'Mijn afscheid is voor niemand belangrijk' DE STEM Jan Wouters is 35 jaar en stopt met voetballen. Nou en? feCot>s Breda Electronics B 'voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Ik snap die Mare Overmars e[. Doodziek wordt-ie al "*ren van al. die bakvissen die hem per post al dan niet gebruikte slipjes toesturen. Wordt-ie daar door het kwa liteitsblad Story in één klap vanaf geholpen, gaat-ie daar als stank voordank een kort geding tegen beginnen. Story had niet mogen schrij ven dat Marc met Gordon de herenliefde bedrijft. Ik vind dat een vreemde zaak, die naar hypocrisie en discriminatie stinkt. Hier ligt een mooie taak-voor de een of andere belangen groep. Zou dat ra zendsnelle ventje ook naar de rechter ge stapt zijn als Story ge schreven zou hebben dat-ie iets heeft met Pamela Anderson? Ik denk het niet, al vraag ik me wel af hoe hij gereageerd zou heb ben als beweerd zou worden dat-ie samen met Erica Terpstra ie der weekeinde een sa do-masochistische heksen-sabbath be zoekt. Ik zie het al voor me, Erica met d'r volle gewicht op die knie van Mare. Mare Overmars ligt goed in de markt, bij de heren voet balmakelaars en bij de jonge meiden. Het eerste interes seert me niet zoveel, maar ook ik zou schijnheilig zijn als ik zou mompelen dat ik niet een beetje afgunstig op het tweede zou zijn. Hoewel je ook weer snel doodziek 'schijnt te worden van die adoratie. Ik kan daar helaas niet over meepraten, maar dat neem ik graag aan ter be vordering van mijn gemoeds rust. Ik vind het best dat iemand naar de rechter stapt als er faliekante onzin over hem uitgekraamd wordt. Maar dan wel consequent wezen en altijd doen. Die conse quentie miste'ik tot nog toe bij de meneren Marc en Gor don. Al jarenlang is er in al lerlei kranten en bladen vol op baarlijke nonsens te vin den over de voetballer ener zijds en zanger anderzijds. Dat werd door hen gepikt, gevreten zelfs, zolang het een beetje spoorde met het door de respectievelijke agenten en makelaars uitgestippelde imago. Niet reageren op al die flauwekul, af en toe zelfs een beetje voeden, want het is goed voor de publiciteit, dus levert het uiteindelijk geld op. Hoe dan ook, Marc en Gor don willen niet voor nicht versleten worden, hetzij uit goed burgermansfatsoen, hetzij uit financiële overwe- m: - n, in mijn ogen overi gens allebei vals. Ze zijn erin geslaagd om de rechter van het tegendeel te overtuigen, hetgeen mij nieuwsgierig heeft gemaakt naar aard en omvang van argumenten en bewijsmateriaal. Hoe doe je dat dan in godsnaam, bewij zen dat je niet homo- maar wél hetero-seksueel bent? Natuurlijk lopen ook in de voetballerij homoseksuele ■nedemensen rond, maar tot nog toe zijn het alleen som mige fluitisten die aan ou- gedaan hebben. Acht tot toaalf procent van de ge slachtsrijpe bevolking, die cijfers hoor ik links en rechts tenminste geregeld roepen, schijnt de bevrediging liever bij de eigen dan bij de andere ®kse te zoeken. Ervan uit gaande dat dat in de sport o°k zo is, zouden er dus in ie der voetbalteam minstens een tot twee spelers rond Moeten lopen die van de ver keerde kant zijn. Of van de goede, het is maar net hoe je daar zelf tegenaan kijkt, en oe voor de hand liggende Pappen over de mandekkers kennen we nou onderhand wel. Intussen blijf ik het een Merkwaardig gegeven vin- en dat iemand naar de rech- .er stapt omdat-ie vindt dat- f.® ten onrechte van be- etiuldigd is van een andere ant te zijn dat-ië zelf denkt re zijn. Het wachten is op de scoop van Story: ta Blankenstein doet het Met Nellie Cooman. Wiens «wocaat zou er nou weer als eerste op de stoep staan? Léon Krijnen Door Jaap Bakker Eindhoven - Aan zijn lijf geen polonaise, Jan Wou ters heeft het al zo vaak ge zegd. Hij neemt afscheid van PSV. Nou en? Hij stopt als voetballer. Wat zou dat? Als straks het laatste fluitsignaal geklonken heeft, rookt hij een si garet, stapt onder de douche, kleedt zich aan, drinkt een glas en gaat naar huis. „Het feit dat ik afscheid neem, is voor niemand belangrijk. Hooguit voor mezelf, omdat ik een periode van mijn le ven afsluit." Maar geen bomba rie, alsjeblieft. De laatste maanden kreeg hij vaak dezelfde vraag gesteld. Of hij het erg zou vinden om af scheid te moeten nemen zonder een prijs. Steevast antwoordde hij met een krachtige ontkenning, gevolgd door een korte denkpau- ze en een bondige uitleg. „Voor mij persoonlijk is dat niet erg. Natuurlijk wil ik een prijs win nen, maar die wil ik winnen met én voor PSV. Niet voor mezelf, al heb ik er uiteraard wel de voldoe ning van. Maar die individuele belangen of gevoelens moeten niet op de voorgrond worden ge plaatst." Nog één keer dan: „Als in het le ven van alledag iemand van werkgever verandert, wordt daar toch ook niet moeilijk over ge daan?" En Wouters wisselt gewoon van werkgever. Hij gaat van PSV naar FC Utrecht. Hij wordt van voetballer trainer. Dat is alles. 'Tweede Kromme' Terug naar Utrecht, dat maakt de cirkel rond. Jan Wouters werd op 17 juli 1960 geboren in de Rivie renwijk, leerde voetballen op de harde tegels van een speeltuin, moest zich aan de spelregels hou den bij W Utrecht en kwam van uit die kweekvijver als vanzelf terecht in de Galgenwaard, het voetbaltheater van de Domstad. De Tweede Kromme werd hij in die dagen wel genoemd. Omdat bij FC Utrecht al Willem van Ha- negem speelde en omdat de benen van Wouters net zo hoepelvormig stonden. Een souvenir uit zijn kinderjaren, toen zijn gewrichten de zwaarlijvigheid niet dragen konden. We schrijven het seizoen 1980/'81. Van 'Hanegem sloft moegestreden naar de zijlijn, de jonge Wouters staat als vervan ger klaar. Een wissel in het team van FC Utrecht: fan vervangt idool. Maar als hij op vrijdag 26 april 1996 de beste spelers met wie hij ooit samenspeelde de revue laat passeren, slaat hij als favoriete middenvelder zomaar Willem van Hanegem over. „Ik kies voor Arnold Mühren, omdat ik hem als ploeggenoot bewuster heb mee gemaakt. Met Van Hanegem speelde ik maar zelden samen. Vandaar." Voor de liefhebbers: als beste keeper kiest hij Hans van Breu- kelen, als beste verdediger Frank Rijkaard en als beste aanvallers Luc Nilis en Marco van Basten. „Maar Van Basten was sneller dan Nilis en kon beter koppen." Hamburg De datum: 21 juni 1988. Het de cor: Volksparkstadion in Ham burg. Het tijdstip: tien uur in de avond. De wedstrijd: Nederland tegen West-Duitsland. De tus senstand: 1-1. Het belang: een plaats in de finale van het Euro pees kampioenschap. De voorge schiedenis: West-Duitsland-Ne- derland, 2-1, WK-finale 1974. Met nog een paar seconden op de klok nam Jan Wouters die be wuste avond in Hamburg de bal aan op het middenveld. Heel even was er de blik, waarmee hij de vrijlopende Marco van Basten ontwaarde. Daarna gaf Wouters de pass op maat en schoof Van Basten de bal puntgaaf langs de grijpgrage handen van de Duitse doelman Immel. Vervolgens was er even niets en alles tegelijk. Het pleit was beslecht. Jan Wouters had even bedenktijd Hij maakte in 1980, als speler van FC Utrecht, zijn debuut in de eredivisie. Zestien jaar later, zeventig interlands verder, houdt hij ermee op. Morgen speelt Jan Wouters met PSV nog een competitiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles. Op 16 mei, Hemelvaartsdag, is de bekerfinale tegen Sparta zijn laatste klus. Daarna wordt de voetballer trai ner. Op de valreep een gesprek. Na zestien jaar keert de speler Jan Wouters de voetballerij de rug toe. Maar met ingang van 1 juli keert hij alweer terug, als assistent-trainer, bij zijn eerste liefde FC Utrecht. FOTO COR VIVEEN mogen nemen alvorens met de tien mooiste seconden uit zijn carrière op de proppen te komen. Hij koos echter onmiddellijk voor Oranje tegen de Duitsers op het EK van 1988. „Maar niet zozeer om de pass of het doelpunt. Voor al om de seconden erna. Het on geloof, het juichen." „Het was de tweede en laatste keer in mijn carrière dat ik kip penvel kreeg. De eerste maal was in 1985, toen we met FC Utrecht de beker wonnen. In de finale in de Galgenwaard versloegen we Helmond Sport. Van Loen scoor de, vlak voor tijd. Allemachtig, wat waren we voor die wedstrijd gespannen geweest en wat was de opluchting groot. Met FC Utrecht won je tenslotte niet zo heel vaak een prijs." Jan Wouters was in zijn jaren bij W Utrecht en FC Utrecht een middenvelder die veel rende en veel vloog. „Ik wilde daar zijn waar de bal was. Wilde geen aan val missen." Nu 'gaat' hij alleen nog op de goede momenten. „Die moet je zien of voelen. Ik ga nu veel minder naar voren, maar krijg daar nog net zo vaak de bal." Aangeboren Inzicht heet zoiets. Hij ontwik kelde het in de loop der jaren, al moet zo'n gave voor het grootste gedeelte aangeboren zijn. Soms lijkt het, vanaf de tribune, alsof hij alles doorziet en steeds weet wat er gaat gebeuren. „Als mijn directe tegenstander 'diep gaat' en ik zie dat de man die de pass moet geven dat niet door heeft, hoef ik ook niet met mijn tegen stander mee te lopen." Zo simpel kan voetbal zijn. Wat vroeger zo was en nu nog, is de hardheid in zijn spel, de ver betenheid. In het heetst van de strijd speelt hij op de rand van het toelaatbare. „Er zijn jaren ge weest dat ik daar veel kritiek op kreeg. In Nederland sprak men schande van harde duels, maar als het in het buitenland gebeur de, heette het professioneel." „Zo rond de jaren '85, '86 is daar wat verandering in gekomen. We kregen in Nederland door dat we in internationale wedstrijden werden afgetroefd." Harder spel werd getolereerd. Fair play „Maar op dit moment bespeur ik weer een tendens in omgekeerde richting. De spelregels worden aangescherpt, iedereen heeft de mond vol van fair play. We moe ten uitkijken dat we dat niet gaan overdrijven. Straks moet je de te genstander eerst vragen of je mis schien de bal mag afpakken." Hij steekt een sigaret op, neemt een slok sportdrank en denkt na over de vraag of zijn vak scha duwkanten heeft. Die zijn er nau welijks, antwoordt hij. „Alleen, als een voetballer iets fout doet, wordt hij door alle publiciteit extra op de vingers getikt. Als een voetballer te hard rijdtj komt hij met zijn naam in de krant. Dat wordt wel eens overdreven." Als 'mens' kwam hij nooit in op spraak, als 'voetballer' wel. Hoe veel zinnen zijn er in zestien jaar tijd al niet gewijd aan de gedaan teverwisseling die hij ondergaat zodra er een bal in de buurt is? 'Het is niet zo dat ik ineens, als een weerwolf, overal haar krijg, of zo', zei hij ooit in een inter view. Maar buiten het véld is hij vrien delijk, bescheiden, verkeert hij meestal rustig op de achtergrond. Hij is al bang voor een muis, ver klapte hij eens, en raakt ontroerd door romantiek in films. Als hij deze middag hoort dat Herman van Veen nog twee avonden in Eindhoven optreedt, rept hij zich naar de schouwburg om te kijken of er nog kaartjes zijn. Maar binnen de lijnen is hij de speler die over lijken gaat, die geen pardon kent als eer en victo rie op het spel staan. Gewoon, omdat er maar één partij kan winnen. En omdat hij aan verlie zen een pesthekel heeft. Incidenten Daarom raakte hij vaak in op spraak. Vanwege zijn harde spel, vanwege de 'incidenten'. Roem rucht, is de elleboogstoot waar- mee hij tijdens een Engeland-Ne- derland, een van zijn zeventig in terlands, Paul Gascoigne velde. Al werden daar-niet eens zoveel woorden aan besteed. Misschien omdat Wouters op weg naar het WK van 1994 het 'nationaal be lang' diende. Spraakmakend was aan het be gin van dit seizoen de verbale confrontatie die hij had met Yas- sine Abdellaoui, de aanvaller van NAC. Wouters noemde Abdella oui een 'kut-Marokkaan', Abdel laoui vond Wouters maar 'een ouwe lui'. Het gebeurde in het heetst van de strijd, het zou hem nooit meer ge beuren, zo toonde Wouters al snel berouw. „En wij hadden het zelf de volgende dag al uitgesproken, maar door alle publiciteit bleef het voorval weken in het nieuws. Dat zijn de schaduwkanten waarnaar je net vroeg. Als zoiets speelt, heb ik daar nog altijd veel moeite mee." Maar ook de nadelen van publici teit wegen niet op tegen de voor delen. „Dat de pers zóveel belangstel ling voor het voetbal toont, vind ik juist wel fijn. Ik denk dat onze sport daardoor levendiger wordt, interessanter voor de mensen. Natuurlijk ben je als voetballer publiek bezit. Maar ten eerste wen je daaraan, ten tweede vind ik het niet erg. Als ik in het open baar een sigaretje rook, vraag ik me echt niet af wat de mensen daarvan vinden. Als ik een keer tje naar McDonalds wil, doe ik dat echt wel. Okêe, ik word her kend, maar wat dan.nog?" Turnen Wouters was vroeger niet alleen goed in voetballen, hij kon ook aardig turnen. „Ik was toen nog wat smaller en leniger," verdui delijkt hij. „Maar handbal, bas ketbal, noem maar op, ik kon het allemaal wel." Daarom leek het beroep van sportleraar hem ideaal, maar na de mavo werd school voetbal en FC Utrecht uiteindelijk Ajax. De kritikasters lachten besmuikt toen hij in 1986 de overstap maakte. Want wat. moest Ajax met een waterdrager uit Utrecht, die nota bene werd gehaald als de opvolger van Gerald Vanenburg, de baltovenaar pur sang? Met hem erbij halen we nooit de Eu ropese top, schamperde Marco van Basten. Wouters speelde nog geen jaar in De Meer of Ajax won de Europa Cup II. Hij noemt Cruijff als een van de personen die de meeste invloed op zijn loopbaan hebben gehad. „Omdat hij me in 1986 naar Ajax haalde." In één adem noemt hij zijn ouders. „Zij stonden altijd voor me klaar. Als ik ergens heen moest, werd ik gebracht. Zij heb ben mij in alles begeleid." Van de clubs waarvoor hij speel de, zegt hij nu achteraf, paste Ajax het best bij zijn karakter. „Daar heerst de mentaliteit die ik ook heb. Altijd willen winnen, al tijd de beste willen zijn. En ook overtuigend willen winnen. Er mocht na een wedstrijd geen twijfel bestaan over wie de beste was geweest." Bayern Bij Bayern München, zijn club van november 1991 tot december 1993, trof hij die geldingsdrang ook aan. „Maar daar ging het om winnen alleen. De manier waarop maakte niet uit. Bij PSV was dat in mijn begintijd net zo. Nu is dat veranderd. We willen winnen met mooi voetbal, op een overtuigen de manier." FC Utrecht, Ajax, Bayern Mün chen en PSV. Een mooie profcar rière. Hij heeft niet het gevoel iets te hebben gemist, al werd zijn naam vooral in de late jaren tach tig in verband gebracht met clubs als Barcelona, Napoli en Olympi- que Marseille. „Vaak waren het slechts vage geruchten." Dat straks de cirkel rond is, komt omdat hij zijn gevoel laat spre ken. Bij Bayern München kon hij zijn trainerscarrière beginnen, bij PSV ook. Maar hij koos voor FC Utrecht, waar hij assistent trainer wordt. „Ik heb mijn hart laten spreken." Toch, verklapt hij, voelt hij zich ook een PSV'er. „Ik krijg heel snel een binding met de club waarvoor ik speel. Met PSV heb ik die nu heel sterk. Bovendien woon ik met mijn vrouw en doch tertje hier net over de grens in België. We zochten een vaste stek en ik geloof dat we die hebben gevonden. Hier hebben we onze vrienden, hier voelen we ons thuis." Op zaterdagavonden zal Wouters daarom nog vaak bij PSV te vin den zijn, belooft hij zelf. Alleen niet meer als voetballer. Zijn club kijkt daarom naarstig uit naar een nieuwe middenvelder. 'Een type Wouters', zo luidt de profiel schets. Sport ZATERDAG 4 MEI 1996 DEEL A advieskoers vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c s ex claim d ex dividend e gedaan/bieden f gedaan /laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en latan ex dividend I gedaan en bieden ax dividend .00 .00 00 00 .00 00 ,00 ,00 00 ,00 ,00 ,00 ,00 .00 ,00 .00 ,00 ,00 ,00 388 336 367 337 446 530 490 403 532 805 1045 800 900 448 818 ,00 1040 ,00 397 ,00 1290 618 ,00 1171 .00 1133 ,00 1246 ,00 432 431 3273 436 695 379 ,00 ,00 ,00 '.00 ,00 .00 2282 ~.00 505 341 560 538 915 624 874 514 542 561 27.50 1040 1,10 a 2,20 a 5,40 3,20 19,50 12,60 9,80 6,00 3,30 1,70 1,95 5,30 3,70 2,20 7.50 4,70 2,80 1,70 0,90 71,00 a 6,30 1,00 a 3,30 1,80 3.20 I,30 0,60 a 17,50 12,50 8,50 5,50 3,40 1,90 7,00 5,30 3,40 b 24,30 5,00 5,00 II,80 1.40 2,30 1,40 0,70 1,60 1,50 2,10 a 2,70 a 1,80 1,50 b J379 Wim Vos Internationale Transporten .V. Middenweg 6, 4782 PM Moerdijk. Het itoefenen van het transportbedrijf, zowel ationaal als internationaal en tot het ver- ichten van alles wat daarmee in de ruimste in verband houdt en voorts het verrichten an alle overige handelingen op commer- teel, industrieel en financieel gebied. 0980 Ruts Services B.V. Sluisweg.17,4794 W Heijningen. Het onderzoeken, initiëren, n ganga houden en managen van pro|ac- ten, het aannemen, uitvoeren en doen uit- oeren van werken, het verlenen van dien- "ten en het kopen, verkopen, verwerken en materialen voor de metaalindustrie. 80981 Kinky's Head 8t Growshop. Po#8? straat 17,4611 NG Bergen op Zoom. Detail handel in apparatuur on middelen t.b.v. ei gen kweek van kamerplanten e.d., perse uitgezonderd zaden en/of stekken. 80982 Video Communicatie Consult uin- nekenweg 268,4836 NK Breda. Communica tie in woord en beeld, produktie van schnt- telijke en audiovisuele presentaties. 80983 Van Tilburg Doe het Zelf. Dorpsstraat 30, 4641 HX Ossendrecht Detailhandel m doe het zelf artikelen. 80984 Constante Perfecte zekerheiddien sten. Irissenveld 28, 4613 EB Bergen OP Zoom. Schoonmaakbedrijf en ontstoppings" bedrijf buiten gebouwen. 80985 Best Vastgoed B.V. Claudius Prinsen- leen 138, 4818 CP Breda. Het verkrijgen- bouwen, doen bouwen, vervreemden, aami nistreren, exploiteren, huren en verhura» van onroerende zaken. Het optreen als tus senpersoon bij de aan- en verkoop en bijn huren en verhuren van onroerende zaxen. Het ter leen verstrekken en het ter leeni op nemen van gelden al dan niet onder nyp thecair verband. Het doen vin aanpasten gen. Het voeren van direkties en/of commi sariaten over andere vennootschappen n instaan voor schulden vin doraen. deelnemen in-, samenwerken met - en directie voeren over andere ondernam gen. Het verrichten van alle handelingen het aangaan van alle overeenkomsten, ke met het vorenstaande direct of tndirec verband staan of daarvoor bevorder")k «u nen zijn, zulks genomen in de moeste rui zin ven het woord. 80986 VPR, Woutersberg 23,4822 TO Brag Recyclingbedrijf van plastic, hoofdzaK bumpers. on c 80987 Klusbedrijf Miro. Zes-Oktobeflaan 4645 GC Putte. Kluswerfcaamheden in om het huis. 80988 Buve Steigerbouw. LangeweS 4625 EE Bergen op Zoom. Het verzorgen w 80989 Jb°&0'; Brugweg 9a, 4756 AG KreiS' land. Klusbedrijf in de ruimste zin woords, alsmede metaal- en h°u,° 4,. king, reparatie en onderhoud. Tevens tailhandel in aanverwante artikelen 19 ten huis). Schilderen, stucadoren, tag8 'on,etc .7(1 Totaal aantal nieuwe inschripzingen. G 4 ME11996 A8 JBE op één steenworp afstand 5 gevestigd van woonboulevard Breda [jesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 'Lf m

de Stem | 1996 | | pagina 9