-Brabant twee steunpun ten ingericht waar zowel telers als potentiële stekers terecht kunnen voor informatie. Boven dien bemiddelt een speciaal daarvoor in het leven geroepen agrarisch uitzendbureau. Aan de gemeentebesturen in de aspergegebieden is gevraagd soe pel om te gaan met het zoge noemde vrijstellingsbeleid. Dat stelt uitkeringsgerechtigden in staat tot een bepaald bedrag bij te verdienen zonder dat dit wordt gekort op de uitkering. Het inzetten van langdurig werk lozen heeft geen zin, concludeer de de Algemene Rekenkamer on langs. Zij voelen over het alge meen niets voor het zware en on aantrekkelijke werk. Als zich de komende weken al problemen voordoen, zal dat vooral in Noord-Limburg zijn, zo luidt de verwachting. Dat komt omdat de concentratie aspergete lers daar veel groter is dan bij voorbeeld in Oost-Brabant. In die regio liggen de bedrijven veel meer gespreid, waardoor het over het algemeen gemakkelijker is om aan personeel te komen. Eiidhoven (anp) - DeFNV-concernraad bij Philips, waarin ka lleden zijn vertegenwoordigd uit alle vestigingen, heeft het «1ste CAO-bod van ie onderneming afgewezen. De Industrie- ®d FNV neemt dit ïegatieve advies over. o grote moeite mee omdat het vol gens hen voor de meeste werkne mers op hun oude dag een ver slechtering betekent ten opzichte van de huidige regeling. Tijdens het laatste overleg wei gerde Philips echter de nieuwe pensioenvoorziening aan te pas sen. Wel was de onderneming be reid de afschaffing van de be staande Vut-regeling wat meer te faseren. Ook op enkele andere, minder belangrijke punten wilde Philips een beetje tegemoet ko men aan de verlangens van de in dustriebonden. De concernraad was in de afwijzing van het eind bod van Philips vrijwel unaniem: 38 van de 39 leden wezen het van de hand. De raad sprak zich niet uit over de vraag of de Industrie bond FNV de komende jaren zon der CAO moet zien door te komen of dat de bond alsnog door mid del van stakingen voor onbepaal de tijd een betere CAO moet pro beren af te dwingen. De Industriebond FNV heeft be wust voor een schriftelijke raad pleging gekozen omdat op die manier alle leden de gelegenheid krijgen zich uit te spreken, aldus een woordvoerdster. ga<u de komeide weken leden schriftelijk radplegen, 'ws een woordvoerster. Daar- jjW vinden ook nog lelenverga- «rngen plaats. Die hebben «ral een informatief larakter. 0nge week slaagden le Indus- wonden FNV en CIV er niet l ïen Phncipe-akkoon te berei- ■a over een nieuwe CA). Eerder Weikte Philips wel overeen- •emming met de twë andere va u 1de ^n'e en 'erenigmg «Hoger Philips Peroneel. Dat woord houdt onder teer in een ^hoging van 6 jrocent ge- Oolrn k°mendetwee jaar. Ij steinden deze twe bonden teem8' 6en n'euw pusioensys- windustriebonden lebben ge- Dvmf niet aar bet CAO- liös k dee'Senomeromdat Phi- f absoluut weigele te praten naj e® 36-urige wrkweek. Pas j. a, FNV en CNV ,eze eis had- tam n va"en> wde het elek- PraterfC°nCern Wer met 'len j!^diistriebonda hebben tij- beu ove.rieg pprobeerd het fel tWe, Pens'oens3teem van ta- o krijgen. Z hebben daar Vier jaar geleden kampten asperge-telers ook al met te koud weer. Toen konden alleen met plastic bedekte bedden worden gestoken. Den Haag (anp) - Duitsland kan nog steeds op tijd aan de EMU-criteria voldoen. Dat zei minister Zalm van Finan ciën woensdag tijdens een overleg over de voorbereiding van de Economische en Mo netaire Unie. Verschillende kamerleden sig naleerden dat het voor Duits land heel erg moeilijk wordt om in 1997 het financieringstekort terug te dringen tot onder de EMU-norm van 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Dat komt vooral door dreigende belastingtegenvallers van 75 miljard Mark. als gevolg van steeds lagere economische groei. Minister Zalm heeft echter groot vertrouwen in de recent door de regering Kohl voorgestelde om buigingen van 50 miljard Mark. Hij wijst erop dat de Duitse eco nomie dit jaar geen krimp ver toont en volgend jaar zelfs zal groeien. De VVD-bewindsman zei verder niet bang te zijn dat landen die buiten de EMU blijven econo misch voordeel zullen willen ha len door hun munten tegen de euro te devalueren. Hierdoor zouden zij een concurrentie voordeel kunnen behalen ten opzichte van de sterke euro-lan den. Zalm zei een dergelijke ontwik keling niet te verwachten. Hij verwacht zelfs dat het Verenigd Koninkrijk als puntje bij paaltje komt alsnog aan de EMU mee zal willen doen. Zalm signaleert dat in de prak tijk alle lidstaten hun uiterste best doen om zo snel mogelijk met de Euro mee te kunnen doen. Wel vindt hij dat landen die in 1999 niet tot de kopgroep behoren, enige ondersteuning moeten krijgen in de vorm van wisselkoersafspraken tussen de euro- en niet-eurolanden. Daar bij denkt hij aan een nieuw wis selkoersmechanisme naar het model van het huidige Euopese Monetaire Stelsel (EMS). Bin nen dit EMS gelden centrale koersen, met maximale afwij kingen van plus en min 15 pro cent. Door Bert Schampers Brussel - Oud-premier Ruud Lubbers had de Europese Centrale Bank zo graag naar Amsterdam gehaald. Maar het werd Frankfurt, waar het Europees Monetair Instituut sinds 1994 de geboorte van de ECB voorbereidt. Dat Nederland met Wim Duisenberg straks de eerste presi dent van de Europese Centrale Bank le vert, kan nauwelijks worden beschouwd worden als een troostprijs. Zijn keuze is onomstreden. De voordracht van Duisenberg was al enkele weken bekend in het kabinet. In Brussel is verrast gereageerd op het nieuws. „Ik heb het idee dat dit allemaal op het hoogste niveau in de hoofdsteden is bekokstoofd," zegt de woordvoerder van de Nederlandse vertegen woordiging bij de Europese Unie. CDA-Europarlementariër Karla Peijs is blij met de voordracht. „Nederland heeft momen teel de sterkste munt van Europa'. Dat de man die daartoe heeft bijgedragen de Europese Centrale Bank gaat trekken, dat vind ik een hele goede zaak." Peijs verwacht dat de benoeming vertrouwen zal wekken en zeker de Duitsers tot tevreden heid stemt. „Voor mij zijn een paar dingen be langrijk: onze harde munt, begrotingsdisci pline en het feit dat Duisenberg het vertrou wen heeft van de Bundesbank. Dat is voor de eenheidsmunt onontbeerlijk." Griezelig De aanstaande benoeming te zien als een compensatie voor de mislukte lobby om de ECB naar Nederland te krijgen, vindt Karla Peijs onzin. „Ik zou dat heel griezelig vinden. De eerste president van de Europese Centrale Bank moet helemaal op zijn kwaliteiten wor den gekozen en niet omdat een land zonodig aan z'n trekken moet komen. De bankpresi- dent moet volstrekt betrouwbaar zijn en het vertrouwen genieten van de vijftien lidsta ten." Voor de financiële woordvoerdster van de CDA-delegatie in het Europarlement wordt met de keuze van Duisenberg in feite beves tigd dat de EMU er op 1 januari 1999 ook komt. „Dat is naar het bedrijfsleven toe, de markten en de burgers buitengewoon belang rijk." Hetzelfde positieve geluid is te horen bij par tijgenoten van Duisenberg in het Europees Parlement. PvdA-Europarlementarier Alman Metten ziet in de voordracht van Duisenberg een zeer hoopvolle ontwikkeling. „Duisenberg heeft er nimmer een geheim van Wim Duisenberg, een onomstreden keus. FOTO REUTER gemaakt dat hij verwacht dat de Economi sche en Monetaire Unie op 1 januari 1999 van start zal gaan met een meerderheid van de Europese lidstaten." Volgens Metten betekent dit dat hij als president van het Europees Mo netair Instituut vanaf midden volgend jaar serieus werk zal maken van de flexibiliteit die in het Europees Verdrag aanwezig om een ruimere interpretatie te geven aan de criteria dan de politici thans geneigd zijn te doen. Realisme Alman Metten is vice-voorzitter van de eco nomische en monetaire commissie in het Eu roparlement. Hij pleit al geruime tijd voor een correcte interpretatie en een meer politieke afweging van de convergentie-criteria. Het Verdrag van Maastricht biedt daartoe naar zijn mening alle ruimte. „Met de aanstaande benoeming van Duisenberg is het duidelijk dat ook internationaal het realisme met be trekking tot de EMU begint door te breken," aldus Metten. De regeringsleiders van de EU moeten de be noeming van Duisenberg formeel bekrachti gen, vermoedelijk gebeurt dat volgende maand tijdens de Europese top in Florence. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie staat niet vast dat de voorzitter van het Europees Monetair Instituut ook pre sident van de Europese Centrale Bank wordt. „Het is geen automatisme," zegt hij, maar sluit niet uit dat de invoering van de een heidsmunt onder Duisenberg een feit wordt. De Belg Alexandre Lamfalussy trad in janua ri 1994 aan als eerste president van het Euro pees Monetair Instituut. Hij kreeg als op dracht voor eind 1996 de opzet van de Euro pese Centrale Bank te regelen. Lamfalussy was general manager bij de Bank voor Inter nationale Betalingen in Basel, voordat hij naar een toren in Frankfurt verhuisde. Hij staat bekend als een optimist, een rustige, maar degelijke bankier. Een tussenpaus bo vendien, wiens termijn eind dit jaar afloopt, maar daarna nog een half jaar aanblijft tot Duisenberg zijn plaats inneemt. Voor veel waarnemers stond vast dat de toe komstige Europese Centrale Bank geleid zou moeten worden door een krachtige figuur. Duisenberg beantwoordt als geen ander aan dat profiel, al vrezen sommigen in Brussel dat de president van de Nederlandsche Bank mis schien wat al te zeer aanleunt bij de Bundes bank. Vasthouden „Ach, hij heeft gewoon goed geluisterd naar Duitsland, onze belangrijkste handelspart ner," zegt Elly Plooij van Gorsel, lid van het EP namens de WD. „Het resultaat telt. Onze gulden is keihard en met de economie zijn we op de goede weg." Duisenberg mag straks het werk van de Belg Lamfalussy afmaken. Tot dusver heeft de huidige voorzitter van het EMI steeds steeds gepleit voor het vasthouden aan de criteria. Lamfalussy erkent dat sommige van die crite ria, met name de norm voor de overheids schuld, minder hard zijn dan andere. Als het erop aankomt, dan moeten volgens de EMI-voorzitter de toetredingsnormen in een politiek licht worden gezien door politieke besluitvormers. Dat is ook de opvatting van Duisenberg. De start van de Economische en Monetaire Unie in 1999 is niet zozeer een eco nomisch maar een politiek probleem, heeft hij zich al eens laten ontvallen. Uitgerekend eergisteren stelde Europees commissaris De Silguy (monetaire zaken) zijn EMU-jaarrapport voor. Dit jaar halen alleen Luxemburg en Ierland de EMU-normen. Ne derland, Duitsland en Frankrijk zouden voor het toelatingsexamen zakken, als op dit mo ment de criteria strikt worden gehanteerd. De beslissing valt echter pas begin '98 en Duisen berg gaat ervan uit dat Nederland en Duits land zeker van de partij zullen zijn. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Brouwerij Palm hoeft twee brieven over haar con flict met Interbrew Nederland niet te rectificeren. Dat heeft de Bredase kort-gedingrechter mr. J. Leijten bepaald. Hij vindt de twee brieven aan 2286 horeca-afnemers van Oran jeboombier niet misleidend en daarmee ook niet onrecht matig. Met deze uitspraak staat het voorlopig 1-1 in het juridisch gevecht tussen beide brouwe rijen. Palm zegt dat Interbrew verplicht is in haar horeca-be- stand naast Oranjeboom ook Palm te leveren. In februari verloor Palm het door haar aangespannen ge ding tegen Interbrew om dat te bereiken. Volgens Interbrew, is het contract tussen haar voor gangster VBBR en Palm met wederzijdse instemming in september 1995 beëindigd. Palm is tegen deze uitspraak in beroep gegaan. Interbrew heeft laten weten dat zij in een bodemprocedure getuigen zal laten horen zodat de waarheid over de afloop van het contract boven tafel komt. Palm heeft dat aanvankelijk proberen tegen te houden, maar wil het nu zelf ook. In het contract was geregeld dat VB BR haar Oranjeboom-afnemers in de horeca als enige amber kleurige bier van hoge gisting Palm zou aanbieden. Na het kort-gedingvonnis van februari heeft Palm de horeca- afnemers in summiere bewoor dingen geschreven dat mr. Le ijten slechts een voorlopig oor deel had gegeven en dat het de kasteleins vrijstond Palm te verkopen. De Palm-brouwerij vond de brief nodig omdat het vonnis grote onrust had ver oorzaakt onder haar klanten. Mr. Leijten vindt dat Palm met de summiere omschrijving de kern van het conflict correct heeft aangegeven. Een uitvoe rig schrijven met alle feiten en omstandigheden kon van Palm niet worden gevergd. Palm heeft geen misleiding gepleegd door te schrijven dat het om een voorlopig vonnis gaat. Er is immers beroep tegen aangete kend en er komt nog een bo demprocedure over. Toeslag werknemers kleine winkels Woerden - Voor de 85.000 werknemers in kleine winkels als poe liers, sigarenboeren, sportwinkels, visboeren, doe-het-zelfzaken en lederwarenwinkels zijn de gevolgen van ruimere winkeltijden geregeld. Zij krijgen 33,3 procent toeslagen als ze tussen zes en negen 's avonds werken. Ook voor werken in het weekeinde en op zondag, wat met name in toeristische gebieden gebeurt, zijn toeslagen afgesproken. Dit zijn bonden en werkgevers overeen gekomen. Bouwbonden willen aanpak koppelbazen Woerden - Bouwbonden uit Nederland, Duitsland en Groot-Brit- tannië roepen hun regering op tot een internationale aanpak van koppelbazen. Door mazen in de Europese wetgeving en slechte grensoverschrijdende samenwerking van de nationale controle instanties hebben koppelbazen vrij spel. Sociale premies worden ontdoken, werknemers kunnen geen ver haal halen als er iets misgaat en nationale schatkisten lopen in komsten mis. In Nederland zou jaarlijks vier miljard gulden onbelast blijven. Dit hebben de bonden in een brief aan de verantwoordelijke mi nisters laten weten.Met name Duitse bouwputten worden over spoeld door Britse bouwvakkers die via Nederlandse koppelbazen aan het werk komen. De bonden schatten dat er ongeveer 80.000 Britse en Ierse bouw vakkers in Duitsland werken. Forse order Van der Giessen-de Noord Krimpen aan den IJssel - Scheepsbouwer Van der Giessen-de Noord gaat twee passagiersschepen bouwen, die worden ingezet op een lijndienst tussen Duitsland en Denemarken. Met deze order is een bedrag van 200 miljoen gulden gemoeid. Commercieel-directeur W. Timmers spreekt van een 'hele fraaie' opdracht. De bestelde schepen zijn zogeheten Rail-Ro/Ro-passagierssche- pen. Zo'n vaartuig kan zowel een treinstel van 130 meter als vrachtau to's en personenenauto's met een gezamenlijke lengte van ander halve kilometer vervoeren. Verder kunnen nog negenhonderd passagiers mee aan boord. Bij Philips in Brugge 321 banen weg Brussel - Bij Philips in Brugge verdwijnen 321 volledige arbeids plaatsen. Het gaat om 74 banen op kantoor en 247 functies bij de productie van tv-toestellen. In totaal telt de fabriek in Brugge 1278 voltijdsbanen. Dat waren er tien jaar geleden nog meer dan 2000. Efficiënter produceren en lagere kosten zijn de trefwoorden bij deze ingreep. Veel van de betrokkenen zuHen worden ontslagen. De komende dagen overlegt de directie in Brugge met de vakbonden. Er was al gerekend op driehonderd a vierhonderd ontslagen. In Brugge fa briceert Philips de duurdere tv-toestellen, waaronder breed- beeld-tv. De elektronicareus heeft te maken felle prijsconcurrentie op de West-Europese markt. Werkloosheid Europese Unie gestegen Brussel - De werkloosheid in de landen van de Europese Unie is in maart gestegen tot 11 procent. In totaal zitten 18,3 miljoen mensen binnen de EU zonder baan. Dat blijkt uit cijfers die woensdag zijn gepresenteerd door Euro- stat, het Europese bureau voor de statistiek. In februari van dit jaar bedroeg de werkloosheid 10,9 procent. In maart 1995 had 10,8 procent van de beroepsbevolking geen werk. Uit de Eurostat-cijfers blijkt dat de werkloosheid in Nederland is gedaald van 7,4 procent in maart 1995 tot 7,0 procent in februari 1996. In Duitsland en Portugal is sprake van een stijging van werkloos heid. In de andere EU-lidstaten is de arbeidsmarkt stabiel. Diemen (anp) - De winst van CSM (met een fabriek in Breda) is in de periode van oktober 1995 tot en met maart 1996 met 8,2 procent gestegen tot f 93,5 miljoen. De omzet steeg in dezelfde periode met 10,4 procent tot een totaal van f 1448 miljoen. Het bedrijfsresultaat verbeterde vooral bij de divisies voor suiker en voor ingrediënten. De presta ties van de levensmiddelentak van CSM bleven ongeveer gelijk. CSM verwacht in de tweede helft van het boekjaar 1995-96 op nieuw een stijging van de netto winst. De omzetstijging is voor de helft te danken aan overnames. Vooral de ingrediëntendivisie groeide door acquisities van enkele dis tributiebedrijven en fabrieken van bakkerij-ingrediënten. Over de suikerproductie toont CSM zich zeer tevreden. De ver werking van de bieteïioogst ver liep vlot, terwijl de prijs zich 'op een redelijk niveau' handhaafde. Dat laatste was vooral te danken aan de relatief grote vraag naar suiker van een goede kwaliteit. De fabriek waar Droste-chocola- de en Venz-hagelslag wordt ge maakt, komt vrijwel zeker in handen van het Duitse concern Hosta. CSM, de huidige eigenaar van de Gelderse fabriek, heeft dat bekendgemaakt. Hosta heeft aangekondigd dat er de komende jaren geen arbeidsplaatsen wor den geschrapt. De Voedingsbond FNV is blij met die toezegging. Enkele maanden eerder demonstreerden de werk nemers, omdat zij vreesden dat de verkoop van Droste/Venz tot banenverlies zou leiden. De merknaam Venz blijft in han den van CSM. De bekende hagel korrels worden echter niet meer in Vaassen, maar in Baarn gepro duceerd in de fabriek van De Ruijter, eveneens eigendom van CSM. In Baarn ontstaan daar door vijftien nieuwe arbeids plaatsen.

de Stem | 1996 | | pagina 5