6 Huursector over 15 jaar bankroet' PHILIPS Door Ex-directeur vreemdelingendienst licht vreemdelingenpolitie door Oefenen in het stof 'Extra geld gemeente die werklozen helpt' Het eerste stoomstrijkijzer dat zindelijk is. HBÜ SÜBI I «aö Pau'0 Het bloedbad Filipijns pa DE STEM BINNENLAND A4 IdESTEM Vertrouwelijk rapport: Minister Wijers krabbelt terug i Bolkestein: ministers na vier jaar weg i DE STEM Rechtsgevoel COMMENTAAR BINNENLAND KORT I militariseerde politie van d |ra,se deelstaat Para and aanrichtte onder I ƒ170.000,- opbracht. I ne demonstranten hielden liesweg bezet. Bij het bloedb ia landloze boeren in koelen 1 louder meer machinegewere I Onder de nieuwe wet vallen i mensen, die kinderen tot pro I tutte aanzetten of handel drij in kind-prostituees. De straf [lopen uiteen van boetes 1 500.0 0 0 pesos (ongeveer 33. [gulden) tot de doodstraf als find ziek wordt of doodgaat. Parlementsvoorzitter Joé de V ecia zei, dat de nu aangenor wet een oorlogsverklaring houdt tegen pedofielen die de lipijnen tot een toevluchtso [hebben gemaakt. Dat geldt [voor vreemdelingen, die n bruik willen maken van in moede levende kinderen. moeten een halt toeroepen wanstaltige praktijk pedofielen, die niet alleen de e nomische situatie van sommi j van onze landgenoten uitbuil maar ook de waarden, de mor en het leven van onze jonge vernietigen. 11 DONDERDAG 9 MEI 1996 Den Haag (anp) - De vorige maand van het ministerie van Justitie naar het adviesbureau KPMG vertrokken topambtenaar H. Nawijn gaat voor zijn nieuwe werkgever in opdracht van Justitie de vreemdelingenpolitie doorlichten. Nawijn was tot voor zijn overstap naar KPMG directeur van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en als zodanig nauw betrokken bij de vreemdelingen politie. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Schmitz over deze 'vreemde constructie' opheldering ver schaft. „Nawijn wordt toch een soort rechter in eigen zaak omdat hij in zijn vorige functie nauw betrokken is ge weest bij de kwaliteitsverbetering van de vreemdelingenpolitie", aldus woord voerder Verhagen van de grootste oppo sitiepartij gisteren. WD-woordvoerder Rijpstra zei in een reactie het 'niet handig' te vinden dat Justitie niet van meet af aan open kaart heeft gespeeld over het vertrek van Na wijn. In eerste instantie liet het departe ment slechts weten dat Nawijn overstap te van Justitie naar het adviesbureau KPMG. Maar dinsdag werd bekend dat de over stap van Nawijn naar het bedrijfsleven niet definitief is. Hij kan eventueel na twee jaar terugkeren bij Justitie. Ook over de opdracht die Nawijn naar nu blijkt bij KPMG voor Justitie gaat ver vullen, werd gezwegen. „Gezien de gevoeligheid van de materie was het beter geweest als er meteen open kaart was gespeeld", aldus Rijpstra on der verwijzing naar de reorganisatie van de top van het departement. De reorga nisatie heeft inmiddels geleid tot het ver trek van zeven topambtenaren. De ambtelijke top van justitie is de afge lopen tijd mikpunt geweest van kritiek, onder andere van de parlementaire en quêtecommissie en van een adviesbu reau. Ook het functioneren van de IND, waar voor Schmitz de politieke verantwoorde lijkheid draagt, is door meerdere instan ties op de korrel genomen, onder andere door de Algemene Rekenkamer en de Nationale Ombudsman. Justitie heeft overigens steeds benadrukt dat Nawijn vrijwillig is opgestapt. Rijpstra zegt zich er nog op te beraden of en op welke wijze hij de kwestie-Nawijn aan de orde zal stellen. Hij wijst erop dat de Tweede Kamer in principe niet gaat over het personeelsbeleid van de depar tementen. Voorts merkt hij op dat Na wijn wegens zijn grote kennis van zaken wel geschikt is voor het project. „Maar de hele gang van zaken komt wel raar over", aldus de woordvoerder van de li berale regeringsfractie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Bij ongewijzigd volkshuisvestingsbeleid en een matige huurontwikkeling dreigt binnen vijftien jaar een bank roet voor de sociale huursector. Talloze woningcorporaties zijn onvoldoende in staat zich op lan gere termijn te bedruipen. Zon der extra maatregelen dreigen binnen vijftien jaar miljardente korten. Dat blijkt uit het nog vertrouwe lijk rapport dat het bureau AB Onderzoek uit Delft in opdracht van het ministerie van VROM heeft gemaakt. Het ministerie Den Haag (anp) - Minister Wijers van Economische Za ken is niet van plan de hoogte van het wettelijk minimum loon ter discussie te stellen in deze kabinetsperiode. Opmerkingen die hij hierover za terdag in een vraaggesprek met NRC Handelsblad maakte, waren bedoeld voor de langere termijn. Tot 1998 acht de minister zich ge bonden aan het regeerakkoord, waarin verlaging van het mini mumloon niet is opgenomen. Wijers zei dat gisteravond in de Tweede Kamer tijdens een door GroenLinks aangevraagd spoed debat. Zijn uitlatingen in NRC Handelsblad moeten volgens hem gezien worden als 'hardop den ken' en 'taboes ter discussies stel len'. Wijers opperde in het inter view het minimumloon af te schaffen en werknemers die daardoor onder het sociaal mini mum belanden met uitkerings- geld een toeslag te geven. De uitspraken van de D66-be- windsman riepen een felle reactie op van zijn PvdA-collega Melkert van Sociale Zaken. „Geen gedu vel met het minimundoon", aldus Melkert maandag tijdens een spreekbeurt in Groningen. heeft gisteren geprobeerd het dramatische beeld dat AB Onder zoek schetst te bagatelliseren. In een officiële reactie op een publi catie van het dagblad Cobouw over het rapport deed het minis terie het onderzoek af als 'uitslui tend theoretisch'. Het zou slechts om een conceptrapport gaan op basis waarvan nog geen conclu sies getrokken kunnen worden. Concept AB Onderzoek ontkende gisteren zelf dat het een concept betreft. „Dit is de uiteindelijke versie van het onderzoek", aldus een van de onderzoekers. Het bureau heeft nagerekend wat op lange termijn het effect is van de brutering, de grote financiële verzelfstandigingsoperatie van de volkshuisvesting die vorig jaar is ingevoerd. Bij ongewijzigd be leid, dus zonder extra steun van het rijk, lijken problemen onaf wendbaar. Vooral als de sector voldoet aan de wensen van de po litiek om voldoende te investeren in nieuw- en herbouw, en in de verbetering van de woonomge ving. De problemen worden extra vergroot bij huurmatiging, zoals de politiek graag wil. Bij een jaarlijkse huurverhoging van 3,8 procent en een uitgebreid investeringsprogramma hebben de corporaties in 2009 een schuld van 7 miljard gulden en een ver lies van 1,3 miljard. Wordt de jaarlijkse huurverho ging beperkt tot 3 procent, dan bedraagt in 2009 de schuld 28 miljard gulden. Het verlies zal zijn gestegen tot 4,4 miljard gul den. Het CD A-Kamerlid Biesheuvel is zeer verontrust over het rapport. Hij heeft staatssecretaris Tommei schriftelijke vragen gesteld. De woordvoerders volkshuisvesting van de andere fracties waren gis teren voor commentaar onbereik baar. CDA-Kamerlid Van der Hoeven wil hiermee voorkomen dat een aantal gemeenten te veel inlevert bij de nieuwe verdeling van geld uit het Gemeentefonds. De Tweede Kamer debatteert ko mende maandag over het wets voorstel van staatssecretaris Van de Vondervoort (PvdA, Binnen landse Zaken), die een andere verdeelsleutel voor het Gemeen- (ADVERTENTIE) EIT VektkouwdÉN )vl/T Til SuMAtSGemANoen Meedogenloos exact maar moooooi! Inventum introduceert een wonder schone personenweegschaal. Stap gerust op de glasplaat en je ziet tot op 100 gram precies je gewicht in duidelijk leesbare cijfers. Weegbereik 150 kg. Werkt op lifetime- i batterij. High-tech weeg- electronica. Topdesign, ook van Inventum dus. 1 Bel voor informatie (0318) 542222 Een zogeheten Chinook-helikopter deed gisteren flink wat stof opwaaien op de Ginkelse Heide. De Luchtmobiele Brigade oefende er met het vervoeren van mortieren ter voorbereiding op het werk in Bosnië. Volgende maand vertrekt de elfde Mortiercompagnie daamaartoe om een compagnie van het Korps Mariniers af te lossen. foto anp Den Haag (anp) - Ministers moeten niet langer dan één periode op hetzelfde ministe rie blijven. Een nieuweling kijkt immers weer fris tegen de zaken aan. Dat zegt WD-leider Bolkestein in een boek van de journalisten Brandsma en Klein over Pronk. De WD-leider zegt er uitdrukke lijk bij dat die stelling 'ook geldt voor WD-ministers'. Deze nieu we Bolkestein-doctrine zou een breuk betekenen met de praktijk zoals die in vorige kabinetsperio des gold. Menig liberaal be windspersoon keerde in een nieuw kabinet terug op dezelfde stek. Zo maakte Van Aardenne na de periode 1977-1981 in 1982 zijn rentree op Economische Zaken. Smit-Kroes plakte er na de eerste termijn op Verkeer en Waterstaat in 1986 nog een periode aan vast. Datzelfde gold voor Korthals-Al- tes op Justitie alsmede voor Gin jaar-Maas als staatssecretaris op Onderwijs en Koning op Finan ciën. Bolkestein heeft zich overigens niet tegen de herbenoeming van Pronk in 1994 verzet, zo zegt hij in het boek. De PvdA wüde de ge dreven sociaal-democraat graag in het kabinet en Bolkestein zag geen reden daar een stokje voor te steken. Ook heeft de WD bij de formatie niet geprobeerd een langer ge koesterde wens, de minister voor Ontwikkelingssamenwerking vervangen door een staatssecre taris, vervuld te krijgen. Volgens Bolkestein had dat vooral een praktische reden: het aantal van veertien ministers was gemakke lijk onder de drie coalitiegenoten te verdelen. Overigens blijkt uit het boek, waarvan een voorpublicatie deze week in Vrij Nederland ver schijnt, dat de PvdA-top Pronk liever op een ander departement had gezien, namelijk het ministe rie van Sociale Zaken. Voor Pronk was dat echter onbe spreekbaar. Nog tijdens de for matie had hij laten weten grote vraagtekens te zetten bij voorne mens als de privatisering van de Ziektewet en de wao. In het boek zegt Pronk: „De grens die ik ge trokken heb, is dat ik het niet persoonlijk wil uitvoeren." (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA in de Tweede Kamer wil gemeenten die zich inspannen om werklozen aan het werk te helpen, extra be lonen. Een proef in Maastricht moet uitwijzen of dit plan haal baar is. EIT VEIUG, VeftrnouwDm Dwlll Eli SUMAlSGmANOtR tefonds wil. In het nieuwe sys teem wordt niet alleen gekeken naar de omvang van gemeenten, maar ook naar zaken als de cen trumfunctie en het aantal bij standsgerechtigden. Bijna twee honderd gemeenten (waaronder Nijmegen, Arnhem en Tilburg) gaan er in deze plannen op voor uit, zo'n vierhonderd andere moeten juist inleveren. Beide groepen hielden gisteren bijeenkomsten om hun kant van de zaak nog eens toe te lichten. In Nijmegen benadrukte de 'Kern groep Voordeelgemeenten' dat de nieuwe verdeelsleutel veel recht vaardiger uitpakt dan de huidige. In veel 'nadeelgemeenten' wer den juist protestacties gehouden, in de hoop dat de Kamer Van der Vondervoort maandag tot aan passingen dwingt. Gebeurt dat niet, dan zouden de gedupeerde gemeenten gedwongen zijn hun onroerend-zaakbelasting (ozb) te verhogen. Voor zo'n 350 miljoen gulden zelfs, voorspelde de Voor- burgse wethouder Ter Heegde in Den Haag. De enige andere mo gelijkheid is een kaalslag van het lokale voorzieningenniveau, al dus Ter Heegde. Het CDA-Kamerlid Van der Hoe ven pleit daarom voor een proef in Maastricht, waarbij de ge meente beloond wordt - via een extra uitkering uit het Gemeen tefonds - als zij meer werklozen aan een baan weet te helpen. Het Azur stoomstrijkijzer van Philips kan niet lek ken, dus maakt geen vlekken meer op uw strijkgoed. Zo ziet uw kleding er altijd schitterend uit. En dat al Tijdelijk gratisAvantGarde. vanaf f 119,-. Maar goed dat het bijna moederdag is. DE REGERINGSCOALITIE is niet van plan toe te geven aan de druk van de oppositie die op zoek is naar een politieke zonde bok in de IRT-zaak. De kritiek op de verantwoordelijke be windslieden Sorgdrager en Schmitz van Justitie en Dijkstal van Binnenlandse Zaken is niet mis te verstaan. De regerings partijen erkennen eveneens dat er veel is misgegaan, maartot een politiek zoenoffer lijken ze niet bereid te zijn. Wel heerst er Kamerbrede onvrede over de manier waarop Justitie en Binnenlandse Zaken tot nu toe met de gegevens uit het rapport van de commissie Van Traa zijn omgesprongen Van Traa trok de door weinigen bestreden conclusie dat de derlandse rechtsstaat door de vele miskleunen in de IRT-affai- re in een crisis verkeert. Het vertrouwen in de rechtsorde is geschokt. Topfunctionaris-1 sen van justitie hebben grove fouten gemaakt en hebben wil lens en wetens wettelijke voorschriften met voeten getreden Een dergelijke bizarre gang van zaken schreeuwt om maatre gelen. Tot nu toe is daarvan weinig te merken. Afgezien van een kleine zuivering in de top van het ministerie van Justitie zijn nagenoeg alle verantwoordelijken op hun plaats blijven zitten. De oppositie stookt het vuurtje op door falende topambtena ren met name te noemen. Terecht wijzen de coalitiepartijen er op dat de Tweede Kamer geen ontslagprocedures voor ambte naren in werking zet, maar hun iets diplomatieker verpakte boodschap was niet minder duidelijk. Ook zij willen dat harde maatregelen worden genomen. Er moeten koppen gaan rol len. De beide verantwoordelijke ministers zijn er terecht op gewe zen dat ze niet erg voortvarend hebben gehandeld. Daarnaast worden zij gehinderd door de starre rechtspositie van vooral de topambtenaren van politie. Hun positie is bijna onaantast baar. In een tijd waarin op een breed front aan versoepeling van het ontslagrecht wordt gewerkt, kan het niet zo zijn dat ambtena ren buiten schot blijven. Het beeld van falende ambtenaren die rustig op hun stoel kunnen blijven zitten, is eveneens fnuikend voor het rechtsgevoel. Gevangene ontsnapte door fouten politie Den Bosch - Een 26-jarige verdachte kon in maart in Den Bosch uit een politiebusje ontsnappen omdat dit niet op de juiste wijze was vergrendeld. Tot die conclusie komt de Bossche hoofdofficier van justitie. De ontsnapping is volgens hem het gevolg van 'onprofessioneel han delen', want de deuren van het arrestantenbusje bleken niet goed vergrendeld te zijn. De verdachte H.V. uit Den Bosch ontsnapte toen de parketpolitie hem vanuit een huis van bewaring vervoerde naar de rechtbank. Hij moest daar terechtstaan wegens zijn aandeel in een omvang rijke handel in amfetamine, wapenbezit en een poging tot dood slag. De rechtbank veroordeelde de man, die nog steeds voort vluchtig is, tot een celstraf van zeven jaar. Justitie rolt cocaïnebende op Den Haag - De politie in Duitsland en Nederland heeft met de ar restatie van negen mensen de afgelopen dagen een belangrijke co caïnelijn opgerold. De aanhoudingen zijn verricht in Den Haag, Amsterdam en Frankfurt. De Duitse politie kwam de bende op het spoor nadat twee vrou wen uit Den Haag tijdens een routinecontrole op het vliegveld van Frankfurt werden gesnapt. Het duo reisde vanuit Rio de Janeiro en had negen kilo cocaïne bij zich. De twee vrouwen zijn via een verkorte procedure aan Nederland uitgeleverd. Na onderzoek door de politie werden in Nederland nog eens zeven verdachten aangehouden. Veronica Nieuwsradio wellicht uit de lucht Hilversum - Veronica Nieuwsradio (VNR) stopt mogelijk vanmid dag al haar uitzendingen. Volgens Hans Otte, voorzitter van de ondernemingsraad, beslist de aandeelhoudersvergadering rond het middaguur of de commerciële nieuwszender uit de lucht moet. Het station is voor de helft eigendom van Veronica en voor de an dere helft van Quote Media, het bedrijf van M. van den Biggelaar, die de geldkraan heeft dichtgedraaid. VNR is niet boven een luis terdichtheid van 0,2 procent uitgekomen. Dat is een van de rede nen dat de zender maandelijks een verlies van een miljoen gulden lijdt. Weer aanhoudingen Geldnet-zaak Duiven - De politie heeft opnieuw vier personen aangehouden in haar onderzoek naar de gewapende overval op het geldverzamel- station van Geldnet in Duiven, op 23 september van het vorig jaar. Het gaat om vier Amsterdammers: een vrouw (30) en drie mannen (28, 30 en 33 jaar oud). De vier werden opgepakt op verdenking van heling van geld waarvan de politie aanneemt dat het afkom stig is van de overval. In het onderzoek naar de overval, waarbij rond de tien miljoen gulden werd buit gemaakt, zijn nu 21 personen aangehouden. Kamer wil uitleg over wapenleveranties Den Haag - PvdA, CDA en GroenLinks willen van de ministers Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en Van Mierlo (Buitenland se Zaken) nadere uitleg over vermeende wapensteun aan het Junglecommando van Ronnie Brunswijk. Met Nederlands ontwikkelingsgeld zou het Junglecommando in de periode 1986-1991 wapens hebben aangeschaft. Bij deze trans acties zou het Zeister Zendingsgenootschap (ZZG) als dekmantel hebben gefungeerd. Ook in 1991 al werd beweerd dat het zendingsgenootschap steun zou bieden aan de manschappen van Ronnie Brunswijk. Het ZZG verweerde zich door te stellen dat 'door de complexe situatie in Oost-Suriname niet valt te voorkomen dat hulpgoederen bij leden van het Junglecommando terechtkomen'. Spijbelwet verschillend toegepast Den Haag - Of spijbelaars door justitie worden vervolgd, hangt in hoge mate af van de plaats waarin zij wonen. De nieuwe leerplichtwet, die op 1 augustus 1994 inging, maak' het mogelijk dat chronische spijbelaars vanaf twaalf jaar voor de rechter worden gebracht. De wet wordt door officieren van justi tie verschillend toegepast. In het arrondissement Breda bijvoorbeeld halveerde het aanw vervolgingen na de invoering: van 169 in het schooljaar 93/9 naar 73 in 94/95. In het arrondissement Maastricht daarentegen werden twee keer zoveel leerplichtzaken ingeschreven: 34 i plaats van 17. 'Frankrijk wilde ingrijpen in Suriname Brussel/Den Haag Frankrijk wilde in 1982 samen met de Verenig de Staten en Nederland in Suriname ingrijpen om de regering va Bouterse omver te werpen. De Rotterdamse CDA-Europarleme - tariër J. Janssen van Raay heeft dat in 1990 vernomen van e agent van de Franse geheime dienst. j FYankrijk zou bereid zijn geweest via Suriname's buur\h Frans-Guyana, waar Franse troepen gestationeerd zijn, integ pen. 'Koppeling ook in '98 mogelijk' Utrecht - Als er 'geen gekke wijzigingen optreden', zal het ook® 1998 mogelijk zijn de uitkeringen gelijke tred te laten houden de lonen. Die verwachting sprak PvdA-fractievoorzitter Wallage gis uit op een bijeenkonist van zijn partij in Utrecht. Met zijn uitlatingen legt Wallage alvast een claim op de Ioei tingsbesprekingen voor het laatste jaar van het paarse ka van PvdA, WD en D66. In het regeerakkoord van 1994 1 sprake van een gemiddelde halve koppeling over de hele reg periode. i„„„r Frans Lindenkamp Imnnstranten, blijkt te zijn een collecte onder h I t de re&io Dorad° C Manila (efe/rtr/anp) - I parlement van de Filif „en heeft gisteren een goedgekeurd, die de doe straf mogelijk maakt vc het bedrijven van ontui met minderjarigen. Dat beurde een dag, nadat een Australische zakenrr tot 17 jaar was veroorde wegens het hebben seks met een dertienja meisje. Het 200 leden tellende Huis Afgevaardigden stemde unan voor de wet, die pedofilie ra schikt onder de categorie ernstige misdrijven. _j categorie, waartoe on I meer ook ontvoering, drugsh I del en verkrachting beho t dat de doodstraf kan w toegepast. De doods: werd in 1994 weer ingevoerd I de Filipijnen na een golf van I roeringen, verkrachtingen en wapende roofovervallen. Prostitutie v V De veroordeling, dinsdag, var 166-jarige Australiër Victor F ild tot 17 jaar wegens n bruik van kinderen was de ee: onder de uit 1992 daterende 1 op de Bescherming van Kin ren. Nog 21 zaken, meest te 'apanners en Europeanen, ziji behandeling of moeten nog vc komen. n van de lopende zaken bet: I een 23-jarige Nederlandse s bent, L. van E., die in januari jaen met een Duitser werd aan houden wegens het hebben jeks met twee minderjarige mi Van E., die zijn paspc I ®oest inleveren en die op bc tocht werd vrijgelaten, voordat zijn proces begon, n Nederland terug te keren. "OWMODEL Fauteuil Olean stoffen bekleding/W s>Ml 2000,-tijdelijk 1800,- SHrv»00mmoc'e' (direct leverba "OWMODEL Fauteuil Panda Sh„, 2575>' djdelijk 2350,- Wroommodel (direct leverba Openir

de Stem | 1996 | | pagina 4