G©3 Stal UiT HSL onder Groene Hart EEN JAAR LANG GRATIS TANKEN! Patrick Kluivert betuigt zijn spijt Sterftecijfer hoger door griep en kou donderdag èn vrijdag EUROMASTER SSScrts: Vuurwerk-man dood door toedoen bromfietser Zoektocht op vuilstort naar Robin Bogers Vfeortaan Aut aronie toch egen Oranje Genoeg huizen oor vluchtelingen Sociaal protest op van de Arbeid Van Melle op 'groene stroom' gers ontsnapt uit Paramaribo Zoo Wachtlijst kost wektekas kapitaal Aanklacht van Goya GrotiGids Acrobatiek uit China DE GIDS I Kok: Zo veel mogelijk in tunnels I Brabant wil extra geld voor Prinsenbeek Piet Kerkhof doet het 2 keer per week: Koopavond tot 21 «OO wxrt Officier vindt werkstraf genoeg Brabant heft verbod op beregenen op "autM glas Advies: in bus afrekenen met chipkaart 26-2$. CWrfciW "K-S. Iel. 0162-460520 nieuw-gebruikt-onderhoud-reparatie DE STEM Ontpolderen tóch „odzakelijk' Itecht - De Raad voor Natuur eer vindt ontpolderingen van rjer aan de Westerschelde ont- -kken gebieden wèl noodzake- j Door de uitdieping verwacht 'j de komende kwarteeuw een erlies van 60 ha schor, 40 ha slik 375 ha ondiep open water. Dat ciirijft de raad aan minister Van artsen van LNV. ZIEZEELAND-C1 reda - Het oefenduel Baronie- ederlands Elftal gaat toch door. 'iet op de oorspronkelij ke datum dag'21 mei, maar op zaterdag juni. En met de Ajacieden in de elederen. Gisteren kwam de 'be- Ijdende fax' van de KNVB bin- en bi] de voetbalclub aan de lauwe Kei in Breda. ZIE SPORT-B1 'ijmegen - De laatste jaren heb ben met name woningcorporaties oor zestigduizend erkende vluchtelingen en dertigduizend asielzoekers onderdak gevonden, e grote problemen van enkele aren geleden, toen asielzoekers ij gebrek aan huisvesting soms iii velden -sliepen slapen, zijn voorbij. ZIE BINNENLAND -A3 HET WEER Wisselvallig Vandaag komt er eindelijk een einde aan de lange droogte periode. Er is veel bewolking waaruit van tijd tot tijd buien vallen. Plaatselijk met onweer. Berlijn - De Dag van de Arbeid is in veel landen aangegrepen om te protesteren tegen bezuinigings plannen. In Berlijn en Istanbul braken hevige gevechten uit met de politie. In de Turkse stad vie- i drie doden. In Oost-Europa agden de communisten er niet in grote mensenmassa's op de been te brengen. 3 ZIE BUITENLAND-A5 Breda - De Bredase snoepfabri kant Van Melle gaat als eerste be drijf in Nederland 'groene stroom' afnemen. Het contract tussen Van Melle en de Pnem, dat 'ot het jaar 2000 loopt, werd gis teren in Breda getekend. De 'schone elektriciteit' komt voort uit duurzame energiebronnen. ZIE ECONOMIE-A7 Paramaribo - Zwaarbewapende politiemannen zijn in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo op zoek naar drie tijgers die in de nacht van dinsdag op woensdag zijn ontsnapt uit de dierentuin. De bevolking is opgeroepen bin nen te blijven. lolgens directeur Visnadath Toelsie van de Paramaribo Zoo is er sprake van sabotage. Tot de ontsnapte tijgers behoort Biga, die enkele jaren geleden ook al de benen nam, maar weer werd gevangen. ■■H VANDAAG IN DEZE KRANT In 1808 veranderde Goya van society-artiest in een zeer betrokken schilder. De executie van een groep Madrileense bur gers door de Fransen leg de hij vast op een aan grijpend schilderij, dat als een universele aan klacht zou gaan gelden. deeld Circus van topniveau de komende week in Breda. Het neusje van de zalm op acrobatiekgebied in China is tijdens de Euro pese tournee op het Chasséveld neergestre ken. oeel e INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D Uitgids deel E RTV-programma's E"5 Van onze verslaggevers Delft/Den Bosch - Het kabi net kiest ervoor de hoge-snel- heidslijn (HSL) aan te leggen door het Groene Hart, maar dan wel zo veel mogelijk on der de grond. Dat kondigde premier Kok gisteren aan tij dens de 1 mei-bijeenkomst van de PvdA in Delft. PvdA-fractievoorzitter Wallage liet weten het besluit niet af te wijzen. Voor D66 is een lijn door het Groene Hart niet per se onbe spreekbaar. De WD wijst de va riant evenmin af. „Wij willen geen HSL dóór het Groene Hart," aldus Kok in Delft; „maar een spoorlijn die grotendeels onder de grond loopt." Daarom kijkt het kabinet nu naar de mogelijk heid extra geld uit te geven voor meer tunnels, aldus de premier. Die variant is wel duur; de lijn door het Groene Hart kost zonder tunnels 3,1 miljard gulden. Met een lange tunnel wordt dat in elk geval 4 miljard. Maar dë variant langs Den Haag is volgens Kok nog veel duurder. Dan moeten er immers bijvoorbeeld huizen wor den afgebroken. Nu het kabinet extra geld wil uit trekken voor tunnels door het Groene Hart, zal de regering ook wel oren hebben naar ondertun neling van het flitstrein-traject bij Prinsenbeek en Effen. Dat zegt de Brabantse gedeputeerde voor Verkeer en Vervoer Van Harten. „Het is prachtig dat het Groene Hart gespaard wordt door de HSL door tunnels te la ten lopen. Het kabinet zal dan ook in Brabant over de brug moe ten komen. Want het kan natuur lijk niet zo zijn dat al het geld wordt opgesoupeerd in Zuid- Holland. Je kunt niet ongestraft de passage bij Prinsenbeek zo aanleggen als Rijkswaterstaat van plan is." De Brabantse gemeenten, waar langs de HSL straks komt, zijn bang dat het Rijk geen geld meer heeft voor aanpassingen in Bra bant als de passage in Zuid-Hol land meer kost. Of die angst ge rechtvaardigd is zullen Van Har ten en de bestuurders van Breda en Prinsenbeek mogelijk volgen de week al weten. Ambtelijk overleg, dat nu bezig is, moet dan leiden tot een hernieuwd gesprek tussen minister Jorritsma en de Brabantse bestuurders. Brabant gaat daarbij nog steeds uit van tunnels bij Prinsenbeek en Effen en een gebundelde aanleg van de HSL langs de rijksweg A16. Kok kreeg in Delft steun van Pv dA-fractievoorzitter Wallage, die vorige week nog zei dat de PvdA hoe dan ook tegen een HSL door het Groene Hart was. Toch lijkt er in de PvdA - en in het kabinet - nog altijd onenigheid te zijn over het tracé. Minister De Boer (Milieu, PvdA) zei gisteravond dat partijgenoot Kok 'te voorba rig' is geweest. De Boer: „Er is nog geen besluit genomen over het tracé. De heer Kok baseert zich op een veronderstelling hoe de besluitvorming in het kabinet zou kunnen gaan." VERVOLG OP BINNENLAND - A4: 'HSL bovengronds is onaanvaard baar' Van onze verslaggever Den Haag - De afgelopen winter zijn in ons land meer mensen gestorven dan gewoonlijk. In totaal overleden in december, ja nuari en februari veertigduizend mensen, ruim vierduizend meer dan doorgaans. Dit blijkt uit cijfers van het CBS. Het aantal sterfgevallen houdt waarschijnlijk verband met de griep epidemie van december en januari en met de kou in december, janua ri en februari. Zowel in december 1995 als in januari 1996 overleden rond 1600 mensen meer dan gewoonlijk in die maanden. In februari was de sterfte ruim duizend hoger. Vooral onder ouderen was de sterf te hoog. Rond 10 december begon het aantal overledenen te stijgen. Medio januari lag het aantal overledenen weer op het normale niveau. Daarna ging het aantal sterfgevallen opnieuw omhoog, zij het kort- stondiger en minder sterk dan daarvoor. Het aantal mensen met griepachtige ziektebeelden begon eind novem ber toe te nemen. Half januari was het aantal griepgevallen weer terug op het normale niveau. In het verleden ging een griepepidemie vaker gepaard met extra sterfgevallen. (ADVERTENTIE) 5 WEKEN LANG. ELKE WEEK EEN NIEUWE WINNAAR! Dongen, Lage Ham (bij de molen), telefoon: 0162-320000 Kom met uw auto voor een gratis bandentest naar één van de 75 vestigingen van Euromaster en win een jaar lang gratis tanken. Ook lease rijders zijn welkom. De aktie duurt 5 weken. Onze adressen staan in de Gouden Gids. 5 -*= DE EUROPESE BANDENSPECIALIST Ltrecht - De bedrijfsverenigin- §en moeten miljoenen extra zie kengeld uitkeren doordat zieke werknemers niet op tijd worden Behandeld en dus langer dan no- S fan hun werk verzuimen. De "^7" 1 "11"! 1 t** i vorig jaar 333 miljoen extra. Dat heeft de bedrijfsvere- ("ging BVG berekend. Uit de cij ers blijkt dat met name de wachttijd bij de Riagg's (psychia fische behandeling) oploopt Werkstraf: klaar-over? Door Peter van den Assem Terneuzen/Steenwijk - De 53-jarige vuurwerk-afsteker J. Wiggeman uit Steenwijk is dinsdag bij het Konin ginnedag-vuurwerk bij de jachthaven in Terneuzen om het leven gekomen door toedoen van een bromfietser. Die reed een aantal vuurpijlen omver. De man heeft gisteren tegen de politie toe gegeven dat hij onder invloed van alcohol en drugs verkeerde. De bromfietser meld de zich vrijwillig bij de politie. Over zijn identiteit wordt niets gezegd. Volgens po litiewoordvoerder Kramer is nog niet aan getoond dat de man in strafrechtelijke zin verantwoordelijk is voor de dood van het slachtoffer. Wiggeman was samen met een collega in gehuurd om het vuurwerk af te steken. Een aantal gereedstaande pijlen werd door de plotseling opduikende bromfietser om ver gereden. Op het moment dat Wigge man het gevallen vuurwerk recht wilde zetten, explodeerde een van de pijlen. De Steenwijker vloog in brand en overleed ter plaatse. De politie onderzoekt samen met de Ar beidsinspectie hoe de vuurpijl heeft kun nen ontploffen. Ook wordt bekeken of aan de veiligheidseisen is voldaan. Kramer wil - hangende het onderzoek - het verhaal dat het slachtoffer zelf de pijl per ongeluk heeft ontstoken, niet bevestigen. Een woordvoerster van Wiggemans werkgever Van der Nat doet dat wel. Zij vertelt dat Wiggeman waarschijnlijk een 'zunder' - een gloeiende ontsteker - in dezelfde hand heeft gehad die hij gebruikte om de vuur pijl recht te zetten. De zunder zou tijdens die handeling tegen het lont zijn aangekomen, dat door de val korter was geworden. Toch omschrijft ze het slachtoffer als ie mand die zeer verantwoordelijk met de ex plosieve spullen omging. „Hij werkte al ja ren voor ons als hulpmonteur. We belden hem als we hem nodig hadden. Hij deed Een peloton ME'ers heeft gisteren op de vuilstortplaats in Zeven bergen gezocht naar de verdwenen Robin Bogers uit Breda. De po litie zegt dat zij daarmee slechts alle mogelijkheden wil onderzoe ken. „We hebben geen tip gehad die in deze richting wijst." De zoektocht, die nog wel een paar dagen duurt, leverde gisteren niets op. De vierjarige Robin Bogers is inmiddels ruim een week spoorloos. Vorige week verdween de peuter toen ze net na de mid dag vanuit de woning van de overburen in de Bredase wijk Heus- denhout naar huis liep. De politie hield daarna een uitgebreid buurtonderzoek, de PTT verspreidde belangeloos 400 brieven in de wijk en met speurhon den werden een kleine 200 garageboxen gecontroleerd. Een re cherche-bijstandsteam van zo'n 20 mensen werkt onafgebroken aan de zaak. De tips die injniddels zijn binnen gekomen, zo'n 100, hebben geen duidelijkheid kunnen geven over het lot van het meisje. foto cor viveen (ADVERTENTIE) 8 710311"0ÖÖ218 I I I I I DONDERDAG 2 MEI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M BH Door Chris van Nijnatten Amsterdam - Geen medespe ler zal zich ooit zó voor Pa trick Kluivert hebben uitge sloofd als zijn raadsman mr. Manfred Nan gisteren voor hem heeft gedaan. In een uren durend pleidooi schoot de voormalige profvoet baller van Telstar de eis, en de overwegingen tot die eis, van of ficier van justitie Schotman aan flarden. „Vrijspraak," luidde zijn advies aan rechtbankpresident Blekxtoon. Nan schilderde zijn cliënt af als een 'slachtoffer van de media'. Mr. Schotman keek ervan op. Hij had halverwege de dag een pitti ge eis geformuleerd; negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bovendien eiste hij twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De gevangenisstraf mag wat de officier betreft worden omgezet in 240 uur werkstraf. Over twaalf dagen doet de rechter in Amster dam uitspraak. De Ajacied kreeg de eis op zijn bord naar aanlei ding van het ongeval waarbij hij op 9 september van het vorig jaar in Amsterdam-Noord betrokken was. Daarbij kwam Marien Put man (56), directeur van de Stads gehoorzaal in Vlaardingen en eerder medewerker van de Bre dase stadsschouwburg, om het le ven; diens vrouw raakte zwaar gewond. Twee weken na het on geluk werd Kluivert nogmaals aangehouden wegens roekeloos rijden in de hoofdstad. De kwes- Van onze verslaggever Den Bosch/Tilburg - Sinds gistermiddag vijf uur mag grasland in Noord-Brabant en Limburg weer beregend wor den met opgepompt grondwa ter. Veehouders hebben opgelucht gereageerd op het besluit, dat de beide provinciebesturen vanwege de extreme droogte heeft geno men. De droogte van de afgelopen maanden zorgt ervoor dat het gras amper wil groeien. Voor runderen valt tot op dit moment in de wei amper wat te halen, om nog maar te zwijgen over de win ning van kuilgras. Sinds 1992 was het verboden om vóór 1 juni grasland te beregenen met opgepompt grondwater. Dit is een van de maatregelen om verdroging van de bodem te voor komen, zoals ook de grondwater onttrekking door de industrie en ten behoeve van de drinkwater voorziening aan banden is gelegd. JADVERTENTIE)_ reparatie en vervanging Konijnenberg 35, ind.terr. De Krogten Tel. 076-5713716 het werk altijd met veel plezier. Voor hem was het een soort hobby." De interim-voorzitter van de Terneuzense evenementencommissie De Vliegende Hol lander, A. Koers, is aangeslagen door wat hij 'een verschrikkelijk vervelend incident' noemt. „Dit is natuurlijk een geweldige domper. Je denkt alleen nog maar aan dit, en niet meer aan de dingen die wel goed zijn gegaan tijdens Koninginnedag." Vol gens Koers heeft De Vliegende Hollander er alles aan gedaan om de veiligheid te ga randeren. „We hebben overleg met die mensen gehad, de toeschouwers op afstand gehouden. Dat was voldoende zeiden ze, want ze deden het al jaren zo." Patrick Kluivert in het bankje voor de Amsterdamse recht bank. FOTO REUTERS tie mocht niet mee-beoordeeld worden, maar Schotman liet het geval niet onbesproken. „Ik weet dat ik te hard heb gere den," zo bekende Kluivert giste ren, „daar heb ik spijt van. Ieder een weet dat ik een moeilijke tijd achter de rug heb, maar de fami lie Putman heeft het zwaarder gehad. Ik heb dit niet gewild, het gebeurde in een flits." Mr. Nan, zo bleek tegen het eind van de negen uur durende zitting, had voor gisteren een media-of fensief gepland. Hij werd op zijn wenken bediend. Naar verluidt trok geen enkele zaak ooit zo veel camera's naar het gerechtsbouw aan de Parnassusweg. „Maandenlang hebben we ons op de vlakte gehouden, dat kan niet van alle betrokken partijen ge zegd worden," sneerde Nan rich ting de aanklager. Er lekte in de afgelopen maanden inderdaad wel eens wat uit over het ongeval. Zo was al lang bekend dat het ge rechtelijk laboratorium berekend had, dat Kluivert zich die bewus te dag in september met 104 kilo meter per uur in Putmans auto had geboord in een straat waar niet harder dan vijftig gereden mocht worden. OP SPORT -BI: - 'Kluivert reed minder hard' - 'Kluivert heeft het zwaar te ver duren gehad' Den Haag (anp) - De Raad voor Verkeer en Waterstaat wil dat het kabinet het ge bruik van de chipkaart in het openbaar vervoer dwingend invoert. Volgens de advies raad kan elektronisch beta len voor bus, tram en trein het openbaar vervoer aan trekkelijker maken. De strippenkaart is hiervoor een te beperkt middel. De raad denkt met de betaling via de chipkaart vooral auto gebruikers het openbaar ver voer in te krijgen. Elektro nisch betalen biedt voorde len: het maakt verschillende momenten van betaling (ach teraf en/of vooraf) mogelijk en biedt verschillende moge lijkheden voor kortingen in de vervoerprijs. HSL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. r.- Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:1 Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassoƒ31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: s Naam: Adres:s Postcode:Plaats:3 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. V 8

de Stem | 1996 | | pagina 1