'Snijden uitgaven onevenwichtig' Restaurant bij Zeldenrustcollege hijna klaar Hoogstamfruit zorgt voor bloeiend vogelleven On Le Dienstverlening voor poging tot doodslag POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws GroenLinks wil uitste van stadsvernieuwing PvdA Terneuzen wi privatisering van zwembad Zaamslag CDA Terneuzen stelt vragen over ongemoeid laten van subsidie stichting Welzijn 1 In de p] DE STEM ZEELAND pgSTEM Celstraffen voor handel in harddrugs Hengelaars naar het Nederlands kampioenschap Bergenaar (28) medeplichtig aan mishandelen dronken man r™" Donderdag 9 mei Avond-HTS U O Bloesemtochten Specht Korstmossen Zware schade na aanrijding Illegale vreemdeling Sportschoenen gestolen Onder invloed In de slip Cadzand Oostburg Versobering van plan Steenen Beer Dodenherdenkifl ZATERDAG 4 MEI 1996 (j Van onze verslaggever Terneuzen - De CDA-frac- tie in de gemeenteraad van Terneuzen stemt niet op voorhand in met het onge moeid laten van de hoogte van de subsidie aan de ge meentelijk stichting Wel zijn. De christen-democraten melden dat in hun algemene beschouwin gen op het financieel beleidsplan en de meerjarenraming van de gemeente Terneuzen. De grootste fractie in de gemeen teraad staat in grote lijnen achter de voorstellen van het dagelijks gemeentebestuur om volgend jaar ruim een miljoen gulden te bezuinigen. Dit als gevolg van de herverde ling van het gemeentefonds. De partij constateert echter wel dat er bij het snijden in de uitga ven sprake is van een oneven wichtige verdeling. „De bezuinigingen treffen onder andere de bibliotheek (wederom). Sportterreinen en beeldende kunst worden verder geprivati seerd, er komen hogere tarieven voor de sporthallen, gymlokalen en zwembaden en taken op het gebied van de binnensportactivi- teiten worden afgestoten...". Aan de andere kant laat het col lege van burgemeester en wet houders in het beleidsplan de subsidie van de stichting Welzijn buiten schot. Het CDA is het daar niet mee eens. Immers, door B en W waren de resultaten van een doelmatig heidsonderzoek naar het functio neren van de stichting in het vooruitzicht gesteld. Dat is nog niet gebeurd. Verder betreurt de partij het dat het beleidsplan van het gemeen telijk instituut voor kunstzinnige vorming Toonbeeld pas eind dit jaar (oktober of wellicht pas no vember) beschikbaar is. Want de personele gevolgen van dat plan horen volgens het CDA ook bij de behandeling van de nieuwe gemeentebegroting te worden meegewogen. En die vindt daarvoor al plaats. Herhaalde aandacht vraagt het CDA voor een gezondere exploi tatie van de schouwburg. Bovendien stelt de fractie voor in verband met het wegvallen van het schoolzwemmen in de ge meente een overgangsregeling in het leven te roepen voor de kin deren uit de groepen 3 en 4, die nog geen A-diploma hebben. Van onze correspondent Middelburg - De 39-jarige Oost- Souburger, L. M. is veroordeeld ,tot een gevangenisstraf van acht tien maanden, waarvan zes voor waardelijk. Er was 30 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk geelst wegens de handel in harddrugs. Zijn afnemer, de 47-jarige ver slaafde D. S., die op zijn beurt weer zeven verslaafden van heroïne voorzag, kreeg conform de eis anderhalf jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk opge legd. Beide mannen handelden van be gin 1993 tot en met begin februa ri van dit jaar in harddrugs. De niet verslaafde M. bezorgde bijna dagelijks bij S. aan huis. Bij de aanhouding van M. werd er in zijn woning 31 gram heroïne en 43 gram cocaïne aangetroffen. M. dealde voornamelijk om zijn schulden te kunnen betalen. Van onze correspondent Terneuzen - Een team ge vormd door vijf leden van de Zeehengelvereniging De Wie lingen te Cadzand heeft zich geplaatst voor deelname aan de Nederlandse kampioen schappen kusthengelen. Het team bestaat uit René van Gelder en Cor van Dinteren, bei den uit Terneuzen, Carlos Mari- man uit Breskens, Theo van Broeck uit Clinge en Frank de Reu uit Philippine. In een gehouden selectiewed strijd in de Noordzee, vanaf het strand tussen Dishoeck en Zoute- lande, werd het team achtste in een veld van 41 deelnemende teams van het rayon Zuid. In het individuele klassement van 241 deelnemers behaalde Cor van Dinteren een knappe 18e plaats. De eindstrijd om het Nederlands kampioenschap kusthengelen is dit jaar op zaterdag 9 november, eveneens vanaf het strand tussen Dishoeck en Zoutelande. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zeldenrust/Steelant- college in Terneuzen trekt in het nieu we schooljaar in een vernieuwd ge bouw. De aanbouw van een restaurant met grootkeuken en een lokaal voor de lessen verzorging aan het huidige schoolgebouw aan de Zeldenrustlaan nadert stilaan zijn voltooiing. De uitbreiding was noodzakelijk door de fusie tussen het Zeldenrustcollege (mavo, havo, vwo) en de Steelant, school voor voorbereidend beroepsonderwijs en mavo. Die school zit nu nog met een gebouw aan de Katspolderlaan. Door het besluit alle docenten en leerlin gen van de fusieschool onder hetzelfde dak te huisvesten moest er een aanbouw ko men aan het gebouw aan de Zeldenrust laan, het onderkomen van het vroegere Zeldenrustcollege. De driehonderd extra leerlingen daar brengen het aantal leerlingen van de fusie- school op vijftienhonderd. Theorielokalen (zestig) waren er in overvloed in de vroege re school voor mavo, havo en vwo, die op zijn hoogtepunt nog wel eens 1700 leerlin gen van onderdak voorzag. Waar het aan ontbrak waren praktijklokalen voor de vakken huishoudkunde en gezondheids- kunde. Met de aanbouw van het restaurant met grootkeuken en het lokaal verzorging is aan die eis tegemoetgekomen. Eigenlijk wilde de schoolleiding ook de aula nog vergroten en een apart lokaal voor de con rectoren realiseren. Maar dat zou de kos ten, die nu al het bedrag van een miljoen gulden overstijgen, nog verder hebben doen oplopen. Volgens E. van der Rijst, de rector van Zel- (ADVERTENTIE) Hogeschooljj^^Zeeland 1 Technische en Maritieme OJO 19.00 uur Elektrotechniek tmmm Werktuigbouwkunde Edisonweg 4 WWBÜBE Vlissingen 0118-489229 Van onze correspondent Middelburg - De 28-jarige M. de W. uit Bergen op Zoom is door de rechtbank in Middel burg wegens medeplichtig heid aan een poging tot dood slag veroordeeld tot 240 uur dienstverlening, zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf en toezicht door het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs. Een ingediende claim voor 5.000 smartegeld vond de recht bank te ingewikkeld om een oor deel over te vellen. Ze verklaarde die claim daarom niet ontvanke lijk. Twee weken geleden werd er te gen De W. een gevangenisstraf van een jaar plus die 5.000 smartegeld geëist. Zijn 35-jarige vriend en stadsge noot J. J., die de hoofdrol speelde bij het mishandelen van een ka meraad, moet zich later nog voor de rechtbank verantwoorden. Het trio kreeg zaterdag 13 janua ri van dit jaar na overvloedig drankgebruik ruzie met het slachtoffer en J. besloot dat die maar eens een lesje moest krij gen. Terwijl het slachtoffer in de auto zijn roes lag uit te slapen, reden ze hem naar een polderweg in St. Maartensdijk. Daar werd hij door de J. de sloot ingeslagen. Vervolgens haalde De W. hem er weer uit om het nog eens dunne tjes over te doen. Aansluitend werd hij door J. ettelijke keren met een autokrik en een wielsleu- tel op het hoofd geslagen. Omdat het slachtoffer toch wel erg bloedde, besloten ze hem naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom te brengen. Met veel haast. HET EXTREME voorjaar heeft geleid tot een wat ongebruikelij ke ontluiking van de natuur. Weken later dan wat we andere jaren gewend waren, kwamen pas de eerste planten in bloei. Het is een combinatie van kou, die uitzonderlijk lang heeft aan gehouden, naast een bijzonder droge winter, die heeft geleid tot deze in de war zijnde natuur. Er is wel gezegd dat alles zo'n vier tot vijf weken later was dan nor maal. Toch lijkt dat niet voor alles op te gaan. Toen eenmaal half april de temperatuur begon te stijgen, zo zeer zelfs dat we al van enke le echte zomerse dagen mochten genieten, begon de natuur aan een flinke inhaalslag. Binnen de kortst mogelijke tijd was de opgelopen achterstand teniet gedaan. Zo kunnen we op dit moment de fraaie bloesems van de fruitbomen bewonderen. Vorig jaar waren de peren zeer uitbundig in bloei in de laatste week van april. De appels waren te bewonderen begin mei. Dit jaar lijkt het niet anders te zijn. Peren, pruimen en kersen staan op dit moment volop in bloei. De bloesem van de fruitbomen is het mooist als je de ouderwetse hoogstammen gaat bekijken. Die zijn er nog volop, vooral in Zeeuws-Vlaanderen, in de om geving van Hoek, Zaamslag, Axel of Kloosterzande. Kleine boomgaarden, met soms vijf of tien bomen, een heel enkele keer een echte boomgaard met vijftig of zelfs meer dan honderd oude hoogstamfruitbomen. Als je er op let zie je dat zelden een boe renerf te vinden is waar hele maal geen oude hoogstammen meer staan. Het is ook deze tijd van het jaar waarin er tal van bloesemtoch ten georganiseerd worden door Bloeiende fruirbomen in de omgeving van Zaamslag. heel het land. Ze voeren langs de mooiste boomgaarden. Je moet dan wel het geluk hebben dat je precies op de plek van de bloe sem gaat kijken en natuurlijk moet het weer meezitten. Een mooi zonnetje op de witte bloe sem van pruimen, peren en ker sen en de roze bloesem van de appels. Als u er dan toch bent moet u ook maar eens goed letten op wat er in die hoogstamboom- gaarden nog meer aan natuur te beleven is. Voor vogels is het misschien wel de drukste tijd van het jaar. De grote lijster, bij ons ook wel boerenlijster ge noemd, vertoeft graag in de hoogstam fruitbomen. Vooral in zang is deze vogel van de meer algemene zanglijster te onderscheiden. Daar waar de zanglijster een uitgebreid reper- toir heeft, doet zijn grotere broer het met heel wat minder. Allebei herhalen ze overigens vaak het zelfde melodietje een keer of drie, vier. De zang van de grote lijster heeft iets melancholieks in zich en doet daarbij denken aan de zang van de merel. In het stille, vroege voorjaar kan de zang ver de polder in dragen. Een andere gast die u mogelijk tegenkomt is de groene specht. De laatste jaren is die verschij ning een stuk algemener gewor den. Zien doe je ze niet zo gauw, schuw als ze zijn en bovendien hebben ze jou veel eerder in de smiezen dan andersom. Hier is het eveneens de zang die de aan wezigheid van de vogel verraadt. FOTO WIM KOOYMAN De onmiskenbare lach van de groene specht is luid: klu-klu- klu-klu-klu Zo is er nog een aantal vogels oorten te noemen dat min of meer specifiek in de oude hoog- stamboomgaarden te vinden is. Kool- en pimpelmees, holenduif en misschien hebt u het geluk om een keer een steenuiltje tegen te komen. Natuurlijk zijn zij overdag stil en teruggetrokken, maar het is de moeite waard om eens kennis te maken met hun nachtelijke levenswijze. Juist ook weer omdat het 's avonds en 's nachts wat rustiger is in de polders (hoewel, het autoverkeer lijkt nimmer stil te staan!) is het geluid van deze uiltjes zo in- drukwekend. Een beetje een katachtige roep: 'wie-oeuw' zorgt voor een onvergetelijk avontuur. Het is er zo druk met vogels in die oude bomen en boomgaarden omdat ze zoveel te bieden heb ben. De bomen zijn vaak wel ze ventig of tachtig jaar oud en soms al een heel eind versleten. Veel dood hout, takken die uit gescheurd zijn, waardoor holtes ontstaan. Ja, soms is zelfs de he le boom hol. Juist daarom zitten er zoveel vogels. Die mezen, dui ven en uilen zijn immers alle maal holenbroeders. Geen nest kast die op kan tegen de natuur lijke holte in een oude boom. Er is meer. Van al dat dode hout kunnen veel insecten leven en daar komen dan weer de spech ten op af. Is het niet de groene, dan zal het zeker wel z'n iets kleinere broer de grote bonte specht zijn. Een vogel die zich zelf al heel snel verraadt met zijn karakteristieke roffel. Tal van mossen en korstmossen le ven eveneens op de bomen en natuurlijk ook paddestoelen en schimmels. Ze horen bij het na tuurlijke proces van opbouw en afbraak. Al met al is er veel te beleven in die oude hoogstamboomgaar- den. Juist en vooral als het gaat om oude en versleten bomen. Zelfs dode bomen vormen een waar natuurgebied op zich. Re den genoeg om die oude, krakke mikkige bomen, zelfs de dode, in een boomgaard te laten staan! Koewacht - Een 28-jarige au tomobiliste uit Koewacht gaf een 52-jarige plaatsgenoot af gelopen donderdagmiddag geen voorrang op de kruising Nieuwstraat/Wouterij. Beide auto's liepen zware schade op. Terneuzen - Een 35-jarige Turk die in België woonde, is in Terneuzen door de marechaus see aangehouden omdat hij zich illegaal in ons land bevond. Oostburg - Een man uit Oost burg deed namens zijn zoontje aangifte van diefstal van diens sportschoenen ter waarde van tweehonderd gulden uit een kleedkamer van de voetbalver eniging aan de Baljuw Velters weg. Cadzand - Een 27-jarige ma, uit Breskens is op de Ringdij aangehouden met te veel drab op achter het stuur. Hij blie 900 microgram en dat leverd hem een rijverbod van tien uu en het verlies van zijn rijbewii op. 1 St.-Jansteen - Een 46-jaris vrouw uit Heikant reed afgelc pen donderdagmiddag over <j Wilhelminastraat richting haa woonplaats. Bij een wegversmalling moes ze remmen omdat een aut haar tegemoet kwam rijder Daarbij raakte ze met ha, voertuig in een slip en botsu tegen een lantaarnpaal. D voorzijde van de auto raakte daarbij aanzienlijk bescha digd. De nieuwbouw aan de Zeldenrustlaan maakt het oude gebouw van de Zeldenrustcollege geschikt voor praktijklessen aan de leerlingen voorbereidend beroepsonderwijs van het voormalige Steelant. De scholen zijn gefuseerd. foto wim kooyman denrust/Steelant, is het mogelijk de extra leerlingen onder te brengen zonder de les roosters al te lang te laten worden. „Tot nu toe was de school om half drie 's middags vaak leeg. Nu zal het voor bepaalde klas sen iets later worden. Maar we kunnen het aardig aan. De feestelijke inwijding van het vernieuw de schoolgebouw is medio september dit jaar gepland. „We zijn blij dat we straks allemaal in een gebouw kunnen werken. Dat maakt het werken aanzienlijk pretti ger. Zowel voor de leerlingen als de docen ten," zegt Van der Rijst. HENGELEN - Leden van de Zeehengelvereniging De Wie lingen visten in het water van de Noordzee vanf het strand bij Cadzand de tweede wedstrijd in dit jaar, meetellend voor het clubkampioenschap. Er waren 37 deelnemers. De vangsten waren gering. Winnaar werd Johnny Versprille uit Breskens met een gewicht van 1032 gram aan gevangen vis,(een paling van ruim een kilogram). 2. Patrick Souvain, Oostburg, 604 gram, 3. Fiel van Broeck, Clinge, 326 gram, 4. Theo van Broeck, Clinge, 218 gram, 5. Edwin Misil- je, Cadzand met 97 gram. RODE KRUISRIT - De West- Zeeuws-Vlaamse Autoclub (WZA) houdt zondag 5 mei de jaarlijkse Rode Kruisrit in de omgeving van Oostburg. Een auto-puzzelrit met een lengte van circa 35 kilometer, eenvou. dig van opzet, waaraan een ie der kan deelnemen. Inschrijven voor deelname in de wedstrijd of toerklasse is vanaf 13.30 uui mogelijk in café De Vier mers aan de Markt in Oost burg. Start eerste deelnemei om 14.30 uur. Voor elk teami een prijs beschikbaar. WANDELVIERDAAGSE - D( Oostburgse wandelvierdaagse de oudste in de regio West Zeeuws-Vlaanderen, wordt di jaar van 20 tot en met 23 me afgewerkt. De start is ieder avond bij het Zwincollege in di locatie van het voormalig Oostdijke aan de Nieuwstraa 81 in Oostburg om 18.30 uur De afstanden die gewandek kunnen worden zijn: vijf ei tien kilometer. Er kan vana 18.00 uur worden ingeschrevei in de kantine van eerderge noemde scholengemeenschap Zo veel haast, dat ze binnen de kortste keren in een sloot beland den. Vervolgens bedachten ze een nieuw scenario: hun gewonde vriend zou een ongeluk hebben gekregen. Hiermee zou tevens een goede verklaring kunnen worden gege ven voor diens bloedende hoofd. Toen de politie erbij werd ge haald, verklaarde het dronken en bloedende slachtoffer de auto te hebben bestuurd. Pas een dag later herinnerde hij zich wat er allemaal was gebeurd en deed hij aangifte van zware mishandeling. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeenteraadsfractie van GroenLinks (GL) dat de gemeente stadsvernieuwingsprojecten uitstelt of sobe der uitvoert om de beurs van de inwoners te ontzien. De GL-fractie reageert daarmee op de bezuinigingsvoorstellen tot een bedrag van 1,2 miljoen gul den waarmee het dagelijks be stuur van de gemeente de aanko mende korting op de uitkering uit het gemeentefonds wil opvangen. Burgemeester en wethouders kie zen voor stenen en beton in plaats van voor de inwoners van de ge meente Terneuzen, vindt GL. De tweemansfractie wijst daarmee onder meer op het plan Steenen Beer en de reconstructie van de Axelsedam die al aan de gang zijn. Maar de burger zal ook voor nieuwe projecten als de verbete ring van de Axelsestraat en het plan Arsenaal diep in de buidel moeten tasten, vreest GL. Daarom stelt deze fractie in ieder geval voor die nieuwe project» vooruit te schuiven. Wat het hu dige stadsvernieuwingspla Steenen Beer betreft, vindt partij dat de uitvoering soberi kan door de verlichting van Oostkolk en de aanleg van naar de Scheldedijk maarniet! te voeren. Andere maatregelen die raadsfractie in gedachten hee om de korting op het gei fonds op te vangen zijn verhogil van de toeristenbelasting en koop van de gemeentelijke kerij. Een rekensommetje k volgens GroenLinks uit op lastenstijging van elf gulden pe hoofd van de bevolking per jai Het scenario van de gemeen kost de bevolking volgens GL gulden per hoofd, per jaar. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen subsidieert elke van het openluchtzwembad in Zaamslag met twee tientjes. D stelt de gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid (h* dA), die dat 'wat teveel van het goede' vindt. De fractie adviseert het college tegen de eigendomsoverdrat van burgemeester en wethouders daarom, zij het niet met zoveel woorden, maar eens voorzichtig te denken aan privatisering van dat zwembad. Immers, zo stelt de PvdA in alge- RoildlC BrHSKlll#' mene beschouwingen op het be- van 't Penantje aan de nieuwe' genaar van Scheldorado. beetje consequent mogen we" ter als raad wel zijn.' leidsplan van het college voor de komende jaren, de twee andere openlucht-zwembaden in de ge meente Terneuzen zijn inmiddels wel geprivatiseerd. En dat terwijl de gemeenteraad al jarenlang spreekt over de forse exploitatielasten van het zwem bad in Zaamslag. Er valt hier vol gens de sociaal-democraten een aardig bedrag terug te verdienen voor de gemeente: het bad heeft een jaarlijks exploitatietekort van ongeveer 3 ton. „Het verbaast onze fractie dat u geen concrete ombuigingstaak stelling heeft vastgesteld voor het openluchtbad in Zaamslag en dat u een onderzoek naar andere ex ploitatiemogelijkheden op de lange baan schuift," schrijft de PvdA in de beschouwingen. De partij voegt daar aan toe niet direct voorstander te zijn gewor den van zwembadprivatisering. De fractie stemde niet voor niets Oostburg - Trimclub Oostbui houdt morgen een 'rondje Braa man'. Dit is een vrije toertoc van 65 km. De start is bij cafe Tol aan de Nieuwstraat tus 08.00 en 09.00 uur. Sas van Gent - In de reeks a® kondingen over de dodenner kingen in Zeeuws-Vlaanderen abusievelijk het program®8 Sas van Gent weggevallen.1® ze gemeente vindt de pley heid om 19.45 uur plaats in" r.k.-kerk aan de Markt. Na korte dienst is er om 20.21U een rouwmars naar het ra ment aan het Keizer Karelp" onder leiding van harmo®e_ Vereenigde Vrienden. Bij he nument is er na Last Pos Wilhelmus défilé. Zeeland blad De Stem. Verberkmoes, dactie stelt re. rijm. Voor tips, 0115-645769. U neuzen Rondverschi Bijdrai Camile reacties o weter kunt Ind' I 1 di M pE GEDACHTE dr: laatste tijd wel een men zou het welhaai denken: Terneuzen ontmoedigingsbeleic vooral niet in de Doet u dit toch, dar het u moeilijk, moei Terneuzen afficheer ne als de stad Vlaamse steden, ligt de binnenstad op de schop, om de: de Vliegende Holla op te stuwen in de v, keren. -Het credo hi vooral alles tegelijk vooral niets! Het parkeerbeleid Scheldestad is eige' doende om moede worden. Wel eens om in de binnenste ren? Vrijwel alle plaat: maar enigszins in c gen van bank, kante zijn inmiddels vc aan vergunninghoui woners hun vehiki deur moeten kum da's aannemelijk, ook geldt voor al de hun werkdag kome gen? Laat de klant i Of weieens geparki voorbeeld- de Mai snel door uw geld b een kleine plaats gr Dé Terneuzense t, curreren met die grote steden. Wel et loppe moeten ophal meentehuis? Of wi 'Drank maakt meer lief is,' is een slog; tijd met de regeln klok over het beell de. Die ene zin kom ven bij hetgeen de van Terneuzen Zaamslag flikte, waar Rinus Zegers Axel, woont. Of, vraag je je af, h oude strijd tussen neuzen. Een strijd porters uit een per den nog volwassen ser waren. De kans daarop is want de kloof hoofdmachten l menteel nog altijd Terneuzen wil dal lijk zo houden, de ploeg met voll het feit dat Axel waarde verloor, te neuzenaren met cijfers bij RKTVV boot inging. Dat i vergeten op het m spelers hoorden c nieuw geen kamp worden. »Er was nogal wat °m," herinnert I trainer bij de rooi gade uit Terneuz name enkele spelei der regie van I speelden, maakter Polletiek kan ard In de grote Steejei Vaneigen, at verg ril daor jast'r wel De rest zeg al 's it nooit niks z ®°i da d'overles wetten van nie Jan Jeusen die tn Al in geenjaoren Maor ik zijn van "Gor afloop van t 2o zat Sjaok o vei m beginnen i en nog veel meer u stampten mee {fuast'r mee blij t Wier dik, wa bl 'ast foud ziekt most maor 's o l Was echt rap l t Werkten veel b vroog Sjao en< dagge ouw

de Stem | 1996 | | pagina 40