DE STEM Bedplassen voor kinderen én hun ouders uiterst vervelend probleem GEURIGE MOEDERDAG GESCHENKEN OPTIEK HET ZIEKENHUIS ihter in de zaak in/en uitgang 's-Gravenhofpleln Lijf&leven WOENSDAG 1 MEI 1996 DEEL I Bierkaaistraat 14 4561 bc Hulst tel. 0114-311813 WO .1ST Nachtelijke nattigheid Dnor Will Gerritsen De jongen van 10 jaar vertelde de psychologe vol vuur over zijn Le go-speelgoed. Over zijn talloze bouwdozen waarvan hij de meest spectaculaire bouwwerken kon maken, een plek in Legoland waardig. Opeens viel de spraak waterval stil. Na een pauze kwam het hoge woord eruit: „Als jij me kunt helpen, mag jij mijn Lego hebben." Bedplassen is voor kinderen, als deze enthousiaste Lego-bouwer, én hun ouders een uiterst verve lend probleem. Vaders of moe ders moeten diep in de nacht op staan om het natte bed van Jantje te verschonen. De wasmachine maakt tot slijtens toe overuren: er zijn sociale diensten die om die reden bijdragen in de aanschaf van een nieuwe machine. Oudere kinderen die aan enuresis noctur ia lijden, zoals de medische stand deze kwaal heeft gedoopt, gaan er enorm onder gebukt. Dit blijkt bijvoorbeeld uit een re cent onderzoek van N. van Tijen, de hierboven vermelde psycholo gedie bij het Wilhelmina kinder ziekenhuis in Utrecht werkt. Bedplassende kinderen tussen 8 en 16 jaar zitten meer met hun nachtelijke probleem dan met ve le andere nare kwesties, zoals pesterijen, zittenblijven op school, buiten de groep staan, verhuizen of een operatie onder gaan. In hun beleving is alleen een echtscheiding of een ruzie tussen hun ouders nog erger dan het piasprobleem. De last is voor het kind nog het zwaarst wan neer het een kampweekend voor de boeg heeft met de school of club. Het komt bij zes procent van de 9-jarige jongens voor en bij 3,5 procent van de meisjes van. die leeftijd, zo bleek uit eeii onder zoek in 1992. Bij allochtone kin deren zijn de nachten twee tot vier keer vaker nat dan bij hun Nederlandse leeftijdgenootjes. Elf procent van de Marokkaanse kinderen van 11 en 12 jaar plast oog altijd regelmatig 's nachts in bed. En de kwaal gaat niet altijd over: in Nederland zijn 50.000 volwassenen tussen 18 en 64 jaar chronisch bedplasser, waarvan 15.000 mensen het elke nacht in hun broek doen. Recent onderzoek in Zeeland leert dat peuters tegenwoordig later zindelijk zijn dan dertig jaar geleden. Van de jongens rond kun derde verjaardag was 28 pro cent 's nachts droog, destijds was kat 40 procent. -,En terwijl drie decennia geleden 79 procent van de Zeeuwse jongetjes van 3 op het Potje kon poepen, is dat percen tage nu naar 51 procent gezakt. Naar de oorzaken kan arts M. Bouvy die dit onderzoek deed al leen maar gissen: „Strekt de Ne- derlandse overlegcultuur zich nu ook al uit tot kinderen van 2 jaar?," vraagt zij zich af. „Het kind bepaalt blijkbaar wanneer ket zindelijk wil worden." Ook meent ze dat met de komst van de "egwerpluier de prikkel voor de ouders is verdwenen om vaart te zetten achter de zindelijkheid- «raining. Zij adviseert niettemin daarmee te beginnen zodra de dreumes achttien maanden is ge worden. Nieuwigheden als droog-bedtrainingen en Pampers Trainers ten spijt, is bedplassen bij veel kinderen nog altijd een probleem. Een verhaal over het kinderleed, nieuwe behandelmethodes, het bedplas-gen en de 'opmerkelijke bijwerking van een anti-bedplaspil bij volwassenen, het gaaporgasme. illustraties folder 'heb jij dat ook? NOU en' Een andere oorzaak ligt volgens Bouvy mogelijk in de hedendaag se superabsorberende wegwerp- luiers. Volgens de bekende recla- me-blabla zorgen die weliswaar voor droge én blije baby's, maar volgens Bouvy ook voor onzinde lijke koters: „Voor het eerst in de geschiedenis krijgt de peuter de boodschap: 'Ik plas en ik blijf droog'." De wetenschap geeft verschillen de fundamentele oorzaken aan voor het bedwateren. Zo is er een aantal kinderen (en volwassenen) dat een tekort aan het hormoon Gespannen kijken neuroradioloog dr. W.J. van Rooij (rechts) en zijn assistent in opleiding A. Madan naar de monitoren van de röntgenapparatuur in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg. Samen zijn ze bij een patiënt bezig een uitstulping van een bloed vat in de schedelbasis op te vullen. Via de lies wordt een spiraal tje in een slagader gebracht. Dat wordt door het lichaam naar het hoofd gestuurd. Daar moet het spiraaltje een hersenbloeding bij de patiënt voorkomen. SINT ELISABETH IN TILBURG Foto Piet den Blanken Het Sint Elisabeth ziekenhuis is als enige gespecialiseerd in dit soort ingrepen. Het specialisme heeft er een lange historie. De Til- burgse neurochirurgen zijn al tientallen jaren pioniers. „We zijn een voorloper in Nederland," zegt Van Rooij. Het ziekenhuis heeft de grootste neurochirurgische afdeling van ons land, groter dan die van de academische ziekenhuizen. Het aantal van 1650 opera ties per jaar, zoals schedellichtingen, onderstreept dit. Op uitleenbasis verricht het Tilburgse team ook nog eenzelfde aantal kleine ingrepen, zoals hernia-operaties, in andere zieken huizen in Brabant, Zeeland en Limburg. Vanwege de aanwezige kennis is het hospitaal aangewezen als traumacentrum voor Bra bant. Daarom belanden de meeste verkeersslachtoffers met ern stig hersenletsel uit het zuiden op een operatietafel in het Sint Elisabeth. ADH heeft. Dit stofje vermindert de nachtelijke productie van uri ne. Wie te weinig ADH heeft, produceert in zijn slaap dus meer plas, met alle gevolgen vandien. Gelukkig is er de ADH-vervanger Minrin die dit euvel bij een grote groep gedeeltelijk of helemaal verhelpt. Het anti-depressiviteitsmiddel Tofranil wordt ook voorgeschre ven maar heeft bijwerkingen. Het kan al in een kleine dosis zeer gif tig zijn bij kinderen die uit het potje snoepen. Het kan forse psy chische stoornissen en slaappro blemen tot gevolg hebben. Vol gens de Maastrichtse hoogleraar urologie Janknegt hebben Ameri kaanse psychiatrische vakbladen nog een andere bijwerking gerap porteerd: een orgasme dat tijdens een geeuwbui optreedt. Het won derlijke gaaporgasme is bij drie vrouwen en twee mannen gecon stateerd. Manager Van Hattum van producent Ciba-Geigy be strijdt dat van Tofranil een der gelijk effect is gerapporteerd. Volgens hem gaat het om het middel Anafranileen farmaceu tisch 'broertje' van Tofranil. Onderzoekers hebben vastgesteld dat. bedwateren vaak in een en dezelfde familie voorkomt. In ge zinnen waarvan beide ouders bedplassers waren, kampt 77 procent van de kinderen met het zelfde euvel. Bleven beide ouders in hun jeugd droog, dan leed slechts vijftien procent van hun kinderen aan enuresis nocturna. Genetici zijn er van overtuigd dat er een bedplas-gen in het spel is en hebben hem al bijna gelokali seerd. Wordt de genetische boos doener uiteindelijk geïdentifi ceerd, dan kunnen onderzoekers mogelijk een eenvoudige therapie vinden. Adviezen aan ouders van bed plassende kinderen variëren van afwachten (elk jaar gaat bij een op de zeven kinderen het pro bleem vanzelf over) tot blaas- training, waarbij het kind zijn plas leert op te houden. Verder wordt aangeraden om kinderen te prijzen, wanneer ze 's nachts droog zijn gebleven en niet te straffen als het mis gaat. De zogeheten kalendermethode is een uitwerking van deze positie ve begeleiding. Het systeem be rust op het geven van een kleine beloning die het kind krijgt wan neer het een aantal nachten droog blijft: een en ander wordt Bedwateren is lang niet altijd een tijdelijk leeftijd-probleem waar kinderen van 6, 7 jaar vanzelf wel uit groeien. foto jacques peeters - op een leuke kalender aangete- te verhelpen, eventueel in combi- voor hulpverleners geven aan dat intensievedroog-bedtraining, kend. Het kind uit bed halen om natie met Minrin: het apparaatje de training geschikt is voor kin- oorspronkelijk gericht óp zwak- een plas te laten doen, werkt bij gaat af zodra het kind in zijn deren vanaf 8 jaar, maar er zijn zinnige kinderen. De methode een aantal kinderen als hulpmid- broek doet. Jantje krijgt de reflex ook gunstige resultaten geboekt komt er op neer dat het kind de del gunstig, maar is geen metho- aangeleerd bij aandrang zijn plas bij kinderen van 6. vereiste oefeningen met de pias- de om droog te worden. op te houden en wakker te wor- In de loop der jaren hebben des- 'wekker eindeloos herhaalt en in De piaswekker is al jaren de ge- den om vervolgens zelfstandig kundigen varianten ontwikkeld de aansluitende nacht elk uur ijkte methode om het bedplassen naar de wc te gaan. De richtlijnen op de methodes. Zo is er de zeer wordt gewekt om het geleerde in praktijk te brengen. De therapie wordt daarna afgebouwd. Zie kenhuisopname is vaak nodig, maar de wachtlijsten zijn lang. Dat is niet het geval bij de nieuw ste variant: de droog-bedtraining in groepsverband, waarbij ouders in groepjes leren hoe ze deze trai ning bij hun kind moeten toepas sen. De succespercentages zijn indrukwekkend: tachtig procent van de kinderen was binnen twee maanden droog. Bovendien ver minderden de gedragsproblemen bij deze kinderen aanzienlijk, hetgeen de stelling bevestigt dat gedragsmoeilijkheden vaker het gevolg dan de oorzaak zijn van het bedplassen. Informatie over bedplassen: Stich ting Bedplassen/Incontinentie, Muntelbolwerk 1, 5213 SZ Den Bosch, tel. 073-6122822.

de Stem | 1996 | | pagina 19