DE STEM Hontenisse lokt geen inwoners .312.313 De VMC wil een 4 Hu voor de Kunst Geheime vragen voor prijswinnaars Verhuizing Belgisch baggerbedrijf is nog niet meer dan een plan Een regen van bloempjes van prunussen in Hulst Dood Carla Aarts leidl tot eis tien jaar cel Gemeente bestrijdt beweringen van Gedeputeerde Staten cliniclowns ije te bestellen. )AGBRUNCH Auto's lOccasions Autobedrijf Musterd b.v. Auto-ABC a |n NISSAN Q Kleintje 4 Insluiper biecht 25 inbraken op Eén jaar geëist voor incest HOLLAND CASINO'S OP ZATERDAG 4 MEI GESLOTEN. -tHolland Qvsino's Politie gaat weer caravans controleren Bent u de productie kracht die Manuli zoekt? Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures _X 60 u krijgt het beeldje in uw bezit door 49,50 over te maken op gjro 8378, te Amersfoort, o.v.v. 'Cliniclowns beeldje' of bel eerst 06-8998807 (40 ct. p.m.). De Cliniclowns. Dc specialisten van de lach -on nodigt alle moeders rdagbrunch op zondag 12 4.00 uur. ijs 35.- p.p. oor de J 'wenst. |t 93 91 Irs 90 02-93 92 |89-90 92 90 89 94 88 92 92 90 94 93 88 (/m 95 94 94 94 t/m 95 |88-89 91 95 Jjt. 93 It/m 94 93-94 90 88 94 88 |t/m 92 Ireda. |0 Voorraad 400 auto's ANWB-gekeurd N.A.P, Ook huurkoop, leasing, inruil, financiering. Garantie Tel. 0162-683380. De hoogste prijs voor loop-, schade- en bedrijfsauto's. 0165-568569/06-53209280 Bedrijfswagen C MERCEDES 409D bj. APK sept. kl. rijbewijs alurr meubelbak, 2.20 m> 2.00br. 4.50I. bovenboiai ook gesch. v. paai wagen/camper. Tel. 078 5148799/06-52774321. B5, pr. 40210. S Breda 9750 5250 4750 7950 16750 11750 11750 4750 950 8750 6950 3450 5750 10750 11750 9750 6750 312750 nd.gar. 10 t, APK, .z.g.st., 513160 FORD FORD Sierra, 4-drs., bj. 85 vr.pr. 1.250,-. Tel. 016) 491809. HONDA Honda CIVIC automaat, b.| '83, 3-drs., vr.pr. 50U,- 076-5718965. MAZDA Mazda 626 b.j.'87, P' f 4.750,-, 076-5140210- CU MG MG Midget bj. '75, rood tax.rapp. aanw. in P®"-5 f 14.250,- 076-5614127 NISSAN Sunny 1-3^b '88, i.z.g.st., APK, 6250,- 076-5020683. 4 drs. SUNNY sed. 1.4 W zilv.grijsmet., 31-12-9.' 44.000 km, met trek 076-5712213 Een plaatsen: resultaten boeken. Zeeland Van onze verslaggever Antwerpen/Hulst - Het idee van het Belgische baggerbe drijf Dredging International om 250 werknemers te laten verhuizen' naar Nederland moet voorlopig nog met een flinke schep zout worden genomen. Geschrokken van de grote publi citeit haast Dredging zich nu te zeggen dat de werknemersver huizing niet meer is dan een van de acht 'denkpistes' op weg naar een nog op te stellen bedrijfsto- taalplan. Het nieuws veroorzaakte begin deze week nogal opschudding, omdat zowel de werknemers als de vakbonden het uit de krant moesten vernemen. G.isteren kregen de vakbopden van de directie een nadere uitleg en ook burgemeester A. Kessen van Hulst kreeg te horen dat de plannen voorlopig niet al te se rieus zijn. Kessen, die al een tijdje probeert zijn gemeente in het Waasland onder de aandacht te brengen, had het idee een voorlichtings avond op touw te zetten voor werknemers van Dredging. „Die berichten zijn allemaal zeer voorbarig en eigenlijk veel te vroeg uitgelekt," aldus Dredging topman M. Stordiau gisteren. Volgens hem is het slechts een van de scenario's waarmee Dred ging op dit moment aan de slag is. Stordiau bestreed gisteren dat het naar buiten lekken een stunt- je zou zijn om de Belgische poli tiek wakker te schudden. „Nee, nee, dit is een zeer serieus plan. Alleen is er nog geen beslissing genomen over welke van de acht denkpistes we zullen inslaan." Volgens Stordiau zijn er maatre gelen nodig om de concurrentie met baggeraars uit Azië het hoofd te kunnen bieden. „Dus het is niet, zoals ik ook al gehoord heb, iets tussen Nederlanders en Belgen. Nee, wat er eigenlijk zou moeten gebeuren, is dat de Euro pese baggerbedrijven samen een vuist maken tegen de Aziatische concurrentie." Van onze verslaggever Kloosterzande - De ge meente Hontenisse be strijdt de bewering van Ge deputeerde Staten dat ze inwoners uit Terneuzen en Hulst weglokt met lage bouwgrondprijzen en grote kavels. Volgens Hontenisse zijn het juist de eigen inwo ners die grond kopen in de gemeentelijke uitbrei dingsplannen. In een brief aan Gedeputeeerde Staten reageren B en W van Hon tenisse op een schrijven dat de statencommissie Ruimtelijke Or dening heeft gekregen. Dit komt er op neer dat de kleine Zeeuwse gemeenten te concurrerend wer ken vanwege hun lage grondprij zen. „Dat is beslist niet waar," zegt Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse. „Ten. eerste zijn het vooral onze eigen inwoners die hier bouwgrond kopen en ten tweede verschillen onze bouw grondprijzen niet zoveel van die van onze buren. Wij hebben de indruk dat er gewoon argumen ten verzonnen worden om de wo ningbouw te centreren in de gro tere steden. Dat is misschien wel te verdedigen in gebieden waar de ruimte heel schaars is, zoals in de Randstad, maar bij ons speelt dat toch geen rol. Wij vinden het gewoon gelegenheidsargumen ten." Het vanuit Middelburg geopper de idee om eens met de buurge meenten te gaan praten over een gelijktrekking van de grondprij zen ziet Hontenisse niet zitten. „Onze gemeente heeft een eigen beleid met betrekking tot de ver koop van bouwgrond," schrijven B en W. „Daarnaast kan volgens ons de verwerving van grond toch niet anders zijn dan in de overige gemeenten. Verder tonen cijfers duidelijk aan dat er geen massale intocht van inwoners uit Hulst, Axel of Terneuzen is waargeno men." B en W wijzen erop dat er vorig jaar 'jammer genoeg' juist meer inwoners naar Terneuzen en Hulst zijn verkast dan dat er zich mensen vanuit die gemeenten in Hontenisse hebben gevestigd. Hontenisse, is bang dat de bouw mogelijkheden in de gemeente straks sterk aan banden zullen worden gelegd in het nieuwe streekplan. In de brief aan de provincie wijzen B en W erop dat het instandhouden van allerlei voorzieningen in de kernen staat of valt met het aantal inwoners. Daarom is het nodig die kleine kernen te versterken met uitbrei dingsplannetjes. B en W spreken de hoop uit dat het streekplan straks geen streep door dat beleid zal trekken. Middelburg - Met de aanhouding van een 41-jarige man uit Mid delburg zijn 25 inbraken in voor namelijk bejaardenwoningen in Middelburg en Vlissingen opge lost. De man werd eerder deze week betrapt in Breskens. Hij heeft bekend sinds februari actief le zijn geweest. De buit is enkele duizenden guldens. Door het aanhoudende koude weer heeft de natuur een fikse vertraging opgelopen. Bomen en struiken hielden hun bloesems liever nog even in hun knoppen. Maar nu het voorjaar toch in alle glorie is losgebarsten, lijkt het wel of bomen en Middelburg - Officier van justitie mr J. Valente heeft gisteren in Middelburg tegen de 41-jarige G. M. uit Koe wacht een gevangenisstraf van een jaar geëist. M. wordt ervan verdacht in 1990 zijn toen 12-jarige dochter ette lijke keren te hebben betast en twee keer gemeenschap met haar te hebben gehad. De eerste keer dat dit plaats vond, diende de moeder een aanklacht in. Later trok ze die op verzoek van haar man in. Enkele maanden later had M. opnieuw gemeen schap met zijn dochter. Op de zitting bekende hij maar één keer. De tweede keer kon volgens hem wel, maar zeker weten deed hij het niet meer. De moeder diende deze keer een aanklacht in die ze niet introk. De dochter werd uit huis geplaatst. De reclasse ring adviseerde de rechtbank M. géén celstraf op te leggen, omdat hij dat psychisch niet aan zou kunnen. Valente: „Uw dochter heeft levens lang." Uitspraak over 14 dagen. Door Ronald Verstraten Middelburg - Vraag de Zeeuwse cultuur consulent wat kunst is en je zult ver schillende antwoorden krijgen. 'Kippe- vel',1 zegt Gemma van Beeldende Vor ming. 'Ongewapend Verzet,' zegt Rens, die zich met schoolvoorstellingen bezig houdt. Eveline, die raadgeeft bij drama tisch vormgeven, wil weer door de kunst worden aangeraakt, gestreeld, geschopt en geprikkeld. Ze werken met Willem en Jenny, Hubert, Ron en nog heel wat collega's bij sector cultuur van de stichting VMC, de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschappelijke Ontwik keling en Cultuur (VMC). Gevestigd in hoofdstad Middelburg en in 1993 voortgekomen uit twee instellingen die daarvoor tientallen jaren lang het culturele klimaat in Zeeland bepaalden: de Culturele Raad en het Steunpunt Kunstzinnige Vor ming. De VMC houdt zich, zoals de naam reeds aan geeft, met allerlei zaken bezig. De sector cul tuur ook, maar met minder dan je zou denken en tegelijkertijd ook weer met veel meer. Cul tuur is immers een ruim begrip. Té ruim, vin den ze bij de VMC en daarom is gekozen voor kunst. Scheppende kunst en cultuurbeheer, zoals het in onze provinciale cultuurnota ge schreven staat. De beperking is gezichtsbedrog. Amateur theater, popmuziek, musea, ze hebben alle- (ADVERTENTIE) maal met de sector cultuur te maken. Geen school, of de VMC geeft er raad, bemiddelt, ondersteunt en ontwikkelt als het op kunst aankomt. Maar ze voert een beetje minder 'uit dan ze eigenlijk wei zou willen. De sector cul tuur wil namelijk meer. Méér zijn dan alleen maar een provinciale 'vraagbaak'. Daarom moet er een huis komen, een Buis voor de Kunst. Geen echt huis, maar een ab stract gebouw, want de tijdsgeest laat hooguit het tekenen van een fundering toe. Dit zijn immers 'de gloriedagen van de rekenmeesters, ordenaars, structuurgevers. Reorganisaties en bezuinigingen zijn dagelijks voorpagina nieuws en het verwerkelijken van dromen is verworden tot weekend-bijlage,' aldus de sec tor in zijn nota Huis voor de Kunst. Waar realisme en idealisme botsen, moet wel kunst ontstaan. Of toch op zijn minst een visie erop. Om die te kunnen ontwikkelen, kun je niet vroeg genoeg beginnen. Daarom neemt het basisonderwijs zo'n be langrijke plaats in de activiteiten van de sec tor in. Steeds weer merken ze daar dat de 'eerste in tense fascinatie met kunst in de kindertijd, een leven lang de voedingsbron is voor creati viteit op latere leeftijd en het vermogen scherpt om van kunst te genieten'. Kunst is geen luxe, vinden Gemma, Rens en al die anderen. Kunst is een basis voor ons be staan, laat ons als mens groeien. Dat is in Zeeland niet altijd gemakkelijk. Al die eilan den en de te grote afstanden vanuit Middel- Wegens Dodenherdenking zijn alle Holland Casino's, zowel overdag als 's avonds, op zaterdag 4 mei gesloten (behalve onze vestiging voor reizigers op Schiphol Airport). Uiteraard bent u zondag 5 mei weer van harte welkom. De receptie is dan als altijd geopend van 13.30 tot 02.00 uur en eenmaal binnen kunt u doorspelen tot 03.00 uur. Vergeet niet dat correcte kleding, een geldig legitimatiebewijs en een minimumleeftijd van 18 jaar voorwaarden zijn om binnen te lopen. 4 MEI 5 MEI Een mooie gelegenheid om uit te gaan. I AMSTERDAM BREDA - EINDHOVEN GRONINGEN NIJMEGEN - ROTTERDAM - SCHEVENINGEN - VALKENBURG - ZANDV0ORT/SCHIPH0L AIRPORT. VRIJDAG 3 MEI 1996 DEEL Door Peter van den Assem Terneuzen/Middelburg - Zou de koning van Spanje, Juan Carlos, de Zeeuwse kranten lezen? Je zou bijna denken van wel. En stemt de Israëlische premier Shimon Peres geregeld af op Omroep Zeeland? Wis en drie. En daarom mogen de vragen die een aantal Zeeuwse scholieren verzonnen heeft om aan de winnaars van de Four Freedom Awards te stellen niet vooraf in de krant. Want dan is de lol er af... gevuurd, zo leert het persbe richt. Maar welke vragen dat zijn, is nog immer onduidelijk. Ze worden pas na de ontmoe ting bekend gemaakt. De vra genstellers hebben dan ook strikt de opdracht meegekre gen hun vragen tot 11 mei bin nenskamers te houden. Overigens is de discussiebij eenkomst tussen de Zeeuwse middelbare scholieren en de Four Freedoms-laureaten op 11 mei in Middelburg niet openbaar. Dit in tegenstelling tot twee jaar geleden. De Spaanse koning Juan Carlos, een van de genomineerden, heeft om constitutionele rede nen niet de vrijheid in het openbaar vrijelijk vragen te beantwoorden. Hij zou niet 'verder kunnen gaan dan het voorlezen van een schriftelijk voorbereid antwoord. Net als andere laureaten wil de vorst wil echter vrijuit met de scholieren van gedachten kun nen wisselen. Ver gezocht? Zo'n zeventig leerlingen van tien Zeeuwse middelbare scholen deden mee aan een - door de provincie uitgeschreven - wedstrijd: verzin een intelligente vraag voor de winnaars van de awards. Wedstrijdorganisator A. Visser maakte twee weken geleden in deze krant bekend dat er inderdaad een aantal 'hele leuke en/of goed gedocu menteerde' vragen geselecteerd was. Vijf, om precies te zijn. Wie de vragen hadden bedacht en vooral welke, dat wilde Vis ser niet zeggen. Totdat gisteren via de fax een persbericht bin nenrolde. Met de namen van de winnende vragenstellers. Vijf stuks, onder wie Martijn de Koning van scholengemeen schap 't Zwin in Oostburg. Hij heeft een vraag voor John Hu- me, de voorzitter van de Social Democratie Labour Party. In een informeel gesprek achter geslóten deuren kunnen de vra gen op de laureaten worden af- Van onze correspondent Middelburg - De 50-jarige B. van 't H. uit St. Maartensdijk ve. trok geen spier toen hij gisteren op de zitting van de rechtbar in Middelburg tien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegf zich hoorde eisen. struiken uitbundiger bloeien dan anders. Zoals deze prunussen in Hulst, die een enorme regen van rozekleurige bloempjes produceren. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE burg staan een intensieve ondersteuning wel eens in de weg. En als dit tweedelijns-werk die obstakels toch overwint, dient zich een ander probleem aan: het directe, eerstelijns-wérk kan niet worden uitgevoerd, want er is geen kader. 'Wat Zeeland mist, zijn de kunstvakopleidin gen, die een algemeen positieve uitstraling hebben op het culturele klimaat in de regio. Dit betekent voor de sector cultuur, dat des kundigheid van ver gehaald moet worden,' schrijft de sector. Hij vindt bovendien het ontbreken van een dansconsulent binnen de eigen gelederen een groot gemis. Zeeuwen dansen wel, maar er zit geen vooruitgang in. De sector wil zich vernieuwen, meer tijd be steden aan ontwikkelingswerk, structureel een aanjagende rol spelen. Om die ambitie te verwezenlijken, is hij op zoek naar draagvlak. In de provincie, in de gemeentes, de schouw burgen, de muziekscholen. Minstens zo be langrijk is echter het geld: voor meer mens kracht (de dansconsulent) en een groter acti viteitenbudget. Vreemd genoeg aarzelt daar de droom. '1996. Ronduit ongunstig' stellen consulenten en medewerkers vast. Ze vragen niet om geld, maar willen hun toekomsthuis verwezenlij ken binnen de bestaande middelen. Ook al moet het dan op bescheiden schaal en onher roepelijk ten koste van andere activiteiten gaan. De ambitie strandt in de tijdsgeest. Het geloof in het 'Huis' houdt stand, maar: 'Niet voor morgen. Voor Overmorgen.' Hij wordt - ervan verdacht eind september de 40-jarige Carla Aarts uit Putte om het leven te hebben gebracht. Bovendien zou hij een andere vriendin uit St. Maartensdijk in juli twee keer hebben verkracht. Van 't H. eiste hautain vrijspraak en een contra-expertise plus een hersen-scan, omdat het uitvoeri ge rapport van het Pieter Baan- centrum voor geen meter deugde. De relatie tussen.Van 't H. en zijn vriendin in St. Maartensdijk liep eind juli vorig jaar ten einde en omdat alle ruzies in bed werden bijgelegd, moest dat ook die dag gebeuren, zo vond Van 't H. De vrouw werd op allerlei manieren misbruikt en verkracht en vluchtte naar de buren. Een aanklacht werd niet inge diend, omdat zij vond dat ze het als volwassen mensen moesten kunnen oplossen. Een paar dagen later was het weer zover en werd de vrouw opnieuw misbruikt en verkracht. Deze keer volgde er wel een aanklacht en begin au gustus werd Van 't H. aangehou den en achter slot en grendel ge zet. Toen hij vanwege zijn gezond heid tijdelijk werd vrijgelaten om de cel te verruilen voor het zie kenhuisbed, nam hij de benen. Op 25 september van het vorige jaar ontmoette hij in een café de aan de drank verslaafde 40-jarige Carla Aarts. Van 't H. en Carla gingen naar het huis van de moeder en omdat Carla in haar dronkenschap zo wat het hele meubilair vernielde werd ze buiten gezet. De twee stapten in de auto en eindigden ergens bij een brug bij Zandvliet. Carla, goed dronken en slechts gekleed in T-shirt lag op de ach terbank. Toen ze wakker werd en Van 't H. Goes - Caravans vertonen zoveel mankementen dat de politie in Midden-Zeeland op korte termijn opnieuw een uitgebreide controle gaat houden. Bij een eerste onderzoek afgelo pen weekeinde bleken met name de remmen niet te deugen. De resultaten van die eerste con trole liegen er niet om: aan alle onderzochte caravans bleek wel iets te mankeren. En dan gaat het vooral om het remsysteem, aldus een woordvoerder. Zo had een van de caravans een enorm ver schil aan remkracht tussen lin ker- en rechterwiel. Eén caravan reed met een kromme as. Verder voldeden bij een groot aantal caravans de gasslangen niet. Drie caravans bleken zelfs in lege toestand zo zwaar dat be lading onverantwoord zou zijn. naast haar zat eiste ze seks. Van H. ging daar niet op in. Carla b gon te bijten en te slaan en krei een karateklap terug, precies i haar strottenhoofd. Het beteke: de haar einde. 's Avonds, tegen middernac reed Van 't H. naar Nederland i zoals hij zei, 'dumpte' hij het li in die greppel. De volgende d. vertelde hij haar moeder dat ruzie hadden gekregen en d Carla hem in Antwerpen had ve •laten. Zelf deed Van 't H. n< aangifte van vermissing bij e politiebureau in Antwerpen. Het lichaam van Carla werd i 14 oktober door wandelaars g vonden en aan de hand van vi gerafdrukken kon de identiti worden vastgesteld. Van 't kwam eerst in beeld nadat de p litie het kenteken van diens au had nagetrokken. Van 't H. werd in België aang houden, uitgeleverd en beken pas bij zijn elfde verhoor. De de kundigen van het Pieter Baa centrum omschreven Van 't H. t 'een hanig iemand' vol angste Hij compenseert dat met mach gedrag en is iemand die contii zijn man-zijn moet bewijzen. Van 't H.'s raadsman, mr. D. OI zag in de doodslag noodweer. It mers, zijn cliënt zat met-de 'tijg van een vrouw' achterin de au en kon geen kant op. „Zelfverd diging en dus ontslag van recht vervolging," concludeerde 01 Mocht de rechtbank niet tot vr spraak of ontslag van rechtsve volging komen, dan wil de verd diging dat er een contra-exper se naar de geestesvermogens v: Van 't H. en een hersensc: wordt uitgevoerd. Van 't H. is het verleden al eerder tbr opg legd omdat hij op 16-jarige let tijd zijn Axelse pleegmoeder h: verkracht. Uitspraak over 14 dagen. (ADVERTENTIE) ACATURES j

de Stem | 1996 | | pagina 11