aclitlijsten inger dan in (est Zeeland Overlijden in een huiselijke sfeer In „^ADVERTISING Technische bedrijfskunde in Eindhoven Verstandig... Veelzijdig! eder van dode Terneuzense peuter staat terecht voor moord \iws-Vlaamse bejaardenhuizen Nieuwe bomen sieren landschap 'e one-manshow van tn DELTA-directeur Bejaarde wegpiraat maakt weg onveilig Hulstenaar in elkaar geslagen in Amsterdam Dow studeert op bouw van nieuwe waterfabriek Voorlichtingsavond 7 mei derzoek keiding Irijventerrein' 4Hospice carenog relatief onbekend fenomeen DINSDAG 7 MEI 1996 yd de Puysseleijr g - Een 34-jarige vrouw uit staat donderdag 9 mei IJtieervoudige strafkamer van [bank in Middelburg terecht ng van moord met voor- Ie rade op haar 2,5 jaar oude LjeJeanette. l„. zit sinds begin dit jaar vast vanwege haar vermeende rol bij de niet- natuurlijke dood van het meisje. De tenlastelegging luidt primair moord en subsidiair doodslag. De persofficier van justitie in het arrondissementspar ket Middelburg, mr. D. Veurink, beves tigde dat gisteren. Agenten van de Zeeuws-Vlaamse politie troffen het levenloze kinderlichaam woensdagavond 24 januari aan, na een tip van iemand die in de woning van de vrouw aan de Nieuwe Diepstraat in Ter- neuzen op bezoek was geweest. De bezoeker had het kind in bed zien liggen en vermoedde dat er iets niet met het meisje in orde was. Een arts die de politiemensen verge zelde, constateerde in de woning dat de peuter vermoedelijk al enkele dagen eer der was gestorven. De exacte doodsoor zaak was door sectie indertijd niet vast te stellen. Er werden in elk geval geen uitwendige sporen van geweld gevonden op het lichaam van het meisje, Nadere onderzoeken in het gerechtelijk labora torium te Rijswijk volgden, maar Veur ink liet zich gisteren niet uit over de resultaten daarvan. De gescheiden vrouw stond in de buurt bekend als harddrugs-verslaafde. Ze woonde in Leiden maar verbleef sinds kort samen met het meisje in de woning aan de Nieuwe Diepstraat in Terneuzen. De vrouw is al vlak na de ontdekking van het dramadoor agenten van de Zeeuws-Vlaamse politie gearresteerd. Na verhoor is ze overgebracht naar de penitentiaire inrichting Het Spoor in Utrecht, waar ze sinds die tijd in voorlo pige hechtenis zit. •ie verslaggever Un - Een aantal Zeeuws-Vlaamse bejaardenhuizen jimetzeer forse wachtlijsten. Voor sommige tehuizen gel- pis wachttijden van twee jaar. Deze gegevens staap. in 1. contrast met eerdere cijfers van de provincie, waaruit pat het met de wachttijden in Zeeland allemaal wel mee lis maar wat je daaronder lil," zegt J. de Zeeuw, i van Bachten Dieke in tn. „Alleen al in de kern ven geldt een gemiddelde Jfjd van tweeëneenhalf 1 Zuster Caritas, directrice ardencentrum De Blide seuzen bevestigt die gege- |,Ik vind dat heel lang. De ■tie voor opname is steeds UK correspondent Jijke - Het bedrijventerrein ii Schansestraat in IJzen- is nagenoeg vol. Er is nog perceel beschikbaar en mr wordt nog met een fede onderhandeld. eente Oostburg is inmid- I een onderzoek begonnen ïl bedrijventerrein nog ver- die breiden, zei wethouder Mijn gisteravond. De wet- sr sprak in Uzendijke, waar «kt gezinnen een welkomst- i de ondernemersver- |>|werd uitgereikt. Pja diverse gegegadigden |l(t terrein die bot vangen, de bneschikbare ruimte N is. „Wij hopen het ter- lig verder uit te vreiden, er F belangstelling genoeg," p de wethouder. „Nu maar dat de provincie ons verder opgeschoven. Dat bete kent dat wanneer mensen zich nu aanmelden, de urgentie vaak zo hoog is dat ze uiterlijk binnen een jaar moeten worden opgenomen. Dat wordt steeds moëilijker en ik vind dat een zorgelijke ontwikke ling." O. van Gysel, directeur, van De Redoute in Sas van Gent is even eens bekend met de problema tiek. De provincie publiceerde geen gegevens over dit bejaar dentehuis. Een telefoontje naar Sas van Gent leert dat pok hier een wachtlijst bestaat, „Wij heb ben er nu zo'n 23 mensen op staan. En dat voor een tehuis van maximaal zestig bewoners. Nee, ik vind dat niet acceptabel. De minimale wachttijd is een half jaar, maar in de praktijk wordt dat toch gauw een jaar," zegt Van Gysel. Bejaardencentrum 't Verlaet in Westdorpe kampt met nog lan gere wachttijden. '„Wij hebben ongeveer twintig mensen op de wachtlijst staan. Dat is de laatste jaren iets toegenomen. Op dit moment is de gemiddelde wacht tijd twee tot drie jaar," weet directeur L. van Haelst. De provincie houdt voorlopig vast aan een afname van de wachttijden. „Wij hebben nooit willen aange ven dat er nergens problemen zijn. In de kern Terneuzen speelt de problematiek al jaren, dat is bekend. Maar over het algemeen nemen de wachttijden af," houdt provincie-woordvoerder J. Bos staande. il lacht. 'Misschien kan ik sten komen,' zegt Sto- 'og, maar die grap is De zaal vol aandeel- 1 taal in een jolige stem- ■hill isPrecieswaarSto- l'Mjbenwil. TjMe eerste keer in de Wilis van het energiebe- kj. 'cuereen hier op deze i is voor een inge- landeelhoudersvergade- nooit gebeurd, zo'n titting. s bijeengeroepen door de l .^ndeelhouder Noord- e gemeente is boos enigen: de mensen in reigen teveel te moeten fn u aan §as' en j' et vo°rnaamste punt, tlh i, 1°mmissarissen van PioDfr, begoten aandelen Li»..,111 bet particuliere LNgge zonder de aan- K, om toestemming te tfeLnir houden aandeel- P,ot(ltverteMr!ia\ZeZOOpen" L dat ze niets te (ADVERTENTIE) Uersoneets-advertentie nergens te vinden is: (013) 536 20 21 De hoogstamfruitbomen zoals deze in Waterlandkerkje moeten in ere worden gehouden, vindt Landschapsbeheer Nederland. FOTO WIM KOOIMAN Van onze verslaggever Hulst - Met een stralende lentebloesêm luiden ook in Zeeland honderden nieuwe hoogstamfruitbomen het einde in van de campagne 'Houdt de bongerds hoog'. Sinds oktober vorig jaar hebben in het hele land honderden landeigenaren nieuwe hoog stamfruitbomen aangeplant om dit bijzon dere element voor het Nederlandse land schap te behouden. Alleen al in Zeeland gin gen zo'n 500 niéuwe bomen de grond in en kregen ruim 400 bomen een uitgebreide onderhoudsbeurt. Het initiatief voor het pro ject kwam van Landschapsbeheer Neder land. Sinds 1950 is bijna negentig procent van de traditionele boomgaarden verdwenen. De hoogstamfruitbomen dreigen daardoor uit het landschap te verdwijnen en vervangen te worden door makkelijk te bewerken appel- en perenstruiken. Een slechte zaak volgens de natuurbeschermers. De oude boomgaarden zijn namelijk niet alleen mooi, ze zijn ook de woonplaats van veel vogels en andere dieren. De stichtingen Landschapsbeheer in de ver schillende provincies organiseren cursussen voor landeigenaren en vrijwilligers die land eigenaren willen helpen bij het onderhoud van de boomgaarden. Dankzij 'Houd de bon gerds hoog' volgden tot nu toe meer dan dui zend mensen de onderhoudscursus. In Zee land werd de cursus dit seizoen drie keer gehouden. Er deden 35 belangstellenden aan mee. Er gloort trouwens wel een nieuw econo misch perspectief voor de hoogstamfruitbo men. Dat komt door een toenemende vraag naar biologische, ambachtelijke landbouw producten. f^ees Maas burg - Directeur Piet Stoter van het nutsbedrijf DELTA 1 krantenbericht op de overheadsprojector en heel de ;st op het scherm dat er onlangs zwaar gefraudeerd is N directeur van een nutsbedrijf elders in het land! zeggen hebben. Dan halen ze hun ergste wapen uit de kast: de extra-vergadering. Al snel blijkt dat deze hele verga dering niets voorstelt. De boos heid van de andere aandeelhou ders, de gemeenten, waterschap pen en de Staten valt mee, al moppert een wethouder namens Tholen, Goes en Borsele zwak over 'betreurenswaardige vol dongen feiten', en al rept meneer Moll van Noord-Beveland met enige vérheffing van stem van de 'expansiedrift van DELTA'. De Staten van Zeeland houden zich rustig, maar die hebben onder elkaar afgesproken pas in debat te gaan over de kwestie als de provinciale Energienota op tafel ligt. Al met al is het dus een zeer gezapige gelegenheid. De enige die waarlijk stelling neemt is Reimerswaal, 'Hier wor den aandeelhouders geschoffeerd,' vindt burgemees ter Verbree. VERVOLG OP ZEELAND - C2: Aandeelhouders lachend buitenspel Door Peter van den Assem Terneuzen - Overlijden op maat. Dat klinkt vreemd, maar het komt er wel op neer. Zorgcentrum Bachten Dieke in Terneuzen beschikt ruim een jaar over een zogenaamde 'hospice care'; een ruimte waar terminale patiënten de laatste weken van hun leven kunnen doorbrengen. Dat kan daar in huiselijke sfeer en op een manier zoals zij dat willen. Een nog relatief onbe kend fenomeen. Maar volgens Bachten Dieke-directeur Koos de Zeeuw heeft het de toekomst. Bachten Dieke heeft de ruimte sinds december 1994 in gebruik. Als enige in Zeeuws-Vlaande- ren, waar de 'hospice-gedachte' nog nauwelijks post heeft gevat. Vreemd, want volgens De Zeeuw vormen de terminale patiënten tegenwoordig 'een doelgroep op zich'. „Niets ten nadele van verpleeg huizen of ziekenhuizen, maar daar is een terminale patiënt toch vaak een medisch geval. Gewoon omdat de tijd ont breekt. Bij ons bepaalt de patiënt zelf, hij heeft zijn eigen ruimte. Wil hij de kanarie mee nemen, dan is dat prima. We proberen de thuissituatie zoveel mogelijk te benaderen." Daarvoor zijn de ruimtes van diverse faciliteiten voorzien, zoals televisie, radio, keuken, toilet en aangepaste douche ruimte. Voor familieleden is een logeerkamer beschikbaar. Zij zijn niet aan bezoekuren gebon den. Doelstelling van de hospice care Bachten Dieke luidt: 'Het verle nen van optimale lichamelijke, geestelijke en sociale zorg aan patiënten die in de terminale fase verkeren en niet meer medisch behandeld kunnen of willen worden'. De hospice care draait echter niet alleen om de patiënt. Vaak is deze nieuwe vorm van zorg een ontlasting voor de familie, In het hospice care heeft de patiënt zijn eigen ruimte. FOTO WIM KOOYMAN die wel 24 uur per dag in contact overlaten. Die groep derden kan blijven met de patiënt maar bestaat uit professionele hulp- de verzorging aan derden kan verleners en een tiental vrijwilli gers, die een speciale training stervensbegeleiding gevolgd hebben. „Het belangrijkste van de hulpverlening is vooral lui steren. Iemand die het laatste stukje van zijn leven aflegt maakt meestal van zijn hart geen moordkuil," Er is (nog) geen wachtlijst voor het hospice care Bachten Dieke. 'Wie zich aanmeldt (via de huis arts) kan direct komen, ongeacht leeftijd of geloofsovertuiging. Er moet wel een diagnose gesteld zijn dat de patiënt nog hooguit zes weken te leven heeft. Het gaat dus om mensen die, zoals dat heet, 'uitbehandeld' zijn. Op dit moment zijn beide ruim tes niet in gebruik. Volgens Koos de Zeeuw is het moeilijk om reclame te maken. „Hoe moet je dat doen? Een advertentie plaatsen? Kom over lijden in Bachten Dieke,.. Dat kan natuurlijk niet. Toch denk ik dat er grote behoefte aan deze manier van zorg gaat ontstaan. Het is heel flexibel. Wanneer je als terminale patiënt thuisligt, dan heb je te maken met een leger van hulpverleners. Daar zul je je schema op aan moeten passen. Als de wijkverpleegster komt om je te verzorgen en je ligt net voetballen te kijken heb je pech gehad. Logisch, want die kan niet op jouw blijven wachten. Hier kan dat wel." Hospice care kent meer voorde len. Wie hier vandaan een dood ziek familielid uit Groningen wil laten overkomen, kan dat doen. Kortom, de patiënt naar de zorg, in plaats van andersom. Ook is het mogelijk om terminale patiënten voor een tijdsbestek van bijvoorbeeld twee weken in Bachten Dieke onder te brengen. Die mogelijkheid kan wenselijk zijn om het thuisfront even wat rust te geven. Wie meer wil weten over hospice care kan contact opnemen met zorgcentrum Bachten Dieke, telefoon 0115-613659. Van onze verslaggever Oostburg - Een 75-jarige inwoner van de Belgische bad plaats Knokke-Heist heeft zich afgelopen weekeinde gevoegd bij de top van snelheidsduivels op de Zeeuws- Vlaamse wegen. Op de rijksweg N58 bij Oost burg 'klokte' de man een snel heid van 140 kilometer. Even later in de bebouwde kom van Oostburg 'matigde' deze auto mobilist zijn snelheid tot 120 kilometer „Hoezo... onvoorzichtige jeugd," reageerde een woord voerder van de politie gisteren cynisch op het incident. Na zijn aanhouding moest de Belgische automobilist, na overleg met de officier van justitie, ter plekke een boete van duizend gulden betalen.' De man werd op de rijksweg, waar een maximum snelheid geldt van 80 kilome ter, gesnapt door agenten in een onopvallende wagen. Ster ker nog: de Belg passeerde deze auto in vliegende vaart, reden voor een achtervolging. Het stoorde de 75-jarige in genen dele in' zijn rijgedrag. Zonder snelheid te minderen bleef hij auto's passeren, daarbij tegen liggers zwaar hinderend. Eén tegemoetkomende automobi list moest zelfs zwaar op de (nood)rem om een frontale aan rijding te voorkomen. In de bebouwde kom (50 maxi maal) van Oostburg verlichtte de Belg zijn druk op het gaspe daal tot 120 kilometer. De poli tie greep daar in: in de Nieuw- straat werd hij tot stoppen gedwongen. Voor de snelheids overtredingen kreeg de man een boete van 800 gulden, voor zijn manier van inhalen daar nog eens 200 piek bovenop. De bejaarde man was afgelo pen weekeinde niet de enige die met de verkeersregels spotte. Op de rijksweg N58 tussen Oostburg en Schoondijke, waar een limiet geldt van 80 kilome ter, bemerkte de politie twee auto's die met hoge snelheid vlak achter elkaar over de weg raasden. Bij achtervolging bleef de teller staan op 140 kilometer. Na aanhouding én 'overleg met de officier van jus titie kregen beide bestuurders, 23 jaar en afkomstig uit Brugge, een boete van 800 gul den. Door Harold de Puysseleijr Amsterdam/Hulst - Een 26-jarige Hulstenaar is in de nacht van de Koninginnedagviering door zes mannen in elkaar geslagen in Amsterdam. De daders hebben zich daags daarop bij de hoofdstedelijke politie gemeld, na uitzending van de vechtpartij op de lokale televi siezender AT5. De Hulstenaar liep verwondin gen op aan een knie en zijn hoofd maar hoefde niet in het zieken huis te worden opgenomen. Het slachtoffer was op Koningin nedag met drie vrienden op stap in Amsterdam. Rond drie uur 's nachts ontstond wat geharrewar op de Blauwbrug tussen het vier tal en de zes mannen. Een van de zes rukte volgens een woordvoerster van de Amster damse politie de heksenmuts van het hoofd van een meisje in het gezelschap van de Hulstenaar, De 26-jarige Zeeuws-Vlaming maakte daar een opmerking over en werd vervolgens door de zes mannen gemolesteerd. Dat geweld werd geregistreerd door een professionele camera ploeg, die toevallig op dat moment voorbijkwam. De beel den werden vorige week donder dagavond uitgezonden in het AT5-programma Assistentie Gevraagd. Politie en justitie vra gen in die uitzendingen de mede werking van het publiek bij de opsporing van verdachten. „Het verzoek om medewerking was in dit geval niet aan dove mansoren gericht," zegt de woordvoerster van de hoofdste delijke politie. „De reportage leverde dertig reacties op. Veer tien bellers noemden zelfs de namen van een of meer verdach ten. Aan de hand van die infor matie kon de recherche goed ver der met de speurtooht naar de daders." Wellicht bekeken ook een of meer verdachten de bewuste beelden op AT5. In elk geval hebben de verdachten zich enkele uren na de uitzending uit eigen beweging gemeld bij de politie. Ze zitten in de cel en worden verdacht van openlijke geweldpleging. Het gaat om vijf Amsterdammers en een Utrechter. De verdachten zijn tussen de 22 en 25 jaar oud. Van onze verslaggever Temeuzen - Dow Benelux in Terneuzen verricht een voorstudie naar de mogelijke vervanging van de waterfabriek die het chemisch concern acht jaar geleden overnam van nutsbedrijf DELTA, dat toen nog Pzem heette. Volgens Dow-woordvoerder W. van Loon is de conclusie dat het bedrijf een nieuwe waterfabriek laat bouwen voorbarig. „Dat moet die studie nu juist uitwijzen. We weten bijvoorbeeld nog niet welke investering met de vervanging van die fabriek is gemoeid. We hebben een aantal mogelijke aanbieders gevraagd eens op een rijtje te zetten wat het precies moet gaan kosten." Volgens Van Loon hoeft Dow pas over drie jaar de knoop over dé ver vanging van de fabriek door te hakken. Hij wil niet kwijt wie zijn bena derd in verband met de studie. Wel bekend is dat DELTA een van hen is. Directeur ir. P. Stoter van het nutsbedrijf vertelde de aandeelhouders gisteren dat het bedrijf gevraagd is in te schrijven op de bouw van de nieuwe fabriek. De zeewater-ontziltingsinstallatie, zoals de waterfa briek officieel heet, werd bijna dertig jaar geleden gebouwd aan de oever van de Westerschelde. De fabriek, op het Dow-terrein naast de fabriek van BOC te vinden, leverde sinds die tijd enkele honderden mil joenen liters gedestilleerd water. (ADVERTENTIE) Bezoek venavond om 19.00 uur örize voorlichtingsl avond in gebouw KL ven Hogeschool Eindhoven, Rachelsmolen I te Eindhoven. Studie-informatiecentrum, telefoon (040) 245 49 35. L HOGESCHOOL ill BH IVII

de Stem | 1996 | | pagina 13