Weekend kuitsland moet een internationale rol spelen, maar weet niet welke en hoe DIP De Computer Loser Group ac inager elaties mly OF INTERFACE bSTEM E3 Zondebokken ZATERDAG 11 MEI 1996 jrootbedrijf èn op vermogende krote bank, waar de klant de |e expertise en deskundigheid dochter van Kredietbank N.V nsterdam heeft Kredietbank nmunicatielijnen. De groei van assistent account manager iging in Breda. U geeft - in de I administratieve als commerciële |unt manager Zakelijke Relaties. die geldt als een goede start Bidaten voor deze functie hebben bij voorkeur richting Bank- en pen soortgelijke functie is niet ■beveling. ere informatie kunt u contact sollicitatiebrief met C.V. hgel 88,3015 LC Rotterdam. l_ NEDERLAND _1 I omzet, flustrie en met 'indeling Irfcf; eten; I ding. perne bt nische het i5 jaar goede s) bedrijf leert iceert r de f met uw beid en kte yaring in tfowns en ar oud en I el l Engeland wordt dezer dagen ten hetze gevoerd tegen Duits- liid vanwege vermeende Duitse dwang achter de vernietiging au Britse runderen. De Britten lebben het nog steeds niet zo op Duitsers. Onze oosterburen zelf worstelen nog steeds met de rol Ie het herenigde Duitsland in Europa, maar ook op het tereldtoneel moet spelen. Want iwe het nou leuk vinden of et, Duitsland is wél een groot- acht geworden en zal zijn ver- atwoordelijkheid moeten nemen. Interesse? Schrijf dan spoedig met c.v. naar Denis Schepens op onderstaand adres. U kan rekenen op een vertrouwelijke begeleiding van uw kandidatuur. DIP Consulting Group, Sint-Pietersplein 60, B-9000 Gent Tel.: 00-32-9/225 74 65. Fax: 00-32-9/224 42 69. Erkend Wervings- en Selectiebureau VG.WS.233. kr Frans Wijnands CONSULTING GROUP De Duitsers hebben eens zes mil joen joden omgebracht. Nu zijn elf miljoen Britse runderen aan part' en: 'Is nazi-Duitsland in 1945 wer- tójk verslagen? Of heeft de Hitler-bunker emaal doorstaan en is die van Berlijn air Brussel verplaatst?' Het zijn twee van de vele citaten waaruit het blad 'Die Welt' een dezer dagen con- (iudeerde dat er in Engeland - met name in de te pers - een campagne tegen Duitsland »ie Duitsers wordt gevoerd, erste citaat stamt uit een brief die bij de e ambassade in Londen werd bezorgd, weede citaat is uit de 'Sunday Indepen- En omdat in een zeevarende natie als land driemaal scheepsrecht is, nóg een ataat.Ditmaal van de joodse Tory-afgevaar- *"Jl in het Lagerhuis, Jacques Arnold, die ivan een door de Brusselse bureaucratie vaardige 'Holocaust voor Britse koeien «santwoord op de paniek van Duitse huis- ttwen.' t Duitsers als zondebokken', meent Die Ook al zijn er Engelsen die bereid zijn "id in eigen boezem te steken en te ver- i dat niet alles wat er op het Verenigd tainkkjk Eiland fout gaat, de schuld is van Spa'. sers eten geen Brits vlees. Al sinds jaren «0*niet toen er van de 'gekke koeien'- e nog geen sprake was. De import van rundvlees naar de Bondsrepubliek was is te verwaarlozen. Duitsers zweren bij 1 algen veestapel. Onbespoten gefokt op de ®gen van de Eifel en de Allgau. De felle Sinds de Duitse hereniging - nu al weer meer dan vijfjaar geleden - overheerst in Europa één hardnekkige vraag als het gaat om de toekomst van ons werelddeel: krijgen we een Europees Duitsland, of een Duits Europa? foto anp De gevoelige buik van Europa Britse beschuldigingen slaan in feite nergens op. Maar het zit veel Britten nog in het bloed om op de Duitsers te vitten, wanneer dat maar kan. En om zich tegen 'Europa' af te zetten. Mevrouw Margaret Thatcher was al niet an ders. Wat sommige Europese politici indertijd alleen maar dachten of fluisterden, riep de 'ij zeren dame' luidkeels: de hereniging van Duitsland zou Europa geen goed doen. De Muur en het Gordijn waren weliswaar ondin gen, maar ze zorgden wél voor duidelijkheid. Ze droegen er toe bij om West-Duitsland be seheiden te houden. Mevrouw Thatcher heeft de hereniging niet tegen kunnen houden, nóch heeft ze politieke invloed kunnen uitoefenen op de rol die het herenigde Duitsland nadien - schoorvoetend - begon te spelen. Vraag Sinds de Duitse hereniging - nu al weer meer dan vijf jaar geleden - overheerst in Europa één hardnekkige vraag als het gaat om de toe komst van ons werelddeel: krijgen we een Eu ropees Duitsland, of een Duits Europa? Het eerste, zegt Bondskanselier Helmut Kohl voortdurend. Zijn hele politiek is er immers op gericht. Maar hij kan de buurlanden en de verderweg gelegen partners niet helemaal ge ruststellen. Terwijl de Duitsers niet anders doen dan in een Europa-gerichte opstelling proberen te bewijzen dat ze niet zonder Europa kunnen en willen. Ook al om zich tegen zichzelf te beschermen: met méér 'Europa-gevoel' is de kans op ris kant nationalisme geringer. Het is een be wustzijn dat al in de periode-Adenauer be stond. „Ik zou de Duitsers ook niet graag als buren hebben gehad," zei Adenauer vol be grip, terwijl hij zijn prille democratie behen dig de Europees-Atlantische samenwerking binnenloodste. Reus Adenauer wist al dat men de Duitsers voor hun eigen (nationalistische) verleidingen moest behoeden, aldus de Duitse historicus prof. Michael Stürmer. Geruststellend voegde hij er aan toe: 'Europa verdraagt geen Duitse hegemonie, en Duitsland zelf is daar niet groot genoeg voor.' Natuurlijk is West-Duitsland altijd groter ge weest dan de Benelux.. Maar zolang de koude oorlog duurde, merkte je dat nauwelijks. De Bondsrepubliek gedroeg zich internationaal bescheiden. Als een kabouter die zelf niet be seft dat-ie een reus is. Hoe reusachtig groot en sterk het land is, werd pas goed duidelijk toen de Muur viel, en Europa zich realiseerde dat er van de ene dag op de andere weer een grootmacht - 'midden macht' zeggen de Duitsers bescheiden - in het centrum van Europa lag. „De eenheid van Duitsland moet een pluspunt voor alle landen worden," betoogde de toenmalige minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher oprecht-gemeend. Iedereen knikte, en dacht er het zijne van. Het SPD-Bondsdaglid Peter Glotz is ervan overtuigd dat Duitsland uit het verleden heeft geleerd. 'Een zekere scepsis tegenover het ei gen karakter is sympathiek; een overdreven angst voor herhaling van de geschiedenis is neurotisch,' constateerde hij twee jaar gele den. Zijn conlusie klopt nog steeds: extreem rechts stelt politiek in Duitsland absoluut niets voor en Duitse stamtafelaars praten niet extremistischer dan de goegemeente in Ant werpen vanachter hun pint, niet anders dan veel Fransen of Nederlanders in hun kleine café aan de haven.... Haider 'Haider is in deze vorm alleen in Oostenrijk denkbaar. Wat wij nodig hebben is een cha rismatische figuur, uit welke democratische partij dan ook, van de generatie Haider. Wij hebben iemand nodig die in staat is om de energie van de Duitsers opnieuw te bunde len.' Dat vindt de historicus Arnulf Baring, bekend om zijn provocerende uitspraken. Hij is een van de gewetens van de Duitse samen leving. In 1987 nog, drie jaar voor de Duitse eenwor ding, wilde hij van de Rijksdag in Berlijn een museum maken. Het beladen gebouw laten verdwijnen in en achter de struiken en bossen van de uitdijende Tiergarten. Als in een sprookjesbos van het Duitse gemoed, herin nert het weekblad 'Die Woche' zich. Nu daagt Baring zijn landgenoten uit om ein delijk 'volwassener, ernstiger en dapperder' te worden. Het behaaglijke leventje is voorbij. Duitsland wordt internationaal uitgedaagd om de rol te spelen die het toekomt: mede-lei dinggevend; een leiderschap in partnerschap zoals het de Amerikanen al jaren voor ogen staat. 'Voor Europa, het Atlantisch Bondgenoot schap en de Verenigde Naties', luidt al sinds jaar en dag het devies van de Bonner interna tionale politiek. Wat anders? Duitsland profi teert (financieel-economisch) het meest van alle van de Europese samenwerking. Het At lantisch Bondgenootschap betekent een com fortabele band met Amerika en de geruststel lende aanwezigheid van Amerikaanse troe pen op Duits grondgebied. En de VN? Die bie den Duitsland in de toekomst wellicht het wereldpodium waarop Bonn zich - tegen wil en dank - voorbereidt: een permanente zetel in de Veiligheidsraad. De journalist en schrijver Heribert Prantl heeft zijn eigen, sceptische kijk op de situatie. 'Als de Duitsers weer 'normaal' willen zijn, dan worden ze prompt abnormaal. Als in de media geschreven wordt over wat het 'Duits zijn' betekent, als in groepen van de samenle ving een gezond patriottisme wordt geprezen, als de politiek 'law and order' predikt en als de Duitsers worden opgeroepen om weer 'on- verkrampt' te zijn, dan wordt het ongezond in de republiek,' schreef hij. Alsof iedereen bang voor de Duitsers, en de Duitsers bang voor zichzelf moeten zijn. Mulisch Twee jaar geleden, toen Nederland 'spitsland' was op de Frankfurter Buchmesse, mengde zich ook schrijver Harry Mulisch in het onop houdelijke internationale debat over de rol van Duitsland; toen, nu en straks. Alles is een kwestie van spraak, sprak Mulisch temidden van honderden boekenstands. 'Als in dit land een groep lieden 'Duitsland, Duitsland' brult is dat beangstigend. Tegelijk is het ondenk baar dat een groep Duitsers zou roepen 'De Bondsrepubliek! de Bondsrepubliek!'. Daar om zit het met die Bondsrepubliek wel goed, met Duitsland nog niet in dezelfde mate.' Mulisch prees en relativeerde voor zijn gro tendeels Duits gehoor zijn vaderlandse situa tie. 'Het idee alleen al, dat bij ons buiten een voetbalstadion 'Holland, Holland' zou wor den gebruld is absoluut belachelijk. Daarom is het in Nederland nog niet zo slecht. Als ie mand er zou zeggen dat hij bereid zou zijn voor Nederland te sterven zouden alle andere Nederlanders zich doodlachen.' Daarom, con cludeerde Mulisch, is het ook enigszins ver warrend als er op Nederlandse verzetsmonu- menten staat te lezen dat 'ze hun leven gaven voor koningin en vaderland'. 'Op de eerste plaats hebben ze hun leven niet gegeven, maar werd het hen ontnomen. En op de twee de plaats zijn de meesten niet voor koningin en vaderland, maar voor de vrijheid gestor ven.' Sleutelmacht Begin dit jaar hield de Duitse minister van defensie, Volker Rühe, een toespraak in de Hamburgse St. Katharinenkirche. Over de rol van het andere Duitsland in een veranderen de wereld. Over de rol van Duitse 'blauwhel men', de rol die Duitsland internationaal kan en moet spelen. Niet meer tegen de oude vij anden, maar tegen een nieuwe vijand, die 'in stabiliteit' heet. Politiek-economische insta biliteit. Van de Kaukasus tot op de Balkan, van het Midden-Oosten tot op de Noord-Afri kaanse kust. In Europa is Duitsland volgens minister Rühe een sleutelmacht, 'ook al besef fen veel Duitsers nog steeds niet hoe groot het Duitse gewicht in het internationale gebeuren kan zijn'. Om dat te peilen organiseerde het weten schappelijk bureau van de Duitse liberale partij FDP, samen met de RAND Corpora tion, een representatieve, diepgaande opinie peiling. Het Berlijnse bureau Infratest Burke kreeg opdracht om de Duitse elite naar hun mening en visie te vragen. 'Elite' niet in fi nanciële, maar in maatschappelijke beteke nis. Bijna 900 leidinggevende figuren uit een tiental samenlevingsgroeperingen zoals de politiek, de wetenschap, het bestuursappa raat, justitie en het bedrijfsleven; uit het le ger, de kerken en de journalistiek werden on dervraagd over hun kijk op de Duitse buiten landse- en veiligheidspolitiek. Het blijkt dat de toplaag van de Duitse bevol king er uiterst zelfbewust, maar zonder een zweem van zelfoverschating, van overtuigd is dat Duitsland een actievere internationale rol moet spelen. Te beginnen dicht bij huis: open naar het oosten van Europa, Westers georiën teerd en pro-Europa; Atlantisch behoudend en Amerika-vriendelijk. Frankrijk Open deuren? Ongetwijfeld. Want naarmate Duitsland zich verder van het bekend-Euro- pese binnenterrein begeeft, des te terughou dender wordt de opstelling. Een Duitse voort rekkersrol in de buitenlandse politiek van de Europese Unie ziet maar een op de vijf onder vraagden zitten. Een kwart van de onder vraagden ziet die rol eerder weggelegd voor Frankrijk. Toch is driekwart van de ondervraagden het - theoretisch - eens met de stelling dat het her enigde Duitsland een grotere rol moet spelen, en meer verantwoordelijkheid in de wereld politiek moet nemen. De inzet van de Bun- deswehr nadrukkelijk inbegrepen. Wel zijn socialistisch en 'groen' georiënteerde leiding gevenden daarin terughoudender, geheel con form de partijstandpunten. De Duitse elite staat open voor uitbreiding van EU en Navo richting oosten, zonder de buitenspelval voor Rusland open te willen - of durven - zetten. Nog geen 20 procent van de ondervraagden voelt nog een militaire be dreiging van Moskou. Eerder wordt gevreesd dat de economische hervormingen in Rusland zullen mislukken hetgeen de stabiliteit in Eu ropa zou kunnen beïnvloeden. Meeste angst heeft de Duitse elite voor de machtsinvloed van ongrijpbare, kernwapens ontwikkelende, dictatoriaal-fundamentalistische landen als Libië, Iran en Irak. Na meer dan veertig jaar overtuigende demo cratie moet men het nieuwe Duitsland - hoe groot geworden ook - een richtingbepalende rol toevertrouwen. Ook al blijft de Bondsre publiek volgens SPD-parlementariër Peter Glotz 'de gevoelige buik van Europa: 'Als we hier last krijgen van (nationalistische) kolie ken dan laat het hele continent winden'. ;ken, team INDEKO is een energiek bedrijf dat opereert op het gebied van tochtwerende systemen en verladingsapparatuur voor de industrie. Tot onze klanten behoren o.a. industriële bedrijven, architecten en aannemers. Een greep uit ons assortiment: dockshelters, autolaadbruggen, snel-sluitdeuren, pvc strokengordijnen, pendeldeuren, branddeuren, industriedeuren. u erin geslaagd om uw computer aan de t te krijgen? Heeft u een aansluiting op teniet? Doet-ie 't soms ook nog? Mooi zo. g voor de gein eens een PPP-connect, richt w&roioser op Lycos of een ander goed zoek- :!sframma en 'aa* ket World Wide Web aan mnen op de combinatie van de twee jorden Microsoft en hate. Verbazingwek- een ongenoegen er allemaal tevoor- elektron meeste wrevel heeft te maken met de ge lat" ti" Van.^et overstappen op Windows 95, besturingssysteem waarmee Microsoft :"e:machinisten van Windows 3.1 en 3.11 zo- ifAa?n 'let lijntje gehouden heeft. Het werd kbh mtgesteld tot iedereen het wilde ieliika611 toen ^et vorig jaar augustus ein- srwas, werd het gevreten als een la- ,.,j ma'se biefstukken door een uitgehon- W» school piranha's. augustus konden de computerboeren ileenfPiketten Windows 95 aange ver 7?®' maar inmiddels is de hype en 1 j0.0^ bet enthousiasme aanzienlijk be- (»kn u? er na eetl 'Uk jaar ploeteren Previa eerst met beta's, later met de fase W u'te'ndelijk met de officiële re- li j® Week of zes geleden genoeg van. nu, foe' «k ben er in mijn geestdrift des- ok ingetrapt. Met enkele toetsaansla- ste tj~ ,uer mies opvragen wat ik de laat- ]aar geproduceerd heb. Zoekwoord 'bij». ln combinatie met auteursnaam 1995 ïvi !n§etikt, aantal hits: 21 artikelen in et net schaamrood op de kaken lees ik uitsmijter na waarmee ik eind augustus een paginagrote recensie van Windows 95 af sloot: 'Wie eenmaal met een goed werkend Windows 95 gewerkt heeft, die is waar schijnlijk voorgoed bekeerd'. Jéézus, heb ik dat écht geschreven? Ik heb meelij met al die arme drommels die, zoals Microsoft ze beloofd heeft dat het zou doen, Windows 95 op een 386 met vier mega byte geheugen proberen te draaien. Want op mijn Pentium, snelle harddisk, acht megaby te geheugen, liep het ook niet zoals het zou moeten. Het ging, maar niks ging sneller vooruit dan daarvoor onder 3.1, dus geen verbetering. Sommige dingen gingen zelfs langzamer, maar die nam ik maar op de koop toe vanwege die prettige gebruikersin terface. Maar dat ik zo ongeveer eenmaal in de drie of vier weken mijn harde schijf moest for matteren en het hele boeltje weer moest in stalleren, dat werd me toch echt te gek. Iede re keer weer opnieuw gedonder met die DOS-boxen, waarna alles in de soep begon te lopen wat er maar in de soep kon lopen. Het stramien was iedere keer hetzelfde: foutmel dingen op het moment dat ik iets onder DOS probeerde te laten draaien, foutmeldingen als ik de DOS-shortcut aanclickte, foutmel dingen als ik het systeem probeerde uit te schakelen met de optie herstarten onder DOS. Ik heb de goede gewoonte om een keer in de week mijn harddisks te defragmente- ren. Staan alle files zoveel als mogelijk aan het begin van de schijven, dan hoeven de leeskoppen niet zolang op en neer te ramme- len als je een commando gegeven hebt. Win dows 95 gaf altijd de tweede of derde keer dat ik defrag intikte een foutmelding: pro blemen met de harddisks, of ik maar zo vriendelijk wil zijn om eerst even scandisk te draaien. Vooruit dan maar. Scandisk deed er vervolgens er een minuut of tien over om de kleine harddisk na te kijken, en ruim een half week of zes geleden, Linux én DOS 6.2 in combinatie met Windows 3.11 geïnstalleerd heb, loopt alles als een zonnetje. Crashes? Eeven afkloppen, nul komma nul, meneer. Defrag poetst die harde schijf in een minuut je weer glanzend op, en alles doet gewoon wat het moet doen, en sneller ook dan onder Windows 95. Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com uur over de grote. Veertig minuten later meldde het programma opgewekt er hele maal geen problemen met die harddisks wa ren, zodat ik, volgens alle wetten en handlei dingen van Bill Gates, defrag weer kon gaan draaien. Minuutje later, de vaste lezers van deze rubriek herkennen het stramien: fout meldingen van scandisk, of ik eerst even.... Potver Goed, de twee- of drie wekelijkse herhaling van deze affaire was voor mij alleen reden genoeg om Windows 95 de deur uit te doen en sindsdien is het een stuk rustiger in de com puter van meneer Krijnen. Sinds ik, nu een Ach ja, af en toe bokt Netscape nog wel eens, maar dan stap ik daar even uit dan is het weer goed. Had ik maar wat eerder geluis terd na de voorzichtigen, de verstandigen, de langzameren die altijd zeggen dat je min stens één, en liever nog twee releases achter moet blijven lopen, bij welke software dan ook. Ik moest de afgelopen week weer ineens den ken aan mijn bijna vergeten gedoe met Win dows 95 omdat ik tijdens mijn gesurf over het web ergens een manifest van de Compu ter Loser Group tegen kwam. Dat is een ver zameling gefrustreerde 95'ers die lekker te keer gaan tegen alles wat met Microsoft en/of Windows 95 te maken heeft. De vereniging is opgericht na een boos stuk- kie van Theo Richel op de achterpagina van de NRC van 26 maart. Daarin schrijft hij wat over zijn ervaringen met Windows 95 en de helpdesk van Microsoft. Lijkt mij overigens een ideale plaats om flink wat eelt op je ziel te krijgen, zo'n helpdesk, maar dat even ter zijde. Trouwens, ze mogen niet klagen daar, want ze krijgen die Theo Richel alleen maar aan de telefoon en daar is het met hem beter praten dan live. De man is oprichter van de Vrienden van De Stinkende Roos en schijnt in zijn eentje in een week meer tenen knof look door te draaien dan de gemiddelde schoarma-tent in een jaar. Stinkend of niet, dat stukkie heeft nogal wat losgemaakt. Natuurlijk reageerden er nogal wat Mac'ers die er hun leedvermaak ten aan zien van Windowers weer eens kwijt konden. Ook een handvol aanhangers van OS/2, dat IBM-systeem waarbij toch ook nogal wat er varen gebruikers zweren en zelfs nog een paar Acorn-gebruikers. Het grootste gedeelte van de leden van de club bestaat echter uit mensen die zich be kocht voelen na aanschaf van een computer of programmatuur. De groep richt zijn aan dacht niet alleen of in de eerste plaats op Mi crosoft, maar dus wel voornamelijk, denk ik zo maar. De oproep van Richel, tot een ver band van computergebruikers, een aggres- sieve organisatie die boycots organiseert en schadeclaims indient, heeft het een en ander losgemaakt. Zo staat hij ook al ergens in het Engels op het World Wide Web, waar overi gens voor de liefhebbers wel meer homepa ges en nieuwsgroepen vol frustratie ten aan zien van Microsoft te vinden zijn. Wie zich geroepen of aangesproken voelt door Theo Richel stuurt hem een E-mailtje en ontvangt, als alles tenminste goed gaat, per ommegaande de nieuwsbrief van de Computer Loser Group. Wie ernaar vraagt, kan ongetwijfeld ook een paar aardige recep ten krijgen waar flink wat knoflook inzit. De liefhebbers wil ik tenslotte de grap niet onthouden waarmee Richel zijn artikel over zijn ellende met Microsoft ondertekende: Vliegtuig vliegt in de buurt van Richmond, Virginia, maar zicht is slecht en de piloot kan het vliegveld niet vinden. Plots doemt een wolkenkrabber op en de piloot wenkt een man achter de ramen op de vijfde verdieping. Pliloot draait het raampje open en roept 'Waar ben ik?' Vanuit de wolkenkrabber wordt geroepen: 'U bent in een vliegtuig'. Waarop de piloot snel zijn raampje dicht draait en zonder dralen de weg naar de lan dingsbaan vindt. Later vragen verbijsterde passagiers: 'Hoe kon je nu zo snel toch de weg vinden? De piloot: 'Die man in die wol kenkrabber gaf me een antwoord dat zowel honderd procent correct, als volkomen waar deloos was. Toen wist ik: dat het is hoofd kwartier van Microsoft, en vgndaarv.it weet ik het vliegveld wel te vinden...'. E-mail Theo Richel: Th.Richel@inter.nl.net. Computer werkt niet? bellen of faxen kan ook: Tel.: 0113-344144, Fax.: 0113-344145.

de Stem | 1996 | | pagina 21