Snel debat over minimumloon Sorgdrager haalt angel uit debat 'Tadic is een klei Gezinsverzorging straks uit AWBZ betaald Koninklijke opening Seksewijziging van Iraanse asielzoekster was 'bedrijfsongeval' Al dan niet afschaffen minimumloon inzet vroege verkiezingsstrijd Bijlmer-ramp nooit afdoende onderzocht DE STEM BINNENLAND Tweede Kamer en kabinet debatteren op verzoek van Rosenmöller Vier maanden geëist tegen oud-burgemeester 4 Nu snel meer contracten om in te burgeren' DE STEM COMMENTAAR Minimumloon behouden BINNENLAND KORT Nawijn mag terug naar ministerie Smartdrug in beslag genomen Asielzoekers dakloos door brand Voorzitter CP'86 wil opstappen De Boer hekelt kritiek op HSL-tuimel WD wil af van 'Nijpels-liberalisme' neSTEM Russisch mi WOENSDAG 8 MEI 1996 A4 Den Haag (anp) - De financie ring van de gezinsverzorging krijgt als onderdeel van de thuiszorg een wettelijke basis in de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ) en is daarmee gegarandeerd. Gezinsverzorging wordt nu nog betaald via een subsidieregeling, die elk jaar opnieuw wordt be oordeeld. Dat schrijven minister Borst en staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid aan de Tweede Kamer in een nadere uitleg van hun plannen voor de modernise ring van de thuiszorg. De wette lijke 'aanspraak' op financiering uit de AWBZ van langdurende thuiszorg omvat verder wijkver pleging en wijkziekenverzorging en de uitleen van de hulpmidde len. Dat was al zo en blijft zo. De plannen voorzien in de intro ductie van een eigen-bijdragere geling in de thuiszorg. De be windslieden kiezen voor een mengvorm van een contributie van 50 gulden per jaar en een in komensafhankelijke eigen bij drage, zo blijkt uit hun toelich ting. Als iemand geen contributie heeft betaald, geldt er een een malige bijdrage van 125 gulden. Met deze maatregelen worden de huidige regelingen voor kruis werk en gezinsverzorging ineen geschoven. De bewindslieden verwachten dat hierdoor ook beter kan wor den bekeken welke zorg er pre cies nodig is. Er komt één onaf hankelijke instelling die dat gaat beoordelen. De nieuwe eigen-bijdragerege ling moet wél de beoogde 450 miljoen gulden opbrengen. Het huidige systeem brengt ruim 100 miljoen gulden minder op. Borst en Terpstra kondigen verder aan met ingang van 1 juli 1996 de oorpronkelijke inkomenstabel (van juli 1994) voor 'de eigen bij drage gezinsverzorging' weer in te willen voeren. Voor mensen met lagere inkomens bestaat de mogelijkheid bijzondere bijstand aan te vragen om de eigen bijdra ge te kunnen betalen. Hiervoor gaat 15 miljoen gulden extra naar het Gemeentefonds. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer debatteert deze week met de ministers Wijers (Economische Zaken) en Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) over het minimumloon en het alge meen verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereen komsten (CAO's). Het interpellatiedebat wordt ge voerd op verzoek van Groen- Links-Kamerlid Rosenmöller. Wijers (D66) liet afgelopen week einde in een vraaggesprek met NRC Handelsblad weten af te willen van het wettelijk mini mumloon. Om bestaanszekerheid te garanderen denkt hij aan een systeem van toeslagen. Maandag zei Melkert (PvdA) echter niets te zien in afschaffing. Hij wenst 'geen geduvel met het minimum loon'. Rosenmöller wil weten hoe het kabinet denkt over dit verschil in opvatting. Hij werd daarin ge steund door een meerderheid van de Kamer. Het GroenLinks-Ka- merlid wees er tevens op dat Mel kert zelf een wetsvoorstel in voorbereiding heeft om bedrijven de mogelijkheid te geven laag of ongeschoold personeel tijdelijk tegen minder dan het minimum loon in dienst te nemen. Aan zo'n debat hebben de coalitiepartijen geen behoefte. Rosenmöller wil eveneens duide lijkheid over de toekomst van het algemeen verbindend verklaren van CAO's. D66 en WD lieten maandag weten binnen ongeveer twee jaar af te willen van dat in strument waarmee de minister van Sociale Zaken CAO's aan he le bedrijfstakken kan opleggen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer voelt daar overigens niets voor. Ook minister Melkert is geen voorstander van het af schaffen van het algemeen ver bindend verklaren. Uit een enquête onder ruim zes honderd Nederlandse economen Maastricht - Het openbaar mi nisterie in Maastricht heeft giste ren vier maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaarde lijk, en een geldboete van 25.000 gulden geëist tegen oud-burge meester L. Hoogland van Bruns- sum. Justitie beschuldigt de ge pensioneerde PvdA-burgemees- ter (64) van ambtelijke corruptie en verboden wapenbezit. Hoogland zou tussen 1989 en 1991 vier reizen naar Spanje en één naar Hongarije hebben ge maakt op kosten van aannemers bedrijf Van den Biggelaar. Hoog land, die zestien jaar burgemees ter was in Brunssum, bekende dat hij vijf reizen had gemaakt waarvoor hij niets had betaald. Volgens justitie heeft hij daar door oneigenlijk voordeel geno ten en de grenzen van zijn open bare functie overschreden. Hoogland ging naar het Spaanse Malaga om zich als bestuurder van het streekgewest Oostelijk Zuid-Limburg te laten informe ren over een bepaald soort graaf machine. blijkt dat ruim driekwart van hen het minimumloon als oorzaak ziet van de hoge werkloosheid. De enquête is onderdeel van het boek De Telgen van Tinbergen dat volgende week bij uitgeverij Balans verschijnt. Van de economen is 41 procent het helemaal eens met de stelling dat het minimumloon de oorzaak is van hoge werkloosheid onder jongeren en ongeschoolde werk nemers. Nog eens 34 procent is het er ook mee eens, maar maakt nog een paar kanttekeningen. De wig, het verschil tussen bruto- en nettolonen, beschouwt 82,9 pro cent als een belangrijke oorzaak van hoge werkloosheid. Ook het geringe verschil tussen netto mi nimumloon en sociale uitkerin gen ziet 70,7 procent als belang rijke factor. Van onze Haagse redactie Den Haag - Ondanks aan loopproblemen in gemeenten zal het overgrote deel van de zogeheten nieuwkomers in Nederland dit jaar een inbur geringscontract tekenen. Het aantal buitenlanders dat taai en cultuurlessen volgt, zal daardoor snel stijgen. Minister Ritzen (PvdA, Onder wijs) zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij verwacht dat on geveer negentig procent van de immigranten mee kan doen aan de nieuwe regeling, die hen ver plicht taallessen en cursussen te volgen over de Nederlandse maatschappij. Voor ontslagen van docenten, waar de BVE-raad voor waarschuwt, hoeft volgens de minister dan ook niet te wor den gevreesd. Deze koepel voor het beroepson derwijs en de volwassenen-edu catie kwam eind vorige maand met cijfers naar buiten waaruit bleek dat het aantal inburge ringscontracten ver achter bleef bij de verwachtingen. Een peiling in negentien grote gemeenten liet zien dat tot op heden achthon derd contracten zijn gesloten, waar er achtduizend waren ver wacht. Zorgelijk, zei gisteren D66-Kamerlid Dittrich, zeker ge zien de lange wachtlijsten die nog altijd bestaan voor 'oudere' im migranten die taalcursussen wil len volgen. Ritzen gaf gisteren toe dat veel gemeenten nog 'even moeten wennen' aan de nieuwe regeling. Lang duurt dat niet, zo verwacht de minister. De gemeente Am sterdam bijvoorbeeld had wat af stemmingsproblemen met de vreemdelingenpolitie, maar die zouden inmiddels overwonnen zijn. Van onze Haagse redactie Den Haag - De beslissing van het Amsterdamse VU-zie- kenhuis om een Iraanse asielzoekster een geslachtsveran dering te laten ondergaan, moet volgens staatssecretaris Schmitz van Justitie gezien worden als een 'bedrijfsonge val'. Schmitz erkende gisteren in de Tweede Kamer dat het zieken huis onder druk van de om standigheden een te haastige beslissing heeft genomen. De Iraanse was niet alleen in hon gerstaking gegaan, ze naaide vervolgens ook haar mond dicht. Hernieuwd overleg met het ziekenhuis en de Inspecteur voor de Volksgezondheid over de bestaande voorschriften moet herhaling voorkomen. Schmitz beloofde de Kamer een jaar geleden nog 'terughou dendheid' bij geslachtsveran deringen van vluchtelingen zonder verblijfsvergunning. De Iraanse echter had alleen de mondelinge toezegging van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) dat zij - na een eerdere afwijzing - waar schijnlijk toch in Nederland mag blijven. Schmitz verwacht de officiële beslissing halver wege deze maand. WD-Kamerlid Rijpstra noem de de dure behandeling van de Iraanse gisteren onbegrijpelijk, afgezet tegen de huidige bezui nigingen in de gezondheids zorg. 'Absurd', oordeelde ook de CDA'er Verhagen. Volgens Verhagen hebben asielzoekers recht op 'noodzakelijke medi sche voorzieningen'. Ge slachtsverandering valt daar in zijn ogen niet onder. Minister Ritzen (Onderwijs), die gisteren zijn afwezige colle ga Borst van Volksgezondheid verving, wees er op dat het wettelijk echter niet mogelijk is onderscheid te maken binnen het ziekenfonds. Asielzoekers particulier verzekeren zou al leen maar voor hogere kosten zorgen. Dat blijkt uit een onderzoek van het tv-programma Nova, dat een beroep deed op de Wet Open baarheid Bestuur. Nova vroeg inzage in alle vracht documenten van de rampvlucht. Het complete dossier over de ramp met de El Al-Boeing, die vanuit New York via Amsterdam op weg was naar Tel Aviv, ligt bij het Bureau Vooronderzoek van de Raad voor de Luchtvaart. Uit de Nova-uitzending gisteravond bleek dat in dat dossier van onge veer 36 ton geen vrachtbrieven aanwezig zijn. Het gaat om lading van New York naar Tel Aviv. De enige ge gevens over dit gedeelte van de vracht (in totaal ongeveer 43 ton) zijn afkomstig van de Economi sche Controledienst (ECD), die destijds circa zeven ton heeft on derzocht. Dat gebeurde volgens het tv-programma toevallig om dat korte tijd na de ramp een vrachtbrief in de Bijlmermeer Door Harry Coerver DE VERKIEZINGSSTRIJD voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer lijkt al gestart. Het minimumloon mag afgeschaft worden van D66-minister Wijers (Econo mische Zaken). „Geen gedu vel met het minimumloon," roept PvdA-minister Melkert (Sociale Zaken) echter onmiddellijk. Als het ooit tot afschaffing van het minimumloon komt, zal dat zeker niet in de huidige kabi netsperiode gebeuren. De laatste dagen is duidelijk geworden dat D66 het minimumloon graag als thema voor de volgende verkie zingsstrijd wil opvoeren. Afschaffing van het minimum loon kan extra banen opleveren en dat is een nobel doel. Nu is dat al vele malen eerder bedacht, maar tot nu toe heeft dat nooit geleid tot daadwerkelijke af schaffing. Zo'n maatregel heeft vergaande consequenties. De hoogte van sociale uitkeringen is bijvoorbeeld afhankelijk van het minimumloon. Wie roept om de afschaffing van het minimumloon moet daarbij ook vertellen hoe hij over al die consequenties denkt. Dat heeft Wijers niet, in ieder geval nog niet, gedaan. Dit soort discussies beginnen meestal met algemene uitspraken en pas na verloop van tijd wordt het beeld pas echt duidelijk. Wijers voelt voor een systeem waarbij aan werkenden minder dan het minimumloon en zelfs minder dan het sociaal minimum (70 procent van het minimum loon) kan worden betaald. Wie minder dan het sociaal minimum verdient, mag van Wijers een toelage gaan halen bij de sociale dienst. De werkgelegenheid bij de sociale diensten zal in ieder geval toenemen. Minister Wijers hoopt dat be drijven extra mensen in dienst gaan nemen. Er ontstaat werk dat nu nog niet gedaan wordt, omdat het met het huidige mini mumloon geen rendement ople vert. Of dat werkelijk zo is en in welke mate er nieuwe banen bij komen, daarover zijn de geleer den het nog helemaal niet eens. In Wijers' plan ontstaat er dus een groep mensen die werken en tegelijkertijd afhankelijk blijven Wijers 'afschaffen' foto de stem/johan van gurp van een aanvullende bijstands uitkering. Voor zover het men sen betreft die nu ook al afhan kelijk zijn van een uitkering, lijkt Wijers' plan op ideeën die in het CDA leven. Het CDA discus sieert over de mogelijkheid om uitkeringsgerechtigden ver plicht te laten werken, desnoods onder het minimuminkomen. De Melkert'afblijven foto de stem/johan van gurp verdiensten worden dan in min dering gebracht op de uitkering. Wijers lijkt een stap verder te gaan. Na afschaffing van het mi nimumloon kan een werkgever best tot de conclusie komen dat werk, waarvoor hij nu nog het minimumloon betaalt, eigenlijk te goed betaald is. Het loon voor bestaand werk kan dan zelfs tot onder het sociaal minimum ver laagd worden. Loonsverlagingen van tientallen procenten voor de nu al laagstverdienenden beho ren tot de mogelijkheid. Mensen die enkele jaren op het sociaal minimum moeten leven, komen diep in de armoede te recht en zijn steeds meer aange wezen op bijzondere bijstand en liefdadigheid. Als Wijers' plan doorgaat, ontstaat er een nog grotere onderlaag van armen in de maatschappij. Het zal een 'plan van de armoede' blijken. Óf Wijers' plan veel nieuwe ba nen oplevert, is nog maar de vraag. Als veel meer mensen een sociale toelage ontvangen, stijgt de lastendruk. De werkgevers lasten nemen dan ook toe. En dat was niet de bedoeling. Wijers' idee was juist bedacht om het le ven goedkoper te maken voor de werkgever. En verder, als een grote groep mensen minder gaat verdienen, nemen de bestedings mogelijkheden de koopkracht af. Dat zal op een aantal terreinen juist voor minder in plaats van voor meer werkgelegenheid zor gen. Met de afschaffing van het mini mumloon is Wijers er nog niet. Afschaffing alleen heeft weinig effect. Werkgevers betalen im mers het loon dat de sociale partners afspreken in collectieve arbeidsovereenkomsten (CAO). Of er wel of geen minimumloon bestaat, doet niet ter zake. Bij afschaffing van het minimum loon hoort ook het niet meer al gemeen verbindend verklaren van CAO's. En ook dit, het al of niet verbindend verklaren van CAO's, is een discussie die al ja ren aan de gang is. Ook die af schaffing heeft verstrekkende consequenties. De vakbeweging zal minder be reid zijn bij het vaststellen van CAO's het algemeen belang (bij voorbeeld matige loonstijging) in de gaten te houden. Afspraken om iets extra's te doen zodat be paalde groepen werklozen aan werk komen of om flexibele ar beid beter mogelijk te maken, komen dan al helemaal op de tocht te staan. Als de vakbewe ging geen rekening meer hoeft te houden met zaken als het alge meen belang, zou de nadruk wel eens op loonsverhogingen kun nen gelegd worden. En hogere lonen, dat wilde Wijers nu juist niet. 1 HET IS een tactiek die in de huidige tijdsgeest van grote vera» deringen in het sociale stelsel vrijwel altijd werkt. Lanceerhj ongenuanceerde wijze een omstreden idee en bezie op afstan delijke wijze het gevecht dat daarna tussen de belangenqj peringen ontstaat. Herhaal de uitgesproken gedachte in mill vorm zodra hét verbale geweld verstomt. Na bepaalde tijd zS de geesten rijp en kunnen de lammeren naar de slachtba»! worden geleid. Politici vertonen dit kunstje herhaaldelijk en met succes. Minis ter Wijers van Economische Zaken is momenteel hard op wen om op die manier het minimumloon om zeep te helpen. Het is een discussie die al vele jaren wordt gevoerd, maar tót voor kort weinig kans van slagen had. Het tij is echter aan het keren. Het voorstel van Wijers om het wettelijk vastgestelde minimumloon af te schaffen, kan on meer positieve bijval rekenen dan ooit. Prominente hooglerj. ren en economen scharen zich achter het idee en er begintzich zelfs een Kamermeerderheid af te tekenen. Wijers wil het minimumloon vervangen door een systeem van toeslagen met uitkeringsgelden op lonen die werkgevers wen sen te betalen. Een merkwaardige opvatting voor een fervent aanhanger van de vrije-marktgedachte. De werkgevers vrij la ten welk bedrag ze willen betalen aan hun werknemers en voor de noodzakelijke bijpassingen een greep in de staatsruif doen. Wijers wil met het door hem aangekaarte idee het werk goed- koper maken, waardoor er meer banen ontstaan. Wijers loopt hiermee uit de pas met wat zijn collega Melkert van SocialeZa- ken voor ogen heeft. Deze stuurt al geruime tijd aan op lasten verlaging voor het bedrijfsleven, waardoor de werkgelegen- heid wordt bevorderd. Melkert boekt hiermee succes en I met nog verdergaande plannen op dat terrein rond. Afgezien van de twijfels of verlaging van het minimumloon werkgevers zal aansporen tot het aannemen van meer perso neel is het ook in sociaal opzicht niette verteren. Herhaaldelijk is er op gewezen dat de groep van échte armen in onze samen leving groeit. Afschaffing van het minimumloon leidt tot nog meer armoe. Herziening van het sociale stelsel of niet, er zijn grenzen die niet overschreden mogen worden. Het minimum loon is er een van. Koningin Beatrix verrichtte gisteren de officiële opening van het nieuwe gedeelte van het provinciehuis in Groningen. Samen met Commissaris van de Koningin Vonhoff bekijkt ze de Blauwe Zaal die als conferentieruimte gebruikt gaat worden. foto anp Den Haag (anp) - De officiële instanties hebben bijna eenderde van de lading van het El Al-toestel dat in oktober 1992 neer stortte in de Bijlmer nooit onderzocht. werd gevonden waarop stond dat er militaire goederen zouden zijn vervoerd.Volgens de Rijkslucht vaartdienst en het Bureau Voor onderzoek hebben zij zich be perkt tot het onderzoek naar eventuele gevaarlijke stoffen. De vraag waarom de vrachtbrieven voor het traject Amsterdam-Tel Aviv wel compleet in het dossier zitten en die voor het traject New York-Tel Aviv niet, blijft on beantwoord. Een toenmalige El Al-werkne mer, die de leiding had over de afhandeling van de bewuste vlucht, stelde in het programma dat hij enkele maanden na de ramp in de bewuste vrachtbrie ven, die volgens Nova in bezit zijn van El Al, dubbele exempla ren heeft aangetroffen. De Ne derlandse autoriteiten hebben deze El Al-werknemer nooit ge hoord. El Al is niet bereid opnieuw inza ge in de stukken te geven. Den Haag - De vorige maand naar het bedrijfsleven overgestapte topambtenaar mr. H. Nawijn (47) kan binnen twee jaar bij het mi nisterie van Justitie terugkeren. Als in die periode blijkt dat het leven in de commerciële sector hem niet bevalt, krijgt hij van mi nister Sorgdrager weer een functie op directeursniveau. Nawijn vertrok in april als veelbesproken directeur van de immi gratie- en naturalisatiedienst naar de top van KPMG Manage ment Services. Speculaties in de pers als zou Justitie hem onder druk hebben gezet om op te stappen, ontkent het departement met klem. Den Haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft gisteren besloten de smartdrug GHB (gamma-hydroxybutyraat) in beslag te nemen. Dit middel wordt in de winkels verkocht in de vorm van tablet of drank. De inspectie concludeert, dat GHB een geneesmiddel is dat niet staat geregistreerd. Het produceren, verhandelen en verkopen van niet-geregistreerde geneesmiddelen is verboden op grond van de Wet op de geneesmiddelenvoorziening. Bij ondeskundig gebruik kan het middel gevaar opleveren. De stof kan leiden tot bewusteloosheid, braken en het stokken van de ademhaling. Bij diep bewusteloze mensen kan de tong de adem halingsweg blokkeren. Door braken kan de maaginhoud in de longen terecht komen. Steenwijkerwold - De 33 asielzoekers die in de nacht van maan dag op dinsdag door een brand in Steenwijkerwold (gemeente Steenwijk) dakloos zijn geworden, zijn naar het asielzoekerscen trum in Heerenveen gebracht. Eén van de bewoners sloeg rond middernacht alarm omdat hij een brandlucht rook. Eerst leek het om een kleine brand in de kap. Maar al snel stond het pand in lichterlaaie. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het gebouw ging verloren. Den Haag - H. Ruitenberg is van plan af te treden als voorzitter van CP'86. Hij heeft dat intern aangekondigd. Later deze maand zal hij zijn stap officieel bekendmaken op een algemene ledenver gadering van zijn partij, zo hebben diverse bronnen binnen CP'86 bevestigd. Algemeen wordt aangenomen dat het terugtreden van Ruitenberg tot een radicalisering van CP'86 zal leiden. De voorgenomen fusie met de Centrumdemocraten zal nu zo goed als zeker afketsen. Wassenaar - Minister De Boer (Milieubeheer) heeft gisteren fel uitgehaald naar de fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer en naar organisaties als de ANWB, Natuurmonumenten en Na tuur en Milieu. De kritiek uit deze hoek op het kabinetsbesluit een tunnel voorde hoge-snelheidslijn (HSL) aan te leggen onder het Groene Hart, is volgens de minister 'volstrekt onbegrijpelijk'. Dit zei ze tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse Projectont wikkeling Maatschappijen (Neprom) in Wassenaar. Afgelopen vrijdag besloot het kabinet tot de aanleg van een HSL- tunnel tussen Benthuizen en Hoogmade. Onder meer GroenLinte en verschillende milieuorganisaties meenden dat het Groene Hart helemaal niet volledig wordt beschermd. Fractievoorzitter Rosen möller sprak zelfs van 'een diep triest' besluit. Den Haag - De WD neemt afscheid van het motto 'gewoon jezelf zijn' waarmee fractievoorzitter Nijpels in de jaren tachtig de par tij veel populariteit onder jongeren bezorgde. Moralisme, zo luidt de stelling van een gisteren verschenen dis cussiestuk van de partij, is ook voor liberalen een waardevol on derdeel van de politiek. Het discussiestuk wordt zaterdag bespro ken tijdens een themadag van de WD te Papendrecht. VERVOLG VAN VOORPAGINA Enerzijds moet in september vol gens dat akkoord blijken welke veranderingen er komen bij het Openbaar Ministerie. Anderzijds moet minister Dijkstal net als zijn collega van justitie ook wer ken aan wijzigingen bij het poli tiepersoneel, waarbij D66-ka- merlid Dittrich suggereerde dat er een snellere 'doorstroming' bij de korpsen optreedt. Behoedzaam gingen de rege ringsfracties met elkaar om op het vlak van de personele conse quenties, te meer daar het vertrek van bijvoorbeeld Schmitz (PvdA) ook gevolgen zou kunnen hebben voor andere omstreden bewind* lieden als de staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting, en Linschoten (Sociale ba WD). De aankondiging vanj^ nister Sorgdrager enkele geleden dat ze op het yr- Ministerie een onderzoek ia stellen naar de vraag of i daar op de juiste plek zit, b bij voorbaat de angel uit ne merdebat dat gisteren bega klaagde CDA-fractievoo^ Heerma gisteren. De m>n Sorgdrager en Dijkstal vandaag reageren, terwijl sw« secretaris Schmitz op een a meeluistert. Msnojarsk (ap) - Een Russi- t7tie atoomgeleerde is aange- f. jen op verdenking van het okkelen van meer dan een radioactief materiaal !aarmee atoomwapens ge- Lkt kunnen worden. Dat ft het persbureau ITARd L gisteren gemeid. Indien het bericht waar is, zou OoorKee# Elenbaas Moskou - De Britse ambt Woody heeft een lijst met ne seise spionnen, die in de 1 dekmantel van een diplom^ De diplomaten hebben volgens de Russische Federale Veiligheids dienst FSB politieke en strate- aisch-militaire informatie verza meld via een Russische agent Een jonge medewerker van de fe derale overheid werd ongeveeil een maand geleden door de vei-J ligheidsdienst gearresteerd er zou inmiddels bekend hebben da (lij tegen betaling geheime infor matie heeft doorgespeeld aar Britse diplomaten. Alle negen personen zijn door de Russische autoriteiten tot onge wenst persoon verklaard, zo ze Alexander Zdanovitsj, woord voerder van de FSB gisteren te genover het persbureau Itar Tass. Het spionageschandaal i het ernstigste incident tusserl Londen en Moskou sinds het einc| van de Koude Oorlog. Zdanovitsj zei dat de lijst, die aa de ambassadeur is overhandig een gedetailleerde omschrijvin bevat van de spionage-aetivitei ten, waarbij de Britse functiona rissen zijn betrokken. Ambassa deur Wood werd gistermiddag o_ het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden, waa hij een gesprek van ruim een hal uur had met minister Jevgeni Pri makov. Tijdens de bijeenkoms protesteerde Primakov onde meer nadrukkelijk over 'activi teiten van sommige functionaris sen van de Britse ambassade di onverenigbaar zijn met hun di plomatieke status', de gebruike VERVOLG VAN VOORPAGINA Het tribunaal is een poging va: de internationale gemeenscha om wandaden begaan tijdens he etnische conflict in Bosnië te be straffen. De voornaamste aan klacht tegen Tadic is misdrijf te gen de menselijkheid, sinds d tribunalen van Neurenberg er Tokyo een schending van het irJ ternationaal recht. Anders dai* hij die processen, waar kopstuk ken van nazi-Duitsland en Japa- werden berecht, is Tadic maa een kleine vis. Het is onwaai schijnlijk dat de architecten va de genocide in Bosnië, met zo' 200.000 doden of vermisten, o korte termijn zullen versehijne, voor het tribunaal, waarvan d rechtsmacht door zowel Servi als de Bosnische Serviers worcj betwist. Tadic zou in 1992 in en rond he kamp Omarska in het noordwesl jen van Bosnië meer dan 16 moa hms hebben vermoord. Een ge vangene zou hij hebben gedwor gen bij een ander de testikels af t i,en. Zelf zegt Tadic dat hij te ll e van de meeste vermeencfl misdrijven in Banja Luka ver toefde. Hoofdaanklager Grant Niemam mschreef Tadic als een kleirl eitstandige zakenman uit he: je Kozarac, die verwerd tel «r nationalistische fanaticus d| °r Servische opstand werf tot sadistische wande l "ij zei dat Tadic bij voo: Jjf Sebruik maakte van karati U™leken om moslims in h, t ®?®marska dood te trappej Haii, andere Serviers hon tPn °f kabels gebrui ,,De man die de leiding bruikle Ujkt Tadic' Hijg tande Vnoe Seen wapens, maar zi dele,/" T karatetrappen uit aldus Niemann. 'St ^'°eddoru ^buiten Omarska dorst ?letnyeidg voor de bloei Tiiden 9n dic>zei de aanklagf „Wens een gebeurtenis hieldJ waren mo Tadi, zetten611 een wiend moslims aa een sommigen hiervan tegt, autom ?r hen vervolgens ml De zei Niemann OmarsL Van de drieduizend Werden3 §edetineerde moslir beurrin ge, °d- Een slachting gj voor een tfnS 1e aanklager Jui Kruk uezoek van het Rot berucht kamp' Het war ansushnt imL vdeo-beeiden i gevangenen uitgehonger, werel<? ,ln °marska, die opricht n en indirect - Prichting van het VN-Trib i V

de Stem | 1996 | | pagina 4