ISENS Banen via vrouwenorganisaties Oranjegevoel boven dampend water 995.- [ELBERGEN PvdA Terneuzen: 'Alert blijven op verplaatsen drugsproblemen' Briljanten paar voelt zich 'uitverkoren' Belgische baggeraar wil naar Nederland 'Deel winst Delta moet terug naar gebruikers' Rijkswaterstaat in een Chinese HAIR WAVE STUDIO Horeca en IPC Schoondijke zoeken oproepkrachten en cursisten in Zeeuws-Ylaanderen ;S van de fabriek^ In bankstellen ilkussens ÏHANDEL |ud Waas) urrerende prijzen prijblijvende offerte 1977, b.g.g. 427614 1162-453402 OOSTERHOUT LLITEIT EN PRIJS [TBIERp.kr. 27.05 24x0.33 21.95 10x1.50 21.45 MEL blikp.tr. 32.75 HURT blikp.tr. 32.75 "N17.45 IRETTO22.55 Amaretto ch Whisky....17.45 rbon Whiskey27.90 NAPOLEON16.95 N-40.55 40.55 8 Hennessy tulpglazen a 4L BREDA GESPECIALISEERD IN ^HAARVERLENGING. krant. Steunpunt voor ouderen in Philippine Bezoek Koningin zonder wanklank Vanwege gunstiger belastingregime Meerderheid van Provinciale Staten: Oostburg viert eerste Europese Wereldwinkeldag RHOUT DONGEN ;eweg 7 Europaplein 49 B7780 0162-314807 ltof .vanaf 395.- itkussens Ieder .vanaf jjridig leveren en plaatsen van: gelaagd glas (inbraakpreventie) herstel breukschade hen (zolang voorradig) pig t/m 31 mei 076-5222920. Geopend: maandag -12.30 en van 13.30-17.30 uur. Verscheidene technieken afhankelijk van Zeeland WOENSDAG 1 MEI 1996 rsn onze verslaggever [fcrneuzen Het is zaak om 'teeds alert te blijven op het ievaar van verplaatsing van ie drugsproblematiek van de linnenstad naar de buiten- rijken in Terneuzen. )e aandacht voor de veiligheid van de binnenstad heeft namelijk tot gevolg dat ongewenste activi teiten die samenhangen met de drugshandel met name in de Bo men- en de Bloemenbuurt toene men. Dat constateert de fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Terneuzen in haar evaluatie van het verkiezingsprogramma over de afgelopen twee jaar. Door nauwe samenwerking tus sen gemeentebestuur, politie en justitie en een steeds betere sa menspraak met het Bewoners platform Binnenstad is veel ge daan om verbetering te brengen in de situatie. De PvdA wijst on der meer op het laatste resultaat van alle inspanningen die gedaan zijn om het tij te keren, de instel ling van een telefonisch meld punt drugsoverlast. Maar de strenge aanpak, met als doel de binnenstad zoveel moge lijk te vrijwaren van drugsover last, heeft als bij-effect dat het probleem verschuift naar andere stadsdelen. De PvdA heeft daar in het verleden al vaker op gewe zen, maar laat niet na dat in het evaluatieverslag opnieuw te doen. De fractie vindt namelijk dat blijvende aandacht voor het gevaar van verplaatsing van de drugs-problematiek erg belang rijk is. De raadsfractie komt in het ver slag verder tot de gevolgtrekking, dat er dan weliswaar successen geboekt zijn in de strijd tegen de drugsoverlast, maar andere (of ermee verwante) vormen van on veiligheid, zoals (winkel)diefstal, inbraak en vandalisme, helaas nog niet merkbaar afnemen. Van onze verslaggever Siervliet - Horeca Nederland, afdeling Zeeuws-Vlaanderen en het opleidingscentrum IPC Plant in Schoondijke zijn via de georganiseerde vrouwen clubs op zoek naar oproep- crachten en cursisten. Hierbij een centrale rol toebedeeld aan Uitzendbureau Start. Bedoeling is via clubs als KVO en Plattelandsvrouwen mogelijkhe den aan te bieden om in de hore- aan de slag te gaan of via een cursus bij IPC Plant zich een weg te banen naar een baan. Ook voor het werken in de horeca wordt een cursus aangeboden, die It betaald door de werkge ver. Horeca-voorzitter J. van Ham zei gisteren dat onderzoek heeft aangetoond dat veel hore cabedrijven op piekmomenten en dat hoeft niet altijd in de va kantie te zijn - behoefte hebben aan parttime krachten. (Wij kwamen op het idee om via de vrouwenclubs-te werven om dat wij de mentaliteit van de Zeeuws-Vlaamse vrouwen ken nen, die is goed, en omdat ze streekgebonden zijn en dus min der mobiel. Het verloop zal mini maal zijn." Hij was op het idee gebracht door een vroeger initia tief om een arbeidspool voor agrariërs in het leven te roepen. Toen Van Harn hoorde dat IPC Plant bezig was met het opzetten van cursussen om op die manier te werken aan verbreding van werkgelegenheid voor platte landsvrouwen werd besloten de handen ineen te slaan. De IPC- cursussen, die 40 dagen duren en rond 250 gulden per cursus kos ten, zijn vooral gericht op het te lewerken, zoals tekstverwerking en het bijhouden van boekhou- en en administraties via de computer. Horeca Nederland heeft voor deze. oproepkrachten een speciale cursus in het leven geroepen: 'Vakbekwaam en zelf verzekerd serveren als vakantie kracht'. De cursus, die één dag duurt, kost 150 gulden en komt voor rekening van de horeca-on- dememer die zijn eigen arbeids pool wil oprichten. Daarbij fun geert Uitzendbureau Start, op landelijk niveau partner van Ho reca Nederland, als aanspreek punt. Gegadigden voor zowel Ho reca als IPC kunnen zich bij J. Risseeuw van Start in Oostburg aanmelden. Een eerste aanzet werd onlangs gegeven door het bijeenroepen van de voorzitters van alle vrouwenclubs om hen voor te lichten over de plannen. „Het bleek dat bij die clubs zo'n 1100 vrouwen zijn aangesloten, een aantal dat ons aangenaam verraste," zegt Van Harn. Een van die voorzitters was mevrouw A. Maes-de Milliano van de KVO Oostburg. Zij heeft een heel posi tieve indruk van de bijeenkomst. En ik heb gemerkt dat er bij on ze leden best interesse is, vooral hij de jongere en middelbare le den." Naar verluidt hebben zich al enkele tientallen vrouwen bij het uitzendbureau aangemeld. Van Harn schat dat wekelijks zo'n dertig tot veertig vrouwen tijdelijk aan het werk kunnen. „Oenk daarbij aan recepties en feesten of het vervangen van een zieke werknemer." Voor de op roepkrachten geldt de horeca- eao, volgens Van Harn een van de hetere in Nederland. Van onze verslaggever van Gent - Wanneer alles 'olgens planning verloopt, opent het wijksteunpunt voor ouderen jjan het Ankerhof in Philippine "innen anderhalve maand de deuren. Dat verwacht de mede- Werkers van bejaardencentrum 't Verlaet in Westdorpe en de Stich- wg Welzijn voor Ouderen- Het wijksteunpunt is bedoeld om eenzame senioren met elkaar in eontact te brengen en dat het een loketfunctie krijgt. Van onze verslaggever St. Maartensdijk/Bergen op Zoom - Prachtig gezicht. In de vroege ochtendkou van Koninginnedag bindt tuinder T. de Zwart oranje ballonnen aan een houten bordje: As perges te koop nr 7. Hij lacht de verbazingweg. „Misschien koopt de koningin straks wel asperges bij mij. Jaze ker, ze rijdt langs hier van Tho- len naar Bergen op Zoom. Ga ik even kijken, is toch prachtig. Zó vaak komt ze hier niet voorbij." Oranjegevoel boven dampend water. Nog niet gewend aan het zonnetje, dat net aan zijn wan deling is begonnen. Op dat moment parkeert Corrie Zoutendijk de auto bij de haven van St. Maartensdijk, hoofdstad van het negen kerkdorpen tel lend Tholen. Ze is van Nieuw koop. „We zitten met een man of zes in een huisje in Hoogerheide. Jawel, speciaal voor deze gele genheid. Doen we al jaren. Zo gauw we weten waar Koningin nedag gevierd wordt, kijken we waar we naar toe kunnen." Eten en drinken Klokslag zeven uur wordt de volle tas met eten en drinken op een nog lege Markt van Smer- diek gezet. Na enig observeren en overleg links van het bordes, Sint Maartensdijk - Het be zoek van Hare Majesteit de Koningin aan Sint Maar tensdijk is gisteren zonder wanordelijkheden verlopen. „Er heeft zich geen enkele wanklank voorgedaan en ook het verkeersaanbod naar de smalstad leverde weinig problemen op," zo meldde de politie in het district Ooster- scheldebekken gistermiddag na afloop van het koninklijk bezoek. De Zeeuwse politie had voor de gelegenheid ongeveer 65 politiemensen ingezet voor begeleiding, afzetting van wegen en verkeersregeling. Zij kreeg daarbij ondersteu ning van nog eens 15 mensen van de Koninklijke Mare chaussee en het Korps Lan delijke Politie Diensten. Naar schatting tienduizend mensen brachten gistermor gen een bezoek aan Sint Maartensdijk. waar straks koningin en gevolg het best te zien zijn. Klapstoeltje uit, hier gaan we niet meer weg. Mevrouw Cladder uit Amstel veen gaat ook niet meer weg. Corrie: „Ze is de moeder van een vriendin van me, ook altijd van de partij. Het is een hobby van ons, we zijn geabonneerd op Vorsten, lezen alles, knippen het uit en plakken het in." Zoon Harry, van mevrouw Clad der, heeft nog geen rust in de voeten gevonden. Hij meende goed te staan, totdat gemeente- vóorlichter F. Bakx hem uitleg de dat uitgerekend het vak vóór hem voor de fotograferende pers is gereserveerd. Weg mooi uit zicht. Gelukkig vindt hij snel weer een plekje aan de overkant. „Mmja, dat zonnetje pal tegenover me is niet zo best. Maar als de konin gin hier is, heb ik er wellicht minder last van. Het is nog geen acht uur, tijd genoeg. Moet tegen die tijd te doen zijn." Ruim anderhalf uur voor dé ont vangst stroomt het Thoolse stad je, ook wel smalstad genoemd, tjokvol. „Ze komt daar uut die slurffe," klinkt het. „Dus moeten we hier staan. Of toch..." Als het mo ment daar is, staan twijfelaars en laatkomers achteraan. Prinselijke aandacht voor wollige inwoners van Sint Maartens dijk. foto de stem/dick de boer De verbinding tussen Tholen en Bergen op Zoom is eveneens oranje gekleurd. Zelfs de vlagge tjes en de vogelverschrikker op de gortdroge akkers, net buiten Scherpenisse. En, niet te verge ten natuurlijk, de Thoolse brug. „Dat gevoel meneer, die sfeer, daar doe ik het al jaren voor," straalt mevrpuw C. Koppijn uit Alkmaar. „Ik ben 74 jaar, nee bijna, schrijf maar 73. Vanmor gen met de trein naar hier ge reisd. Jammer genoeg kon ik niet op tijd in St. Maartensdijk zijn. De eerste trein gaat pas om 07.00 Gelukkig mens Ze blijft de hele dag in Bergen op Zoom. „Leuk om Beatrix weer eens te zien, maar voor mij is het die hele dag. Een mooi feest dat Nederlanders bij elkaar brengt. Als ik vanavond weer in de trein zit, voel ik me een ge lukkig mens." Met het fototoestel in de aanslag verdwijnt ze in de aanzwellende massa die de koninklijke route door het Bergs centrum tot leven brengt. Mensen klimmen op vensterban ken, in lantaarnpalen en staan op huishoudtrapjes en stoelen om toch maar een royale glimp op te vangen. Van onze correspondent Zaamslag - Het echtpaar De Braal-Bolleman vierde gisteren op Koninginnedag zijn eigen feestje. Het was namelijk vijfen zestig jaar geleden dat zij in het huwelijksbootje stapten. Het briljanten echtpaar De Braai deelt mee in de koninklijke traktatie. foto camiie schelstraete Een blij gevoel hadden Dirk de Braai en Helena Bolleman gis termorgen toen ze ontwaakten. Overal hing de vlag uit in Zaam slag, als gold het hun briljanten huwelijksfeest. Dirk de Braai is nog goed bij de tijd Wij zijn bevoorrecht. We hebben een veelbewogen leven achter de rug. Ziekte is ons niet bespaard gebleven, maar nu voelen we ons met onze zesen tachtig jaar bijzonder goed. We doen nog allerlei karweitjes in het bejaardenhuis De Molenhof. Het zware werk doen de zusters. We kunnen nog goed eten en drinken. Wat wil je nog meer?" Dirk de Braai leerde zijn vrouw kennen bij zijn broer, die met een oudere Zus van zijn vrouw getrouwd was. „Ze liep toen nog in Axelse klederdracht. Met hoogtijdagen zagen we elkaar. Met kerst liepen we 's avonds te wandelen in de sneeuw." Het paar kocht een huisje op de Koedijk in Terneuzen. De Braai werkte in de landbouw. Paarden en beesten hadden zijn voorkeur boven de mechanisatie van de landbouw. Zijn vrouw had de zorg over de kinderen. Uit het huwelijk werden acht kinderen, vier klein- en meer dan veertig achterkleinkinderen geboren. Speciaal voor deze dag was een van de dochters van het echt paar uit Canada overgekomen. Burgemeester drs. R. Barbé en zijn echtgenote maakten ook tijd vrij om het echtpaar te felicite ren. 's Middags was er een re ceptie in De Molenhof. Van onze verslaggever Antwerpen - De grootste Belgische baggeraar. Dredging In ternational, overweegt een deel van zijn activiteiten over te brengen naar Nederland. Aanleiding is het gunstiger belas tingregime dat geldt voor salarisbetalingen. In België worden de werkne mers van Dredging beschouwd als bouwvakkers. In Nederland worden bagger aars echter gezien als zeelie den, waarvoor een aanmerke lijk milder loonbelastingtarief geldt. Het verschil is rond 38 procent. De reden voor Dredging Inter national om voor deze oplos sing te kiezen, is dat op die ma nier beter geconcurreerd kan worden' met de Nederlandse baggeraars. De Belgische en Nederlandse baggeraars be heersen gezamenlijk zo'n 80 procent van de wereldmarkt. Dredging International heeft zo'n 250 personeelsleden ge vraagd vrijwilig naar Neder land te verhuizen. Daarbij wordt vooral naar Zeeuws- Vlaanderen gekeken. De mees te werknemers wonen immers in het aan de Belgisch-Zeeuws- Vlaamse grens gelegen Kield- recht. Hen wordt een flinke verhuispremie in het vooruit zicht gesteld. Van onze verslaggever Middelburg - De helft van de bijna vijftig miljoen gulden winst, die nutsbedrijf Delta vorig jaar boekte, moet terug naar de gebruikers. Dat vindt een meerderheid in Provinciale Staten, zoals bleek tijdens een vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. Alleen de WD bleek hiervoor niet te vinden. In welke vorm de winst moet worden terugge sluisd, is nog te bezien. De PvdA- fractie voelde het meest voor een eenmalige teruggaaf aan gasge- bruikers, dit gezien de strenge winter die achter de rug is. Delta kent in Zeeland ruim 160.000 particuliere gasaansluitingen. Het CDA viel de sociaal-demo craten bij. D66-woordvoerder A. Dijkwel wilde de eventuele te ruggaaf wat nuanceren. Hij voel de er meer voor uitsluitend de minima van de winsten te laten profiteren. De VVD zag liever de winst in de reserve van Delta op genomen, gezien de uitgaven waarvoor het bedrijf in de toe komst mogelijk komt te staan. Delta-directeur P.'Stoter beaam de dat zijn bedrijf inderdaad voor hoge kosten komt te staan. Hij wees onder meer op geld dat no dig is om de terreinen van de voormalige gasfabrieken - ge meentelijke bedrijven die in het verleden zijn opgegaan in het nutsbedrijf- van vervuiling te zuiveren. Hiervoor is op korte termijn al vijftien miljoen gulden nodig. Binnenkort gaan Provin ciale Staten de Delta-winst be spreken. De provincie is Delta's grootste aandeelhouder. Aanvan kelijk was voorgesteld aan ,de vergadering van aandeelhouders om van de winst 821.000 gulden als dividend uit te keren, de rest moet worden toegevoegd aan de algemene reserve. Van dit divi dend zou de provincie 432.000 gulden krijgen. Tevens was het de bedoeling hiervan vijftien mil joen gulden te 'oormerken' ten behoeve van de sanering van ver vuilde terreinen. Van onze verslaggever Terneuzen - De bouw van het nieuwe, futuristisch, ogende kan toor voor Rijkswaterstaat Zeeuws-Vlaanderen en de Scheep vaartdienst Westerschelde in Terneuzen moet volgend jaar be ginnen. Het nieuwe gebouw kan dan in 1998 in gebruik worden genomen. Dat meldt Zeeland Visie, de per- soneelskrant van Rijkswaterstaat Zeeland. Het hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen, W. Vinke, houdt voorzichtig nog een slag om de arm. „Het is nog niet voor de volle honderd procent zeker. Maar het zou me verbazen als het niet doorging," licht hij toe. Wisselwerkplekken voor mensen die niet zo vaak op kantoor zijn en toiletten die gespoeld kunnen worden met kanaalwater zijn en- kele in het oog springende zaken in het ontwerp voor het nieuwe waterstaatskantoor. De architect ontwierp een ge bouw dat op de middenlandtong van het Terneuzense sluizencom- plex moet komen te staan, hoewel Vinke zegt dat de locatie van het nieuwe kantoor nog niet defini tief bekend is. Op het eerste ge zicht doet het kantoor denken aan een Chinese tempel. Het is een vooruitstrevend ontwerp. Al le materialen zijn ecologisch ver antwoord, dat wil zeggen dat ze duurzaam zijn en het milieu zo min mogelijk aantasten. Dat is niet het enige opmerkelijke aan het kantoor voor de dienst kring Zeeuws-Vlaanderen, de af deling Terneuzen van de scheep vaartdienst Westerschelde en de werktuigkundige dienst. Dat zijn ook dé aankleding met binnen- en buitenvijvers, zonnecollecto ren en -panelen, muren met phi- lodendrons en sedums op vleu- gelvormige daken. Allerlei nieuwe snufjes zijn in de bouw verwerkt, zoals bijvoor beeld zogenaamde 'flowforms' in de vijvers om door niveauver schillen het water te reinigen en diafragma-wanden die de warm te vasthouden. Dat laatste moet de bouw finan cieel verantwoord maken, want het is een duur project. Het ge bouw kost naar schatting tussen de twee en tweeëneenhalf miljoen sulden. De achterliseende Be dachte is echter dat het gebouw zich door energiebesparingen te rug kan verdienen. Voordat het licht voor de bouw op groen kan, moet een risico analyse van het sluizencomplex duidelijk maken dat het nieuwe kantoor op een verantwoorde wijze neer te zetten is. Vinke zegt dat die analyse al gereed is en over enkele weken wordt bespro ken. Oostburg - De Wereldwinkel in Oostburg doet zaterdag 11 mei mee aan de eerste Europese We reldwinkeldag. Het thema van die eerste interna- tiole dag is 'eerlijk en heerlijk Afrika op het menu'. Inzet van de ip totaal 2500 We reldwinkels in Europa is om een meer rechtvaardige handel met Afrika te bewerkstelligen. Concreet gaat het daarbij om ga ranties van stabiele en evenwich tige prijzen voor Afrikaanse pro ducenten en het afschaffen van protectionistische maatregelen die het voor Afrika moeilijk ma ken om in Europa een afzetge bied te vinden. De Wereldwinkel in Oostburg draagt die dag haar steentje bij met een aantal activiteiten. Voor het pand van de winkel aan het Raadhuisplein schenkt de orga nisatie gratis koffie en thee en zijn er Afrikaanse hapjes. De winkel staat ook met een kraam op de zaterdagmarkt. Op beide plaatsen zijn Afrikaanse produc ten te koop. Wethouder mevrouw L. Cuele- naere ondertekent om 10.30 uur een fax waarin het Europarle ment wordt opgeroepen werk te maken van de doelstellingen van de Wereldwinkel.

de Stem | 1996 | | pagina 11