ranen van geluk voor Youri Mulder Een welkome roep uit de woestijn Schalke-fans jubelen met hart en ziel om besluit van 'Hollandische Bulle' X SPORT B4 ;DEBDAiGNNENS Voor de allerliefste MAMA Karei Jansen Willem Jan van Deinsen gaat jeugd bij Al Wahla in Arabisch emiraat trainen >310 of nBSTEM ZATERDAG 4 MEI 1996 NIEUWENDIJK (N.Br.) Rijksweg 19A Tel.: 0183-401587 ikop" uw MOEDERDAGWENSEN. Lief BTW. een grote bos bloemen van model B met foto 1 x 40 mm 40.- Vanavond kook ik model D zonder foto 1 x 20 mm 17.50 !M, Antwoordnummer 10225, jel te plakken. Vanwege het lage oor de betaling kunt u een jue of girobetaalkaart bijsluiten Kruis het gewenste model aan en vergeet niet de foto eventueel bij te sluiten ïaak gebruik van onderstaande Telnr.: van zijn/haar bank-/girorekening j Lis hij met zijn dikke L oranje in de race voor het EK voet- l weet Youri Mulder L in Nederland «huid door een warme jken van sympathie en Lardering. In de Bun- Lga behoort de speler L Schalke al langer tot fefine fleur van aanval- s, Nu der hollandische Je heeft besloten om jekomende vijf jaar niet jfvertrekken uit Gelsen- :hen, wordt er in het [ppende hart van de 'ahrpott menig traantje angeluk weggepinkt. j0 Maurice Ambaum De prikkelende zonnestralen telen het bleke gelaat, ,,„.p de stille getuigen van partijtje straatvechten en ié enthousiast nachtbraken en om voorrang. Inge- i wangen, wallen onder en, doffe blik, een stop- ardje, een bebloede en jehavende kin. Zoals hij daar 'aat, op de middenstip van tó pompeuze Parkstadion in felsenkirehen, is hij hoog- js een karikatuur van wat L Duitse media liefkozend en iwonderend der hollandi tis Eiche noemen: de Neder- landse Eik die van geen wij len wil weten. IJiiri Mulder voelt zich dan ook Js hij eruit ziet: 'behoorlijk De verwondingen op ja kin en borst zijn afkomstig ia verdediger Koch van Kaiser- Intern, die een etmaal eerder i zijn noppen zijn handteke- "e snuit van Mulder pro- We te tatoeëren. Dat hij ver- er verre van florissant oogt, is |de 27-jarige Twent zelf schuld. ig wezen stappen na afloop |wn de wedstrijd. Het is erg laat Bovendien ging de speler bij wie ik zou blijven over- liiachten niet mee op stap en was |het hotel waar ik wel eens blijf geboekt. Dus heb ik bij Ide verzorger maar de sleutel van Ihet stadion gevraagd en ben ik ■daar blijven slapen. Op twee van Im gymnastiekmatjes gelegen. ■Httwas de eerste en laatste keer. |Een ramp. De vloerverwarming >p aan, ik had een gru- Ittlijke stuiter vanochtend. Deed |e denken aan mijn zomerva- s in Griekenland. De hele luriit stappen, twintig pils achter lit kiezen en dan vergeten om de ||Kdi]nen dicht te doen. Word je |js morgens gewekt door zo'n ste- zon op je bol. Alsof er ■iemand met een hamertje op je Ikpstaat te tikken." puurt Mulder. Frontsoldaat van Youri Mulder op de middenstip van het Parkstadion in Gelsenkirchen: 'Er zijn veel parallellen tussen Schalke en Feijenoord. Clubs van het volk, een grote aanhang'. Oranje. Een international. En dus, zo redeneren de fans van Schalke, is hij een goede voetbal ler. „Typisch Duits", oordeelt Mul der. „Ze vinden het hier in Duits land geweldig als je voor het nationale team uitkomt, je krijgt opeens een hogere status. Het is een bevestiging, een bewijs dat je goed bent. Duitsers zijn erg nationalistisch als het om de Mannschaft gaat. Als je in het Duits team speelt, ben je in één keer een held. In Oranje ben je net zo goed als je laatste wed strijd. Die nuancering mis ik wel eens in Duitsland, met name in de media. Je speelt heel goed of heel slecht. En als je slecht speelt is er bijna geen enkele journalist die zich afvraagt hoe dat mogelijk is. 'Mulder speelde erg slecht', pats boem, daar staat het. Nederlan ders analyseren meer, zeggen en schrijven niet klakkeloos wat het eerst in hen opkomt." Na een moeilijke aanloopfase is Youri Mulder een belangrijke pion op het schaakbord van Schalke geworden. De aanvaller wordt door het immense legioen gekoesterd vanwege zijn theater in het veld en zijn werklust. Negentig minuten lang blijven gaan, oorlog voeren, onverzette lijkheid. Karaktertrekken die passen bij de harde, rauwe men taliteit in de Ruhrpott, die horen bij Schalke. Zijn aversie tegen salonvoetbal en geforceerde poespas heeft ook bij de media in het Roergebied waardering geoogst. Der hollandische Bulle, der hollandische Eiche, der hol landische Kampfmaschine wordt hij liefkozend genoemd. Gerard Kuijpers, sinds jaar en dag fysiotherapeut van Schalke, weet dat Mulder niet alleen bin nen de krijtlijnen van grote waarde is voor de Traditionsve- rein. „Er zit veel meer leven in de groep sinds hij er bij is. Mulder waagt het om te dollen met de trainer. Dat zijn ze in Duitsland niet gewend. En wat veel belang rijker is: hij heeft de spelers mon diger gemaakt. In Duitsland is de hiërarchie érg belangrijk. Wat de trainer zegt moet worden opge volgd omdat de trainer het zegt. Mulder denkt niet alleen na of het zinvol is wat de trainer zegt, maar roert bovendien zijn mond als hij het er niet mee eens is. Dat was een schok voor Schalke, een mondige speler die en public de trainer tegengas bood. Mulder heeft niet voor niets de grootste trammelant met de trainer gehad." De knetterende ruzie met trainer Berger kostte Mulder verleden seizoen een meerjarig contract. De international zette zijn oefen- meester op zijn nummer - 'hij was niet eerlijk tegen mij' - en daar was Herrn Berger niet van gediend. Mulder kreeg een enorme geldboete van 16.000 gul den en de club boorde hem een driejarig contract door de neus. „Schalke en ik waren intern eigenlijk al door de bocht. Totdat ik die ruzie kreeg met Berger. Dat werd breed uitgemeten in de media. Toen kon Schalke het niet meer maken om mij de ene dag een grote boete op te leggen en me de volgende dag een lucratief driejarig contract aan te bieden. Berger eiste dat ik niet langer kon bijtekenen dan één seizoen. Zo werd het naar buiten toe gespeeld." Berger kreeg zijn zin, maar zal zich na de Bosman-zaak onge twijfeld nadenkend achter de oren hebben gekrabd. De wroe ging groeide toen Feijenoord zich meldde in de race om de transfer vrije Mulder. Ook Bayern Mün- chen dong eventjes naar de dien sten van de aanvaller, die tot zijn opluchting niets meer vernam van de grootmacht uit Zuid- Duitsland. „Ik denk niet dat ik zou passen bij Bayern München. Bij die club is alles chique, Bay ern is geen vereniging van het volk. Maar het doet me wel deugd dat mijn naam op het lijstje van Bayern München is beland. Daar hebben maar heel weinig Neder landse voetballers op gestaan." Feijenoord ondernam wel seri euze pogingen om Mulder te por ren voor een meerjarig avontuur in de havenstad. Mulder wikte en woog en bedankte voor het aan bod van de Rotterdamse voetbal- trots. Het financieel plaatje bleek uiteindelijk als scherprechter te fungeren. „Er zijn veel parallellen tussen Schalke en Feijenoord. Clubs van het volk, een grote aanhang, Feijenoord heeft een nieuw sta dion en Schalke krijgt dat, beide clubs zijn in de race voor Euro pees voetbal en er gebeurt altijd wel iets. Aangezien ik het bij Schalke reuze naar mijn zin heb, goed met de trainer en spelers FOTO HARRY HEUTS overweg kan, bleven alleen de financiën over om voor Feijenoord te kiezen. Ik heb voor zitter Van den Herik en trainer Haan laten weten wat ik bij Schalke kon verdienen. Feijenoord heeft die gegevens door een computer gerold en toen kwam het aanbod voor mij eruit. Dat heeft de club op de fax gezet, waarna ik beide aanbiedingen onder de loep heb genomen en vergeleken. Die van Schalke kwam vanuit financieel oogpunt het beste uit de bus." In tegenstelling tot het gros van andere transfervrije topspelers leurden makelaars niet met Mul der, die zelf de onderhandelingen met Feijenoord en Schalke voerde. „Er zijn de voorbije weken wel verschillende mensen geweest die contact met me opna men. Ja, ook zeer duistere types. Die wisten me te vertellen dat een club uit het buitenland interesse voor me had en dat zij mij een contract konden bezorgden bij die club. En het ging om clubs waar ik vroeger als jochie van droomde. Maar toen ik meteen spijkers met koppen wilde slaan, werd het opeens stil. Vanavond het vliegtuig pakken en morgen het contract tekenen kon niet. Dan moest ik eerst een soort voorcontract je bij hen tekenen. Dus stelde ik dat de trainer van die club maar contact met mij moest opnemen als ze me echt wilde hebben. Nooit meer iets gehoord. Alleen trainer Haan van Feijenoord trok aan de bel. Met die club ben ik dan ook gaan pra ten." Mulder noemt de voorbije weken een spannende tijd. „Het is een soort pokerspelletje. Ik ham een risico door het aanbod van Schalke niet meteen te accepte ren en te wachten op aanbiedin gen van andere clubs. Want stel je voor dat ik een doodschop hqd gekregen en mijn kruisband in de kreukels lag. Dan had ik maan den niet kunnen voetballen en waren clubs minder happig geweest om mij een contract aan te bieden. Die onzekerheid is leuk, is spannend. Maar het moet natuurlijk niet te lang duren. Ik ben nu blij dat de kogel door de kerk is." Mulder zai dus de komende vijf seizoenen uitkomen in het Königsblau van Schalke. De grote supportersschare kon haar geluk niet op toen Mulder het aanbod van Feijenoord opzij legde en koos voor Schalke. Menig traantje van geluk is de voorbije dagen weggepinkt in het kloppende hart van de Ruhrpott. De emotionele binding met de club verbaast Mulder niet. „De beleving van het publiek is enorm. Clubliefde wordt bij Schalke met hoofdletters geschreven. Als wij er dit seizoen in slagen om voor het eerst sinds twintig jaar weer Europees voet bal naar Gelsenkirchen te halen, dan verdrinkt de stad in geluk. Krijgt iedere speler gegarandeerd een standbeeldje. In de thuiswed strijden hangt er ook altijd een heel emotionele sfeer in het sta dion. Mijn eerste wedstrijd in het Parkstadion zal nooit meer van mijn netvlies verdwijnen. Tegen Borussia Dortmund, aartsrivaal en buur van Schalke. Ruim 60.000 mensen op de tribune, de meest beladen derby van Duits land. Ik dacht: wat zal er gebeu ren als er hier wordt gescoord? Dat moet iets ongelooflijks zijn. En wie scoort de winnende treffer? Juist, Mulder uit Neder land. Na dat doelpunt was ik ont zettend blij, opgelucht. Nee, niet emotioneel. De toeschouwers op de tribune wel. Ik zag na afloop mensen huilen van geluk. Echt, volwassen kerels die jankten omdat Schalke had gewonnen van rivaal Borussia Dortmund. Pas toen besefte ik hoe belangrijk Schalke voor zijn supporters is. Dit is geen club, dit is een manier van leven." i"eEin maart lag er een F'Wim Rijsbergen Adresseerde brief op de HC-burelen aan de Bre- !"SBeatrixstraat. Of de i®ste oefenmeester van Huidige nummer zes Nde eredivisie geen had vanaf volgend «toen hoofd opleidin- S®bij Al Wahla, een uit de stad Abu iaby gelegen in één van e zeven Verenigde Ara- ie Emiraten, te wor- weg langs de Euro- voetbalvelden en het fonkel de stadion dat in augustus P°orten wekelijks voor ^tienduizend toeschouwers deden Rijsbergen de uit- ïii» naast z'ch neerleggen. W as,sistent Jan van Deinsen Km oren naar een Arabisch ontuir en besloot schriftelijk ageren. Zijn op een velletje l|J'Sevatte voetballevensloop voldoende voor een ont- met sjeik Zayed. Een week gehouden gesprek Je >!ivg,enaar van Al Wahla en Sku nl t leider van Emiraat w, ady leverde een contract wj e duur van een jaar als 5 leu8dopleidingen bij de lemier Van Deinsen, .voetballer van NEC, Feye- td -I j Ahead Eagles en het skuf voormalig '«U-trainer van het natio- tea® van Nigeria, TOP en NAC, vervolgt zijn trektocht in Abu Dhaby, de hoofdstad van de grootste van de in totaal zeven emiraten tellende oliestaat die zich de Verenigde Arabische Emiraten noemt. Door Jochem Lippmann Wamel - „Kijk", wijst Van Deinsen naar een voor hem liggende krantenkop van een bekend landelijk dagblad. Een artikel schreeuwt over Nederlandse fregattenorders met Arabieren. De verkoop van twee fregatten aan de Verenigde Arabische Emira ten zou een miljoeneninjectie voor de vaderlandse marine industrie betekenen. Sjeik Zayed van Abu Dhaby zou naast de twee fregatten name lijk nog eens tien nevenorders bij Nederland willen plaatsen. Dit voor het bedrag van een slordige vierhonderd miljoen dollar. „En juist die familie Zayed heeft zich aan Al Wahla verbonden", lacht de toekomstige jeugdtrai ner van de Arabische vereniging. Is dat nu leuk of niet?" Bijna twee maanden geleden reageerde hij op een uitnodiging die eigenlijk Wim Rijsbergen ten deel viel. „Gewoon uit nieuws gierigheid", verwoordt de avon turier zijn aanleiding voor het schrijven. „Wim zag de uitnodi ging niet zitten en ik wilde wel eens weten wat de aanbieding nu precies inhield. Net als Rijsber gen heb ook ik het fantastisch naar mijn zin bij NAC. De kansen op Europees voetbal en het nieuwe stadion voorspellen bovendien veel goeds. Mijn con tract bij de Bredase vereniging loopt weliswaar af, maar de aan biedingen om langer assistent trainer te blijven of zelfs hoofd jeugdopleidingen te worden, lagen er." Tijdens het driedaags bezoek dat hij vorige week aan Abu Dhaby bracht, werd de knoop doorge hakt. De 42-jarige Van Deinsen is met ingang van 1 augustus in ieder geval een seizoen lang het nieuwe hoofd jeugdopleidingen van Al Wahla. „Het is daar echt fantastisch", weet Van Deinsen sinds een week. „En in alle opzichten. Mensen voetballen daar echt niet in een zandbak hoor. En de grote steden verschillen helemaal niks met Westerse metropolen." Perzische Golf Om zijn woorden kracht bij te zetten, grijpt hij naar een promo- tiegids van de Verenigde Arabi sche Emiraten. Een gids die zijn naam meer dan eer aan doet. Brede, moderne snelwegen wor den afgewisseld met in fraaie badpakken skiënde schone dames. Skiën op zand wel te ver staan. Witte stranden en Bounty- eilandjes ontbreken niet. De hel dere Perzische Golf heeft veel weg van een reusachtig aquarium en de steden vertonen Ameri kaanse en Europese trekjes. Reusachtige wolkenkrabbers afgewisseld met gezellige haven tjes voor plezierjachten. „Allemaal leuk en aardig natuur lijk, maar de sportaccommoda ties waren gelukkig ook gewel dig", blijft Van Deinsen met beide benen op de grond. „Schit terende stadions met prachtige voetbalvelden. Het materiaal waarmee wordt gewerkt, is wer kelijk het beste van het beste." Zoals de talrijke oliedollars toe gang tot alles geven. Sinds in 1962 in Abu Dhaby de oliepro- duktie startte, is de levensstan daard drastisch gestegen. Dank zij de olieproduktie behoren de Verenigde Arabische Emiraten inmiddels tot de allerrijkste lan den van de wereld. Hoewel slechts een klein deel van de kleine anderhalf miljoen inwo ners van de welvaart meeprofi teert, bedraagt het gemiddelde jaarinkomen per hoofd van de bevolking bijna 25.000 dollar. Belasting betalen bestaat niet, evenmin als verkiezingen. De sjeik zijn woord is wet. „Your highness noemen ze hem daar", ervaarde Van Deinsen vorige week aan den lijve. „Toen ik op een op de bovenste verdie ping van een enorme wolken krabber ingerichte suite op het avondeten was uitgenodigd, sprak ik hem gewoon met sjeik aan. Niet om onbeschoft te doen, maar wel omdat ik sjeik wel goed genoeg vond. En hij kennelijk ook want op een geven moment schepte niet zijn bedienden maar hijzelf het eten op mijn bord. Ik heb me laten vertellen dat je zoiets als een teken van vriend schap moet zien. Nou, dat heb ik maar gedaan" Bewuste keuze De voetbalwereld in een noten dop. Zo lijkt de 42-jarige Van Deinsen zijn steentje bij te gaan dragen aan de in de steigers staande groeiclub NAC. Even later is het aftellén bij de Bredase eredivisionist begonnen. „Toch is het een hele bewuste keuze geweest", meent Van Deinsen. „Sommige aanbiedingen kun je nu eenmaal niet afslaan. Daar krijg je later spijt van. En dan heb ik het niet alleen over geld. Natuurlijk zijn centen niet onbe langrijk, maar het is echt niet zo dat ik komend jaar plotsklaps binnen ga lopen. Bovendien weet ik wat ik achterlaat. Ik loop toch al heel wat jaartjes in de voetbal lerij mee, maar bij NAC maak je dingen mee die ik nog nooit mee gemaakt heb." „Neem nou die wedstrijd tegen Heerenveen, het laatste avondje NAC. Eerst brandt er een tribune af en vervolgens staat Heeren veen binnen vijftien seconden op 1-0. Een geweldige voetballer als Abdellaoui wordt met een rode kaart uit het veld gestuurd en toch winnen we met 5-1. Onge looflijk prachtig. Net als de aan hang van de club geweldig is. Maar toch moet ik op die uitda ging ingaan." Zoals Van Deinsen altijd wel voor iets nieuws in was. De in Tiel geboren voetballer begon zijn loopbaan bij de toenmalige tweedeklasser Theole. Al op zeventienjarige leeftijd maakt hij bij NEC deel uit van het beroemde middenveld Van Dein- sen-Jan Peters-Frans Thijssen. Via een tussenstop bij Go Ahead Eagles vierde hij triomfen bij Feyenoord waar hij op zijn der tigste met een achillespeesbles sure afscheid van het betaalde voetbal moest nemen. Als trainer was hij vervolgens assistent van Clemens Westerhof toen deze bondscoach van Nigeria was. Bij TOP maakte hij hoofdtrainers als Braam, Dorjee en Schrijvers mee en momenteel zwaait hij dus samen met Rijsbergen bij NAC de scepter. Luwte Het hoofdtrainerschap heeft Van Deinsen vreemd genoeg nooit geambieerd. Hij koos immer voor de luwte, was liever op de achter grond actief. „Gewoon lekker dingen constateren en daar ver volgens aan werken", hult hij zich in nevelen om vervolgens een tipje van de sluier op te lichten. „Ik heb altijd graag met de jeugd gewerkt. Jongeren hebben het niet altijd even makkelijk. Ook thuis en in hun omgeving niet. Om hen beter te kunnen begelei den heb ik onlangs het HBO- diploma maatschappelijk werk gehaald. Ik merk nu al dat er behoefte aan mijn persoontje is. Ik heb al veel aanbiedingen van allerlei sporters gekregen. Zij zeggen liever naar een oud-spor ter dan naar een psycholoog te gaan." Van Deinsen als mentale trainer. Een gevolg van een hiaat in zijn eigen voetbalcarrière? „Ja, dat denk ik wel", beaamt hij. „Zo heb ik de EK in 1976 in Joegoslavië gemist. Ik was het niet eens met de toenmalige bondscoach Kno bel, die mij niet direct bij de eer ste achttien spelers selecteerde. Vier jaar later in Italië zou ik tij dens de openingswedstrijd tegen Duitsland Manfred Kaltz moeten verdedigen." „Tijdens de bekerfinale tegen Jan van Deinsen aan het werk op het trainingsveld van NAC: 'Mensen voetballen daar echt niet in een zandbak hoor...'. Ajax bleef ik met een blessure verder voetballen. Weg EK in Ita lië. Toen ik op mijn dertigste wegens een achillespeesblessure bij Feyenoord voor het betaalde voetbal werd afgekeurd, heb ik niets met de verzekering kunnen regelen. Dit vanwege het feit dat ik me niet van het veld heb laten dragen. Ik wilde die wedstrijd namelijk winnen. Ik heb dus maar één keer het Oranje-shirt gedragen, maar met een beetje goede begeleiding was er meer mogelijk geweest." Coerver „Ook bij NAC heb ik geprobeerd jongens die in een dipje zitten te helpen. Je ziet dat ze niet zo goed functioneren en gaat eens met ze praten. Dat kan enorm dankbaar werk zijn. Neem nou Abdellaoui. Echt een fantastisch talent, maar niet altijd even makkelijk. Ik waarschuw hem voor het feit dat het Willem H-publiek hem stee vast zal uitschelden. Dus hij moet sportieve wraak nemen. Tijdens dat bewuste duel speelt hij de FOTO COR VIVEEN Tilburgers in zijn eentje van de grasmat. Schitterend." Over zijn werk bij Al Wahla heeft hij ook al plannen. „Ik heb daar enkele trainingen bijgewoond. Er lopen daar echt fantastische talenten rond. Het nationale jeugdteam hield onlangs Duits land op 1-1. De Verenigde Arabi sche Emiraten deden natuurlijk ook niet voor niets mee aan het WK in Italië van 1990. Techni sche bagage hebben ze daar vol doende. Aan mij de taak om ze tactisch bij te scholen. De laatste man mee laten voetballen en ze loopacties laten maken en pres sing laten spelen." „Voldoende werk aan de winkel dus. Bij een club in de buurt van Abu Dhaby heeft Wiel Coerver ook de jeugd onder zijn hoede. Lijkt me prachtig om vaak met die man over voetbal te praten. En bij mijn club is veel mogelijk. Zo spelen we in april op eigen veld een jeugdtoernooi waaraan AC Milan, Paris Saint Germain en Auxerre deelnemen. Prachtig toch."

de Stem | 1996 | | pagina 15