Premier Dehaene stelt ultimatum Big Mac-index: gulden 36 procent te duur tegenover dollar Interesse overname van Roccade groeit Crediteuren eisen rol bij surseance EU wil uitleg van VS Europa reserveert 1,8 miljard gulden voor gekke koeien zen id KORT a5 IMENTAAR ïtsjenen *t gelanceerd voor Clinton fen luider DESTEM hui economie Belgische regering gaat banenplan desnoods zelf uitvoeren Clinton gelast verkoop deel oliereserves VS 'Nieuwe wettelijke regels dreigen handel kapot te maken' ECONOMIE KORT Dredging wil personeel 'uitvlaggen' Forse steun voor steenkoolmijnen Europa blokkeert steun Olympic Airways Subsidie transportsector Italië opgeschort Matig eerste kwartaal voor Hoechst Scheepsbouwer Bremer Vulkan failliet P&O voelt concurrentie Kanaaltunnel Telecomoverleg met bijna jaar verlengd MEI 1996 a4 Zalm van Financiën iakjes prima voor el- Is basis voor de rijks- de collega-ministers uitzichten zijn minder moet immers, wil het Monetaire Unie, nog It fiancieringstekort. hebben Kok en Zalm den. De ministeries iters krijgen een prer fgen geen naam heb- de 'gelukkigen'. De londerd miljoen extra jeteren. Een ontoerei- ook nog eens een si- olgend jaar moet hij (leveren. Een bezuini- t tot zo'n 200 miljoen alen. Voor de tweede aezuinigen op de stu- [ïderwijs (mbo). Het is en meerjarig akkoord bonderwijs het enige It. Mbo-studenten ko- fstuderende kinderen Veelal zijn de te hoge I een minister van so- neemt dat hij deze in- pr ze opnieuw in hun ;l aan de hier en daar in van goed onderwijs leter gesitueerden. De nog maar eens goed nigingsmogelijkheden zen buiten schot kun- |e strijd tegen de op- met Tibetaanse en fericht in het Chinees ^an drugsverslaafden I hebben de pil geno- verslaving af. Drugs- fer probleem in China, ■laafden in het land, 1 werkelijke cijfer nog It zijn topveiligheids- pn in heel Rusland te- bandieten'. (enleider Doedajev bij Den sommige Tsjetsj- hvallen tegen Moskou leense opstandelingen lerden mensen werden (ape Canaveral in de net een Atlas-raket de beerd. De satelliet zal Ie blijven. ling via een directe sa- 'bhting Ruimte-onder- pt de sterrenhemel af in en andere röntgen- lor 90 procent een Ita- (de 10 procent (75 mil- i de SAX bevindt zich In Stork. Inton onder de Ameri- lenomen, blijkt uit een luden zou Clinton kun- procent van de kiezers, ou zijn van 37 procent I onderzoek begin april jk te gaan stellen voor :n'. dpunt van de controver- de jeugdgerechtshoven, het eind van de vorige n opgericht om jongere treders te beschermen, binatie van straf, behan- begeleiding was voor de kinderen beter op its en bood bovendien spectief, was de gedach- critici zeggen dat de en in de praktijk func- als een grote draaideur, een almaar groeiende nge criminelen in en uit it een ernstige misdaad iar: moord) wordt ge- n de dader uit de roulatie ïnomen. ina leidt gouverneur Fife ;on een handtekeningen- s moet uitmonden in een voor een constitutioneel nent, dat volgens sommi einde van de jeugdhoven nen inluiden. Het amen- zou praktisch betekenen ters niet meer kunnen te len dat minderjarigen als enen worden berecht, aanpak meer veiligheid t, valt intussen te bezien, ent onderzoek in Florida, duizenden tieners als vol ui zijn berecht en ge- rijst daar niet op. okken criminologen von- t deze jongeren na hun ig over het algemeen mis- waren dan hun leeftijd die in het jeugdrecht waren gebleven. tonden (anp) - De gulden is ondanks rantketen McDonald's in elk land even rieuze economische studies. genover de valuta's van Israël (27 pro- de al jaren gespannen handelsbetrekkin- i. ^ontp knprssth'm'nff van dp dol- duur te maken. De berekening is eeba- Uitgaande van de wisselkoersen van 22 cent), Argentinië (ook 27 procent) en gen tussen de VS en Japan, was op 22 WOENSDAG 1 MEI 1996 jonden (anp) - De gulden is ondanks de recente koersstijging van de dol lar nog 36 procent overgewaardeerd tegenover de Amerikaanse munteen heid. De dollar is nu ongeveer 1,70 lilden waard, maar zou eigenlijk 231 gulden moeten kosten. Dat is al thans de conclusie van de jaarlijkse berekeningen van het Britse week blad The Economist aan de hand van je zogenoemde Big Mac-index, lie Economist introduceerde de index tien jaar geleden om te bepalen hoe de wisselkoersverhoudingen zouden moe ten zijn om een hamburger van restau rantketen McDonald's in elk land even duur te maken. De berekening is geba seerd op het idee van koopkrachtpari teit. Dat zegt dat de koersen op langere termijn moeten bewegen naar een niveau dat de kosten van eenzelfde mandje boodschappen overal gelijk maakt. In het mandje van The Economist zit al leen een Big Mac, die in meer dan tachtig landen ruwweg volgens hetzelfde recept wordt gemaakt. Het Britse weekblad be gon de berekening als aardigheidje en erkent dat die als koopkrachtvergelij king mankementen heeft. Maar de index is de afgelopen jaren niettemin een in spiratiebron geweest voor een aantal se rieuze economische studies. Uitgaande van de wisselkoersen van 22 april zijn alle Westeuropese valuta's vol gens de index flink overgewaardeerd te genover de dollar. De Zwitserse frank spant de kroon. Die is ruim twee maal zo duur als de hamburgerstandaard recht vaardigt. Sterk overgewaardeerd zijn ook de Deense kroon (87 procent) en de Zweedse kroon (64 procent). Ongeveer op hetzelfde niveau als de gulden zitten de Duitse mark, de Franse frank, de Bel gische frank en de Oostenrijkse schilling. Het Britse pond is slechts 14 procent te duur. De dollar is ook ondergewaardeerd te genover de valuta's van Israël (27 pro cent), Argentinië (ook 27 procent) en Brazilië (26 procent). Maar de Mexicaan se peso, die begin vorig jaar een forse koersval liet zien, is nu 14 procent te goedkoop. De dollar is verder overgewaardeerd te genover de valuta's van Canada (II pro cent), Australië (17 procent), Nieuw- Zeeland (15 procent), Zuid-Afrika (30 procent), de Oosteuropese landen en de meeste opkomende industrielanden in Oost-Azië, met uitzondering van Zuid- Korea. De Chinese yuan is 51 procent te goedkoop. De koers van de yen, een gevoelig punt in de al jaren gespannen handelsbetrekkin gen tussen de VS en Japan, was op 22 april ondanks een herstel in de voor gaande maanden nog 14 procent te hoog. Dat is sindsdien nog meer geworden doordat de dollarkoers daalde van 107 tot ruim 104 yen. Het cijfer voor Japan is sterk vertekend, omdat de prijs van een Big Mac daar eind vorig jaar met ruim 25 procent werd verlaagd. Zou dat niet zijn gebeurd, dan was de yen nu 100 procent overgewaar deerd. Vergelijkbare effecten hebben zich in minder sterke mate ook voorge daan in andere landen, zo relativeert The Economist. Brussel (anp) - De Belgische regering gaat het 'Toekomstcon- i tract voor de Werkgelegenheid', dat de werkloosheid tegen het jaar 2000 moet halveren, desnoods zonder steun van bonden en werkgevers uitvoeren. I Premier Dehaene wil de sociale partners echter nog een laatste kans geven zelf tot een vergelijk voor een periode van twee jaar te komen. Gebeurt dat niet op korte termijn, dan zal hij zelf wets voorstellen voor een gematigde loonpolitiek en arbeidsherverde ling indienen. Die wetten kunnen nog voor deze zomer worden ingevoerd, zo zei de premier gisteren in de Bel gische Kamer van Volksvertegen woordigers. Hij vroeg het parle ment om het vertrouwen in zijn regering nogmaals te bevestigen. Morgen vindt de stemming daar- Miami (rtr/anp) - President Clinton van de Verenigde Sta ten heeft opdracht gegeven voor verkoop van een deel van de Amerikaanse strategische oliereserves om de benzine prijzen te drukken. De prijzen stegen de afgelopen weken flink, maar zijn in verge- ijking met Europa altijd nog zeer aag. Amerikanen betalen omge- ■ekend slechts zo'n 60 cent per li er. Voor de verkoop van oliere serves was ruimte gemaakt in de begroting voor het op 1 oktober begonnen financiële jaar, waar over Clinton en het Congres vori ge week pas overeenstemming bereikten na maandenlang touwtrekken. Door twaalf miljoen vaten (van 159 liter) op de markt te brengen, moet de regering 227 miljoen dol lar aan compensatie krijgen voor extra milieu- en onderwijsuitga ven die Clinton had bedongen bij het Congres. De verkoop moest uiterlijk eind september plaatsvinden, maar de president besloot naar aanleiding van de stijging van de benzine prijzen meteen tot actie over te gaan. Daarmee kan hij kiezers winnen voor de presidentsverkie zingen van november. Bovendien is bij het huidige hoge prijspeil minder olie nodig om aan de vereiste inkomsten te ko men. Robert Dole, Clintons te genstander bij de presidentsver kiezingen, verwacht weinig effect van Clinton's actie. voor plaats. Maandag wees de socialistische vakcentrale ABW-FGTB het twee weken geleden overeenge komen banen- en loonplan af. Bonden, werkgevers en rege ringspartijen bereikten toen overeenstemming over een breed pakket aan maatregelen, dat trekjes vertoont van het oude Ne derlandse beleid van de geleide- loonpolitiek. Het kader van de socialistische bonden vroeg echter om meer ga ranties over het creëren van nieu we banen in ruil voor loonmati ging. Ook verzet een groot deel van de leden zich tegen het ver dwijnen van de automatische loonindexering. Andere belangrijke punten uit het contract zijn de invoering van een kortere werkweek, van ge middeld 39 uur, en het creëren van 30.000 stageplaatsen voor jongeren. In ruil voor het schep pen van meer banen kunnen werkgevers rekenen op lasten verlichting. De ABW drong maandag bij monde van secretaris-generaal De Vits aan op nieuwe besprekin gen. Dehaene voerde maandag avond wel overleg met De Vits en vertegenwoordigers van de chris telijke centrale ACV. De premier liet gisteren echter weten geen nieuwe onderhandelingen te wil len voeren. De regeringspartijen en de werk gevers pleitten er eerder ook al voor om het akkoord onverkort uit te voeren. De Vlaamse socia listenleider Tobback, door de ABW in een moeilijk parket ge bracht, drong er maandagavond bij het linkse vakbondskader op aan zich aan de afspraken te hou den. Dehaene wil niet opnieuw tornen aan de principes. Volgens hem bestaat daarover ook overeen stemming tussen de sociale part ners. Wel wil de premier in ge sprek blijven met de bonden om verder te praten over de concrete uitwerking van de maatregelen. Uitvoering van het banenplan is volgens Dehaene van levensbe lang om België zich te laten kwa lificeren voor de gemeenschappe lijke munteenheid euro. Een ho ger aantal werkenden drukt het begrotingstekort, omdat er min der gebruik zal worden gemaakt van sociale uitkeringen. Daling van het begrotingstekort is abso luut noodzakelijk om deel te ne men aan de euro. Zoetermeer (anp) - De belangstelling voor het binnenkort te privatiseren automatiseringsbedrijf Roccade wordt steeds gro ter. De Amerikaanse gigant EDS (Electronic Data Systems), met een jaaromzet van ongeveer tien miljard dollar, heeft zijn interes se gedeponeerd bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, de ei genaar van Roccade. Dit heeft een woordvoerster gisteren be vestigd. EDS is overigens niet de enige. KPN, IBM, CSC en Getronics vinden Roccade uit Zoetermeer eveneens een aardige overname kandidaat. Getronics, onder leiding van de ambitieuze bestuursvoorzitter Risseeuw, lijkt de beste kaarten in handen te hebben. Roccade- 'opman Bosma liet onlangs weten alleen met Getronics in zee te willen gaan. De twee werkten ai samen bij de overname van de Utrechtse software-leverancier Raet. Raet is nu een joint venture van Getronics en Roccade. Een fusie met Getronics zou boven dien de binnenlandse positie ver sterken, waarna de twee Europa gaan veroveren. Verder meende de Roccade-voor- zitter dat zijn bedrijf invloed kan uitoefenen op het beleid van Ge tronics. De banden tussen Getronics en Roccade zijn ook nog op een an dere manier verstevigd. Op Raet heeft Getronics een optie. Als het Getronics toch niet lukt Roccade op te kopen, dan mag het als troost Raet mee naar huis nemen. Door deze optie wordt een over name door een andere onderne ming dan Getronics moeilijker gemaakt. Bosma ontkende echter dat hij de overheid met deze ne gatieve constructie voor het blok had gezet. De belangstelling van de anderen noemde Bosma 'komisch'. Bui tenlandse kopers zag hij niet zit ten, omdat dan zijn Zoetermeers bedrijf gedegradeerd werd tot een Nederlands bijkantoor. Een beursgang noemde hij weinig zinvol. Bij Roccade werken 3110 mensen, die in het afgelopen jaar goed waren voor een omzet van 561 miljoen gulden. Het bedrijf werkt vooral voor overheidsin stanties. De Nederlandse EDS-vestiging, met hoofdkantoor in Den Haag, bezit, verspreid over het land, dertien kantoren en 1300 mede werkers. De onderneming is groot geworden met het overne men van de automatiseringsafde lingen van bedrijven of instellin gen. In de afgelopen jaren werden contracten gesloten met de Ne derlandse Spoorwegen, Friesland Dairy Foods en Rijkswaterstaat. Van onze redactie economie Ommen - „Hoe we reageren als we horen dat een klant van ons bij de rechtbank sur seance heeft aangevraagd? Je schrikt je wild en je gaat on middellijk na hoeveel je van hem te goed hebt en of deze vordering door een crediet- verzekering is gedekt. Is dat niet het geval, dan kun je in de meeste gevallen fluiten naar je centen." Als er iemand de pest heeft aan surseances van betaling, dan is het wel de credit manager van een bedrijf. „Surseance, faillis sement, dat is de dood voor de handel," zegt drs. Oswald Roy- aards. En hij kan het weten. Totdat hij op 1 maart met de vut ging, was hij de credit manager van de Technische Unie BV in Amsterdam, een handelsbedrijf met een omzet van een miljard gulden. Nu houdt hij zich onle dig met het voorzitterschap van de Vereniging voor Credit Ma nagement (WCM). Surseance betekent dat het be drijf dat afgeleverde goederen nog moet betalen voorlopig niet meer hoeft te betalen. Alle beta lingsverplichtingen worden op geschort. En als de voorstellen die nu op het ministerie worden uitgebroed het wetboek halen, wordt de leverancier die dan geen geld meer krijgt toch ver plicht gewoon aan de 'sursiet' door te leveren. „Dat zou een ramp zijn," vindt Royaards. „Dat kan echt niet." Geschrokken Talloze keren is Royaards zich in zijn loopbaan wild geschrok ken. Per jaar had hij - op 10.000 klanten - tussen de 50 en 100 faillissementen, waarvan tien procent door een surseance wer den voorafgegaan. Dus als de kredietbewaker via via, meestal uit de branche, moet horen van de surseance van een klant, kan hij de borst nat maken. Grote handelsfirma's als de Techni sche Unie hebben weliswaar de meeste vorderingen op klanten verzekerd bij de Nederlandse Credietverzekering Maatschap pij, maar die betaalt ook alleen maar uit als het krediet binnen tevoren vastgestelde limieten blijft. Royaards is de eerste om toe te geven dat de credit manager het niet zo ver moet laten komen, dat hij uit de branche of uit de krant moet vernemen dat zijn klant in surseance is. „Want als je als credit manager je zaken goed hebt georganiseerd, heb je al ontdekt dat het met de klant fout zit, lang voordat die naar de rechtbank stapt om surseance te vragen. Je hoort zoiets van de vertegenwoordigers, van de chauffeurs die de spullen afleve ren, van de mensen die dagelijks contact met de klant onderhou den. Vang je zoiets op, dan neem je natuurlijk direct je maatrege len." Goed gesprek Je vraagt de jaarstukken op, zo dat je met je afnemer een 'goed gesprek' kunt hebben. Geeft hij op je vragen onbevredigende antwoorden, dan kan dat een re den zijn om met deze klant te kappen. „Mijn ervaring is dat er in de branche te weinig gebruik gemaakt wordt van bedrijfsin formatie die voor iedereen te krijgen is bij de Kamer van Koophandel. Ik geef toe, die in formatie is altijd oud, maar om Deurwaarder Smit (l) en credit manager Royaards. „Surseance hoeft niet het einde te betekenen van het bedrijf, mits de crediteuren er meer bij betrokken worden.foto theo van zwam trends te ontdekken, kun je als credit manager niet zonder. En een surseance of faillissement komt nooit zomaar uit de lucht vallen." Surseance-berichten zijn voor leveranciers slechte berichten. Royaards' medebestuurslid Jan Smit is directeur van één van de grootste deurwaarders- en in cassokantoren van het land, ge vestigd in Ommen. Hij weet er dus ook wat van. „Vijf procent van surseances loopt goed af, de rest gaat over in een faillisse ment. Met nu dertig jaar erva ring kan ik zeggen dat surseance niet meer wordt gebruikt waar voor ze eigenlijk bedoeld is. Een surseance is een uitstekend mid del om even een onverwachte hobbel te nemen of een tegen slag te verwerken, orde op zaken te stellen. Maar je ziet dat die meestal wordt gebruikt om het onvermijdelijke faillissement even van zich af te houden." De directeur/aandeelhouder van een bedrijf is de enige die sur seance kan aanvragen. De rech ter geeft hem dat ook altijd. Ter wijl alle aanmaningen tot beta ling in de prullenbak kunnen, wordt het bedrijf voortgezet door de bewindvoerder, samen met de directeur. De directeur is dan nog wel degelijk de baas, al hoewel niet meer in z'n eentje. Bij een faillissement' is de cura tor de baas en mag de directeur vaak niet eens meer zijn eigen bedrijf binnen. Royaards: „In de voorstellen die nu op het ministerie van Econo mische Zaken worden gemaakt, behoort de rechter elke sursean ce-aanvraag goed te onderzoe ken. Automatische verlening is er niet meer bij. Ik neem aan dat surseance pas dan wordt ver leend als die ook echt een oplos sing biedt en er nog reële overle- venskansen voor het bedrijf zijn. Dat vinden we een goede zaak. Maar kan de rechter wel toetsen, heeft hij daarvoor de kennis in huis? En wat gebeurt er als blijkt dat de rechter het mis had en hij het bedrijf ten onrechte surseance heeft gegeven? Kun nen de benadeelde leveranciers dan de rechterlijke macht aan spreken? Nee, natuurlijk." Zekerheden Smit: „Er zijn meer onduidelijk heden in de wetsvoorstellen. Als de leverancier straks verplicht is de vóór de surseance geplaatste orders alsnog uit te voeren, hoe zit het dan met de zekerheden? Hij moet leveren en eigendoms voorbehoud voor die spullen maken, heeft geen zin. Want een wet van 1992 maakt elk verhaal voor één of twee maanden, de afkoelingsperiode, onmogelijk. Maar een leverancier mag nooit gedwongen worden te leveren zonder zekerheid. Wie die door leveringsplicht na surseance heeft bedacht, heeft geen inzicht in de praktijk van de handel." En Royaards voegt daaraan toe: „Je zult zien dat bij een doorle veringsplicht de branche de le veringscontracten zo zal aan scherpen, dat het handelsver keer daardoor ernstig zal wor den belemmerd. Dan worden er geen orders meer geaccepteerd als je niet zeker weet dat de klant kredietwaardig is. Zonder vertrouwen is geen handel mo gelijk." Stempel Deurwaarder Smit is er hele maal voor om surseance weer de betekenis terug te geven die zij vroeger had. „Nu komt vijf pro cent van de surseances goed, dat moet minstens 50 procent wor den. En dan zul je zien dat dege ne die surseance heeft gekregen zich kan ontdoen van dat nade lige stempel dat hij nu in de markt krijgt opgedrukt en waar hij nu eigenlijk nooit meer vanaf kan komen." 'Den Haag' zou er volgens het bestuur van de WCM goed aan doen in de nieuwe wetsvoorstel len over surseance meer recht te doen aan de crediteuren, hen bij surseance een bepaalde rol ge ven, als deskundig adviseur bij voorbeeld. Een bewindvoerder is ook maar een gewoon advo caat. Royaards: „Wat weet hij nou van credit management en de gebruiken in onze wereld? Hij zou meer naar crediteuren moe ten luisteren. Crediteuren zou den ook surseance moeten kun nen aanvragen. Dan zou eerder orde op zaken gesteld kunnen worden dan nu. Laat je dat ge heel aan de eigenaar over, dan is het te laat of het gebeurt moge lijk met frauduleuze bedoelin gen." Brussel (anp) - De Europese Unie heeft gisteren bij de We reldhandelsorganisatie (WTO) om uitleg gevraagd over het Amerikaanse handelsembargo tegen Cuba. Dat embargo is in maart ver scherpt. Europese bedrijven zou den daar nu schade van onder vinden. Een nieuwe wet maakt het de Amerikaanse regering mogelijk om klachten in te dienen tegen buitenlandse bedrijven die in Cu ba gebruik maken van eigendom men die na de revolutie zijn gena tionaliseerd. Vertegenwoordigers van die be drijven kan de toegang tot de Verenigde Staten ontzegd wor den. Volgens de EU-woordvoerder heeft 'Europa bezwaar tegen het extra- territoriale karakter van de Amerikaanse wet'. Bij de WTO in Genève is nu een officiële zo genoemde consultatie gestart. Op grond daarvan zullen de Verenig de Staten de Europese Unie uit leg moeten verstrekken. De con sultatie is de eerste fase in een procedure die kan uitmonden in een formele klacht. WTO-woordvoerders kondigden in maart al een onderzoek aan naar de verscherping van de em bargo-regeling. Deze zou moge lijk ingaan tegen de internationa le handelsregels. Brussel - Het Belgische baggerbedrijf Dredging International overweegt zo'n 250 arbeiders in Nederland te vestigen. Door het fiscaal gunstige regime voor baggeraars in ons land zou Dredging de bruto-loonkosten per uur met de helft kunnen verlagen. DredT ging is één van de grootste Belgische baggeraars. Nederland en Vlaanderen zijn marktleiders op de internationale markt voor baggerwerkzaamheden. De Nederlandse baggeraars hebben 50 procent van die markt in handen, hun Vlaamse concur renten 30 procent. Brussel - De Europese Commissie staat toe dat Duitsland, Frank rijk en Spanje hun verlieslijdende steenkoolmijnen fors onder steunen. In totaal mogen de drie landen ruim negentien miljard gulden in hun mijnbouw steken. De hoogste steun wordt verstrekt in Duitsland. Daar kan de mijn bouw rekenen op een hulpprogramma ter hoogte van dertien mil jard mark (14,5 miljard gulden). De Duitse steun richt zich voor al op de toelevering van kolen en cokes aan elektrische centrales en de ijzer- en staalindustrie. Brussel - De Europese Commissie heeft besloten de uitbetaling van overheidssteun voor de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways te blokkeren. Aan bepaalde voorwaarden voor goedkeuring van de hulp lijkt niet te zijn voldaan. De Griekse re gering moet daarover opheldering geven, zo heeft de commissie gisteren laten weten. Brussel gaf in oktober 1994 toestemming voor een kapitaalinjec tie van 54 miljard drachme (380 miljoen gulden) in drie jaarlijkse termijnen. De tweede en grootste termijn van 23 miljard drachme (160 miljoen) is nu geblokkeerd. Brussel - De Europese Commissie heeft gisteren haar ongenoegen geuit over verschillende gevallen van Italiaanse staatssteun aan bedrijven. De commissie gaat zelfs zo ver, dat zij de subsidiëring van de transportsector in Italië voorlopig opschort. Verder ver biedt zij de steun aan de Italiaanse schoenenindustrie. De trans portbranche kan in Italië sinds 1990 op forse steun rekenen. Met dit hulpprogramma wilden achtereenvolgende regeringen de sec tor voorbereiden op meer concurrentie op de open Europese markt. Frankfurt - Het Duitse chemie- en farmacieconcern Hoechst heeft in het eerste kwartaal de gevolgen ondervonden van de eco nomische terugslag in Europa, in het bijzonder in eigen land. Het bedrijfsresultaat stagneerde en de omzet ging iets omlaag. Gedu rende de rest van het jaar zal echter een verbetering optreden, zo heeft het concern gisteren laten weten. De winst voor belasting ging in de eerste drie maanden ten op zichte van dezelfde periode van 1995 met 27 procent omhoog naar een recordbedrag van 1,25 miljard mark. Maar dat was volledig te danken aan bijzondere baten door de verkoop van belangen. Bremen - Bremer Vulkan, de grootste scheepsbouwer in Duits land, is gedwongen faillissement aan te vragen. Het bedrijf kreeg op 21 februari uitstel van betaling, maar is er sindsdien niet in ge slaagd een regeling te treffen met de schuldeisers. Dat maakt een bankroet onvermijdelijk. Bremer Vulkan vroeg surséance aan, omdat onderhandelingen met banken, overheden en de Europese Commissie geen uitzicht boden op een vereiste kapitaalinjectie. De scheepsbouwer was diep in de financiële problemen geraakt doordat orders moesten worden aangenomen tegen prijzen die de bouwkosten niet dekten. Londen - P&O European Ferries, de grootste veerdienst tussen Engeland en Frankrijk, heeft in de eerste drie maanden van dit jaar aanzienlijk minder passagiers en voertuigen overgezet door de concurrentie van de Kanaaltunnel. Tussen Dover en Calais ging het aantal toeristenauto's met 23 procent terug tot 292.780 en daalde het aantal passagiers met 17 procent tot 1.575.618. Genéve - De onderhandelingen over de vrijmaking van de inter nationale telecommunicatiemarkt zijn gisteren zonder resultaat gebleven. Het overleg met als doel meer buitenlandse concurren tie op de eigen markten van de ruim vijftig deelnemende landen toe te laten, strandde maandag toen bleek dat de Verenigde Sta ten plotseling problemen zagen. De partijen hadden aanvankelijk gisteren om middernacht een akkoord wülen hebben. Op verzoek van de Amerikanen hebben de Europeanen nu ingestemd met uit stel van de datum waarop de overeenkomst klaar moet zijn. Tij dens het overleg werden 15 februari en ook 15 maart volgend jaar genoemd. Brussel (anp) - In haar begroting voor 1997 wil de Europese Commissie 1 procent, oftewel 873 miljoen ecu (1,8 miljard gul den), uittrekken voor de gevolgen van de gekke-koeienziekte (BSE). Van dat steunbedrag is ruim vijfhonderd miljoen ecu be stemd voor de compensatie van boeren. Dat blijkt uit de gisteren door Europees commissaris Liikanen gepresenteerde ontwerpbegro ting. De totale begroting beloopt 89,995 miljard ecu (186 miljard gulden), waarvan 84,4 miljard ecu al voor concrete uitgaven is weggelegd. Het resterende be drag is bestemd voor latere toe zeggingen en reserves. In totaal gaat de begroting met 3 procent omhoog, in vergelijking met een stijging van 8,5 procent in het begrotingsjaar 1996. „Een alleszins redelijke budgetstij ging, die niet al te veel afwijkt van de gemiddelde groeipercen tages in de meeste lidstaten," al dus Liikanen. Landbouw blijft met een post van 41,8 miljard ecu het zwaarst drukken op de begroting. De uit gaven op dit terrein stijgen overi gens minder dan het gemiddelde: 2,39 procent. Volgens Liikanen zijn er aan het einde van 1997 geen grote meevallers te ver wachten. Als gevolg van de hervorming van het landbouwbeleid zijn er over 1996 wel meevallers van ruim twee miljard ecu. „We ra ken steeds beter vertrpuwd met het nieuwe landbouwbeleid. Daardoor kunnen we zaken ook beter inschatten." Een deel van de meevaller van twee miljard is eveneens gereser veerd voor extra kosten rond BSE. Het resterende deel van de meevaller moet volgens een zestal ministers van Financiën, onder wie de Nederlandse bewindsman Zalm, terugvloeien naar de natio nale begrotingen. Zalm wil met deze meevaller een deel van de pijn rond de invoering van de eu ro verzachten. De structurele fondsen voor steun aan achtergestelde regio's, waaronder in 1996 ook de Neder landse provincie Flevoland, staan voor 31,5 miljard ecu op de be groting. Daarmee stijgen de uit gaven met 8,05 procent. Liikanen meent dat dit volledig in lijn is met afspraken die daarover enke le jaren geleden werden gemaakt op een topontmoeting in Edin burgh. Commissie-voorzitter Santer wilde voor dit jaar al graag de meevallers op de landbouwbe groting gebruiken voor een aan tal werkgelegenheidsprojecten, zoals een netwerk van hoge-snel- heidsspoorlijnen. Deze projecten zijn voor 1997 ondergebracht bij de post intern beleid. Het spoor- netwerk staat voor 526 miljoen ecu in de boekhouding. Werkge legenheid stimulerende projecten op het gebied van onderzoek en ontwikkeling kunnen in 1997 re kenen op 3,45 miljard ecu. Het intern beleid gaat in de ontwerp begroting volgend jaar in totaal 3,73 procent meer kosten.

de Stem | 1996 | | pagina 5