DE STEM Overleven transportfirma gering Streekplan gericht op landbouw en natuur Dode bij aanrijding in Sluiskil irnstig' vuile bodem Axel snel saneren 'Kans op vergoeden schade groter dan slachtoffer denkt' Vervuiling in Triniteit verminderd door verbaliseren gemeente Zakkenrollers slaan toe in Hulst en Sluis \%el wil inwoners verplichten verwaarloosde panden op te knappen onze iden :Bttr096@' tog één kandidaat heeft belangstelling voor overname Van Landschoot in Biervliet hLrdstrijd voor Analyse Boeren bidden voor oogst r; Cowhand Jong verdedigt eigen kleuren' foor woningbouw op terrein mavo-school ""OWK N ep-acquisiteur op pad in Zeeland Zeeland DINSDAG 14 MEI 1996 DEEL' leur getint, warmteioert ■endgl# 'dit. Uw partner in ge' ■Idzaken- icatiewijzigingen i orbehouden. „onze verslaggever hel-Het gemeentebestuur van Axel wil in- (Ljgrs die hun (winkel-) pand verwaarlozen, plichten hun woning op te knappen. Dat u als het aan B en W ligt, snel gebeuren zo L't uit een voorstel aan de raad. recente inventarisatie van het woning- en win- Mtezit geef aan dat det met- det aangezicht van een aantal panden droevig is gesteld. De rotte kie zen in het woningbestand bezorgen Axel een slecht imago. Vooral voor de middenstand kan dat fnuikend zijn. Axel kampt toch al met leegstand in het winkelhart. Als de bezoekers dan ook nog tegen een verwaar loosde panden aan moeten kijken blijft er van de aantrekkingskracht van Axel weinig over. En dat kost de middenstand klanten, vrezen B en W. Het college wil derhalve inwoners die uit de toon vallen aanschrijven binnen met de boodschap bin nen bepaalde tijd iets aan hun woning te doen. In de meeste gevallen gaat het om een kwastje verf en an der onderhoud. Dat aanschrijven gebeurt op basis van een wetsarti kel in de Woningwet. Dat geeft aan dat B en W kun nen optreden tegen panden die in strijd zijn met re delijke eisen van welstand. Welke panden daarvoor in aanmerking komen maakt de welstandscommissie uit. B en W willen Axel gebiedsgewijze aanpakken. Te beginnen met de binnenstad omdat de panden daar het meest in het oog springen. Het voorstel van B en W komt woensdag aan de orde tijdens een vergadering van de commissie volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu. De commissie praat dan ook over een provinciale notitie met uitleg over de spreiding van woning bouw en de kansen van de dorpen. De vergadering begint om 19.00 uur. Lonze verslaggever Biervliet - De overlevingskansen van het failliet ver aarde transportbedrijf Van Landschoot in Biervliet ikenmet de dag. MA In de meerdere gegadigden lorovername van het bedrijf en twintig personeelsleden is nog in kandidaat over. Curator mr. Jen Hollander uit Oostburg 'niet optimistisch' te zijn een doorstart van het be- Jolgens hem zijn de onderhande len met de laatst overgebleven deze week van cru ral belang. „De kansen nemen g af. Het zal deze week melen gebeuren. Anders raakt mtverband kwijt," zei hij giste- iDen Hollander heeft de lea- [unaatschappij inmiddels al la- in weten dat de contracten voor en deel van het wagenpark niet Itorden verlengd. Van Land- pot had zestien wagens op de i Hollander constateert dat sdeel van het personeel al als fstandig chauffeur verdergaat, pet als 'eigen rijder' beginnen «chauffeurs is een tendens in fsi wegtransport. Den Hollander :«mt dat de uitwas van de hoger oplopende perso- Jelslasten in het wegtransport. |Je ziet transportbedrijven vaker overgaan tot het Ittrken met zelfstandige chauf- |iiis. Voor de chauffeurs maakt I wat uit. Hij krijgt een luiere rechtspositie. Het is ris- tater." "an onze verslaggever j®) - Showband Jong ■SI verdedigt 1 juni de |5f® van de Zeeuws- |j.„mse showbands tij- |sW.s,e® landelijke wed- W v^nc^ Plaats op sportpark aan. de Iris- an m Vlissingen. I Jon!Veti,en van Showband tre<len om 10.00 I tai»show bevat de I fern "deren voor Kin- I üiurihl een dousemedley en I]) on Eng. 'ielillSUitreiking van de snowkorpsen is om- Een lichtpunt is dat de belang rijkste opdrachtgever van Van Landschoot, Lamb-Weston/Me- ijer v.o.f, in- en export van bevro ren aardappelproducten in Krui- ningen, nog steeds niet gekozen heeft voor een vaste vervanger. Van Landschoot verzorgde voor het Kruiningse bedrijf diepvries transporten naar Frankrijk. „Er zijn voor zover mij bekend nog geen vaste contracten met anderen afgesloten. De overne mer zou daar dus kunnen instap pen,", aldus Den Hollander. Het bedrijf in Biervliet kijkt te gen een schuldenlast van vier miljoen gulden aan, waarvan 800.000 gulden aan hapdelscre- diteuren. Er zijn in totaal dertig schuldeisers. Van Landschoot reed vooral met gekoelde en bevroren artikelen naar Frankrijk en ondervond toe nemende concurrentie van lage loonlanden als Spanje en Oost- Europa. Een andere oorzaak van de moeilijkheden is de verhuizing van IJzendijke naar de Hoofd- plaatseweg in Biervliet waar het bedrijf nieuwe gebouwen neer zette. De investeringen daar heb ben niet het verwachte rende ment opgeleverd. De riante op slagruimte bij het bedrijf werd bijvoorbeeld onvoldoende benut. Van Landschoot torste die inves tering mee als een loden last. lm onze verslaggever N-Een deel van de locatie aan de Willem de Zwijgerlaan 1 [Axel, waar vroeger de mavoschool stond, is ernstig veront- i met arseen. Volgens de normen die daarvoor gesteld n. is er een saneringsnoodzaak om de grond weer een Iti-functionele bestemming te kunnen geven. Iwhet gebied is een sanerings- opgesteld waarin staat be- 'M dat binnen vier jaar met Rijdering van de vervuilde Pd begonnen moet worden. Fwzoeken hebben uitgewezen vervuiling zich op bepaal- T Pakken tot zo'n anderhalve F er in de bodem bevindt. Een F'van die vervuiling strekt I 0°k uit tot buiten het be wus- iPereeel. G.fc voorgenomen sanering ""g heeft op het terrein legere school wordt ook f vervuiling daarbuiten meege- perd. Bedoeling is de met ar- vervuilde grond volledig te rwijderen. feeks 16.30 'Winti uur. Er hemen nigingen deel, uit heel het land. Uit het onderzoeksrapport blijkt overigens dat het grondwater ter plaatse niet of nauwelijks ver vuild is. Uit historisch onderzoek is niet komen vast te staan waar van de vastgestelde vervuiling af komstig is. Een woordvoerster van de gemeente zei dat vroeger, voor de school gebouwd werd, er een wal heeft gelegen en ook een tuinbouwbedrijf zich daar had gevestigd. De oorspronkelijke vervuiler is echter niet meer te achterhalen. Men kwam de verontreiniging op het spoor omdat de bodem voor een zogenaamde 'schone grond- verklaring' moest worden onder zocht in verband met woning bouwplannen. Bedoeling is dat hier een aantal bejaardenwonin gen verrijst. Met de bouw daar van wil men zo snel mogelijk beginnen. Van onze verslaggever Vlissingen - De politie heeft sterke vermoedens dat er in Zeeland een nep-acquisiteur opereert die bij het bedrijfsle vens advertenties probeert te slijten die nooit geplaatst worden. Op Walcheren is al een bedrijf de dupe geworden van deze oplichterspraktijken. Het gaat om een man die zich voordoet als een vertegen woordiger van een Belgisch bedrijf VPS International. Hij biedt advertenties via een beeldscherm aan dat ge plaatst wordt op locaties waar veel mensen komen. In de praktijk blijkt van dat ver haal niets te kloppen. De 68-jarige J. de Kraker uit Hoek is gistermiddag om het le ven gekomen tijdens een onge val in Sluiskil. Op de kruising van de Eilandstraat met de pro vinciale weg N 252 verleende het slachtoffer, die een bestel auto bestuurde, geen voorrang aan een vrachtwagencombina tie-. Een aanrijding kon niet uit blijven. Door de klap sloeg de truck over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurder van de vrachtauto, een 25-jari- ge man uit St. Maartensdijk, werd met kneuzingen naar zie kenhuis de Honte in Terneuzen gebracht. Na behandeling mocht hij weer naar huis. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE BESCHERMING en verdere ontwikkeling van de natuur en tegelijkertijd veel aandacht voor stimulering van de land bouw. Dat zijn de twee belang rijkste zaken die in je hoofd blijven hangen als je het nieuwe voorontwerp van het streek plan voor Zeeland, en dan de hoofdstukken over Zeeuws- Vlaanderen, hebt gelezen. De eerste voorzichtige versie van dat streekplan is vorige week gepresenteerd in het Mid delburgse provinciehuis, maar het is de bedoeling dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten, al dan niet in overleg met onder nemers, met eigen regiovisies komen die dan in het plan kun nen worden ingepast. De provincie heeft wel de hoofdvoorwaarden vastgesteld, dingen waaraan de gemeenten niet mogen voorbijgaan bij het maken van hun eigen inrich tingsplannen. Versterking en uitbouw van de recreatie aan de kust, het is al gemeld in deze krant, is bijvoorbeeld zo'n voorwaarde. Middelburg heeft de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen als ontwikkelingszone aangeduid en met het oog op de recreatie ve belangen wordt een landin richtingsplan opgesteld. Uit breiding en ontwikkeling oké, maar de gemeenten moeten zelf, na overleg met de recrea tiebazen, maar aangeven hoe ze dat willen gaan doen. Daarnaast wordt in het 'mee denkplan' ruim baan gegeven aan de landbouw. Het begint al met het aanhaken bij de ont wikkeling van de kust door de voorwaarde te stellen dat er bij uitbreiding van de recreatie daar, een relatie moet worden gelegd naar het plattelandstoe- risme. Door Cees Maas Ook daar zijn in de Middel burgse visie veel ontwikkelin gen mogelijk. Het plan gaat (nog) niet in op concrete zaken. Het is maar papier, zo'n plan, maar het is belangrijk. Een streekplan maakt wettelijk uit hoe en aan wie de ruimte in Zeeland wordt verdeeld. Er wordt dus vooraf door tal van belangengroepen heftig over gedebatteerd en geschreven. Overal waar een camping mag komen kun je geen natuurge bied of nieuwe landbouwgrond maken en omgekeerd, de belan gen botsen dus doorgaans vol- op. Het opvallende van dit streek plan (dat de helft dunner is dan het vorige) is dat er over die be- langenbotsingen niet zozeer wordt gerept, maar des te meer over het bundelen van al die be langen. Natuurlijk worden scheidingen getrokken tussen de ruimte voor recreatie en natuur, tussen werken en wonen, maar als je het zo doorleest lijkt dat alle maal harmonieus in het land schap inpasbaar te zijn. Een voorbehoud is hier op zijn plaats, het is natuurlijk nog een strikt maagdelijke nota die nog geen deuken van de inspraak heeft opgelopen en dan lijken alle theorieën in het plan mak kelijk toepasbaar. De landbouw nog. Het plan sti muleert de diverse verkavelin gen die er momenteel lopen of nog op de rol staan. De meeste zijn ruilverkavelingen met een administratief karakter, waar geen spa voor in de grond hoeft, maar die de agrarische produc tie-omstandigheden wel verbe teren. Het plan stimuleert een nieuw waterpeilbeheer dat volgens de provincie zowel de natuur als de landbouw ten goede komt. Verfijning van zogeheten peil- vlakken en een nieuw peilbe- sluit dat nog genomen moet worden, zullen volgens het plan vochttekorten bij landbouwge wassen tegengaan. Natuurontwikkeling, ook door er boeren voor te betalen, gaat volop door in het nieuwe streekplan. Enige honderden hectaren bos komen erbij (driehinderd hec tare aan de kust om de uitbrei ding van de recreatie te omzo men), en de gemeenten worden streng gewezen op de verschil lende natuurwaarden in hun gebied, die niet aangetast mo gen worden. De Hengstdijkse Puttingh wordt verder beschermd en ontwikkeld, het karakter van het dijkenlandschap rond het eiland van Cadzand moet be houden blijven en bebossing van de dekzandgebieden wordt gestimuleerd. Het is maar een greep. Het nieuwe ontwerp-streekplan zo als het er nu ligt is sterk groen van karakter, maar ruikt ook een beetje naar mest'en naar de frietkramen aan de kust. Medio september zullen de Zeeuwse Staten het voor het eerst bespreken. Van ónze verslaggever Middelburg - Slachtoffers van strafbare feiten moeten niet te snel denken dat ze geen kans maken op schadevergoe ding omdat bij de dader toch niets te halen valt. Dat is de mening van de scha- debemiddelaar bij het Zeeuwse parket van justitie, A. Duin- kerke. „Als het gaat om de draagkracht van de verdachte moet niet te snel worden uitge gaan van de veelgehoorde kreet 'van een kale kip kun je geen veren plukken'. In de praktijk blijkt een verdachte met een slecht inkomen, maar een goe de motivatie dikwijls in staat om via een termijnbetalingsre geling toch schade te vergoe den," zegt Duinkerke. Hij is verbonden als schadebe- middelaar aan het parket van de officier van justitie in Mid delburg en probeert mensen en bedrijven die schade hebben door 'inbraak, vandalisme, brandstichting, vernielingen of vechtpartij aan een vergoeding van die schade te helpen. Als voorbeeld van succesvolle schadebemiddeling noemt hij de zaak van een groep jongelui in de provincie die er een sport van maakte van tientallen au to's de merkemblemen te slo pen. Daardoor ontstonden ook krassen aan de lak met als ge volg al gauw honderden gul dens schade. „Per jongen ging het toch om een bedrag van een paar dui zend gulden dat vergoed moest worden. Geld dat een knaap van veertien jaar niet zomaar heeft. Maar door bemiddeling lukte het de ouders dat geld voor te laten schieten. De jon gens moesten het op hun beurt- weer aan hun ouders terugbe talen." Overigens geeft Duinkerke ook toe dat er altijd een groep da ders is waar zijn bemiddeling absoluut geen kans maakt. '„Omdat ze emigreren of op een andere manier moeilijk te' tra ceren zijn. Bijvoorbeeld als ze dakloos zijn. En er is ook altijd nog een categorie daders die liever een straf uitzit dan het slachtoffer te betalen." Van onze verslaggever Terneuzen - De vervuiling in de Terneuzense wijk Triniteit is met zestig tot tachtig procent verminderd omdat de gemeente verbaliserènd optreedt tegen overtredingen. Dat valt te lezen in het meest re cente nummer van Overburen, de buurtkrant voor Triniteit en Lie- venspolder (west). In deze krant staat het verslag van het gesprek dat de werkgroep Het Groene Uiterlijk had met wethouder K. van der Hoofd (Mi lieu). Onderwerpen die in dat on derhoud aan de orde kwamen, waren de problemen met de mini- containers, het vuil in de plant soenen en het steeds weer terug keren van de vuilniswagen in de wijk. Tot grote verrassing van de werk groepleden waren al die proble men de wethouder niet ter ore ge komen. Ze waren verbaasd om dat de werkgroep dezelfde klach ten ook al via de wethouder voor Sociale Vernieuwing hadden aangekaart bij de gemeente. Van der Hoofd beloofde aandacht te schenken aan de overlast door zwerfvuil die Het Groene Uiter lijk had gesignaleerd. De wet houder sprak daarbij over de mo gelijke inzet van gemeentewer kers om de vervuiling tegen te gaan. Hij benadrukte daarbij wel dat die inzet onder meer afhankelijk was van gemaakte keuzes. 'We ■zitten met een dilemma. Aan de ene kant willen we lage lasten en aan de andere kant zoveel moge lijk service. Het is balanceren. Hoe schoon moet een straat of een plantsoen zijn.' De mening van de werkgroep sprak daarbij boekdelen. Die vond dat de gemeente aan 'de verkeerde kant van de grens ba lanceerde'. Het Groene Uiterlijk wilde dat er meer werd geveegd en minder vuilniswagens door de wijk zouden rijden. Van onze verslaggever Hulst - Na een aantal jaren van onderbreking begint het weer een traditie te worden om vlak voor Hemelvaart samen te ko men om te bidden voor een goede oogst. Overigens iets dat In protestants-christelijke kringen is dat overigens "allang gebrui- kelijk. Vooral mensen uit de agrarische sector voelen een behoefte om na de eerste voorjaarswerkzaamheden even te rusten en stil te staan bij de gedachte 'Wat zal het worden dit jaar Leden van NCB en KVO en KPJ van heel Oost-Zeeuws-Vlaan- deren komen daarvoor morgen samen om 19.00 uur in de Huls ter basiliek. De zang wordt verzorgd door het Dameskoor van de Basiliek. Leden van KVO„ NCB en KPJ doen actief mee in de eucharistieviering voor wat betreft lezingen, voorbeden en declamaties. Voorganger in deze dienst is pastor J. van der He ijden. Iedereen die'belangstelling heeft is welkom bij de dienst voor de vruchten der aarde. Van onze verslaggever Hulst/Sluis - Zakkenrollers hebben het afgelopen weekein de in de Zeeuws-Vlaamse koopcentra Hulst en Sluis op nieuw hun slag geslagen. Vier slachtoffers, allen afkomstig uit België, hebben bij de politie aangifte gedaan: drie in Hulst, één in Sluis. Van.een 47-jarige vrouw uit Assenede hebben zakkenrollers haar portemonnee met daarin enkele duizenden franks en haar paspoort gerold, tijdens winkelen in een tuincentrum te Hulst. De vrouw merkte wel dat er aan haar tas werd ge rommeld, maar was in de druk te te laat om alert te kunnen reageren. Na een bezoekje aan een win kel in de Gentsestraat in Hulst mist een 52-jarige vrouw uit Sint Niklaas haar portemonnee met als inhoud onder meer 150.0 franks en bankpasjes. Een 65-jarige vrouw uit Schoten werd 'ontdaan' van haar beurs met bankpas en enkele duizen den franks. De portemonnee zat in haar jaszak. In Sluis tenslotte deed een 45- jarige vrouw uit Zedelgem aan gifte van diefstal van haar por temonnee. Twee paspoorten en enkele duizenden franks zaten

de Stem | 1996 | | pagina 11