Een uithangbord met inhoud DE STEM Nieuwkomer Van Leer zeer in trek op Amsterdamse beurs Opnieuw directeur weg bij GVB Grote fusie Britse verzekeraars Reorganisatie-last drukt De Schelde flink in het rood Politi bestem Oliemaatsc Oud-minister Fons van der Stee grossiert in commissariaten ECONOMIE KORT Economie Amsterdam (anp) - Verpakkingsbedrijf Van Leer staat sinds gistermiddag officieel op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. De eer ste koers bedroeg 33 gulden, één gulden hoger dan de introductieprijs van 32 gulden. Het aandeel sloot 1,50 gulden hoger op 33,50 gul den. De omzet was met ruim 3,5 miljoen stuks (dubbeltelling) aan de hoge kant. Beleggers konden de afgelopen weken inschrijven op een prijs tussen de 28 en 32 gulden. De introduc tieprijs werd uiteindelijk vastgesteld op het hoogste niveau van die bandbreedte, aangezien de belang stelling voor het nieuwe aandeel zeer groot was. ABN Amro Hoare Govett meldde donderdagavond dat de vraag 'vele malen' groter was dan het aantal beschikbare aandelen. In totaal zijn 14,2 miljoen aandelen verkocht. Het gaat om ruim 7,8 miljoen nieuwe aandelen, die Van Leer een kapitaal van 250 miljoen gulden opleveren. Daarnaast heeft de hui dige eigenaar, de Van Leer Groep Stichting, nog eens meer dan 6,4 miljoen aandelen verkocht. Circa een kwart van de aandelen is naar particulie re beleggers gegaan. De toewijzing geschiedde in lijn met de aanvragen. Meer dan de helft van de vraag was afkomstig uit Nederland, waarvan weer iets minder dan de helft van particulieren. Binnen de bandbreedte konden institutionele be leggers inschrijven volgens het zogenoemde book- building-systeem, dat de hoogste bieder voorrang verleent. Particulieren konden opgeven hoeveel stukken zij wilden tegen de uiteindelijk vastgestel de introductieprijs. Gezien de grote belangstelling is te verwachten dat ABN Amro Hoare Govett, dat leiding geeft aan het bankensyndicaat dat de beursgang begeleidt, bin nen dertig dagen ook nog de zogenoemde green shoe zal uitoefenen. Het gaat daarbij om de herplaatsing van nog eens maximaal 2,1 miljoen aandelen van de Van Leer Groep Stichting. Deze zal hoe dan ook een meerder heid van de aandelen in handen houden. Van Leer is naar de beurs gegaan om zijn groeiplan nen te kunnen realiseren. Bij de grote ondernemingen controleren de commis sarissen of de directie haar werk goed doet. Volgens critici faalt die controle (te) vaak. Oud-minister Fons van der Stee, die grossiert in commissariaten, is het daar niet mee eens. „Wel vind ik dat de rol van de aandeelhouder te ver is teruggedrongen." Een gesprek met een man die zichzelf meer vindt dan alleen een 'uithangbord' voor een onderneming. Door Paul Verlinden MR. A. VAN DER Stee (67) on derscheidt zelf drie periodes in zijn werkzame leven. Eerst was de boerenzoon uit Langeweg be drijfsadviseur op het gebied van belastingrecht. Vervolgens start te hij een politieke loopbaan en was hij voor het CDA minister van Landbouw en Visserij (1973 tot 1980) en Financiën (1980 tot 1982). Sindsdien is hij full-time com missaris. Ooit bij meer dan twin tig bedrijven. Nu heeft hij er naar eigen zeggen nog vijftien échte, waaronder BolsWessanen, Tulip, Unigro en Solvay. „For meel zijn het er meer. Ik ben commissaris bij drie bv's van Bruynzeel, maar dat tel ik als één commissariaat." U zult wel zo'n beetje recordhou der in commissariaten zijn? „Nou nee hoor, ik ken genoeg mensen die er nog veel meer heb ben." Zijn vijftien commissariaten niet wat veel van het goede? „Als je het hebt over iemand met een full-time job en daarnaast zoveel commissariaten, dan is dat zeker te veel. Maar ik doe niets anders. Als je er vijftien hebt, zoals ik, en je houdt reke ning met ruim tweehonderd werkdagen per jaar, dan heb je dus veertien volle werkdagen beschikbaar per commissariaat. Dat is veel meer dan in de prak tijk aan die functie wordt be steed." Een commissariaat dat de afge lopen jaren wat meer tijd ge vergd zal hebben, is dat bij Bols Wessanen. De fusie tussen Bols en Wessanen is niet goed van de grond gekomen. Er zijn aandeel houders die U daar mede voor verantwoordelijk houden, zo bleek op de laatste aandeelhou dersvergadering. „De fusie met Bols (Van der Stee was commissaris bij Wessanen, PV.) is bij een aantal aandeel houders niet goed gevallen. Zij zijn tegen de leiding die dat be sluit heeft genomen. Om die re den vinden ze dat ik niet moet terugkeren als commissaris. Maar dat roepen heeft geen zin. Ik had al eerder aangekondigd dat ik volgend jaar zou stoppen, wegens mijn leeftijd." Kunt U achteraf stellen dat die fusie beter niet door had kunnen gaan? „Met de wetenschap van nu zou ik nooit ingestemd hebben met een fusie. Met name het cultuur verschil tussen de bestuurders was groter dan we gedacht had den. De synergie is daardoor niet van de grond gekomen. Ik be strijd echter dat er grote schade aangericht is. Het is een feit dat de fusie niet gebracht heeft wat wij ervan verwacht hadden. Er zijn veel tegenslagen geweest. Maar zonder de fusie zouden de bedrijven dezelfde tegenslagen gehad hebben. Desondanks doen we het niet slecht. De rentabili teit van BolsWessanen is heel bevredigend. De winst is vorig jaar echter gedaald. Dus is er te leurstelling bij de aandeelhou ders." Hadden de commissarissen niet moeten zien dat er zo'n groot cultuurverschil tussen de direc ties was? .'w r ,y „Je weet dat er een andere cul tuur is, maar je denkt dat men sen toch wel goed door de bocht kunnen. Dat denken ze zelf ook, want zij stellen het voor. Maar dat moet je meemaken in de praktijk. Dat blijft een ongewis se factor." Varen de Raden van Commissa rissen in het algemeen niet te veel op wat de Raden van Be stuur hen melden? Is er wel ge noeg controle op bestuurders? „Als commissaris krijg je regel matig rapportages. Dus je heb ten minste een maal per maand inzicht in de cijfers. Ook wordt geregeld over de gang van zaken gepraat. Je hebt middellange termijnplannen, je hebt investe ringsbudgetten. Door de bank genomen zijn we goed geïnfor meerd." „Maar wat heel moeilijk is, zijn de ongewisse factoren. Neem de export naar de Verenigde Sta ten. Met de daling van de dollar zie je dat daar risico's aan vast zitten. Veel van die risico's kan een Raad van Bestuur beter in schatten, omdat die veel dichter op de markt zitten dan de Raad van Commissarissen. Dat moet je dan aan die mensen overlaten. Je kimt niet op de stoel van de directie gaan zitten. De commis saris is een adviseur en een con troleur. Hij neemt niet het initia tief." Er zijn de afgelopen jaren voor vallen geweest waarbij de com missarissen fors bekritiseerd werden, onder andere bij Daf, Fokker en Text Lite. In dat laat ste geval is er sprake van dat de commissarissen mede-aanspra- Van der Stee: „Met de wetenschap van nu zou ik nooit ingestemd hebben met een fusie tussen Bols en Wessanen.foto hendriksen kelijk gesteld worden voor de ondergang van het bedrijf. Heeft dat de commissarissen aan het denken gezet „Laten we de zaken niet over drijven. Ik ken maar één geval waarbij de commissarissen ooit bij een faillissement aangespro ken zijn en verantwoordelijk ge steld. Dat is de Tilburgse Hypo theekbank. De zaken die u op noemt, hebben nog niet geleid tot aansprakelijk stellen van commissarissen. Desalniettemin hebben een hoop commissaris sen zich daardoor toch wel ach ter hun oren gekrabt. Men is scherper gaan kijken naar hun eigen positie. 'Wat voor risico lo pen we eigenlijk', vraagt menig een zich af. Maar als u bedoelt dat we daardoor de Raden van Bestuur kritischer zijn gaan vol gen, zeg ik 'nee'. Dat hebben we altijd al gedaan." Is het moeilijk om als opperste toezichthouder een bestuurder aan te pakken? U heeft het vaak genoeg meegemaakt, bijvoor beeld bij BolsWessanen. „Het is niet prettig. Je gooit zo'n vent toch op de keien. Maar dat zijn de risico's van het vak. En als het niet gebeurt, zijn de risi co's groter. Als een directeur slecht presteert en daardoor het hele bedrijf tenonder dreigt te gaan, dan is de sociale ellende veel groter dan als die ene man eruit wordt gezet." U controleert dus de bestuur ders, maar zelf wordt U nauwe lijks gecontroleerd. Maakt dat niet lui? „Dat laatste is onzin. In elk ge val houdt de publieke opinie je alert. Maar dat er geen echte controle op de commissarissen is, is natuurlijk zo. Dat is een probleem. Aan wie legt de com missaris verantwoording af? Niet echt aan de vergadering van aandeelhouders, want dat is vooral een folkloristisch gebeu ren. Ik zou graag zien dat groot aandeelhouders, zoals de insti tutionele beleggers, hun stem meer zouden laten horen. Maar op de aandeelhoudersvergade ring zie je hen niet. Daar komen massa's mensen, die allemaal een aandeeltje hebben. Het zijn de noisy few die het dan voor het zeggen hebben." Die grootaandeelhouders, die komen dus niet op de aandeel houdersvergadering. Maar ze zullen dan wel op een andere manier hun stem laten horen? „Daar merk ik in de praktijk heel weinig van. Soms vinden er wel eens wat gesprekken plaats. Ik zou het logisch vinden dat grote aandeelhouders gerepre senteerd worden in Raad van Commissarissen. Dat gebeurt nog veel te weinig. In het huidige systeem is de aandeelhouder te veel teruggedrongen tegenover management en commissaris." Buiten dat de grootaandeelhou ders een commissaris zouden moeten leveren, vindt U dan dat Raden van Commissarissen evenwichtig genoeg zijn samen gesteld? Door de bank genomen wel. Het zou eigenlijk ideaal zijn als de raad voor de helft uit actieve za kenmensen zou bestaan. Maar dat krijg je niet voor elkaar. Die mensen mogen meestal niet van hun bedrijf." „In de raad moet je bij voorkeur wat meer generalisten hebben. Specialisten hebben te snel de neiging op de stoel van de direc tie te gaan zitten als hun vakge bied ter sprake komt. Je kan dus beter een generalist hebben, die ook ervaring heeft op dat ter rein. Die kan het beleid kritisch, maar vrijblijvender volgen. Zo moet je een huisbankier nooit commissaris maken, want die zit op twee stoelen. Dat geldt ook voor de huisadvocaat." In een interview in 1993 met het blad Management Team onder scheidt Pieter Lakeman van de Stichting Onderzoek Bedrijfsin formatie diverse types commis sarissen. Onder hen ook de com missaris die vanwege zijn beken de naam als uithangbordvoor de onderneming dient. Daar is echt helemaal geen functie voor, zegt hij. U bent één van de men sen die in dat artikel als 'uit hangbord' genoemd worden. „Het is inderdaad zo dat een hoop bedrijven op een bekende naam afkomen. Dat is bij mij ook zeker zo gebeurd. Maar ver volgens is het de vraag of het daar bij blijft. Als het alleen maar uithangbord is en er geen inhoud bij komt, dan is het volstrekt waardeloos. Maar in mijn geval was ik al ge pokt en gemazeld als commissa ris voor ik in de politiek ging. Ik ben in mijn oude vak terug. Die kritiek trek ik me dus niet Amsterdam (anp) - Bij het noodlijdende Amsterdamse vervoerbedrijf GVB stapt di recteur A. van Hulst van het trambedrijf met onmiddellij ke ingang op. Hij heeft dat gisteren meegedeeld. Hij vindt zijn positie niet sterk genoeg om leiding te kunnen geven aan de ingrijpende maatrege len die de komende periode nodig zijn. In een brief aan het tramperso neel schrijft Van Hulst dat hij van de GVB-directie, het ge meentebestuur en de Onderne mingsraad niet genoeg steun krijgt om effectief leiding te kun nen geven aan het veranderings proces bij het bedrijf. Het Amsterdamse GVB verkeert in grote moeilijkheden. Onlangs deed gedelegeerd bestuurder M. de Jong voorstellen om het be drijf te laten overleven. Er zou den vierhonderd van de 4100 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen en tweehonderd mensen zouden van baan moeten veranderen bin nen het bedrijf. Daarmee is het mogelijk jaarlijks 45 tot 55 mil joen gulden te besparen. Het to tale tekort van het GVB bedraagt 100 miljoen gulden en loopt jaar lijks met enkele tientallen miljoe nen op. Van Hulst is niet de enige leidinggevende die de laatste tijd is vertrokken. Het bedrijf zit nog steeds zonder algemeen direc teur. In februari stapte interim directeur G. Faber op. Aanlei ding daarvoor waren eerdere conclusies van De Jong dat het GVB onbeheersbaar is. De Algemene Bond van Gemeen- tepersoneel heeft geschokt gerea geerd op het terugtreden van Van Hulst. Het GVB zal daardoor nog stuurlozer worden, is de vrees. Een woordvoerder van de direc tie van het GVB wil niet inhoude lijk reageren op het aftreden van Van Hulst. Londen/Utrecht (krf/anp) - De Britse verze keringsmaatschappijen Royal Insurance en Sun Alliance, die ook in Nederland actief zijn, gaan fuseren. Er ontstaat een concern met een premie-inkomen van 9,4 miljard pond (24 miljard gulden) per jaar. De nieuwe onderneming gaat Royal Sun Alliance heten. De fusie moet begin augustus zijn afgerond en zal vanaf 1998 een jaarlijkse besparing opleveren van ten minste 175 miljoen pond (450 miljoen gulden). Van de 45.500 arbeidsplaatsen zullen er 4000 a 5000 verdwijnen, deels door gedwongen ontsla gen. Voor de activiteiten van de twee maatschap pijen in Nederland zullen er vrijwel zeker geen gevolgen zijn. Royal Insurance was tot eind 1992 volledig eige naar van verzekeraar Royal Nederland. Die werd toen ondergebracht in een gezamenlijke onderne ming met het Duitse Aachener und Münchener en het Italiaanse La Fondiaria. Deze onderneming, European Partners for Insurance Cooperation (EPIC), bundelde de activiteiten van de drie bui ten eigen land. De Italianen hebben hun belang inmiddels overgedaan aan de Duitsers, waardoor die voor twee derde eigenaar van EPIC werden. Directeur F. Rosenmuller van Royal Nederland kan zich voorstellen dat zijn bedrijf niets van de fusie zal merken. „Het lijkt me een puur Britse zaak. De ontslagen zullen in Groot-Brittannië vallen. De Britse markt staat er door allerlei oor zaken slecht voor. Het was afwachten welke maatschappijen het eerst zouden fuseren en wel ke het eerst zouden omvallen," aldus Rosenmul ler. Royal Nederland heeft ruim 900 werknemers. De omzet kwam uit op 1,3 miljard gulden. Hl ZATERDAG 4 MEI 1996 j!\fl Vlissingen (anp) - De lasten voor de reorganisaties hebben het resultaat van scheepswerf Koninklijke Schelde Groet flink in de min gedrukt. In 1995 noteerde de Schelde dan ook een nettoverlies van 6,8 miljoen gulden. In het boekjaar ervoor behaalde de onderneming nog een netto winst van 18,9 miljoen. De Schelde moest in 1995 liefst 27,6 miljoen gulden aan reor ganisatie-lasten nemen. Zonder de hoge reorganisatie- lasten zag het resultaat er posi tiever uit. De nettowinst uit ge wone bedrijfsvoering (resultaat zonder bijzondere baten of las ten) ging in het afgelopen boekjaar zelfs omhoog naar 20,8 miljoen, tegenover een plus van 19 miljoen gulden in 1994. De Schelde heeft flink het mes in zijn organisatie gezet. Begin dit jaar werd bekend dat er 555 arbeidsplaatsen verdwijnen. Eind 1994 werkten er bij Zee- lands grootste werkgever 3214 personen. Een groot gedeelte maakt gebruik van het plaat- sings- en begeleidingsburea» Start Diensten. De omzet steeg van 710 miljoen naar 744 miljoen gulden. De orderportefeuille kwam eind 1995 uit op 1547 miljoen (1994; 1527 miljoen). Ex-bestuursvoorzitter van de ING, W. Scherpenhuijsen Rom, wordt op voordracht van mi nister Wijers (Economische Za ken) de staatscommissaris bij de scheepswerf. De staat heeft haar wettelijk recht op de be noeming van twee commissa rissen door een statutenwijzi ging vastgelegd. Wel ziet de overheid er vanaf een tweede staatstoezichthouder naast Scherpenhuijsen Rom te be noemen. Scherpenhuijsen Rom stapte enkele jaren geleden plotseling bij de ING op wegens vermen ging van belangen. Uniforme regels voor consumentenkrediet Brussel - De Europese Commissie wil een duidelijker kostenver- gelijking voor consumentenkrediet mogelijk maken. De commis sie werkt aan regels om één en dezelfde berekening te hanteren voor het jaarlijkse rentebedrag. Er bestaat al een uniforme Europese regel, de Annual Percentage Rate of Charge (APR). Deze APR geldt echter niet in Duitsland, Frankrijk en Finland. APR geeft de totale kosten van een lening voor de consument weer. Zowel de rente als administratiekosten zijn er in opgenomen. De commissie stelt nu voor een uniforme formule voor de bereke ning van APR in te voeren en deze in alle lidstaten te laten gelden. Verder moet de APR berekend worden op jaarbasis. Sterke stijging aantal vacatures Den Haag - Het aantal vacatures in het bedrijfsleven heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een sterke stijging te zien gegeven, Eind december waren er 62.000 vacatures, een stijging met Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) noemt de stijging verrassend, omdat sedert het begin van de kwartaalmetingen in 1988 een dergelijke forse toename zich niet eerder heeft voorge daan. Het CBS wil echter nog niet spreken van een trendbreuk. Pas het niveau van eind maart bekend is, zal blijken of er sprake ii van meer dan een incident. TNO oriënteert zich meer op buitenland Den Haag - Het onderzoeksinstituut TNO gaat zich sterker oriën teren op het buitenland bij het aantrekken van onderzoeksprojec ten. Vorig jaar opende TNO een kantoor in Japan. Begin dit jaar kwam er één in Praag en in de loop van dit jaar gaan er nog TN0- kantoren van start in de Verenigde Staten en Zuidoost-Azië Vorig jaar kwam van de omzet van 444 miljoen gulden in con tractonderzoek (opdrachten van klanten) 109 miljoen uit het bui tenland. De totale omzet van TNO was vorig jaar 743 miljoen gulden. Het onderzoeksinstituut realiseerde vorig jaar een winst van 10 mil joen, zo blijkt uit het jaarverslag 1995. De winst is een verdubbe ling ten opzichte van 1994. TNO had vorig jaar gemiddeld mensen in dienst. Steeds meer 'oudere' uitzendkrachten Badhoevedorp - Uitzendkrachten worden niet alleen steeds tal rijker, maar ook ouder. Was in 1991 nog 70 procent van de losse werknemers jonger dan 25 jaar, vorig jaar was dat gedaald tot 56 procent. Het percentage uitzendkrachten in de categorie 25 tot 41 jaar nam in dezelfde periode toe van 28 naar 40. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut. In 1995 werkten 648.000 mensen als uitzendkracht, tegen 422.000 vier jaar eerder. Een tiende deel van de uitzendkrachten vindt een vaste baan bi] het bedrijf waar hij was ingeleend. Ongeveer 18 procent van tijdelijke werknemers behoort tot de 'bijzondere doelgroepen zoals etnische minderheden, ouderen, langdurig werklozen en arbeidsongeschikten. GWK boekt 5 procent hogere winst Diemen - GWK, de voormalige Grenswisselkantoren, heeft vorig jaar zijn nettowinst met 4,6 procent vergroot tot 18,1 miljoen gul- In 1994 steeg de winst met 6,1 procent. Voor dit jaar verwacht GWK globaal eenzelfde resultaat als in 1995. GWK verwacht veel van het streven van de Nederlandse Spoor wegen, voor 13 procent eigenaar van GWK, om de NS-stationsoffl te bouwen tot aantrekkelijke en praktische shopping centers. Da zal leiden tot een breder dienstenpakket. NVM gaat consument beter informeren Nieuwegein - De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) heeft gisteren in Nieuwegein het vernieuwde NVM-net gePres®°* teerd. Hiermee is het automatiseringssysteem Masterplan 2D/M11 werking gezet. Dit nieuwe systeem garandeert de woningzoeken de een snellere en volledige informatie. Door het nieuwe systeem kunnen de NVM-makelaars het actue regionale en lokale aanbod aan huizen projecteren op een zogen - ten multi-mediazuil. Zo kan de woningzoekende op het makelaarskantoor zelf in woningaanbod kijken. In de multi-mediazuil zijn foto's van de selecteerde woningen afgebeeld. Union dit jaar uit de rode cijfers Nieuwleusen - Fietsenfabrikant Union, onderdeel van Ha meyers ARM-Stokvis, komt dit jaar uit de rode cijfers. Dat ine de het bedrijf gisteren in een persbericht. Vorig jaar kwam un uit op een negatief bedrijfsresultaat van 1,5 miljoen gulden, bedrijf hield zich toen muisstil. j( Kennelijk vonden Hagemeyer, ARM-Stokvis en Union he moeite waard het herstel te melden. Union ligt immers in dee lage. Hagemeyer wil van Union af. Bij de roemruchte °verna. van branchegenoot Borsumij Wehry in de zomer van 1995 ma te Hagemeyer-topman A. Land bekend de spaarzame industr productiebedrijven binnen Borsumij te willen verkopen. nen Haag (anp) - Shell is ontevrei ver de gang van zaken rond de "statie van een belangrijke me -rkster in China, maar de kwe een miljarden-investering nie Je weg staan. Pe oliemaatschappij heeft haar me erkster Xu Yichun, die drie maan lieden werd opgepakt, nog steeds Luien bezoeken. Ook is Shell niet 0[ -f-1-1 van de reden van de "naris onbevredigend," aldus bestui Negen jaar geleden schreef Tón Geurtsen zijn afstudeerscriptie politicologie 'Nacht merries op een duivels oorkussen', een kritiek op het Westerse ar beidsethos. De jaren daarna verstomde de kritiek die sommigen in de linkse hoek, zoals zijn leermeester Hans Achterhuis, uitten op de manier waarop wij met arbeid omgaan. Te gen de stroom in bleef Geurtsen echter vol houden dat zijn onder werp nog steeds actueel was. Hij werkte zijn scriptie van toen om tot een boek dat onlangs is verschenen met als on dertitel: 'Opkomst, ont wikkeling en mogelijke ondergang van het wes terse arbeidsethos'. ■#t<' Zoeken naar een baan op het Arbeidsbureau. Wie bui ten de boot valt, dient zo snel mogelijk weer aan boord te klimmen. FOTO PERSBURO DIJKSTRA Door Joep Trommelen Tegeltjes op het toilet bi; oom: 'Werken is het mooistf er is; ik kan er uren naar kij en 'Werk is de vijand der kende klasse'. De Bijbel da, tegen: 'In het zweet des schijns zult gij uw brood ve nen'. 'Ledigheid is des di oorkussen'. 'Wie niet werk niet eten'. Over weinig zake staan zoveel tegenstrijdige heden als over arbeid. Stress, rugklachten, een overvlof wao'ers, burn-out syndromen, spannenheid (niet voor niets vaal werktheid genoemd); ze geven al aan dat iedereen weet dat werkt zaligmakend, maar helaas noodz; is. Toch staat het fenomeen werl 1996 op het allerhoogste voetstuk ze maatschappij. Rat is weleens anders gewées schrijft Geurtsen. De Westerse mieën van vóór de Middeleeuwe oen als spil de familie als woon- verband. De familie kon zichzelf al bedruipen - via losse baantje oachtswerk aan huis, het verb van voedsel. Zelfs bij de bepaald benijden horigen en lijfeigenen net zo. Er was voor de grote mass verschil tussen werk en vrije tijd. Iqq m°tt° van het paarse kabine U96 luidt: werk, werk en noj "Wc. Socialisten en liberalen i elkaar nu ook op dit vlak gevondt JUet werkt, wordt - als hij de ™ekt ook niet echt te willen - nek aangekeken. Werk is volgens de heersende ™et alleen de bron van ons alle n welvaart, het is in veler ogen o ens het medicijn voor alle kwab nmmaliteit tot psychische dep s er ergens geen geld voor is, e z'n allen maar meer en erken om het bij elkaar te ver- vooruitgangsgeloof in optir Ikheid is zo de m0t0r van de nappij. En die moet om d aaiende te houden alsmaar do en naar een steeds hogere jv niemand die zich afvraa w! i Volledig doldraait. klozen zijn in die optiek z ^treuren als te benijden. Be) v werkloosheid is zowel in het m.„ werklozen (niet werken (Was zielig) als van de maats werklozen kosten geld). Senoeg werk voorhanden is of ni

de Stem | 1996 | | pagina 6