perking ensen Als er maar niet verlengd wordt... DE STEM OUWEN De Stem maakt zijn drukpersen klaar voor de volgende eeuw SORRY! abo ARI BOUW gratis 06-0703 SNS Teleshopper 3452 e Menen Persrevisie stelt redactie voor problemen I De krant wordt een kleurentele visie. Net als in de begindagen van de gekleurde beeldbuis ziet de lezer nu elke dag een paar kleurrijke voor- en achterpagi na's in deze krant. Maar het zal niet lang meer duren of de zwart-wit pagina's zullen opval len omdat ze in de minderheid zijn. De klant wil kleur in de krant en die gaat hij krijgen. DE LOOP VAN DË 11996 X 82 het zijn om dat eigen geld in 4 vorm van een premiedepot (bi een spaar- of levenhypotheek i Is te brengen. Uit zo'n premiedepni lp kunnen vervolgens extra PV 1- miestortingen worden gedaan fct Immers, eigen geld in het huis levert geen enkel extra rende ment op, eigen geld als extra premiestortingen in de aan eet ld spaar- of levenhypotheek gekon |p pelde polis levert een hoog nettd rendement op! Dat rendement is vaak zelfs der mate hoog dat het niet makkelijk zal zijn om eigen geld op zodani. ge manier te beleggen dat et ie (over een lange periode) eet ie minstens even hoog rendemen op gehaald zal worden! Anden gezegd: als er eigen geld is, is he sowieso aan te raden om dat in is de hypotheek te investeren. Dan 1- worden twee vliegen in 1 klai - geslagen: risicobeperking plus extra vermogensvorming! SIMS hypotheektoets*. U kunt Ian de kantoren van de SNS bank 0703) van maandag t/m vrijdag op zaterdag van 10.00 uur tot thuisgestuurd. L Karolinastraat 27 fj met uitgebouwde keuken, garage en legen nabij centrum. Ind.: hal, L- moderne plavuizenvloer, keuken, overloop, 3 sik. en douche. Hardhouten Jn. Grondopp. 291 m2. Fl. 249.000,- k.k. Burg, Berettastraat 31 berging en achterzijde uitgebouwd. Ind.: uizenvloer, doorzonwoonkamer met ;uken. 1° Verd. overloop, 3 sik. en te bereiken via vaste trap waar 4* sik. is rdhouten kozijnen en dubbelglas. 199.000,- k.k. UWE Groningenlaan 34 èn grote garage. Gelegen aan mooie brede ld. hal, L-woonkamer met parket, keuken, t en 3 sik., badkamer met ligbad en 2' bereiken via vaste trap waar 4' sik. is. pn goede staat van onderhoud. Grondopp. I 259.000,- k.k. 5CH Watergraaflaan 68 Itype semibungalow, namelijk slaapkamer eden. Bj. 1992. Gelegen aan brede rustige veel groter dan van buiten lijkt. Ind.: hal, 40 m2 met plavuizenvloer en gezellige mer, badkamer, keuken en bijkeuken. 1 ïers met laminaatvloer, waarvan een met r juiste indruk moet U deze woning van 1 298.000,- k.k. i'savonds 3EZWALUWE Moorselestraat 206 8930 Menen (B.) n t a t i e i Open iedere dag, Item Kijk Bouw. I ()0|( week-endS van 14 tot 18 uur De redactie van De Stem gaat een paar spannende Europacup-avondjes tege moet. Niet eens zozeer, omdat we gek van voetbal zijn, maar omdat we midden ineen ingrijpende operatie zitten die meteen eufemistisch woord persrevisie beet, Tijdens die ongeveer een jaar durende operatie zijn de afsluittijden voor de actuele pagina's dusdanig vervroegd dat, teer tijdens een Europacup-finale ver lengd moet worden, we in een aantal edities weinig meer dan de kale uitslag kunnen presenteren. Het zijn niet alleen de vervroegde af sluittijden die ons op Europacup-avon den, tijdens het EK-voetbal en geduren de de Olympische Spelen parten zullen "en, ook de krant ziet er een jaar lang wat anders uit. Omdat we maar een ihelft tot onze beschikking hebben, kunnen we een jaar lang minder kleu- 'oto's afdrukken en dat heeft bijvoor beeld tot gevolg dat we genoemde sport evenementen minder nadrukkelijk in beeld kunnen brengen dan we eigenlijk zouden willen. Daarnaast is het zo dat we als regionale krant in onze West-Bra- tse en Zeeuwse edities tijdelijk wat minder actueel kunnen zijn dan onze concurrenten het Brabants Nieuwsblad endePZC. Verslaggevers van De Stem in die contreien zullen bijvoorbeeld bij gemeenteraadsvergaderingen eerder weg moeten dan hun collega's van die andere kranten, omdat het vervroegde druk pers-schema hen daartoe dwingt. Dat heeft tot gevolg dat de lezer van De Stem soms berichten mist die in de con currerende krant wel staan te lezen. Een merkwaardige bijkomstigheid hier bij is dat de revisie van De Stem-persen er voor moet zorgen dat onze huidige concurrent het Brabants Nieuwsblad straks als zusterkrant onder optimale omstandigheden in Breda gedrukt kan worden. Aan vervroegde sluittijden wen je snel, omdat ze nou eenmaal onontkoombaar djnen met wat extra inspanning en st- en vliegwerk slagen we er vaak s in om laat nieuws toch nog te bren- Waar we moeilijker aan kunnen wennen, is het gegeven dat die ene pershelft, waarop de krant gedrukt wordt, tijdens sou ingrijpende revisie wel eens dienst ®u kunnen weigeren. De wetenschap «t het hier in huis momenteel wemelt wilde Zwitserse en Limburgse druk- ""ts-deskundigen die A la minute om id én ingrijpen kan worden gevraagd, lt ons enigszins gerust, maar het kan voorkomen dat er NIET gedrukt kan worden. "Mat onheilsscenario hebben we al in- oeeld via een rampenplan. Daarin saat precies beschreven wat we moeten «Offials op een bepaald tijdstip duide rs wordt dat we in Breda niet kunnen wikken. We wijken dan uit naar Best, "aarde drukkerij van Brabant Pers en eventueel voor onze Zeeuwse en West- ibantse edities naar de pers van de set in Antwerpen. Koeriersdiensten 'oen de te rijden routes al beproefd en ®Niteurs, verdeelpunten en bezorgers eveneens op de hoogte van wat. er bij "n ramP moet gebeuren. 'we elders een normale krant kunnen Wikken ot alleen maar een noodeditie, Wgt af van het tijdstip, waarop in Bre- ahet eventuele onheil plaats fjpt. het allerergste ge- j krijgt u als lezer ochtend emaal- j-Wmaar een kaartje "we bus, waarop "at dat er, helaas, "'aas, helaas, geen m in uw brieven- Jis gestopt, ij doen er alles aan ervoor te zorgen f j dat kaartje alleen gag als illustratie J dit verhaal onder "n krijgt Weekend ZATERDAG 4 MEM 996 DEEL Krant wordt kleuren-tv Door Frank Lambregts Bij De Stem in Breda ligt een van de twee drukpersen er momenteel ontmanteld bij. Blauwe overals met zwarte vegen doen inge wikkelde dingen met kilometers bedrading. Ze overleggen in het Duits met een Zwitsers accent. Ze zijn druk bezig met het uitbreiden en moderniseren van de drukpersen waarop dagblad De Stem, de weekbladen van De Stem en, in de nabije toekomst, het Brabants Nieuwsblad worden gedrukt. In april hebben de Zwitsers de eerste pers van De Stem stilgelegd. In september wordt de tweede drukpers op non-actief gesteld. Het is vanzelfsprekend de bedoeling dat de eerste pers tegen die tijd weer kranten kan drukken. In maart 1997 moeten beide persen weer draaien. „De lezer zal vooral opmerken dat er staks meer kleur in de krant staat," legt Ron Clae- ssen, de coördinator van dit pers-project, uit. Hij regelt namens de VNU-dagbladengroep de persrenovatie in Breda. „Uitgaande van een krant van 48 pagina's kunnen we met de huidige pers 8 pagina's full-color (kleurenfoto's) drukken, 16 pagi na's met één kleur (steunkleur) erop en 24 pagina's in zwart-wit. Als dit project is afge rond, draaien we twee maal zoveel full-color pagina's. Volgend jaar bestaat de krant uit 16 full-color pagina's, 16 met steunkleur en 16 in zwart-wit." Mercedes Er blijven in de toekomst dus zwart-wit pa gina's in de krant liggen, maar het zal niet meer zo zijn dat alle pagina's binnenin de krant het per definitie zonder kleur moeten stellen. De kleuren nestelen zich nu ook bin nen in de krant. „En dat is hard nodig," zegt Ron Claessen. „Vooral commercieel. De behoefte aan full- color-advertenties stijgt enorm." Technisch behoort ook een volledig gekleur de krant tot de mogelijkheden. Claessen: „Maar dan moet je een compleet nieuwe pers aanschaffen en dat kost zeventig miljoen gul den. Daar is om financiële redenen niet voor gekozen. Deze renovatie kost 17,5 miljoen gulden. Als deze pers is uitgebreid en gemo derniseerd, kan De Stem er weer vijftien jaar mee vooruit. Op een heel behoorlijk niveau, want deze pers is wel zo'n beetje het beste wat er op de wereld te krijgen is. Deze offset rotatiepers van Wifag uit Zwitserland kan worden beschouwd als de Mercedes of de BMW onder de drukpersen." De elektronische besturing wordt geleverd door het Duitse bedrijf Ewert Ahrensburg Electronica. Druktorens Op het Spinveld in Breda staan twee persen, die in principe allebei hetzelfde drukwerk doen. Elke pers bestaat momenteel uit drie druk-units, die elk worden aangedreven door een elektromotor van 150 kilowatt. In die metershoge druktorens worden in een razend tempo kilometerslange papierbaneri bedrukt met tekst, illustraties en advertenties. Aan het eind van die drukgang wacht een vouw- ooobthch^ j KRANT WORD 11 gN0G ggzoRGO CR re VOORKOMEN. WIJ DOEN ER ALLES A TTP. STEM, machine waarin de krant gevouwen en ver volgens gesneden wordt. Origami voor ge vorderden. Elke pers krijgt er dit jaar een vierde unit bij. Geen nieuwe unit, maar een tweedehandsje uit Roermond, waar hij twaalf jaar dienst heeft gedaan bij dagblad De Limburger, ook een VNU-bedrijf. Het aantal kleurmogelijkheden in de krant wordt beperkt door de betrekkelijke ruimte in de pers. In elke druk-unit is slechts plaats voor 32 drukplaten. En omdat één full-color pagina vier drukplaten nodig heeft, voor elke kleur één, zijn de mogelijkheden snel op. Door het plaatsen van een vierde druk- unit krijgt de pers meer ruimte, kunnen er meer platen in en dus extra kleuren in de krant. Elektronica Wat de lezer van de krant minder zal opval len is dat de nieuwe pers geheel elektronisch gestuurd zal zijn. Volgens Claessen wordt de pers 'intelligenter'. Voor de drukkers van De Stem zal het een kleine revqlutie betekenen. Minder handwerk en meer controle-moge lijkheden. Ze hoeven straks minder op hun eigen ogen te vertrouwen dan op allerlei elektronische ogen op hun pers. Ze kunnen op beeldschermen zien wat er met de pers aan de hand is. Claessen legt het eenvoudig uit: „Als er str aks een propje papier dwars zit, wordt dat veel eerder gedetecteerd. Voordat er iets he lemaal fout gaat." Het is nu nog zo dat de drukpers even op re latief hoge snelheid (15.000 omwentelingen per uur) tweeduizend kranten moet draaien, voordat bekend is of alle instellingen goed staan. En dat is een flinke stapel. De contro le kan in de toekomst op veel lagere snelheid en met veel minder kranten in de voorloop. Dankzij die computergestuurde techniek krijgt de pers er zelfs een geheugen bij. Een voordeel daarvan is dat de drukker in de toe komst niet alles meer met de hand hoeft in te stellen. Hij roept uit het geheugen de instel lingen van de vorige keer op en de pers stelt zich automatisch in. Zo weet de computer bijvoorbeeld precies hoeveel inkt er precies op een bepaalde plaat moet voor het beste resultaat. Beeldscherm Volgens Cees Stijlen, chef-drukkerij van De Stem, zal de drukker echter nog steeds niet zonder zijn eigen ogen kunnen. „Hij blijft re gelmatig de krant van de transportband ha len om te zien of alles nog goed staat en of het niet beter kan." De zegeningen van de nieuwe elektronische besturing bevinden zich volgens Stijlen al lereerst op het gebied van preventie. „We hebben straks bijvoorbeeld veel eer der in de gaten, wanneer de spanning op de papierbaan niet goed is. Als het papier te slap hangt kan het scheuren en dan duurt het weer een tijd voordat we weer op volle toeren draaien. We worden dankzij die apparatuur veel eerder gewaarschuwd. En we kunnen op het beeldscherm bovendien zien, hoeveel pa pier er nog op een rol zit en hoeveel kranten we ermee kunnen drukken. We weten nu pas heel laat als er een volgende papierrol aange plakt moet worden. Dat is een heel secuur De drukpers van De Stem ondergaat momen teel een ingrijpende revisie. De pers wordt met twee units uitgebreid en is volgend voor jaar na de verbouwing in staat om nog meer pagina's met kleuren-foto's en -advertenties te drukken. Op die aangepaste pers moet vanaf medio 1997 naast De Stem ook het Brabants Nieuws blad worden gedrukt. In deze weekend-bijlage besteden we niet al leen aandacht aan da technische veranderin gen bij De Stem, maar bok aan de veranderin gen die zich in het media-landschap van Zuid- West-Nederland voltrekken. Daarnaast blikken we om naar 'die goeie ouwe tijd' toen lood en ratelende zetmachi nes het beeld van een krantenbedrijf bepaal den. De inhoud: PAGINA 2 - 'De krant blijft' - Het lood was heilig PAGINA 3 - De krant op Internet, lang leve de krant PAGINA'S 4 EN 5 - Een grafische weergave van de pers in bedrijf werkje en je kunt maar beter op tijd weten dat dat er aan komt." Stijlen voorspelt dat er uiteindelijk een beter product van de persen rolt: „Er is minder fluctuatie in de kwaliteit. De productie wordt stabieler." Expeditie Als de krant gevouwen en gesneden is, wor den er stapeltjes van gemaakt, die op de ex peditie-afdeling in vrachtwagens verdwijnen om in Zuid-Nederland bezorgd te worden door de nieuwe helden van de krant. Bij die expeditie gaat zo af en toe wel eens wat fout. Er verdwijnt wel eens een pak kranten in de verkeerde vrachtwagen, waardoor een bezor ger in Breda een stapeltje kranten te kort komt, terwijl de Bavelse bezorger er een over houdt. Menselijke fout, verkeerd geteld door de chauffeur van de vrachtwagen. Dat kan straks niet meer, want De Stem be schikt dan over een van de modernste com putergestuurde expeditie-hallen die in de krantenwereld denkbaar zijn. „Straks krijgt elk pak kranten een eigen streepjescode," legt Claessen uit. „Met elek tronische ogen wordt elk pakket naar de juis te vrachtwagen gestuurd, terwijl de compu ter onthoudt waar elk pak gebleven is. Het nabezorgen van kranten zal daardoor groten deels tot het verleden gaan behoren." Topsnelheid Cees Stijlen toont zich enthousiast over de hypermoderne expeditie-afdeling die hij ter beschikking krijgt. „Daarmee staan we str aks helemaal vooraan," meent hij. Omdat die expeditie-afdeling twee keer zo groot wordt mogen er straks achttien kran ten per seconde van de pers afkomen. Die snelheid kan de huidige expeditie nog lang niet aan. „De pers wel," zegt Stijlen. „De pers draait nu eigenlijk te langzaam. Als die nieuwe ex peditiehal er is, kunnen we de snelheid flink opvoeren. Dat moet ook wel, want het Bra bants Nieuwsblad komt erbij. Dat betekent elke avond 55.000 kranten extra, op de 110.000 die we nu al drukken. We moeten dus in dezelfde tijd anderhalf zoveel kranten drukken." De pers in zijn oude constellatie draait maxi maal 27.500 omwentelingen per uur. Daar mee kunnen in een uur tijd maximaal 55.000 kranten worden gedrukt. Straks moeten snelheden van 35.000 omwentelingen per uur tot de mogelijkheden behoren, een topsnel heid waarbij elke uur maximaal 70.000 kran ten van de persen afrollen. Elke pers jaagt er dan in een uur 175 kilometer papier door heen. Meer kleur, hogere snelheden, efficiëntere bedrijfsvoering en een constante drukkwali teit, dat zijn de doelen die de VNU-dagbla dengroep met deze investering van 17,5 mil joen wil bereiken. En De Stem zal er de ko mende vijftien jaar mee vooruit moeten. 1.

de Stem | 1996 | | pagina 17