Logement oplossing daklozen »1 Daklozen schrijven boek Wdrijkskundeleraar Ben K.'Ik ben uit hel verlost' Vooral niet te slijmerig doen Douane in Rotterdam wil containerscanners Middeleeuwse kades in Tiel blootgelegd X SM 710 ekeringen •{STEM BINNENLAND Uit onderzoek blijkt: Ex-docent van scholengemeenschap Guido de Bres heeft spijt van zijn ontucht 'Ik denk dat ik een paar chippies mis' 'Ik rotzooide het liefst met jongens van 15 El 1996 en.... flUNICATIE ■RSONENAUTO'S ABANT W.A.: All-Risks: 211,- 422,- 268,- 563,- 325,- 752,- 382,- 941,- 439,- 1.130,- W.A.: All-Risks: 168,- 339,- 213,- 453,- 258,- 603,- 303,- 753,- 348,- 903,- met 70% korting, zonder surantiebelasting) Hingen kunt u natuurlijk ook uw nhuis, aansprakelijkheid, bij ons verzekeren, g veel meer, jaar in jaar uit. 9604 n goed geregeld MAANDAG 6 MEI 1996 Vroeger heette hij Ger- Ji, Een nette meneer, keurig ge bot, die in zijn favoriete kroeg zon- Jproblemen zijn borrel op rekening weg. Tot het noodlot toesloeg en hij .p straat belandde. Uit nostalgische Jerffegingen ging hij - 'inmiddels jjp clochard met een tweedehands jiptNicolaasbaard' - in de lente terug jaar zij15 stamkroeg. Niemand her- iende hem. Een borrel kreeg hij pas als hij eerst betaalde. Hij was geen «eneer meer. Hij was 'jij' geworden, gue moeilijk het is om als dakloze je jgenwaarde te bewaren. Dat vormt de rode lijn door het boek 'Dus schrijf ik opdat ik niet dol word', de eerste uitgave van de Amsterdamse schrij versclub voor daklozen. De schrijversclub begon in september 1995 heel bescheiden met twee deel nemers. Na vier weken waren het er acht en een half jaar later kwamen er al vijftien mensen wekelijks bij elkaar om te schrijven. Over fantasieën, ver leden, maar bovenal over de eigen er varingen als dakloze. Het bracht on vermoede talenten aan het licht en bleek de daklozen een houvast te bie den in een onzeker bestaan. „Het is een bij uitstek geschikt middel om de gedachten te ordenen", schrijft Hercules. „Onze vaak dieptreurige er varingen kunnen ons gemakkelijk verleiden tot chaotisch denken. En waartoe dat kan leiden weten wij allen!" Niet alleen daklozen hebben baat bij schrijven, zegt Hercules. „Hulpverle ners hebben aan de schrijversclub een kostelijke bron van directe informa tie. Zij kunnen de gerezen wensen en kritiek vers oppakken en in hun beleid verwerken." Een gewoon leven, met een eigen dak boven het hoofd en respect van de sa menleving. Dat is wat veel van de schrijvers wensen. Maar zolang dat nog toekomstmuziek is zijn er in ieder geval methoden om het daklozenbe- staan dragelijker te maken. De schrij vers doen lotgenoten zeventien tips aan de hand. Over het fruit dat na 4 uur voor het oprapen ligt op de dage lijkse Dappermarkt, de douche in de hal van het Amstelstation die slechts 4,50 gulden kost. „Zien mogen ze je altijd, ruiken is kwalijk." En mis schien de belangrijkste raad: „Lever je zelfstandigheid nimmer in. Doe niet zielig of onmondig bij instanties of hulpverleners. Kop op en blijf bij je mening." Rotterdam (anp) - Voor veel dak- en thuislozen in Rotter- dam betekenen zogeheten logementen dikwijls het verschil lussen een leven op straat en een dak boven het hoofd. In specteurs van Bouw- en Woningtoezicht creëren soms meer problemen dan ze oplossen omdat ze geen goed zicht heb- taiop de relatie tussen kamerverhuurders en 'zwervers'. ks een autopolis met prima n service tegen de laagst Dat is een van de conclusies ran de Rotterdamse onderzoe- ter F. Spierings, die in op- dracht van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) de particuliere markt van kamerverhuur in de Maasstad onder de loep heeft genomen. Spierings is onlangs aan de Erasmus Universiteit Eotterdam gepromoveerd op lijn onderzoek, dat de titel 'Op eigen kracht' meekreeg, in opdracht,,van het -Rotter- damse gemeentebestuur be- sloot de dienst SoZaWe de par ticuliere verhuur aan met name dak- en thuislozen in Rotter dam in kaart te brengen. Aan leiding vormde de fatale brand in pension De Vogel in Den Haag, die in 1992 aan elf ka merbewoners het leven kostte. Be brand maakte duidelijk dat tok m andere steden geen goed richt bestond op het aantal ka merbewoners en hun levenstijl. In zijn rapport concludeert Spierings ondermeer dat pro- Hemen rond de particuliere kamerverhuur kunnen worden voorkomen als de overheid en woningcorporaties meer met kamerverhuurders zouden sa menwerken. Zo is inmiddels, naar aanleiding van [s onderzoek, al een be- to samenwerking ontstaan teen verschillende betrokken instanties in Rotterdam. Te noemen vallen de diensten Ste- debouw en Volkshuisvesting, Bouw- en Woningtoezicht en SoZaWe, de GGD, maar ook de Rotterdamse woningcorpora ties en het Woningbedrijf Rot terdam. Logementbewoners Spiering heeft met zijn onder zoek geprobeerd de leefwereld van logementbewoners in kaart te brengen. Daartoe sprak hij met 33 bewoners, 57 verhuur ders en een groep ambtenaren. „Uit de interviews blijkt dat logementbewoners geen weer loze slachtoffers van hun om standigheden zijn. Zij proberen zich te redden in een schijn baar uitzichtloze situatie van armoede, slechte woonruimte, en beperkte toegang tot sociale voorzieningen," schrijft Spie rings. De onderzoeker adviseert de gemeente Rotterdam en de wo ningcorporaties om meer goed kope, toegankelijke woonruim te dienen te creëren. Zo zou be ter kunnen worden voorkomen dat mensen dakloos raken. Een woordvoerder van het Rot terdamse college reageert ver baasd op die aanbeveling om dat volgens B en W dat al in hun beleidsvoornemens hebben opgenomen. Een luxe hotel is voor daklozen onbereikbaar, maar kamers of 'logementen' kunnen een oplossing zijn voor mensen die op straat leven. Dat blijkt uit wetenschappelijk onderzoek. foto dijkstra Bij het Leger des Heils in Rotterdam is alcohol verboden, daarom drinken de zwervers het buiten. Soms moeten ze uren wachten voor dat ze naar binnen mogen om er de nacht door te brengen. foto archief de stem ra Donker en Johan woeneveld (anp) Amersfoort - Berouw komt na zonde, ook voor aardrijks- raideleraar Ben K. „Er zijn Jwrdaad dingen gebeurd die !als leraar nooit had mogen «n, Daar heb ik spijt van. Ik J™ °°k dat ik celstraf ver te, al hoop ik dat het niet al ;'_'ang duurt. Mensen zoals ik 1° de gevangenis hele- *1 onderaan de ladder." 45-i; 'lange ex-docent van de Wormeerd-vrijgemaakte "^gemeenschap Guido s 111 Amers- rt is sinds een 1 weken de 81 Esproken i.AarvanNeder- Aanleiding ïk ontucht die tonlang had de Mannelijke Mgen. Hij werd in 1993 'oor ontslagen, maar pas on- 'Pak je tandenborstel en je pyja ma', zeiden ze. 'Dit gaat niet goed hier. Jij gaat een tijdje naar ken nissen'." Heilzame werking Achteraf is het goed dat het alle maal is uitgekomen, meent K. nu. Terwijl hij de ene zware Van Nel- le na de andere opsteekt, doet hij zijn verhaal. „Het heeft gek ge noeg een heilzame werking. In het begin las ik alles wat erover in de kranten verscheen. Daar ben ik mee gestopt op advies van mijn psychiater. 'Dan hang je binnen de kortste keren tussen de hanenbalken', voorspelde hij. Het ergste is dat door de hele kwestie de naam van de Here en de hele kerkelijke gemeenschap is bezoedeld. En voor slachtoffers en hun ouders is ook heel verve- ue uoofpot open. as,!? ^ing altijd als een ito Jan Damocles boven mijn oen die affaire-Rijssen in Sn /Ti kwam, dacht ik met- 'd we^ g°ed?" Maart barstte de bom. „Ik U1» de was te doen, toen iiin oeiJer belde. Ze wist van '"feWemen. 'Ben, moet je at J Joumaal kijken, je k»art. °Pnep ze. Binnen drie «rij ?nden de dominee en "TOuderling op de stoep. het uiteraard lend." Hoeveel slachtoffers er precies zijn, wil Ben K. niet kwijt. „Het zijn er meer dan de achttien die op de lijstjes van de rector staan. Maar niet gigantisch veel meer. Ik heb zelf ook een lijst opgesteld omdat ik graag schoon schip wil maken. Ik voel er weinig voor dat de zaak over vijf jaar weer wordt opgerakeld. Jongens die te ken nen geven dat ze er niets mee te maken willen hebben, schrap ik voordat de politie het document krijgt. Een aantal van hen is getrouwd, heeft er geen last van of wil niet meer aan het verleden herinnerd worden. Maar zo'n opsomming is arbitrair: moet je er bij voorbeeld ook een jongen van twintig op zetten die je via het pastorale cir cuit hebt leren kennen?" Vrijen Hoewel het vrijen met jongens ook na zijn ontslag doorging, ont kent de leraar pertinent seksueel contact te hebben gehad met spe lers van het B2-volleybalteam van de Amersfoortse club Voll- kei. Die had hij het afgelopen jaar onder zijn hoede. Minder stellig is hij over contacten met pupillen van de gereformeerde volleybalclub Mintonet, die hij in de jaren daarvoor coachte. „Daar speelden ook jongens die ik van school en de kerk kende. Verder wil ik er niets over kwijt." Bij de politie heeft de docent tot nu toe seks met vier scholieren bekend. Met een van hen had hij meer keren gemeenschap. Verha len over verkrachtingen zijn vol gens K. uit de lucht gegrepen. „Daar is absoluut geen sprake van. De contacten waren altijd vrijwillig. Maar misschien durfde zo'n jongen op dat moment geen nee te zeggen omdat ik zijn leer kracht was. Nooit heb ik echter geweld of fysieke dwang toege past." Hij noemt zichzelf seksueel neu traal, geen pedofiel. „Er is bij mij sprake van een emotionele ont wikkelingsstoornis. Ik heb een enorme angst voor de volwassen wereld. Ik had wel eens contacten in de homowereld, maar rotzooi de het liefst met jongens van rond de vijftien. Al sinds mijn jeugd. Ik heb m'n eigen puberteit nog niet beleefd. Ik voelde me een van de jongens en nodigde ze daarom bij mij thuis uit. Er was lang niet altijd seks. Soms keken we samen porno en als zij wilden masturbe ren, was dat goed. Ook bedreven we wel anale en orale seks." Blinde vlek Maar heeft hij zich dan nooit be dacht dat dat fout was? „Ik reali seerde me niet dat voor sommige jongens die do- cent-leerlingver houding altijd bleef bestaan, ook al gingen we op een joviale manier met el kaar om. Ik had een blinde vlek, zag toen niet dat zoiets echt niet kan." Na een aangifte bij de onderwijs inspectie, werd K. in 1993 ontsla gen. Drie jaar eerder, toen voor het eerst bekend werd dat hij met jongens rommelde, had hij van de rector nog één kans gekregen. „Een jaar lang had ik geen enkel seksueel contact. Ik had me voor genomen: dit gebeurt nooit meer. Maar ik verviel toch in de oude fout." Het ontslag luchtte hem enorm op. „Ik voelde me als uit de hel verlost. Werd er eigenlijk gek van iedere dag les te moeten geven aan een bak vol pubers." Niet dat hij het als excuus wil aanvoeren, beklemtoont K., maar zijn ontucht mag niet los worden gezien van complexe psychische problemen. Sinds eind jaren tachtig raadpleegde hij een ein deloze rij psychiaters, trauma deskundigen en regressiethera peuten. Wonderdokters Nadat hij in het reguliere circuit zijn neus keer op keer had gesto ten, wendde hij zich tot alterna tieve wonderdokters. Zo at hij op advies van een homeopaat een tijdje 'niets van onder de grond'. Aardappelen, suiker en worte len verdwenen van het menu, maar de emotio nele blokkade bleef. „Ik heb al jaren het gevoel dat er iets in mij zit dat er niet uitkan. Achteraf denk ik dat veel eerder had moe ten stoppen met het onderwijs." De oorsprong van zijn klachten ligt in zijn vroegste jeugd, weet de ex-leraar nu. „Mijn vader sloeg me de vinketering. Die er kende mij niet als zijn zoon. Ik vermoed ook dat ik op vroege leeftijd door hem ben misbruikt. Verder is er sprake van een ge boortetrauma, bracht een thera pie aan het licht. „De kans is groot dat ik toen door zuurstofgebrek een hersenbe schadiging heb opgelopen. Daar- Door Aad Luymes (anp) Amsterdam - Stel, u zit in een sollicitatieprocedure en weet niet wat u moet aantrekken om een goede indruk te maken tijdens het gesprek. U kunt zich de moeite en kosten voor de aanschaf van een nieuw mantelpakje of kostuum bespa ren. Beoordelaars kijken bij personeelsselectie niet of nau welijks naar de nieuwe creatie en laten het zeker niet mee wegen. Dat constateert onderzoekster Karen van Dam in haar proefschrift Dansende Beren waarin ze de beoorde lingsprocessen bij personeelsselectie onder de loep neemt. zware functie krijgt." Baantjeszoekers die denken dat ze de beoordelaars met een mooi uiterlijk of vlotte babbel om de vinger kunnen winden, komen volgens de onderzoekster be drogen uit. De testresultaten wegen veel zwaarder mee. Zo worden vrouwen die een baan als caissière ambiëren in de eer ste plaats geselecteerd op intel ligentie. „Een mooie mascara of een lekker luchtje is niet vol doende", aldus de psychologe. Hierover kan ze vanuit haar ei gen ervaring bij een consultan cy bureau meepraten. „Een keer kwam er een buschauffeur in driedelig pak. Dat werd nega tief geïnterpreteerd, omdat dat niet bij de functie zou passen. Toen zei ik 'dat komt omdat hij die baan juist zo graag wil'. „Hij probeerde zich aan te passen, maar wist alleen niet waaraan." Van Dam adviseert sollicitanten overigens wel er toch maar ver zorgd uit te zien. „Je moet na tuurlijk niet met stinkvoeten naar binnengaan." Uit het onderzoek blijkt dat een levendig gesprek een positieve invloed heeft op het eindoordeel van de selecteur. Van Dam raadt sollicitanten in spé daar om aan tijdens het gesprek goed te luisteren en alert te reageren. „Heel open staan. Dat betekent niet dat je je hele hebben en houden op tafel moet gooien, maar wel dat je goed inspeelt op wat er wordt gezegd." Volgens haar kan de werkzoekende hierbij best kritisch zijn over zichzelf. „Als dan enkele zwak ke plekken naar voren komen, moet je gewoon zeggen dat je bereid bent daar iets aan te doen. Vooral niet te slijmerig doen." Zij onderzoekt de arbeids- en organisatiepsychologe de wijze waarop selecteurs tot hun oor deel over een kandidaat komen. Bij een selectieprocedure blij ken de uitkomsten van persoon lijkheids- en intelligentietesten een veel grotere rol te spelen dan de presentatie van de kan didaat. De selecteur gebruikt deze testgegevens onder meer om een kader op te stellen, meent Van Dam. Op basis hier van wordt informatie die later bij een gesprek naar voren komt, geïnterpreteerd. Of een reflectant vriendelijk overkomt, speelt geen enkele rol, zo constateert de promo vendus. De selecteurs die bij het onderzoek betrokken waren, lieten hun sympathiegevoelens niet meespelen in hun eindoor deel. Ze waren professioneel ge noeg om zich niet door dit soort subjectieve waarnemingen te laten beïnvloeden. Factoren als stabiliteit, zorgvuldigheid en de bereidheid open te staan voor nieuwe ervaringen scoren daar entegen wel hoog. Van Dam haalt een citaat aan van de Amerikaanse persoon lijkheidspsycholoog Funder over dansende beren. Niet het feit dat een beer goed danst is van belang, maar het feit dat hij kan dansen. Volgens Funder en Van Dam, die ooit danseres was bij het Scapino-ballet, geldt dit ook voor de beoordelaars. Het oordeel van de selecteurs is mis schien niet perfect, maar ze doen het toch redelijk goed. „Het is ook belangrijk dat de beoordelaar het goed doet. Het is voor een sollicitant niet leuk als hij te laag wordt ingeschat. Anderzijds is een reflectant er niet bij gebaat als hij een te Rotterdam (anp) - Het ministerie van Financiën zal binnen en kele maanden een besluit nemen over de aanschaf van een of meer scanners, waarmee de inhoud van containers kan worden gecontroleerd. om wil ik een hersenscan laten maken. Ik denk dat ik een paar chippies mis. Liefhebben kan ik niet. Seks is voor mij puur con sumptief." Na jarenlang vruchteloos bin nenstebuiten te zijn gekeerd in het psychotherapeutische circuit, heeft Ben K. intussen wel het ge voel op de goede weg te zijn. Zijn stille wens: „Gelukkig getrouwd zijn en wonen in Lutjegast, met een baan bij Van Gend en Loos." Hij moet maar niet meer voor de klas staan, beseft hij, hooguit in het volwassenonderwijs. Graag zou K. zijn oud-leerlingen nog een keer ontmoeten, voor zo ver zij daar behoefte aan hebben. „Het liefst wil ik alles uitpraten en dan handen schudden. Zodat we dat hoofdstuk kunnen afslui ten." Viezerik Zijn omgeving heeft hem niet als een baksteen laten vallen. Leden van de kerkgemeente en zelfs ouders stuurden post. „Gelukkig denkt niet iedereen: bah, met die viezerik wil ik niets meer te ma ken hebben." Ook met de domi nee en de wijkouderling heeft hij goed contact. Zijn relatie met God heeft een gevoelige knauw opgelopen. „Maar die was altijd al proble matisch. God is je vader, maar mijn vaderbeeld is volkomen naar de knoppen. Het is voor mij moeilijk de Here Jezus lief te hebben, want ik weet niet wat liefhebben is." Met deze apparatuur kan de douane in de Rotterdamse haven illegale goederen als wapens, drugs en chemicaliën opsporen. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde desgevraagd dat het departement al geruime tijd in gesprek is met diverse fabri kanten. De mogelijke aanschaf staat vol gens de woordvoerder los van de Franse kritiek, dat Rotterdam de doorvoerhaven van drugs in Eu ropa is. De Franse senator Mas- son klaagde onlangs nog dat er in de haven van Le Havre wel een containerscanner staat, maar in Rotterdam, de grootste contai nerhaven van Europa, niet. „Voorlopig gaat het om één scan ner, die naar verwachting in Rot terdam zal komen", zegt de woordvoerder. „Het valt te ver wachten dat binnen enkele maanden de gesprekken worden afgerond. Daarna zal op het de partement een besluit over de aanschaf moeten volgen". Namen van de gesprekspartners wil de zegsman niet noemen. Het zou onder meer gaan om dochter onderneming Heimann van het Duitse concern Siemens, waar mee het ministerie al contacten onderhoudt. De kosten van een containerscan ner liggen volgens een woord voerder van Siemens-Nederland in de orde van 30 miljoen gulden. Hamburg installeert momenteel een scanner in zijn haven. Ook in de haven van het Amerikaanse Seattle staat er een. De installatie bestaat uit een bunker, waar opleggers doorheen worden gereden. In de scanner wordt de lading van de container met een röntgenapparaat doorge licht. De inhoud is dan zichtbaar op een monitor, net als bij de ba gagecontrole op luchthavens. De vracht wordt zo geanalyseerd op organisch en anorganisch materi aal. Behalve wapens zijn zo ook chemicaliën, explosieven en drugs op te sporen. Nu worden containers in Rotterdam steek proefsgewijs geopend, waarbij soms een hasjhond komt opdra ven. Deze controle is tijdrovend. Ook met een scanner kan de douane alleen steekproefsgewijs containers inspecteren. Controle van alle aangevoerde vrachtkis- ten is niet haalbaar met één ap paraat, dat een capaciteit heeft van 130.000 containers per jaar (350 per dag). Nu worden in Rot terdam jaarlijks ruim 3 miljoen containers overgeslagen. Dat aantal is naar verwachting in 2010 verdubbeld. De woordvoerder van het minis terie erkent dat een enkele scan ner voor de Rotterdamse haven onvoldoende is. „Voor een water dichte controle zouden alle zee havens van Nederland met derge lijke apparatuur moeten worden uitgerust", zegt hij. Het Havenbedrijf Rotterdam weet niets van de onderhandelin gen over de controle-apparatuur. „In principe gaat het om een zaak van de douane. We gaan ervan uit dat extra controles in ieder geval geen belemmering mogen opleve ren voor de doorstroming in de Rotterdamse haven. De ervaring leert dat de douane oog voor heeft de belangen op dat punt", zegt een woordvoerder. Tiel (anp) - Archeologen hebben in Tiel de resten blootgelegd van twee middeleeuwse kades. De beschoeiingen zijn in de elf de eeuw aangelegd en behoren daarmee tot de oudste van Nederland. De houten wanden staan in de ri vier de Linge. Tiel groeide na de verwoesting van Dorestad (Wijk bij Duurstede) door de Noorman nen in de tiende eeuw uit tot een belangrijke stad met'vermoede lijk een grote haven. Er werd handel gevoerd met het Rijnland, Scandinavië en Engeland. Zelf werd Tiel in 1006 en 1007 ook door de Noormannen geplun derd. Tijdens de wederopbouw moeten de nu gevonden handelskades zijn geslagen. Voor die tijd wer den de schepen op het strand ge sleept. De beschoeiingen zijn voor oudheidkundigen extra interes sant omdat ze gemaakt zijn van hergebruikte houten scheeps wanden. Die geven informatie over scheepsbouw en scheepvaart in de Middeleeuwen. i

de Stem | 1996 | | pagina 43