De postbezorging rond Hemelvaartsdag- Weg in voor li kabine Het feest der majesteiten Beveiliging op Hezbollah-niveau Opvaren Liberia vv Igor Roma wint het Liszt Pianoconcours 6Ik heb d'r rug gezien en half d'r gezicht Gedoogsteun Cor 'Bandit Queen' in Indiase parlement 25 mei ji*p Zeevaart "O Transport HTS - AOT-Techniek DE STEM BINNENLAND PESTEM Prinses Juliana stapt in ferme pas de Nieuwe Kerk in Middelburg uit. FOTO 'S CAMILE SCHELSTRAETE Koningin Beatrix reikt koning Juan Carlos zijn award uit. Door Cees Maas Middelburg - Zijn stem is donker, een beetje hees. Hij bedankt Zeeland voor de gastvrijheid. Dan volgt een ernstige toespraak over het belang van internationale vre de. Koning Juan Carlos van Spanje maakt de Nieuwe Kerk in Middelburg doodstil. Een hard applaus volgt op zijn woorden. De vorst neemt het wat verlegen in ontvangst en staat op uit zijn stoel, hij buigt. Zeshon derd mensen in de kerk staan ook op- Het applaus, nog luider nu, lijkt niet te stoppen. Koningin Beatrix straalt en lacht naar Juan Carlos als naar een dierbare vriend. Het is het feest van de majesteiten vandaag. Altijd, als de groten der aarde naar Middelburg komen om on der elkaar onderscheidingen uit te delen en gewichtige toespra ken over mensenrechten en we reldvrede te houden, is de Nieu we Kerk in zijn zondagse pak ge stoken. Ook vandaag, de zevende keer dat de Four Freedoms Awards van het Roosevelt Instituut hier worden uitgereikt, hangen wer kelijk prachtige bloemstukken aan de stenen pilaren en maken een sfeer die wat toverigs heeft. De kerk is zo hoog dat je hoogte vrees krijgt als je naar het pla fond kijkt. En in die geweldige ruimte zwe ven de stemmen van de laureaten en de hoge jongenstonen van de Zeeuwse Koorschool. IJl gezang en zenuwachtige vei ligheidsmannetjes met porto foons en bulten in de oksels. Bui ten ook. Vrede Het is een feest van de vrede, maar ik heb nog nooit zoveel po litie, militairen, vuurwapens en kogelvrije vesten gezien als hier. Misschien juist daarom. Er gebeuren grote dingen om me heen. De Israëlische premier Shi mon Peres, kon niet komen van wege de staatsveiligheid, maar heeft een video gestuurd met zijn bedankwoord voor de onder scheiding. Dat wordt op video schermen in de kerk afgespeeld. Peres heeft de award 'vrijwaring van vrees' gekregen, zijn televi- siestem is zacht: „Deze onder scheiding zegt mij, Shimon Peres wees niet bang. Vrede is vrijheid, en vrede is de morele plicht die de geschiedenis ons oplegt. Daarom zeg ik nu tegen onze nabuurlan den Syrië en Libanon, kom, laat ons praten." Applaus voor een afwezige laure aat. Peres noemt zijn vermoorde voorganger Yitzak Rabin 'iemand die met zijn leven voor de vrede heeft betaald.' Prins Bernhard, op de voorste rij, tuit de lippen en knikt instem mend. Prinses Juliana raakt even zijn arm aan. Koningin Beatrix kijkt somber. In 1986 is Olof Pal- me hier op dezelfde plek postuum onderscheiden. De Zweedse so ciaal-democraat werd ook ver moord. Het is een beetje als met de steden waar de andere laure aat Jacques de Milliano van Art sen zonder Grenzen het straks over zal hebben. In de brand haarden van de wereld. De grote tragiek: niemand kent de namen van die steden tot ze verwoest zijn. Vermoorde staatslieden en verloren steden, het past allemaal in het thema van vandaag. Oude film Een oude film wordt vertoond. De beroemde toespraak uit 1941, waarin de Amerikaanse presi dent Roosevelt de vier essentiële vrijheden opnoemde waarop een naoorlogse wereld gefundeerd zal moeten zijn: de vrijheid van me ningsuiting, van godsdienst, de vrijwaring van gebrek en de vrij waring van vrees. Het klinkt als het Polygoonjournaal in blik, maar hier draait alles om van- „Ik zie dit niet als een prijs voor mezelf, maar een blijk van grote interesse van een gerespecteerd internationaal gezelschap voor het vredesproces van Noord-Ier- land," zegt de andere laureaat de Ierse sociaal-democraat John Hume. Spanje, Israël, Noord-Ier- land, het komt hier allemaal voorbij vandaag. En dan heb ik het nog niet gehad over Breskens. De hyperactieve ceremoniemees ter van dit feest heet William J, VandenHeuvel. Hij is Ameri kaans ambassadeur en president van het Roosevelt Instituut. Hij is het kind van ouders die in 1923 uit Breskens naar Amerika ver trokken, en kondigt nu een on derscheiding aan voor een andere oud-Bressiaander, Jacques de Milliano, van Artsen zonder Grenzen. De man, verrassend veel kleiner dan ik verwachtte, is tot tranen geroerd. VandenHeu vel noemt het werk van Artsen zonder Grenzen 'het historisch fatsoen van deze natie'. Wanhopig De Milliano heeft een goed, maar wanhopig verhaal. Veertig mil joen vluchtelingen en ontheem den telt deze wereld. Er is een enorme toename van handvuur wapens en landmijnen, en de nieuwe mode is dat ook hulpver leners volop onder vuur liggen. Er moet een internationaal tribu naal voor berechting van oorlogs misdadigers komen. Personele landmijnen moeten verboden worden, zoals ook de ongebrei delde handel in vuurwapens. Er moet een internationaal verbod komen op radio- en tv-stations die etnische zuiveringen propag- anderen. We kunnen niet neu traal blijven, we moeten voor de slachtoffers kiezen. De woorden dwalen door de gro te kerk, de tv-camera's snorren en de alt Gretchen Reed staal klaar om een machtige The Batt le Hymn of the Republic te zin gen. Dan is het feest van de ma jesteiten zowat klaar. Ik drom me naar buiten. Langs een haag van kogelvrije vesten, oortelefoontjes en handvuurwapens. Iedereen is nerveus en kijkt argwanend naar het perspasje rond mijn hals. Het feest van de vrijheid in een ring van wapens. Door Paul de Schipper Middelburg - Meneer Blommers trekt zijn vrouw mee: „Kom we gaan naar de tv, dan zien we het beter." Het echt paar rept zich naar huis, naar Arnemuiden. Anderhalf uur stonden ze za terdagmorgen met honderden andere 'koninginne-kijkers' te wachten op de Balans, het sfeervolle plein bij een van de Abdijpoorten in Middelburg. Ze zagen eerst veel notabelen en Zeeuwse chique uit glim mende automobielen stappen, maar toen het moment van aankomst daar was, leek het meer op een operatie van Geld- net dan op de aankomst van een vorstin. De koninklijke bus reed zo dicht mogelijk voor de Balans poort en ontnam het publiek bijna elk uitzicht op de hoge gasten. „Ik heb d'r rug gezien en half d'r gezicht," aldus een moppe rende Blommers. De aankomst van de hoogheden ontging der halve het publiek. Wie ze dan wel zagen? Een gehaaste oud WEU-secretaris Van Eekelen met zijn vrouw, pijprokende heren met breekbare dames in het lang en met breedgerande hoeden op. En als laatkomer, maar alleen al door zijn volume indrukwekkend: de veelbe sproken procureur-generaal van het ministerie van Justitie, mr. Docters-van Leeuwen. Ie mand uit het publiek: „Da's die van de geheime agenten." De ex-BVD-chef hijst zich van af de achterbank van een mo numentaal automobiel aan het portier naar buiten en laat zich daar voor het oog van het ge wone volk door een toegescho ten politieman pontificaal in zijn colbertje sjorren om ver volgens onverstoorbaar maar met gezwinde spoed het afge sloten Abdij-fort te betreden. Daarbinnen is de plechtige uit reiking van de Freedom Awards gaande. Buiten krijgen de honderden agenten, brood jes en koffie. Een aantal vol hardende toeschouwers keert in de vroege namiddag terug, gokkend op de kans om bij het vertrek van de gasten meer dan een glimp koninklijkheid op te vangen. De spanning begint zich op te bouwen als even voor twee uur een paar regelmannen zwaai end met papieren de agenten bij de Balanspoort instrueren. Rechercheurs in burger men gen zich tussen het publiek, ze vallen op door 'onherkenbaar heid': oordopjes, korte jacks en rusteloos zoekende ogen. De gewerenbrigade posteert zich met veel vuurkracht aan weerszijden van de poort en de koninklijke bus schuift er ach teruitrijdend voor. In de lucht ronkt weer de ob servatie-helikopter. Agent Bommelje van de Zeeuwse po litie zwaait met zijn armen en houdt een toespraakje: „Ze ko men eraan, achteruit mensen, achteruit, ja, goed zo mensen! Het vertrek van de koningin is een. strak geleid theaterstuk met losse einden: een doortim merd veiligheidsprotocol maar ook die ene agent die improvi serend met slechts zijn gezag als wapen het publiek in het gareel houdt. „Daar komen ze." Rekkende halzen, maar weer laten de hoogheden zich nau welijks zien. Koningin Beatrix zwaait een keer vanuit de veili ge luwte van de bus. De jongen met de bos bloemen die hij aan Beatrix wilden ge ven, krijgt geen kans, evenmin de mevrouw die al uren een fo to van Hare Majesteit aan haar boezem klemt. Ook de koning Juan Carlos blijft buiten beeld. Bijna even schielijk als zijn verre voorgan ger Philips II lang geleden van uit Vlissingen, vertrekt deze koning van Hispanje van Zeeuwse bodem. Onder de toe schouwers een diepgegriefde Antonio, Spanjaard en eerste generatie gastarbeider, sinds zesentwintig jaar werkzaam bij de scheepswerf De Schelde. Met gebaren vol dramatiek staat hij te mopperen: „Schan delijk, ik wil de koning zien. Hem vragen of hij iets wil doen voor Spanjaarden die willen repatriëren. Ik wil in Spanje sterven, maar hij doet niks voor ons, laat alleen zijn rug zien." Alleen prinses Juliana, voor haar leeftijd uitzonderlijk kwiek, geeft het volk wat het wil. Ze komt uitgebreid van achter de bus om breed wui vend contact met het wachten de publiek te zoeken. Dank baar neemt ze het applaus in ontvangst. Een ontroerde Zeeuwse, die zelf ook al een paar jaar van Drees trekt, reageert: „Kiek noe toch, daar heb je 't ouwe mense 'ok.. wat is ze nog vief ee!" Door Hans Rooseboom Utrecht - Met groot vertoon van macht heeft de Italiaanse pianist Igor Roma (27) zater dagavond het 4e Internatio naal Franz Liszt Pianocon cours in Utrecht gewonnen. Igor Roma wordt zonder enige twijfel een naam van betekenis op de internationale concertpo dia. Een vol muziekcentrum Vre- denburg juichte met een ovatio neel applaus de keuze van de jury toe. Drie finalisten (uit 42 deelne mers) streden zaterdag in Utrecht om de eerste prijs. De twee ande re finalisten staken zo mager af bij de glorieuze winnaar dat jury zijn toevlucht moest nemen tot een noodgreep: er werden twee derde prijzen toegekend, en géén tweede prijs. En dat terwijl die onfortuinlijke afvallers, Chi Wu (16) en Tomoko Narata (26), alle bei pianisten van uitzonderlijk hoog niveau zijn. Maar de inter nationale jury onder leiding van Ton Hartsuiker wilde per se dui delijk maken dat er een groot verschil bestond tussen winnaar Igor Roma en eigenlijk alle ande re deelnemers aan het concours. „Het is altijd afwachten of de winnaar van een groot interna tionaal concours ook werkelijk carrière maakt," aldus voorzitter Hartsuijker. „Alles hangt af van de macht van de persoonlijkheid van de kunstenaar. Igor Roma heeft ons de afgelopen twee we ken de macht van zijn persoon lijkheid getoond." Met andere woorden: die grote carrière komt er wel. Igor Roma is een formidabele persoonlijkheid. De wijze waarop hij aan het klavier zit is een lust voor het oog. De bijna onmense lijk zware Liszt-materie beheerst hij spelenderwijs. Hij staat erbo ven, hij speelt ermee. Technische perfectie paart hij aan intense muzikaliteit, intelligente zwier en barse ernst. Met zijn uitvoe ring van Liszts Totentanz voor piano en orkest - een monstrum dat alles met de vleugel doet wat menselijk voorstelbaar is - kreeg Igor Roma de grote zaal van Vre- denburg ademloos aan zijn voe ten. Roma houdt aan zijn overwin ning ƒ30.000 over, te weten de hoofdprijs van het Franz Liszt Pianoconcours 25.000), aange vuld met de prijs van de muziek critici, die hij ook nog eens toege kend kreeg 5000). Voor de lief hebbers: de nieuw ster speelt op maandag 20 mei in het Theater aan het Vrijthof Maastricht, op vrijdag 24 mei in de Concertzaal Middelburg, op maandag 3 juni in Musis Sacrum Arnhem en op woensdag 19 juni in het Chasse Theater Breda. (ADVERTENTIE) i Zwaar bewapende politiemensen maken het Four Freedoms-fort tot een onneembare vesting. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Paul de Schipper Middelburg - Boven het feestelijk glimmende haantje van de Lange Jan cirkelt waakzaam spiedend en dreigend ronkend een helikopter. Aan de voet van de aloude Middelburgse to ren lopen mannen met kogelvrije vesten. Over hun schouder slingeren nonchalant zwarte Heckler en Koch-machinepistolen, aan de heup hangt een gewoon pistool. Ze praten met elkaar via krakende doosjes: „Hallo Post Alfa, ik heb hier twee genodigden die te laat zijn: Mogen ze door?" „Nee post Zero, geen toegang, ik herhaal geen toegang." „Geen uitzonderingen, sorry meneer." Een Haagse notabel met zijn dame keert zich boos om. Hetzelfde geldt voor verslaggevers. Wie na vier maal een pasjecontrole en het doorzoe ken van zijn tas de binnenste ring van het Four Freedoms-fort betreedt, zit vast. Je mag er wel uit maar er niet meer in. „Geen uitzonderingen, sorry meneer, er gaat niemand in of uit." Zaterdag werden er in Middelburg ritueel Vrijheidsmedailles uitgedeeld maar nooit eer der in vredestijd was de bewegingsvrijheid in het hart van de Zeeuwse hoofdstad zo be perkt. In een verkeersvrij gemaakte cirkel rond de Abdij opereerden 350 Nederlandse politie agenten plus een particuliere beveiligings dienst plus een aantal leden van de Israëli sche geheime dienst die hun ambassadeur be waakten. „Een rottige stad om te beveiligen, allemaal nauwe straatjes, geen overzicht", zo reageer de een van de Israëli's toen hij afgelopen week Middelburg verkende om een veiligheidsstra tegie voor te bereiden voor het geval zijn am bassadeur uit wandelen zou willen gaan. „We hebben goede contacten gehad met de Is raëli's," aldus Henk Kramer, woordvoerder van de Zeeuwse politie net voor de aankomst van de veiligheidsgevoelige gasten. Kramer: „Middelburg is inderdaad een moei lijk geval als het om beveiliging gaat, maar we hebben al onze krachten geconcentreerd op het gebied rond de Abdij. Dat is verkeers vrij. Mocht het nodig zijn, dan maken we het ook mensvrij." 'Mensvrij', dat was nodig, zij het maar heel even, want de Israëlische ambassadeur Y. Gal ging daadwerkelijk uit wandelen. Zaterdag ochtend bracht hij een snel bezoek aan de Middelburgse synagoge. In het door de Zeeuwse autoriteiten opgestelde veiligheids plan was ambassadeur Gal de man met het hoogste veiligheidsrisico. Kramer: „Dat houdt verband met de oplopen de spanning in Israël en ook met de kans op aanslagen door de Hamas of de Hezbollah. Daarom hebben we het niveau van de beveili ging onverkort gehandhaafd, ook al is Peres zelf niet gekomen." Na de Israëlische ambassadeur was de Spaanse koning Juan Carlos een goede twee de op het lijstje van aanslaggevoelige gasten. Kramer: „De man heeft moeten knokken om de democratie in Spanje van de grond te krij gen. Dat is niet zonder slag of stoot gegaan. De ETA-factor speelt bij zijn beveiliging een rol. Ook anderen zoals Terry Waite en Helmut Schmidt vormen een risico en hebben recht op maximale beveiliging." En onze koningin dan? „Koningin Beatrix is geen risico-factor," al dus zaterdag een van de bevelvoerende poli- tie-officieren bij de Abdij. Op Hemelvaartsdag, donderdag 16 mei, zal er gé® postbezorging en géén buslichting plaatsvinden De dag waarop uw post bezorgd wordt, kunt u terug vinden in onderstaand overzicht. Hebt u vragen over de postbezorging rond Hemelvaartsdag, bel dan ®e PTT Post Klantenservice: 06-0417 (gratis). Gepost voor de buslichting op: dinsdag 14 mei woensdag 15 mei donderdag 16 mei (geen buslichting) vrijdag 17 mei Bezorgd op": woensdag 15 mei vrijdag 17 mei zaterdag 18 mei zaterdag 18 mei 'Uit continu extern kwaliteitsonderzoek blijkt dat wij 96% van alle vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen New Delhi (rtr) - De Congrespa macht door een zware verkiezi kwijtgeraakt, heeft gisteren besl coalitie NF-LF (Nationaal Front een regering te vormen. Pe Congrespartij wil echter geen r deel uitmaken van die regering, zei een vooraanstaand partijlid, c Rajesh Pilot, na afloop van een v vergadering van nieuwgekozen 1 collega's. Het blok schoof giste- B New Delhi (rtr) - De Indiase ex-bendeleidster Phoolan Devi, beter bekend als 'Ban dit Queen', komt als afge vaardigde in het Indiase par lement. Ze is met een ruime meerderheid gekozen in het district Mirzapur in de noor delijke deelstaat Uttar Pra desh. Devi was kandidaat voor de Samajwadi Party (Socialis tische Partij) die opkomt voor de belangen van de la gere kasten. Haar tegenstan der was van de radicale hin doe-partij Bharatiya Janata Party (BJP). Als meisje was Devi diverse keren slachtoffer van groepsverkrachtingen door leden van een hogere kaste. Als bendeleidster vermoord de ze uit wraak 22 hogere- kaste-leden, onder wie haar eerste echtgenoot, en ze werd heldin van de paria's. VERVOLG VAN VOORPAGINA Eerder weigerde Ghana het wachtschip toe te laten. De auto riteiten blokkeerden de haven Met grote drijvende kranen. Die werden ingezet nadat er volgens 1 hulpverleners aan boord van het rampschip was geschoten en wanhopige vluchtelingen de ka pitein hadden gedwongen de ha ven van Takoradi binnen te va- Üm ?hanese demonstranten op oe kade riepen „Rebellen, ga naar huis. Wij hebben geen eten voor jullie." ^ood reparaties Het Nigeriaanse vrachtschip ver trok vorige week uit het door burgeroorlog geteisterde Liberia. indsdien hebben de opvarenden vergeefs geprobeerd toegang te Jf* tot een West-Afrikaans u. Zij waren eerder geweigerd jvoorkust, dat al ongeveer T,e™n,derdduizend Liberiaanse vluchtelingen telt. no°dreparaties verliet Ran Challenge de haven van Ghana 611 Z6tte k°ers naar na w°0r k"st van Sierra Leo- vlimkt scbip met Liberiaanse viuchtehngen. Volgens het Rode s zijn er 1500, volgens de -vluchtelingenorganisatie (ADVERTENTIE)" Technische en Maritieme Faculteit "De Ruyter" <u Boulevard Bankert 156 Vlissingen 11 00 uur MAANDAG 13 MEI 1996 A4 Miami (rtr) - Reddingswer kers hebben gisteren het zoe ken naar overlevenden van Lu vliegramp met een Ameri kaanse DC-9 in de Everglades i Florida gestaakt. De 109 inzittenden zijn vrijwel zeker allemaal dood. gen woordvoerder van de red dingsorganisaties zei dat het zoe ken is gestopt toen duidelijk k st re gi b gl h si

de Stem | 1996 | | pagina 4