Asielzoekers uit Iran wanhopig 'Zoef en se was weer vertrok Onze Top 10 van deze week. 'Voor de koningin vlag ik echt niet' Indiase dienstmeisjes op Antillen en Aruba klagen over uitbuiting 2.49 1.25 J®crl450 1.19 139 1.99 99 L89 199 Actiegroep voorspelt golf van zelfmoorden door uitgeprocedeerde vluchtelingen Kom eens naar Bergen9 roept de reportage O 'i week DE STEM BINNENLAND A3 Bergse socialiste zit niet te wachten op Oranjefeest BINNENLAND KORT 'Politie-controles brommers te laks' Vrachtschip betrokken bij ongeval Waalwijker verdacht van ontucht 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Jiië en Ierland: llig weer. In het Jrig zon en gere- looral in Schot- and een stevige pnd. Koud met in het noorden 1 tot 13 graden in emburg: Wolken- sseld met wat zon |en bui, mogelijk flaxima rond 15 lelijk in het bin- |iddeii-Frankrijk: st nog af en toe Ie loop van de dag •!ewolking. Vooral op veel plaatsen nogelijk ook on- femperatuur on- llen, langs de Ka lle graden lager. |k: In het westen Jaringen, maar in ns op een enkele peersbui. Donder- olking en van tijd mogelijk ook on- temperatuur tus- graden. Donder- Bten frisser. pet algemeen veel enkele buien, bngeveer 12 in het |0 graden plaatse- |den. vegend veel be- kele regen- of on- Van de zuidooste- bok perioden met temperatuur uit- jn 14 bij langs de kaje tot 22 graden |s in het zuiden en ponderdag overal Eilanden: Flinke joden en droog. ;:ratuur ongeveer Ibiza: Naast sta- ok af en toe zon. en kans op een re- feersbui. Maxima raden. budend wisselval- olking en een aan- onweersbuien. In tok af en toe zon. pratuur meest tus- jraden. en Kreta: In het Kreta nog gere- vrijwel overal iet noorden van overwegend be- cele regen- of on- Middagtempera- 'eer 23 graden. >ngs de westkust f an het zuidoosten mende bewolking ot tijd regen. Mid- uur uiteenlopend en langs de kusten |en tot 17 plaatse- nenland. Weinig zon, veel i een grote kans op bgtemperatuur on- kden. Overwegend veel van tijd tot tijd pma ongeveer 18 11 12 13 14 15 eest; 6. ven; 7. wat; 9. 'et; 5. stadje; 6. vis; 8. ©JFS "jspuos^uii 'sjipaj peiq 'ssiuji peia 11111 WOENSDAG 1 MEI 1996 Willemstad (anp) - Dertien voorma lige dienstbodes, die op de Neder landse Antillen en Aruba hebben ge werkt voor Indiase handelaren, heb ben in een open brief de aandacht gevestigd op 'de grove wijze van uit buiting' waaraan ze hebben blootge staan. „Wij werden uitgesloten van de normale werk- en levensomstandigheden die gel den in het Koninkrijk der Nederlanden," aldus de open brief. Die werd geschreven in het kader van 1 mei, de dag van de ar beid. De dertien dienstmeisjes zijn allen van Indiase afkomst. Sommigen zijn ge boren in Suriname en Ecuador. Huishoudelijk personeel, en met name inwonende dienstmeisjes, valt op de An tillen en Aruba niet onder de normaal geldende arbeidswetten, zo schrijven de dertien dienstbodes. „We moesten twaalf tot veertien uur per dag werken, zeven dagen per week. Maar we kregen niet eens het minimumloon uitbetaald." De meisjes krijgen bij indiensttreding geen werkcontract aangeboden. Hun paspoort wordt hun afgenomen. Boven dien mogen ze de straat niet op en de te lefoon niet gebruiken. Hierdoor wordt voorkomen dat ze contact met de buiten wereld hebben en daardoor de aandacht op hun situatie kunnen vestigen. Sommige van de dienstmeisjes zijn zelfs mishandeld. „Ik kreeg voortdurend slaag en slechts eenmaal per dag te eten. Ik weeg nu maar 40 kilo," schrijft Sangeeta Ransingh, die bij de open brief een per- soonlijk schrijven heeft gevoegd. Ransingh vluchtte nadat ze weer een keer 'tot bloedens toe' werd geslagen. Ze kan echter niet naar India terug, omdat haar paspoort in het bezit is van haar voormalige werkgever. Ransingh is nu op Curapaó ondergedoken, uit vrees voor diens represailles. In de open brief wordt gezegd dat de meisjes zich niet eens on der medische behandeling mogen stellen. De autoriteiten van de Antillen en Aruba wordt verzocht de situatie te verbeteren van de naar schatting 75 Indiase dienst meisjes die op de Antillen en Aruba werkzaam zijn. Onder-directeur Adri- aan Moen van het Departement van Ar beid in Willemstad bevestigt dat de in wonende, buitenlandse dienstmeisjes 'op bijzonder schandalige wijze' worden uit gebuit door, vooral op de eilanden geves tigde, handelaren uit India. „Sommigen krijgen hun loon zelfs in Indiase valuta uitbetaald." Moen heeft zich jarenlang persoonlijk ingespannen om het lot van de inwonende dienstmeisjes te verbete ren. Optreden van departementswege is moeilijk, „ten eerste omdat de gevallen niet bekend zijn, ten tweede vanwege het gebrek aan belangstelling" van de zijde van de autoriteiten. Via enkele rechtsza ken die Moen heeft aangespannen, wer den enkele Indiase handelaren verplicht alsnog de achterstallige lonen en toesla gen te betalen. „Dit is echter een druppel op de gloeiende plaat. Over de hele linie moet het lot van deze vrouwen worden verbeterd," zegt Moen. Den Haag (anp) - Onder Iraanse asielzoekers in opvang centra nemen de spanningen toe. Al enkele maanden pro beert deze groep via demonstraties en hongerstakingen Nederland een vluchtelingenstatus af te dwingen. Afgelopen donderdag hing een 31-jarige Iraniër zich in een op vangcentrum in Haarlem op. In het asielcentrum in Crailo over goot de 24-jarige Iraniër Amir Salehi zich een dag eerder met benzine. Hij is opgenomen in het brandwondencentrum in Bever wijk en verkeert in levensgevaar. Volgens een actiegroep, opgericht na de ophanging van de 31-jarige Ali Utsuwar, zullen steeds meer asielzoekers zelfmoord plegen, bang als ze zijn om terug te wor den gestuurd naar het strenge re gime van Teheran. Ali bijvoor beeld kwam op 16 maart 1994 naar Nederland, kreeg zes maan den later een negatieve beschik king van Justitie, en belde vorige week zijn familie met de medede ling dat hij het niet meer zag zit ten. De vluchtelingen voelen zich hier niet veilig meer, verblijven ook veel te lang in onzekerheid in de opvangcentra en velen 'draaien door', aldus woordvoerder Ah med Pouri van de actiegroep Par ticipating Refugees in Europe (PRIE). Vluchtelingenwerk Nederland heeft er vorige maand bij staats secretaris Schmitz (Justitie) op aangedrongen om de wachttijden van de asielzoekers aanzienlijk terug te brengen. Velen verblij ven al meer dan achttien maan- Minister Schmitz foto de stem/johan van gurp VERVOLG VAN VOORPAGINA De stoet trekt verder. Onderweg speelt de harmonie. In de smalle straatjes passeert de koningin ra kelings het publiek. De dames Tercel uit Bennebroek schieten rolletjes foto's vol. Dat de konin gin met een vriendelijk bedankje hun bosje bloemen aanneemt, is toch het hoogtepunt. Het strak geregisseerde program ma loopt licht uit. Bij de demon stratie 'bedijken' neemt prins Willem Alexander de tijd. Wat graafwerk en zijn handtekening op een zandzak. „Volgens mij zit ik in de verkeerde groep!" vindt hij zichzelf opeens terug tussen de pers. Met grote passen beent hij naar een werprad-aardappel- rooier die langs Onder de Linden staat. Zijn broers proeven er ge pofte Zeeuwse klei-aardappels. Pieter van Vollenhoven ziet zijn verjaardagscadeautje, een kistje appels, over het hoofd. Het komt misschien door de kleurige mo zaïeken van Zeeuwse producten, inclusief platvis, en mevrouw Stoutjesdijk die er in Zeeuws kostuum tussenprijkt. De tijd dringt. Marloes en Sandra zien het gezelschap met ferme pas naar de koninklijke bus stap pen. „Hebben we daar twee uur voor gestaan! Zoef! En ze was weg!" Een kwartiertje te laat ar riveert de bus in Bergen op Zoom. Voor de Gevangenpoort stapt de koninklijke familie uit. Een welkoms woordje van burge meester A. van den Berg, door sommigen van buiten de stad voor staatssecretaris Terpstra aangezien. Handjes van de wet- den in de centra, sommigen al bijna twee jaar. De staatssecretaris heeft overi gens eerder al middels haar 'stap penplan' toegezegd de achter stand voor eind dit jaar in te lo pen en heeft hiervoor vorige week steun van de Tweede Kamer ge kregen. Datzelfde heeft de Immi gratie- en naturalisatiedienst (IND) een delegatie van ongeru ste asielzoekers in Crailo onlangs laten weten. Woordvoerder W. van Bastelaar van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft er ver trouwen in dat Justitie de achter stand daadwerkelijk zal inlopen. Momenteel worden eerst de oude zaken snel afgehandeld, voordat men aan de nieuwe begint, heeft hij geconstateerd. Maar dit kost tijd en in de tussentijd moet er iets gebeuren in de centra, dat beseffen COA en het ministerie van Justitie. Daarom heeft het COA daar het speerpunt van beleid van ge maakt. Via zogenoemde dag- structureringprogramma's wordt gepoogd de vluchtelingen uit hun lethargie te halen. Trainingen in zelfwerkzaamheid en zelfred zaamheid (bijvoorbeeld zelf ko ken) moeten de wachttijd zinvol maken. De Iraanse vluchtelingen raakten begin dit jaar in paniek toen de overheid de 38-jarige Jafar Pooyeh Khoic uitwees. Justitie deed dat nadat de Rechtseen- heidkamer in november had be sloten dat twee Iraanse asielzoe kers door Justitie mogen worden uitgewezen. Hoewel de mensenrechtensitua tie in Iran zorgwekkend is, zei dit college dat de situatie ter plekke niet zodanig is dat Iraanse asiel zoekers zonder meer als vluchte ling in de zin van het Vluchtelin genverdrag moeten worden aan gemerkt. Iran wordt door Justitie ook niet meer als gedoogdenland gezien. Een golf van protesten en hongerstakingen volgde in de Iraanse gemeenschap, omdat de gevluchte Iraniërs in Nederland het regime in hun land allerminst als veilig beschouwen. Kroonprins Willem Alexander hanteert de brandweerspuit in Sint Maartensdijk. houders. Weer bosjes bloemen. De koningin heeft er al tientallen gehad. Ze gaan, zegt de RVD, al lemaal in de bus mee naar huis. Langs de hele route staat het pu bliek rijen dik. Dat in de Lieve vrouwestraat ziet het gezelschap in een flits. Pas op de hoek houdt het halt om de kunst(nijverheid) van de verstandelijk gehandicap ten van Lambertijnenhof te be wonderen. Op de binnenplaats van het Mar kiezenhof wordt het middel eeuwse leven natuurgetrouw uit gebeeld. Het Gezelschap lijkt er zich oprecht te vermaken. Pieter van Vollenhoven speelt mee in een fluwelen mantel. Joviaal be klopt hij schouders. Abusievelijk ook die van de verslaggeefster. Almar, die 'roffe joelen' aan de man brengt, schrikt als zowaar een echte Prinses van haar lek kernij proeft. Prins Willem Alexander steelt de show op het St. Catherinaplein waar de bejaarden zich achter de ramen vergapen. Met een voltref fer helpt hij het schuttersgilde van een flinke tros ballonnen af. Het Koninklijk bezoek eindigt op de stampvolle Grote Markt. De presentatie van het verenigings leven in vogelvlucht is leuk. De woorden waarmee burgemeester Van de Berg het Moderne Ko ningschap van Beatrix prijst zijn aardig. En van een knipogende Peperbus, Bergen op Zooms kerktoren in jacquet, staat zelfs de Koningin verbaasd. Maar de climax is toch het spontaan ge zongen afscheid van het volk: „O, wat ben je mooi!" Door Jan Jansen HÉ KNOL, blijf eens van dat koninklijk boeket af... Op de middeleeuwse jaarmarkt in het Markiezenhof aait Beatrix een paardehoofd. Het beest maakt geen onderscheid tus sen mensen, laag- of hooghe den; het zet bijna de tanden in haar bosje bloemen, en pal er boven registreert een camera het haarscherp. Het plaatje van de dag... Niemand in het koninklijk gevolg krijgt het zo voorgeschoteld als wij, de thuisblijvers, die op Ne derland 2 de reportage volgen van Beatrix' bezoek aan Sint Maartensdijk en Bergen op Zoom. Het is als bij wielerwed strijden. In Ronse heb ik gedood verfd wereldkampioen Crique- lion vijftig meter voor de streep zien vallen, een wielermoment om nooit te vergeten, maar hoe die koers is verlopen? Geen idee, daarvoor moet je thuis achter de buis blijven. Jezelf aan de tv kluisteren voor het Oranjefeest betekent dat je de kans op een handje verspeelt, geen blik opvangt, het commen taar van de zijlijn mist, de emotie op afstand ondergaat. Maar mooi zit ik er het hele traject wel dich ter bovenop dan al mijn collega's ter plaatse, en ik hoef niet eens mijn zondagse pak aan. Zouden zij gezien hebben hoe dat jochie uit het Thoolse kinderkoor pal voor de aubade nog even zijn neus moet snuiten, en als dat niet afdoende is het karweitje af maakt met de binnenkant van de pols? Ik maak er ook een punt van Koos de Feijter te volgen op zijn zegetocht door Sint Maartens dijk. En het is geen enkel punt... De voorzitter van Smalstads Eve- nementencomite is bijna net zo vaak in beeld als de vorstin zelf. Smerdiekers moeten vast weinig hebben van 'grootsigheid', maar voor deze keer mag De Feijter als een pauw vooraan in de stoet meelopen.' Oei, denk ik als hij probeert een praatje te maken en zij hem de achterkant van de hoed laat zien. Maar even later is hij wel druk in gesprek met prins Claus en het moment van glorie is helemaal aangebroken als De Feijter bij het afscheid, nababbelend, alle hoogheden de hand mag druk ken. De beloning voor vier tro- penmaanden. Hij heeft het eigenlijk beter voor mekaar dan zijn Bergse equiva lent, mevrouw Thomassen, die op de tweede rij plaatsneemt, met Margriet en Pieter, een paar joli ge prinsen en die hofdame in blauw die alleen naar voren schuift - maar dat is vaak genoeg nodig - om Beatrix van alle ca deautjes te verlossen (zou er trou wens achterin de stoet een karre tje meerijden dat straks al die kruidenmikken achter de rodo dendrons kiepert). Nee, de voorzitter van het Oran jecomité laat zich de kaas pogal van het brood eten door Bergens beeldbepalende burgemeester, Ans van den Berg, die geen se conde wijkt van de zijde van de koningin. En op haar zijn de ca mera's toch vooral gericht. Een prins mag eens een brandspuit vasthouden, of musicerende kin- ders over de bol aaien, het is de majesteit zelf die haar gevolg zo'n beetje tot spek en bonen de gradeert. Vergelijkenderwijs gesproken trouwens: Smerdiek toont ty pisch dorpse taferelen, Bergen geeft het feest stadse allures. An tieke kinderspelen op Tholen, muziek en historisch theater, compleet met een sprekende to ren, herauten, La Keien en een markies in de West-Brabantse foto de steiwdick de boer gemeente. Geloof maar dat dit evenement als vergulde bladzijde wordt toegevoegd aan het toeris tisch actieplan van Bergen op Zoom. Stadsarchivaris/gastcommenta- tor Cees Vanwezenbeeck (die op Tholen het wandelende, popu- lair-wetenschappelijke geschie denisboek Henk Elenbaas als evenknie heeft) telt de monumen ten een vqor een. Een betere om geving dan de Lievevrouwe straat, zelf-uitgeroepen 'mooiste straat van Nederland', het Mar kiezenhof en de Grote Markt is er niet. Kom eens naar Bergen, roept de ze reportage. Zullen we eens een lang weekend Bergen op Zoom doen? Kunnen we mooi een dagje Tholen mee pikken... De gedachte moet heb ben postgevat in veel huiskamers waar mensen keken. Zelfs die 125.000 gulden die Smerdiek uit gaf aan het feest, lijkt geen weg gegooid geld, laat staan de luttele 75 mille op de Bergse begroting. Dit was een spotgoedkope recla mespot, denk ik; maar toegege ven: ik ben zelfs thuis achter de buis enigszins aangeschoten door het over de markt rollende Wil helmus. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - „Bij mij gaat op 1 mei pas de vlag uit, voor de koningin vlag ik echt niet. Dat doe ik toch zeker op mijn eigen verjaardag ook niet." Was Bergen op Zoom gisteren van top tot teen in de ban van Oranje en het bezoek van de vor stin, voor Noortje Kuhlman (38) uit de Markiezenstad was het bijna een dag als alle andere. Niet dat ze een verstokt republikein is, maar om nou te zeggen dat ze veel op heeft met de monarchie, nee. Als oud-CPN'er, thans sympathi sant van Groen Links en afde lingsbestuurder van de plaatse lijke ABVA-KABO heeft ze meer op met de Dag van de Arbeid of 4 en 5 mei. Die dagen hebben in haar ogen een grotere symboli sche waarde dan 30 april. En dan wappert de driekleur welk fier aan de voorgevel van haar huis aan de Wijngaard straat. „Al kun je nog beter een aardi ge koningin hebben dan een slechte pre sident, zoals in Frankrijk," relati veert ze zelf de scherpe kantjes. Noortje Kuhlman heeft een rood hart. Ze noemt zich een partijpolitiek dak loze socialist. Eén van het soort dat destijds bij een stroomstoring in een Nijmeegs stu dentenhuis kaarsjes opstak. „Omdat we wisten dat we an ders voor een paar dagen stroom van de kerncentrale in Dodewaard zouden krijgen. Helaas duurde de storing maar drie dagen." Overigens misgunt de Bergse de Van Noortje Kuhlman hoeft al dat vlagver toon niet. foto anp mensen de feestvreugde van gis teren niet. „Zolang het met de fi nanciële kanten daarvan maar binnen de perken blijft." En dat deed het volgens haar gisteren wel. Zelf heeft ze trouwens toch een graantje meegepikt van de Kor ninginnedag, zoals haar telefoon- beantwoorder al deed vermoe den. 'Monique', zoals het PTT- apparaat in huize Kuhlman is ge doopt, maakte de bellers er over dag op attent dat er niemand thuis was. „Koninginnedag ontvlucht? Nee, we zaten op de Vrijmarkt met on ze ouwe spulletjes. Die hebben' we voor een kwartje per stuk van de hand gedaan, En op het eind alles wat we over hadden voor niks." Zo gaf ze de Oranjedag bij uitstek in haar gevoel toch nog een ideologisch tintje. „Ik hier een vreemde eend in de bijt? De mensen die me kennen, weten hoe ik erover denk. Die doen er niet moeilijk om, zoals ik van mijn kant heel goed kan accepteren dat anderen op 30 april een feest je bouwen." Nog even en we komen voor een moeilijke keuze te staan; onttrekken we water aan de natuur om in onze eigen behoefte te voorzien of is het voortbestaan van een boom belangrijker dan een gewassen auto of een doorgespoeld toilet? Omdat we gewone mensen zijn, laten we ons wijsmaken dat aanhoudende droogte het best bestreden kan worden met rookverboden in bossen. Verboden op waterver bruik komen pas als het echt te laat is. it Bij een beetje hoog water weten we niet hoe rap we dij ken moeten bouwen om de zondvloed te weren, maar als het heel lang heel droog blijft, voelen we geen nat tigheid, laat staan aandrang om er iets aan te doen. it Nu is het nog gewoon het uitblijven van regen dat water in dit land steeds schaarser maakt, maar als straks de ri vieren ook alsmaar dunnere stroompjes worden, zullen we nog wel anders piepen. it Watergebrek in een land dat grenst aan zee zou niet eens zo erg zijn, als er gewerkt zou worden aan manie ren om dat zeewater dusdanig te behandelen dat het op het land bruikbaar is. it In plaats daarvan bedenken we alleen maar plannen om in dat zeewater nog meer land te creëren, waardoor het tekort aan water alleen maar toe zal nemen. it Wie bij een tekort aan water alleen maar ledigheid be tracht, zal lessen in dorst lijden moeten nemen. MERIJN Den Haag - Veilig Verkeer Nederland (WN) is ontevreden over de manier waarop de politie het gedrag van bromfietsers contro leert. Het aantal verkeersslachtoffers in deze categorie is 'explo sief' toegenomen. D.at komt mede doordat steeds meer bromfiet sers zonder helm rijden of hun voertuig opvoeren. De politie on derneemt hier te weinig tegen, hoewel controle van bromfietsers één van de vier prioriteiten is van de 'Leidraad verkeershandha ving' van het Openbaar Ministerie. Dat zegt woordvoerder B. Woudenberg van WN. Hij vreest dat de invoering van het theoretisch bromfietscertificaat een 'farce' wordt als de politie de controle er straks bij laat zitten. Hij wijst erop dat het aantal verkeersdoden onder de bromfietsers in twee jaar met 20,4 procent is gestegen, van 98 tot 118. Het aan tal gewonden steeg vorig jaar met 13 procent tot bijna 11.000. Bromfietsers zijn daarmee de meest kwetsbare verkeerscategorie geworden. Woudenberg noemt de groei van het aantal slachtof fers 'uitermate zorgelijk'. Den Haag - Het Nederlandse vrachtschip Menna is gisterochtend ten noorden van Stockholm in de Botnische Golf betrokken ge weest bij een ongeval waardoor vermoedelijk twee Zweedse zee lieden om het leven kwamen. Volgens de Zweedse kustwacht had de bemanning van de Menna geen schuld aan het ongeval. De vrachtvaarder wilde, op weg van een Zweedse haven naar Fin land van loods wisselen. Het loodsbootje met de nieuwe loods 'maakte echter een plotselinge draai en kwam onverwacht voor de steven van de Menna terecht. Het bootje werd overvaren en de be manning, een loods en een stuurman, raakte te water. Het lichaam van de loods is teruggevonden, de stuurman is ondanks lang zoe ken nog niet terecht. Waalwijk - De politie in Kaatsheuvel heeft gisteren een 43-jarige man uit die plaats aangehouden, die ervan wordt verdacht on tucht te hebben gepleegd met zijn dochter en twee nichtjes. Exac te gegevens over deze zaak wil de Waalwijkse politie niet kwijt. De meisjes zijn nu ongeveer 15 jaar oud. Niet bekend is waarom ze nu pas aangifte hebben gedaan. De strafbare feiten werden gepleegd in Waalwijk. Nadien is de verdachte naar Kaatsheuvel verhuisd. „De man blijft vastzitten en wordt waarschijnlijk binnenkort voorgeleid aan de officier van justitie," aldus een woordvoerder van de politie in Waalwijk. De meisjes staan nu onder behandeling van het Riagg en maatschap pelijk werk. (ADVERTENTIE) Dole bananen, kilo Ijsbergsla, per krop Cfl Kipfilet, 500 gram 7.75 kilo Slavinken, 100 gram ,159" 1.29 kilo Taksi, Jungle Green, Magic Red Tropical of Exotic pak 1 liter Nü Pickwick vruchtenthee, div. smaken, doosje 10 zakjes 4 gram ,159" 01 Speculaas, bakkers, volkoren of amandel, pak 400 gram Nü CU Superieur voor hond of kat, div. soorten, kuipje 150 gram J59" 1.39 of 100 gram 339" 01 Zonnebloemolie, fles 1 liter CU Beschuit, naturel of volkoren, duopak Nü i55ol2.50 Coca Cola regular of light, Sprite of Fanta, (5+1 gratis) <5 Ar 6 blikjes 33 cl, Nü O.yD Aanbiedingen gelden tot met 4 mei a.s.

de Stem | 1996 | | pagina 3