Duitse SPD heeft vooral behoefte aan helder profiel Dakloosheid treft steeds vaker Hongaarse vrouwen Probleem groeit autoriteiten boven het hoofd nESTEM Goede kans op een tweede termijn voor Boutros-Ghali DE STEM EXTRA NEDERLAND 2 NEDERLAND Tegenstrijdige uitspraken over program BELGIË FRANS 1 BELGIË FRANS 2 Duitsland 1 Duitsland 2 :lj§ NEDERLAND 3 ZATERDAG 4 MEI 1996 15.13 16.37 17.05 tPipp lt„ fff) Bert Haanstra 1 Spiegel van Holland panta Rhei (1951) en schilder van de mens korte films Bamboo Bears Quatro De confettidub met rr kous, 17-30 Skytrackers; Klip(s) Sea Trek, natuurserie Markant Nederland, rep serie: Brandaris 400 LindaHarrie, comedy «si Alle dieren tellen mee j950 Nationale Herdenking Dam journaal/Weeroverzicht 34 Shining Through, speelfil 238 De laatste ridders, docurr re over de 42 dragers taire Willemsorde 23,28 Shadowman, speelfilm go; Internationaal milieubele U 30 Digitaal (tot 11.00) FOTO ANP opgesteld. Helmut Schmidt schreef onder meer: 'Bij ons is iedereen bruikbaar, al is het maar als afschrikwekkend voor beeld'; 'waar wij zijn loopt het mis, maar we kunnen nu eenmaal niet overal tegelijk zijn...'; 'ieder een doet wat 'ie wil, niemand doet wat 'ie moet doen, maar we doen allemaal mee' en 'we weten niet wat we willen, maar dat met volle overtuiging'. Verbazingwekkend actueel! cyclus (1950 Reml (1951 s van a 6.05 16.31 Toen was Nederland no; gewoon: 1974: Het tweec jaar Kleine sterren, grote st Het Amerikaanse gitaarw 'Smokin' Joe Bonamassa Meer tuinplezier, magazin 2Vandaag, actualiteiten 17.30 en 18.00 Journaal; Sportjournaal en vanaf Hoofdpunten uit het nieut volgd door het weer 854 Nationale Herdenking de Nieuwe Kerk in Ar dam 9,30 Onbekend monument, mentaire over Surinaamse ten die gevallen zijn bij de ding van Nederland Nationale Herdenking Dam La colline aux mille en speelfilm Otto op zoek, Otto de B onderzoekt allerlei zaken in het leven tegenkomt Omega, informatieve serie de bovennatuurlijke wer heid.Afl. 1 3.53 Journaal 3.58 Kunst omdat het moet, Portret Poolse componist I Mikolaj Górecki (1933); Portret Poolse sf-schrijver lawLem(geb. 1921) (tot 01; 227 3.03 Door Frans Wijnands Bonn - De socialistische oud- kanselier Helmut Schmidt bemoeit zich nog maar op afstand met zijn sociaal democratische partij, de SPD. Hij vertoont zich hoogst zel den op partijcongressen en laat zich al even sporadisch zien in de Bonner partijcen trale. Die opmerkelijke afstandelijk heid weerhoudt hem er echter niet van om regelmatig, uiterst venijnig uit te halen naar zijn politieke geestverwanten; als 'het geweten van het Duitse socia lisme'. Bij voorkeur publiceert hij zijn analyses in het weekblad Die Zeit waarvan hij mede-uitgever is. Telkens weer legt Schmidt onge nadig de fouten binnen de SPD bloot: de politieke koers is niet helder genoeg, de kopstukken rollenbollen over elkaar heen, ze doen ongecoördineerd over alle belangrijke thema's verwarrend- tegenstrijdige uitspraken en zelfs het kleinste stukje vuile was wordt buiten gehangen. Eind vorig jaar zou Schmidt op de SPD-partij dagen in Man nheim een rede houden, maar zag daar op het laatste moment van af. Wel verscheen de ingekorte versie van zijn redevoering in 'Die Zeit'. Schmidt kapittelde andermaal het doen en laten van de SPD-leiders. Alle grote SPD-leiders in het ver leden, zo betoogde hij, waren zéér verschillend van karakter en hadden vaak uiteenlopende meningen. Maar ze voerden hun debatten binnenskamers. 'Toen Willy Brandt als kanselierskan didaat werd genomineerd was er niemand die opstond om te ver klaren dat hij eigenlijk een betere kandidaat was'. Dat deed de minister-president van Neders- aksen, Gerhard Schroder, wèl toen niet hij, maar Scharping enkele jaren geleden tot partij voorzitter en potentieel kanse lierskandidaat werd gekozen. Schaamte Politiek wordt volgens Schmidt niet in de provincie gemaakt, maar in Bonn. In de Bondsdag. Hij hekelt met die opmerking vooral de huidige voorzitter Oskar Lafontaine, die als minis ter-president van Saarland liever aan de Saar blijft blijft dan in Bonn actief te zijn. In zijn onuitgesproken rede noemde Helmut Schmidt maar een paar onderwerpen waarover binnen de SPD verschillend wordt gedacht en gesproken. Zoals de aarzeling om energiek achter 'Maastricht' en de toe komstige Europese monetaire unie te gaan staan. En het pro vincialistische, anti-Europese buitenlandbeleid van de partij. „Je zou je af en toe moeten scha men om als socialist zelf niet te doen wat je wèl van anderen ver langt," zegt Schmidt, doelend op de afwijzend-aarzelende houding van de SPD om de VN bij vredes- bevorderende en -behoudende acties te steunen. Helmut Schmidt heeft geen directe politieke verantwoorde lijkheid, geen partijfunctie. Heeft 'dus' makkelijk praten. Maar zijn kritische opmerkingen komen voort uit een onveranderd sterk sociaal-democratische gevoel en besef. „Onze eerste vraag mag nooit zijn: wat voor baat heb ik er bij? De eerste vraag moet zijn: „Wat kunnen we voor ons land betekenen." Dan pas komt de vraag hoe partij-functionarissen daar over denken. En tenslotte „Hoe kan ik de anderen overtui gen?" Spraakverwarring Dat laatste is moeilijk geworden. Veel kiezers zijn klaarblijkelijk niet meer te overtuigen. Recente (deelstaat)verkiezingsnederlagen zijn niet zozeer aan Oskar Lafon taine te wijten, maar aan het gebrek van een duidelijke koers en een helder program. De totale Europapolitiek, uit breiding van de Navo ja of nee, f Boutros-Ghali FOTOEPA New York (dpa) - Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties is met een verkiezingscampagne bezig. Daaraan twijfelt nauwelijks enige diplomaat in het hoofd kwartier van de VN in New York, ook al weigert de man in kwestie iedere reactie op de vraag, of hij voor een tweede termijn van vijf jaarbeschikbaar is. De eerste ter mijn zit er eind december op. Maar zijn reizen naar belangrijke lidstaten van de VN dienen de opbouw en de instandhouding van een goed klimaat voor zijn herverkiezing. Kort geleden trok hij naar Peking, Seoul en Tokyo. Duitsland krijgt dit jaar zelfs twee keer bezoek van de secreta ris-generaal en veel andere lan den ter wereld kunnen zich op de hoge Egyptische gast uit New York verheugen. Hij gold als 'geboren secretaris generaal', toen hij in januari 1992 zijn ambt aanvaardde. In de zomer van hetzelfde jaar spraken Britse kranten al van de contro- versieelste secretaris-generaal uit de geschiedenis van de VN: hij had met barse formuleringen geweigerd de opdrachten van de Joegoslavië-conferentie in Lon den, waar de VN niet aan meede den, uit te voeren. De eerste Afrikaan en eerste Ara bier aan de top van de mondiale organisatie maakte ook bij veel andere gelegenheden duidelijk, dat hij niet de gehoorzame die naar van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad was: de Verenigde Staten, Rus land, China, Groot-Brittannië en Frankrijk verdedigen met alle middelen hun bijzondere positie als grote mogendheid, die ze in 1945 bij de oprichting van de VN hadden vastgelegd. De Amerikaanse VN-ambassa- deur, Madeleine Albright, heeft hem meermalen scherp gekriti seerd. Zij sprak bijvoorbeeld in de context van de Kroatiëpolitiek van een ernstige fout van de secretaris-generaal om weg te lopen voor legitieme operaties, die de steun hebben van vitale lidstaten van de Veiligheidsraad Boutros-Ghali noemde haar woordkeus ongegeneerd vulgair. Maar bij talrijke VN-delegaties verzamelde hij punten, omdat hij niet naar het pijpen van de arrog ant optredende Amerikanen danste. En na bijna vierenhalf jaar in het ambt heeft hij het tenslotte hij geen van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad echt verbruid. De 74-jarige topdiplomaat, die eerder vice-premier van zijn land was, is bij de discussies over een tweede termijn in hoge mate van Washington afhankelijk. D' meeste analytici geloven niet, da president Bill Clinton en zijn regering in de campagne voorffl presidentsverkiezingen in herfst tijd en zin hebben z'cl1 voor een andere kandidaat voor het hoogste ambt binnen de in te spannen. Iets heel anders zou het zijn,a» de Republikein wint van Clinton, de in meerderheid uitgespw® VN-vijandige Republikein zouden dan naar alle warsehijn lijkheid in het hoofdkwartier va de VN grote schoonmaak houden. De kansen van Boutros-GM zouden dan op losse schroev kunnen komen te staan. De meeste opiniepeilers gom: echter op Clinton. Daarmee zo den er nauwelijks kansen voor drie voruwen, die stee® weer voor de topfunctie in w York worden getipt: de Ierse p sident Mary Robinson, de No premier Gro Harlem Brundti en de Japanse Sadako Ogata, op het moment VN-Hoge L missaris voor de Vluchtelinge 10.30 Espanol con Victor. Cursus S 11.00 PME Partenaires 96, zakenmag 11.30 Vivre a Bruxelles 11.55 Sindbac jazine over de Derde Wereld 12.25 if Europe 12.55 Weerbericht lieuws 13.20 Gourmandises, culinai jezine 13.35 Strip-tease, magazine Warburg, un homme d'influence, t 2) 16.10 Coup de film, mac 1645 Classe mannequin, serie 17.15 Jark, jongerenmagazine 17.50 Br fls 90210, serie 18.35 Contacts, vei 1jps 18.45 Télétourisme, magazine Nieuws 20.10 Le jardin extraordinair tuurmagazine 20.45 Le clan des tetins, Franse misdaadfilm van Patri win met Roger Hanin 22.15 Co 22.30 Partir dans le bleu, portret Mcomponist Jean-Claude Vannier aatste nieuws 13.00 Autosport: GP van San Marino, lificatie 14.00 Voetbal: Terugblik op pacup-finales met Belgische clubs foot mondial, voetbalmagazine Handisports 16.20 Top Motos, motor magazine 16.45 Reflets - Images d'a 7.40 Théatre Wallon: Concert! frangois Masset, toneelstuk in o "25 Frangoise et les siens, culture? 9®ie 19.00 lei Bla-bla, kindermag1 0.30 Nieuws 20.00 Basketbal: Be" kampioenschap 21.40 Records, atleti gazine 22.05 Nieuws 22.35 La musiqt Me au 21, muziekprogramma rond P Elisabeth muziekconcours (tot 23 W.0O Dinosaurs, comedy 07.30 Dr. 9let tekenfilmserie 08.00 Abenteu jeugdserie 08.30 Klopfende non» - jeugdserie 09.00 Tages Kapt'n Blaubar Club 10.01 9 schau 10.03 Kinderweltspiegel enteuer Uberleben, natuurdocum An, ^agesschau 11.03 Unti jwikaanse speelfilm uit 1955 van J ng met Tyrone power, Susan Hayw,- Egan 12.40 Umschau 12.55 P mi«00Ta9«schau 13.05 Euro| nor,i J l° 5port Extra/tenriis: WTA Kohn urg' halve finale 18-10 s serie 19-10 Sportschau 20»/9a"VOetbal 20-°° Ta9es motHn ?ehen sie sPass' amusi menjjin gencamera2200Ta9 Good m ?as Wort zum Sonnta9 Taof,«?0rning Vietnam- speelfilm vSaur00,30G|ennFord.cyclus Gahkl sPeelfilm 02.10 (ZW) speelfilm 'bes "ses a9ain- E' V e I?'1 1972 van Robert Fues Robert Querry en Vaili nana! j'ebanstein. poppenserie 07.2 filmserie 071» V 07-30 Mumins'1 "a,uurfilm ck mal' wie ich w PJes voor kinderen 08.05 TOT TWEE jaar geleden bestonden ze eigenlijk niet, vrouwelijke daklo zen. Inmiddels maken ze bijna een kwart uit van een groeiende groep zon der onderdak, inkomen of uitzicht. Vaak gaat het dakloze leven gepaard met alcoholisme, prosti tutie en mishandeling. Een portret van een pro bleem dat de Hongaarse instanties boven het hoofd groeit. Door Erwirt Tuil Man is 49 jaar. Ze is getekend door jarenlange mishandeling door haar echtgenoot, drankmis bruik en een slopend leven. Haar neus staat twee centimeter uit het lood en zit plat tegen haar gezicht aan. Haar jukbeenderen, kaak en oogkassen hebben forse opdoffers te verduren gehad. Op haar achterhoofd zit een dikke korst geronnen bloed. Een 'sou venir' van de meest recente mis handeling. Mari ligt op het zie- kenboegje van een gemeentelijk opvangtehuis voor daklozen in Angyaföld, het dertiende district van Boedapest. Een traditioneel arbeidersdistrict dat even tradi tioneel economische klappen hard voelt aankomen. Adjunct-directeur dr. Szabolcs Bognar heeft de dagelijkse lei ding van het centrum en vat de meest voorkomende verhalen samen. „We hebben hier vrouwen die aan de drank zijn geraakt, alleen of samen met hun man, die ze dan uiteindelijk het huis uit slaat," zegt Bognar. Het centrum voor dakloze of gevluchte vrouwen is in een bedompte kelder. Alle raampjes en deuren zijn opengezet om iets van frisse lucht binnen te krijgen. Vrouwen met kinderen zijn hier tijdelijk veilig voor de straat of echtgenoten met losse handjes. Krankzinnig Tot 1989 bestond het probleem van daklozen officieel niet. Men sen zonder vaste woon- of ver blijfplaats werden door de staat vaak ondergebracht in pensions. Instituten, slechte en krankzin- nig kleine woningen waren ver zamelbakken van potentiële dak lozen. In werkelijkheid telde Hongarije ruim 10.000 mensen in zo'n situatie. Tien procent daar van was vrouwelijk. Zes jaar later zijn daklozen zicht baar, is hun aantal toegenomen en is de verhouding tussen man nen en vrouwen drastisch veran derd. Volgens recente schattin gen leven er nu tussen de 30.000 en 50.000 daklozen in Hongarije. Daarvan zijn 23 procent vrou wen, 7 procent kinderen en 70 procent mannen. Dat is één op de 200 Hongaren. De verhouding verschoof in 1994 toen de gezondheidszorg en het onder wijs werden getroffen door bezuinigingen. Ook in Hongarije zijn daarin traditioneel vrouwen werkzaam. Maar werkloosheid blijkt op zich niet alleen verant- Een politie-agent slaat een groep daklozen gade. foto vnu woordelijk voor dakloosheid. „Het gaat om het hele proces van economische transformatie," stelt sociologe Krisztina Szalai van de Eötvös Lorant Universi teit in Boedapest. De politiek er de schuld van geven is volgens haar geen oplossing. Het aantal werklozen daalt al enkele jaren gestaag, terwijl het aantal daklo zen stijgt. „De aanpassing aan de veran derde maatschappij levert enorme problemen op," zegt Sza lai. De druk op de huwelijken is de laatste jaren toegenomen en de sociale zekerheden van de com munistische dagen zijn wegge vallen. De koopkracht is sinds de omwenteling dramatisch gedaald. Vorig jaar zelfs met 10 procent. De lage inkomens dwin gen vele Hongaren hun schaarse spaarcenten uit te geven. Een geringe financiële tegevaller kan dan funest zijn. Die spanning voor het dagelijkse bestaan blijkt vaak teveel. „Veel dakloze vrouwen komen uit gezinnen die de eindjes nauwe lijks aan elkaar konden knopen", zegt de sociologe. „Mannen en vrouwen moeten langer en meer werken om eenzelfde levensstan daard te behouden en vaak lukt dat niet. De frustraties leiden tot fysiek geweld binnen huwelijken en alcoholisme." De grootste risicogroep bestaat uit hen die op de rand van het bestaansminimum leven. Dat is volgens de meeste schattingen nu ongeveer eenderde van de totale bevolking van 10 miljoen. Dat het aantal daklozen zal stijgen is voor alle betrokkenen duidelijk. Vrouwen zijn vooral kwetsbaar omdat ze vaak financieel afhan kelijk zijn van hun echtgenoot. „Het is een fabeltje dat hier emancipatie is geweest onder het communisme. We waren nodig voor de economie," briest Szalai. De wetgeving is nog steeds vrouw-onvriendelijk. „Mishan deling of verkrachting binnen het huwelijk is nog steeds geen reden voor een echtscheiding." In de wandelgangen van de hulp verlening wordt geklaagd over de halfhartige overheid. „Er wordt te gemakkelijk gezegd dat alles in orde is," zegt sociaal werker Mihaly B. Kocsis. „Er wordt dan gewezen op de opvanghuizen die er zijn. Op papier klopt het alle maal, maar in werkelijkheid mankeert er van alles." De werkelijkheid is dat het bud get berekend wordt aan het hand van het aantal bedden in de cen tra. „78.000 forint per bed, per jaar. We hebben 6.000 bedden in totaal, maar de dagelijkse prak tijk laat zien dat er minimaal 30.000 daklozen zijn," verzucht Kocsis. Opleidingsniveau „Iedereen kan op een goed moment zijn baan kwijtraken. Tegenslagen kunnen op iedereen een vernietigende uitwerking hebben. Sociale achtergrond speelt daarbij nauwelijks een rol." Opvallend noemt Szalai dat het opleidingsniveau van vele daklozen behoorlijk is, „Hoger dan bijvoorbeeld in Nederland," zegt de sociologe. Anna is daar een goed voorbeeld van. Ooit was ze een hooggekwalificeerde ver pleegster met een indrukwek kende staat van dienst. Nu zit ze wezenloos op bed. Anna is dement en heeft hersenschade opgelopen door jarenlang drank misbruik. Ze vegeteert, zwerft op straat en wordt regelmatig in zorgelijke toestand het opvang centrum binnengebracht. Meer toekomst wordt Ildiko toege dacht. Ze is een Roma-vrouw van 22 jaar. Ze is indertijd haar huwelijk ontvlucht en heeft twee van haar vier kinderen meegeno men. „Ze komt uit een arme Roma-familie. Omdat haar schoonfamilie hoger in de Roma- hiërarchie staat, is ze jarenlang gebruikt als voetveeg," zegt haar behandelend psychologe. Anna wekt weinig hoop, Ildiko heeft mazzel gehad. Sinds kort heeft ze een klein gerenoveerd flatje, ingericht met afgedankte gedoneerde meubelen. Ze werkt in de wijk als verzorgster van bejaarden. „Om een terugval te voorkomen, zijn er afspraken gemaakt met sociaal werkers. Dat bevordert integratie in de omgeving en voorziet haar van een inkomen. Bovendien heeft ze tijd om een normale relatie met haar kinderen op te bouwen." Ildiko, maar ook andere vrouwen op de afdeling, hebben indertijd de stap genomen om zich met hun kinderen te melden bij het opvangcentrum. Velen na een periode van leven op straat. Maar de capaciteit is beperkt tot 20 en niet iedere vrouw kan het aan alleen te gaan wonen. „Sommi gen zijn geestelijk zo zwaar beschadigd dat ze tot in lengte van jaren hulp nodig hebben", zegt een van de hulpverleners. „De meeste daklozen kunnen niet bereikt worden," vult Kocsis aan. „Landelijk zijn er 9000 opvang plaatsen en zo'n 50 gekwalifi ceerde hulpverleners. De rest doen we met vrijwilligers of men sen die in de praktijk ervaring hebben opgebouwd." Dat er iets wrangs zit aan het daklozenprobleem, wordt duide lijk tijdens een interview. „De premier zit vanavond te praten met de voorzitter van de Euro pese Commissie over Europese integratie. We zitten al op het Europese gemiddelde voor daklo- 7ün 7.00 Alles kits met Chlorop 07.26 Bamboo Bears; 07.5: bedoes; 08.18 Quatro; 08.4 zoekenman; 08.48 Basta en Woof 9.40 Als je durft 0.07 Het allochtoon videocircu Helmut Schmidt geen of wel en eventueel welke sociale kortingen dan, eco-belas- ting ja of nee, de asielproblema tiek, wel of niet deelnemen aan VN-missies, wel of geen Duitse jachtbommenwerpers inzetten bij militaire vredesmissies? Over al die kwesties wordt in de SDP-top verschillend gedacht en tegenstrijdig gesproken. Bij voor keur via de media. Die spraak verwarring wekt bij de kiezer steeds minder vertrouwen. Maar niemand binnen de SPD-top die knopen doorhakt, lijnen uitzet en anderen die koers durft voor te schrijven. Want dat zou wel eens ondemocratisch kunnen lijken. De afgelopen dagen hebben par tijleden elkaar opnieuw bekriti seerd. Oud-minister Apel noemde Lafontaine 'een politieke en morele luchtbel', waarop fractie leider Scharping zich geroepen voelde om op te roepen tot meer geslotenheid in de partijgelede ren. Een paar jaar geleden heette de toenmalige 'softy' voorzitter Björn Engholm de oorzaak van alle problemen te zijn. Na hem werd Scharping de zondebok. Nu is Lafontaine 'hèt probleem'. Maar een sterke leider kan pas goed functioneren op basis van een sterk programma. Wat de Duitse sociaal-democraten daarom vooral nodig hebben is een herkenbaar profiel. Helmut Schmidt hekelde in het recente verleden de toenmalige 'troika'-leiding van de SPD, hoe wel hij daar zelf vroeger mee heeft moeten leven. Toen hij met Herbert Wehner en Willy Brandt het 'toptrio' van de SPD vormde. Met zijn kenmerkende gevoel voor satire maakte Helmut Sch midt jaren geleden - toen de SPD in Bonn nog de lakens uitdeelde - een parodie op de uitgangspun ten voor goed politiek leider schap, zoals Willy Brandt die had I

de Stem | 1996 | | pagina 45