Weekend DE STEM Bij De Stem staan twee persen, die in principe al lebei hetzelfde drukwerk doen. Elke pers bestaat momenteel uit drie druk-units, die elk worden aangedreven door een elektromotor van 150 kilo watt. In die metershoge druktorens laten de alu minium drukplaten, de originelen van de pagina's, hun afdruk achter op de papierbaan, die er met een noodgang doorheen jaagt. Aan het eind van die drukgang wacht een vouw- machine waarin de krant gevouwen en vervolgens gesneden wordt. Elke pers krijgt er dit jaar een vierde unit bij. Het aantal kleurmogelijkheden in de krant wordt beperkt door de betrekkelijke ruimte in de pers. In elke druk-unit is slechts plaats voor 32 drukpla ten. En omdat één full-color pagina vier drukpla ten nodig heeft, vóór elke kleur één, zijn de moge lijkheden snel op. Door het plaatsen van een vierde druk-unit krijgt de pers meer ruimte, kunnen er meer platen in en dus extra kleuren in de krant. Elektronica De pers zal straks geheel elektronisch gestuurd zijn. Voor de drukkers van De Stem zal het een kleine revolutie betekenen. Minder handwerk en meer controle-mogelijkheden. Ze hoeven straks minder op hun eigen ogen te ver trouwen dan op allerlei elektronische ogen op hun Expeditie Als de krant gevouwen en gesneden stapeltjes van gemaakt, die op de ling in vrachtwagens verdwijnen derland bezorgd te worden. Bij die zo af en toe wel eens wat fout. Dat kan straks niet meer, want V dan over een van de modernste co de expeditie-hallen die in de kran baar zijn. Elk pak kranten krijgt een Met elektronische ogen wordt eB juiste vrachtwagen gestuurd, ter onthoudt waar elk pak gebleve gen van kranten zal daardoor gr verleden gaan behoren. Hogere snelheid De pers in zijn oude constellatie 27.500 omwentelingen per uur-, in een uur tijd maximaal oo-1 gedrukt. Q(. ftop Straks moeten snelheden van d», gen per uur tot de mogehjkheden topsnelheid waarbij elke uur kranten van de persen afrollen. Elke pers jaagt er dan in een uur pier doorheen.

de Stem | 1996 | | pagina 20