Doodstraf op seks met jeugdigen Collecte voor bloedbad op boeren Nieuwe grondwet Zuid-Afrika EU voor ruim 2 miljard benadeeld Sidney ontsnapt aan overstromingen Van Kappen: geen politieke druk Likud staakt verzet tegen Palestijnse autonomie officieel ilipijns parlement aanvaardt nieuwe wet met algemene stemmen De SeniorenWinkef A4 oflSTEM COMMENTAAR IENLAND KORT BUITENLAND A5 BUITENLAND KORT ÈRDAG 9 MEI 1996 t van plan toe te geven aan de ek is naar een politieke zonde- op de verantwoordelijke be- Thmitz van Justitie en Dijkstal j mis te verstaan. De regerings- er veel is misgegaan, maar tot hiet bereid te zijn. vrede over de manier waarop tot nu toe met de gegevens uit Van Traa zijn omgesprongen bestreden conclusie dat de vele miskleunen in de IRT-affai- le is geschokt. Topfunctionaris- fouten gemaakt en hebben wil- ■schriften met voeten getreden In zaken schreeuwt om maatre- Iveinig te merken. Afgezien van van het ministerie van Justitie rdelijken op hun plaats blijven j op door falende topambtena- Icht wijzen de coalitiepartijen er- ontslagprocedures voorambte- jun iets diplomatieker verpakte jidelijk. Ook zij willen dat harde n. Er moeten koppen gaan rol- jinisters zijn er terecht op gewe- b hebben gehandeld. Daarnaast starre rechtspositie van vooral i Hun positie is bijna onaantast- I front aan versoepeling van het Jan het niet zo zijn dat ambtena- eeld van falende ambtenaren die [jven zitten, is eveneens fnuikend loor fouten politie bhte kon in maart in Den Bosch Jmdat dit niet op de juiste wijze he hoofdofficier van justitie. De Jevolg van 'onprofessioneel han- restantenbusje bleken niet goed 1 ontsnapte toen de parketpolitie pg vervoerde naar de rechtbank, ens zijn aandeel in een omvang- lenbezit en een poging tot dood de man, die nog steeds voort- feven jaar. ■nde op td en Nederland heeft met de ar- |elopen dagen een belangrijke co- ngen zijn verricht in Den Haag, Ie op het spoor nadat twee vrou- [itinecontrole op het vliegveld van duo reisde vanuit Rio de Janeiro Jh. De twee vrouwen zijn via een nd uitgeleverd. jrden in Nederland nog eens zeven wellicht uit de lucht jlio (VNR) stopt mogelijk vanmid- ens Hans Otte, voorzitter van de Aandeelhoudersvergadering rond Ie nieuwszender uit de lucht moet. Jidom van Veronica en voor de an- Ibedrijf van M. van den Biggelaar, Traaid. VNR is niet boven een luis- Igekomen. Dat is een van de rede- Jen verlies van een miljoen gulden iehlnet-zaak uw vier personen aangehouden in Inde overval op het geldverzamel- op 23 september van het vorig |rs: een vrouw (30) en drie mannen werden opgepakt op verdenking politie aanneemt dat het afkom- Val, waarbij rond de tien miljoen Inu 21 personen aangehouden. r wapenleveranties oenLinks willen van de ministers rking) en Van Mierlo (Buitenland- vermeende wapensteun aan het irunswijk. igeld zou het Junglecommando m ebben aangeschaft. Bij deze trans- igenootschap (ZZG) als dekmantel lat het zendingsgenootschap steun n van Ronnie Brunswijk-3et ZZG dat 'door de complexe situatie m rkomen dat hulpgoederen bij leden htkomen'. nd toegepast justitie worden vervolgd, hangt in arin zij wonen. op 1 augustus 1994 inging, maak ijbelaars vanaf twaalf jaar voor de 'et wordt door officieren van justi- bijvoorbeeld halveerde het anntaj van 169 in het schooljaar 93/vt dissement Maastricht daarentegen irplichtzaken ingeschreven: 34 in rijpen in Suriname' ilde in 1982 samen met de Verenig- ïname ingrijpen om de regering va Rotterdamse CDA-Europarleme :eft dat in 1990 vernomen van eez ;eweest via Suriname's buurland ■oepen gestationeerd zijn, in te gr J 98 mogelijk' wijzigingen optreden', zal het °°k gen gelijke tred te laten houden .-fractievoorzitter Wallage gistere jn partij in Utrecht. wro- lage alvast een claim op de D g aatste jaar van het paarse ka het regeerakkoord van 1994 1S alve koppeling over de hele reg Frans Lindenkamp paiilo - Het bloedbad dat de ge viseerde politie van de Brazili- ,,se deelstaat Para verleden aanrichtte onder 1200 de- kanten, blijkt te zijn bekostigd .'reen collecte onder hereboeren 'deregio El Dorado de Carajas die 170.OOO,- opbracht. demonstranten hielden een verbin- Lsweg bezet. Bij het bloedbad werden ifandloze boeren in koelen bloede met m meer machinegeweren neerge- I I I I DONDERDAG 9 MEI 1996 maaid. Een anonieme getuige heeft de toedracht en achtergrond opgebiecht te genover de Braziliaanse minister van Justitie, Nelson Jobim. De bewindsman - die persoonlijk leiding geeft aan de op heldering van de slachting - heeft het Openbaar Ministerie opdracht gegeven voor een diepgaand onderzoek naar de beschuldiging. De getuige is bedrijfsleider op een groot grondbezit, dat in de buurt ligt van de 'fazenda' Macaxeira. De eigenaar van dit landgoed, dat de manifestanten gekraakt hadden, zou een collecte hebben georga niseerd onder twintig collega-hereboe- ren uit de regio. Met de opbrengst daar van is naar zijn zeggen de moordpartij gefinancierd. In ruil voor 170.000 gulden zou de voor de ontruiming verantwoordelijke kolo nel beloofd hebben minimaal tien actie leiders van de Beweging voor Landloze Boeren (MST) om zeep te brengen. Ook zou hij toegestaan hebben, dat twee huurmoordenaars strategische posities innamen tussen de ME-troepen. Volgens de bedrijfsleider waren zij gehuld in po- litie-uniformen en hebben met scherp geschoten. De getuige/bedrijfsleider weigerde twee dagen vóór de politieactie zijn deel van 8500 gulden te betalen, toen hereboer Plinio Pinheiro Neto hem daarom vroeg. Hij argumenteerde dat hij eerst toestem ming nodig had van zijn baas. Die was echter afwezig. Minister Jobim heeft verklaard diep ge schokt te zijn door de onthullingen. De bewindsman heeft zware politiebescher ming voor de getuige gelast. Er wordt ge vreesd voor een aanslag op zijn leven. De bedrijfsleider heeft alles aan de grote klok gehangen, omdat zijn geweten knaagde. Zowel de grootgrondbezitter als de betrokken kolonel Pantoja - die onder huisarrest staat - ontkennen en noemen de aantijgingen te gek om los te lopen. (efe/rtr/anp) - Het rfement van de Filipij- beeft gisteren een wet ^gekeurd, die de dood- ui mogelijk maakt voor ■t bedrijven van ontucht jtminderjarigen. Dat ge urde een dag, nadat een a Australische zakenman ,ti7 jaar was veroordeeld tgens het hebben van met een dertienjarig teisje. leden tellende Huis van stemde unaniem por oe wet, die pedofilie rang- likt onder de categorie van i ernstige misdrijven. Voor t categorie, waartoe onder jr ook ontvoering, drugshan- 1 en verkrachting behoort, ft dat de doodstraf kan wor- i toegepast. De doodstraf ad in 1994 weer ingevoerd op Fiiipijnen na een golf van ont- «ingen, verkrachtingen en ge- ipende roofovervallen. Institutie lier de nieuwe wet vallen ook die kinderen tot prosti- ïe aanzetten of handel drijven kind-prostituees. De straffen p uiteen van boetes van MOD pesos (ongeveer 33.000 Hen) tot de doodstraf als het üdziek wordt of doodgaat, iiementsvoorzitter Joé de Ven- sa zei, dat de nu aangenomen een oorlogsverklaring in sult tegen pedofielen die de Fi- lijnen tot een toevluchtsoord fa gemaakt. Dat geldt ook vreemdelingen, die mis lik willen maken van in ar- ntde levende kinderen. „We «ten een halt toeroepen aan ze wanstaltige praktijk van die niet alleen de eco- situatie van sommigen «onze landgenoten uitbuiten, zarookde waarden, de moraal bet leven van onze jongeren Scott Walker kan op een stormachtige middag nog wel met zijn 15 maanden oud dochtertje spelen aan de waterkant in Sidney, want deze Australische Stad ontsnapte aan het hele slechte weer, waarvan de staten Nieuw Zuid-Wales en Queensland de laatste weel erg te lijden hebben gehad. Hevige regenval zorgde daar voor overstromingen. FOTO REUTER everoordeling, dinsdag, van de ge Australiër Victor Fitz- tot 17 jaar wegens mis- ivan kinderen was de eerste le uit 1992 daterende Wet lie Bescherming van Kinde- ">g 21 zaken, meest tegen ifinners en Europeanen, zijn in «indeling of moeten nog voor men. i de lopende zaken betreft '23-jarige Nederlandse stu ik L van E., die in januari sa xniet een Duitser werd aange ven wegens het hebben van «met twee minderjarige meis- s Van E., die zijn paspoort ®t inleveren en die op borg- ®i! werd vrijgelaten, wist 1 zijn proces begon, naar «ttand terug te keren. Washington (anp/ap) - De Ver enigde Staten en Israël hebben zeer verbolgen gereageerd op de publicatie van een VN-rap- port, waarin wordt gesteld dat de Israëlische beschieting van een VN-basis in Libanon, waar 91 burgers bij omkwamen, geen vergissing kan zijn geweest. De Nederlandse generaal Van Kappen ontkent, dat er politieke druk op hem is uitgeoefend om de conclusies van het rapport over de Israëlische beschieting van het VN-kamp in Zuid-Libanon af te zwakken. Bij de noodlottige artilleriebe schieting van het VN-kamp kwa men meer dan honderd Libanese burgers om. De conclusie was en is, dat het buitengewoon onwaar schijnlijk is, maar niet geheel uit- gesloten, dat de Israëlische be schieting van het vluchtelingen kamp in Zuid Libanon aan tech nische fouten en vergissingen te wijten is. Na veel politiek touwt rekken heeft VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali het rapport van zijn militaire adviseur, de Nederlandse generaal Frank van Kappen, gepubliceerd. Met name de VS hadden zich tegen de con clusies van het rapport verzet. De belangrijkste indicatie dat de Israëli's opzettelijk het kamp hebben beschoten, is het soort van granaten dat zij hebben ge bruikt. Op een doel hebben zij al leen maar granaten geschoten die exploderen, als zij contact maken. Dat zijn granaten die tegen mili taire doelen worden gebruikt. Maar op het kamp, 140 meter ver derop, hebben zij met fragmenta- tiegranaten geschoten. Die ont ploffen voordat zij de grond ra ken en hebben tot doel zoveel mo gelijk mensen te doden. Generaal van Kappen acht het heel on waarschijnlijk dat per ongeluk een soort granaten op het ene doel terecht komt en de andere soort op een ander doel. Onwaarschijnlijk, maar niet ge heel uitgesloten. Ook de aanwe zigheid van vliegtuigen met ca mera's boven het kamp voor, tij dens en na de beschieting maakt een vergissing heel onwaarschijn lijk. Van Kappen zegt dat hij de Israëli's hierover herhaaldelijk opheldering heeft gevraagd. Maar de Israëli's ontkenden, tot dat de VN met een video kwam. Toen veranderden zij hun verhaal en zeiden dat een vliegtuig na de beschieting de lucht in was ge gaan, maar daar niets mee te ma ken had. Voor de helikopters kon den de Israëli's volgens Van Kap pen geen goede verklaring geven. De Israëli's hadden verder een verhaal over een tweede beschie ting op een doel 300 meter verder op, Maar Van Kappen heeft daar geen inslag van granaten kunnen bespeuren, wel bewijzen dat er van die plek katjoesj a-raketten waren afgeschoten. De conclusie is, dat de Israëli's niet schoten op de plaats waarvan de katjoesja- raketten waren afgevuurd, maar op het kamp, tenzij je de Israëli sche verklaring aanvaardt, dat zij buitengewoon ver naast het doel hebben geschoten. Volgens sommige berichten heb ben de strijders van de Hezbollah na het afschieten van de katjoes- ja's zich in het kamp verborgen en de vluchtelingen als schild ge bruikt. Van Kappen zegt dat de getuigenverklaringen daarover tegenstrijdig zijn. Washington zou er bij de secreta ris-generaal op hebben aange drongen de conclusies van Van Kappen niet te publiceren. De conclusie dat dit rapport op een politiek ongelegen moment komt - nu er een staakt-het-vuren in Libanon is - wordt door veel VN- diplomaten gesteund. Maar poli tieke overwegingen hebben bij Van Kappen geen rol gespeeld. (ADVERTENTIE) Wanneer u een comfortabele fauteuil of bank zoekt biedt De Senioren Winkel u een buitenkansje. Alle showroommodellen worden opgeruimd en zijn tot 50% afgeprijsd. Stoelen, fauteuils en banken voor een fractie van de werkelijke waarde. De show- modellenverkoop start vrijdag 10 mei en duurt zolang de voorraad strekt. Op alle overige modellen krijgt u tijdelijk tot moederdag 10% korting. SHOWMODEL Fauteuil Fitform 305/S Comfortabele fauteuil met voetenbankje. Stoffen bekleding in tijdloos dessin. Een van de populairste fauteuils uit ons assortiment. Direct leverbaar! Normaal 3395,- tijdelijk 2995,- Showroommodellen (direct leverbaar) 1750,- |?W MODEL Fauteuil Oleander |:ts,»ffen bekleding/W ljj®aa' 2000,- tijdelijk 1800,- h^model (direct leverbaar) «MODEL Fauteuil Panda Hal 2575,- tijdelijk 2350,- Wro°mmodel (direct leverbaar) 1495,- 1995,- SHOWMODEL21/: zitsbank Böhm Normaal 3910,- tijdelijk 3495,- Showroommodel (directieverbaar) -Z995," SHOWMODEL Fauteuil Maarten met voetenbankje Normaal 2040,-tijdelijk 1840,- Showroommodel (direct leverbaar) 1495,- Breda, Ettensebaan 27, Tel. 076 - 522 16 10 Openingstijden; ma. - vrij. 8.30 t/m 17.00 uur, za. 10.00 t/m 17.00 uur se/niorenl(rant aan! Bel 010 - 458 21 00 of stuur deze advertentie met uw adres naar: De Senioren Winkel, antwoordnummer 202900 VB Capelle a/d IJssel Kaapstad (rtr/afp) - De Grondwetgevende Vergade ring van Zuid-Afrika heeft gisteren ingestemd met de nieuwe grondwet. Die ver vangt de oude grondwet uit de tijd van de apartheid en de voorlopige grondwet die in april 1994 in werking trad. De overgrote meerderheid van de Vergadering stemde voor de nieuwe wet. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Nationale Party (NP) bereikten pas dinsdagavond overeenstemming over de nieuwe grondwet. Beide partijen hadden lange tijd onenigheid over zaken als de taal waarin het onderwijs wordt gegeven, eigendomsrech ten en het recht van werkgevers om arbeiders de toegang tot be drijven te ontzeggen. De nieuwe grondwet zal in de ko mende drie jaar stapsgewijs wor den ingevoerd, om volledig van kracht te zijn wanneer in 1999 de volgende nationale verkiezingen gehouden worden. De voorzitter van de Grondwet gevende Vergadering, Cyril Ra- maphosa, roemde de 140 pagina's tellende nieuwe grondwet als een triomf voor Zuid-Afrika en de af gevaardigden van de Vergdade- ring die het document hebben sa mengesteld. „Deze grondwet is goed voor in vesteerders en voor de rand (de nationale munt van Zuid-Afri ka)," aldus Ramaphosa. De leiding van de Nasionale Par tij (de partij van de vice-premier De Klerk) beraadt zich daarente gen de volgende week over de vraag, of de NP zich uit de Zuid- Afrikaanse coalitieregering te rugtrekt. Dat heeft een woord voerder van de partij gisteren be kendgemaakt. In de nieuwe grondwet moet namelijk het meerpartijensysteem van de hui dige regering wijken voor een meerderheidsstelsel. De overwe gend blanke NP is samen met de Inkatha Freedom Party van Zu- lu-leider Buthelezi een van de twee kleinere partijen in de door het ANC gedomineerde regering. „Deze nieuwe grondwet luidt de doodsklok over de deelname van meerdere partijen in het besluit vormingsproces op uitvoerend niveau," zei De Klerk woensdag in zijn rede in het parlement. „In plaats daarvan hebben we nu een model waarin de meerderheid domineert. Dat is een fout." Een woordvoerder van de NP zei later dat er in de partij een sterke tendens is om nu de regering van nationale eenheid de rug toe te keren. De aankondiging van de NP dat zij misschien de regering zal verlaten, zorgde voor een koersval van de Zuid-Afrikaanse munt, de Rand, van 4,39 tegen de dollar naar 4,44. Onderwijs In de onderhandelingen over de grondwet bleek de gevoeligste kwestie het onderwijs te zijn. De NP eiste dat in de grondwet zou worden vastgelegd dat kinderen van Afrikaanstalige ouders on derwijs kunnen krijgen op een school die alleen les geeft in het Afrikaans. Zo'n regeling zou de Afrikaners het recht op eigen Afrikaanstalige scholen geven. Het ANC verzette zich hardnek kig tegen de eis, omdat inwilli ging ervan de rassenscheiding uit het tijdperk van apartheid zou continueren. De regeling die uit de bus is gekomen, voorziet in „enkele-taalscholen" als een van verscheidene opties in gebieden waar een bepaalde etnische groep overheerst. De nieuwe grondwet voorziet in een parlement, bestaande uit twee kamers, dat gekozen wordt op basis van het principe van evenredige vertegenwoordiging. Als een partij meer dan 50 pro cent van de zetels heeft veroverd, mag die partij de president leve ren en de regering vormen. Verder is in het ontwerp wettelijk vastgelegd dat de burgers van Zuid-Afrika recht hebben op huisvesting, voedsel, water, on derwijs en gezondheidszorg. Dis criminatie op grond van ras, ge slacht, seksuele voorkeur, leef tijd, zwangerschap of huwelijkse status is verboden. Blanken vormen nog geen 15 pro cent van de bevolking van Zuid- Afrika, maar bezitten meer dan 80 procent van het landbouware aal. Van onze correspondent Brussel De boer die stiekem wat extra hectare land op geeft om zo meer Europese subsidies te krijgen, is een uit stervend ras onder de fraudeurs. Het grote geld wordt ach terovergedrukt door de georganiseerde misdaad, die veel moeilijker op te sporen is. In 1995 werd de Europese Unie voor ruim 2 miljard gulden benadeeld. In 1995 werden 4.700 fraude- van het geleden verlies onder zaken opgespoord, goed voor het transitsysteem. 1,4 procent van de totale EU- begroting. Slechts in 8 procent van die gevallen kon het geld worden teruggevorderd. Dat lijkt weinig, maar volgens com missaris Anita Gradin (fraude bestrijding) ging het daarbij wel om grote bedragen, onge veer de helft van het totale fraudebedrag. Alarmerend vindt Gradin de fraudegevoe ligheid van het Europese tran sitsysteem. Het Europees Parle ment heeft een commissie aan het werk gezet, die eind dit jaar met aanbevelingen moet komen om het systeem en vooral de in ning van invoerrechten en btw efficiënter te maken. Het weg vallen van de binnengrenzen in 1993 en de toegenomen fraude, heeft ertoe geleid dat de lidsta ten miljoenen mislopen. Het meest lucratief is de smok kel van sigaretten, een produkt waarop hoge accijnzen worden geheven. De sigarettensmokkel was in 1995 goed voor de helft De lidstaten hebben grote moeite om de ontdekte fraude gelden terug te vorderen. Dat komt ook, omdat fraude niet in elke lidstaat op dezelfde wijze wordt gestraft, gerechtelijke procedures traag verlopen en fraudeurs spoorloos zijn of fail liet. Europees commissaris Gradin zei te hopen dat bij de herziening van het Verdrag van Maastricht fraudebestrijding een communautaire aangele genheid wordt, een zaak dus van de Europese Unie. De hui dige intergouvernementele sa menwerking mag dan de be strijding verbeterd hebben, ze staat een succesvolle aanpak in de weg. De speciale kliklijn van de Eu ropese Commissie, waar fraude kan worden gemeld, rinkelde in 1995 meer dan 4.000 keer. Tweehonderd tips leidden tot verder onderzoek. Het gratis nummer van de kliklijn in Ne derland is: 06-0224595. Exportverbod Brits rundvlees Brussel - De Europese Commissie in Brussel vindt dat het export verbod voor Brits rundvlees in lichte mate kan worden versoe peld. Volgens de commissie kan het verbod voor afgeleide produc ten zoals gelatine, talk en sperma worden opgeheven als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Het Permanent Veterinair Comité (PVC), dat het voorstel moet goedkeuren, bespreekt het volgende week. Aangeklaagde moslim overgedragen Den Haag - De van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische moslim Zejnil Delalic is gistermiddag in Nederland aangekomen om te worden berecht door het Joegoslavië-Tribunaal. De Duitse auto riteiten, die hem in maart hadden gearresteerd, droegen hem over aan het VN-hofDelalic is de eerste moslim in handen van het tri- bunaal.Delalic wordt ervan verdacht in 1992 aan het hoofd te hebben gestaan van het beruchte moslimkamp Celebici, waar Bosnische Serviërs werden mishandeld en vermoord. Twee ande re moslimverdachten die in Sarajevo zijn aangehouden, worden binnenkort in Den Haag verwacht. Bonn ruziet over nazi-deserteurs Bonn - Het Duitse parlement is het gisteren niet eens geworden over een al lange tijd gepland eerherstel voor deserteurs uit de le gers van Hitier. De parlementscommissie voor Justitie besloot de rehabilitatie yan slachtoffers van de nationaal-socialistische mi litaire rechtspraak opnieuw uit te stellen. De christen-democra- tisch/liberale regering wil geen eerherstel voor personen, die ook volgens de huidige maatstaven strafbaar zouden zijn geweest. De oppositionele sociaal-democraten en Groenen daarentegen be schouwen alle nazi-vonnissen wegens dienstweigering, desertie en ondermijning van de weerbaarheid (verzet) als onrechtvaardig. Top Liberia niet doorgegaan Accra/Monrovia - De Westafrikaanse top in Ghana die een eind had moeten maken aan de burgeroorlog in Liberia, is gisteren niet doorgegaan, omdat de meesten van de negen presidenten uit de regio niet kwamen opdagen. In de Liberiaanse hoofdstad Monro via laaiden de gevechten opnieuw op. Coördinator Eric Thomas van Artsen zonder Grenzen zei, dat de mensen door de hevige ge vechten de ziekenhuizen niet meer kunnen bereiken en dat de zie kenhuizen nu ook zelf worden bedreigd door de vechtende par tijen. Israël herdenkt Duitse nederlaag Jeruzalem - Israël heeft gisteren voor de eerste keer in zijn be staan de overwinning van de geallieerden op nazi-Duitsland offi cieel herdacht. Ruim duizend joodse veteranen uit de legers van de westelijke bondgenoten en de voormalige Sovjetunie en van talrijke partizanengroepen namen deel aan een bijeenkomst bij het Holocaust-gedenkteken Yad Vashem in Jeruzalem. Ook de Is raëlische premier Shimon Peres was aanwezig. Papoea's vragen Nederland asiel Den Haag - Zes inwoners van Irian Jaya hebben gistermorgen in de Nederlandse ambassade in Jakarta politiek asiel aangevraagd. Ze drongen de ambassade binnen en verblijven daar sindsdien. Het ministerie van Buitenlandse Zaken buigt zich over de afwik keling van de zaak. Jeruzalem (ap) - De Likudpartij heeft haar verzet opgegeven tegen de autonomie-akkoorden, die Israël heeft gesloten met de Palestijnen opgegeven. In haar gisteren verschenen verkie zingsprogramma zegt de partij de door de akkoorden gescha pen feiten te zullen erkennen. Tegelijkertijd zegt Likud echter de bouw van joodse nederzettin gen op de Westoever en in de Ga- zastrook te zullen hervatten, als ze de op 29 mei te houden parle mentsverkiezingen wint. Ook zal ze dan slechts onder bepaalde voorwaarden met het Palestijnse Bestuur van Yasser Arafat over een permanente vredesregeling onderhandelen. Likud-leider Benjamin Netanya hu, die premier hoopt te worden, toonde zich de laatste weken al veel gematigder dan voorheen, in een poging de stemmen van wei felende kiezers te winnen. Met de verschijning van het verkiezings programma is deze verschuiving naar het midden officieel gewor den. Verscheidene invloedrijke fi guren binnen Likud, onder wie oud-minister van Defensie Ariël Sharon, hebben gezegd dat de akkoorden de veiligheid van Is raël in gevaar brengen. Likud- parlementslid Benny Begin heeft gezegd dat een partijdie de auto nomie-akkoorden erkent, niet ge schikt is om te regeren. Premier Shimon Peres heeft de kiezers gewaarschuwd zich niet om de tuin te laten leiden door het nieuwe standpunt van Likud en gezegd dat het vredesproces zal instorten, als de bouw van joodse nederzettingen wordt hervat. Volgens hem zal een regering- Netanyahu er miljarden voor uit trekken om het aantal joodse ko lonisten op de Westoever te verd riedubbelen. Er wonen nu onge veer 140.000 joodse kolonisten op de Westoever. Likud sluit de vor ming van een Palestijnse staat in haar verkiezingsprogramma uit. In het programma van de Arbeid- spartij van Peres wordt voor het eerst geen bezwaar meer gemaakt tegen een Palestijnse staat.

de Stem | 1996 | | pagina 5