'Engel des Joods' krijgt 9 jaar cel 4Katten-aids en -leukemie nemen toe' 'Flintstone'-rel dreigt Eelde lam te leggen Glaasje op, en toch rijden Ziekenhuisbacterie lijkt onder controle Weer arrestaties in overvalzaak Geldnet I JesrelH Verdachte klikomoord wordt niet opgenomen Plan voor nieuwe commerciële zender Gezamenlijke aanpak bij schuldsaneringen Ritzen buigt zich over inburgeringscontract de stem Huisarts uit voorarrest BINNENLAND A3 plus tbs met dwangverpleging Zender haalt spot over Rieu uit de lucht Politie vindt bandjes met codegesprekken Story/TNT Concerts Guus Meeuwis Vagant Frans Bauer Linda, Roos Jessica Willeke Alberti Hanny Rob de Nijs Gerard Joling Sugar Lee Hooper André Hazes Corry Konings Peter Koelewijn Vader Abraham Imca Marina De Havenzangers MS e/ v? in irs et >r- >r- Groot-Brittannië en Ierland- Wolkenvelden maar ook nu en dan zon, met name in Ierland Vooral in Engeland eerst enige tijd regen; verder overwegend droog. Langs de Noordzee vrij dag veel wind. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 6 gra den lokaal in Schotland tot 12 in Ierland en zuid-Engeland België en Luxemburg: Wolken velden en af en toe buiige re gen, eerst ook nog onweer Kans op mist. Vooral zaterdag vrij fris met maxima rond li graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen; in de oostelijke de partementen eerst ook kans op onweer. In het westen geleide lijk opklaringen en zaterdag op de meeste plaatsen droog Plaatselijk mist. Middagtem pera tuur ongeveer 13 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral vrijdag nog regen- en onweersbuien. Zaterdag meer zon en op veel plaatsen droog. In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Middagtempera- tuur vrijdag rond 15 graden zaterdag iets hoger. Portugal: Wolkenvelden en nu en dan regen, later in het zui den ook onweer. Middagtem- peratuur omstreeks 19 graden Spanje: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, moge lijk ook onweer; eerst vooral in het noorden en later juist in het zuiden. Langs de oostelijke costa's droog en geregëld zon. Zaterdag maxima uiteenlo pend van 16 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden; langs de Golf van Biskaje vrijdag nog frisser. Mallorca en Ibiza: Zon, afge wisseld door stapelwolken. Waarschijnlijk droog. Vrijdag maxima rond 17 graden, daar na iets warmer. Italië: Vrijdag nog meest be wolkt en buiig, soms ook on weer. Zaterdag geleidelijk meer zon en droger; wel kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 2.0 graden maar in het noorden eerst rond 15. Griekenland en Kreta: Gere geld zon. Zaterdag, later op de dag, in het westen een toene mende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur uiteenlopend van onge veer 21 graden aan de meeste kusten tot boven 25 in het bin nenland. Duitsland: Overwegend be wolkt en van tijd tot tijd buien, vaak ook met onweer. Middag- temperatuur dalend tot onge veer 13 graden op zaterdag. Zwitserland: Veel bewolking en een aantal fikse buien, ook met onweer. Middagtempera tuur ongeveer 14 graden. Oostenrijk: In-het oosten eerst nog zon maar van hét westen uit meer bewolking en een toe nemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Zaterdag maxima uiteenlopend van 13 gr aden in Tirol tot 18 in de oos telijke streken. Vrijdag in het noordoosten nog lokaal meer dan 20 graden. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 6-2-7-2-3-5 8-2-6 3-2-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Toledo; 4. baklucht; 6. bis; 7. Leo; 9. trioden; 11. piano. Vertikaal: 1. Tube; 2. lakei; 3. druk; 5. Hoeven; 6. bot; 8. poen; 10. rui. Visitekaartje: Bert Es uit Made is 'badmeester'. apuo pueq ')|mq do '5eej>| 'jooq ue/\ >|00B VRIJDAG 3 MEI 1996 «csen (anp) - De Luchtver- Jlrsbeveiliging (LVB) op Groningen Airport Eelde Lgt haar werk neer te leg- als ze door de rechter Lilt gedwongen vliegenier de Nijs, alias 'Captain [ïntstone' weer te laten lan den en stijgen. ijsde LVB haar dreigement uit- jjert, zalhet EeHer vliegveld de Jjorten moeten sluiten, gaf di- recteur F. van_der Werff aan. Mr. M. de Gaay Fortman uitte het dreigement gisteren namens de LVB tijdens een bestuursrechte lijk geding over deze kwestie. De LVB zegt zich niet meer te kun nen concentreren op haar taak door de grappen en grollen van De Nijs. 'Captain Flintstone' vocht voor de Asser bestuurs rechter mr. A. Lennaerts het be sluit van de LVB aan om hem geen klaringen meer te verstrek ken. Die zijn noodzakelijk om te lan den en stijgen. In een eerder kort geding bepaalde de president van de rechtbank dat De Nijs - op straffe van een dwangsom - drie maanden lang niet het operatio nele gedeelte van Groningen Air- port Eelde mag betreden, als hij geen klaringen krijgt. Die bepaling vocht hij gisteren aan. Al sinds januari vorig jaar liggen De Nijs en de LVB met el kaar overhoop. Het gaat vooral over het Franse en Texaanse accent van De Nijs en het produceren van fluit- en andere bijzondere geluiden over de radiofrequentie van de LVB. De Nijs maakte ook een 'emer gency call' boven Eelde wegens een sanitaire noodstop. Volgens zijn raadsvrouwe, mr. M. Noor man, gaat de LVB ook niet vrijuit. Ze verweet de LVB het aanzwen gelen van de hele situatie. De ver keerstoren zou in maart vorig jaar de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) hebben gevraagd om maatregelen tegen De Nijs. En sindsdien voerde de LVB volgens haar allerlei 'stiptheidsacties' te gen de vlieger. De LVB heeft de RLD ook gevraagd zijn brevet in te trekken. De RLD stelt zich echter onpar tijdig op en heeft diverse keren geprobeerd te bemiddelen. De bestuursrechter doet over twee weken uitspraak. Groningen (anp) - De rechtbank in Groningen heeft de 43-jari- «e Martha U. uit Delfzijl gisteren veroordeeld tot negen jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens de moord op vier patiënten in het verpleeghuis Ahiethoven in Delfzijl. Dat was conform de eis van de officier van justitie. Martha U. bekende vorig jaar dat lij 'uit medelijden' de laatste ja- 0 negen mensen in het tehuis had doodgespoten met insuline. Ondanks de bekentenis van ne gen moorden, werden haar daar- van slechts vier ten laste gelegd. Die achtte de rechtbank bewe zen. Martha U. werkte meer dan twintig jaar als ziekenverzorgen de in Vliethoven. Het verweer van de vrouw dat de betrokken patiënten, die nauwe lijks tot praten in staat waren, baar met hun ogen of mimiek ge- Maastricht - De radiozender Concert Radio haalt een recla mespotje uit de lucht dat verwijst naar André Rieu. De Maastricht seviolist voelt zich door het spot je beledigd. Het spotje is geruime tijd op tv te zien geweest, en heeft de tekst: „Als je naar muziek wilt luiste ren, zonder Klappers van de meeek!, zonder Mag ik even de jroeten doen en zonder André Rieu, luister dan naar Concert Radio, klassieke muziek zonder blabla." Concert Radio wil zo aangeven alleen serieuze muziek te bieden. Rieu vindt het een 'misselijk spotje' en dreigde met een kort (anp) - Ook het voe ren van gesprekken in code is voor de politie voortaan niet lan ger een garantie dat de inhoud geheim blijft. Dat blijkt uit een vondst die agenten vorig jaar tij dens een huiszoeking bij een ver dachte in een strafzaak deden. In de woning lagen cassettebandjes «iet de vertaling van versleutelde gesprekken. Het is voor het eerst dat de politie zoiets aantreft, al dus woordvoerder K. Wilting. Volgens hem gaat het om ge sprekken die de politie Amster- dam/Amstelland voerde met col lega's in Utrecht en Brabant. Ze hadden betrekking op de zoge noemde contra-zaak, waarbij af geluisterde gesprekken bij een crimineel 'facilitair bedrijf' te koop waren. he rechtbank in Amsterdam be- jj® op 25 maart met de behande ling van de contra-zaak tegen zesentwintig verdachten van het afluisteren van telefoongesprek ken van politiefunctionarissen, verslagen van de afgeluisterde Resprekken verschenen in de me dia en zetten onder meer het pro- ces tegen de voormalige autocou reur C. Zwolsman onder zware druk. Versleutelde gesprekken zijn doorgaans onbegrijpelijk voor «bevoegden. Scannerluisteraars die niet beschikken over de sleu- 'el, horen via de scanner slechts een reeks piepjes. et gaat om een 38-jarige vrouw 11 een man van 36, beiden uit "testerdam. De politie verdenkt n ervan dat zij geld bezaten en gaven waarvan ze hadden nnen weten dat het afkomstig s van de overval in september een'®iaa.r' die overval kwam n 13-jarige medewerker van vraagd hadden om een milde dood, verwierpen de rechters. Wel namen zij de conclusies van de psychiaters die de vrouw on derzochten over. Die oordeelden haar verminderd toerekenings vatbaar en noemden het gevaar voor herhaling groot. „Ondanks die verminderde toere kenbaarheid zijn echter de feiten zo ernstig en schokkend en is er zoveel onpeilbaar leed toege bracht aan de nabestaanden dat een lange gevangenisstraf, naast een behandeling, gerechtvaar digd is," stelt het summier gemo tiveerde vonnis. Martha U. hoorde het vonnis rus tig aan. Haar familieleden rea geerden geschokt op de uit spraak. Zoals steeds waren zij met velen naar de rechtbank ge komen. Evenals vele nabestaan den van de slachtoffers en perso neelsleden van Vliethoven. Kort verwees de rechtbank naar de rapporten van de Geneeskun dige Inspectie over de situatie in het verpleeghuis. Daarin stond onder meer dat Martha U. op een van de zwaarste afdelingen vrij wel zonder begeleiding haar gang kon gaan. „Maar ook al kon zij solitair functioneren, zij had ook haar eigen verantwoordelijkhe den," aldus de rechtbank. Tijdens de twee zittingen in Gro ningen schilderde officier van justitie mr. O. Brouwer de ex-zie- kenverzorgende af als de perfecte moordenares: een keiharde, ge frustreerde en machtswellustige vrouw, die zonder behandeling een niet gedemonteerde tijdbom is. Hij ging daarbij af op de psy chiatrische rapporten, waarin de vrouw getekend werd als iemand met een ongezonde behoefte aan macht over zieke mensen. Als 'Engel des doods' zag de offi cier haar allerminst. „Haar slachtoffers waren volstrekt weerloos en konden geen kant op. Zij wist uit de verhalen van een Zwitserse verpleegkundige dat insuline-injecties bij niet-diabe- ten een coma veroorzaken en uit eindelijk de dood tot gevolg heb ben. Haar patiënten hadden geen pijn en waren redelijk gelukkige men sen. Juist daardoor had Martha geen macht over hen. Zij was de machtigste als ze de insuline spoot," aldus Brouwer. Martha U. werd vorig jaar sep tember aangehouden na een ver dacht sterfgeval. Tijdens de rechtszaak bleek dat de vroegere geneesheer-directeur van Vliet hoven De Boo al veel eerder arg waan had gehad. Maar uit angst voor onderzoeken hield hij 'de vuile was binnen', aldus de rap porten van de Geneeskundige In spectie. In Vliethoven is inmiddels inte rim-manager drs. E. Bolle druk doende orde op zaken te stellen. „Wij hebben veel geleerd van de ze zaak. Solitair optreden is niet meer mogelijk. Verder zijn we blij dat de rechtbank het ver pleeghuis niet als schuldige ziet," is zijn reactie na het vonnis. Advocaat mr. W. Anker noemde de uitspraak 'onlogisch, onjuist, onwenselijk, lang, zwaar en zon der horizon'. Hij weet nog niet of zijn cliënt in hoger beroep gaat bij het hof. Lekker wodka-jus of pils drinken en daarna achter het stuur. Voor één keer kregen jongeren daartoe gisteren de kans in Emmen, tijdens de eerste dag van een voorlichtingsproject voor automobilisten tussen 18 en 24 jaar. Het project bestaat uit lessen over alcohol en verkeer en een 'rijproef onder in vloed', onder begeleiding van een verkeerspsycholoog. Daarbij gingen er nogal wat pionnen om, ondanks het feit dat veel be stuurders hun rijden als redelijk goed beoordeelden. Aan het experiment in Emmen doen zo'n honderdvijftig jongeren mee. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Veghel - Het Sint-Joseph Ziekenhuis in Veghel denkt de MR- SA-bacterie onder controle te hebben. Er zijn geen nieuwe be smettingen geconstateerd. Vandaag wordt een van de twee ge troffen verpleegafdelingen grondig schoongemaakt. presenteren De omvang van de besmetting lijkt beperkt te blijven tot vier patiënten en vier medewerkers. De besmette patiënten zijn in het ziekenhuis onder behandeling met een speciaal antibioticum en liggen op een geïsoleerde afde ling. Bezoek is gewoon mogelijk. De vier medewerkers zijn op non- met o.o. En vele andere Nederlandse topartiesten Presentatie: Hans van Vliet KAARTEN TE VERKRIJGEN VANAF 13 MEI bij 600 geautomatiseerde verkooppunten van de Staatsloterij, zogenoemde SENS Service points (voor informatie van het dichtsbijzijnde SENS Service point kan men bellen met 06 3006306). Nu al te koop via het Rotterdamsch dagblad en bij het Stadion Feijenoord. Entree: 1e Ring en veldkaarten ƒ64,50 en 2e Ring ƒ49,50. Ook kunt u de kaarten telefonisch bestellen via calltickets 0691091011. E'st (anp) - In het onderzoek naar de gewapende overval op het Sddverzamelstation van het bedrijf Geldnet in Duiven zijn op nieuw twee mensen aangehouden op verdenking van heling. Geldnet om het leven. De dieven namen ruim vijf miljoen gulden mee. De politie heeft inmiddels al zeventien mensen aangehouden, van wie er nog negen vastzitten. De afgelopen week zijn twee vrouwen van 24 en 28 jaar vrijge laten die enige tijd vastzaten op verdenking van heling. VERVOLG VAN VOORPAGINA Niet alleen om de katten een aan genaam verblijf te garanderen, maar ook om ieder gevaar van besmetting uit te schakelen. „Katten-aids neemt toe. Met na me bij de katten die veel buiten zijn. Dat geldt ook andere ziekten zoals leukemie. Binnen vijf a tien jaar zullen we dat ongetwijfeld merken." Dat is om je lam te schrikken, ze ker na al die ophef rond de Felix- brokjes. Maar van een naderende epidemie is absoluut geen sprake, verzekert H. Egberink van de Utrechtse universiteit. „Het klopt wel dat er in bepaalde delen van Nederland, zelfs wel eens in sommige stadswijken wat meer katten-aids is. En noem het alsjeblief katten-aids dat niet overdraagbaar is bij mensen!" „Het virus wordt overgedragen via het bloed. Er zijn remmende medicijnen, maar nog geen mid del dat het virus elimineert. Uit eindelijk is de prognose altijd een met dodelijke afloop, al kan dat jaren duren. Het virus is niet zö gemakkelijk overdraagbaar. Het gebeurt voornamelijk via het bloed, dus bijtgrage katten kun nen een bron zijn." Niet in het vijf-sterren katten- pension van Els Henny. Daar blijft het bij flirten vanachter het raam, want ook daar is voor ge- *Els Henny: 'Een kat aan wie je enorm gehecht bent, is onbetaal baar'. FOTO DE STEM/DICK DE BOER zorgd. Iedere kat heeft er zijn ei gen raam. „Omdat ze dat zo verschrikkelijk graag doen. Je ziet het toch over al, katten voor het raam. Dat vin den ze blijkbaar gezellig." Aan de Stadsedijk, waar de bur gemeester volgende week zater dag het pension officieel opent, kunnen ze genieten van een schit terend uitzicht. „Het is hier rus tig. In andere dierenpensions hebben ze meestal ook hokken voor honden die tekeer kunnen gaan. Daar zijn katten nou niet zo op gesteld. We doen er van al les aan om de dieren zich op hun gemak te laten voelen." Voor vijftien gulden per dag (nor maal acht tot twaalf gulden) Soms gaan tv-zenders over lijken. Zo hebben de 'com- merciëlen' de Nationale Herdenking op 4 mei aange grepen om er de 'publieken' mee te beconcurreren. Als tegenhanger voor de herdenking op De Dam op Neder land 1,2 en 3 zenden RTL4 en 5 en Veronica de herden king op de Waalsdorpervlakte uit. In de kennelijke veronderstelling dat je je met dergelijke plechtigheden kunt profilerenmaken de commerciëlen op gezette tijden reclame voor hun herdenking, alsof het om een nieuwe, binnenkort uit te zenden soap gaat. Op het herdenken op zich is niets tegen, maar zou het plaatsen van een commerciële camera op de Dam niet veel simpeler zijn? Zou het slecht zijn als alle Neder landse zenders die ene keer per jaar allemaal hetzelfde uitzenden? Het kan natuurlijk zijn dat de NOS via een slinks con tract het alleenvertoningsrecht van de Nationale Herden king heeft vastgelegd. Als dat zo is, dan moet daar maar eens een flinke rel over komen. Volgend jaar komt SBS6 misschien ook wel met een ei gen herdenking. Voor je het weet, borrelt in dit creatie ve land het idee op dat bij zoveel meer van hetzelfde er, alleen voor 4 mei uiteraard, ruimte is voor een apart Herdenkingskanaal. MERIJN Utrecht (anp) - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren het ver zoek van raadsman mr. R. Mozskowicz om zijn 22-jarige cliënt direct te laten opnemen in een psychiatrische inrichting ver worpen. De advocaat vroeg de rechtbank de vervolging te schorsen, omdat met de man geen zinnig woord te wisselen zou zijn. De verdachte uit Nieuwegein sneed in januari zijn vader in stukken en stopte de restanten in een afvalcontainer. Dat bleek gisteren tijdens een pro-formazitting. De rechtbank besloot een psychiatrisch rapport van het Pieter Baan Centrum af te wachten. Daarin zal ook de vraag worden gesteld of de man, die zelf niet op de zitting verscheen, voldoende bij zinnen is om terecht te kun nen staan. De zaak wordt over enkele maanden verder behan deld. De man heeft bekend dat hij in de nacht van 30 op 31 januari zijn slapende vader met een vleesbijl tje om het leven heeft gebracht. Hij wikkelde het lijk in een deken en stopte dat in een kliko, een huisvuilcontainer. De zwakzinni ge verdachte, die lange tijd door bracht in inrichtingen, zou kort daarvoor ruzie hebben gemaakt met zijn vader. Moszkowicz bezocht zijn cliënt enkele keren opzocht en consta teerde dat de man actief gesteld en worden thuis be handeld door de bedrijfsarts. Het ziekenhuis verwacht dat zijmver twee weken weer aan de slag kunnen. De bacterie - Meticilline Resis tente Stafylococcus Aureus - werd vorige week donderdag bij een patiënt ontdekt. Bussum/Amsterdam (anp) - Twee Nederlandse tv-produ- centen gaan programma's maken voor een mogelijke nieu we Nederlandse commerciële zender, die drama, kunst, do cumentaires en nieuws gaat uitzenden. Leeuwarden (anp) - Huisarts S. Schat uit Sint Nicolaasga is met on middellijke ingang op vrije voeten gesteld. Dit heeft het gerechtshof in Leeuwarden gistermiddag bepaald. Woensdag verlengde de recht bank het voorarrest nog met dertig dagen. Maar het hof vond in het beroep dat tegen een eerdere verlenging van het voorarrest was inge steld, geen gronden meer aanwezig om de huisarts nog langer in voor arrest te houden. „Het was een moeilijke beslissing. Het hof is echter van mening dat de geschoktheid van de rechtsorde in dit geval niet zwaar genoeg is om de man in voorarrest te houden," aldus persraads heer J. Brakenhoff. Schat werd vrijdag 19 april opgepakt nadat hij het leven had beëindigd van een 72-jarige vrouw die aan kanker leed en veel pijn had. Hij hield zich echter niet aan de geldende regels voor euthanasie. Er was geen schriftelijke wilsbeschikking van de vrouw en Schat had geen tweede arts geraadpleegd. Het openbaar ministerie beschuldigt de huisarts van moord. In de afgelopen weken hebben de patiënten van de huisarts massaal hun steun betuigd aan de huisarts. Bij de advocaat en bij de praktijk kwamen honderden brieven binnen. Ook de drie zonen van de 72-jarige vrouw hebben de arts een brief ge schreven waarin ze hun steun betuigen. Twee maanden geleden zijn de producenten D&D/K&B en ID- TV benaderd door Amerikaan se en Engelse media-investeer ders. Ruud Koornstra, com mercieel directeur van D&D/K&B bevestigt het con tact, maar acht de kans van slagen dat de zender er inder daad komt 50 procent. e investeerder, waarvan Koornstra de naam niet wil noemen, zou mikken op een 'kwaliteitszender'j naar het model van Channel 4 in Enge land. Momenteel wordt onderzocht hoe zo'n zender rendabel te maken is. Het aandeel van D&D/K&B en ID-TV in de pro- Den Haag (anp) - Instanties als de gemeentelijke kredietbank, de sociale dienst en het maatschappelijk werk gaan meer sa menwerken bij de hulp aan burgers die diep in de schulden zit ten. wordt Tijgertje in de watten ge legd. Dat begint al in de ont vangstruimte waar uitgebreid ge sproken wordt over karakter en voorkeuren van de poes. Pal daarachter ligt de ruimte waar Els Henny de vakantiegas ten onderzoekt. „Ik ben geen arts maar heb wel diverse opleidingen gehad waardoor ik bijvoorbeeld kan zien dat ze oormijt hebben." Maar toch. Kunnen de buurman of buurvrouw, kennis of familie de kat tijdens de vakantie niet verzorgen? „O ja wel, dat zal best nog gebeuren. Maar we merken inmiddels ook dat er vraag is naar dit soort pensions. Als ik eens een luxe vakantie wil, mag mijn kat ook een luxe vakantie hebben. En dat kan hier." Geen woord te veel. De speciale vloeren en tussenschotten waar mee de kooien groter en kleiner gemaakt kunnen worden, komen uit Oostenrijk. Altijd is er een dierenarts beschikbaar en een er varen trimster komt regelmatig langs. Niet alleen voor de peperdure raskat, maar ook voor Minou, de gewone huis-tuin-en-keuken- kat. „Dat maakt allemaal niet uit. Sterker nog, tot nu toe heb ik nog geen dure raskat ingeschre ven. Trouwens, een kat aan wie je enorm gehecht bent, is onbetaal baar." Een platform waarin deze orga nisaties zijn verenigd, heeft giste ren het boekje 'Handreiking lo kale integrale schuldhulpverle ning' aangeboden aan minister Melkert van Sociale Zaken. Uit onderzoek van het ministerie blijkt dat de instanties in de gro te gemeenten doorgaans al sa menwerken. In gemeenten met minder dan 50.000 inwoners is van systematische samenwerking echter nauwelijks sprake. Door samenwerking kunnen de proble men eerder worden onderkend. Bovendien blijken mensen niet alleen behoefte te hebben aan fi nanciële hulp, maar ook aan be geleiding door het maatschappe lijk werk. Volgens het Landelijk Platform Integrale Schuldhulp verlening kampen tweehonderd duizend huishoudens met zulke hardnekkige schulden dat ze niet in staat zijn zelfstandig aan hun financiële verplichtingen te vol doen. Lang niet al deze mensen melden zich op tijd bij de ge meentelijke kredietbank of bij de sociale dienst voor een oplossing. Den Haag (anp) - Minister Ritzen (Onderwijs) wil de scholen helpen die docenten dreigen te moeten ontslaan omdat zij te weinig leerlingen met een inburgeringscontract hebben. Eind mei praat hij met de grote steden verder over mogelijke oploss ingen. Instellingen in negentien grote steden hadden gerekend op acht duizend zogenaamde nieuwko mers, mensen met een inburge ringscontract. Dat zijn er nog slechts achthonderd, blijkt uit een peiling van de BVE Raad, de belangenorganisatie voor het vol wassenenonderwijs. De instellin gen vrezen honderden docenten te moeten ontslaan. Ritzen heeft de kwestie gisteren met vertegen woordigers van de grote steden besproken. Hij heeft erkend dat sprake is van een fors probleem. De minister vindt zeker niet dat de gemeenten hun eigen boontjes maar moeten doppen. Overigens is niet precies duidelijk waarom het aantal cursisten achterblijft. Volgens het ministerie van On derwijs komt dat mede door een slechte afstemming tussen ge meenten en de onderwijsinstel lingen. Het kabinet streeft dit jaar naar een kleine twintigdui zend inburgeringscontracten. Een nieuwkomer verplicht zich daarmee taallessen en cursussen over de Nederlandse samenleving te volgen. Daarvoor is ruim 200 miljoen gulden beschikbaar.

de Stem | 1996 | | pagina 3