Tsjetsjeense leider blijkt pringlevend f ngronds lardbaar' 1995 Warmste jaar in meer dan een eeuw Sociaal protest op Dag van de Arbeid Van Mierlo wil harder optreden tegen groeiend geweld Bosnië HTS-AOT Techniek Rechts protest tegen communisten in Warschau COMMENTAAR IENLAND KORT kgsmaatschappij |ente-aftrek voor de politie BUITENLAND A5 Verzet is niet verdeeld' Zaterdag 25 mei W) Zeevaart Transport g HTS - AOT-Techniek BUITENLAND KORT Nieuwe linkse partij in Groot-Brittannië Ruim 300 jaar cel doden straatkinderen Moordenaar van Rabin in beroep Britse luchtmacht in 2002 uit Duitsland Afpersers leggen bommen bij Aldi Palestijn steekt in Hebron rabbijn in rug Australiërs treuren om doden bloedbad Agusta-baas uitgeleverd aan België Vj De milieuvriendelijke technieker ERDAG 2 MEI 1996 sportweelde kunnen dragen. Dat f gaat om een jeugdige topspor. vanuit de grote kweekvijver van n naar de internationale voetbal- anbeden als geen ander. i nog 18-jarige zondagskind ver volledig. Op die avond veroor- '.er met een onverzekerde BMW igeval. Ex-Bredanaar Martin Put- akt ernstig gehandicapt, veld over Kluivert en zijn familie pen te beschrijven. De voortdu- jee kampen. Er zijn er die vinden gestraft kan worden. Zij worden geer blijkt dat hij veertien dagen ïeeft gereden, weer met te hoge deel dat de gesel van de publici- roorzaakt in het bestaan van de igelmatig door racisten met de rechter daar in zijn vonnis reke- ivert, ondanks zijn nog maar pas I, de tol van de roem heeft moe- ze op het harde bestaan van een orter is publiek bezit. Van hem erwacht. Persoonsverheerlijking t wanneer blijkt dat hij een ge- verstandige dingen doet of ern- ler ander in onze samenleving. h facetten onderkend, maar heeft behandelen als iedere andere drag en heeft een bij deze rede- Het is echter al meermalen voor- vonnis de 'geestelijke' straf van 'ert heeft die aandacht duidelijk niet alleen bij hem en zijn fami- het slachtoffer worden er door fle zware taak een vonnis te vel- uitspraak tot veel discussie zal veel onbegrip zijn wanneer Klui- raf vanaf komt. Dat is voor duur- brobleem. Kluivert moet de straf d ook echt als straf ervaren. ferlandse Redding Maatschappij 1995 achter de rug. De maat- actie dan in voorgaande jaren. 6a t gisteren laten weten. In 1994 pn record bereikt. De reddings- Ital acties aan de mooie zomer en op het water. en nieuwe manier van rapporte zaken en de gevolgen van onge- ïM betere preventieve voor- brdt gewerkt aan modernisering kiezen om ten behoeve van een llling een persoonlijke, periodie- i dat bedrag jaarlijks aftrekken ost geldt dan als een gift, mits de In. Wie de jaarlijkse stortingen aste component in aftrek mogen j in een proefproces van een be komen (1990) van iets meer dan fcngplichtige uit vrijgevigheid op I gulden storten bij een stichting |epaalde de vrijgevige belasting- ting geen twee- maar vierhon- bofdcommissarissen er volgende nt er één landelijk nummer voor regiokorps ze moeten bellen als van Haaglanden en Zuid-Hol- ke nummer zou de beller direct ewenste politiekorps, ner komt van de korpsen Hol- -Zuid. Inmiddels beraden de -Oost (Eindhoven) zich over het is als er voldoende maatregelen komen om het gebied te bescher men. Voor de WD valt over elke va riant te spreken. Het kabinet worstelt al geruime tijd met het tracé voor de flitst rein tussen Rotterdam en Am sterdam. De discussie gaat nog om twee varianten. De ene gaat ten oosten van Zoetermeer door de rand van het Groene Hart. Mi nister Jorritsma (Verkeer en Wa terstaat) houdt vast aan deze op tie. Een grootschalige ondertunne ling van de Groene-Hartvariant is echter ook niet onbespreek baar. De Boer wil de snelle trein door het Groene Hart in elk geval niet horen of zien. Een lange tunnel door het Groene Hart ziet Jorritsma ook niet zit ten. De kosten (900 miljoen extra) zijn te hoog en bovendien vreest de WD-minister precedentwer king. Als het Groene Hart een lange dure tunnel krijgt, dan staan andere gemeenten ook snel op de stoep, zo vreest ze. De natuur- en milieu-organisa ties, de ANWB en de boerenorga- nisatie LTO Nederland hebben al eerder laten weten niks te voelen voor aantasting van de groene ruimte in de Randstad. Zij zien eerder heil in een lijn langs snel wegen. pggJTEM DONDERDAG 2 MEI 1996 ellève/De Bilt (anp) - De ge- iddelde temperatuur op aar- lag vorig jaar 0,4 graden «>en het gemiddelde van de jjn tussen 1861 en 1990. aarmee was 1995 het warm- ejaar in een periode van 134 ar at meldt de Wereld Meteorolo- sche Organisatie WMO in haar arverslag. etgat in de ozonlaag was vorig at groter dan ooit. Concentra- es van methaan en kooldioxide de atmosfeer namen ook toe. Latijns-Amerika, Zuid-Afri- Iret westelijk deel van de Mid- ëilandse Zee en het Midden- Oosten viel vorig jaar minder re gen dan gebruikelijk. Het orkaanseizoen op de Atlan tische Oceaan telde 19 tropische stormen, waarvan er 11 in de boeken gingen als orkaan. Dat was het op een na hoogste aantal sinds men in 1886 begon met het tellen van de orkanen. De hittegolf in de VS vorig jaar juli kostte aan duizend mensen het leven en in India was de tem peratuur in juni vier graden Cel sius hoger dan gemiddeld, aldus het rapport. De WMO stelde in 1995 ook ex treem hoge temperaturen vast in het midden van Groot-Brittannië en in Spanje: respectievelijk 34 en 47 graden Celsius. Het KNMI in De Bilt laat weten dat 1995 in Nederland zelf 'uit zonderlijk warm' was maar dat er geen record is gebroken. De ge middelde temperatuur beliep 10,4 graden tegen 9,4 graden nor maal. Van de afgelopen acht jaren be horen er wel zes tot de warmste van de eeuw, 1990 was met ge middeld 10,9 graden het warmst. De recente warme jaren in Ne derland vallen samen met een ho gere gemiddelde temperatuur op aarde, vooral in de afgelopen twintig jaar. De temperatuurstijgingen in Ne derland en elders zijn echter nog geen doorslaggevend bewijs dat het versterkte broeikaseffect zich manifesteert, laat het KNMI we ten. Op sommige plaatsen is het ook kouder geworden. Wel is op basis van computermodellen duidelijk geworden dat klimaatverande ringen eraan komen. Volgens de Verenigde Naties is intussen ook zo goed als zeker dat menselijk handelen de oorzaak is van het opwarmen van de aarde. De nu geconstateerde tempera- tuurverhogingen passen echter nog steeds in het patroon van na tuurlijke variaties. Wetenschappers sluiten niet uit dat de ontwikkelingen in het kli maat uiteindelijk leiden tot een gemiddelde stijging van de tem peratuur met twee graden. Dat kan enorme gevolgen hebben voor onder meer de landbouw, de natuur en voor laaggelegen ge bieden. Door stijging van de zee spiegel kunnen deze van de kaart verdwijnen. Volgende week maandag start in de Tweede Kamer een serie hoor zittingen over het broeikaseffect. Een speciale commissie van de Kamer wil van wetenschappers en anderen weten wat er nu alle maal aan de hand is met het kli maat. Bovendien willen ze antwoord op de vraag wat er eventueel tegen kan worden gedaan. De commis sie komt in de zomer met een eindrapport. loskou (afp/anp) - De Tsjetsjeense rebellenleider Zelimchan andarbijev, wiens dood afgelopen maandag werd gemeld, is ipinglevend. Gisteren ontving hij een groep journalisten in het iuiden van Tsjetsjenië. „Zoals u ziet waren de berichten over nijn dood voorbarig," aldus Jandarbijev. )e avond tevoren was hij op een v-zender van de rebellen ver dienen. Het was de eerste keer hij in het openbaar optrad, at functionarissen van het iro-Russische bewind in Grozny ladden gemeld dat Jandarbijev was. Volgens hen was hij in le nacht van zondag op maandag oodgeschoten bij een conflict ussen rivaliserende rebellen- ommandanten. 'egenover de verslaggevers zei andarbijev dat vredesonderhan- lelingen met Rusland pas kun- ïen beginnen na de volledige te- •ugtrekking van de Russische Jandarbijev. ..springlevend. foto reuter (ADVERTENTIE) HogeschoolJ^j^Zeejand Technische en Maritieme Faculteit "De Ruyter" 11.00 uur Boulevard Bankert 156 OVIissingen 0118-489229 troepen uit Tsjetsjenië. De Tsjetsjeense rebellen zullen in hun strijd tot het uiterste gaan, verklaarde hij de avond tevoren op de televisie. „Als ik sterf, zal er altijd iemand zijn om mijn plaats in te nemen en onze zaak tot het eind te verdedigen." In de tv-uitzending beschuldigde Jandarbijev Moskou en de rege ring in Grozny ervan de berich ten over zijn dood te hebben ver spreid. Die versterkten de ge ruchten dat er verdeeldheid is onder de Tsjetsjeense rebellen na de dood van hun leider Dzjochar Doedajev. Jandarbijev ontkende gisteren ook dat de militaire commandant Sjamil Basajev tot stafchef van het Tsejtsjeense leger is gepromo veerd als opvolger van de gema tigde Asian Maschadov. Ook dit was een leugen van de Russen, volgens Jandarbijev. „Het is eenvoudigweg een be denksel van de Russische speciale diensten met de bedoeling one nigheid te zaaien in onze gelede ren. Dat doel wordt natuurlijk niet bereikt." Over de benoeming van Basajev was- melding gemaakt door de Russische media. Basajev is een havik die onder meer bekend werd door de gijzelingsactie van het dorp Boedjonovsk. Mascha dov wordt door Moskou gezien als een potentiële onderhande lingspartner. De 44-jarige Jandarbijev volgde Doedajev op nadat deze op 21 april was gedood bij een Russi sche raketaanval op een dorpje in Zuid-Tsjetsjenië. Hij zou niet zo veel gezag onder de Tsjetsjeense commandanten genieten als zijn voorganger, aangezien hij geen militaire ervaring heeft. De strijd in Tsjetsjenië gaat in tussen voort. In Grozny schoten onbekenden opnieuw een olie tank in brand. Uit vrees voor aanvallen op de Dag van de Ar beid waren de straten leeg. Daags tevoren was een Russische politie-agent doodgeschoten en waren de lijken van drie bouw vakkers met doorgesneden keel gevonden. De Russische president Jeltsin is van plan nog vóór de presidents verkiezingen van 16 juni naar Tsjetsjenië te gaan. Dat bevestig de hij gisteren tegenover het persbureau Interfax. In de Poolse hoofdstad Warschau probeerde een handjevol communisten een 1-meibetoging te houden onder aanvoering van oud president Jaruzelksi. Rechtse betogers maakten een ordelijke tocht echter onmogelijk. foto epa Van onze correspondenten Parijs/Berlijn/Moskou - De viering van de Dag van de Arbeid heeft in verschillende landen geleid tot demonstra ties. In de Turkse stad Istan bul vielen daarbij drie doden. In Berlijn was het de hele dag onrustig. Op tal van plaatsen raakte de politie slaags met linkse jongeren. Gistermiddag betoogden enkele honderden ex treem-rechtse jongeren in het voormalige Oost-Duitse deel van de stad. Elders in Duitsland riepen de vakbonden eensgezind op tot massief verzet tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet- Kohl. Op diverse massa-demon straties spraken vakbondslei ders dreigend over stakingen. In Parijs lieten de Franse socia listen het asfalt aan het ex treem-rechtse Front National van Jean-Marie le Pen. Die par tij viert op geheel eigen wijze de Dag van de Arbeid en herdenkt met een week voorsprong op de kalender Jeanne d'Arc. De 1-meivieringen in de voor malige Sovjetunie stonden in het teken van de politieke con frontatie. Zo hielden in Moskou de twee voornaamste rivalen bij Linkse jongeren bezorgden de politie in Berlijn de hele dag veel werk. Op tal van plaatsen werden vernielingen aangericht. foto reuter In tal van Oosteuropese steden werd massaal gedemonstreerd tegen de regering. In de Wit- Russische hoofdstad Minsk wa ren 50.000 mensen op de been om te protesteren tegen presi dent Loekasjenko, die naar her stel van de Sovjetunie streeft. In het buurland Oekraïne moest de presidentsverkiezingen op 16 juni, president Jeltsin en de communistische leider Zioe- ganov, ieder hun eigen betoging. De manifestatie van Zioeganov leek nog het meest op het tradi tionele Sovjet-feest, met pa triottische liederen en een zee van rode vlaggen. de politie in Kiev nationalisti sche en communistische beto gers uit elkaar houden. Ongeveer 50.000 aanhangers van de Bulgaarse ex-communis tische regering gingen in Sofia de straat op om hun steun aan premier Schan Widenow te be tuigen. Studenten en rechtse betogers in Polen verstoorden de 1-meivie- ringen in Krakau, Poznan en Warschau, waar een mars onder leiding van oud-president Jaru- zelski en ex-premier Oleksy met rotjes werd bekogeld. De leiders van de Waalse socia listen kregen op 1-meivieringen in Brussel, Luik en Charleroi rotte eieren en tomaten naar hun hoofd gesmeten uit onvrede over bezuinigingen in het onder wijs. In Luik, het bolwerk van de Parti Socialiste, leidde dat tot een handgemeen tussen en kele duizenden PS-leden en aanhangers van de socialistische vakbond. Een onvervalst links 1-meige- luid kwam uit Havana, waar president en partijleider Castro duidelijk maakte dat Cuba vast houdt aan het socialistische mo del. „Wat we opbouwen is het socialisme, wat we willen is het socialisme en wat we verdedigen is het socialisme." Van onze verslaggever Zagreb/Sarajevo - De inter nationale gemeenschap moet volgens minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) het vre desproces in Bosnië op een aantal punten bijsturen. Be Servische president Milosevic ïioet onder zwaardere druk wor- «i gezet om Bosnisch-Servische oorlogsmisdadigers van het poli- 'leke toneel te laten verdwijnen en te kunnen arresteren, "e vredesmacht IFOR moet meer a®slag krijgen om de terugkeer van vluchtelingen naar hun oor spronkelijke woonplaats moge- Wie te maken. "an Mierlo trekt deze conclusies aan het slot van zijn vierdaags ezoek aan Bosnië en Kroatië. 1 vreest dat de kwestie van de oorlogsmisdadigers en het tegen werken van de bewegingsvrijheid 'an vluchtelingen de Bosnische erkiezingen dit najaar negatief «Ken beïnvloeden. OR ziet geen kans de meest ge uite oorlogsmisdadigers, onder le de Bosnisch-Servische lei- ®rs Karadzic en Mladic, op te Paldcen. De vredesmacht heeft 'ot de opdracht actief naar hen "P zoek te gaan. P papier wordt zij wel geacht tot arrestatie over te gaan als zij de oorlogscriminelen tegenkomt. Maar de IFOR-commandanten beginnen daar niet aan uit vrees voor gewelddadige acties tegen de vredesmacht. Van Mierlo vindt dat deze pat stelling moet worden doorbro ken. Een mogelijkheid daartoe is volgens hem de Servische presi dent Milosevic onder politieke druk te zetten. Dat kan onder meer door hem te dreigen dat het Westen geen han delsakkoorden met de republiek Servië afsluit zolang Milosevic zijn invloed niet aanwendt om de oorlogsmisdadigers politiek op een zijspoor te zetten en aan te houden. Van Mierlo vindt dat er een 'nieu we oriëntatie' voor IFOR nodig is om het vluchtelingen mogelijk te maken naar huis terug te keren. De vredesmacht heeft op dit mo ment geen rechtstreekse taak bij dit proces. Die is weggelegd voor de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR en de politiemacht van de VN. Bij de Bosnisch-Servische plaats Doboj kwamen afgelopen maan dag onder het oog van Zweedse IFOR-militairen twee moslims om uit een groep, die probeerde naar zijn oorspronkelijke woon- Van Mierlo bezocht in Bosnië ook de Nederlandse troepen van de Navo-vredesmacht. foto anp plaats terug te keren. Volgens Van Mierlo zijn dit soort gebeur tenissen de slechtst denkbare op maat naar de verkiezingen. Het akkoord van Dayton bepaalt dat de Bosnische bevolking zijn stem moet kunnen uitbrengen in de plaats waar zij in 1991 woonde. Als er niets gebeurt om de bewe gingsvrijheid te garanderen voor ziet Van Mierlo dat mensen steeds meer geïntimideerd zullen worden en dat er een hele reeks gewelddadigheden op gang komt. De minister vindt verder dat er helderheid moet komen over de criteria die bij de verkiezingen worden gehanteerd. Het hoofd van de internationale missie die de verkiezingen voor bereidt, de Amerikaan Frowick, heeft gesuggereerd dat de Bos- niërs ook kunnen stemmen in hun huidige woonplaats. Dit zou een inbreuk zijn op de vrijheid van beweging die in Dayton is vastge legd. Van Mierlo heeft in Bosnië en Kroatië gemerkt hoe groot het wantrouwen tussen de verschil lende bevolkingsgroepen nog is. Om die reden komt de federatie van moslims en Kroaten in Bos nië bijna niet van de grond. De moslims vrezen dat de repu bliek Kroatië het Kroatische deel van Bosnië uiteindelijk zal op slokken. Zagreb verdenkt omge keerd de moslims ervan dat die steeds meer in fundamentalis tisch vaarwater terechtkomen. Van Mierlo zegt op zijn reis met alleen maar negatieve ontwikke lingen te hebben bespeurd. De re latie tussen Kroatië en Servië be gint langzaam te verbeteren. De ontwikkelingen rond Oost-Sla- vonië zien er positief uit. Londen - De militante Britse vakbondsleider Arthur Scargill heeft gisteren, op de Dag van de Arbeid, een nieuwe partij opge richt, de Socialistische Labourpartij SLP. Met deze uiterst linkse partij heeft Scargill de oorlog verklaard aan Tony Blair, die de oude Labourpartij naar het politieke middenveld heeft geloodst. Vorig jaar verliet Scargill Labour nadat Blair de clausule over na tionalisaties uit het partijprogramma schrapte. Scargill belooft met zijn partij 'een terugkeer naar het echte socialisme, dat La bour heeft afgezworen'. Vooralsnog vormt de SLP geen bedrei ging voor Blair. Scargill is er niet in geslaagd bekende Labour- politici mee te krijgen. Rio de Janeiro - De Braziliaanse politieman die maandag tot ie ders verrassing bekende dat hij in juli 1993 in Rio de Janeiro een straatjongen had gedood, is door een gerechtshof veroordeeld tot 309 jaar celstraf wegens moord op zes dakloze kinderen. Emmanuel is de eerste van acht aangeklaagde mannen die terecht staat wegens de moord op acht straatkinderen op 23 juli 1993. Zes van de kinderen werden doodgeschoten terwijl ze op de stoep van een kerk lagen te slapen. Twee werden meegenomen naar de ha ven om daar geëxecuteerd te worden. In Rio de Janeiro leven 2000 tot 3000 kinderen op straat. Ze hou den zich in leven met bedelen en diefstal. Volgens mensenrechten activisten worden politiemannen regelmatig door winkeliers be taald om straatkinderen te doden. Volgens cijfers van de politie zijn vorig jaar 596 minderjarigen in de deelstaat Rio de Janeiro vermoord. Jeruzalem - De vorige maand tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde moordenaar van premier Rabin van Israël gaat in beroep tegen het vonnis. De advocaten van de 25-jarige rechtenstudent Yigal Amir voeren als argument aan dat de premier niet door hem is gedood, maar door een andere schutter. Deze stelling was in het proces al ver worpen door de rechtbank in Tel Aviv. Londen - De Britse luchtmacht (RAF) zal voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog geheel uit Duitsland worden teruggetrok ken. Defensie wil de laatste basis van de Royal Air Force in Brug gen in het jaar 2002 sluiten. De vier squadrons Tornado-gevechts vliegtuigen zullen worden overgebracht naar Groot-Brittannië. De totale sterkte van de RAF wordt geleidelijk teruggebracht van 89.000 man in 1991 tot 52.500 aan het eind van de eeuw. De afge lopen vijf jaar werd de RAF-aanwezigheid in Duitsland al ver minderd met 7700 man, drie bases, meer dan 90 vliegtuigen en 13 helikopters. Essen - Onbekenden hebben bommen gelegd bij de discountketen Aldi om een miljoenenbedrag af te persen. In drie filialen in Hal le, Leipzig en Braunschweig lieten zij in april bommen ontplof fen, overigens zonder slachtoffers te maken. De politie in Essen hief gisteren een nieuwsstop op en deelde mee dat een poging om met de afpersers in contact te komen is mislukt. De daders lieten op 9 april in Halle en Leipzig bommen ontplof fen in schappen met pakken vruchtensap. Drie dagen later maak ten zij hun eis bekend aan de hoofdvestiging van Aldi. Om de eis kracht bij te zetten lieten ze op 19 april opnieuw een bom ontplof fen in een filiaal in Braunschweig. Hebron - Een Palestijn heeft gisteren in Hebron op de Westelijke Jordaanoever een 72-jarige rabbijn zwaar verwond door hem een mes in de rug te steken. De dader vluchtte. Woedende joodse ko lonisten duwden later kramen van Palestijnse kooplieden in de stad omver. In Jeruzalem debatteerde het Israëlische parlement gisteren op verzoek van de oppositie over het plan van de regering Peres voor terugtrekking uit Hebron. De oppositie wil dat de terugtrekking ten minste wordt uitgesteld tot na de parlementsverkiezingen van 29'mei. Hebron is de laatste stad op de Westelijke Jordaanoever die Israël aan de Palestijnen zal overdragen. Volgens het akkoord tussen Is raël en de PLO zullen alleen Israëlische troepen blijven in delen van de stad waar joodse kolonisten wonen. Dat zijn er ongeveer 450 tussen zo'n 100.000 Palestijnen. Hobart - Heel Australië heeft gisteren een minuut stilte in acht genomen voor de slachtoffers van het bloedbad, dat een gestoorde man zondag in Tasmanië heeft aangericht. In Sydney kwam de effectenbeurs tot stilstand en in Melbourne werden de trams stilgezet. Overal hingen vlaggen halfstok en in verschillende steden zijn herdenkingsdiensten gehouden. Tasmanië, dat van alle Australische staten de minste beperkingen stelt aan wapenbezit, is van plan automatische en halfautomati- sche wapens, zoals die door de schutter in Port Arthur zijn ge bruikt, te verbieden. Eigenaars wordt verzocht deze wapens bij de politie in te leveren. Brussel - Brazilië heeft de ex-topman van de Italiaanse helikop terfabrikant Agusta, Teti, aan België uitgeleverd. Justitie wil hem aan de tand voelen over de betaling van steekpenningen aan Bel gische socialisten en hem confronteren met voormalig SP-kop stuk Willy Claes. Claes moest vorig jaar zijn baan als secretaris-generaal van de Navo opgeven wegens zijn vermeende rol in het Agusta-schan- daal. In de tijd dat Claes minister van Economische Zaken was, zou de Italiaanse fabrikant grote sommen geld hebben betaald aan de Vlaamse en Waalse socialistische partijen om een order voor 46 nieuwe helikopters binnen te slepen. Zowel het ministerie van Defensie, gerund door een Waalse socia list, als het ministerie van Economische Zaken was in 1988 bij de order betrokken. (ADVERTENTIE) O O Jf» Ook als internetter, treinreiziger of milieuvriendelijke fietser, ben je een gebruiker van techniek. Milieuvriendelijke produktietechnieken zorgen ervoor dat je dit kunt blijven doen. Wordt baas over de techniek, schrijf je in voor de opleiding AOT-Techniek van de Hogeschool Zeeland. Met het oog op jouw toekomst. Open dag 25 mei, 11.00 uur Technische en Maritieme Faculteit "De Ruyter" Boulevard Bankert 156, Vlissingen. Informatie 0118-489229

de Stem | 1996 | | pagina 5