Ministeries faalden in TCR-zaak 4Een tatoeage verandert je leven' Hobin: verdachten blijven ontkennen Moederdag Tip: I )e^e|Hd Taxi voor vogels 4Captain Flintstone9 mag landen op Eelde fellicht parlementair onderzoek na rapport Rekenkamer over tankercleaning DËSTEM BINNENLAND ontkennen elke Vervuild water bereikt komende week Biesbosch de meest komplete staafmixer van Nederland Waardebon 10,- mS «j v? 3ERDAG 9 MEI 1996 J\j Donderdag flinke perioden m^J Rechter verwijst zaak vrouw De Kuijper naar meervoudige kamer zon en vrijwel overal droo. Vrijdag meer wolkenvelden L vooral in Engeland enkel! buien. Langs de Noordzeekust een toenemende noordoosten wind. Maxima van 8 graden hier en daar langs de Noord zeekust tot een graad of 15 Ierland. België en Luxemburg: Op beide dagen perioden met zon. Don derdag nog een stevige noord" oostenwind en in het zuidoos ten eerst nog kans op wat re gen. Vrijdag in het westen mo" gelijk een bui. Middagtempera tuur rond 13 graden-. Noord- en Midden-Frankrijk- Perioden met zon en vrijdag kans op een bui. Donderdag in het oosten ook wolkenvelden en eerst nog regen. Donderdag langs de Kanaalkust nog een stevige noordoostenwind Maxima rond 15 graden, maar langs het Kanaal fors frisser Zuid-Frankrijk: Wolkenvel den, ook af en toe zon en enke le (onweers)buien. Plaatselijk is veel neerslag mogelijk. Maxi ma meest tussen 16 en 21 gra den. Portugal: Perioden met zon en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempe- ratuur rond 19 graden, vrijdag in het noorden wat frisser. Spanje: Perioden met zon en een enkele regen- of onweers bui. Maxima in het noorden rond 15 graden, langs de Cos ta's uiteenlopend van 19 in het noordoosten tot 23 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Tamelijk zonnig, maar aan de noordkant ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 24 graden. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en stapelwolken. Op beide dagen kans op een bui, soms ook onweer. Maxima rond 20 graden. Italië: Geregeld zon, maar ook kans op een regen- of onweers bui, vooral in het midden en noorden. Vrijdag ook elders toenemende buienkans. Maxi ma meest tussen 19 en 25 gra den. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima bijna overal tussen de 25 en 30 gra den. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe wat regen, in het zuid oosten mogelijk ook onweer. Vooral in het westen ook wat zon. Donderdag in het noorden nog een stevige noordoosten wind. Maxima rond 15 graden, in het zuidoosten enkele graden hoger. Zwitserland: Afwisselend wol kenvelden en zon- Kans op en kele fikse regen- of onweers buien. Maxima rond 16 graden. Oostenrijk: Soms zon, soms wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 19 graden. VISITEKAARTJE Remko Weverkrop Ede 'an naam en woonplaats van deze man een andere volgorde de naam van zijn beroep. Wat doet hij voor de kost? in gisteren i, ampere; 2. amoebe, maas, aaron; 3. reet, Ik; 4. kleedkamer, kunne; 5. etre, eelt, roek, jelei, omkeer; 7. gist, eland, leemte; 8. Ariel, '9. beeld, serie, trafo; 10. Ate, ge, taks, te, (tarnen, Irak, stut; 12. Deen, Irene, mep, dra; ir, loot; 14. nar, Dee, inegaal, pa; 15. elk- kap. ibardine; 2. emelt, Eire, toeval; 3. roe, erosie, neteen, telg, anode; 5. obi, degel, demi, ree, aster, sen; 7. emballage, anemie; 8. naam, 9. dader, id, nis, reder; 10. Aser, ooiiet, ankement, eker, al; 12. pak, Ukkel, rasp, lam, naakt, dolk; 14. rol, niet, af, Europa; 15. atap. ©jfs Van onze verslaggever Breda - De vrouw van de voor ver- I duistering en oplichting tot ander- kalf jaar cel veroordeelde Jan de Kuijper, Mies C., moet over enkele maanden verschijnen voor de meer- voudige strafkamer in Breda. Zij ^ojdt verdacht van medeplichtig heid bij de gevallen van oplichting en verduistering waarvoor hij is veroor- ne zakenlieden F. Van Zetten en N. Van r zijn twee van de voornaamste htoffers van De Kuijper. Zij leenden je ex-Roosendaler veel geld. Hij beloof de het geld op korte termijn met de nodi- «e winst terug te betalen. Van Zetten: We hebben dus nooit een cent gezien." de Rotterdammer Van Zetten was de vrouw van De Kuijper vanaf het begin op de hoogte. „Wij hebben daarom aangifte gedaan. Er zijn genoeg mensen die kunnen getuigen dat ze overal vanaf wist. Dat ze bijvoorbeeld bij gesprekken aanwezig was. Zij moet dus volgens ons ook gestraft worden." De beslissing om Mies C. voor de meer voudige kamer te laten verschijnen is ge nomen op verzoek van het Openbaar Mi nisterie, dat gisteren politierechter E. Pfeil vroeg de zaak aan te houden en door te verwijzen. „Omdat het dossier niet compleet is en de zaak alleen al door het vele papier zo complex is dat het me beter lijkt dit aan de meervoudige kamer voor te leggen," meende officier van justitie A. de Veer. Dat stuitte op weerstand van de Bredase advocaat W. Voorvaart, raadsman van Mies C.. „Ik weet niet of de stukken van de echtgenoot in dit dossier thuis horen. Bovendien ben ik verbaasd dat we nu pas, op het allerlaatste moment, dit te horen krijgen." Voorvaart vertelde ook nog dat er al eer der over deze zaak met het Openbaar Mi nisterie gecorrespondeerd was. Maar daar wist officier van justitie A. de Veer weer niets van. „Daar w-il ik me echter niet achter verschuilen. Wel blijf ik vin den dat het dossier pas compleet is als ook de stukken van de echtgenoot bijge voegd zijn." Daar was politierechter E. Pfeil het mee eens. Ook hij ontdekte pas dinsdagavond laat dat er verschillende stukken onbra- ken. „Ik heb niet eens het arrest en von nis van de echtgenoot tot mijn beschik king. En die stukken heb ik in deze zaak toch echt nodig." Voorvaart bleef zich verzetten tegen de doorverwijzing, ook al omdat de meer voudige strafkamer een hogere straf kan opleggen dan de politierechter. Daarom stapte niet veel later F. van Zetten en N. van Peer tevreden van de publieke tribu ne. „Dit is mede op mijn verzoek gevraagd," erkende Van Zetten. „Ik vind dat deze zaak niet thuis hoort bij een politierech ter. Mijn bezwaar is dat een door de po litierechter opgelegde straf vrij gemak kelijk omgezet wordt in een werkstraf. Een politierechter kan maximaal zes maanden geven, de meervoudige kamer kan in deze zaak twee jaar opleggen." De Kuijper, die inmiddels in het Bel gische villadorp Schilde woont, werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf. Door het indienen van een gratieverzoek bij de koningin probeert de zakenman zijn straf ongedaan te maken. Bovendien klopt hij aan bij het Europees Hof omdat hij meent dat er in Den Haag door de Hoge Raad bij de behandeling van het cassatieverzoek fouten zijn ge maakt. Mies C. houdt vol dat ze absoluut niet op de hoogte was van de zaken die haar man deed. Dat kan ze over enkele maanden tegen de meervoudige strafkamer zeg gen. Aanvankelijk zou de zaak 10 sep tember dienen, maar advocaat W. Voor vaart liet meteen weten juist dan op va kantie te zijn. Van Zetten: „De zaak zal in ieder geval voor 24 oktober dienen. Dat moet, omdat anders de zaak verjaard is. Geloof maar dat ik er alles aan doe om dat te voorko men. Als ik dit allemaal weer zie en hoor, word ik alleen maar feller. Ik ga door tot zè hun verdiende straf hebben!" I van onze verslaggever Den Haag - Van het toezicht door de overheid op de tan- I, kerdeaning in de jaren tachtig deugde niets. Ondanks al le waarschuwingen ging de minister van Verkeer en Wa- 11 terstaat (V&W) Neelie Smit-Kroes in Rotterdam in zee meteen dubieus bedrijf. Jijkswaterstaat hield de bouw, subsidieverlening en bedrijfsvoe ring van de 'havenontvangstin- stallaties' (HOI's) nauwelijks in de gaten. De ministeries van TOM en V&W werkten langs el kaar heen. Bij de weinige controles op HOI's werd veelvuldig geconstateerd dat milieuregels aan de laars werden gelapt. Toch namen de ambtelijke en politieke leiding van de betrokken ministeries geen duidelijke acties. Bovendien is het na meer dan tien jaar nog niet gelukt om afgifte van afval door zeeschepen bij' een HOI te bevorderen. Deze vernietigende condusies trekt de Algemene Re kenkamer, na een onderzoek in vervolg op de TCR-affaire, het schandaal van Tankcleaning Rot terdam. Gisteren werd het rap port van de Rekenkamer aan de Kamer gepresenteerd. Hoewel baar naam nergens in het rapport genoemd staat (het gaat om het beleid van 'de minister' en 'het ministerie') wordt de zwartepiet vooral bij de toenmalige VVD- minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gelegd. Maar ook haar opvolger Maij-Weggen, haar toenmalige milieu-collega van T80M Nijpels (ook WD) en zijn opvolger Alders (PvdA) grepen niet of onvoldoende in. Onderzoek SBBA UBA JBApUeq 'inhW d° ®8,'gg||BJj apuo 'jous 'siqaaj pueq 's>|u!| pjoq v maand zal de Tweede Kamer besluiten of er een parle mentair onderzoek volgt. De factie van de SP heeft gevraagd om zo'n onderzoek. Volgens SP- Kamerlid Remi Poppe is daar na bet onderzoek van de Rekenka mer alle reden toe. Zowel oud- mmister Kroes als ambtenaren tarnen dan gehoord worden. Ha Kamervragen en op verzoek w de Kamercommissies voor Weer en Waterstaat en voor Milieubeheer begon de Rekenka mer in mei vorig jaar het onder dek, nadat het TCR-schandaal m volle omvang bekend werd. De voorzitter van de speciale TCR- van de Kamercom- het WD-Kamerlid zei in een reactie dat het mer-rapport een zorge- ®jk beeld schetst van de haven ontvangstinstallaties in Neder- 'Md. Blaauw herinnerde, net als Rekenkamer, aan de Uniser- fflaire aan het begin van de jaren «Mig. Bij dit afvalverwerkings bedrijf bij Moerdijk bleek toen gevaarlijke afval ille- in het water van het wJiep. de Rekenkamer wijst het Ka- mwid erop, dat de toenmalige WatERV°LG VAN V00RpAGINA e[itl de woning is gebeurd, is J s eeds onduidelijk. J. wordt verdacht van betrok- tnT c'e verdwijning van e moord op Robin. Dat geldt de vijf aangehouden fa- vwj83?'3' van hen wordt ervan l. ,acat te hebben geholpen om vtrj C33am van Robin te laten Van een kennis van iL ent- Hij heeft na de tele- "tie-uitzenrii™ jj_ tisi» J neen- feu altZei?ciin8 over de verdwij- S,'We gebeld met de tip «ihetM !ïgezocllt kon worden 3«Msstbos. Daarover heeft de EehnnJa^Se'°pen zaterdag den ti, Zondag is hij aangehou- Mit»1 W<eryan verdacht de staortpif kiïeli'k op een dwaal- fziti!a willen brengen, ana maandag in bewaring. ere zes verdachten zijn minister (Smit-Kroes) beterschap beloofde. Ook nu hebben de hui dige ministers van V&W en VROM maatregelen aangekon digd om hun samenwerking te verbeteren en de handhaving van de milieuregels te intensiveren. Precies hetzelfde beloofden de ministers in 1983. Ook daarover is het oordeel van de Rekenkamer hard: de ministers hebben in de periode 1985-1994 weinig geleerd van fouten uit het verleden. De Rekenkamer onderzocht ook de gang van zaken rondom de an dere HOI's, zoals de Amsterdam se TCA, ATM Moerdijk (voorheen Uniser), Martens in Vlissingen, WM in Terneuzen en in het ge bied van de Waddenzee. Overal werden soortgelijke fouten en te kortkomingen aan de kant van de overheid geconstateerd. ATM Moerdijk Bij ATM Moerdijk trokken de mi nisters zich ook weinig aan van de slechte milieu-reputatie van de betrokken bedrijven. Er werd gewerkt zonder goede vergunnin gen, zonder veel controle, in een sfeer van onduidelijk gedogen. Justitie pakte TCR al eerder aan. Na een strafrechtelijk onderzoek volgde een inval bij het bedrijf in 1993. Op het terrein werd een enorme hoeveelheid chemisch af val aangetroffen, installaties en boekhouding bleken een puin hoop. In oktober vorig jaar ver oordeelde de rechtbank in Rot terdam de drie eigenaren en drie medewerkers van TCR tot gevan genisstraffen tot zes jaar. Zij wa ren schuldig bevonden aan on dermeer het op grote schaal ille gaal lozen van 900 ton zwaar ver ontreinigd afvalwater in de Rot terdamse haven. Overheid De rol van de overheid, oud-mi nister Smit-Kroes voorop, kreeg in dat proces veel aandacht. De officier van justitie sprak toen van 'een goedgelovige overheid'. Toen in Rotterdam een havenont vangstinstallatie opgericht moest worden liet de minister van Ver keer en Waterstaat (Smit-Kroes) zich, achteraf gezien, leiden door verkeerde zuinigheid. Financiële overwegingen gaven de doorslag om, tegen alle adviezen en waar schuwingen in, in zee te gaan met de gebroeders Langeberg die met hun Amsterdamse TCA al een twijfelachtige milieureputatie hadden. De minister sprak wel het voornemen uit de tank cleaning 'niet af te laten glijden naar milieucriminaliteit' en zei te vertrouwen op effectief toezicht. Dierenpark Amersfoort beschikt sinds kort over een speciaal transportmiddel om vogels te vervoeren. Het geval is 'Lorre-wagen' ge noemd. Met het gevaarte worden 's morgens vijftien ara's, kakatoes en amazonepapegaaien uit hun slaapverblijven naar hun stek in de dierentuin gebracht. foto anp gisteren voorgeleid en ook voor tien dagen in bewaring gesteld. Vandaag gaat de Koninklijke Marechaussee uit Woensdrecht met 25 mensen assisteren bij het uitpluizen van de 2000 ton huis vuil die tussen de woensdag van de verdwijning en de vrijdag daarna apart is opgeslagen op de regionale vuilstort in Zevenber gen. Dat afval is afkomstig uit vrijwel alle gemeenten van het Stadsgewest Breda. Afgelopen zondag vonden poli- tie-agenten stoffelijke resten van het lichaam van de verdwenen peuter op de vuilstort. Van een begrafenis kan echter geen spra ke zijn, zo lang het zoeken door gaat. Dat gebeurt zeker vandaag en mogelijk ook nog morgen. Tot nu toe hebben in totaal 350 agen ten van de politieregio Midden- en West-Brabant tussen het huis vuil gezocht naar het lichaam van Robin. Door Aad Luymes (anp) Amsterdam - „Het voelt als of je een harde klap krijgt met een stok, maar het gloeit wel een beetje langer na." De Amsterdamse tatoeëerder Henk Schiffmacher be schrijft beeldend de manier waarop hij in Borneo op pri mitieve wijze een tatoeage op zijn been liet aanbrengen. Ter illustratie laat hij zijn broek zakken. Naast hem in een vitrine liggen naast elek trische tatoeagemachientjes de primitieve, harkvormige gereedschapjes uit Borneo. De vitrines maken deel uit van het Tattoo Museum aan de Oudezijds Achterburgwal dat morgen in Amsterdam geopend wordt in een voormalige likeur stokerij. Een toepasselijke plek vindt Schiffmacher. De rosse buurt is vanouds immers een plek voor zeelieden die een mooie tatoeage weten te waar deren. Bovendien heeft het ge bouw allure met een goede uit straling op deze 'wat lawaaiige kunstvorm', aldus Schiffma cher. Hij runt op de Wallen al acht tien jaar zijn tatoeageshop. Ter wijl hij het handwerk nu groten deels overlaat aan jongere me dewerkers, besteedt Schiffma cher al zijn aandacht aan zijn jongensdroom, een eigen mu seum. Hier krijgen alle attribu ten die hij gedurende zijn vele reizen heeft vergaard een plaatsje. Naast honderden boeken, foto's en etnografische apparatuur be vinden zich hier ook stukjes ge tatoeëerde mensenhuid van westerse zeelieden die op Java zijn gevonden. Pronkstuk van dit eerste Tattoo museum ter wereld vormt een stuk huid op sterk water van een Amerikaan se walvisvaarder uit 1850, dat Schiffmacher ooit op een veiling Tatoeëerder Henk Schiffmacher toont een stuk getatoeëerde huid van een Amerikaanse walvisjager uit circa 1850. foto anp op de kop tikte. Schiffmacher geniet onder zijn artiestennaam Hanky Panky internationaal grote faam. Zo zette hij een ta toeage bij de zanger van de Amerikaanse band The Red Hot Chili Peppers, met wie hij een tocht door de jungle van Borneo maakte. Ook de hoes van de akoestische cd The Naked Truth van de Nederlandse groep Gol den Earring is van zijn hand. Hanky is een autoriteit op het gebied van de lichaamsversie ring. Meestal kan hij de stijlen van collega's herkennen. Ook kan hij vaak inschatten in welk land een bepaalde huidtekening is aangebracht. „Een tatoeage zegt vaak iets over de cultuur van een land." Ook de politie weet Hanky Panky te vinden als er in de hoofdstad weer ergens een lijk is ontdekt. „Een tijd ge leden vonden ze hier aan de overkant een lijk dat er al acht jaar lag en helemaal was ge mummificeerd. Ze kwamen bij me met een stuk getatoeëerde huid dat helemaal opkrulde," lacht Panky. „Het bleek een Duitser te zijn met een tekening van een Bokkenrijder (een rover uit de achttiende eeuw) met in zijn hand een kaars met de tekst 'de duivel is mijn leider'." Tijdens zijn vele reizen op zoek naar tatoeages ontdekte Schiffmacher dat mensen in oude, primitieve culturen meestal een symbolische waarde toekennen aan huidtekeningen. Zo krijgen jongens in Borneo die als initiatie een lange, gevaarlij ke reis door het oerwoud hebben gemaakt op de schouderbladen een motief van de Boenang-Ter- ongbloem. Deze bloem koos Schiffmacher ook als embleem voor zijn museum. Vaak wordt een tatoeage be schouwd als een talisman. Zo la ten vissers op Hawaï een dolfijn op hun dijbeen aanbrengen, om de haaien op afstand te houden. Rode-Khmersoldaten van de communistenleider Pol Pot, die in de jaren zeventig Kampuchea regeerde, droegen tatoeages die hen moesten beschermen tegen kogels. Berbervrouwen hebben vaak tatoeages op hun slapen te gen hoofpijn en om het zicht te verbeteren. Tatoeages op han den zijn goed tegen reuma, ter wijl een blauwe tekening in de liesstreek de kansen op de ge boorte van een jongetje aanmer kelijk zou verhogen. De Westerse mens die een ta toeage laat zetten, doet dat ter verfraaiing. „Maar het is ook een vorm van non-verbale com municatie. Met een tatoeage geef je een stukje van jezelf bloot. Het zegt veel over iemand als die onder de vlinders zit of onder de doodshoofden." Schif fmacher vertelt van een man 'die de kracht nog niet had om het vel van zijn pudding te trekken', maar wel een groot pantermo- tief koos. Volgens Schiffmacher kan een stoere tekening iemand meer zelfvertrouwen geven. Het ver baast hem dan ook dat psychia ters nog nooit hun patiënten naar zijn Tattooshop hebben ge stuurd voor een imponerende huidschildering die hun eigen waarde zou vergroten. „Als je getatoeëerd bent, veran dert je leven. Je leert ermee te spelen door bewust te provoce ren of juist niet." Hij vertelt dat hij ooit in Japan een overvolle bus binnenstapte en zijn mou wen opstroopte. „De mensen za gen de tatoeages en dachten dat ik een lid ben van de Yakuza, de Japanse maffia en ze vlogen van hun stoel. Soms is het beter de tekeningen te bedekken. „Als je de douane passeert, is het niet zo slim beide armen naar buiten te laten hangen." In Indonesië kan een tatoeage heel gevaarlijk zijn. Zo werden op Java begin jaren tachtig door de politie duizenden getatoeëer de mensen gedood. De tatoeages zouden erop duiden dat de dra ger ervan lid was van een be paalde criminele bende. Zijn eigen blauw gekleurde ar men ziet hij vooral als 'tekenen van het leven, als souvenirs van het bestaan'. Met elke reis komt er een tekening bij. Schiffma cher is niet bang dat hij erop uit gekeken raakt. „Het is een deel van jezelf geworden, waarmee je moet leven, zoals iemand ook met een kapotgezopen lever of afgezette teen moet leren leven. DONDERDAG 9 MEI 1996 A3 Assen (anp) - Vliegenier Wim de Nijs, alias 'Captain Flintsto ne', mag van de rechtbank in Assen weer opstijgen van en lan den op vliegveld Eelde. De Luchtverkeersbeveiliging (LVB) op Eelde moet vanaf mor gen weer klaringen aan De Nijs verstrekken. Bestuursrechter mr. A. Lennaerts achtte het besluit van de LVB van 22 maart dit jaar om De Nijs deze klaringen voortaan te weigeren, ongegrond. Het conflict was op dat moment nog niet geëscaleerd, tot dan toe ging het voornamelijk om het Franse en Texaanse ac cent waarmee De Nijs tegen de verkeerstoren sprak. Deze grappenmakerij van Cap tain Flintstone mocht volgens mr. Lennaerts echter nog niet leiden tot de zwaarste sanctie, een schorsing voor onbepaalde tijd. Temeer omdat De Nijs van de LVB geen kans had gekregen zijn bezwaren in een formele hoorzit ting te uiten. „Hoewel het gedrag van De Nijs en zijn aandeel in het conflict on acceptabel zijn, draagt de LVB ook schuld," zo zei mr. Lennae rts. „Als De Nijs zich zo ernstig heeft misdragen dat de zwaarste sanctie zou passen, dan zouden zijn bevoegdheden toch al ontno men moeten zijn door de Rijks luchtvaartdienst RLD," aldus de bestuursrechter. De LVB sluit desnoods de poorten van het vliegveld om De Nijs tegen te houden. „Maar zover is het nog niet. Want deze uitspraak is nog niet het eind van het liedje. Er lo pen nog zaken tegen De Nijs," al dus een woordvoerder van de LVB. De woordvoerder doelt op een strafzaak tegen De Nijs naar aanleiding van een van zijn re cente capriolen. Die zou volgende week maandag voor de politie rechter in Assen spelen maar is verdaagd. Verder organiseert de LVB alsnog een formele hoorzit ting waarin De Nijs zijn bezwa ren tegen het besluit van 22 maart kenbaar kan maken. Deze hoorzitting vindt volgende week woensdag plaats op Schiphol. VERVOLG VAN VOORPAGINA In de Maas bij Eijsden (Limburg) is deze week de hoogste concen tratie van diuron ooit gemeten: 4,8 microgram per liter, terwijl de maximaal toelaatbare norm voor het milieu 0,35 en voor drinkwater 0,1 is. Het bedrijf verwacht dat dit vervuilde 'wa terpakket' over twee a drie we ken de bekkens in De Biesbosch bereikt. Diuron heeft het WBB de afgelo pen jaren al vaker parten ge speeld. Met name gemeenten ge bruiken dit onkruidbestrijdings middel in het openbaar groen en op de bestrating. „We moeten nog af wachten of het om een piek van één dag gaat, maar de situa tie lijkt erg op 1993, toen we de inname zes weken moesten stop pen," aldus het waterwinnings- bedrijf. Volgens de metingen in de Maas komt 50 procent van het diuron uit België, 10 procent uit Duits land en 40 procent uit Nederland. Overigens verwachten de water- winningsbedrijven die het van het grondwater moeten hebben geen problemen. Volgens een woordvoerster van het Waterlei dingmaatschappij Noord-West- Brabant onttrekken de twaalf aangesloten bedrijven het water van een diepte van honderdvijftig tot tweehonderd meter. „De hui dige droogte heeft geen invloed op een dergelijke diepte," aldus de woordvoerster. (ADVERTENTIE) De Braun staafmixer MR 555 CA Staafmixer voor soepen, sauzen en milkshakes Hakmolen voor uien, kruiden en babyhapjes Garde voor slagroom en eiwit 200 Watt Variabele snelheid Maat-/mengbeker en wandhouder U stuurt deze waardebon samen met een kopie van het aankoopbewijs en het originele registratiebewijs (laatste pagina gebruiksaanwijzing) in een gesloten, voldoende gefrankeerde envelop naar: Braun Nederland B.V. - Staafmixer-aktie - Postbus 351 - 2280 AJ RIJSWIJK 10,- wordt vervolgens op uw rekening overgemaakt inzendingen dienen voor 10 juni 1996 binnen te zijn. Postcode/Plaats: I I Bank-/Girorekeningnr: Deze aktle is geldig voor de Braun staafmixer MR 555 CA gekocht in Nederland in de periode van 1 mei I tot 31 mei 1996 Onvolledige inzendingen worden niet in behandeling genomen Maximaal één waardebon per I produkt per persoon Niet geldig in combinatie met andere Braun akties erv/of aanbiedingen. L Wordt dit land nou steeds ingewikkelder of word ik steeds simpeler? Mogen nog niet toegelaten asielzoekers nou wel of niet geslachtsoperaties ondergaan? En als iemand een drug wil gebruiken die dodelijk kan zijnmoeten we dat dan wel of niet verbieden? Is een falend justitieel apparaat mans genoeg om de fouten in zijn eigen functioneren op te sporen? En wat moet ik doen als ik in geval van nood mijn huisarts bel, maar die op verdenking van moord gevangen zit? Vroeger had je van dat soort vraagstukken geen last en was het leven overzichtelijk. Nu moet je je bij het kopen van een huis zelfs al afvragen of dat aardige oudere echt paar straks niet alsnog een tuin vol krijsende kinderen zal hebben. Dat die vraagstukken er zijn, is misschien niet eens het ergste. Vervelender is het dat je ook geacht wordt er over mee te kunnen praten en daarbij niet al te eenvou dig mag overkomen. Al is de bureaucratie natuurlijk weer wel zo helder dat in de statistiek wordt verwerkt dat er een asielzoekster min der en een asielzoeker meer is. Wat dat betreft word je hoe dan ook in de staat opgenomen. Maar voor het overige wordt het alsmaar moeilijker om ergens nog een touw aan vast te kunnen knopen. Wil je werkelijk nog in deze samenleving kunnen meedoen, dan heb je, ook als autochtoon, om de vijf jaar een in- burgeringscursus nodig. MERIJN

de Stem | 1996 | | pagina 3