Ministerie wil Iraniërs terugsturen Nat: Par reg< Ouderenpartijen zoeken elkaar weer op Behoud 'paars' belangrijker dan zuiveren politie en justitie Over de kop De sussende woorden van Tommel werken averechts Nabestai Belgisch Igeeft zie liik Analyse Falende ministeries REAL HOT 'THE R&B EVENT DE STEM BINNENLAND A4| DESTEM Vluchtelingenwerk verbaasd WD wil snelle aanpak overlast biobakken Vooronderzoek naar CID-chef Van der Putten SP wil hom of kuit van Pronk Gemakkelijk DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT TNT CONCERTS PRESENTEERT COOLIO JUNIOR M.A.F.I.A. 3T CRAIG MACK NOTORIOUS B.I.G. TOTAL JODECI SHAI INFINITI H-TOWN AARON HALL SILK ANC maak I duetVan ^et uto nationaal! Guus Meeuwis Va Frans Bauer Linda, Roos Jess Willehe Alberti 111 VRIJDAG 10 MEI 1996 Den Haag (anp) - Het gaat heel omzichtig, beschroomd haast, maar de ouderenpar tijen zijn weer op zoek naar elkaar. De Unie 55+, de partij van ka merlid Leerkes, probeert met doodstille diplomatie de wel haast gezworen vijanden uit AOV en Senioren 2000 (die zich in de Tweede Kamer de Groep Nijpels moet noemen) weer aan een tafel te krijgen. Het doel: een geza menlijke ouderenlijst bij de ver kiezingen in 1998. Voorzitter Goeman van Unie 55+ noemde het gisteren 'wat dwaas' dat zich in de Tweede Kamer vier groeperingen (naast AOV, Nijpels en Unie is dat de eenling Hen driks) specifiek bekommeren om het lot van de ouderen. De oor zaak van die versplintering ligt bij het AOV, dat na een reeks knallende ruzies in drie fracties explodeerde. Overigens is ook de Unie 55+ een interne strijd niet bespaard ge bleven. Nu de gemoederen weer wat tot rust zijn gekomen, is het volgens Goeman tijd de eenheid te her stellen. Hij heeft inmiddels af zonderlijke gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van zo wel AOV als Senioren 2000. Zijn bedoeling is voor eind juni ge drieën om de tafel te gaan zitten in een poging de vrede te herstel len. Senioren 2000 heeft daar wel oren naar. Weliswaar verkeren de gesprekken nog in een pril sta dium, maar voorzitter Turken burg gaat ervanuit dat 'de ande ren ook het oud zeer overwinnen en het belang van de ouderen voorop stellen'. Wat hem betreft zijn er geen blokkades. Dat ligt wat moeilijker bij het AOV. Goeman beklaagt zich er over dat er nauwelijks verant woordelijke bestuurders te pak ken zijn te krijgen. „Ik wil graag", zegt hij, „maar elke keer als ik dan met iemand heb ge praat, dan is die de volgende keer weer weg bij het AOV." Ook het AOV realiseert zich dat 'de optimale situatie is dat er één ouderenpartij is'. Of die er zal ko men, ligt in de schoot der toe komst. Daar moet het nieuwe partijbestuur zich maar over uit laten, aldus een AOV-woordvoer- der. Van onze verslaggevers Maastricht - De algemene situatie in Iran is niet dusdanig on verantwoord dat afgewezen Iraanse asielzoekers in dat land ge vaar lopen. Dat stelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken na een onder zoek van vier maanden naar de huidige veiligheidssituatie in Iran. De gisteren gepubliceerde brief van het ministerie kan grote consequenties hebben voor de 2500 uitgeprocedeerde Iraniërs die in Nederland verblijven. Het ministerie van Justitie neemt, op basis van de brief, volgende week een standpunt in over de positie van Iraanse asielzoekers in Ne derland. Vluchtelingenwerk Nederland heeft verontwaardigd gereageerd op de brief van het ministerie. Vluchtelingenwerk wijst erop dat Buitenlandse Zaken- volstrekt voorbij is gegaan aan zeer recen te rapportages van de VN. De mensenrechten-rapporteur haal de vernietigend uit naar de situa tie in Iran. Ook rapporten van Amnesty International van eind vorig jaar zijn uiterst negatief over Iran. Amnesty krijgt zelf bij voorbeeld geen toegang tot Iran voor onderzoek. Op basis van ge tuigenverklaringen concludeert Amnesty dat Iran martelingen, Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-minister De Boer (Milieu) moet van de WD nog vóór de zomer maat regelen nemen tegen de stank overlast van biobakken. WD-Kamerlid Te Veldhuis vindt dat het aangekondigde onder zoek naar de gezondheidsrisico's van het gescheiden inzamelen van groenten-, fruit- en tuinafval "(gft) wel erg lang duurt. De Boer beloofde vorig jaar au gustus de eventuele gevaren van het afzonderlijke inzamelsysteem voor mensen met een verzwakte gezondheid op een rijtje te laten zetten. Daarbij gaat het met na me om astma-, nier- en leverpa tiënten. De conclusies van het on derzoek (dat volgde op publica ties in deze krant) zijn nog altijd niet bekend. Inmiddels is er echter wel een ad vies van de Consumentenbond aan De Boer. De bond wil dat zij middelen toestaat die de stank van gft-afval tegengaan. Verder zouden gemeenten de biobakken consequent één keer per week moeten ophalen. De wet milieu beheer stelt wekelijkse inzame ling weliswaar verplicht, maar gemeenten kunnen daar nu ge motiveerd van afwijken. moorden, straffen zonder proces en vrouwendiscriminatie voorko- Kritiek De brief van Buitenlandse Zaken is opgesteld op verzoek van het ministerie van Justitie. Staatsse cretaris Schmitz wilde in februa ri weten hoe de situatie in Iran was. Tot die maand baseerde zij zich op het standpunt dat Iran 'geen onveilig land was'. Die op vatting leverde felle kritiek op van tal van vluchtelingen- en mensenrechtenorganisaties. Ook vanuit de Iraanse gemeenschap in Nederland kwam heftig verzet, dat uitmondde in hongerstakin gen en zelfmoorden. Buitenlandse Zaken concludeert dat de politieke en mensenrech tensituatie in Iran sinds de isla mitische revolutie in 1979 vooruit zijn gegaan. Het ministerie erkent dat er fol teringen en mishandelingen voorkomen en geeft toe dat de oppositiebeweging verdwenen is en dat afvalligheid van de islam wettelijk met de doodstraf wordt berechtigd. Maar aan de andere kant consta teert het ministerie dat Iraniërs die terugkeren vanuit het buiten land, geen problemen krijgen. Ze baseert zich daarbij ondermeer op informatie van de eigen am bassade in Teheran. Eigen onder zoek van deze krant heeft echter aan het licht gebracht dat die ambassade teruggekeerde Ira niërs alleen volgt op de luchtha ven en dan nog slechts als 'Den Haag' daarom verzoekt. Het Wassenaarse attractiepark Duinrell presenteerde gisteren zijn nieuwste vermaak: de Water spin. Het apparaat kan veertig mensen tegelijk op diverse manieren over de kop laten gaan. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA De Kamer nam uiteindelijk ge noegen met de toezegging van Dijkstal dat hij nog eens met de korpsbeheerders gaat praten. Volgens WD'er Korthals en PvdA-Kamerlid Kalsbeek heeft hij daarmee het signaal gegeven dat hij veranderingen wil aan brengen. Het is echter nog maar de vraag of het overleg tussen Dijkstal en de korpsbeheerders wat oplevert. De Haarlemse korpsbeheerder Pop en ook de voorzitter van het korpsbeheer ders, de Nijmeegse burgemeester D'Hondt, hebben het eerder al opgenomen voor de Haarlemse politiechef Straver. Een meerderheid in de Kamer schaarde zich gisteren achter een motie van de PvdA waarin het kabinet wordt opgeroepen in sep tember duidelijkheid over de per sonele consequenties te geven. Maar daar blijft het niet bij. Jus titie in Amsterdam heeft een ge rechtelijk vooronderzoek geo pend tegen de voormalige chef van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van de Gooi- en Vechtstreek, Van der Putten. Van der Putten was de 'uitvinder' van de omstreden methode van drug sdoorlating die later door de Haarlemse CID werd overgeno men. Den Haag - De SP in de Tweede Kamer wil van minister Pronk (PvdA, Ontwikkelingssamenwer king) weten of hij wel achter het beleid van het paarse kabinet staat. Uit een volgende week te ver schijnen boek blijkt dat Pronk bij de formatie van het paarse kabi net geen minister van Sociale Za ken en Werkgelegenheid wilde worden, omdat hij niet persoon lijk verantwoordelijk wilde zijn voor de bezuinigingen op de so ciale zekerheid. Komende dinsdag zal de SP Pronk in de Tweede Kamer vra gen hoe zijn opstelling zich ver houdt tot het staatsrechtelijke gegeven dat het kabinet met één mond spreekt. Door Jeroen den Blijker TWEE WEKEN geleden nog be- zwoor staatssecretaris Tommel (Volkshuisvesting) de Tweede Kamer dat hij alles onder con trole heeft. Krantenberichten over woningcorporaties met fi nanciële problemen? Da's niks nieuws, aldus de staatssecreta ris. „Het was al sinds 1992 be kend dat er zo'n veertig corpora ties zijn met een zwakke vermo genspositie." Bovendien, proble men zijn er toch om op te lossen? „Daar werken we dus serieus aan." Het is een typerende reactie voor de staatssecretaris. Hij, oud-we- tenschapper en geboren opti mist, mag problemen graag 'tot de ware proporties terugbren gen'. Een houding die gewoon lijk elke politicus siert. Behalve dan Tommel, wiens politieke on handigheid inmiddels fameus is. Als hij sussende taal spreekt, gaat onherroepelijk bij de mees te Kamerleden een gevoel van onvrede knagen. Niet voor niets wordt de D66-staatssecretaris altijd door de Kamer met het no dige wantrouwen tegemoet ge treden. Ook gisteren weer liet Tommel vooral sussende geluiden horen, direct nadat de eerste berichten over de sombere financiële toe komst van de volkshuisvestings sector uitlekten. De corporaties zijn onvoldoende in staat Pm zichzelf te bedruipen, blijkt uit een rapport. Zonder extra rijks- steun zitten ze binnen vijftien jaar met miljardenverliezen. Tommel liet zijn ambtenaren een persbericht versturen waarin het rapport en daarmee het ge signaleerde probleem direct tot 'zijn ware proportie' wordt te ruggebracht. Het rapport is slechts een concept, zo heet het. Conclusies zijn er nog niet aan te verbinden. Wellicht om de ge moederen gerust te stellen is in het persbericht ook nog te lezen dat Tommel het rapport wel zal bespreken in het kabinet. Uit eindelijk komt hij dan ook met een heus officieel standpunt. Het optreden van de bewinds man heeft verbazing gewekt in volkshuisvestingsland. De koe pelorganisaties van de woning corporaties vinden het vreemd dat Tommel de studie ten on rechte afdoet als een voorlopig concept. Hij is al lange tijd op de hoogte van het onderzoek, met de koepels is er al uitgebreid over gesproken. Voorzitter Aquina (NCIV): „Tommel zal hoe dan ook met geld moeten komen. We redden het anders niet." Hij constateert het met enige spijt in de stem. „We waren juist zo blij met de financiële verzelfstandiging die vorig jaar is doorgevoerd. De overheid krijgt nu onherroepe lijk weer invloed op ons beleid. Wie betaalt, bepaalt. Dat is toch altijd zo?" Extra huurverhogin gen sluit hij in ieder geval uit. Dat is het paard achter de wagen spannen. „Daar kweek je slechts leegstand mee." Dat Tommel snel zijn standpunt bepaalt over het rapport is in ie der geval noodzakelijk. Finan ciële onzekerheid, ook op de lan ge termijn, kan de sector niet ge bruiken. Investeerders - vooral pensioenfondsen en insitutione- le beleggers - kunnen hierdoor kopschuw worden, wat bijvoor beeld tot een hogere rente leidt voor de leningen aan corpora ties. Dat gaat de huurder dan di rect veel extra kosten. Want de leningen zijn zeer omvangrijk: de corporaties beschikken over een vermogen van 187 miljard gulden, waarvan liefst 175 mil jard is geleend. Maar na Tom- mels eerste reactie op het finan ciële nieuws uit volkshuisves tingsland gaat dat gevoel van onvrede weer knagen. Opposi tiepartij CDA heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld over de zaak. Zo ook Tommels eigen partijgenoot Hans Jeekel, die in de Tweede Kamer officieel nog de enige fan is van de staatsse cretaris. Tel daarbij de sussende taal van de staatssecretaris twee weken geleden, en de onvrede die dat toen opriep bij de Kamer. Dan ligt een onderzoek, moge lijk door de Kamer zelf uit te voeren, voor de hand. Tommel zou daarmee een tweede parle mentair onderzoek aan de broek krijgen. Een aardige prestatie, niemand doet hem dat snel na. Den Haag - Van Traa heeft het meer dan eens gezegd: zijn enquête was er niet om koppen te laten rollen. Nee, het doel was om de opsporing in be tere banen te leiden. Goed. Maar wat er na anderhalf jaar diepgra vend, soms spectaculair onderzoek en politieke discussie overblijft is bedroevend weinig. De coalitie, die eens bezwoer dat de on derste steen boven zou komen en dat zij eventuele consequenties daarvan niet uit de weg zou gaan, kiest uiteindelijk maar voor één ding: ordinair zelfbe houd. Het laatste Kamerdebat zou de climax worden van wat in de loop van ander half jaar het IRT-debat is gaan heten. Twee dingen moest het kabinet duide lijk maken: hoe kan de opsporing beter geregeld worden, zodat politie en justi tie niet meer zomaar tonnen drugs het land in kunnen laten komen. De opspo ring moet genormeerd worden. Dat is deze week betrekkelijk snel gere geld. Er komt een verbod op het zoge noemde doorlaten, tenzij de minister persoonlijk toestemming geeft. En als justitie deals wil maken met criminelen, dan moet dat tevoren aan een rechter worden voorgelegd. Minister Sorgdra- ger van Justitie heeft met deze voorstel len de Kamer snel voor zich gewonnen. Het andere antwoord dat het kabinet moest geven is: wie moeten er een boe tekleed aantrekken. De commissie-Van Traa en later de rijksrecherche hebben immers stapels belastende feiten gepro duceerd tegen hoofdrolspelers in de IRT-affaire, politie en justitie in Haar lem. Het meest recente rapport, dat van de rijksrecherche, spreekt over de Cri minele Inlichtingen Dienst (CID) Haar lem als 'een ongeorganiseerde dienst, waaraan geen leiding werd gegeven en waarop geen enkele inhoudelijke con trole werd uitgeoefend'. De rijksrecher che ontleent die conclusie aan de feiten: onder leiding van het korps Haarlem zijn tonnen drugs op de markt toegela ten, deals met criminelen gesloten en crimineel geld is in politiekassen- en zakken verdwenen. Alarmbellen Die harde taal - het rijksrecherche rapport staat er vol mee - moest bij Ka mer en kabinet alle alarmbellen doen rinkelen. Het leek op grond van dit rap port immers onvermijdelijk dat de hoofdrolspelers gestraft worden: wie gelooft er immers in de 'grote schoon maak' van politie en justitie als mensen die zulke fouten hebben begaan, onge stoord kunnen doorfunctioneren? Maar minister Dijkstal van Binnen landse Zaken trekt zich er weinig van aan. Al twee weken na het verschijnen van het rijksrechercherapport laat hij Door Debbie Langelaan en Marianne Wuite weten dat de Kamer van hem niet veel hoeft te verwachten. Hij schetst de Ka mer deze week nog eens uitgebreid dat hij vanwege de juridische haken en ogen niet in staat is om korpschef Stra ver aan te pakken. Het is het regionale college van burgemeesters dat even tueel maatregelen tegen deze man kan nemen. En dat college staat pal achter Straver. Dijkstal betoogt dat daarmee zijn rol is uitgespeeld. Hij kan niets doen, al zou hij willen. Maar zou hij eigenlijk willen? Dat laat hij in het midden. Dijkstal vlucht in juridische redeneringen en zegt niet wat hij zelf vindt. De Kamer vindt dit optreden van Dijk stal in de eerste ronde van het debat toch iets te gemakkelijk. De minister moet op zijn minst een gebaar maken, vinden de meeste fracties. Het is Dijk- stals partijgenoot Korthals die consta teert dat het kabinet 'op geen enkele manier bevlogenheid laat zien en geen daadkrachtige houding uitstraalt'. De minister geeft echter geen sjoege. Hij zegt wel dat hij zich de kritiek van de Kamer 'persoonlijk zeer aantrekt'. En natuurlijk hij is ook 'onthutst' over wat van Traa en de rijksrecherche aan het licht hebben gebracht. Zijn partijge noot Korthals is inmiddels woedend, maar hij houdt zich in omwille van de lieve vrede. Want daar gaat het de coalitie om: de lieve vrede. Dijkstal kan zo laconiek zijn omdat de Kamer het hem niet echt moeilijk maakt. In de aanloop naar het laatste IRT-debat wordt al duidelijk dat de coalitie geen messen trekt. PvdA, WD en D66 vragen om een gebaar, niet om een strenge straf-exercitie. Dat ge baar krijgt vorm in een 'plan van aan pak', dat pas in september verschijnt wanneer iedereen de hele affaire alweer allang is vergeten. Verplaatsingen van justitie- en politie-ambtenaren zijn dan 'niet geheel uitgesloten'. Dat is iets geheel anders dan nu maatre gelen aankondigen. Want wat zou er in dat geval gebeuren? Als Dijkstal Stra ver aanpakt komt onvermijdelijk de huidige staatssecretaris Schmitz in beeld die destijds burgemeester van Haarlem was. En dan zijn we nog maar halverwege het dominospel: als deze PvdA-staatssecretaris valt, dan gaat ook de positie van een zwakke D66- staatssecretaris (Tommel) en die van de al even zwakke WD'er (Linschoten) wankelen. Paars mag dan wel eens de schijn ge wekt hebben minder gehecht te zijn aan het regeringspluche dan eerdere coali ties, maar zo'n stoelendans gaat te ver. Cynisch maar waar: het behoud van paars is belangrijker dan het zuiveren van de verhoudingen bij politie en justi tie. IN HET RECENTE verleden was het nog een graadje erger maar ook nu nog is er veel mis met de controle van de over heid op het milieu. De conclusies uit het onderzoek van de Re kenkamer zijp weinig vleiend voor de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Milieubeheer. Vergunningen en subsidies worden te gemakkelijk verleend en er is onvoldoende toezicht op de naleving van de regels. Het optreden van de overheid in de affaire rond het omstreden bedrijf Tank Cleaning Rotterdam (TCR) stond in het rapport centraal, maar de conclusies van de Rekenkamer hebben niet alleen betrekking op deze zaak. Het onderzoek betrof de perio de van 1980 tot 1995. De controle op de naleving van de regels is er in die vijftien jaar niet veel beter op geworden. De mogelijkheid dat de Tweede Kamer besluit om een parle mentaire onderzoekscommissie in te stellen, moet niet wor. den uitgesloten. De manier waarop de toenmalige ministers van Verkeer en Milieu met hun verantwoordelijkheden zijn omgesprongen, heeft veel vragen opgeworpen. Vooral de rol van ex-minister Kroes van Verkeer staat ter dis cussie. Ondanks de vele waarschuwingen niet in zee te gaan met de ongunstig bekend staande directeuren van TCR, ne geerde zij die adviezen. Zij beloofde effectief toezicht te hoe den. Daar is weinig of niets van terecht gekomen, terwijl later bleek dat het ministerie forse subsidies had verstrekt aan mi lieu-criminelen. Dat schreeuwt om nadere uitleg. De ministers De Boer van Milieu en Jorritsma van Verkeer en Waterstaat hebben beterschap beloofd. Er komt meer admini stratieve controle op de afvalstromen. Jorritsma sluit zelfs de mogelijkheid niet uit dat de overheid de inzameling van afval weer zelf ter hand gaat nemen. Een vergaande gedachte voor iemand voor wie de privatiseringsgedachte tot nu toe heilig is gebleken. Het is een bewijs te meer dat de overheid met het probleem van de afvalverwerking in de maag zit. Beloften van beter schap zijn al eerder gedaan. De werkgroep die aan de slag moet, zal met maatregelen moeten komen die fraudemogelijk heden tot een minimum beperken. Met minder kan de Tweede Kamer geen genoegen nemen. 'Ravage' krijgt spullen terug Amsterdam - De redactie van het actieblad Ravage heeft donder dagmorgen de spullen teruggekregen die Justitie in Arnhem vori ge week vrijdag bij een huiszoeking in beslag had genomen. Woordvoerder A. van Veen van Ravage zei nog niet te weten of al le in beslaggenomen zaken terug zijn. „Ze hebben vorige week ze ven vuilniszakken meegenomen. We moeten er vanmiddag nog doorheen wroeten." Het zogenoemde Bastion-team, dat onderzoek doet naar drie bomaanslagen het afgelopen half jaar in Arnhem, heeft tussen de papieren gezocht naar een brief van het Earth Liberation Front. Die beweging eist daarin de aanslag op het kantoor van BASF op. De brief is niet gevonden, zoals de redactie van Ravage afgelopen vrijdag al had voorspeld. Vrouwenstudies KUB toch niet geschrapt Tilburg - De vakgroep Vrouwenstudies van de Katholieke Uni versiteit Brabant (KUB) blijft toch bestaan. Een voorstel van het College van Bestuur van de KUB om deze opleiding op te heffen, wees de Universiteitsraad gistermiddag van de hand. Aan het begin van de vergadering lagen er al tal van adhesiebe tuigingen op tafel van andere organisaties,'zowel uit binnen- als buitenland, waarin geprotesteerd werd tegen het voornemen om Vrouwenstudies in Tilburg te schrappen. Te elfer ure waren er zelfs in de Tweede Kamer schriftelijke vragen gesteld door de Pv dA aan onder meer staatssecretaris Nuis. Directeur tapijthandel ontvoerd Tilburg - Drie mannen hebben in de nacht van woensdag op don derdag de 56-jarige directeur van een tapijthandel in Tilburg- Noord ontvoerd en van enkele duizenden guldens beroofd. De ontvoerders dwongen de directeur woensdagmiddag onder be dreiging van een vuurwapen in de achterbak van zijn auto te stappen. Hij werd vervolgens meegenomen en beroofd. De directeur/eigenaar van het bedrijf meldde zich gisterochtend rond vijf uur bi totaal verwarde toestand bij de politie in Tilburg. Maatregelen tegen 'foute' scholenfusies Den Haag - Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) gaat maatre gelen nemen tegen scholen voor voortgezet onderwijs die alleen zijn gefuseerd om extra geld in de wacht te slepen. Zo is het gefu seerde scholen niet toegestaan om hun oude naam te blijven voe ren. Netelenbos zei dat gisteren tijdens een overleg met de vaste Ka mercommissie voor onderwijs. De staatssecretaris vindt het on toelaatbaar dat sommige scholen 'op een al te creatieve manier met overheidsgeld omgaan'. Netelenbos heeft twee weken geleden voor het eerst om die reden ook een fusieaanvraag afgewezen. Het verzoek van twee scholen voor voortgezet onderwijs uit Nieuwe- gein en Zeist was volgens haar louter gebaseerd op financieel ge win, niet op de wens om door de schaalvergroting beter onderwijs te kunnen bieden. Jongen steekt klasgenote neer om pesterij Enschede - Een 18-jarige leerling van het Oosterborch MBO Col lege in Enschede heeft gisteren verklaard dat hij woensdag een even oude klasgenote neerstak omdat zij hem geregeld had gepest. De jongen wachtte haar op bij een bushalte in de buurt van de school en stak haar met een mes in de rug. Zij liep daardoor een klaplong op. Om herkenning tijdens de aanslag te voorkomen, had de jongen een snor opgeplakt en een muts opgezet. Directie, docenten en leerlingen van het Oosterborch College zijn geschokt door het misdrijf. Er waren volgens de schoolleiding geen aanwijzingen voor pesterij, anders had zij wel tijdig ingegrepen. (ADVERTENTIE) ZONDAG 7 JULI: LIVE IN DE KUIP TODAY'S HOTTEST R&B' HIP HOP MET O.A. EN DIVERSE ANDERE ARTIESTEN STREET SOUL IN THE BOWL KAARTEN TE VERKRIJGEN VANAF 13 MEI bij 400 goautomattsoeK*»^ verkooppunten van de Staatsloterij, zogenoemde SENS Service I (voor informatie van het dichtsbijzijnde SENS Service Points kan bellen met 04 3003404 - 75ct p.min.). Nu al te koop via hei Rotterdams dagblad en bij het stadion Feyenoord. Entree: le M veldkaarten ƒ64,50 en 2e ring 49,50. Ook kunt u kaarten besten via Calltickets 04 91091011(75ct p.min.). Amsterdam (anp) - Nat december 1982 in Paran rinamers hebben voorn: Bouterse uitgenodigd vo< Henri Behr, broer van een fers en woordvoerder van Door Bart Luirink Johannesburg - De NatiJ juni aanstaande uit Zuid-I heid (RNE). Vice-presidel bekend na een verhitte dij gadering van de NP-fracfi Nu het principe van de maclj ling en dus coalitie-regen met in de Zuidafrikaanse g| wet verankerd ligt, is er, vd de Klerk, geen reden nog l| van de RNE deel te blijven u| ken. 'De ontwikkeling van i cratie, verzoening en econon stabiliteit is gediend met eed ke oppositie', aldus De KlerH De aankondiging van de hd vice-president kwam niet all verrassing, maar wel eerden verwacht. Nadat De Klerk'l eerder schoorvoetend ak was gegaan met de nieuwe g I wet, kondigde de vice-pred voor volgende week dinsdal bijeenkomst aan waarop def j tijleiding twee jaar regeringa name zou evalueren. De sugl de RNE te verlaten leidde tq j nieuwe val van de Zuidafrikl 1 munteenheid, de Rand. 'On van de economische stabilitej wij sneller tot een besluit men', aldus de Klerk gistel dag. Hij benadrukte dat erl I sprake was van een crisis e| de beslissing niet op negJ gronden genomen was. Terwijl president Mandelal stond met een loffelijke danj I Van onze correspondent J Brussel De Belgische rA I de sociale zekerheid te ml T verder gezond te maken. I I wetten' aangekondigd, dil I spel zetten. I Dehaene bevestigde gistera I een regeringsverklaring, dal I kabinet voor 1,4 miljard gil I extra middelen heeft ga "i om de tegenvallers doa I a ?nerende economische grl I "e begroting voor 1996 op tel I !e?' ,Dehaene gaat ervan uil I elgië in 1999 tot de kopgroel ™ort die start met de Ecorf ie Monetaire Unie. Om tJ aan de EMU-criteriaT 11„ SL0,a' bet financieringtl I 1997 terugbrengen tot 3| Ü?a,8?e voor bet begroti Lrsnel beslissingen i «en doordrukken. De 'kadeJ arin de bevoegdheden en i «togen nauwkeurig staani Lm,Ven'is v°l§ens de Belgl mier daarvoor een doeF En vele oude o Prese |K^vandT5VERI<RIJGENVAI déhfch Staalsloterij, zogenoei |S I"*8 SENS Service po Nu al te koop Via het Rotte kunt En,ree: 1 e Ring en v telefonisc

de Stem | 1996 | | pagina 6