de HSL ftest-Europa treng voor luchtelingen v. Speurtocht naar geld slachtoffers Holocaust Tribunaal laat moslims arresteren Ook proeftijd elders in Europa Bandit Queen'' aast op zetel in Indiase parlement COMMENTAAR trokkenheid NNENLAND KORT Asielaanvragen gehalveerd Liberiaanse krijgsheren maken zich op voor finale ,eger Indonesië sinspeelt op militaire actie BUITENLAND KORT VRIJDAG 3 MEI 1996 A4 van de hoge-snelheidslijn (HSh over het algemeen niet veel verder g te vinden voor de problemen die Nederland kunnen voordoen. Het nster vanaf de Belgische grens tot moet afleggen, is niet erg ontwik- ich eenzijdig geprojecteerd op het het tracé. Tijdens de 1 mei-bijeen- leverde premier Kok weer het be- ze. Kok gaf aan dat het kabinet er- Groene Hart van Nederland aan te el mogelijk onder de grond. Om on- en te sparen, aldus de premier, die rug wil slaan tussen de ruziemaken- Milieu en Jorritsma van Verkeer en geen woord over het zuidelijke tra- ok voor het oprapen liggen. De ge- Breda liggen niet voor niets over- de Jorritsma. Ze trapte die gemeen- eer met ze te praten toen ze het niet aar marginale plannen ten aanzien ie ontwikkeling tot nu toe op passie- publicitair opzicht is het Groene Hart et zuidelijke tracé. Bijkomende fac- edreigde Brabantse gemeenten zelf getimmerd hebben, de Kamer lijkt echter verandering te ordigers van de grote politieke par- geven dat Kok best met ondertunne- ene Hart mag rondlopen, maar dat anneer blijkt dat dit ten koste gaat rzieningen voor het tracé in Noord- uid van betrokkenheid van de Haag- en rondom het zuidelijk deel van het kken gemeenten betekent het een 'jd met Jorritsma. Er is niets mis met lijke oplossing moet komen voor de ~ische grens en Rotterdam. en holocaust in Den Haag heeft gisteren een Ant- eroordeeld tot een voorwaardelijke een boete van 5000 gulden. De man dat de vervolging van joden in de "eft plaatsgehad en maakt daar ook in Nederland pamfletten waarin hij aat als een holocaust. Het CIDI, de et Landelijk Bureau racismebestrij- 'en een aanklacht tegen hem in. ten door particulieren' gaan steeds meer geluiden op om nswaar door particulieren op Konin- Amsterdamse wethouder J. van der 'e toestanden die de Keuringsdienst dienst uitvoerde, gingen er 350 ge- wegens slechte hygiënische omstan- n onder meer tachtig belegde brood 's vlees in beslag. Daaronder bevond edorven was dat het vlees al op twee easte Den Uyl Uyl heeft voor haar tv-film Met een nden door de VARA, de ASN-ADO dioprijs ging naar Annemiek Schrij- wenvluchtheuvel (KRO). Een derde ar het door Hans de Wolf geschreven S). een jaar lang een havo-klas, Schrij- en van een Marokkaanse bezoekster d-Afrikaans badhuis. Chopsticks, ge- t, geeft een wat absurd beeld van de wijken. toegekend aan radio- en tv-program- en aan een beter beeld over de multi- door het open weidegebied te ondertunnelen, mag de minister dat ook op haar conto schrijven. Rest de vraag of alle commotie rond de aantasting van het 'groene hart' evenredig is aan de landschappelijke waarde van het gebied. Het gaat om een oer- hollands weidegebied, sloten koeien, boerderijen en hier en daar een molen of een kerktoren. Eenzelfde type gebied als dat waardoor de spoorlijn Den Haag - Utrecht als sinds mensenheu genis loopt. En op de kaart van Nederland zijn nog wel fraaiere gebieden aan te wijzen die door spoor- en autowegen worden doorsneden, zonder dat je kunt zeggen dat ze daardoor volko men verpest zijn. Het 'groene hart' is echter het zoveelste pres tigeproject van milieubescher mers geworden. Met een naam die een grote kwetsbaarheid suggereert. Want kom je aan het hart, dan lijdt het hele lichaam. Er is weieens gesuggereerd dat de naam Betuwelijn de tegen standers van die spoorverbin ding alleen maar heeft geholpen in hun verzet. Maar als je het uiteindelijke resultaat zet naast dat van de acties voor het Groe ne Hart, dat is het effect mis schien precies andersom. Als je de schoonheid of de kwetsbaarheid van een gebied opneemt in de naam van een be dreigende spoorlijn, klinkt het misschien wel minder erg. Mis schien zou een discussie over de 'Groene Hartlijn' minister De Boer wel minder resultaat heb ben opgeleverd dan het soms wel erg tendentieuze debat over het doorsnijden van het groene hart. iURP pen jie- Bo- van /eel >ro- het et [den >ene ;tie- e er rein ieu- rlie- aats een de cht- op als sluit iject tov York (ap) - Het Joods mtschap in Jeruzalem en itserse bankiers hebben overeenkomst gesloten de speurtocht naar mil- en mogelijk miljarden mldens die in Zwitserse ban- Zijn gedeponeerd door Lsen die tijdens de Holo- Lt zijn omgekomen. L bet akkoord, dat gisteren in „York is getekend door direc- „Avraham Burg van het Joods Itschap (WJC) en Zwitserse krijgen onafhankelijke it„„.cers 'onbeperkte toe tot alle relevante dossiers' in Zwitserse banken. Op die ma nier kunnen de onderzoekers de rekeningen van de slachtoffers aanwijzen. Over de kwestie wordt al jaren geruzied tussen joodse leiders en de Zwitserse banken. Het Zwit serse bankgeheim heeft de speur tocht naar het geld door nabe staanden na de oorlog zeer be moeilijkt. De onderzoekscommissie bestaat uit zes leden die zijn benoemd door joodse organisaties en zes benoemd door Zwitserse banken, aangevuld met een voorzitter. Gevonden geld dat niet door erf genamen wordt opgeëist, zal aan goede doelen worden geschon ken. Vorige maand nog beschuldigde Burg de banken ervan dat zij de niet opgehaalde tegoeden van Holocaust-slachtoffers na de oor log aan Europese regeringen heb ben overgemaakt in plaats van een speurtocht te beginnen naar de nabestaanden. In september zei de Zwitserse bankenassociatie dat zo'n 32 mil joen dollar op rekeningen was ge vonden die waarschijnlijk aan Holocaust-slachtoffers behoor den. Maar volgens joodse groepen gaat het om minstens zeven mil jard dollar. Veel overlevenden van de Holo caust hebben lang geklaagd over de moeilijkheden die zij na de oorlog hadden bij het loskrijgen van hun familievermogen van Zwitserse banken - waar de Zwitsers documenten eisten, met inbegrip van overlijdensbewijzen die vanwege'de oorlog veelal niet te leveren waren. Terwijl president Bill Clinton van de Verenigde Staten het WJC zijn volledige steun toezegde en een commissie van de Ameri kaanse Senaat de kwestie in on derzoek nam, gaf de organisatie van Zwitserse bankiers vorige week haar traditie op, dat het buitenstaanders geen blik in haar boeken gunt. Het onderzoek door de bankcom- missie van de Senaat bracht tien tallen documenten boven tafel van een geheim onderzoek door de Amerikaanse regering van na de oorlog onder de codenaam 'Operatie Safehavern', die het spoor volgde van de stromen Duits geld naar Zwitserse ban ken. Uit angst dat de nazi's hun tegoeden zouden afpakken, par keerden veel joden in Oost- en Centraal-Europa hun tegoeden op Zwitserse banken. Deze voer den in 1934 geheimhoudingsre- gels in, waarmee ze dergelijk geld in sterkere mate hoopten aan te trekken. Jeist (anp) - In weerwil van de sterk stijgende wereldwijde luchtelingencijfers daalt het aantal asielaanvragen in de Eu- jpese landen gestaag. Dat komt door het steeds strengere sielbeleid van de landen van de Europese Unie. i )992 bijvoorbeeld bedroeg het asielaanvragen bijna 10. Dat aantal daalde in 994 tot bijna 319.000 om in 1995 erder te zakken naar ruim 13.000. fchtelingenWerk Nederland', ie deze cijfers gisteren bekend- te, spreekt van een zorg- lekkende ontwikkeling. Vooral it het Europese beleid vol lens de Europese Hoge Commis- aris elders in de wereld in toene- nende mate als voorbeeld zal elden. ïluchtelingenWerk' liet dit in [eist weten op de eerste dag van vierdaagse ECRE-conferentie ver het Europese vluchtelingen- eleid. 1CRE is de Europese overkoepe- akarta - Het Indonesische leger inspeelt op een militaire actie m een einde te maken aan de nu vier maanden durende gijze- ngsactie door Papoea-rebellen. een grens aan de terughou- endheid van het leger, liet een nilitaire bevelhebber in Irian Ja- a gisteren weten. 'ot dusver hebben de militairen leeds beklemtoond dat ze de oorkeur geven aan overreding oven militaire actie tegen leden an de Beweging Vrij Papoea 1PM), die sinds 8 januari twee lederlanders, vier Britten en vijf ndonesiërs vasthouden. Vee weken geleden bezochten rtsen van het Rode Kruis de gij elaars voor het laatst om dege- a die het nodig hadden me- isch te behandelen. De Neder- "s Mark van der Wal en de urn zes maanden zwangere lartha Klein maakten het naar mstandigheden goed. lende organisatie van vluchtelin genorganisaties. Naast de vijftig organisaties lichten ook verte genwoordigers uit het voormalige Joegoslavië in Zeist het vluchte lingenprobleem in die regio toe. Op de conferentie wordt gespro ken over een scala aan onderwer pen, zoals wie er aanspraak kun nen maken op de vluchtelingen status, toekomstige samenwer kingsverbanden met andere vluchtelingenorganisaties, mi- gratiepolitieke en sociale inte gratie, terugkeer van vluchtelin gen naar het land van herkomst en de verschillen in nationaal en multinationaal (Europees) beleid. Terughoudend Een terughoudende asielpolitiek wijst 'Vluchtelingenwerk' van de hand. „Een goed asielbeleid is het sluitstuk van een internationaal geörienteerd vluchtelingenbe leid." Niet de vraag: „Hoe welkom vluchtelingen zijn" moet voorop staan, maar de vraag „Waarom mensen hun land verlaten en of zij uit hoofde van die reden be scherming behoeven," meent Vluchtelingenwerk. Nederland moet samen met ande re staten die verantwoordelijk heid nemen 'en het beleid van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR hoort daarbij als lei draad te dienen'. Netwerk Om Europese besluitvorming in een vroeg stadium te kunnen beïnvloeden heeft de ECRE in oktober vorig jaar een netwerk van politieke lobbyisten opgezet in de vijftig landen waar lid-or ganisaties actief zijn. Wat de vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië betreft, hebben de meesten hier inmid dels een A-status of een vergun ning tot verblijf op humanitaire gronden. Zij kunnen zelf in volle dige vrijheid beslissen öf en wan neer zij teruggaan. Het bestand in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia heeft z'n langste tijd gehad. Militieleider Charles Taylor zegt geen bood schap te hebben aan het staakt- het-vuren. Hij heeft zijn troe pen opdracht gegeven zich klaar te maken voor een aanval op de kazerne, waarin zijn aartsrivaal Roosevelt Johnson zich met 10.000 burgers heeft verschanst. Taylor adviseert alle mensen die in de buurt van de kazerne wonen om zich uit de voeten tè maken. Volgens de krijgsheer zal hij Johnson het komend weekeinde een kopje kleiner maken. Johnson bevindt zich, samen met honderden medestanders en duizenden burgers, al bijna een maand in een kazerne van het leger. Pogingen om de ka zerne te veroveren zijn tot nu toe mislukt. De VS krijgen de waarschu wing zich niet met het conflict te bemoeien. Vlak voor de kust van Liberia liggen drie Ameri kaanse oorlogsschepen. Giste ren was het betrekkelijk rustig in de stad, nadat een dag eerder Amerikaanse mariniers, die de VS-ambassade bewaken, drie Liberianen hadden doodge schoten. foto reuter Den Haag (anp/afp) - Het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag heeft gisteren bekendge maakt dat in de Bosnische hoofdstad Sarajevo twee van oorlogsmisdaden verdachte moslims zijn gearresteerd. Het gaat om de 31-jarige Hazim Delic en de 23-jari- ge Esad Landzo. Volgens woordvoerder Christian Chartier draagt Bosnië het tweetal binnenkort over aan het tribunaal. Het is de eerste keer dat een van de republieken in het voormalige Joegoslavië gehoor heeft gegeven aan een arrestatieverzoek van het tribunaal, aldus Chartier. Het tribunaal verdenkt Delic en Landzo van het martelen en vermoorden van Servische gevangenen in het kamp Celebici in de zomer van 1992. Het hof vroeg op 21 maart van dit jaar om de arrestatie van het tweetal en van twee andere verdachten, Zejnil Delalic en Zdravko Mucic. Het was voor het eerst dat het Joegoslavië-Tribu- naal verzocht om de arrestatie van moslims wegens gruwelijkheden tegen Serviërs. Delalic is in maart in München gearresteerd. Het hof verdenkt hem van misdaden in Celebici waar de verdachte militair commandant was. Duitsland zal hem binnenkort aan het tribunaal overdragen. De Kroaat Mucic is in Wenen gearresteerd en is op 9 april aan het tribunaal overgedragen. Het hof be schuldigt hem van veertien moorden. Delic was de plaatsvervanger van Mucic en zou vier mensen hebben vermoord. Het tribunaal legt Land zo, een kampcommandant, vijf moorden ten laste. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft 57 verdachten aangeklaagd: 46 Serviërs, acht Kroaten en drie moslims. Drie verdachten zitten vast in Den Haag: de Bosnische Serviër Dusan Tadic en twee Bosni sche Kroaten, generaal Tihomir Blaskic en Mucic. Het proces tegen Tadic begint volgende week dins dag. De leiders van de Servische republiek in Bosnië (Srpska) zijn bereid af te treden als de regering van de Federale Republiek Joegoslavië (FRJ) dat eist, zegt voorzitter Momcilo Krajisnik van het parle ment van Srpska. Het Joegoslavië Tribunaal heeft president Radovan Karadzic van de Servische republiek en de hoogste militaire generaal Ratko Mladic aangeklaagd we gens oorlogsmisdaden tijdens de burgeroorlog in Bosnië. Tegen beiden is een internationaal arresta tiebevel uitgevaardigd. De West-Europese Unie (WEU) is niet van plan de taken van de IFOR-vredesmacht in Bosnië eind dit jaar over te nemen. Op een onderneming van die omvang is de WE nog onvoldoende voorbereid, zegt secretaris-generaal Jose Cutileiro. In de 60.000 man sterke IFOR-macht, die wordt ge leid door de Navo, vormen de Amerikanen met 25.000 militairen het grootste afzonderlijke contin gent. De vredesmacht zou in december Bosnië moe ten verlaten. Van sommige kanten is gesuggereerd een voorna melijk Europese vredesmacht te laten blijven wan neer de Amerikanen vertrekken. Slachten Brits vee begint deze week Londen - Het slachten van Brits vee begint eind deze week, heeft de Britse regering bepaald. Op die manier wil Londen het ver trouwen in Brits rundvlees herstellen, dat door de crisis rond de gekke-koeienziekte nagenoeg was verdwenen. Het plan behelst het van de veehouders kopen van hun vee van ouder dan 30 maanden. Voorwaarde is dat deze beesten meer dan drie jaar in Groot-Brittannië hebben verbleven. Het slachtpro gramma gaat vooralsnog drie jaar duren en moet leiden tot de vernietiging van meer dan 2,5 miljoen dieren. Per week worden 15.000 melkkoeien tussen 4 en 6 jaar oud vernietigd. De veehouders krijgen 1300 gulden voor elke melkkoe en een bo nus voor de slachtbeesten. Volgens de regering in Londen kost het slachtprogramma 1,4 miljard gulden per jaar. Mandela wil leger naar Kwazulu sturen Kaapstad - De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela over weegt de noodtoestand af te kondigen in Kwazulu/Natal, hetgeen hem de mogelijkheid biedt het leger naar het gebied te sturen. Tussen de Zulu-nationalistische Inkatha Vrijheidspartij en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in de provincie is al twaalf jaar een machtsstrijd gaande. Daarbij zijn al bijna 20.000 doden gevallen. De spanningen zijn de laatste tijd opgelopen in verband met de over vier weken te houden lokale verkiezingen. Eerder deze week is een aanslag gepleegd op de familie van Zulu-koning Goodwill Zwelithini. Een nicht van de vorst kwam daarbij om. De politie heeft inmiddels negen mannen gearresteerd in verband met de aanslag. Nepal maakt Movuit Everest schoon Kathmandu - Vijftien Nepalese bergbeklimmers gaan volgende week met lege zakken de Mount Everest op om de hoogste berg ter wereld, die ook wel de grootste vuilnishoop ter wereld wordt ge noemd, schoon te maken. De Nepalezen willen in twee weken 1500 kilo rommel verzamelen. De problemen zijn vooral te wijten aan toeristen. Elk jaar bezoe ken duizenden klimmers uit het Westen Nepal, waar acht van 's werelds veertien bergtoppen boven 8000 kilometer te vinden zijn. Het vuil op de Mount Everest omvat onder meer zestien ton plas tic, lege zuurstof- en gasflessen, blikken kannen, batterijen, ka potte ladders, stukken touw en tenten die sinds 1952 op de berg zijn achtergelaten. In dat jaar werd de eerste beklimming van de berg vanuit Nepal georganiseerd. Belgische premier krijgt vertrouwen Brussel - Een meerderheid van de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft haar vertrouwen bevestigd in de regering- Dehaene. Dat betekent dat de premier zelf een omvangrijk banen plan kan uitvoeren als de sociale partners daarover op korte ter mijn geen akkoord bereiken. Dehaene vroeg de Kamer om het vertrouwen in zijn regering op nieuw uit te spreken. De christen-democratische en socialistische coalitiepartners gingen daar gisteren toe over. De oppositie stem de tegen. De Belgische premier dreigde begin deze week in de problemen te komen toen het kader van de socialistische vakcentrale ABVV- FGTB een tien dagen eerder overeengekomen banenplan afwees. Dat plan moet de werkloosheid tegen het eind van de eeuw halve ren. Straf moordenaars Britse peuter lager Londen - Het hof van beroep in Londen heeft gisteren de min stens vijftien jaar celstraf, die de minister van Binnenlandse Za ken had opgelegd aan de twee jeugdige moordenaars van de Brit se peuter James Bulger, verworpen. De rechtbank veroordeelde de twee in 1993 tot een straf voor on bepaalde tijd, maar deed de aanbeveling hen ten minste acht jaar vast te houden. De hoogste rechter vond ten minste tien jaar te recht. De minister van Binnenlandse Zaken, die hierover het laat ste woord heeft, bepaalde de duur van de celstraf in 1994 uitein delijk op ten minste vijftien jaar. De moordenaars van de peuter, Jon Venables en Robert Thomp son, waren beiden tien jaar toen ze James in februari 1993 uit een winkelcentrum bij Liverpool meenamen. Zij sloegen hem dood met stenen en een ijzeren staaf en lieten hem achter op een spoor lijn! Come-back van Jackson Five Londen - De Jackson Five, inclusief Michael, komen weer bij el kaar. De groep neemt binnenkort niet alleen een cd op maar gaat ook weer optreden. Dat heeft een van de leden van de voormalige popgroep gisteren voor de BBC-radio gezegd. Volgens Tito Jackson, de oudste van de broers, hebben de Jack sons de reünie vier weken geleden besproken. „We zijn van plan in het Verenigd Koninkrijk op toernee te gaan, laat ik zeggen in 1997," aldus Tito. Hij zei dat de toernee de naam Generation Tour of All in the family krijgt. De Jackson Five, later kortweg de Jacksons, waren in de jaren ze ventig mateloos populair. De band scoorde monsterhits als 'I want you back' en T'H be there'. Enkele broers begonnen daarna solo-carrières. Michael Jackson was daarin het succesvolst en groeide uit tot een ware mega-ster. Van onze correspondenten Parijs/Bonn/Brussel - Het voorstel van D66 om een proefrijbewijs in te voeren is elders in Europa al jaren gebruik. In Duitsland krijgen jongeren vanaf 18 jaar die voor hun auto- nj-examen zijn geslaagd zo'n rijbewijs op proef. Als hij of zij in dat jaar een on geluk veroorzaakt of een ernsti ge verkeersovertreding begaat, jwdt het rijbewijs ingenomen, "e betrokkene moet een na scholing ondergaan. Pas als hij zij daarvoor is geslaagd en 'at ook kan aantonen, wordt het rijbewijs teruggegeven. Op nieuw voor de proeftijd van wee jaar. ge bestuurders in Frankrijk ben niet gelijk na het krij gen van het rijbewijs dezelfde 'echten als 'volwassen automo- hnisten.' In het eerste jaar na behalen van het felbegeerde '®e document is de jonge be stuurder verplicht om achter op ajin auto een sticker met een Me A te plakken. 'A' staat nor apprentie, leerling. le rijdt met een A moet op wat W clementie kunnen rekenen an de mede-weggebruikers, haren automobilisten weten at ze dus niet meteen de roem- te Middelvinger in de lucht neten steken, wanneer een A n minder slimme manoeuvre «voert. in een A heeft moet gedurende Jf Proefperiode het gaspedaal SppSZ'ns me! "hst laten. De re- bil''f u3t 'ec*ere 3°nge automo- ïst het eerste jaar zijn eigen ximale snelheid 10 procent onder het wettelijk toegestane maximum moet houden. Wie deze afspraak overtreedt, mag rekenen op forse straffen. De 'opleiding' tot een volwassen bestuurder gaat in Frankrijk verder via het 'begeleid rijden'. Jongeren kunnen vanaf de leef tijd van 16 jaar onder begelei ding van hun ouders de eerste praktijklessen volgen. De ervaring leert dat jonge au tomobilisten die begeleid heb ben gereden minder ongelukken veroorzaken. In de VS is de rijbevoegdheid per staat geregeld. In Maryland gaat het zo: drie maanden voor een jongen of meisje zestien wordt, kan hij of zij, mits ouder(s) of voogd daarmee in stemmen, een 'learner's permit' krijgen. Daarmee kan hij/zij achter het stuur oefenen, mits een oudere (21 jaar of ouder) die tenminste al drie jaar rijbevoegd is naast hem zit. Met zestien jaar kan (opnieuw: met instemming van ouder(s) of voogd) opgegaan worden voor de zogenaamde 'provisional li cense': het voorlopige rijbewijs. Vereist zijn dertig uren theorie les en zes uren praktijkles bij een erkende rijschoolhouder. In de twaalf maanden die vol gen op afgifte van het voorlopi ge rijbewijs mogen geen ver keersovertredingen worden ge maakt die leiden tot een veroor deling. Gebeurt dat wel, dan be gint opnieuw een periode van twaalf maanden. Gedurende deze periode mag niet gereden worden tussen twaalf uur 's avonds en vijf uur 's morgens, tenzij onder super visie van een rijbevoegde oude re (21 jaar of ouder). De weekendongevallen in Bel gië zijn berucht, omdat ze meestal te maken hebben met uitgaan, alcohol en drugs. Geen wonder dus dat eenderde van het aantal verkeersslachtoffers tussen de 18 en 24 jaar oud is. Net als in een aantal andere Eu ropese landen is het in België mogelijk om het rijbewijs te ha len met behulp van een vriend of ouder in bezit van een rijbe wijs. Begeleid rijden heet dat. De rij-opleiding is op zich nogal ingewikkeld. Drie maanden voordat iemand 17 jaar wordt, kan hij of zij naar een erkende rijschool gaan voor een theore tische en praktische opleiding. Daarbij wordt de praktische opleiding gecombineerd met een stageperiode van minimaal drie en maximaal zes maanden. Voorwaarde is dat de theoreti sche proef met succes is afge legd. De aspirant-chauffeur mag daarna wel alléén rijden of met een begeleider. De auto is her kenbaar aan de 'L' op de achter ruit. Wie is geslaagd voor het praktisch examen, krijgt een echt rijbewijs. Tijdens de stage periode mag de bestuurder-in- opleiding in het weekeinde 's nachts niet op de weg. In België vinden ieder jaar meer dan 10.000 mensen de dood in het verkeer. Toch wijt het Insti tuut voor de Verkeersveiligheid dit niet aan de opleiding, In de toekomst wordt in België waarschijnlijk het puntenrijbe- wijs ingevoerd. Chauffeurs ris keren na overtredingen eerder hun rijbewijs kwijt te raken. Door Dilip Ganguly (ap) Mirzapur - Dikke zwarte rookwolken van brandende autobanden brengen de stoet auto's tot stilstand. De verkie zingskandidaat, een vrouw met gouden armbanden, zil veren enkelbanden en ringen om haar tenen, blikt uit het autoraam. In de verte klinken de schoten die haar tegenstanders afvuren. „We kunnen kogels met kogels beant woorden, maar dat doen we niet, omdat ik mijn leven nu ga wijden aan democratie en vrede." De 35-jarige Phoolan Devi, beter bekend als de 'Bandit Queen', heeft zich wel eens van een min der ingetogen kant laten zien. Ze schoot in 1981 twintig man nen dood. Ze zouden haar jaren lang in gevangenschap hebben gehouden en verkracht hebben. Devi komt uit een lagere kaste, terwijl haar slachtoffers uit een hogere kaste afkomstig waren. Zo werd haar verhaal, dat als verfilming een kassucces werd, het verhaal over de kastenstrijd in India, waar hindoes uit de ho gere sociale lagen naar eigen be lieven mensen uit de onderlaag kunnen martelen en onderdruk ken. Nu ziet Devi de politiek als haar belangrijkste wapen. Ze heeft elf jaar in de gevangenis gezeten we gens de moordpartij en andere misdaden, werd een held van de onderdrukten in India, kwam in 1994 op borgtocht vrij en is nu kandidaat voor de partij die zegt op te komen voor de armen. „Eeuwenlang zijn we onder drukt," zegt Devi. „We kregen geen gelegenheid om een normaal Onder zeer strenge bewaking zijn in India de parlementsverkiezingen begonnen. Ze duren bijna een maand. foto reuter leven te leiden. Nu zijn we ont waakt. Ons segment van dé maat schappij is bewuster geworden. We komen dichter bij elkaar." Een rechtbank in India sprak in maart een verbod uit op verto ning van de film over de 'Bandit Queen'. Het Hooggerechtshof maakte die beslissing deze week ongedaan, maar bepaalde wel dat de film pas vertoond mag worden als de verkiezingen in haar dorp achter de rug zijn. Dat dorp, in het district Mirza pur, is volgende week dinsdag aan de beurt. De Indiase parle mentsverkiezingen begonnen af gelopen zaterdag en zijn uitge smeerd over een periode van een maand. Tijdens haar campagne rijdt Devi door het boerenland van Uttar Pradesh, de grootste staat in In dia, bezoekt de dorpen waar de mensen uit de lage kasten wonen en belooft hun betere tijden. Maar een paar boeren uit de ho gere kasten proberen te voorko men dat ze verder rijdt. Buiten het dorp Domanpur wordt de stoet auto's staande gehouden door een blokkade van de boeren. „Ze is een bandiet. We laten haar er niet door," zegt een van hen. Als de politie tussenbeide komt en de blokkade opheft, komt De vi met gebalde vuisten uit haar auto. „Dit is geen democratie, dit is nou net wat ik achtergelaten heb. Ik ben in de gevangenis door een hel gegaan. Ik moest vechten met seksbeluste mannen en zelfs met gevangenisfunctionarissen. Nu vecht ik met een stelletje uils kuikens uit een hogere kaste," zegt ze, wijzend naar een hon derdtal mannen die autobanden in brand steken en met kapmes sen zwaaien. Volgens de overlevering was Devi het kind van een arme boer wiens land hem werd afgenomen door mannen uit een hogere kaste. Haar vader huwelijkte haar op elfjarige leeftijd uit aan een man die haar mishandelde. Ze liep, nog steeds als tiener, weg van haar man en werd verliefd op een dief. Ha^r geliefde werd ver moord door enkele mannen uit het dorp Behmai, die Devi gevan gen namen. Ze ontsnapte, zette haar eigen roversbende op en werd al berucht nog voordat ze naar Behmai terugkeerde om wraak op haar verkrachters te Veel Indiërs vinden dat Devi's kandidatuur voor de verkiezin gen bewijst hoe makkelijk misda digers misbruik kunnen maken van het politieke systeem. Hoe wel politici niet onschendbaar zijn bij de vervolging voor misda den, kunnen ze hun invloed laten gelden en hun rechtsgang sabote ren. „Ik ben zeer bezorgd over de op hemeling van Phoolan Devi en over de politieke partijen die dit doen," zegt Prem Shankar Jha, een politiek commentator en voormalig regeringswoordvoer der. „Ze geven een signaal dat ge weld loont, dat moord loont, dat extreme brutaliteit, sadisme en wreedheden gerechtvaardigd zijn." Veel aanklachten tegen Devi zijn nog niet behandeld. In andere In diase staten lopen nog ongeveer 70 zaken tegen haar wegens moord, beroving, afpersing en ontvoering. Ook als ze een zetel in het parle ment wint, kan ze nog steeds worden vervolgd. Maar dat maakt haar populariteit bij voor al de armere vrouwen van India er niet minder om.

de Stem | 1996 | | pagina 5