DE STEM Bos sneuvelt al op de tekentafel NNAA snsnsir Drie jaar geëist voor twee verkrachtingen Oldtimers weer volop in trek 'Knopen' gaan harde guldens vervangen Verdachte bekent al zeventien gevallen Mogelijk weer koeien op schorren bij Doel Zeeuwse waterlevering blijft bij de overheid aterwet ieubeheer De beste stuurlui staan aan waV JITSTRALING oord-Brabant vloord-Brabant ers \s/ ERS CHAUFFEUR Marjac Hairstyling antieke Ruilverkaveling aangepast aan wensen boeren Fors hogere straf in incestzaak Ouders Terneuzense voetballertjes zelf een dagje in het veld Drugkopers afgeperst Celstraf en tbs voor dodelijke karateklap Ruilhandel moet Terneuzen veroveren Zeeuw verdacht van veel meer ontucht ACATURES Bent u de secretaresse die Exact Expertise zoekt In discussie verzelfstandiging Delta: Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures SPORT - SPORTEON 596 |AAD NIKE CANVAS ÈUREN PRIJS 99.95 to voorraad t/m maat 48. 15 )5 35 15 15 EEN GRATIS CA DEAU t.w.v. 56.85 10% viauw KLANTENKAART AANBIEDINGEN AANBIEDINGEN r voor 199.- Crar- voor 199.- voor 129.- voor 129.- >as schoen 99,. 139r- voor 99.- -99T- 89.- -MT- 39.- 249r- 219.- Ifi9r- 99.- 199- 349.-WIJ HEBBEN ALTIJD NDE PRIJZEN ORT een goed stel zie onze lorte broek 88,. 99- 179- al v.a. 279.- WIJ HEBBEN NU ELKE AL IN DE AANBIEDING. KIJK tstyle/O'Neill/No Pear Z/Brand en tere, shorts, badpakken, bikini's. 3l.-WO.-DO. 9.00-17.30 .9.00-17.00 1 BETALEN s 82665 MET PINCODE taten van Noord-Brabant door het Ministerie van ibouwen, Werken en g krachtens de Grond- voor het onttrekken van grondwater m grondwatersanering aan de Rijksweg Hal A6 te Gilze-Rijen. en van Noord-Brabant zijn voornemens irgunning te verlenen. Aan de vergunning worden verbonden. van de beschikking en bijbehorende if 20 mei 1996 ter inzage in het idhuisplein 1 te Rijen op werkdagen van :er inzage liggen tot zes weken na het de beschikking op de aanvraag. beschikking kunnen gedurende vier edenkingen worden ingebracht bij en van Noord-Brabant, Postbus 90151 jenbosoh. Men kan verzoeken zijn per- niet bekend te maken, i om een gedaohtenwisseling over het schikking. Een verzoek daartoe dient 1996 bij Gedeputeerde Staten te worden i die aldus tijdig hun bedenkingen hebben r tot het instellen van beroep tegen de kking gerechtigd. de gelegenheid om beroep tegen de (king in te stellen voor belanghebbenden ij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest het ontwerp van de beschikking in te mei 1996 Staten van Noord-Brabant i een melding ex artikel 8.19 jeheer ingekomen van plaatsen van een rest- tallatie op de betonmortelcentrale aan 40 te Breda. vanaf 20 mei 1996 gedurende zes n het Stadskantoor aan de Claudius Breda op werkdagen van 8 tot 14 uur. genoemde termijn kan bezwaar worden :eptatie van voornoemde melding door l moet worden gericht en gezonden aan sdeputeerde Staten van Noord-Brabant, 200 MC 's-Hertogenbosch. i, mei 1996 valiteit kg 620848. ;hniek <t voor :ten sdipl. jen van mw. B. 38805 se 2-drs spiegel m. 6 st. 659948. gevraagd uit Breda, op op roepbasis ca. 30 uur. p.wK 06-53305651 zoekt voor spoedige indiensttreding een volslagen oproepbare kapster, met ?en mirnim aan uren. Bellen di. t/ 8.00-18.00u. vragen naa, dhr. M. v.Aert 076-51445/. genre uffetkast 4 stoe- patent ïommel- in goede n op zat 1-16 uut 6b te Particulier verkoopt meubelen, spinnewielen! secretaire, kasten.d kist enz. Iedere zatera 10-17 uur, gefTKf Stoofstraat 6 Tholen 0166-603451^, kinderkleding 016 mooi nog. Jó0' 315063 Wfatay neut Pretje (pmti&itMeU 3. 4561 'Pu&lt. 7U. O U4-320514 Zeeland Van onze correspondent Middelburg - De 41-jarige G. M. uit Koewacht, tegen wie een gevangenisstraf van een jaar wegens on tucht en gemeenschap met zijn dochter was geëist, is door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden. De rechtbank oordeelde dat de gevraagde celstraf geen recht deed aan de ernst van de gepleegde feiten en ging dus boven de eis van de offi cier uit. M. werd ervan verdacht in 1990 zijn toen 12-jarige dochter ettelijke keren te hebben betast en twee keer gemeenschap met haar te hebben gehad. De eerste keer dat dat plaatsvond diende de moeder een aanklacht in. Ze trok die later op verzoek van haar man in. Enkele maanden later had hij opnieuw gemeenschap met zijn dochter. Op de zit ting erkende M. overigens maar één keer. De tweede keer kon volgens hem wel, maar zeker weten deed hij het niet meer. De moeder diende deze keer een aanklacht in die zij niet introk. De dochter werd uit huis geplaatst. De reclassering adviseerde derechtbank om M. géén cel straf op te leggen omdat hij dat psychisch niet aan zou kunnen. Uit het oorspronkelijke plan is in elk geval 35 hectare grote bos bij Smedekensbrugge, ten zuidoos ten van Aardenburg geschrapt. Daarmee probeert Gedputeerde Staten ook agrariërs achter de plannen te krijgen. Het nieuwe plan Aardenburg moet hen overtuigen van nut en financieel gewin van landinrich ting, zonder echter natuurorgani saties op de kast te jagen. Daarnaast zijn er subsidies be schikbaar voor een reeks land bouwkundige klussen, vooral voor de waterbeheersing. Niette min gaan Gedeputeerde Staten ook weer niet helemaal om, on danks een handtekeningenlijst met 45 namen blijven bossen met een omvang van 39 hectare bij De Plate gehandhaafd. Weggestemd In Zeeland behoort landinrich ting plotseling tot de top van be stuurlijke problemen, sedert in december vorig jaar de ruilverka veling Biervliet werd wegge stemd. Dat was in deze provincie de afgelopen achttien jaar niet voorgekomen. Geen incident, schatte de provin cie als een goed verstaander on middellijk in. Want kort daar voor kwamen de verkavelingen 'Axel' en 'IJzendijke-Hoofdplaat' slechts met de hakken over de sloot. En dus kwam er inderhaast een provinciale notitie om de uitvoe ring van landinrichtingplannen weer op de rails te zetten. Met als doel de boer meer van de kunst matige ingrepen in het landschap te laten profiteren, maar daarbij ook de natuur zeker voordeel gunnen. Van onze correspondent Middelburg - Tegen de 52-jarige A. B. uit Terneuzen is woens dag tijdens de zitting van de rechtbank in Middelburg een ge vangenisstraf van drie jaar geëist wegens twee verkrachtingen. De verkrachtingen vonden plaats in Terneuzen op 13 april en 7 november van het vorige jaar. de vrouw, die in hetzelfde flatge bouw als de verdachte woonde, hem binnen gelaten en hadden zij samen sex bedreven. Niets aan de hand. Volgens de vrouw was het iets anders gegaan. B. belde aan en toen zij open deed werd zij met een vastgepakt en op een bank gesmeten. Vervolgens werd zij door B. verkracht. Op vragen van rechter J. Hop mans of de vrouw duidelijk had gemaakt dat het 'nee' was, ant woordde B. dat zij inderdaad 'nee' had gezegd, maar in zijn cultuur betekende 'nee' pas echt 'nee' als er nog werd tegenge stribbeld. Omdat de vrouw - vol gens hem althans - niet had te gengestribbeld was het dus 'ja'. De rechtbank wijst over veertien dagen vonnis. de verklaringen van de "rouw had B. op 13 april een café Bezocht en was hij samen met tor in een taxi naar huis gere- w.'Voor de.flat van B. werd de wouw uit de taxi gesleurd, kreeg s een flink pak slaag, werden de wen van haar lijf gerukt en werd zij verkracht. De taxichauf feur schakelde de politie in. De eerste aanklacht kwam niet 8°ed uit de verf. Bij de tweede verkrachting dook de naam van weer op. Een DNA-test toonde jffl dat de van begin af aan ont kennende B. wel degelijk de ver krachter was geweest. Een contra-expertise leverde eenzelfde resultaat op. Terwijl B. wit tijdens de zitting bleef ont kennen. De tweede verkrachting was volgens B. een leugen van de touw geweest. Volgens hem had onze correspondent «rneuzen - Elke zaterdag «aan ze langs de lijn om hun woost aan te moedigen en van goede raad te voorzien, °or de verandering stappen Ze vandaag nu zelf eens bin- lijnen. Want, zo zegt spreekwoord: 'De beste stuurlui staan aan wal'. En at is dan ook precies de re en waarom de vaders èn ceders van de F-pupillen n de voetbalvereniging rneuzen hun kunsten op voetbalveld gaan verto nen. B Whaling eigenlijk, maar wat uitgebreider. Want vo- tIiaar organiseerde coördina- 2I °lsseling van de Terneu- linnt ~PuPillen al een onder- 8 treffen tussen de moeders. De spijker op z'n kop, het initia tief werd beloond met veel lol en de komst ruim honderd toe schouwers. Voor Ella Romeijn en Irma Wondergem aanleiding om ook de vaders het voetbalveld in te lokken. Om een balletje te trap pen, maar ook met een aander doel: de aanzet geven tot een heuse traditie. Wondergem: „Aan het einde van het seizoen draaien we nu de rollen om. Dan mogen de kleintjes hun ouders eens aan het werk zien. En ook verbale aanwijzingen geven." Ella Romeijn ziet in het potje voetbal tevens een opvoedende taak. „Het thema is duidelijk, de beste stuurlui staan aan wal. Vanaf de kant is het altijd mak kelijker dan in het veld. Langs de lijn hoor je dikwijls opmer kingen, dat het anders en beter kan en moet. Het is goed voor de spelertjes om te zien dat ook ouders fouten kunnen maken." Ook fie onderlinge band tussen ouder en kind wordt verstevigd, zo denken de initiatiefnemers. Wondergem en Romeijn streven ernaar om ouders 'aan de bak' te laten komen die normaal ge sproken nooit voetballen. „Daarom heeft dit gebeuren iets aparts. Tot nu toe hebben zich zo'n dertig moeders en vijfen dertig vaders gemeld. Alleen al op basis van dit aantal kun je van een succes spreken." De moeder-vader-voetbalwed- strijden worden gespeeld op de velden van de vv Terneuzen. De moeders trappen af om 19.00 uur voor een wedstrijd van twee keer twintig minuten. Direct daarna komen de vaders in ac tie. Zij spelen twee keer een half uur. VRIJDAG 17 MEI 1996 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De ruilverkaveling Aardenburg wordt de 'test case', het meetpunt, voor de manier waarop in de toekomst landinrichtingsplannen in Zeeland meer kans van slagen moe ten krijgen. Een ommezwaai in beleid, deze formulering. De ruilverkaveling Aardenburg nu moet het eerste wapenfeit van dit nieuwe elan worden. En eigenlijk loopt deze verkaveling'daarmee ook vooruit op het nieuwe streekplan, zo blijkt nu uit het ontwerp dat sinds vorige week openbaar is. Stimulering van landbouw, pre dikt dit ontwerp onder me£r over de toekomst van Zeeland, maar ook bescherming en ontwikke ling van natuur. Dubbele winst Wedden op twee paarden dus, en Aardenburg moet het eerste voorbeeld van dubbele winst worden. In de aanloop is er be hoedzaam gemanoeuvreerd, er is gesproken met alle partijen en landbouw en natuurbescherming hebben hun fiat gegeven. Deze week plaatsten GS hun handtekening dus onder een 'ge nuanceerde' wijziging van het plan Aardenburg. Ofwel: een stap in de richting van de boeren en een erkenning voor hun bezwa ren dat bosaanplant in Smede kensbrugge ten koste gaat van goede landbouwgrond. Een besluit tevens, waarop GS hun hoop en verwachting hebben gesteld: „Het landinrichtingsplan Aardenburg beschouwen wij als maatgevend voor de toekomst van de landinrichting in» Zee land." Het laatste woord nu is aan de centrale landinrichtings commissie in Utrecht. Terneuzen - Twee 23-jarige man nen uit Brakel (B) hebben aangif te gedaan van afpersing en be dreiging. Het tweetal was naar Terneuzen gekomen om soft-drugs te kopen. Op straat werden zij aangespro ken door drie mannen die vroe gen of ze 'iets' nodig hadden. Dat hadden ze. In de buurt van de Dijkstraat werden de Belgen plotseling be- drefgd met een pistool en een ij zeren staaf. Ze moesten de 12.000 franks die ze op zak hadden afge ven. Het Belgische duo heeft een gede tailleerde beschrijving van de da ders aan de politie gegeven. Middelburg (anp) - De rechtbank in Middelburg heeft de 50-jarige B. van 't H. uit St. Maartensdijk veroordeeld tot een gevangenis straf van zeven jaar en tbs met dwangverpleging. Hij is schuldig bevonden aan doodslag op de 40-jarige Carla Aarts uit Putte. Zij kwam door een karateklap op haar strotten hoofd om het leven. VERVOLG OP REGIO - C2 Het oldtimerfestival in Axel stond gisteren in het teken van het tienjarig jubileum. De organi satoren hadden dit jaar dan ook nog groter uitgepakt dan anders. De oldtimerclub uit Brugge en de Renault 4-club waren aanwezig, daarnaast kon het publiek ruim honderd andere automobie len op het Hofplein bewonderen. De weergoden waren het festival niet echt gunstig gezind, in de middag liep het bezoekersaantal dan ook in aantal terug. Desondanks genoten duizenden mensen van de verschillende optredens. Vandaag wordt het oldtimerfestival voortgezet met een toerrit door Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De oldtimers zullen tussen 11.30 en 14.00 uur in Nieuwvliet bij pannenkoekenhuis De Vijf Weeghen te bewonderen zijn. foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De tuin om laten spitten, de auto laten wassen, het belastingformulier in laten vullen, of een koud buffet laten be zorgen. Zonder dat het een cent kost. Dat kan, zo lang je bereid bent er iets anders tegenover te stellen. Dat is het principe van LETS, het' Local Exchange Trade System dat Terneuzen moet gaan verove ren. De ene dienst is de ander waard. Een aantal mensen in Terneuzen maakt zich opnieuw hard voor de introductie van het systeem in de Scheldestad. Dit nadat eerdere pogingen een vroe ge dood stierven. LETS is niet nieuw. In diverse plaatsen ih Nederland en België heeft deze vorm van ruilhandel reeds postgevat. Voor wat betreft Zeeland, in Zierikzee en Vlissin- gen is LETS inmiddels een rede lijk bekend begrip. Hoe werkt LETS precies? Stel: je hebt een hekel aan tuinieren. Maar die lap grond ligt er nu eenmaal en het gras staat acht kontjes hoog. Via LETS kun je op zoek gaan naar iemand die jouw tuin eens graag onder handen zou willen nemen. Die persoon laat zich betalen door middel van een wederdienst. Je vult bijvoorbeeld zijn belas tingformulier in. Zo simpel is het. Om de diensten een bepaalde waarde mee te geven wordt ge bruikt gemaakt van fictief 'geld'. In de diverse plaatsen waar LETS is ingeburgerd zijn valuta namen verzonnen die betrekking hebben op de stad. Voor Terneu zen wordt gedacht aan 'knopen', in verband met de scheepvaart. Hoeveel waarde een knoop gaat vertegenwoordigen is nog niet bekend. Waarom eigenlijk die link met geld, als er in de eerste plaats sprake is van ruilhandel? „Om het systeem enige structuur te ge ven," zegt An de Smet, een van de initiatiefnemers in Terneuzen. „Het is een manier om de waarde van jouw aangeboden dienst uit te 'drukken. Je kunt ook rood staan, door constant diensten te vragen van anderen en er niks te genover te stellen. Via een cen traal systeem wordt dat bijge houden. In plaats van een deur waarder komt er dan een feest commissie langs die zegt: nu moet je een aantal dingen terugdoen, of een feest geven voor de buurt. Zoiets. Het moet wel ludiek blij ven." Wanneer LETS in Terneuzen van start gaat is nog niet helemaal bekend. De initiatiefnemers leg gen de laatste hand aan de voor bereidingen. Wie meer wil weten over LETS kan contact opnemen met Fred Otten, telefoon 615602, of An de Smet, 630049. Van onze verslaggever Oosterhout - De 44-jarige man uit Middelburg die verdacht wordt van een hele reeks ontuchtzaken, heeft inmiddels zeven tien gevallen bekend. De OoSfèrhoutse politie arres teerde Se' man op 16 april. De verdenKSfg luidde dat hij 46 maal ontucht zou hebben gepleegd met minderjarige kinderen in West- Brabant en Zeeland. De man zou in al die gevallen 's middags bij het uitgaan van scholen meisjes (geen jongens) hebben opge wacht, waarna hij de slachtoffers vroeg of ze hem een plek konden wijzen waar hij even naar de wc kon gaan. Vervolgens zonderde hij zich met de slachtoffertjes af en stuurde het er dan op aan him geslachts delen te mogen betasten. Gezien werkwijze en andere ster- ,ke aanwijzingen werd hij door de politie nader aan de tand gevoeld over in totaal 46 zaken. Volgens een politiewoordvoerder hebben de kinderen in veel gevallen zo danig goede persoonsbeschrijvin gen gegeven dat tot aanhouding kon worden overgegaan. De fei ten werden gepleegd tussen okto ber 1992 en maart 1996. Verdach te beweerde tijdens de verhoren dat hij zich het grootste gedeelte van de ten laste gelegde feiten niet meer kon herinneren. In en kele gevallen ontkende hij stellig. Hij blijft voorlopig in de cel. De aanrandingen dan wel on- tuchtplegingen die door de ver dachte zijn bekend vonden alle maal plaats in West-Brabant. -S4L Van onze verslagggever Doel - De Werkgroep Natuurreservaten Linkeroever-Waasland (WNLW) wil het schorrengebied van de Ouden Doel opnieuw laten begrazen door koeien. Op die manier kan een heel typi sche vegetatie ontstaan en wordt oprukkende riet een halt toe geroepen. De werkgroep hoopt dat de ver gunning er nog dit jaar komt, maar daarmee staan er nog lang een koeien. Eerst moet er dan bij de gemeente Beveren nog vergun ning worden gevraagd voor de aanleg van vluchtheuvels. Daar kunnen de koeien een veilig heenkomen op zoeken bij hoge waterstanden. Tenslotte moet de werkgroep dan ook nog op zoek naar geld voor het project. WNLW heeft de Dienst Zeeschel- de om toestemming gevraagd voor het initiatief. Koeien in dit natuurgebied zijn geen vreemde verschijning, want tot in de jaren zeventig liepen er runderen rond. Volgens de natuurvclub is begra- zing met koeien beter dan de hui dige begrazing met schapen. De runderen kunnen namelijk beter het riet dat de andere vegetatie dreigt te overheersen, opeten. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta mag uiteen vallen in een holding met daaronder zelfstandige particuliere bedrijfsonderdelen. De watervoorziening in Zeeland dient ech ter onder leiding van de lokale en provinciale overheden te blij ven. (ADVERTENTIE) Zo luidt de opvatting van Gede puteerde Staten in het deze week gepresenteerde ontwerp van de nieuwe Zeeuwse energienota. In dat stuk wordt, en daar hadden de Staten nadrukkelijk om ge vraagd, gekeken naar de toe komst van het nutsbedrijf Delta. GS zijn er duidelijk over: nieuwe aktiviteiten worden niet op voor hand uitgesloten, Delta mag commerciëler worden en even tueel ook losser van de grootaan deelhouder, de provincie, opere ren. Maar dat geldt dan voor gas en licht en eventuele nieuwe acti viteiten. Drinkwater is een maat schappelijke basisvoorziening van een andere orde, die wat de distributie betreft onder de hoede van de overheid moet blijven, vinden GS. De energiemarkten zullen inter nationaal openbreken en het ka rakter van het werk van Delta zal daarmee sterk veranderen, zo is de verwachting. Om de toene mende concurrentie het hoofd te kunnen bieden, dient de overheid geleidelijk terug te treden. Adidas Deuce Kid Crosstrainer voor kinderen geschikt voor tal van activiteiten. Van 99,95 voor Adidas Streetwise Crosstrainer. Van 139,95 voor SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057 1000 m2 sport

de Stem | 1996 | | pagina 13