Philips moet CAO-overleg hervatten' A NedCar in het rood door aanloopverlies Gasunie kan flink deel markt kwijtraken West-Brabantse bedrijven welkom bij Rotterdams IT-project ffifSr* (?>str Nederlanders lenen steeds vaker geld Executie verkoop Caissières van Zeeman krijgen geen stoel Oprichter van bedrijf Schön trekt zich terug Containerverhuur A. Helmer B.V. Tel. 076-5140857. Perkplanten zanger/gitarist en ftorie 3AIM ier [ires is 30 iop- iauto's aller- pjs. IT tuk? 740 uren_ INT tsen P iwielers FRANSE ALPEN Maaskant Reizen Speedcruiser Avento 495 TL Stucwerk SCHILDER 06-022 23 26 Loodgieters CV monteurs electromonteurs Tecpool Kleintje Belastingdienst DESTEM ECONOMIE A7 Inders gaat personeel staken Koeienziekte kost sector een miljard KOP MUNT Totaal-oorlog ECONOMIE KORT öud-topman Barings 3 jaar verbannen Geding Nutricia tegen Dierenbescherming Wisseling in Euretco-directie Sociale werkplaatsen in geldnood X 58 17u 799 Iwijk Icia- lan 16- 4 kinderfetsen, 1 d^T en herenfiets, skelter oifis 560059. lb5_ Te koop: Tomatenplanten, Kom- kommerplanten, Sla en An dijvie, Selplerieplanten J.van Steen, Oude Bredaseweg 33A, Bavel Tel. 016T-431612 ["EN torn. Goede kleuren TV, 4 jaar oud, 60 cm hoog, 4tb cm br 50.-. 0165-533894" Dans en showorkest zi?ekt Tel. 0167-565370 Piano LORENZ donker eiken, af te halen 200 - 076-5613529. Irdam pn. |nip. eland pen 1576 20326 Clen. 1125,- tend 1615 LOOGD |.a. Tv- aparte 109048 j ons puto teer lage »53 bgg. i '95. 287. en! 1261 stat. bj, 4 hfd. urbekr., kh„ APK it, pr. g-, tel. wegens |ië 15 km kent.) an 336, al, !445. 600 '87 band vr. (5934437 jarantie 299,- sda. Ook Bromfiets 10 dgn per luxe touringcar, hotel in Chamonix met half- pension incl. excursies o.a. Genève, Mont Blanc, Montreux Vertrek 10, 24 juni, 8, 22 juli vanaf 1.079,-. Lid SGR ANVR Vraag ohze gratis reisgids aan! Tel. 0412-482828. Snel polyester motorjacht Chris Craft '93, 10.5 x 3.5 mtr., nieuwstaat. Diesel Turbo 2x205 PK, compleet, alle opties. Van 330.000,- nu 199.000,-. Tel. 06-53467003. Caravans/Kamp. Te koop STACAR. op vaste plaats 5km v. Middelburg op rustige camping rondom aangel. tuin vijver schuur 8000,-tel. 076-5012931. Caravan te koop: Bjr. 1982, in abs. nieuw staat. Op nederl. kenteken. Tel. 0032-37711835 4-pers. Caravan gek., met voort, en luifel 3.500,-. 076-5214103 Paradiso VOUWCARAVAN 1972 voortent luifel 375,-. Tel. 0164-613245. KIP 40EK Greyline '90, toi let, res.wiel, luifel, zonnepa neel, i.pr.st., vr.pr. 16.500,-. 0168-472949. Personeel Nette HULP i.d. huish. gevr. voor 1 of meer ocht. p.w. in omg. Brabantpark. Op werkd. bellen tuss. 9-17 uur: 076-5789317 Metsel- en tegelwerk, complete verbouwingen 076-5427299 of 5422924. kan nog binnen-en buiten werk aannemen ook be- hangwerk vraag vrijblijven de prijsopgave: Bel gratis dagelijks van 9.00 tot 21.00 u. en zaterdags van 9.00 tot 17.00 u. (1 e/2e/hulpmonteurs) op projectbasis. Installatie vakmensen werken bij want wij bieden meer zekerheid, spaarloonreg. en evt. auto v.d. zaak. oei TECPOOL 0416-661681 Goed, beter: Op 9 mei 1996 om 11.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van W.YKong zaakdoende te Oosterhout, Mathildastraat 21A. Te koop wordt aangeboden: een restaurantinventar De goederen zijn te bezichtigen van 10-15 to 11.00 uur op bovenstaano adres. Alleen contante betaling. Geen opgsW- De verkoop vindt plaats in opdracht van ontvanger van de Belastingdienst Particulieren Ondernemingen, Gasthuisvelden11. Bred Telefoon 076 - 5304167. De belastingdeur waarder belast met de executie. 11 WOENSDAG 8 MEI 1996 Van onze redactie economie - Aanloopkosten "*7e productie van nieuwe hebben NedCar vo- jodellen in de rode cijfers n Frans Sevenstem van de jsë autofabrikant zei gisteren «een precieze resultaten over j bekend te kunnen maken. aandeelhouders stoeien nog verde wijze waarop de aanloop- «liezen in de jaarrekening van SidCar moeten worden opgeno- van de 400-serie van Oeovergang Volvo naar een productie van nieuwe modellen voor zowel het Zweedse concern als Mitsubishi maakt het rekenwerk ingewik kelder dan in andere jaren. Volvo heeft vorig jaar 635 miljoen kroon 158 miljoen) gereser veerd voor verliezen op de pro ductie bij NedCar, maar volgens Sevenstem heeft het Zweedse concern geen rekening gehouden met buitengewone baten. „We moeten nog de eindafrekening van de 400-serie maken. Er zijn bijvoorbeeld toekomstige inkom sten uit de verkoop van reserve onderdelen." Momenteel kampt NedCar met volgens Sevenstem gebruikelijke problemen bij het opstarten van de fabricage van de Volvo-nieu- welingen S40 en V40. „We moeten trainen op de nieuwe lijn. Dingen aan het product en productieproces worden aange past. De snelheid waarmee dat lukt zal bepalen of we uitkomen op de geplande productie van 162.000 voor dit jaar." Vorig jaar fabriceerde NedCar ongeveer 98.500 auto's, bijna 19.000 Carisma's en 79.500 Vol vo's. In de loop van dit jaar voegt het bedrijf aan de Carisma, S40 en V40 een tweede type Carisma toe. Doel van Sevenstem is bij volle productie 180.000 auto's te ma ken in een productietijd van 17 uur per auto. Vorig jaar had Ned Car zo'n 25.uur per auto nodig. „We gaan nu snel naar de 17 uur en zullen nog wel verder naar be neden moeten," zei de bestuurs voorzitter gisteren. In de komende jaren hoopt Ned Car verder te kunnen groeien naar een productie van 280.000 auto's. Of dat aantal zal worden ge haald, is mede afhankelijk van de beslissing van de aandeelhouders of een nieuw nog geheim model Mitsubishi in Bom kan worden gemaakt. „We hebben een zeer goede kans, maar zullen eerst met de huidige vier modellen moeten laten zien wat we kunnen," aldus Seven stem gisteren. De topman wil in Bom zo snel mogelijk de bedrijfstijd verlen gen. Zijn oplossing daarvoor betreft het opzetten van een aparte ploeg die op zaterdag gaat werken. Over dit plan moet hij nog van gedachten wisselen met de ondernemingsraad. Eindhoven (anp) - Enkele duizenden, uit heel Nederland af- fcjmstige werknemers van Philips eisen dat hun werkgever het ttO-overleg met de Industriebonden FNV en CNV heropent. Op een demonstratieve bijeen lost in Eindhoven besloten ze «sieren hun werkgever nog één tar uit te nodigen om het ge sprek te hervatten. Gebeurt dat Ét, dan begint volgende week mandag een estafettestaking, it erop is gericht meerdere pro- iiiktiebedrijven dagenlang plat De kaderleden van de beide in dustriebonden in veertien fabrie- kenzijn bereid in actie te komen, a is de afgelopen weken geble- De twee vakorganisaties lebben formeel besloten dat de open kunnen, zo gisteren in Eindhoven weten. „Levert deze actie niet het resultaat op, dan staat een lange periode van arbeidsonrust te wach- ten," aldus FNV-bestuurder en sctieieider Cuperus. Loonsverhoging sloot vorige maand een C40 af met alleen De Unie en de van Hoger Philips (VHPP), met daarin onder meer een loonsverhoging m les procent in twee jaar. De twee CAO-partners gingen ook akkoord met een nieuw pensioen- De onderneming wei- gerde te praten met de industrie- taden omdat die als belangrijk- eis de invoering van een 36- •rige werkweek op tafel hadden gelegd. Gisteren beschuldigden tatuurders van FNV en CNV Hips ervan die eis te hebben (anp) - De gekke- Koeienziekte BSE kost de Neder- lindse rund- en kalfsvleesector jaar één miljard gulden aan omzetverlies. Het ministerie van landbouw moet over de brug ko- t!n met een extra schaderege ling daarvoor. Jat is de strekking van een brief fc het Produktschap Vee en flees (PW) aan minister Van artsen heeft gestuurd. De scha- fwor de sector bestaat volgens W-voorzitter R. Tazelaar naast omzetverlies ook uit extra zoals annuleringen en 'e keuringskosten. Hij geen concrete bedragen het ministerie als schadeloos- *™üg zou moeten verstrekken. misbruikt om hen bewust buiten de deur te houden. Philips volgde die strategie, aldus de industrie bonden, om met de twee andere bonden een pensioenregeling te kunnen afspreken die de werkne mers meer geld kost dan de loonsverhoging hen oplevert. Verslechtering Inmiddels hebben FNV en CNV de eis om te komen tot een ver dergaande arbeidsduurverkor ting laten vallen. Ze zetten nu volledig in op een verbetering van het CAO-pakket, met name voor wat betreft de pensioenrege ling. Gisteren bleek andermaal dat de verschillende bonden het nieuwe systeem totaal anders waarderen. Ze hebben ieder voor zich door externe deskundigen laten uitre kenen wat de gevolgen zijn voor de werknemers. Bij de industrie bonden geven de uitkomsten daarvan een forse verslechtering aan. Bij De Unie en de VHPP komt een andere, veel genuan ceerdere uitkomst uit de bus. Dat heeft deels te maken met het groot aantal aannames waarop de berekeningen zijn gebaseerd. Overigens mogen de huidige werknemers van Philips kiezen of ze willen overstappen naar het nieuwe systeem of dat ze hun huidige regeling willen aanhou den. De bonden die met Philips tot overeenstemming zijn geko men, erkennen dat er aan het nieuwe systeem 'mitsen en ma ren' zitten. Ze betichten de in dustriebonden echter ook van op zettelijke misleiding. Lullo's Dat de bonden min of meer vech tend over straat rollen, bleek ook gisteren tijdens de manifestatie. Bestuurders van de industriebon den hekelden in felle de opstel ling van hun collega's van de twee andere werknemersorgani saties en op menig spandoek stond te lezen 'Alleen lullo's zijn lid van De Unie' met daaronder de vraag 'Bent u al geneukt?' Volgens FNV-voorzitter Steke lenburg dienen de komende ac ties bij Philips nog een doel: „Het is ook een signaal aan het adres van andere werkgevers, zoals in de metaal, dat we niet over ons laten lopen en dat we niet met ons laten sollen." Bij Philips ligt de zaak volgens hem heel duide lijk. „We laten ons niet voor schrijven dat we onze handteke ningen bij het kruisje onderaan mogen zetten." Even een plasje doen tussen het actievoeren door. De Philips- werknemer heeft zijn spandoek ('Let's FAKE things better) er even voor opzij gezet. foto anp Alphen a/d Rijn (anp) - De tex- tielketen Jan Zeeman voelt er niets voor om de kassa's van al zijn 450 filialen van stoelen te voorzien. Dit is de kledingdis- counter in een dwangbevel op gelegd door het ministerie van Sociale Zaken. Bij een controle van de Ar beidsinspectie bleken de win kels van Zeeman niet aan de ei sen van de arbo-wet te voldoen. Zeeman stelt echter dat zijn caissières geen stoelen nodig hebben, omdat zij het afreke nen aan de kassa afwisselen met ander werk. De stoelen kosten duizend gulden per stuk. De raad van State moet nu uitspraak doen. Van onze verslaggever Breda - Oprichter S. Schön stopt als directeur van de naar hemzelf vernoemde firma in raambekleding. In een toelichting op het besluit stelt Schön dat de toekomst van zijn bedrijf onder de koepel van de multinational Hunter Douglas voldoende is veiliggesteld. Schön, die in 1980 in Zevenbergen met zijn bedrijf begon, verkocht zijn aandelen al in 1990 aan Hunter Douglas, dat met zijn bekendste merk Luxaflex eveneens in de branche van raambekleding zit. De pro ducent van raambekleding werd in de tweede helft van de jaren gere kend tot de snelst groeiende kleine bedrijven van Nederland. Binnen korte tijd bouwde Schön.een.bedrijf op dat bij de verkoop een omzet van circa twintig miljoen gulden en een personeelsbestand van tachtig mensen telde. De scheidende directeur wordt algemeen adviseur van Hunter Doug las. In Breda krijgen R. Oussoren als commercieel directeur en J. Priem als operationeel directeur de leiding over Schön. Van onze redactie economie Groningen - Binnen enkele jaren komt een einde aan de alleenheerschappij van Gasunie in eigen land. Het is zeer wel mogelijk dat Gasunie eenvijfde van de binnenlandse markt kwijt raakt. Nieuw emplooi zou het bedrijf echter kunnen vinden in de doorvoer van Russisch gas naar Groot-Brittanie. Dat toekomstbeeld schetste hoofddirecteur Verberg van Gasunie gisteren in een toelichting op het jaarverslag. Afgezien van eigen import door de openbare stroom- producenten heeft Gasunie nu nog 100 pro cent van de thuismarkt in handen. Het in de toekomst groeiende aanbod van buitenlandse leveranciers zet die positie echter onder druk. „We moeten er ernstig rekening mee houden dat klanten weglopen," aldus Verberg. Op termijn zou voor Gasunie mogelijk een marktaandeel in de orde van grootte van tachtig procent zijn weggelegd. „Ik zou het zelf niet verzonnen hebben, maar dat is geen gek getal." Een reële bedreiging voor Gasunie is de aan leg van de Interconnector, een pijpleiding van Groot-Brittanië naar het Belgische Zeebrug- ge die eind 1998 gereed zou moeten zijn. Ver berg gaf echter aan er tegelijkertijd een nieu we kans in te zien. De distributiebedrijven PNEM en Delta bezien de mogelijkheden om door een eigen pijpleiding het via België aan gevoerde Britse gas te leveren aan klanten in de regio Rotterdam. Gasunie is echter zelf ook bezig met plannen een aftakking van die In terconnector naar het eigen net te maken om daarmee voor binnen- en buitenlandse afne mers Brits gas te transporteren. Daarover wordt al gesproken met klanten. Gasunie sluit verder niet uit dat het een voet tussen de deur wil hebben door zelf Brits gas in te ko pen. Deze Belgische connectie kan volgens Verberg ook van pas komen bij het uitbreiden van Gasunies rol als dienstverlener. Het gas bedrijf uit Groningen, nu vooral leverancier, wil in toenemende mate omzet halen uit za ken ais transport en opslag voor derden. Ver berg: „Over een jaar of tien gaat het gas in die Interconnector de andere kant op en dat zou best Russisch gas kunnen zijn. Dat is heel aannemelijk, want de Russen hebben niet voor niets een aandeeltje in de Interconnector genomen. Het zou leuk zijn als wij dan het transport kunnen verzorgen." Met de komst van meer concurrenten, zo voorziet Verberg, zal ook de hechte koppeling van de gasprijs aan de olieprijzen 'losser' worden. Die koppeling komt erop neer dat voor de prijsbepaling van het gas wordt geke ken wat een alternatieve brandstof - olie - moet kosten. „Dat kan ook met de prijs van een.alternatief gas." Dit jaar denkt Gasunie 87 miljard kubieke meter gas te verkopen, tegen 83 miljard het afgelopen jaar. De omzet wordt geschat op 17 miljard, even veel als in 1995. Dat komt neer op een gemiddeld lagere prijs per kuub. Het verschil wordt veroorzaakt doordat afge lopen jaar met exportklanten is heronderhan deld over de prijzen. Gasunie verwacht 'ieder moment' bij minister Weijers van Economische Zaken een aan vraag in te dienen om de exporthoeveelheid uit te breiden. Volgens de lopende contracten wordt nog 600 miljard kuub geleverd aan het buitenland. In het lange-termijnplan voor de komende 25 jaar rekent Gasunie op een hoe veelheid van 840 miljard kuub. in onze verslaggever Ma/Rotterdam - Na een uccesvolle pilot in de regio lam kan nu ook het en kleinbedrijf in de j"n® van ^reda en Dord- deelnemen aan een pro- 1het gebruik van in- t. vandaag is m de Rot- li Kuip een voorlich- 5 Jeenkomst over het zo- heten MISTER-project. staat voor 'Het MKB JS^^atie-technologie ster- '"e, p6 Prolect is opgezet door lottSleente"ik Havenbedrijf en het Innovatiecen- tatt 'nP°ort- Ve„ inle,n havengebonden bedrij- t de transport-en logistiek- jaar a 8 ,nartlen het afgelopen de pilot deel .Samen met detert CIa!?St bekeken ze hoe ze tanjj §ebruik konden maken CrlUltaten varïeren van het lacht,," Van boordcomputers in agens, het automatiseren «utvjiiiauöCLCii ,(a öiTw11 ie tot het aanslui- "0P Internet. teLaflttien, deelnemers aan i.J.L ®aken nu veel inten- van IT. Dit jaar in- Boordcomputers in de cabines van vrachtwagens. Een van de voorbeelden hoe bedrijven profijt kunnen hebben van informatie-technologie. foto de jong van es vesteren ze er gemiddeld 200.000 gulden in terwijl dat drie jaar ge leden slechts 40.000 gulden was," aldus woordvoerder T. Schelle- kens van het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam. Volgens Schellekens is IT een be langrijke manier om de bedrij vigheid in de haven te stimuleren. „Als het om IT gaat heeft Rotter dam betere mogelijkheden dan andere havens. De infrastructuur in de vorm van een glasvezelnet ligt er en bovendien gebruiken alle grote bedrijven IT al." Maar omdat de Rotterdams ha ven merkte dat er een flink gat was tussen de grote en de kleine re bedrijven werd in 1994 MIS TER in het leven geroepen. Omdat het project in de regio Rijnmond zo'n succes was, wordt het dit jaar niet alleen voortgezet, maar ook uitgebreid met Breda en Dordrecht. „De haven laat visie zien door de hele vervoerscorridor tussen Ant werpen en Rotterdam er bij te be trekken," zegt H. Lardenoye, di recteur van Innovatiecentrum Dordrecht, dat het project gaat begeleiden in West-Brabant en Zuid-Holland-Zuid. In totaal kunnen zestig bedrijven deelnemen aan het nieuwe MIS TER-project, gemikt worden op dertig bedrijven uit Rotterdam, vijftien uit West-Brabant en vijf tien uit Dordrecht. Momenteel hebben hondervijftig bedrijven al belangstelling getoond. „Bij het MKB is zeker interesse in IT. Het ontbreekt die bedrijven echter aan kennis, tijd en geld. Ook is de organisatie er meestal Vroeger, toen ik jong was, wilde ik graag Quick-voetbalschoe nen. Waarom? Omdat mijn fa voriet Sjaak Swart op die schoenen voetbalde en die had een heel goed schot. Later ging dat over. Mister Ajax, die eens nog eens van een mevrouw een halfje slag room kreeg aangeboden om dat ze zo had genoten van zijn mooie benen, had zijn sprint jes langs de zijlijn gestaakt. En persoonlijk had ik de indruk dat de prestaties toch niet ge heel en al afhingen van het merk voetbalschoen. Weer later bleken jonge voet ballertjes erg in de sfeer van pocherige dure merkkleding terecht te zijn gekomen. Op scheppen over de dure schoe nen en het exclusieve trainingsjack was sommigen wel toevertrouwd. Tot mijn grote spijt moest ik bij een van de opscheppertjes nog toegeven dat-ie inderdaad nog beter kon voetballen dan de rest - maar dat kwam min der door de poenerige schoe nen dan door zijn talent. En een van die talenten is natuur lijk de onverbiddelijke wil al tijd beter te zijn dan een ander. Dat kenmerkt bijna al grote sporthelden. Het is me dan ook niet duidelijk waarom sportief een bijvoeglijk naam woord van sport is. Het verkopen van sportschoe nen schijnt nog steeds een lu cratieve aangelegenheid te zijn, ondanks de voortdurende uitverkoop in speciale winkels. Nike, een van die populaire merknamen die menig bij standsmoeder-kind een onge lukkige jeugd bezorgen, stopt dezer dagen menig miljoen in een ambitieuze reclamecam pagne onder het motto 'Het Goede tegen het Kwade' ofwel 'Good versus Evil'. Vergeleken met de commer cial die Nike ons presenteert, stamt De Stelling van De Ge neraal, Voetbal is Oorlog, nog uit '14-'18. 'Verras ons, laat ons schrikken,' luidde de op dracht van Nike aan het recla mebureau. Nou, dat is aardig gelukt. We zien een keiharde strijd, die doet denken aan de verschrikkelijk bloedige fiims die Veronica nog wel eens op het scherm wil brengen, waar na het jeugdige publiek tegen- Door Willem Reijn woordig trouwens niet meer dan 'best wel geinig' geeuwt. De plaats van handeling: een amfitheater, sterk lijkend op het Colosseum maar gelegen in Tunesië. En u weet: op die plaats streden de gladiatoren hun strijd op leven en dood. Onze gladiatoren zijn Patrick Kiuivert, Eric Cantona en Thomas Brolin. Om ons niet te veel in verwarring te brengen over wie de goeden dan wel de kwaden zijn, bestaat de tegen stander uit monsterachtige Duivels. Na zware, trouwens onbestrafte tackels op onze Helden, mag Eric Cantona op het doel van de Duivels schie ten. Hij zet zijn bordje nog eens netjes overeind, neemt een korte aanloop en haalt vernietigend uit. De bal boort een gat in de romp van de dui vel. Het Goede wint van Het Kwa de. In het vakblad Adformatie zegt de verantwoordelijk tekstschrijver Glenn Cole: „We willen ermee laten zien dat Nike groot voorstander is van gratie, behendigheid en bezieling in de sport, en tegen geweld en afbraak." Dat is nou raar: de strijdwijze van onze gladiatoren doet me juist sterk denken aan de Golf oorlog: alles is geoorloofd bij de strijd tegen Het Kwaad. Het past wel hoor. Voetbal is oorlog, dus totaalvoetbal is to taal-oorlog. Het beeld dat Ni ke schetst toont verrassende overeenkomsten met de visie van de gemiddelde hooligan. In Denemarken is het filmpje verboden. Daar begrijpt de Nederlandse reclamewereld niets van. Maar toch: zou de gewelds-chip van Winnie hier ook tegen helpen? Londen - ï>eter Norris, oud-topman van de ter ziele gegane Britse zakenbank Barings, mag drie jaar lang geen leidende positie be kleden in het financiële centrum van Londen. Ook moet hij 10.000 pond sterling (ruim 25.000) betalen voor de kosten die waren ge moeid met het onderzoek naar zijn handel en wandel, zo heeft de Britse Securities and Futures Authority (SFA) gisteren laten weten. Zoetermeer - Het voedingsmiddelenconcern Nutricia heeft een kort geding aangespannen tegen de Dierenbescherming omdat die organisatie haar postercampagne tegen het bedrijf niet staakt. „Dat is een lastercampagne die in strijd is met de waarheid," al dus Nutricia-directeur De Jong. Het geding dient vandaag. De Dierenbescherming begon vorige week een publiciteitscampagne tegen Nutricia omdat het bedrijf proeven doet met een eiwit (lac- toferrine) dat wordt geproduceerd door de nazaten van de gene tisch gemanipuleerde stier Herman. De Dierenbescherming ageert daar al jaren tegen. Breda - Directeur mr. A. van Roosmalen (57) neemt op 31 decem ber van dit jaar afscheid van de Bredase retail-organisatie Euret- co. Na een loopbaan van 27 jaar bij de organisatie, die voorheen Samen Sterk heette, maakt hij gebruik van de vut-regeling. Bin nen de drie-hoofdige directie van Euretco is Van Roosmalen ver antwoordelijk voor algemene en sociale zaken. Zijn plaats in de directie wordt overgenomen door J. Coonen (47). Coonen, die per 1 september benoemd is, was eerder onder andere werkzaam bij Visa Card Services, VSB Bank en Fortis. Boxtel - De meeste sociale werkplaatsen in Nederland hadden al een nijpend geldgebrek. Dat gebrek wordt in de komende tijd al leen maar groter door de invoering van een 36-urige werkweek. VB Accountants berekende dat het exploitatieresultaat van alle sociale werkplaatsen in dit land komend jaar met 125 miljoen gulden zal verslechteren. De tekorten die hierdoor ontstaan wor den straks bij de gemeenten op het bordje gelegd. niet op afgestemd," zegt Larde noye. Bijkomend probleem is dat de meeste IT-leveranciers hun pro ducten op grotere bedrijven afge stemd hebben en niet de vertalin gen naar het MKB kunnen ma ken. Door met MISTER in zee te gaan, krijgen de MKB-ondernemers ge durende een half jaar twaalf da gen een IT-specialist over de vloer. Die inventariseert eerst waar het berijf behoefte aan heeft, wat voor kennis er is in huis is en of de organisatie aangepast moet wofden. Vervolgens begeleidt de specialist het installeren van de technologie. Als voorbeeld noemt Lardenoye twee bedrijven die tijdens de pi- lot in Rotterdam een aansluiting op het wereldwijde computernet werk Internet kregen en nu beter en sneller kunnen communieeren met klanten in Azië. Om deel te nemen aan MISTER dient een ondernemer 5000 gul den te betalen. De werkelijke kosten zijn vele malen hoger, maar de Rotterdamse Haven en de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant subsidiëren het project in totaal voor 1,75 mil joen gulden. Van onze verslaggever Tiel - Nederlanders lenen steeds vaker geld. Dat valt af te lei den uit het jaarverslag over 1995 van het Bureau Krediet Regis tratie (BKR) in Tiel, waar de schulden en kredieten van bijna vijf miljoen mensen geregistreerd staan. Het BKR in Tiel verzamelt de ge gevens van bijna alle kredieten die in Nederland worden ver strekt. Daar vallen ook credit cards en winkelpassen onder. Eind vorig jaar telde dit bestand ruim 9,1 miljoen kredieten van ruim 4,8 miljoen personen. Overi gens vallen daar ook 4,7 miljoen afgelopen contracten onder die het BKR nog tot vijf jaar na de afloopdatum bewaart. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat particulieren vorig jaar 14,3 miljard gulden hebben ge leend voor de aanschaf van au to's, video-apparatuur en andere consumptieve goederen. Vooral in de tweede helft van dat jaar trok de kredietverlening flink aan. Eind vorig jaar stond een be drag van 22,2 miljard gulden aan consumptieve kredieten uit. Ge middeld is dat ruim 3.400 gulden per huishouden. Kredietgevers raadpleegden het BKR-bestand vorig jaar 8,8 mil joen maal om te kijken of iemand in aanmerking komt voor een le ning of hypotheek. Dat is bijna 300.000 keer vaker dan het jaar daarvoor. Volgens het BKR is de lage (hypotheek)rente de belang rijkste verklaring voor die stij ging van het aantal BKR-toetsin- gen. Ook het aantal consumenten dat in Tiel inzage vroeg van de gere gistreerde gegevens nam in '95 toe: van 19.082 naar 21.054. De toegenomen kredietverlening en het grotere aantal afwijzingen bij kredietaanvragen zijn volgens het BKR de belangrijkste oorza ken van die stijging.

de Stem | 1996 | | pagina 7