Ontpolderen tóch noodzakelijk' DE STEM 'ersoneel baggerbedrijf Dredging van harte welkom in Hulst Akkoord over uitbreiding Axelse Vlakte Breskense vrouw krijgt veel post Lotto tennisschoen Veel vertier op 1 Mei-markt in Sas laad van State keurt ergunningen voor farkenshouders goed 'Daf gaat allemaal achter onze rug om Asielzoekers belagen twee Vlissingers die gestolen fiets ophalen 5«„ De Splenter schoenen- }aad voor Natuurbeheer schrijft brief naar minister over Wester schelde: ESBSSIEü Mag beklad Heikant viert dubbel feest 'Ik verhuis onder geen voorwaarde' In gevangenis Engeland Harms verbetert record auto's tegenhouden 61 Kilometer te hard door bebouwde kom SPORT - SPORTEON Hoofd- ümbetiand® J0316r OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00u.) TERNEUZEN Zeeland „„onze verslaggever - De gemeente Hulst aakt in °P voornemen an het Belgische baggerbe- rijf Dredging om personeels- ajen te laten verhuizen naar ederland. Vandaag al gaat urgemeester A. Kessen de di ctie benaderen om een voor- chtingsavond te organiseren oor het personeel. laarbij wil Kessen, in samen- erking met de woningbouwver- zijn gemeente bij de baggeraars aanprijzen, zo maak te hij gisteren bekend. Het bag- gerpersoneel is dus van harte welkom in de gemeente Hulst. Hun bedje ligt zelfs al bijna ge spreid, want in het grensdorp Nieuw-Namen komt nog dit jaar bouwgrond beschikbaar voor zo'n veertig nieuwe woningen. „Als Dredging inderdaad het plan heeft om zijn werknemers te bewegen zich in Nederland te vestigen," zegt wethouder G. van de Voorde, „dan moeten wij ons die kans niet laten ontglippen." In Hulst bestaan al lang plannen om de gemeente in het Linkeroe- vergebied te promoten als woon- gemeente. De ontwikkelingen bij Dredging spelen Hulst dan ook precies in de kaart. Omdat baggeraars in Nederland op grotere fiscale voordelen kun nen rekenen dan in België wil Dredging 250 personeelsleden vragen zich in Nederland te ves tigen. Een groot aantal werknemers woont nu al in de grensstreek, zo dat een verhuizing over de grens voor hen geen al te grote stap hoeft te zijn. Niet alleen voor de gemeente ligt er volgens wethouder Van de Voorde een kans, maar ook voor de woningbouwcorporaties. Zo wel de Woonstichting Hulst als de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZVW) lonkt al enige tijd naar België. Directeur H. Hageman van de Woonstichting was gisteren niet bereikbaar om zijn visie op de ontwikkelingen te geven. E. Mer- ckx van de RZVW zegt met grote interesse kennis te hebben gerio- men van het nieuws. „Wij zijn be zig ons op België te oriënteren, maar we weten nog niet precies hoe. Feit is dat we mikken op mensen die voor langere tijd bij ons een woning huren. Als die plannen van Dredging doorgaan, hebben wij in ieder geval de ruimte en de kwaliteit te bieden. De laatste tijd zijn er in de Huls ter kernen nogal wat mensen ver huisd naar een eigen woning. Grote problemen geeft dat nog niet, maar als er straks wat extra mensen op de huurdersmarkt zouden bijkomen, dan zou ons dat zeker niet slecht uitkomen." Voor de gemeente Hulst komt een mogelijke nieuwe inwonersgolf eigenlijk te vroeg, omdat de bouwgrond in de kern Hulst bijna op is. Vanwege problemen met de grondverwerving heeft het nieuwe uitbreidingsplan Gro te Kreek wat vertraging opgelo pen. „Maar," zegt wethouder Van de Voorde, „we werken op dit moment voor alle kernen aan nieuwe bouwmogelijkheden." ZIE OOK ELDERS DEZE PAGINA: 'Dat gaat allemaal achter onze rug om' 3H onze verslaggever trecht - De Raad voor Natuurbeheer vindt ontpolderin- jnvan eerder aan de Westerschelde onttrokken gebieden oodzakelijk als compensatie van het verloren gaan van atuurgebieden door verdieping van de rivier. oor de uitdieping verwacht de de eerstkomende kwart- ween verlies van 60 ha schor, ha slik en 375 ha ondiep open ater. Deze schade ontstaat ooral aan de nationale natuur- onumenten Schor van Waarde het Verdronken Land van Sae- linghe. „Natuurmonument Ver- naken Zwarte Polder lijkt niet if te worden beïnvloed oor de voorgenomen verrui- ingswerkzaamheden," schrijft raad in een brief aan minister aaAartsen van LNV. ierin staat ook te lezen dat tus- 1960 en 1990 door allerlei erkzaamheden aan en in de ri- lerhet areaal schor, slik en on- lep open water schrikbarend is chteruitgegaan. Van deze mi- eutypen, belangrijk voor vissen jels, is in die periode een erde deel, totaal 3200 ha, ver- Voor de tweede keer deze 'eek is in Hoek de Nederlandse riekleur beklad met het zogehe in Keltisch kruis, het symbool an verscheidene rechts-extre- listische organisaties. Maandag an de politie in de buurt van het [olenplein al een vlag in beslag, isteren zag een inwoner van een dundoek met daarop in wart gespoten het Keltisch kruis ij een schoolgebouw aan de angestraat. Vlaggen zijn in eeuws-Vlaanderen ook doelwit diefstal. Een campinghouder de Provinciale Weg in Groe- e meldde dat de ANWB-vlag en waren gestolen. Bij een be- fonervan de Markt in IJzendijke ras de Nederlandse driekleur an de gevel ontvreemd. 'e boeren willen zich in Zeeland cstigen omdat daar vanwege de penheid van het landschap meer 10gelijkheden liggen voor inten- le,e veehouderijen dan elders in land. De zaken waren bij de Van onze verslaggever Heikant - Het dorp Heikant jjjjjpt de vernieuwingen van dorpshuis en de Rabo- aan om zondag een 'aestje op touw te zetten, pat feest wordt om 14.00 uur :r' bet Heike geopend door voorzitter J. van Damme van ?a Dorpsraad en aansluitend B ar een concert van de Mu- ajakvereniging Heikant. 15.15 uur volgt de feeste- "jke opening van het ver nauwde Rabo-kantoor en varvolgens wordt iedereen aas kwartier later op het ^rpspleintje verwacht voor onthulling van het beeld "«Striker. dwenen. Een voortgaande afname van de ze milieutypes leidt volgens Na tuurbeheer uiteindelijk tot een vergaande verarming van het ecosysteem in de Westerschelde, „waarvan de negatieve gevolgen zich ook tot ver buiten de Wester schelde (zeevisserij, trekvogelpo pulatie) kunnen uitstrekken," wordt gewaarschuwd. De Raad voor Natuurbeheer, on der voorzitterschap van H. Von- hoff, schrijft met 'begrip en res pect' kennis te hebben genomen van de bezwaren van delen van de Zeeuwse bevolking tegen de in het Herstelplan Natuurwaarden Westerschelde opgenomen ont- polderingen. „Desalniettemin eist de maatschappelijke verant woordelijkheid voor de natuur in het Westerseheldegebied, zeker gelet op door Nederland aange gane (inter)nationale verplichtin gen en verantwoordelijkheden, dat de aantasting van het natuur lijk systeem door de verdieping wordt gecompenseerd." Eigenlijk gaat compensatie de Raad nog niet ver genoeg. Het be schikbare areaal moet niet alleen behouden worden, er dienen ook maatregelen te worden genoe- men, die bijdragen tot herstel van eerder verloren gegane schor, slik en/of ondiep water. De benodigde ruimte voor 'daad werkelijk natuurherstel' moet bij voorrang binnendijks gevonden worden. Ontpolderingen bieden volgens de raad dan ook de beste mogelijkheden voor natuurcom pensatie. Dergelijke, op lokaal niveau soms ingrijpende initia tieven, moeten gepaard gaan met zorgvuldige voorlichting, een goed sociaal-maatschappelijk beleid en behoorlijke financiële regelingen, is de mening. De 1 Mei-markt in Sas van Gent had gisteren weer een en ander te bieden. Behalve een zweefmolen, mini-scooters en een schmink- kraam, konden de bezoekers een kijkje nemen bij onder meer duik- onze correspondent 'en Haag/Oostburg - De Brabantse veehouders die van het ge- neentebestuur van Oostburg vergunningen kregen voor nieuwe arkensmesterijen kunnen opgelucht adem halen. Hun vergun den zijn goedgekeurd door de afdeling bestuursrechtspraak de Raad van State in Den Haag. Van onze verslaggever Vlissihgen - De raad van be stuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen is gistermorgen stilzwijgend ak koord gegaan met de verdere uitbreiding van de Axelse Vlakte. Twee bedrijven klopten kortgele den aan voor een stuk grond, Sjaak Moens uit Zelzate en Zee land Cement bv. uit Woerden. De raad van bestuur sloot beide be drijven gisteren dankbaar in de armen. Het was, sinds de komst van het Finse staalbedrijf Outo- kumpu dat als eerste bedrijf neerstreek op de Axelse Vlakte, -alweer vijf jaar geleden dat het havenschap nieuwe bedrijvigheid naar het industriegebied wist te lokken. Om beide bedrijven een degelijke basis te bieden, investeert het ha venschap Terneuzen 5,5 miljoen gulden in het gebied. Dat geld gaat onder meer op aan de ver lenging van de huidige kade met 160 meter en het bouwrijp maken van het gebied. De raad van bestuur, die gisteren nauwelijks vijf minuten bedenk tijd nodig had, stemde ook in met een overeenkomst tussen de ha venschappen Terneuzen en Vlis singen om samen peilwerkzaam- heden uit te voeren. Dat peilen is nodig om de diepgang en het bag- gerwerk in de Zeeuwse wateren te controleren. Voor Vlissingen levert die samenwerking het meest op. De haven is jaarlijks zeker 125.000 gulden kwijt aan een overeenkomst met de Vlis- singse Bootliedenwacht bv die voor het schap het water opgaat. De peilkosten voor Vlissingen be droegen in 1995 162.274 gulden. Terneuzen heeft een eigen peil- boot en deelt voor de peilwerk- zaamheden in de Braakmanha ven de kosten met Dow Benelux. Het havenschap Terneuzen was in 1995 46.404 gulden kwijt aan het eigen peilwerk. De haven- Raad van State aangekaart door de Natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje West-Zeeuws- Vlaanderen en een aantal andere tegenstanders van de komst van de veehouderijen. Zij vrezen voor stankhinder. Voorts zou de ge meente te soepel zijn geweest bij het verlenen van de vergunnin gen. Ook is door hen aangevoerd dat de plaatselijke natuur ver stoord raakt door het af- en aan rijdende verkeer van de bedrij ven. Voor de rechters van de Raad van State waren deze be zwaren geen aanleiding om een streep door de vergunningen te halen. Nu heeft W. Vughts uit Haaren dus een geldige milieu vergunning voor een varkens- mesterij met 6688 varkens aan de Maagdenbergweg bij Oostburg; J. Wouters uit Sint-Oedenrode een vergunning voor een varkens- mesterij met 6720 dieren aan de Sofiaweg, ook bij Oostburg en een vergunning voor een even zo groot bedrijf aan de Coxydeweg, tevens bij de Eenhoornstad. H. van Genugten uit Best heeft mo menteel een vergunning voor een bedrijf aan de Maagdenbergweg met 4860 varkens. Van onze verslaggever Kieldrecht - Personeelsleden van hef Belgische baggerbedrijf Dredging heb ben uit de krant moeten lezen dat hun baas wil dat ze naar Nederland verhui zen. „Nee meneer, wij weten van niks. Dat gaat allemaal achter onze rug om. Maar dat zijn we hier niet anders gewend," zegt Piet van Campen uit Kieldrecht. Hij is één van de 250 werknemers die het verzoek krijgen hun verhuiskoffers te pakken. Van Campen en zijn collega's hechten voor alsnog niet te veel waarde aan de berichten. „Zo eenvoudig ligt dat niet, 250 mensen naar Nederland laten verhuizen. Ik denk dat het meer moet worden gezien als een politie ke stunt. Om de Belgische politici wakker te schudden." Als het scheepspersoneel, want daar gaat het om, inderdaad naar Nederland zou ver huizen, dan zou dat voor het bedrijf een be sparing van ongeveer (te helft van het bruto uurloon opleveren. In Nederland gelden sinds kort fiscale voor delen voor zeelui. Daaronder vaiien ook de bemanningen van baggerschepen. In België worden de baggeraars gezien als bouwvak kers. Als dat niet verandert, vreest Dredging de Nederlandse baggerconcurrentie niet meer het hoofd te kunnen bieden. Een groot aantal werknemers van Dredging woont op een steenworp afstand van de Ne derlandse grens, zodat een verhuizing in theorie niet te veel problemen zou moeten opleveren. In theorie, want in de praktijk zal het plan op groot verzet stuiten, zo voor- spelt Van Campen. Zelf werkt hij al jaar als machinist op één van de Dredging-schepen, heeft een Neder lands paspoort, maar woont ai meer dan twintig jaar in het Belgische grensdorp Kieldrecht. „Ik heb hier een eigen huis. Daar heb ik twintig jaar lang hard voor ge werkt. Dat ga ik toch zeker niet opgeven om terug naar Nederland te gaan en daar iedere maand zevenhonderd gulden huur te beta len." Dat het bedrijf met vorstelijke ver huispremies over de brug komt, moet Van Campen eerst zien voor hij het gelooft. Volgens hem hebben de meeste werknemers van Dredging een eigen huis en zullen ook die niet staan te trappelen van enthousias me. „Ik denk dat een werkgever zich niet het privé-leven van zijn mensen moet be moeien. Ik ga er in ieder geval niet op in, nooit. Ik verhuis onder geen enkele voor waarde." Dat het merendeel van de baggermensen vlak bij de grens woont, klopt volgens Van Campen niet meer. „Vroeger ja, toen stond Kieldrecht bekend als baggerdorp. Toen werkte vader bij Dredging en ging zoonlief er ook werken. Maar die tijd is al lang voor bij. Ik zie het zelf als ze met de bussen naar het werk rijden. In Kieldrecht wonen 4.500 mensen. Als er daarvan eens een kleine hon derd in de baggersector werken, is het veel. Ik ken bijvoorbeeld ook collega's die zelfs dicht bij Brussel wonen. Die zullen er hele maal niet aan moeten denken om te verhui zen. Maar nogmaals, tot nu toe weten wij nergens van. Ik geloof ook niet dat het een serieus plan is. Maar dat er wat broeit, is ze ker. Alleen is het de vraag wat dat precies is." Vanwege de 1-mei-viering in België was er gisteren niemand van de bedrijfstop van Dredging bereikbaar voor een toelichting. DONDERDAG 2 MEM996 DEEL1 demonstraties. Nieuw dit jaar was het standwerkersconcours. De 1 Mei-markt is een initiatief van de ondernemersvereniging SAS '70. FOTO CAMILE 5CHEL5TRAETE schappen hebben een studie laten verrichten hoe het best samenge werkt kan worden. Uit dat on derzoek ontsprong het idee om de peilboot van Terneuzen te mo derniseren en in te zetten in Vlis singen. Met de aanpassing van de boot is een investering gemoeid van 165.000 gulden. Dat is voor beide havenschappen evenwel lucratief. Voor Terneu zen blijven de kosten op jaarbasis nagenoeg gelijk, Vlissingen zakt van 165.000 gulden naar 86.000 gulden. De overeenkomst tussen Vlissingen en de Bootlieden wacht bv komt daardoor te ver vallen. De raad van bestuur knik-' te ook ja tegen dat voorstel. Van onze verslaggever Londen - Berdien Albregtse uit Breskens die in afwachting van haar proces wegens hasj-smokkel vastzit in de Hollo- way-gevangenis in Londen, heeft afgelopen tijd veel post uit Nederland ontvangen. Dit naar aanleiding van haar verhaal dat verscheen in De Stem. „Ze heeft meer dan vijftig brie ven gekregen en ze is er heel enthousiast over," zegt haar echtgenoot. „In verreweg de meeste brieven wordt haar een riem onder het hart gestoken. Dat doet haar zeer goed. Er zijn er ook enkele vervelende bij, met als teneur 'eigen schuld, dikke bult'. Anoniem natuur lijk," zegt haar echtgenoot. De 45-jarige vrouw werd op dinsdag 19 december vorig jaar in de Engelse havenplaats Ramsgate gepakt met 48 kilo hasj. Volgens eigen zeggen werd zij, door schulden ge dwongen, zich in te laten met deze praktijken. Door de smok kel kon zij een schuld, die zij bij een met naam en toenaam bekende Belgische vrouw had, aflossen. Bij de aanhouding in Ramsgate werd ook de met een Belgisch nummerbord uitge ruste Mercedes in beslag geno men. In mei moet zij zich verant woorden voor het Magistrate Court in Canterbury. Zij kan tot jaren celstraf worden ver oordeeld. „Toch ziet ze het pro ces met enige hoop tegemoet," zegt haar echtgenoot. „Zij heeft inmiddels met haar advo caat gesproken en die zal zeker wijzen op de dwang waaronder zij de smokkel pleegde. Hope lijk laat de rechtbank dat mee wegen." Van onze verslaggever Middelburg - Bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) in Middelburg hebben dinsdagmiddag voor achtduizend gulden schade aangericht aan de auto van een Vlissinger. De Vlissinger was met zijn zoon naar het AZC gereden na een ad vies van de politie om daar eens te kijken of diens vrijdagnacht gestolen fiets er stond. Het ontvreemde voertuig bleek daar inderdaad te staan, met ket tingen vastgemaakt aan een an dere fiets. De eigenaar hiervan hielp de 17- jarige jongen bij het 'bevrijden' van zijn tweewieler. Toen de jon gen naar de portier van het AZC liep om de politie te bellen, na men omstanders een dreigende houding aan. De jongen is toen ijlings met zijn fiets weggereden. Dirksland - Tiest Harms uit Hengstdijk heeft zijn recordpo ging 'Auto's tegenhouden' met succes volbracht. In Dirksland hield Harms, ge koppeld aan twee auto's, 19 se conden stand. De nationaal bekende krachtpat ser Ted van de Parre, die dit eveneens wilde doen, slaagde daar niet in. Tiest Harms volbracht zijn re cordpoging onder de ogen van een erkende jury waardoor zijn prestatie in het 'Guiness Book of Records' komt te staan. In dit recordboek verdrong Tiest Harms de Amerikaan Mick McKensey, die sinds 1984 als bes te auto-tegenhouder te boek stond. Met zijn act, liggend in glas een aantal mensen over zich heen te laten lopen, komt de Hengstdijk- se caféhouder mogelijk eveneens in het recordboek. „Hier is een optie op omdat ik dit als enige in Nederland doe," al dus Harms. Zijn vader werd vervolgens het wegrijden met de auto belet, waarbij geschopt en geslagen werd op het voertuig. Hierdoor ontstonden fikse deuken. Op de vraag of de politie wel va ker mensen zelf op pad stuurt, antwoordt woordvoerder L. Kuijl bevestigend. „In dit soort gevallen komt dat wel eens voor. Zeker als de capa citeit op dat moment krap is. De ze jongen had via via de informa tie gekregen dat zijn fiets te koop zou worden aangeboden bij het AZC. Hij heeft toen contact met ons opgenomen. Wij hebben ge adviseerd om even na te gaan of de informatie klopte. Wij hebben toen ook gezegd, klopt het, bel dan even via de portier, dén ko men we eraan. Maar zover is het nooit gekomen, want hij werd al bedreigd voordat hij de politie kon waarschuwen." Terneuzen - De politie heeft gis teren bij een snelheidscontrole in Breskens een automobilist be trapt die met een snelheid van maar liefst 111 kilometer over de Oude Rijksweg in de bebouwde kom raasde. Ter plaatste geldt een maximum-snelheid van 50 kilometer. De politie controleer de ruim twee uur op de Oude Rijksweg. In deze tijdspanne werden 36 overtredingen gecon stateerd. Een snelheidscontrole op de Oostburgseweg in Aarden burg leverde een maximum op van 122 kilometer. Hier geldt een hoogste snelheid van 80 kilome ter. 49 Automobilisten reden er te hard. 88 Kilometer reed een auto mobilist in Schoondijke op de Wiliemsweg. Dat zijn er 36 te hard. Bij deze controle werden 48 overtredingen geconstateerd. (ADVERTENTIE) ideale schoen voor de regelmatige tennisser van 99.w voor 59." SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057 1000 m2 sport trecht «Vienna Wanchai Zurich

de Stem | 1996 | | pagina 13