Edah 'Veel mensen bang voor een miskoop' DE STEM 2?8 Tentoonstelling over trucs van dieren Acrobatiek van topniveau Deksels Proef i/ers van't mes* of plak a 150 gram, "1AQ per 100 gram E9 Verenkleed Stiekem Trucs Annemieke de Beer verzorgt lezingen over kopen van antiek in Breda Kandelaars jerenmetworst Rijvers, -|7Q sr 100 gram inzo .rokante menu- rokken zak 4 kilo, iet gratis Bonzo aedingsboekje QQQ thocomel of ihocomel halfvol lesofpak -iqq 1 liter in Boe»». ■WNti##}! toerenbruinbrood iet sesam foesneden, -iaq ferpakt, heel jjpf Gelderse pS? gekookte worst !50 gram, -iaq |>er stuk X&- J7J ajunpaté Iroky )ouble Crunch paprika of naturel, Izak 200 gram -fc»- Stock- meyer groente- kalkoen- cocktail in aspik* snijvers, per 100 gram «,149 IBakker kaassoufflé's Idiepvries, doos 14 stuks Handappelen 'Jonagold' Izak a 1,5 kilo ®Si(-///fH1 Edah Servicelijn van maandag t/m vrijdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur kunt u gratis bellen met onze service-afdeling. I De aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 4 mei 1996. Zet- en drukfouten en prijswijzigingen t.g.v. I overheids en/of fabrikantenmaatregelen voorbehouden. Ondanks nauwkeurige planmngsaktiviteiten kan het is voorkomen dat sommige artikelen zijn uitverkocht. Hiervoor onze excuses. 'Geldt alleen voor filialen met een bedieningsafdeling. Nieuwstraat 5-7, Oosterhout- isveer-Krijgsmansgeerde 7, 19, Waspik-Kerkstraat 27, Scherpe prijzen. GIDS List en bedrog in Tilburgs Natuurmuseum )oor Eric Böhm fÜburg - Heel even leek het of (are Majesteit in hoogst eigen lersoon naar Tilburg was af gereisd om er een bijzondere 'xpositie in het Natuurmu- leumte openen. Maar al gauw werd duidelijk dat het een van de vele Beatrix-dubbelgan- ;ers betrof. Nep, list en be daar draait het ook alle- om in de nieuwe ten toonstelling. ,We prijzen ons gelukkig dat er iemand van konink bloede in ons midden is," directeur Frans Ellenbroek jan het Noordbrabants Natuur museum tegen de genodigden voor de opening van de nieuwe wisseltentoonstelling. „Wilt u [aan staan als onze gast linnenkomt." Vervolgens er een dame binnen in een blauw mantelpakje en met een blauwe hoed op iet hoofd. En heel even ijkt het of Koningin Bea- lix naar Tilburg is afge- Een passend begin van de expositie Nep, List Bedrog die tot 1 septem- jer te zien is. De komst van de dubbel- had nogal wat voeten in de aar de, vertelt ■medewerker Angelo de Smit, „Er zijn verschillen- bureaus die Beatrix- lubbelgangers leveren. Haar het was rond Konin- dus bijna alle Beatrixen waren al bezet." doen ze zich soms voor als een ander dier. De ongevaarlijke ko raalslang ziet er hetzelfde uit als giftige verwanten, om vijanden op een afstand te houden die slangen op hun menu hebben staan. Andersom zijn er veel dieren die reclame voor zichzelf maken door het dragen van bijvoorbeeld een kleurig verenkleed of een impo sant gewei. Er moet echter een balans blijven tussen recla me en de eigen veiligheid. Een te lange pauwenstaart kan het vluchten bemoeilijken. Ook te opvallend machogedrag kan verkeerd uitpakken. Zo zijn op de expositie twee verstengelde ge weien te zien van rendieren, in 1883 door professor Max Weber 'Koningin Beatrix' tijdens de opening van de tentoonstelling. foto ralph van de lisdonk gevonden op Nova Zembla. De vechtende rendieren konden zich niet meer van elkaar losrukken. 'De ongelukkige dieren moesten zoodoende den hongerdood ster ven', vermeldt het antieke bordje bij de lugube re vondst. Op het gebied van voortplanting kent de dierenwereld tal van trucs. Zo zijn er de Sneaky Fuc kers, mannetjes die het voorspel aan anderen overlaten en zelf stiekem toeslaan. Kikkers bij voorbeeld die het kwaken aan anderen overlaten en zelf wach ten tot het gekwaak de vrouwtjes heeft aangelokt. Bij de hanging fly, Amerikaanse familie van de schorpioenvlieg, komt zelfs travestie voor. Om met een vrouwtje te mogen paren, moeten de mannetjes haar eerst een insect cadeau doen. Terwijl het vrouw tje het insect opeet, vindt de paring plaats. Soms doen mannetjes zich als vrouwtjes voor om zo een 'cadeau' in te pikken. Heeft de bedrie ger een insect te pakken, zoekt hij snel een vrouw tje om haar met het gesto len cadeau te verleiden. Tentoonstelling 'Nep, List en Bedrog', tot en met 1 september in het Noord brabants Natuurmuseum, Spoorlaan 434, Tilburg, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, za terdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. DONDERDAG 2 MEI 1996 DEEL Van onze verslaggever Breda - Circus van topniveau. Dat kan gerust gezegd worden van het Chinees Nationaal Cir cus dat de tenten heeft neerge zet op het Chasséveld in Breda. Het is de eerste keer in het ze venjarig bestaan dat dit circus Breda aandoet en het is meteen de enige gelegenheid in Neder land om de voorstelling te zien. 'André Heller's Chinesischer Nationalcirkus' is de officiële naam die de Oostenrijkse kun stenaar André Heller aan het circus heeft gegeven. De in 1947 in Wenen geboren Heller wordt gezien als een van de invloedrijkste multimedia kunstenaars ter wereld. Zijn artistieke uitingen zijn zeer di vers. Heller schrijft, regisseert, zingt eigen liederen en houdt gich al sinds 1976 bezig met processies, variété, circus, vuurspektakels, theaterstuk ken en shows. In 1985 haalde Heller de top acts van de 648 in de Volksre publiek gevestigde acrobaten- groepen voor een gastspel naar het westen. Dit leidde in 1989 tot het Chinees Nationaal Cir cus, dat geen officiële staats greep is maar een verzameling van de beste acrobatengroe- pen. Tot nu toe zagen meer dan vier miljoen mensen het twee uur durende schouwspel en de re censies zijn bijzonder lovend. Begeleid door een Chinees or kest met twintig traditionele instrumenten tonen 38 arties ten hun lichamelijke prestaties in een drakendans, op fietsen, jonglerend, in een stoelenpira- mide, waterslingerend, aan de dubbelmast, als slangenmeisjes en op het slappe koord. André Heller's Chinesischer Na tionalcirkus, tentpaleis op Chas séveld Breda, donderdag 2 tot en met zondag 12 mei, dagelijks om 20.00 uur, zaterdag 4 mei ook 11.00 en 15.00 uur, zondags ook 14.00 en 18.00 uur, woensdag 8 en zaterdag 11 mei ook 15.00. Kaarten van f 25 tot 56 bij de WV Breda en aan de Circus-kassa. Op de expositie Nep, List Be drog is aan de hand van foto's en zette beesten te zien welke mes en streken dieren gebruiken om el kaar de loef af te steken. doen ze om vijanden uit de imirt te houden, om aan voedsel komen en om zich voort te ilanten. -amouflage is een veel voorko- nende truc. De strepen van de ijger en de vlekken van het lui aard zorgen ervoor dat de roof keten hun prooi ongezien in het itruikgewas kunnen beslui pen. uidere dieren willen juist onge ien blijven om uit de klauwen TO belagers te blijven. Daarbij Het Jüdisches Theater Grimassa uit Berlijn komt op dinsdag 7 mei naar het Chassé Theater Breda met de mu ziektheatervoorstel ling Die Frejleche Kretschme. Olga Zuiderhoek, Annet Malherbe en Nettie Blanken spe len in de komedie Aan het eind van de aspergetijd van Frank Houtappels: vanavond in het Chassé Theater in Breda. B Mozarts grote opera Don Giovanni wordt gespeeld door Opera Zuid op dinsdag 7 mei in het Chassé Theater in Breda. Door Joost Goutziers Breda - Stel je voor: je zit bij een veiling en wilt dolgraag bieden op een prachtig schil derij. De veilingmeester zet in op 12.000 gulden, zwaait met zijn hamer van links naar rechts en de prijs stijgt: 1,3.000 gul den, 15.000 en zelfs 18.000 harde guldens. Bij 19.000 piek laat de man zijn hamer zak ken. Dat lijkt jou een uitgelezen kans om 20.000 te bieden. De veilingmeester be denkt zich geen seconde en het schilderij is jouw eigendom. Een koopje of een miskoop Waarschijnlijk heeft de koper veel te veel betaald, weet Annemieke de Beer (31) uit Alphen. „In zo'n geval heeft de verkoper een minimumprijs van 20.000 gulden be dongen. De veilingmeester zet in, krijgt geen respons uit de zaal, maar doet alsof. Hij zwaait naar de verwarmingsbuizen en het bedrag loopt op. Zo snel dat niemand in de gaten heeft dat geen mens biedt." Mensen die een lezing van De Beer's bureau Styles bezoeken - vanavond in Huize Joosen aan de Ba ronielaan in Breda - zul len deze en andere trucjes doorzien. „Op kunst- en antiekveilingen is heel veel moois te koop, maar vaak schrikken mensen terug omdat ze bang zijn voor een miskoop. Met de lezingen die ik organiseer krijgen bezoekers infor matie over veilingen en antiek dat ze willen ko pen: meubelen, Hollands zilver, sieraden, tafelzil ver of Oosters porselein." „Bij een antieke kast kun je controleren of bij sloten en handgrepen nieuw be slag is gemonteerd. Je trekt een la open en met de vingers probeer je gaatjes te ontdekken. Als die er zijn is er nieuw be slag opgezet. Ik ga zelf ook altijd onder een an tiek meubel liggen om te zien of pootjes, planken en klossen zijn vervangen. Dat is niet erg, maar ver mindert wel de waarde van het meubelstuk." De Beer organiseert de lezingen over kunst- en antiek voor groepen tot maxi maal vijftig personen. Een gat in de markt, zo denkt ze. Voor de lezing huurt ze des kundigen in. „Ik stel als voorwaarde dat die ook iets vertellen over him eigen misko pen, want van fouten leer je het meest." Deelname aan de bijeenkomsten kost vijf tig gulden per persoon. „De deskundigen brengen kunst en antiek mee en ook bezoekers kunnen eigen spullen laten taxeren. Bij een lezing over Hollands zilver in Amsterdam kwam een jongen met een kandelaar aanzetten. Er was lichte pa niek bij de deskundigen want het bleek een zeldzame 17-eeuwse kandelaar te zijn. Zil ver uit die tijd is beschreven, dus het was verrassend dat er meer van zulke kande laars blijken te zijn. De kaarsenhouder was 20.000 gulden waard. „Mooi," zei de jon gen. „Thuis heb ik er nog één." Hij had de kandelaars gekregen van een vriendin toen ze de relatie beëindigde; omdat ze zo'n mooie tijd had gehad." Zelf geeft de Alphense geen lezingen, maar organiseert ze de bijeenkomsten, ook voor bedrijven. „Voor relaties van een bank in Luxemburg regelde ik in een chique land huis een lezing over sieraden. De mensen leerden hoe om te gaan met een loep en kregen informatie. Als je een ketting op je hand laat glijden en dat gaat niet vloeiend, dan is hij beschadigd." De Beer deed ervaring op bij veilinghuizen in Hilversum en Amsterdam. Daar kon ze aan de bak na afronding van haar studie kunstgeschiedenis. Ze studeerde af op zil veren kandelaars. Bij veilinghuis De Zon aan de Overtoom in Amsterdam selecteer de ze goederen die binnenkwamen, organi- Annemieke de Beer tussen Chinees en Japans porselein: 'Van miskopen leer je het meest.' foto de stem/johan van gurp seerde veilingen, deed de pr en soms nam ze zelf de hamer van de veilingmeester ter hand. Zoals die ene keer bij de veiling van het oude interieur van het Amstelhotel in 1993: een hoogtepunt in haar carrière. „Ik had de veiling georganiseerd en de ca talogus gemaakt, maar op het laatste mo ment moest ik de veilingmeester vervan gen. Dat was een ongelooflijke ervaring: ik was omringd door fotografen en camera's, want er was enorme belangstelling van de pers. De armfauteuils gingen weg voor be dragen boven de tweeduizend gulden, ter wijl ze een waarde van 300,400 gulden ver tegenwoordigden. „Behalve fauteuils gingen ook salontafel tjes, lampen, chesterfieldbankjes en ver gulde spiegels van de hand. Haar man Erik zat in de zaal en kocht schemerlampen. „Ik was het niet met elke aankoop eens, maar ik kon hem niet steeds negeren, want er zat een notaris naast me. Nu ben ik blij met die lam pen." Een half jaar geleden ver huisde Annemieke de Beer met haar man van Amster dam naar Alphen en Riel. Nu wil ze ook in Noord- Brabant lezingen gaan ge ven. Voor vanavond heeft ze E. Pranger ingehuurd. Hij geeft een inleiding over Oosters porselein. Pranger studeerde Chine se taal en Chinese kunst geschiedenis in Taiwan en vestigde zich daarna als antiquair in Amsterdam. Zijn specialisatie is Oos ters porselein. Hij vertelt over porselein uit de zeventiende tot aan de negentiende eeuw en geeft uitleg over porselein- families, onder wie Kan- gxi. Ook laat hij het ver schil zien tussen Chinees en Japans porselein en imitaties, zoals die van het Franse SamsQn. Lezing over porselein in Huize Joosen, Baronielaan 102, Breda, vanavond om 19.30 uur. Prijs 50 per per soon. Aanmelden bij Anne mieke de Beer, tel. 013- 5083137. Een feestje van deksels, dat we volgens de kaart eigenlijk een Ra don moeten noemen. Daarvan peuzelen we deze maandagavond in café Corenmaet, een relatief nieuwe zaak aan de Havermarkt in Breda, zo'n beetje recht onder de grote toren, in het hart van stap pend Breda. Het café is ruim van opzet en bruin, maar niet hinderlijk bruin, eerder smaakvol ingericht, waarbij met enig succes is geprobeerd de indruk te wekken alsof het hier al jaren zit. De behoorlijk wie belige tafeltjes en stoeltjes dragen daaraan in niet geringe mate bij. Een van onze eerste bezigheden is dan ook het stellen van ons tafeltje, waarbij een enkel dubbelgeklapt viltje goede diensten bewijst. Gezelligheid is leuk, maar van een tafel die wiebelt is het slecht eten. Dit is eigenlijk nog een eetcafé zoals het fenomeen begonnen moet zijn. Dat je ergens met dorst binnengaat, gaandeweg lekkere trek krijgt, en dat de kastelein daar dan wel raad op weet. De meeste eetcafés zijn tegenwoordig gewoon restaurants waar het eten be trekkelijk eenvoudig wordt gehouden. En de prijzen ook, hoop je soms tevergeefs. Corenmaet (het woordje de is kennelijk met opzet weggelaten, dus doen wij dat ook maar) heeft een echte eafésfeer. Toch heeft het in Breda en omstreken al enige naam gekregen als eetgelegenheid, vooral vanwege zijn tapas. Dat zijn in principe kleine hapjes bij een borrel. Het idee komt uit Spanje, waar ze graag een hapje bij een glas sherry nemen. Vroeger legden ze er schijnbaar een stukje worst of ham op een glaasje. Vandaar het woord tapa, dat deksel betekent. Tapas als hoofdmaaltijd worden een radon genoemd, zegt de Corenmaet-kaart. Daarop staan een dikke twintig verschillende tapas, geïnspireerd op de landen rond de Middellandse Zee, voor prijzen van vier tot acht gulden, met als uitschieter naar boven 'knetterhete' grote garnalen, die 12,75 doen. Een aantal willekeurig gekozen voor beelden: Spaanse groentesalade in sherry-dressing met sardines, paprika gevuld met kip en tonijn, Grieks gehakt met feta, eenden paté met cumberland-saus, Spaanse aardappeltaart, inktvisrin getjes met knoflookmayonaise, Siciliaanse kippenpootjes; maar ook gemarineerde olijven, of een plankje kaas of Spaanse worst. Wij kiezen Tapas fiësta, voor twee personen zeven tapas a 43,50. Culinaire topprestaties worden hier niet geleverd, is ook niet no dig. 'Gewoon' heel lekkere hapjes serveren kunnen ze uitstekend. Zo zitten we te snoepen bij ons glas wijn. En voor een tientje of zes hebben we met z'n tweeën best gegeten. Geen slag in de rond te, wel lekker. P.M.O. I Café Corenmaet, Havermarkt Breda, alle dagen open, ook lunch.

de Stem | 1996 | | pagina 25