Israël gaat weer met PLO praten Van de luier in de cel Prem Veilinghuis in Londen maakt sprookjes waar 'Navo moet strenger optreden' Big Mac-i Interesse van Rocel Oog om oog Bezuinigingen Ritzen DE STEM BUITENLAND A4 DE STEM COMMENTAAR Aanstaande zondag in Egypte Gevechten in ambassadewijk van Monrovia SUPERMARKTEN pflfcSENT EC#}}. HET d BUITENLAND KORT Roep in YS om minderjarige criminelen als volwassenen te bestraffen luider DE STEM Belgische regeri Clinton gelast verkoop deel oliereserves YS WOENSDAG 1 MEI 1996 Londen (dpa) - Er was eens een man in Engeland. Hij zocht voor zijn huis een een voudig wandtapijt. In een uitdragerij in de buurt van Londen betaalde hij uiteindelijk minder dan 250 gulden voor een oud stuk, dat hem beviel om zijn ongebruikelijke ontwerp en zachte kleuren. Kort daarop vernam de koper van een kenner dat hij een In disch tapijt uit de 17e eeuw aan de haak had geslagen. Het zeldzame stuk kwam naar het veilinghuis Sotheby's in Londen en werd daar voor 125.000 gulden geveild, echt niet te veel voor een zeldzaam stuk dat al eens een koninklijk paleis had opgesierd. Verhalen over een grote geluksfactor die in harde munt valt uit te drukken, zijn in de prominente veilinghuizen in Londen niet zeldzaam. Iedere dag duiken hier hoopvolle ontdekkers met hun 'schatten' op. Ze krijgen misschien een paar pond of alleen maar een waarde rend knikje voor de schoonheid van een stuk. Maar het toeval geeft de hoop van de hobbyverza melaars steeds weer nieuwe im pulsen. In die categorie hoort het verhaal van de Engelse student Christo pher Hogg thuis. Hij kreeg met de koop van een dichtbundel in de badplaats Bournemouth een on verwacht verjaardagscadeau in handen. Bij het struinen in een tweede handsboekwinkel was hem een klein boek met de titel 'Prufrock and Other Observations' opge vallen. Uit nieuwsgierigheid be taalde hij de gevraagde 4 gulden voor de dichtbundel. Pas later kwam hij er achter wat hij echt had gekocht: de in een oplage van maar 500 exemplaren verschenen eerste druk van het eerste werk van T.S. Eliot (1888- 1965). Het boek van de Ameri kaanse dichter werd later bij Christie's voor 4400 gulden ge veild. Nog meer geluk had de bezitter van een oude kastkoffer in Zuid- Engeland. Toen hij een pakhuis wilde uitmesten," bekeek hij ook de koffer van binnen en van bui ten. Daarin lagen ongeveer 100 schil derijen van Duitse meesters. Muizen hadden het zich in de kist gemakkelijk gemaakt, ze hadden aan oude boeken zitten knabbe len. Hier en daar bedekten schimmels de vlakke kanten. Maar 'verbazend professioneel verpakt' lag middenin de verza meling schilderijen. De Vinder legde het pak aan een deskundige voor. Die ontdekte ertussen Al- brecht Dürers houtsnijde 'Rhino- zeros' en beval de gang naar de veilingmeester aan. Dat bezoek loonde de moeite: bij Sotheby's kreeg de man ongeveer 1,5 mil joen gulden. Een andere schat lag tientallen jaren op een zolder in Sheffield: een poster die reclame maakte voor de eerste tocht van de Tita nic. Ruim tachtig jaar na de rampzalige botsing van het zoge naamd onzinkbare schip met een ijsberg werd de macabere recla me in 1994 bij Christie's voor 19.125 gulden geveild. Een En gelse souvenirjager had op het zeldzame stuk beslag gelegd. Maar ook heel erg kleine dingen zorgen steeds weer voor grote verrassingen. De scholier Ben Ward uit Mal vern in het graafschap Worces tershire bracht een kleine verza meling postzegels van zijn oudtante bij vaklui van het vei linghuis Sotheby's. Een deskundige herkende in de ramsj het bijzondere artikel: een Chinese 'Three Candarins'-zegel, onweerlegbaar compleet met drukfouten. In Hongkong bracht het nietige stukje papier 15.000 gulden op. Jeruzalem/Cairo (afp/dpa) - De onderhandelingen tussen Israël en de PLO over de definitieve status van de Palestijnse gebie den beginnen op zondag 5 mei in de Egyptische plaats Taba. Dat hebben zowel de PLO-functionaris Hassan Asfour, als de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Amre Moussa gis teren bekendgemaakt. De onderhandelingen gaan over de Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever en in de Monrovia (rtr/afp) - De strijd in de Liberiaanse hoofdstad Monro via heeft de ambassadewijk Mamba Point bereikt. Bij de Amerikaanse ambassade kwam het gisteren tot een schietinci dent, waarbij twee doden zouden zijn gevallen. Volgens de VS ontstond incident toen leden van een gewapende factie het vuur openden. Ameri kaanse mariniers die de ambas sade bewaken, schoten terug en zouden twee schutters hebben gedood. De wijk Mamba Point was tot dusverre verschoond van de gevechten die Monrovia sinds 6 april teisteren. De gevechten, die maandag een einde maakten aan een tien dagen oude wapen stilstand, breidden zich gisteren uit over Monrovia. De Ameri kaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken George Moose kon door de strijd niet bemidde len in Monrovia. Volgens waarnemers heeft de mi litie van de Krahn-stam die zich in een legerbasis ophoudt een uit- •val gedaan naar rivaliserende milities. Strook van Gaza, de toekomst van Jeruzalem, de joodse neder zettingen en de Palestijnse vluch telingen, en de afbakening van de grenzen tussen Israël en de Pales tijnse staat. De PLO-delegatie zal onder leiding staan van Mah- Bmoud Abbas, een van de archi tecten van het vredesakkoord tussen Israël en de PLO in 1993. Het Israëlische gezelschap wordt aangevoerd door Uri Savir, de hoogste ambtenaar van het Israë lische ministerie van Buitenland se Zaken. Volgens Abbas zullen de bespre kingen over de definitieve status twee jaar duren en uiteindelijk resulteren in een onafhankelijke Palestijnse staat. Een andere PLO-functionaris zei dat er al drie maanden achter de schermen is onderhandeld over de defini tieve status. De besprekingen die aanstaande zondag in de Egyptische bad plaats aan de Rode Zee beginnen, zouden vooral een ceremonieel karakter dragen waarna de echte onderhandelingen in juni, na de Israëlische verkiezingen, van start gaan. Israël maakte bekend dat pre mier Shimon Peres en de presi dent van de Palestijnse Raad, Yasser Arafat, gisteravond in Washington een onderhoud heb ben gehad. Arafat kwam gisteren in de Vere nigde Saten aan na een bezoek aan Cairo; Peres vertrok gistera vond laat na een tweedaags be zoek aan de VS naar Parijs. DE TACTISCH sterk opererende minister Zalm van Financiën en minister-president Kok hebben hun zaakjes prima voor ei kaar. In feite legden zij reeds vorig jaar de basis voor de rijks begroting voor 1997. De boodschap aan de collega-ministers was toen duidelijk. De economische vooruitzichten zijn minder gunstig, dus geen hoge eisen. Nederland moet immers, wil het straks toegelaten worden tot de Europese Monetaire Unie, nog hard werken aan het terugdringen van het fiancieringstekort. In de eerste begrotingsronde voor 1997 hebben Kok en Zalm keihard aan hun standpunt vastgehouden. De ministeries moeten bezuinigen. Slechts enkele ministers krijgen een pre: sentje toegestopt, maar die bedragen mogen geen naam heb ben. Minister Ritzen van Onderwijs is een van de 'gelukkigen'. De veelgeplaagde bewindsman krijgt ruim honderd miljoen extra om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Een ontoerei kende som die voor een belangrijk deel ook nog eens een si gaar uit eigen doos blijkt te zijn, want volgend jaar moet hij tussen de 20 en de 25 miljoen gulden inleveren. Een bezuini gingsbedrag dat in het jaar 2000 oploopt tot zo'n 200 miljoen gulden. Ritzen weet al hij waar het geld moet halen. Voor de tweede keer in betrekkelijk korte tijd wil hij gaan bezuinigen op de stu diebeurzen op het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Het is de enige sector waarmee Ritzen nog geen meerjarig akkoord heeft afgesloten, waardoor het beroepsonderwijs het enige wild is waar hij nog op kan jagen. Een daad die van kortzichtigheid getuigt. Mbo-studenten ko men meestentijds uit kringen waar doorstuderende kinderen geen vanzelfsprekend verschijnsel zijn. Veelal zijn de te hoge kosten de oorzaak. Het is opvallend dat een minister van so ciaal-democratische signatuur het risico neemt dat hij deze in komensgroepen nog meer afschrikt door ze opnieuw in hun portemonnee te treffen. Met zijn voornemen geeft Ritzen voedsel aan de hier en daar de kop opstekende mening, dat het volgen van goed onderwijs straks alleen nog is weggelegd voor de beter gesitueerden. De minister moet in zijn eigen organistie nog maar eens goed rondkijken. Er zijn vast wel andere bezuinigingsmogelijkheden te vinden, waardoor de mbo-studiebeurzen buiten schot kun nen blijven. Op hetzelfde moment dat de gewonde dader van het bloed bad op Tasmanië, Martin Bry ant, in het ziekenhuis van het Australische Hobart voor de rechter wordt geleid, laat een inwoner er geen misverstand over bestaan wat er volgens hem met Bryant moet gebeuren. De rechter bepaalde dat Bryant op 22 mei moet voorkomen. Functionarissen van het zie kenhuis zijn met de dood be dreigd door mensen, die niet snappen waarom er wordt ge zorgd. voor een man, die in koe len bloede 32 mensen, kinderen en volwassenen, doodschoot en nog eens de dood veroorzaakte van drie gijzelaars toen de poli tie hem eenmaal had omsin geld. Vijftien mensen die bij de schietpartij gewond zijn ge raakt liggen in hetzelfde zie kenhuis als Bryant. Volgens de politie heeft Bryant geen strafblad. foto epa (ADVERTENTIE) 2e PRO-KADO aktïeperiode met 8 NIEUWE SPAARKADO'S Vanaf 29 april t/m zaterdag 31 augustus kunt u bij Jumbo sparen voor 8 nieuwe waardevolle kado's in de PRO-KADO SPAARAKTIE! Met Pro-Kado spaart u niet alleen gemakkelijk, maar ook snel en voordelig voor deze PRACHTIGE KADO'S! Haal een informatiefolder in de winkel. DEZE WEEK MET PRO-KADO ZEGELS ZONNATURA THEE P®P|er'Tlurrt. Hndemunt. vervelne citroen of venkel zoethout, doosje d 10 zakjes -STB" Nu met 3 gratl» Pro-kado zegels per doosjei f58 REDDY FRITUUROLIE flacon 2 liter Nu met 3 gratis Pro-kado zegels per flacon! VERKADE CHOCOLADE REPEN voor melk, melk/noot of puur, reep 150 gram Nu met 3 gratis Pro-kado zegels per reep! UNOX RAGULETTO SPAGHETTI SAUZEN gekruld of tradition, pot 440 gram Nu met s flrotl» Pro-Kado zegels per potl JONGE UNIEKAAS vers van het mes of voorverpakt, per kilo Nu met 3 gratis Pro-kado zegels per kilo! Zagreb (anp) - De internationale vredesmacht in Bosnië (IFOR) moet volgens minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) strenger optre den tegen incidenten bij de terugkeer van vluchtelingen. Hij zei dat gistermorgen in de Kroatische hoofdstad Zagreb in een reactie op de recente gebeurtenissen nabij de stad Doboj op Bosnisch-Servisch grondge bied. Twee moslims van een groep van honderd kwamen afgelopen maandag om toen zij probeerden naar hun huis terug te keren. Vast staat dat een van hen is gedood door Servisch geweer- en granaatvuur. Zweedse IFOR-militairen konden de incidenten niet in de hand houden. Van Mierlo kreeg afgelopen weekeind van Neder landse militairen ook te horen dat in hun sector rel len dreigen bij de terugkeer van vluchtelingen. Optreden daartegen is vooral een zaak van de VN- politiemacht in Bosnië. Deze bestaat echter maar uit 1700 man, van wie er 500 nog niet in het gebied zijn. Het Nederlandse bataljon liet blijken behoefte te hebben aan duidelijker instructies om de VN-po- litie de helpende hand te kunnen bieden. Minister Van Mierlo is op rondreis in Bosnië en Kroatië. Hij sprak gisteren in Zagreb de Kroatische president Tudjman. Kroatië is wat Van Mierlo betreft van harte welkom in de Raad van Europa, de organisatie die zich on der meer bezighoudt met de mensenrechten. Neder land wil wel dat Kroatië zich eerst tot het uiterste inspant om de problemen in Bosnië tot een oplos sing te brengen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa moeten op 14 mei een beslissing nemen over het Kroatische lidmaatschap. President Tudjman heeft volgens Van Mierlo aange- gegeven dat Kroatië het van vitaal belang vindt, dat de federatie in Bosnië tussen moslims en Kroaten slaagt. In Zagreb heerst echter wel grote achter docht dat radicale moslims uit zijn op ondermijning van deze samenwerking. Van Mierlo heeft tijdens zijn bezoek aan Kroatië een luchtvaartakkoord met de voormalige Joegosla vische republiek gesloten. Van Mierlo spreekt in Zagreb met de Kroati sche president Tudjman. foto anp ■I Wonderpil tegen drugsverslaving Peking - China heeft een nieuw wapen in de strijd tegen de op rukkende drugsverslaving gevonden: een pil met Tibetaanse en Chinese medicinale kruiden. Volgens een bericht in het Chinees Dagblad is de Fukangpil bij behandeling van drugsverslaafden zeer effectief gebleken. Meer dan 5000 verslaafden in het hele land hebben de pil geno men en waren in drie tot zes dagen van hun verslaving af. Drugs handel en -verslaving wordt een steeds groter probleem in China. Volgens de staatspers zijn er 380.000 verslaafden in het land, maar politie en deskundigen denken dat het werkelijke cijfer nog veel hoger ligt. Rusland vreest aanslagen Tsjetsjenen Moskou - President Jeltsin van Rusland heeft zijn topveiligheids- mensen gevraagd om verscherpte maatregelen in heel Rusland te gen mogelijke aanvallen door Tsjetsjeense 'bandieten'. Na de dood van de Tsjetsjeense opstandelingenleider Doedajev bij een Russische raketaanval op 21 april hebben sommige Tsjetsj eense groepen gedreigd met vergeldingsaanvallen tegen Moskou in Rusland zelf. Vorig jaar voerden Tsjetsjeense opstandelingen gijzelingsacties in Rusland uit waarbij honderden mensen werden gedood. Nederlands-Italiaanse satelliet gelanceerd Den Haag - Vanaf de ruimtevaartbasis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida is gistermorgen met een Atlas-raket de Nederlands-Italiaanse satelliet SAX gelanceerd. De satelliet zal zeker twee en mogelijk vier jaar in de ruimte blijven. Nederlandse betrokkenen volgden de lancering via een directe sa tellietverbinding tussen Florida en de Stichting Ruimte-onder zoek Nederland in Utrecht. De satelliet gaat de sterrenhemel af zoeken naar zwarte gaten, neutronensterren en andere röntgen stralen in het heelal. De satelliet kost 800 miljoen gulden en is voor 90 procent een Ita liaans project. Nederland neemt de resterende 10 procent (75 mil joen gulden) voor rekening. Aan boord van de SAX bevindt zich onder meer apparatuur van Fokker Space en Stork. Ruime meerderheid kiest nu voor Clinton Arlington - De steun voor president Bill Clinton onder de Ameri kaanse bevolking is in april duidelijk toegenomen, blijkt uit een peiling van USA Today, CNN en Gallup. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden zou Clinton kun nen rekenen op een recordaanhang van 58 procent van de kiezers, 21 punten meer dan Dole, die de favoriet zou zijn van 37 procent van de Amerikanen. Bij een vergelijkbaar onderzoek begin april was het verschil tussen de twee nog 17 punten. Door Bert Ummelen Washington - De rechter was het eens met de officier. De verdachte diende, hangende zijn zaak, geen enkele bewe gingsvrijheid te hebben. Precies zo had de officier het ge formuleerd: elke vrijheid van be weging was riskant. De aanklacht is ook ernstig ge noeg. Poging tot moord. Maar de leeftijd van de jongen in zijn cel in de jeugdgevangenis van Con tra Costa (Californië) is zelfs voor Amerikanen schokkend: zes jaar. De misdaad speelde zich een week geleden af in een buiten wijk van San Francisco. Bij een inbraak, samen met twee kornui tjes, zou de jongen uit wraak een baby hebben proberen dood te slaan. De een maand oude Ignacio Ber- mudez heeft volgens de behande lende artsen vrijwel zeker blij vend hersenletsel opgelopen. Als hij het al overleeft. De vader van het slachtoffertje, hij heet ook Ignacio, moet een wijs man zijn. De 'San Francisco Examiner', een van de twee stadskranten, had een vraagge sprek met hem en daarin nam hij het op voor de jongen. Die had geen straf nodig, maar hulp. Gewoon is die houding in de Ver enigde Staten niet. Slachtoffers van jeugdige geweldplegers ver heffen hun stem tegen wat zij zien als ongerechtvaardigde en contraproductieve mildheid in het justitiële systeem. Een voorbeeld is Nancy Slaven Peters, uit landelijk Ohio. Sinds twee jongens, zes en tien jaar, haar tweeëneenhalf jaar oude dochtertje doodden, voert ze een kruistocht tegen de wettelijke be scherming van de identiteit van minderjarige delinquenten. Geweldsmisdrijven door jonge ren rukken op in Amerika's cri minele statistieken. Zo verdrie voudigde de afgelopen tien jaar het aantal moorden, gepleegd door tien- tot achttienjarigen. En aan de hand van de demogra fische ontwikkeling (een nade rende vloedgolf van tieners) voorspellen criminologen een nog scherper stijging in de komende jaren. Tegen de eeuwwisseling zullen we hier meer dan vijfdui zend tiener-moordenaars per jaar hebben, voorspellen sommigen. Bijna dagelijks geven kranten en tv de kille cijfers het gezicht van het menselijke drama. Een scho lier in Washington, die wordt doodgeschoten door een leeftijd genoot omwille van een begeer lijk jack. Een Nederlandse toeris- te, die door een tiener wordt ge dood als ze per ongeluk in een verkeerde buurt in Miami ver zeild is geraakt. Het zijn alle daagse nieuwsberichten. Politici - op het niveau van stad, staat en federatie - proberen een antwoord te vinden op de grim mige ontwikkeling. En vaak ko men ze uit bij de gedachte dat het systeem van jeugdrechtspraak op de helling moet; dat minderjarige wetsovertreders maar beter als volwassenen aangepakt kunnen worden. Zo heeft het Huis van Afgevaar digden in de staat Massachusetts geëist dat aangeklaagde moorde naars vanaf de leeftijd van veer tien jaar voortaan worden be recht als meerderjarigen. In de staat Tennessee geldt sinds kort geen minimum-leeftijd meer voor het berechten van bepaalde categorieën jeugddelinquenten als volwassenen. In Oregon is die minimum-leef tijd vorig jaar verlaagd van veer tien naar twaalf jaar en in Wis consin naar tien jaar. Het zijn stappen, die overduidelijk de in stemming hebben van de Repu blikeinse meerderheid in het Congres. De zaak van de zesjarige in Cali- fornië trekt de aandacht omdat ze de ijveraars voor een 'hard op treden' tegen misdadige jongeren confronteert met de bizarre ui terste consequentie van hun aan pak. Waarom tienjarigen des noods opsluiten en negenjarigen niet? Kortom: waarom niet van de luier in de cel? Dr. Glen Elliott, hoofd van de in San Francisco gevestigde psy chologische faculteit van de Uni versiteit van Californië, vertolkt de bedenkingen. Hij weet precies wat een zesjarige opsteekt als je hem opsluit. „Je vertelt hem dat je groter bent dan hij, en dat hij dus groter moet worden zodat je hem dat niet meer kunt flikken." Maar verwacht van de kinder psycholoog of -psychiater geen wonderen, voegt hij eraan toe. Elliott denkt dat het heel moei lijk zo niet onmogelijk zal zijn het gedrag van de jongen in kwestie nog te veranderen. Gedragsdeskundigen als Elliott, politie-autoriteiten en kinder rechters schetsen een deprime rend portret van Amerika's jeug dige geweldscriminelen. Opge voed op straat, zonder hoop, vrees, regels en levenservaring, niet in staat tot medelijden. Een tiener-rover, die een joggen de man neerschoot en voor het le ven verlamde, werd gevraagd wat een betere afloop zou zijn ge weest. „Dat hij mij zijn halsket ting had gegeven," luidde het antwoord. „Ik vroeg het hem twee keer." De politiek, gevoelig voor het zich verhardende opinieklimaat rond jeugdcriminaliteit, neigt steeds meer naar een 'oog om oog, tand om tand' aanpak. Terwijl aan de linker kant van het poli tieke spectrum de roep om meer en betere preventieprogramma's klinkt, wordt aan de rechter zijde geroepen dat het hoog tijd is jeugdige misdadigers 'verant woordelijk te gaan stellen voor hun daden'. Het brandpunt van de controver se zijn de jeugdgerechtshoven, die sinds het eind van de vorige eeuw zijn opgericht om jongere wetsovertreders te beschermen. Een combinatie van straf, behan deling en begeleiding was voor ontspoorde kinderen beter op zijn plaats en bood bovendien meer perspectief, was de gedach te. Maar critici zeggen dat de jeugdhoven in de praktijk func tioneren als een grote draaideur, waardoor een almaar groeiende stroom jonge criminelen in en uit gaat. Tot een ernstige misdaad (zeg maar: moord) wordt p pleegd en de dader uit de roulatie wordt genomen. In Arizona leidt gouverneur Fife Symington een handtekeningen actie die moet uitmonden in een petitie voor een constitutioneel amendement, dat volgens sommi gen het einde van de jeugdhoven zou kunnen inluiden. Het amen dement zou praktisch betekenen dat rechters niet meer kunnen te genhouden dat minderjarigen als volwassenen worden berecht. Of die aanpak meer veiligheid oplevert, valt intussen te bezien. Een recent onderzoek in Florida, waar al duizenden tieners als vol wassenen- zijn berecht en ge straft, wijst daar niet op. De betrokken criminologen von den dat deze jongeren na hun vrijlating over het algemeen mis dadiger waren dan hun leeftijd genoten die in het jeugdrecht systeem waren gebleven. ond de Londen (anp) - De gulden is de recente koersstijging van lar nog 36 procent overgewaartj tegenover de Amerikaanse mun! heid. De dollar is nu ongeveer gulden waard, maar zou eigr 2,31 gulden moeten kosten. Dat thans de conclusie van de jaar berekeningen van het Britse v blad The Economist aan de ham de zogenoemde Big Mac-index. The Economist introduceerde de tien jaar geleden om te bepalen h wisselkoersverhoudingen zouden 1 ten zijn om een hamburger van r« Brussel (anp) - De Belgische tract voor de Werkgelegenheid') jaar 2000 moet halveren, desnoj werkgevers uitvoeren. Premier Dehaene wil de sociale partners echter nog een laatste kans geven zelf tot een vergelijk voor een periode van twee jaar te komen. Gebeurt dat niet op korte termijn, dan zal hij zelf wets voorstellen voor een gematigde loonpolitiek en arbeidsherverde ling indienen. Die wetten kunnen nog voor deze zomer worden ingevoerd, zo zei de premier gisteren in de Bel gische Kamer van Volksvertegen woordigers. Hij vroeg het parle ment om het vertrouwen in zijn I regering nogmaals te bevestigen. Morgen vindt de stemming daar- Miami (rtr/anp) - President Clinton van de Verenigde Sta ten heeft opdracht gegeven voor verkoop van een deel van de Amerikaanse strategische oliereserves om de benzine prijzen te drukken. De prijzen stegen de afgelopen weken flink, maar zijn in verge lijking met Europa altijd nog zeer aag. Amerikanen betalen omge rekend slechts zo'n 60 cent per li- ;er. Voor de verkoop van oliere serves was ruimte gemaakt in de begroting voor het op 1 oktober begonnen financiële jaar, waar over Clinton en het Congres vori ge week pas overeenstemming I bereikten na maandenlang touwtrekken. Door twaalf miljoen vaten (van 159 liter) op de markt te brengen, moet de regering 227 miljoen dol lar aan compensatie krijgen voor extra milieu- en onderwijsuitga ven die Clinton had bedongen bij het Congres. De verkoop moest uiterlijk eind september plaatsvinden, maar de president besloot naar aanleiding van de stijging van de benzine prijzen meteen tot actie over te gaan. Daarmee kan hij kiezers winnen voor de presidentsverkie zingen van november. Bovendien is bij het huidige hoge prijspeil minder olie nodig om aan de vereiste inkomsten te ko men. Robert Dole, Clintons te genstander bij de presidentsver kiezingen, verwacht weinig effect van Clinton's actie. Zoetermeer (anp) - De belarJ privatiseren automatiseringstj ter. De Amerikaanse gigant ED' (Electronic Data Systems), me een jaaromzet van ongeveer tier miljard dollar, heeft zijn interes se gedeponeerd bij het ministerii van Binnenlandse Zaken, de ei genaar van Roccade. Dit heef een woordvoerster gisteren be vestigd. EDS is overigens niet de enige KPN, IBM, CSC en Getronic vinden Roccade uit Zoetermee eveneens een aardige overname kandidaat. Getronics, onder leiding van d ambitieuze bestuursvoorzitte Risseeuw, lijkt de beste kaartei in handen te hebben. Roccade topman Bosma liet onlangs wete alleen met Getronics in zee t willen gaan. De twee werkten samen bij de overname van d Utrechtse software-leverancie Raet. Raet is nu een joint ventui van Getronics en Roccade. Ee fusie met Getronics zou bover dien de binnenlandse positie vei sterken, waarna de twee Europ gaan veroveren. Verder meende de Roccade-voor zitter dat zijn bedrijf invloed ka uitoefenen op het beleid van G« tronies. De banden tussen Getronics e Roccade zijn ook nog op een ai dere manier verstevigd. Op Ra< Jumbo vestigingen vindt u in: Bergen. Berghem. Bladel. Den Bosch. Den Dungen, Deurne, Dongen. Eindhoven. Gemert. Grave, Heeswijk-D. Kerkrade, Lieshout. Lith, Luyksgestel. Mariahout. Meerssen. Middelburg. Moergestel, Nistelrode. Nuenen. Nuth, Oirsbeek, Oisterwijk. Ooltgensplaat, Stharcndijke, Schijndel, Sint Michielsgestel, Someren, Steenbergen,-Iterneuzcn, Tilburg (2x)rUden, Volkel, Willemstad.

de Stem | 1996 | | pagina 4