t Begtjnfje de stem Grenslandpad kronkelt zich grillig, maar mooi van Sluis naar Valkenswaard slecom beleefd aanbevolen Vette handen Proef otste specialist geopend estival toe >149554 Forten Landgoederen Wegdromen In Noorderligt in Tilburg vindt zaterdag de finale van het rock- concours de Wraak van Brabant plaats. Mamma uit Roosendaal is er een van de kanshebbers. In Zundert vindt dezer dagen het festival 'Live in Zundert' plaats. Mother's Finest is er de topattractie. Britse, droge humor wordt op zaterdagavond 11 mei in het Bre dase Chassé Theater gepresen teerd door The Right Size, een Britse comedy-groep. Stef Bos brengt op zondag 12 mei in Chassé Theater Breda zijn vierde theaterprogramma Scha duw in de nacht. JOEKA brengt In het Zuidland- theater in Terneuzen volgende week de muziek- en dansproduk- tie Always Rhythm. De voorstel ling gaat over de geschiedenis van de popmuziek. Onder leiding van Jaap van Zweden, die tevens als solist zal optreden, speelt vanavond Het Brabants Orkest in het Chassé Theater in Breda. i, donker eiken, blank gepati- kersen, gekleurd eiken en... en. Uitsluitend kwaliteit I JNIJNENBERG 6, 076-5877755 I GIDS I wde hand van de Stich- L Lange-Af stands-Wan- 'en trekken steeds 0 mensen de Neder- Use natuur in. Ze kun- '.tnnu ook beginnen in het eeuws-Vlaamse Sluis, jaar ligt begin of eind van ,et 294 kilometer lange IGrenslandpad dat zich langs de grillige grens met jelgië naar Valkenswaard ijjgert. Langs Bergen op wm waar het pad van- tog officieel geopend Itordt. uRomainvan Damme 'ik Kobus' heet het zelfbedie- over de Damse Vaart, atltje in het West-Zeeuws- „tense grensgebied waar Neder- Ijet België elkaar vriendelijk de laid reiken. et pontje brengt je over het ka al dat Napoleon Bonaparte tus- i 1812 en 1814 door Spaanse liet graven. Hij Kt Brugge verbinden met de zee. lier kwam het niet, want nadat i verslagen was werd het iaal niet verder gegraven dan tot fi Egt het er als een kaarsrechte mp in een landschap dat zwan- f van geschiedenis is. Sinds eeu- liser gevochten tegen landvero- itars en de zee die immer op de ig. In het stadje Sluis ligt die Medenis nog altijd voor het op- je er in het centrum op het Wal- ii vertrekt voor de 294 kilome- «snaar Valkenswaard wordt uit- raiid door Johan Hendrik van Jè, de man die in 1864 het Nieuw prdenboek der Nederlansche iilmetmeer dan 100.000 woorden ld drukken. |ij stuurt je onmiddellijk naar de amper een paar kilometer in het stadje dat toerisme hoog in tondel heeft staan. Je loopt er ir de grens die zich herkenbaar ;t door een van de 338 grens- _i de Damse Vaart die je 'debuurt van de Sint Donaashoe- |Mt de 'Ik Kobus' dus oversteekt. ter tussen prachtige namen Machtegaal, Keukel en Pannepolder naar Een wat Mig weggelegd dorpje F een groots verleden, fl ligt in Meetjesland, «Lo een mooie naam fantasie prikkelt. 'naam zou ontleend paandestrookvormi- f percelen die meestal echt op de verbin- i staan. Meet (kent dan reep, een Het schitterende decor van de Pannenhoef. Op de grens tussen wandelen en dromen ligt op Bel- 1 grondgebied, pal fc de grens tussen «is en Sas van Gent, B het eerste industrie- van Zeeland en Ptijd met de langste ''brug van West-Eu- Die brug ligt over f drukke kanaal van B'naar Terneuzen. Grenslandpad daar via pitto- dorpjes als Heille fMdewaardetoenma- gin Wilhelmina op 13 1945 na de oorlog weer voor °~t voet op Nederlandse bo- i, te' ^*egnaar Sas van gent wandel je ^schitterende kreken waarvan «Prekreek met zijn 63 hectare Belgische Sint-Jan-in-Ere- r'grootste is. Dorpjes als Boek ten Assenede liggen er in stil- kenlandschap fraai bij en zijn "ik geliefd bij wandelaar en Bij Bergen op Zoom is het een knooppunt van wandelpaden. foto de stem/ben steffen Bij Sas van Gent passeer je weer een grens. Je stapt er Oost-Zeeuws- Vlaanderen binnen. Het geurt er nadrukkelijk naar België dat voor de Zeeuws-Vlaming veel gemakke lijker bereikbaar is dan de rest van Nederland. Dan moet je immers de Westerschelde over. Rustpunt in het Grenslandpad dat de kerncentrales van Doel en om vangrijk industriegebied van An- «r indijk bij Walsoorden is rond 1180 aangelegd als zeewering. mtwerpen mijdt en zich daarom via een ruime bocht naar de brede ri vier buigt. In die bocht passeer je Overslag, Rode Sluis en zes forten die aaneengeregen zijn in de forten linie. Je loopt er over de goed be waarde vestingwallen van Hulst waar Reynaert de Vos je verwel komt. Over oude dijken die vroeger het water moesten keren, maar nu sla pend mooi liggen te zijn, wordt de wandelaar naar alweer een grens van Zeeuws- Vlaanderen ge leid. Ongeveer vijf kilometer breed en altijd anders. Impo sante zeesche pen zoeken er een weg naar Antwerpen, soms gadege slagen door een zeehond die zich er in middels weer thuis voelt. De veerboot zet je aan de andere kant af op de grond van Zuid-Be veland. Scha kel tussen Zeeuws- Vlaanderen en de rest van Ne derland. Het foto wim KooiJMAN Grenslandpad gaat er verder langs de boor den van de Wes terschelde en steekt bij Bra bant het Schel- de-Rijnkanaal over. Daar laat Noord-Brabant zich meteen van zijn mooiste kant zien. Het moerasachtige natuurreservaat Het Markiezaat ligt er uitnodi gend bij, maar je mag er alleen naar kijken. Be treden is er niet bij. Het reser vaat is het do mein van onge veer 150 runde ren en 20 paar den die er gezel schap hebben van talloze vo gelsoorten. Zelfs de zeearend is er wel eens te zien. Een eindje verderop ligt Bergen op Zoom, meeste westelijke stad in Noord-Brabant. Ook alweer zo een stadje waar de historie en gastvrij heid van afdruipt. Logisch dat het een kruispunt van de Lange-Af- stand-Wandelpaden en andere (Eu ropese) routes is. De Markiezaatstad is omgeven door landgoederen en bossen die de wandelaar van het Grenslandpad het gevoel geven dat de bewoonde wereld wel erg ver weg is. In werke lijkheid ligt die wereld om de hoek. Heimolen bijvoorbeeld, het ge huchtje dat de herindeling vreest en niet naar Bergen op Zoom wil. Of Wouwse Plantage waar de voet balclub met de mooiste naam van Nederland speelt, FC Rimboe. Je loopt er over smalle asfaltwegen die veranderen in zandpaden of gras paden. Je ontmoet er De Zoom, het vroegere Moervaart. Een naam die weer verwijst naar de turfwinning in deze contreien. Langzaam maar zeker kronkelt het Grenslandpad weer richting België. Bij het Belgisch landgoed Paarden- hoek balanceer je op de grens in een straat die maar één naam kan heb ben, Grensstraat. Het brengt je bij grenspaal 241, in de buurt van Essen en wat verder Nispen. Ooit de hoofdstad van de heerlijkheid Nispen die in de mid deleeuwen van de abdij van Ton- gerlo was. Het is het voorportaal van de Nederheide. Prachtig wan delgebied met dreven en vennen. Zoals het in de streek gekoesterde Rozenven. Het kan er zo onwaar schijnlijk rustig zijn dat zelfs het dorpje Schijf een wereldstad lijkt. In werkelijkheid is het een dorpje met 1250 inwoners. Een voormalig turfstekersdorpje waar de inwoners nu apetrots zijn op het bloeiende verenigingsleven. Het zijn van die oases in een jachti ge wereld die blijkbaar niet zoveel vat heeft op het grensgebied van Brabant. Je kunt er heerlijk weg dromen tussen beuken en eiken die een laantje omzomen en langs sap pige weilanden. Die stilte en rust kun je ook vinden in het Trappis tenklooster waar men kan deelne men aan medidaties. foto de stem/ben steffen Het is de poort naar landgoed Pan nenhoef, vroeger een vochtig heide gebied met vennen. De Pannenhoef uit loop je richting Rijsbergen door een open gebied dat naadloos aan sluit op de Baronie van Breda. Die stad zelf ligt niet op de route, al kan een uitstapje naar de hoofdstad van de Baropie uiteraard moeiteloos in gepast worden. Later kun je die stadse vermoeie nissen weer laten verdwijnen in de landelijke omgeving richting Gal- der, langs de inmiddels immens po pulaire Galderse Meren, en langs de Boven Mark die de wandelaar weer dicht bij de grens brengt. En opnieuw in gebieden van heide, vennen en bossen waarin landgoe deren als de Hondsdonk en Valken berg liggen te pronken. Pareltjes in de Strijbeeksche Bosschen, Prin senbosch en Chaamse Bosschen. Bij warm weer kan er stil gehouden worden bij recreatiegebied Het Zand voor een verkwikkende duik. Een beetje opfrissen voor de laatste etappes die de wandelaar de Kem pen in loodst. Tot in het hart van Valkenswaard, de Markt waar de laatste meters van het 294 kilome ter lange Grenslandpad liggen. Grenslandpad, Lange-Afstand-Wan- delpad 11. Sluis-Valkenswaard 294 kilometer. Uitgegeven door Stich ting LAW, Amersfoort. Verkrijgbaar bij de gespecialiseerde boekhandel. ANWB-kantoren en VW's, buitens portzaken en de Stichting LAW. M DONDERDAG 9 MEI 1996 DEEL I 'Die vrouwen gooien hun as op de grond. Vinden ze dat normaal of zo?' En inderdaad, ons was het nog niet opgevallen, maar doch ter van twaalf heeft gelijk: het rokende deel van het uitgebreide gezelschap dames aan de ruime toog heeft geen asbak nodig, nu ze zo'n grote vloer bij de hand hebben. Als.even later blijkt dat de dames grand café Klaarenbeek in de zuid-Bredase wijk Ginne- ken niet benutten om er te eten, doch slechts voor een snel drankje aan de toog om daarna weer verder te gaan, is er in ieder geval een tje die dat niet erg vindt. Er mag dan in Ne derland weer wat meer gerookt worden (re cent onderzoek heeft dat schijnbaar uitge wezen), aan veel kinderen is de ook op school uitgedragen anti-lobby welbesteed. Hoor ik daar iemand zeggen 'wacht maar tot ze een jaartje ouder is'? Klaarenbeek is behoorlijk ruim, groot ge noeg in elk geval om - naar onze maatstaven - van de naburige rooksters geen last te heb ben. Het is een diep pand, waar daglicht al leen via een raam aan de voorkant naar bin nen komt. Van fel kunstlicht zijn ze er ken nelijk niet gediend, waardoor het achterin nogal donker overkomt. De 'Ik Kobus' heet het zelfbedieningspontje over de Damse Vaart. foto wim kooijman Het is - ook op dat gebied - natuurlijk maar net waar je van houdt. Wij zijn in ieder geval blij dat we, deze zaterdag in het erg vroeg van de avond, een plaatsje vrij vooraan in de zaak hebben gekregen, omdat we graag goed zien wat we eten. We hadden een uurtje van tevoren gebeld en mochten blij zijn dat we om een uur of zes een tafel voor vier konden krijgen. Wel moesten we beloven tegen ach ten al weg te wezen, 'want dan heb ik die ta fel nodig'. Volle bak dus. Voor ons geen pro bleem, we gaan voor een betrekkelijk snelle hap. En die krijgen we. Een lekker vers stok- broodje met kruidenboter (ƒ4,50) vooraf; gaat er bij een glaasje altijd in. Dat geldt ook voor het hoofdgerecht van vader en dochter: spare-ribs, vroeger slachtafval om snert van te koken, tegenwoordig een in veel zaken ge serveerde lekkernij voor wie geen hekel heeft aan vette handen. Hier zijn ze er in twee varianten: zoet of heet, beide 18,50. Wij beiden vinden beide lekker, waar we achter komen doordat de juffrouw zich ver gist bij het opdienen. Vader wilde hete en kreeg zoete, en andersom. Intussen knoeit moeder lekker met haar gamba's 29,50), ook al zo'n gerecht waarbij je een vinger kommetje met citroen niet kunt missen. Zoon (9) houdt het op frites met kroket en appelmoes, hier op de kaart aangeduid als kids food 7,75). Ze houden hier van de VS, en dan met name het zuiden, schrijven ze op de kaart. Zoons toetje heet, even toepasselijk, kids ijs (ƒ4,75), dat met vuurwerk geleverd zou worden. We moeten er wel even aan herin neren, maar dan staat er toch een brandend sterretje in zijn ijsje. Verder doen we het met een Brusselse wafel met verschillende soor ten zoetigheid, een ijsfestijn en een Irish cof fee. De totaalschade bedraagt een kleine 130 gulden. En daarvoor hebben we nog wijntjes en sinas gehad ook. PO I Klaarenbeek, Ginnekenweg 230. Heven dagen per week open, geen lunch.

de Stem | 1996 | | pagina 29