Onderzoek naar huurmatiging 'Kiezen voor inwoners, niet voor beton' 6Gemeentelijke herindeling is een bedreiging voor Retranchement' D66: 'Terneuzen is niet klantvriendelijk' Atletiekdag voor scholieren Terneuzen PLAATSELIJK nieuws 'Gemeente kan toe met minder personeel' POLITIE rapport Cultuurprijs gemeente Axel voor Fotoclub PvdA Terneuzen wil lagere huren voor ouderen college C an krijgt w< roorzaken DE STEM ZEELAND GPV/RPF Terneuzen: 'Oude primeur' Scoutingkamp in Braakmanbossen C3 tc )UW krijgt >r poging GroenLinks Terneuzen wil uitstel van stadsvernieuwing Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente raadsfractie van GroenLinks (GL) wil dat de gemeente stadsvernieuwingspro] ecten uitstelt of soberder uitvoert. Dit om de beurs van de inwo ners te ontzien. De GL-fractie reageert daarmee op de bezuinigingsvoorstellen - tot een bedrag van 1,2 miljoen - waarmee het dagelijks ge meentebestuur de aankomende korting op de uitkering uit het gemeentefonds wil opvangen. Het dagelijks bestuur kiest voor stenen.en beton in plaats van voor de inwoners van de ge meente Terneuzen, vindt GL. De tweemansfractie wijst daarmee onder meer op het plan Steenen Beer en de reconstructie van de Axelsedam, die al aan de gang zijn. Maar de burger zal ook voor nieuwe projecten, zoals de verbetering van de Axelsestraat en het plan Arsenaal, diep in de buidel moeten tasten, vreest GL. Daarom stelt deze fractie in ie der geval voor die nieuwe pro jecten vooruit te schuiven. Wat het huidige stadsvernieuwings plan Steenen Beer betreft, vindt de partij dat de uitvoering so berder kan. De verlichting van de Oostkolk en de aanleg van trapjes naar de Scheldedijk moeten dan maar niet uitgevoerd worden. Andere maatregelen die de raadsfractie in gedachten heeft om de korting op het gemeente fonds op te vangen, zijn verho ging van de toeristenbelasting en verkoop van de gemeentelijke kwekerij. Daar rolt dan een sommetje uit dat per hoofd van de bevolking een lastenstijging van elf gulden per jaar oplevert. Het scenario van de gemeente kost de bevolking volgens GroenLinks 23 gulden per hoofd. De GroenLinks-fractie van Terneuzen wil dat de gemeente stadsvemieuwingsprojecten uitstelt om de beurs van de inwoners te ontzien. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Retranchement - Gemeente lijke herindeling is een be dreiging voor kleine dorpen als Retranchement. Er kleven alleen negatieve aspecten aan bestuurlijke schaalvergroting en daarom is één gemeente West-Zeeuws-Vlaanderen - of groter nog, één gemeente Zeeuws-Vlaanderen - voor de dorpsraad van Retranche ment onaanvaardbaar. De nieuwe voorzitter van de dorpsraad, A. Basting, schrijft dat in nr. 78 van De Truzemente- naar, het dorpsblad voor Ret ranchement. Enige recente praktische erva ring met het fenomeen van ge meentelijke herindeling kan de dorpsraadvoorzitter niet worden ontzegd. Immers, Retranchement maakte tot en met 31 december 1994. deel uit van de gemeente Sluis. Die fu seerde een dag later (1 januari 1995) met buurgemeente Aarden burg tot gemeente Sluis-Aarden- burg. De toenmalige gemeente Sluis, aldus Basting in De Truzemente- naar, gaf altijd blijk van een war me belangstelling voor Ret ranchement. 'Voor de gemeente waren we toen nog een van de kleine kernen. Door het gedwon gen huwelijk tussen Sluis en Aar denburg is daar verandering in gekomen. Daardoor moet de gemeente de aandacht verdelen over nog meer kernen. De dorpsraad zal dan ook hard aan de weg moeten timme ren om de aandacht voor ons dorp staande te houden,' zo con stateert de voorzitter van de dorpsraad. Verder somt hij in zijn kennisma kingsartikel in het dorpsblad een groot aantal nadelen op van ge meentelijke herindeling. Een daarvan is dat de taak van dorps raden mogelijk zwaarder wordt. En als dat gebeurt, zo vermoedt Basting, is het nog maar de vraag of er voldoende vrijwilligers voor die klus te vinden zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen is niet klantvriendelijk ge noeg voor haar inwoners. Regelmatig komt het voor dat bur gers of instellingen geen reactie ontvangen op schriftelijke vra gen. Tot die conclusie komt de Ter- neuzense gemeenteraadsfractie van D66 in algemene beschou wingen op het beleidsplan voor de komende jaren van het college van burgemeester en wethouders. D66 komt daarom met het voor stel om binnen een week een ont- vangstbericht te zenden aan mensen of instellingen die een brief met vragen schrijven. In dat schrijven moet de gemeente dan onder meer aangeven binnen welke termijn de vragen worden beantwoord. De partij pleit al geruime tijd voor de instelling van een ge meentelijke klachtenregeling. De democraten grijpen hun beschou wingen nu nogmaals aan om van het dagelijks gemeentebestuur de toezegging af te dwingen dat zo'n regeling er uiterlijk 1 januari vol gend jaar is. De D66-fractie mist in het be leidsplan van het college geld op toekomstige begrotingen voor dagopvang van drugsverslaafden in de stad. „Ombuigingen op bij voorbeeld de begroting van het theater zouden hiervoor een basis kunnen vormen. Mogelijk wor den de bezoekersaantallen posi tief beïnvloed als de overlast ver mindert." Nu de inrichting van het plan Steenen Beer zijn einde nadert, acht D66 het moment daar om de marktgelden te verhogen. 'Een stap om het meer kostendekkend te maken kan nu genomen wor den.' Van onze verslaggever Terneuzen - Atletiekvereniging Scheldesport houdt zaterdag een atletiekdag voor de bassisscholen in Terneuzen. Alle scholieren vanaf groep 4 mo gen zich aanmelden. Zij kunnen ruiken aan de meest populaire onderdelen van de atletiek, waar onder sprint, hoogspringen, ver springen en kogelstoten. Ook de wat langere loopnummers (600 en 1000 meter) staan op het pro- gramma. Scheldesport wil met de atletiekdag voor scholieren de 'moeder der sporten' weer popu lair maken bij de jeugd. De atle tiek heeft de laatste jaren te ma- i ken met een teruglopend aantal I beoefenaars. Scheldesport wil de negatieve spiraal doorbreken. „Het is betreurenswaardig dat veel atleten rond hun zestiende jaar het laten afweten vanwege diverse redenen," zegt R. van Laere van Scheldesport. „De be langrijkste is misschien wel dat er in Zeeuws-Vlaanderen geen hoger onderwijs heeft. Daardoor trekt veel jeugd van deze leeftijd weg. Ook speelt mee dat vanaf deze leeftijd atletiek voor velen te serieus wordt. Atletiek is dan geen sport meer om te lanterfan ten, maar je moet hard werken om je doel te bereiken. Dus hoger te springen of harder te lopen." De atletiekdag speelt zich af in het Zuidersportpark. Er hebben zich inmiddels 300 scholieren voor het evenement ingeschre ven. De sportdag begint om 11.00 uur. De organisatie verwacht rond 17.00 uur de dag te kunnen afsluiten. Terneuzen ROMMELMARKT - Ligplaats- school en peuterspeelzaal De Groene Zwaan houden woens dag 8 mei vanaf 14.00 uur een rommelmarkt aan de Van der Peijlstraat. Er worden onder meer kleding, speelgoed en boeken verkocht. Verder zijn er een verloting en grabbelton, kunnen kinderen zich laten schminken en worden wafels verkocht. De opbrengst is be doeld voor de aanschaf van nieuw spelmateriaal. Van onze verslaggever Terneuzen - Nu de afronding van enkele grote projecten in Ter neuzen, waaronder het plan Steenen Beer, nabij is, kan de ge meente wellicht toe met minder personeel. De fractie van GPV/RPF in de ge meenteraad van Terneuzen op pert dat voorzichtig in haar alge mene beschouwingen bij het be leidsplan van B en W. Door het ambtelijk apparaat is veel tijd, energie en personele inzet gestopt in die grote projecten. Nu enkele daarvan hun voltooiing naderen, zou er sprake kunnen zijn van overcapaciteit, aldus GPV/RPF. De fractie is daarom benieuwd naar de (on)mogelijkheid van te rugdringing van personeel. GPV/RPF vindt het te overwegen de onroerend-zaakbelasting niet met vier, maar slechts met drie procent te verhogen als blijkt dat de korting op het gemeentefonds voor Terneuzen gunstiger uitvalt dan tot nu toe is aangenomen. Want de partij is niet echt geluk kig met een toename die uitstijgt boven het inflatiepercentage. De partij toont in de beschouwingen verder moeite te hebben met de bezuigingen op de bibliotheek en de stichting Toonbeeld. Van onze verslaggever Middelburg - Landelijk Nee, er waren er al meer die zo'n pinma- chientje hadden. Maar in Zeeland waren ze zeker de eerste, dacht de schouwburg in Middelburg. Daar hadden ze toch buiten de waard gerekend, in dit geval di rectrice Yolanda Mergler van het Terneuzense Zuidlandtheater. Naar aanleiding van de Zeeuwse 'primeur' uit Middelburg klom zij stante pede in de fax, om het vol gende te laten weten: „Bij ons kan dat al sedert een jaar. Daar doen we heel gewoon over." Waarvan akte. Het zijn voorzieningen die voor een breed publiek toegankelijk moeten blijven, vindt de fractie. Van onze verslaggever Terneuzen - De scouts van het district Zeeuws-Vlaanderen houden evenals andere jaren van 10 tot en met 12 mei interesse-insigne-kamp. ffi vindt plaats in de zuidelijke Braakmanbossen. De activiteit is opgezet door el voor de leden van alle scouting groepen in Zeeuws-Vlaanderen. Het is bedoeld om de scouts - in de leeftijd van tien tot en me! veertien jaar - zich te laten ver diepen in een specifieke vaardig heid. Bij goed gevolg kunnen B een insigne voor op het unifo® verdienen. Dit jaar kunnen de scouts kiezen uit vier activiteiten. Als eerste is dat 'pionieren' ofwel bouwwer ken maken met hout en touw. Bij 'kamperen' komtalles kijken wat te maken heeft met verantwoord, doch primitief kamperen. 'Zwer ven' betekent met rugzak, kaan en kompas rondtrekken en m» eenvoudige middelen kamperen. En tenslotte hebben de scouts w keuze uit 'expressie en toneel Hierin moeten ze laten zien wa' ze kunnen op het gebied van to neelspelen, schminken, ze®"' pressie en communicatie. Er doen in totaal ongeveer hon derdvijfentwintig scouting)6® mee aan het interesse-insig®" kamp in de Braakmanbossen. He onderdeel kamperen is da; veruit favoriet onder de dee»e' nze correspondent slbujg - De rechtbank in Mi lit Goes, die op zowel 6 als zijn huurwoning aan de h ienstverlening, een voorw, en en het betalen van een M hem was een gevangenisst aanden voorwaardelijk en h( 159 gulden geëist. H., zwaai aan zijn leven maken door keer mislukte doordat de 'lam zorgde en er een keuke eede keer zette H. wederom aedacht hij zich. Toen hij e een vonk een ontploffing e: De totale schade bedroeg le verzekering werd gedek' 1 ontsnappen. 1 ACTEUR of actrice die bij opnamen van een kusscene of haar tong tussen de lip- van de tegenspeler pro- 't te persen, wordt onpro- ioneel gevonden. Erger kan ilmkringen haast niet. Dus de meeste filmkussen heel met de lippen stijf op el- is al zo sinds The Kiss, een de eerste Edison-filmpjes. duurde nog geen minuut. >r zette wel de trend, want ma is er bijna geen filrr !r geweest waarin niet were jost of omhelsd. Professio- 1 en in functie van het ver- 1, maar een enkele keer ook assioneerd, gewoon omda' fe spelers dat even graai oen. afscheidskus, de handkus hetero- en de homokus 'pierkussen en het mondji en net voor de kus, kussei meest onmogelijke hou w ^e. z^n allemaal te ziei Media in Eeklo. Daar be vandaag The Last Kist expositie van filmfoto's ls de laatste in een reek ïu j- ^toonstellingen di edia in het afgelopen jaa ■iT.e aan Honderd jaar Film u jSsaeke kus' wordt uitge w door Greta Garbo en Jo 'n The flesh and th Marty Feldman en Liz hi vertegenwoordigen 'c ^gelijke kus' in Silent Mc erwijl Mickey Rourke 9 ine Bisset er zeer pas feite#,enaan 8aan in Wil aids. Woody Allen en Dian mn tonen een'kus uitbete Kien m Annie Hall, Ld rwijl de vampierkus, hi et ook anders, op reke Sharon t"t R°man Polansl 'alloze andere foto's 1 ri dinsdag, woensda; g en zaterdag, van 19 lot minstens 24.00 'd uu VRIJDAG 3 MEI 1996 "O* 27 Hardrijders Groede - Bij een snelheidscon trole op de rijksweg N58 in de buurt van Groede zijn afgelo pen woensdag 27 bestuurders geverbaliseerd. De grootste overtreding van de maximum snelheid was dertig kilometer. Er passeerden tussen 10.00 en 12.00 uur in totaal 647 voertui gen de radarpost op deze tach tig kilometerweg. Tas weg Hulst - Terwijl ze in de bar van een winkel aan de Industrie weg zat, is afgelopen woensdag de tas van een 24-jarige vrouw uit Temse gestolen. De diefstal vond plaats toen ze even wat te drinken ging halen. De inhoud bedroeg enkele duizenden franks, huis- en autosleutels en persoonlijke papieren. Zakkenroller Terneuzen - Een 58-jarige Ter neuzense is afgelopen woens dag slachtoffer geworden van een zakkenroller. Ze miste haar portemonnee uit haar tas met een inhoud van enkele tientjes, sleutels en bankpas. Aanrijding Axel - Drie auto's zijn afgelo pen woensdag zwaar bescha digd geraakt na een aanrijding op de Buthdijk. Een 38-jarige automobilist uit Hulst reed rond 16.45 uur over die dijk, uit de richting Tractaatweg. Voor hem reden een 77-jarige auto bestuurder uit Axel en een 42- jarige automobilist uit Terneu zen. De man uit Axel moest we gens omstandigheden remmen. De Hulstenaar knalde achterop de auto van de Axelaar en die botste op zijn beurt weer tegen de auto van de Terneuzenaar. CD's gestolen Sas van Gent - Een bewoner van de Beneluxstraat deed aangifte van diefstal. Door een raam aan de achterzijde van zijn huis waren onbekenden binnengedrongen. Ontvreemd waren veertig cd's, mengpaneel en radio. Ongeval Sluiskil - De auto van een 89- jarige man uit de gemeente Hontenisse is woensdagavond bij een eenzijdig ongeval op de provinciale weg bij Sluiskil aanzienlijk beschadigd. Hij kwam uit de richting van de Mercuriusstraat en raakte op het verkeersplein de controle over zijn voertuig kwijt. Daar- bij knalde hij tegen een ver- keersbord. Botsing Sas van Gent - De auto's van een 19-jarige inwoner van Den Haag en een 34-jarige man uit Evergem zijn woensdagavond bij een aanrijding op de Kloos- tferlaan zwaar beschadigd. De Hagenaar hield onvoldoende rechts en botste bovenop de hem tegemoetkomende auto van de man uit Evergem. Erg hard Hoek - 56 Automobilisten zijn afgelopen woensdag bekeurd wegens overtreding van de maximumsnelheid op de rijks weg bij Hoek en de Hoekseweg. De politie controleerde tussen 13.45 uur en 15.45 uur op de rijksweg, waar 26 bestuurders harder dan tachtig kilometer per uur reden met een snelheid van 120 kilometer als record. Tussen 16.00 uur en 18.15 uur stond de controlepost op de Hoekseweg. Hier waren dertig overtreders, met 104 kilometer per uur in plaats van vijftig als hoogstgemeten snelheid. Autokraak Hulst - Uit de auto van een 29- jarige Hulstenaar is afgelopen woensdag een cd-speler ter waarde van duizend gulden ge stolen. Verder verdwenen de hoedenplank met twee luid sprekerboxen en een 110-deIig bestek. Het voertuig stond ge parkeerd op het Nassaubol- werk. Diefstal Axel - Een 34-jarige vrouw uit Koewacht deed aangifte van diefstal van de autotelefoon uit de auto, die geparkeerd had ge staan op de Markt. Controle Schoondijke - Met een snelheid van 127 kilometer per uur is gisteren tussen 10.00 en 11.45 uur een automobilist geflitst op de rijksweg N58 bij Schoondij ke. Hij reed 47 kilometer te hard en kan tenminste rekenen op een geldboete van 470 gulden. Met hem overtraden nog 26 an dere bestuurders op genoemd tijdstip de maximumsnelheid, Er passeerden in totaal 483 voertuigen. ize verslaggever urg - Het dagelijks gen plan per verkocht kas Jw m Oostburg subsidi losprijzen de pan uitri; 8ikt met zoveel woorden uit Ltel van het college van neester en wethouders aan dburgse gemeenteraad 'volgens het college dmde- thet een onmogelijke taak de stichting die het nagel sportcomplex aan de Bal- eltersweg met ingang van 1 'oorlopig gaat exploiteren zen binnen de proporties te "eentehad ook bij het vori- iplex, bij met name de ex- tje van het zwembad, te met stijgende tekorten, r ingrijpen van de gemeen de prijs tot onverantwoorde stijgen, aldus B en W. illege is daarom van plan de vaststelling van de ta- met de stichting te onder en over een subsidie per •ht kaartje voor het zwem- jie wordt aan de hand van de stichting te overleggen m vastgesteld. bsidie voor de periode 1 996 tot en met 31 mei 1997 rlopig vast te stellen op een c ize correspondent ■lburg- Wegens een poging bodslag op haar echtgenoot [eren in Middelburg de 32- Vlissingse W. B. veroor- tot 240 uur dienstverlening rvanging van zes manden is drie maanden voorwaar- 'icier van justitie had vijf maanden gevangenisstraf an vijf voorwaardelijk te- lar geëist. chtpaar verkeerde in een heidingsprocedure en de i werd volgens haar regel- Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente raadsfractie van de Partij van de Arbeid (PvdA) in Terneuzen onderzoekt de mogelijkheid van huurma tiging voor ouderen door inschakeling van de bijzon dere bijstand. De fractie meldt dat onderzoek in de tussentijdse evaluatie van het verkiezingsprogramma 1994- 1998 onder de paragraaf 'Wonen en woonomgeving'. De partij maakt de leden daarin bovendien attent op het onder zoek naar de mogelijkheden om het gararitiebedrag dat de ge meente verplicht is uit te keren aan de woningbouwvereniging te benutten bij te grote leegstand. Dit om - door middel van een tijdelijke huurverlaging - het betrekken van een leegstaande woning in met name de binnen stad aantrekkelijker te maken. Wat leegstand betreft, zeggen de fractieleden veel moeite te heb ben gehad met de beslissing om de flats aan de Alvarezlaan te slopen. „We hebben ons daar met pijn in het hart akkoord mee ver klaard. Leegstand bij de woning bouwvereniging kan namelijk wel wel eens als een steen om de nek van de gemeente en van an dere huurders gaan hangen." De PvdA-fractie stelt verder vast dat de meeste wensen binnen de ze paragraaf in het verkiezings programma vervuld zijn. „Wat nog niet helemaal geregeld is, zijn de snelheidsremmende maat regelen op wijk-ontsluitende we gen. Dit zal pas gebeuren op het moment dat wegdek en/of riole ring worden vernieuwd." De gemeenteraadsleden zijn min der te spreken over de baliefunc tie in het stadhuis. De service aan ■Öe inwoners kan beter, zo luidt de conclusie. „Wij hebben daar - ook in de wandelgangen, dat werkt vaak heel efficiënt - al verschillende malen opmerkin gen over gemaakt. Bij de inge bruikname van het nieuwe stads kantoor zal daar aandacht aan geschonken worden." Fotoclub Axel ontving gisteravond de jaarlijkse cultuurprijs van de gemeente. De foto's zijn van de leden Daan Schutz en Jan Wolf- ert (links). Van onze verslaggever Axel - De cultuurprijs Axel is dit jaar naar de plaatselijke fotoclub gegaan. Wethouder J. van Schaik reikte de prijs gisteravond uit in de raadszaal. De Fotoclub Axel krijgt de prijs voor het hele oeuvre, maar vooral vanwege de orga nisatie van het 'Zeeuws-Vlaamse fotofesti val Axel 1995'. Dit was een verzameling van zeventien foto-exposities, die vorig jaar oktober in Axel te zien was. De cul tuurprijs, een bedrag van vijfhonderd gul den, is in ontvangst genomen door de voor zitter van de club, J. Wolfert. De Fotoclub Axel telt negentien leden en vierde vorig jaar het dertigjarig bestaan. Het is de negende keer dat de Axelse cul tuurprijs wordt uitgereikt. Roby Belle mans (organisatie kunstprojecten) mocht in 1987 de vijfhonderd gulden voor het eerst in ontvangst nemen. Daarna volgden Joop van de Putten (poppenspeler), Eily Gilhuijs en Jos Tolhoek (beiden coördina tor tentoonstellingen streekmuseum Het Land van Axel), gebroeders De Witte (fo to- en radiomuseum Axel), Roger van Hoe- ke (Boekweitfeesten Zuiddorpe) en de echtparen Van Avermaete en David (pro motie Axelse klederdracht). In 1990 en 1994 werd de cultuurprijs niet uitgereikt bij gebrek aan geschikte kandidaten.

de Stem | 1996 | | pagina 14