Helder valt builen EK-selectie Eric Cantona maakt zich onsterfelijk ÉÏïïtS 19.990,- DE STEM h-iflSs™3 persoonlihk Jaspers verslaat wereldtop in Velden Luc Nilis nu ook in België de beste Italië stuk verder dan Nederlanders [Frank de Boer maakt zich zorgen over beschikbaarheid voor EC-finale verstoorders Fransman bezorgt Manchester United tweede 'doublé' in drie jaar Verlies Rodenburg dramatisch 'Jordi op de vuist met ploeggenoot' X '52 Excl all. kosten ei v.w. bijdrage Rreda Etten-Leur - Oosterhout Sport Tl MAANDAG 13 MEI 1996 DEEL B jjoor Henk Mees Bosch - Glenn Helder rekent niet meer op een plaats I ae Nederlandse selectie van 22 spelers voor het EK jyoetbal. De 27-jarige linksbuiten van Arsenal is daarover a! ingeseind door bondscoach Guus Hiddink. Hij moet 'zich mogelijk wel beschikbaar houden voor het geval zich blessures voordoen. Glenn Helder. foto de stem/johan van gurp ji weet hoe de Éluatie is en [paar ik sen toe i. Ja, ook of ik I zou Loeten blijven, je bondscoach me gebeld, te week zal ttwel duidelijk den. Verder ik er nu niets [*r zeggen," zei Ier zaterdag |ji Den Bosch hij zijn luiend Jerry Si- (Volen- volgde tij- het na- ompetitieduel FC Den toch (0-1). was in december nog ba- sis-speler in het beslissende EK- iiei van Oranje tegen Ierland, torna werd hij voor de afgelas- tinterland tegen België niet ge selecteerd omdat Arsenal hem opeiste. Voor de interland van maand tegen Duitsland werd Helder gepasseerd, idat duel maakte Peter Hoeks- raeen geslaagd debuut als links- liten. De verwachting is dat Hoekstra deel uitmaakt van de EK-selectie. Deze week maakt Hiddink de samenstelling van de jroep bekend. Volgende week mandag begint de voorbereiding sierde spelers van andere clubs i die van Ajax, dat op 22 mei bRome de Europa Cup-finale egen Juventus speelt. De ver- teedelijk negen Ajacieden mei- fa zich op 27 mei bij Oranje. tijdig herstel liddink gaat er vanuit dat Pa- iick Kluivert en de tweeling- iroers Frank en Ronald de Boer i|dig zijn hersteld van hun bles- iws. „Hun situatie is geen reden )m ze niet te selecteren", aldus Huivert, die morgen de uit spraak krijgt in de rechtszaak te em, hoopt na zijn knieope- op een rentree in de Europa Cup-finale. Frank de Boer maakt Échaanzienlijk meer zorgen over hjn enkelblessure dan zijn broer, flut gaat niet best. Ik word nu satensief behandeld, maar voor fe Europa Cup-finale ga ik geen two's nemen, want er komt nog EK achteraan dat ook be- Onderzoek naar FA-huldiging Londen (anp) - Aan de hand I >ffl videobeelden proberen de autoriteiten van het Wem- I ®y-stadion te achterhalen W'jj6 ^ans z'ch zaterdag- ®ddag na afloop van de be- ®ftnale bij de huldiging Manchester United ern- ®g nebben misdragen. Aan- voerder Eric Cantona van de overwinnaar werd op de I ,ïeg naar de koninklijke box p het gezicht gespuugd, ma nger Alex Ferguson kon raauwernood een vuistslag ontwijken. flgemeen wordt aangeno- 1 suPPorters van het ,J'lezende Liverpool ver- r^j00rdeliik ziin voor de «enten. Woordvoerder «tin Corrie van Wembley Jaarde dat de opnames I uitsluitsel kunnen I- >,Er stonden camera's I Da»,?1 gedeelte gericht, uarnaast weten we wie er I iLi stoelen zat®- Op die m m?eten we ordever- ren a iKi bunnen identifice- I het hukt, zullen we 1 Oen6 staPPen onderne- I ft del«i,Canto!la' verantwoor- U Je finV?0r eniSe treffer in See „a 6 Van FC CuP, rea- I Werrwi-ï30011'6^ °P ver~ betrn 1]ke acties' »wat mij 1 bleem TuWas er «een Pre- teit ié 1 Weet dat er rivali- Man„u ssen de fans van fetenLr^- leiden u "letdenten kan langrijk is. Ik laat geen spuit toe. Marco van Basten heeft dat eens gedaan voor die Europa Cup finale tegen Marseille en dat is ook niet goed uitgepakt," al dus Frank de Boer. Ronald de Boer is ervan over tuigd dat hij vol gende week her steld is. Zijn blessure dateert van de voorbe reiding op de in terland tegen Duitsland. Daags voor de duel kneusde Ronald de Boer zijn enkel bij een duel met clubgenoot Winston Bogarde. Aanvulling Om de mankracht in de eerste fa se van de voorbereiding op peil te houden vult Hiddink de. selectie deze week aan met spelers uit de nationale jeugdploeg die zich voorbereidt op een toernooi in Toulon en de Olympische selec tie. Van die laatste groep is onder anderen Roy Makaay (Vitesse) gevraagd zich beschikbaar te houden. Onzeker is ook nog de situatie rond Arthur Numan. De links back van PSV is al enkele weken geblesseerd en ontbrak ook za terdag in een oefenduel bij De Treffers. Wanneer Helder en Nu- - man niet in de EK-selectie wor den gekozen, lijkt de Oranje- groep vast te staan, met Ruud Hesp (Roda JC) als meest waar schijnlijke kandidaat voor de derde keeperspositie. De EK-selectie zou er dan als volgt uitzien: Doel: Van der Sar (Ajax), De Goey (Feyenoord), Hesp (Roda JC). Verdediging: Reiziger, Blind, Frank de Boer, Bogarde (allen Ajax), Veldman (Sparta), Stam (PSV), De Koek (Roda JC). Middenlinie: Seedorf (Sampdoria), Ronald de Boer, Davids (beiden Ajax), Winter (Lazio), Richard Witschge (Bordeaux), Cocu (PSV). Aanval: Taument (Feyenoord), Kluivert, Hoekstra (beiden Ajax), Cruijff (Barcelona), Bergkamp (Arsenal), Mulder (Schalke'04). Dé trekpleister van de wedstrijd tussen NAC en oud-NAC (2-1) was natuurlijk Pierre van Hooijdonk. De Glasgowse goalgetter, ook in Breda nog altijd een absolute held, kwam in de allerlaatste wedstrijd in het stadion aan de Beatrixstraat tot teleurstelling van de duizen den aanwezigen dit keer niet tot scoren, maar maakte dat goed door vele jonge fans dolblij te maken met zijn handtekening. foto kees van dongen Van onze verslaggever Velden - De imposante wereldbeker ont breekt in de verzameling hoofdprijzen van Dick Jaspers. In de kleinere toer nooien speelt hij echter geregeld de hele wereldtop van tafel. De driebander uit St. Willebrord won zaterdag het Grand- Prixtoernooi in Velden. In het Oosten rijkse plaatsje versloeg hij onder meer de Turk Sayginer, de Belg Raymond Ceule- mans en in de finale wereldbekerhouder Torbjörn Blomdahl. „Ik had het geluk een beetje aan mijn zijde," gaf Jaspers toe. „Ik won op het nippertje van Sayginer en Blomdahl. Voor hetzelfde geld gaan zij met de winst aan de haal." Jaspers, nummer drie van de wereldranglijst, begon in Velden met een moeizame overwinning in vier sets op Arie Weijenburg. Vervolgens moest de Willebrorder in de kwartfinale een achter stand van 2-1 in sets tegen Sayginer wegwer ken, Door 15-14 in de vierde en 15-12 in de beslissende vijfde set lukte dat. Raymond Ceulemans had weinig bij de beste Nederlandse driebander in te brengen. Jas pers startte met twee overduidelijke setzeges: 15-2 en 15-1. De derde ging naar de Belg op leeftijd met 15-6, waarna Jaspers nog eens uithaalde: 15-2. Zijn moyenne: 2,318. In de finale wachtte Blomdahl. De zoveelste confrontatie tussen beide vedetten was een mooie en spannende. De Zweed begon over donderend met 15-7 en 15-0. Jaspers kan ech ter tegen een stootje. Met 15-10 en 15-13 trok hij de stand gelijk, om in de beslissende reeks met 15-5 uit te halen. Jaspers: „Blomdahl Londen (anp) - Omstreden door zijn gedrag, aanbeden door zijn talent. Eric Cantona heeft Manchester aan zijn voeten. De Fransman hielp Manchester United zaterdag als eerste club in de rijke En gelse voetbalhistorie voor de tweede keer aan de dubbel. In een nauwelijks opwindend duel tegen Liverpool toonde Can tona één keer zijn uitzonderlijke kwaliteiten. Vijf minuten voor het einde was de volley van de nummer zeven voldoende voor de FA Cup, de tweede hoofdprijs na het behalen van de landstitel vo rige week. De finale zal niet de boeken in gaan als een klassieker. Het doel punt van Cantona zal echter ze ker in Manchester niet worden vergeten. Twee jaar geleden was de opvliegende Fransman al tref zeker in de finale tegen Chelsea (twee benutte strafschoppen), nu maakte hij met een ultieme po ging een einde aan een finale die nog lang leek te gaan duren. Vorig jaar zag Cantona de beker finale tegen Everton (1-0-verlies) aan zijn neus voorbijgaan. Een inmiddels beruchte karatetrap richting een supporter van Cry stal Palace kostte hem veel aan zien, maar ook acht maanden voetbal. En de club de souplesse mindere tegenstanders opzij te zetten. Zijn rentree bracht Man chester echter weer op het juiste spoor. De inhaalrace op Newcastle in de competitie werd vorige week suc cesvol afgesloten, het toetje volg- United-doelman Peter Schmeichel bespringt zijn medespelers na de treffer van Eric Cantona (rechts). foto reuters Brussel - Na zijn verkiezing tot voetballer van het jaar in Neder land, heeft Luc Nilis ook in eigen land de erkenning gekregen waar de Belg al zo lang naar hunkerde. De spits van PSV, die in de belangstelling staat van het Spaanse Valencia, werd gisteren in Brussel gekozen tot speler van het jaar in België. Nilis werd gekozen aan de hand van een referendum onder de spelers uit de hoogste Belgische voetbalklasse. Met een grote meerderheid waren zij van oordeel dat Nilis het afgelopen jaar de meeste progressie had getoond en dat hij de meest waardevolle Belgische voetballer was. Frankie van der Eist (Club Brugge) en Philip Albert (Newcastle United) eindigden als tweede en derde. Eindhoven (anp) - Leuk is anders, maar verlies lijden tegen we reldkampioen Italië verbaast de Nederlandse volleyballers al een aantal jaren niet meer. Wennen doet het nooit. Zeker niet als het het vervelendste onderdeel van de sport zich in drievoud aandient, zoals in het openingsweekeinde van de World League. speelde zeer verdedigend, legde hele moeilij ke ballen weg. Het was een echt schaakspelle tje. Maar ik gaf, ook al stond ik met twee sets achter, niet op." Op karakter vocht de Wille brorder terug en stelde de winst veilig. „Goed, de wereldbeker heb ik dit jaar niet kunnen winnen. Daarom probeer ik dit jaar verder wel alles te winnen wat er nog te win nen valt. En dat lukt aardig." UITSLAGEN Kwartfinales: Jaspers (Ned) - Sayginer (Tur) 3-2 (15-9 14-15 13-15 15-14 15-12/1,500-1,354), Burgman (Ned) - Caudron (Bel) 3-0 (15-13 15-10 15-6/1,451-1,000), Blomdahl (Zwe) - Havermans (Ned) 3-0 (15-14 15-7 15-14/1,406-1,129), Raymond Ceulemans (Bel) - Sang Chun Lee (VSt) 3-0 (15-9 15-8 15-9/2,368-1,444). Halve finales: Jaspers - Ceulemans 3-1 (15-2 15^1 6-15 15-2/2,318-0,952), Blomdahl - Burgman 3-2 (5-15 15- 13 6-15 15-9 15-9/1,555-1,694). Finale: Jaspers (Ned) - Blopidahl (Zwe) 3-2 (7-15 0-15 15-10 15-13 .15-5/1,485-1,705). Derde plaats: Burgman (Ned) - Raymond Ceulemans (Bel),.2-1 (8-15 15-13 15-11/1,310-1,344). de zaterdag toen de Fransman als eerste overzeese aanvoerder de FA Cup uit de gerimpelde handen van de hertogin van Kent mocht aannemen. „Hij was rustig, maar heeft altijd nog iets extra's in de benen," verklaarde de dolgeluk kige manager Alex Ferguson van United. „Hij verdeelt zijn krach ten uitstekend. Zijn doelpunt was een moment van alertheid. Veel spelers zouden dat na zo'n slo pende wedstrijd in de slotfase niet meer kunnen. Maar zijn kracht is eigenlijk zijn aanwezig heid. Hij heeft de beker voor pns gewonnen," vervolgde Ferguson met overslaande stem. In de terugblik van Ferguson op het afgelopen seizoen was een grote plaats voor Cantona. In de vooruitblik was die niet veel klei ner. De manager wil dat zijn jon ge ploeg (zaterdag met zes spelers jonger dan 22 jaar), onder aan voering van de Franse routinier gaat presteren in de Champions League. In de laatste twee Euro pese optredens stelde United te leur. „Wij verdienen beter, ons publiek verdient beter en het Engelse voetbal verdient beter," aldus Ferguson. „We zijn technisch be ter geworden en hebben de spe lers die het verschil kunnen ma ken. Natuurlijk moeten we nog iets verbeteren, maar dat zal luk ken." Ook Cantona liet weten Europese aspiraties te hebben. „We moeten eens aan een inter nationale beker gaan denken. Al leen Europese successen zorgen ervoor dat je nooit meer wordt vergeten." Cantona wordt in Manchester nooit meer vergeten. Zijn beslissende actie op Wem bley maakte het seizoen voor de Fransman helemaal rond. Op 1 oktober keerde hij terug op de Engelse velden, met een doelpunt tegen Liverpool. Een rentree waar het legioen zwetend op had zitten wachten. De lange schor sing dreef de Fransman terug naar zijn geboorteland, ook om dat zijn vrouw zwanger was van een tweede kind. Manager Ferguson besteedde er een lange vliegreis aan om hem over te halen bij Manchester te rug te keren. Volgens Cantona onnodig, omdat hij na het uitzit ten van zijn straf graag terug wil de naar Engeland. „Ik wist alleen niet of Manchester mij nog wilde hebben. Ferguson zei me dat hij me graag wilde terugzien als ik nog zin had in Engels voetbal. Dat was voor mij voldoende. Ik wilde blijven." Cantona was zaterdag lange tijd onzichtbaar. Drie minuten na de rust dwong hij doelman James tot een in het oog springende actie. Zijn tweede poging, vijf minuten voor het slot, betekende het einde voor Liverpool. De resterende tijd was tekort om het duel nog een andere wending te geven. Li verpool had kort daarvoor top schutter Ian Rush voor het laatst ingebracht. De aanvaller speelde zijn vierde FA-finale. In de drie voorgaande had hij steeds ge scoord. Dit keer ontbrak de tijd om het matige duel nog een ande re wending te geven. De nederlaag van zaterdag was pijnlijk (kansloos 0-3), met die van zondag (1-3 na een enerve rend duel van drie uur) viel te le ven. Het verlies van Brecht Ro denburg, die in de vierde set na een geslaagde smash door de lin ker enkel klapte en naar het An- na-ziekenhuis in Geldrop werd gebracht, was echter dramatisch; ook zonder dat precies vast stond wat de schade aan banden en kapsel was. De 5500 enthousiaste toeschou wers in Eindhoven reageerden geschokt. Doodse stilte. Iedereen kent immers de blessurehistorie van Rodenburg. Eind '92 liep hij voor het oog van tv-kijkend Ne derland en de aanwezigen bij het Dynamo-toernooi een gecompli ceerde beenbreuk op. Zijn ijselijk gekerm bezorgde iederq toe schouwer de koude rillingen, als een schoolkrijtje op het bord. Malheur De ZVH'er revalideerde 'echter bewonderenswaardig, was bij het Europees kampioenschap in Fin land (zomer '93) weer inzetbaar en onderscheidde zich in de fina le (tegen Italië). Maar zijn sport- loopbaan, in Zevenhuizen en in ternationaal, was een smal pad vol fysiek malheur. Vaak gebles seerd, net op tijd fit voor een groot toernooi. De afgelopen competitie leek het mee te vallen. Voor het eerst in vier jaar leek Rodenburg, inmid dels uitgegroeid tot de vaste ver vanger van Ron Zwerver, door te kunnen trainen. Het noodlot sloeg zondag toch weer toe. Het huilende „Nee!" kraste opnieuw onheilspellend over de ruggen graten; ruim twee maanden voor het begin van de Olympische Spelen in Atlanta, waar Neder land als medefavoriet geldt. Kanshebber ja, maar vooralsnog iets te 'klein' voor Italië, dat van zijn succescoach Julio Velasco, zelfs aanbevolen als de ideale trainer voor AC Milan, slechts de eerste plaats verwacht. „Geluk kig is volleybalpubiiek geen voet balpubliek. De mensen verwach ten goud, ze eisen het niet. De druk is dus niet zo groot," zei Ve lasco ironisch. Onvoldoende Hij had in Eindhoven reden ge noeg voor optimisme. Na weken van trainen was het niveau in de Barcelona (afp) - Carlos Bus- quets en Jordi Cruijff zijn met el kaar op de vuist gegaan. Dat meldde zondag althans de Spaanse krant El Mundo, die zich baseert op een getuige die ano niem wenst te blijven. Volgens het artikel hadden de spelers van Barcelona vrijdag in de kleedkamer een hoogoplopend meningsverschil. De doelman duwde daarbij de aanvaller, waarna een korte vechtpartij ontstond. Teamgenoten voor kwamen een escalatie van het conflict dat overigens door vice- voorzitter Gaspart is ontkend. Busquets staat bij Barcelona ter discussie. Coach Johan Cruijff beschuldigde hem toevallig vrij dag van een verlies aan concen tratie sinds hij zeker is van een nieuw contract bij Barcelona. Cruijff zou volgend seizoen het liefst verder gaan met de Portu gees Vitor Baia. eerste wedstrijd al erg hoog. Ge zegd moet dat Nederland behoor lijk tegenviel. De opslag was on voldoende, het verwerken van de service beneden de maat en aan vallend ontbrak de snelheid. Tegen het voorspelbare power- play van Brazilië viel dat vorige week niet op. Tegen de geslepen Italianen des te meer, met deso riëntatie, wegkwijnend ritmege voel en een kansloze nederlaag als resultaat. En het onderling re sultaat staat straks bij de WVL- finale in Rotterdam nog steeds. „Zoals de uitslag al doet vermoe den, schoten we op alle facetten te kort," schetste aanvoerder Blangé de realiteit. „Maar be roerder dan dit kan nauwelijks. Gelukkig zijn we er nog lang niet. Als we nu al op onze top zaten, was het ook niet goed. Nu valt er nog veel te verbeteren." Daar loog de langste spelverde ler, beide dagen in Eindhoven ook 'hoofdblokkeerder' met zon dag liefst acht punten, geen woord mee. Het was ook gestoeld op voorwetenschap. Nederland laat zich namelijk niet twee keer achtereen afslachten, ook niet door de wereldkampioen. Gevarieerder Het was zondag dan ook aanmer kelijk geconcentreerder en geva rieerder, bij de vertrouwde zes (Blangé, Zwerver, Bas van de Goor, Van der Meulen, Görtzen, Held), maar ook bij de invallers Posthuma, Rodenburg en Gra- bert. Vooral de laatste, ervaren als weinig anderen (301 inter lands) maar als te oud (32) van de loonlijst afgevoerd door Rento- kil/ZVH, stelde nadrukkelijk zijn kandidatuur voor Atlanta; pas send, verdedigend (veld en blok) maar ook aanvallend (opslagher overing en score). Tot meer dan overtuigende winst in de eerste set (15-7) leidde het niet. Velas- co's brede selectie, met absolute wereltoppers als Giani, Bernardi, Bracci en Gardini, is momenteel echt verder. Het basisniveau is hoger, maar volgens bondscoach Alberda niet verontrustend. Zwerver springt net anderhalve week, na zes weken zijn linker knie te hebben ontzien, Van de Goor mist nog het juiste gevoel en de fysieke hardheid, Görtzen kwam uit een winterslaap, Van der Meulen net uit de Italiaanse competitie (weer promotie uit de Serie B, nu met Brescia). Nederland kwam te vaak in de rally terecht. Daarin scoren de Italianen, die zich helemaal niet te groot voelen voor 'lelijke' pun ten, van oudsher veel standvasti ger. „We spelen een volstrekt an der spel," zei Alberda. „Vergelijk het met tennis. Wij spelen het liefst service-volley, de Italianen zijn graveltennissers en de Brazi lianen de opslagkanonnen. Als wij de power niet kunnen bren gen, dan verzeil je in de rally. Die moeten we voorkomen of we moeten er beter in worden." Bei de is mogelijk, hoorde je hem denken. UITSLAGEN World League mannen, eerste weekeinde. Groep A: Spanje - Brazilië 0-3 (13- 15 4-15 8-15), Cuba - Argentinië 3-1 (15-17 15-7 15-4 15-9), Spanje - Brazilië 3-2 (12-15 15-10 5-15 15-12 15-10). Groep B: Nederland - Italië 0-3 (8- 15 9-15 12-15), Bulgarije - Grieken land 3-0 (15-13 15-3 15-4), Neder land - Italië 1-3 (15-7 10-15 12-15 13-15). Groep C: China - Japan 2-3 (15-10 13-15 16-14 6-15 13-15), Rusland - Japan 3-2 (15-7 12-15 12-15 15-7 20-18), China - Rusland 0-3 (8-15 7- 15 9-15). Beste twee van elke groep naar fi nale in Rotterdam; Nederland zeker van deelneming.

de Stem | 1996 | | pagina 13