Coalitie verdeeld over mbo In Den Haag stelt 'extra geld' niet zo veel voor Macht verde< ïsjetsr Er CDA hekelt reactie kabinet IRT-rapport Zonder kloppen bij Kok naar binnen Zalm: 'Nederland haalt criteria EMU' Australië wapens ai Zorg over de stem Hoogte studiefinanciering Omroepen op Nederland 1 willen 'gezicht' behouden de stem Geld voor cultuur binnenland KORT de stem BINNENLAND Professor Joop van den Berg, nieuwe vaandeldrager van de gemeenten COMMENTAAR Duizenden bijen doodgeslagen Farmaciebedrijven dagen EU voor rechter Actie voor persvrijheid in ex-Joegoslavië Rookverboden in Midden-Brabant Dood nieuwe lc 11111 DINSDAG 30 APRIL 1996 A4 Den Haag (anp) - De regeringsfracties in de Tweede Ka mer reageren verdeeld op het voornemen van minister Ritzen (Onderwijs) om te bezuinigen op de studiefinan ciering in het mbo. WD en PvdA willen de eisen aan studenten aanscherpen, zoals bij de prestatiebeurs in het hoger on derwijs. D66 acht dat echter overbodig gezien de aanwezig heidsplicht in het mbo. Het CDA vindt dat de hoogte van de beurs onaangetast moet blijven. Wel meent deze fractie dat de duur van de studiefinanciering kan worden ingekort. Mbo-studenten krijgen tot hun 18e een tegemoetkoming in de studiekosten. Daarna krijgen zij studiefinanciering. Studenten op kamers krijgen per maand 391 gulden, thuiswonenden 91 gul den. De studenten kunnen tot hun 27e een studiebeurs krijgen, onafhankelijk van hun prestaties. Thuis In het mbo krijgen 196.000 stu denten een beurs. Veruit de meer derheid woont thuis. Studenten op universiteiten en hogescholen krijgen vanaf het studiejaar 1996-1997 nog maar vier jaar een beurs. Als zij na zes jaar niet zijn afgestudeerd, moeten zij deze beurs terugbetalen. De onbeperkte duur van de stu diefinanciering in het mbo is niet nodig, vinden WD, PvdA en CDA. De WD wil het verst gaan. Volgens M. de Vries moet de stu diefinanciering net zo lang duren als de lengte van de opleiding. Dat is drie of vier jaar. Net als in het hoger onderwijs kan dan een prestatiebeurs worden ingevoerd, vindt De Vries. Zij noemt ook de mogelijkheid dat mbo'ers hele maal geen studiebeurs krijgen, maar alleen nog een tegemoetko ming in de studiekosten, ook als zij ouder dan zeventien jaar zijn. Eisen OOok de PvdA voelt voor aan scherping van de eisen aan de studenten. „Het is heel verstan dig om een relatie te leggen tus sen prestatie en studiefinancie ring," aldus M. van Zuijlen. Zij benadrukt wel dat de toeganke lijkheid van het mbo in stand Den Haag (anp) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer vindt het definitieve stand punt van het kabinet over het eindrapport van de parlemen taire enquêtecommissie op sporingsmethoden 'uiterst terleurstellend' op het punt van de personele consequen ties. Volgens woordvoerder H. Hillen van de grootste oppositiepartij maakt het kabinet zich er veel te gemakkelijk vanaf. Het kabinet verschuilt zich volgens hem ach ter procedures en bouwt 'rechts positionele wallen op met korps chef Straver als een soort kurk op de fles'. Uit het afgelopen weekeinde uit gebrachte standpunt blijkt dat er voor minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken nauwelijks mo gelijkheden zijn om maatregelen te nemen tegen politiefunctiona rissen die een hoofdrol speelden in de IRT-affaire. Het kabinet heeft zich hierover juridisch laten adviseren door de landsadvocaat. Dat advies komt er kortweg op neer dat Dijkstal vrijwel geen been heeft om op te staan. Dat geldt met name korpschef B. Straver, die de onvoorwaardelijk steun heeft gekregen van zijn korpsbeheerder B. Pop en de an dere burgemeesters in de politie regio Kennemerland. Volgens Hillen is eens te meer duidelijk geworden dat het kabi net elk moreel recht verspeelt om maatregelen te nemen tegen fa lende politie-ambtenaren als de positie van staatssecretaris Sch- mitz van Justitie ongemoeid blijft. Schmitz was destijds als burgemeester van Haarlem de verantwoordelijke korpsbeheer der. Het CDA heeft haar al eerder opgeroepen de eer aan zichzelf te houden. Minister Sorgdrager van Justitie laat de rol van de hoofd rolspelers van het Openbaar Mi nisterie onderzoeken. Daarover komt van de zomer meer duide lijkheid. Ook dat vindt het CDA te procedureel. Hillen zegt wel blij te zijn met het feit dat het kabinet anders dan de enquêtecommissie geen absoluut verbod wil op het doorlaten van drugs (en ook wapens en explo sieven) in de strijd tegen de mis daad. De WD-fractie reageert voorals nog terughoudend op het kabi netsstandpunt. „Wij vinden dat het weer moet gaan lopen bij po litie en justitie. Er moet een cul tuurverandering komen. Dat is de zorg van de regering," aldus woordvoerder B. Korthals. moet blijven. De PvdA denkt dat het bedrijfsleven meer kan bij dragen in de kosten door alle stu denten een stagevergoeding te betalen. D66 wil geen enkele prestatieme ting in het mbo. „Als studenten van school wegblijven, raken ze hun studiefinanciering nu al kwijt," aldus B. Bakker. Zijn fractie hecht grote waarde aan een behoorlijke beurs voor mbo- ers, 'omdat veel studenten uit de lage inkomens komen'. Acceptabel Bezuinigen op de studiefinancie ring is voor D66 slechts accepta bel als het bedrijfsleven meer gaat betalen voor de stages van mbo-ers. Het mag zeker geen middel zijn om het studietempo te verhogen, aldus Bakker. Het CDA vindt het voornemen van Ritzen 'absoluut verkeerd', aldus woordvoerder Van de Camp. „Het mbo heeft een be langrijke emancipatoire functie." Verlaging van de beurzen in het mbo is voor het CDA onbespreek baar. Wel denkt de fractie dat de duur kan worden ingekort. Twee jaar Volgens Van de Camp is een ter mijn van vijf tot zes jaar redelijk. De student heeft dan een rek van twee jaar. De meeste studenten doen nu één jaar langer over hun studie dan de officiële lengte. Ritzen geeft aan de studiefinan ciering in het mbo jaarlijks één miljard gulden uit. Korten op de mbo-beurzen is volgens hem een reële mogelijkheid om bij te dra gen aan de bezuinigingen waar toe het kabinet onlangs besloot. Volgens ingewijden heeft het mi nisterie van Financiën al eens voorgesteld alle mbo-studenten geen studiefinanciering te geven maar een (lagere) tegemoetko ming in de studiekosten. Vooral tijdens de kabinetsformatie heeft Financiën tal van mogelijke be zuinigingen geopperd. Hilversum (anp) - De omroepen van Nederland 1 houden vast aan het bestaan van de oude omroepverenigingen. De omroepen, waarvan AVRO, KRO en NCRV de hoofdrolspelers zijn, vinden dat de vergunnning ook in de toekomst aan de verenigingen en niet aan een zender moet worden verstrekt. Dat staat in de notitie Nederland 1 op weg naar de toekomst. De noti tie is gepresenteerd aan de commissie-Ververs, die in opdracht van staatssecretaris Nuis (Media) de mogelijkheden voor de toekomst van de publieke omroep onderzoekt. De commissie brengt volgende maand haar rapport uit. Naar de mening van het Netbestuur Nederland, dat de notitie heeft uitgebracht, is pluriformiteit te verwezenlijken als die gestalte krijgt door autonome verenigingen met bestuurlijke verantwoordelijkheid. „De verenigingen staan op basis van hun actuele maatschappelijke en levensbeschouwelijke visie borg voor een brede en diepe verankering in de samenleving," schrijven de omroepen in het rapport. Door Jan Greyn De vereniging der verenigin gen - die van de Nederlandse gemeenten - krijgt een nieu we baas, na het vertrek van Klaas de Vries naar de So ciaal Economische Raad. Het is Joop van den Berg, hoogle raar en deeltijdpoliticus in de PvdA-top. Hij gaat het machtige lobby- en bestuurs orgaan als hoofd-directeur leiden. Nog maar een jaartje was hij voorzitter van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer, waarvan hij sinds 1992 lid is. Ineens kwam het bericht dat prof. dr. J. Th. J. van den Berg (1941, Maastricht) hoofd-directeur wordt van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Net op het moment dat Van den Berg een 'bekend' gezicht begon te wor den voor het kijkbuisvolk. Kan dat? Zo maar vertrekken uit een toch niet onbelangrijke vertegenwoordigende functie, een jaartje nadat de Provinciale Staten u in de Eerste Kamer ko zen? „Je zegt dan: ik heb ermee ge worsteld. Nee, zonder gekheid, je neemt zo'n besluit niet zo maar. Zeker niet, omdat ik het gevoel had dat ik dat voorzitter schap steeds beter onder de knieën kreeg. Ik heb van een paar stevige fouten geleerd - be- ginnersfouten. Maar dan komt zo'n prachtige uitnodiging van de VNG." Voormalig Tweede-Kamervoor zitter Vondeling stelde ooit ethi sche richtlijnen op voor Kamer leden, die eigener beweging ver trekken. Vondeling vond dat een Kamerlid pas een baan elders mag accepteren als hij een stevig aantal jaren lid van de Kamer is en als hij een maatschappelijk relevante baan accepteert. U was geen Tweede-Kamerlid, maar zou je voor senatoren een zelfde stelregel mogen aanhou den? „Ik ben natuurlijk helemaal niet zo lang lid geweest van de Eer ste Kamer. Maar ik vind de functie van hoofd-directeur wel passen bij de formulering van Vondeling. Kijk, ik had het pro bleem kunnen omzeilen door ge woon lid te blijven van de se naat. Maar ik beschouw dat toch als te lastig. Want ik zit daar dan toch steeds met die pet van de gemeenten op. En gemeenten spelen bijna bij alle politieke onderwerpen wel een rol." Joop van den Berg sprak met premier Kok, de eerste man van de PvdA. Kon dat wel, vertrek ken naar de VNG? Kok aarzelde sterk, ook al ziet hij graag par tijgenoten in de prestigieuze baan bij de VNG. Maar moest dat per se de fractievoorzitter in de senaat zijn? Het was snel duidelijk dat Job Cohen - al vice-fractievoorzitter Joop van den Berg - in de ogen van Kok de beste en eigenlijk enige kandidaat was om Van den Berg op te volgen. En als Cohen - zelf druk bij de Limburgse universiteit - had ge weigerd? „Dan had ik een probleem ge had. Had de VNG een andere so ciaal-democraat moeten zoeken. Want het hoofd-directeurschap is bijna als vanzelf een functie voor een sociaal-democraat, al staat dat natuurlijk niet zwart op wit zo. Maar ik denk dat de FOTO WIEBE KIESTRA cultuur en zeden. Niet voor niets doceert hij in Leiden parlemen taire geschiedenis; dat blijft hij ook voor een halve dag per week doen. Die 'lobby-capaciteiten' komen een orgaan als de VNG buitengewoon van pas. „De VNG is gebaat bij iemand die weet waar hij het in Den Haag moet zoeken. Dat gold net zo goed voor mijn voorganger Klaas de Vries, ook een sociaal democraat, die jarenlang in de Tweede Kamer heeft gezeten. bestuurlijke traditie van onze partij toch nog steeds wordt ge waardeerd," aldus Van den Berg. Zelf heeft Van den Berg niet zo veel bestuurservaring op ge meentelijk, provinciaal of lan delijk vlak. Als directeur van de Wiardi Beckmanstichting (het wetenschappelijk bureau van de PvdA) in de jaren tachtig, toon de hij wel veel aandacht voor lo kale bestuurlijke kwesties. De Leidse hoogleraar is waar schijnlijk uitverkoren vanwege zijn goede contacten in politiek Nederland, en voor zijn kennis van de Nederlandse politieke Men keek opnieuw in de poli tiek. Ik denk omdat het handig is als je iemand in je leiding hebt die zonder kloppen bij de pre mier naar binnen mag." Wot zochten ze bij de VNG voor een hoofd-directeur? „Niet iemand die alles weet van organisaties. Want de VNG als organisatie loopt uitstekend. Daar heeft Klaas de Vries prima voor gezorgd. Maar ze wisten vast dat ik iemand ben die een onbedwingbare neiging heeft zich met inhoud bezig te hou den, dat heb je als wetenschap per nu eenmaal. Dat blijf ik daarom ook maar gewoon doen, naast coördineren en de boel bij elkaar houden." Pas op 15 augustus treedt Van den Berg in dienst van de VNG, maar hij wil best alvast een lof rede houden op de gemeente. Het begint met de zinsnede: de stad is bezig de staat te overle ven. „Maar de gemeente moet wel de middelen krijgen," klinkt het op z'n VNG's. Van den Berg is voorstander van zelfbewuste gemeenten die de kans krijgen zoveel mogelijk hun eigen koers te varen zonder 'Haagse' richt lijnen en regels. Maar Van den Berg is niet van plan de gewillige slaaf te wor den van opvattingen die in ge meenten leven. „Ik ben van plan gemeentelijke vertegenwoordigers gewoon af en toe maar eens uit te leggen hoe redelijk sommige wensen zijn. En ze uit te dagen concur rentie met elkaar aan te gaan, en op die manier en passant wat van elkaar te leren. En bij de drang van sommige gemeenten om te expanseren, zullen ze me zeker als kritisch deelnemer meemaken." Even terug naar de senaat, waar u nog enkele maanden lid van blijft. Het was me het jaartje wel. Eerst grote trammelant bij de nabestaandenwet, waarbij de uitkering werd gekortwiekt, la ter hetzelfde bij de ziektewet. Dat was zeker even schrikken voor zo'n verse fractievoorzit ter? „We waren van meet af aan ge dwongen ons te oriënteren op enkele zware onderwerpen. En dat heb ik als fractieleider niet goed gedaan, kan ik gerust toe geven. Met de nabestaandenwet - waar ik nog steeds moeite mee heb omdat er tamelijk elemen taire rechtsbeginselen geweld wordt aangedaan - had ik meer moeite dan met de ziektewet." Dus dat had anders kunnen aflo pen met de nieuwe nabestaan denwet? „Dat weet je niet. Ik heb daar fouten gemaakt en de fractie niet goed genoeg bijgepraat over de voortgang in de gesprekken. Bij de ziektewet ging het beter, want daar heb ik me eerder mee bemoeid. Dat leverde ook toe zeggingen van de staatssecreta ris op, die ons later over de streep trokken. Ik had toen ook het gevoel dat ik het vak in mijn vingers begon te krijgen." En toen was het eigenlijk ineens afgelopen, want daar meldde de VNG zich? „Dat maakte het extra moeilijk om weg te gaan, al zullen er wel weer mensen zijn die zeggen: Die Van den Berg heeft voor het grote geld gekozen. Een grotere kamer krijg ik in elk geval; ik ruil twee kleinere voor een hele grote in." Hij lacht uitbundig. Bij de VNG zullen ze moeten wennen aan de opgewekte, (ook geestelijk) beweeglijke profes sor die de statige, soms norse De Vries komt vervangen. POLITIEKE TEVREDENHEID kent soms merkwaardige trek jes. Neem bijvoorbeeld de pre sentatie van het akkoord in het kabinet over de uitgavenkant van de rijksbegroting voor 1997. Premier Kok presenteerde de uitkomsten blijmoedig en ont spannen. Minister Zalm van Fi nanciën kreeg een pluim voor zijn 'creatieve spitsvondigheid'. En ook de andere ministers had den zich volgzaam en inschikke lijk getoond. Niemand had met de vuist op tafel geslagen, er was niet met deuren gegooid. En hoewel niemand voor hon derd procent zijn zin had gekre gen viel ook na de vergadering geen onvertogen woord. 'Met de ze uitkomst kan ik redelijk te vreden zijn' liet minister Ritzen van Onderwijs weten. Ritzens collega's Dijkstal en Sorgdrager zijn net zo tevreden. Ook zij hebben extra geld gekregen om de strijd tegen criminaliteit en onveiligheid nog beter aan te kunnen. Pikant in de gebruikte formule ringen is het begrip 'extra geld'. Premier Kok en zijn collega's presenteren de uitkomsten van dit soort beraad als iets heel moois, als een versterking van Illustratie Mat Rijnders de inspanningen die al worden gedaan. Maar op de keper beschouwd is het allemaal niet zo erg extra. Het is eerder een beperking van veel minder. In alle opgewekt heid over een soepel begrotings- beraad wordt gemakkelijk uit het oog verloren dat maatrege len zoals zaterdag afgesproken, in feite niets anders zijn dan een verzachting van de effecten van de nu al jarenlang lopende be zuinigingsoperaties. Het kabinet van PvdA, WD en D66 is twee jaar geleden aan de slag gegaan met de afspraak dat in vier jaar tijd voor maar liefst 18 miljard gulden zou worden bezuinigd. Tal van mensen on dervinden dagelijks de gevolgen van die bezuinigingen. Neem alleen al de volksgezond heid. Minister Borst komt on danks jaar-in-jaar-uit snoeien nog steeds niet rond met wat ze mag uitgeven. Door verschui vingen in de eigen begroting heeft ze nu weer 500 miljoen gulden gevonden. Maar ten kos te van welke andere voorzienin gen dat gaat, is nog niet duide lijk. Gevreesd moet worden dat eerder de basiszorg dan de uit wassen getroffen zullen worden. Want zo is het tot nu toe steeds geweest. In het westen van het land kre gen mensen die afhankelijk zijn van thuiszorg vorige week te ho ren dat de hulp moet worden te ruggeschroefd. In de desbetref fende regio wordt meer uitgege ven dan begroot. Daarom wor den nieuwe aanvragen mondjes maat gehonoreerd en wie nu twee keer per week huishoude lijke hulp heeft, krijgt het voor lopig nog maar een keer. En de ze week komt er vaak helemaal niemand. Er is geen geld om va kantievierende hulpen te ver vangen door oproep- of uitzend krachten. Machteloosheid en boosheid overheersen. Maar er is weinig tegen te doen. Als je jezelf niet eens kunt wassen en aankleden, hoe moet je dan nog in verzet komen? Goed georganiseerde apothekers en specialisten vechten daaren tegen al jarenlang een verbeten strijd tegen elke aantasting van hun riante inkomens. Stapje voor stapje verliezen ze terrein, maar wat ze aan de ene kant prijsgeven, halen ze misschien op een andere manier wel weer binnen. De welvaart van deze en andere groepen vertaalt zich ook in vor men van gezondheidszorg die soms schril afsteken bij zaken als bezuinigingen op de vergoe dingen voor de tandarts. Wie geld heeft kan artsen onbekom merd laten sleutelen aan bor sten, billen, neuzen en oren. Ie mand die zich diep ongelukkig voelt in een vrouwenlijf kan zich op kosten van de gemeenschap laten 'ombouwen'. Het naast elkaar zetten van dit soort zaken leidt al gauw tot platte stemmingmakerij, die niet strookt met het karakter van de ze krant. Maar een feit is wel, dat je op zoek naar klassenverschil in de samenleving in de volksgezond heid tal van voorbeelden vindt. Bedrijven zoeken naar mogelijk heden om hun werknemers met voorrang in de behandelkamer of op de operatietafel te krijgen. Des te sneller kunnen ze weer aan de slag. Met de nodige vroomheid wordt verklaard dat dit desnoods op zaterdag kan gebeuren, zodat anderen niet in de knel komen. Maar de desbetreffende arts heeft vast geen zin om zes of ze ven dagen per week te werken. Die compenseert die zaterdagse klussen wel op de een of andere manier. Met als gevolg dat de mensen zonder baan langer op de hulp van die arts moeten wachten. Tegen die achtergrond is de po litieke opgewektheid over het uittrekken van extra geld eigen lijk nogal schrijnend. Duizend extra agenten op straat in 1998 klinkt heel mooi. Maar dat neemt niet weg dat met name buiten de steden de kwaliteit van de politiezorg de afgelopen jaren door bezuini gingen en reorganisaties ernstig is verminderd. Tal van politieposten zijn geslo ten. En als er buiten kantoor uren iets gebeurt duurt het al gauw minstens een kwartier voordat de modieuze rood/witte striping van de politiewagen in zicht komt. Wat zou het ontwerpen en aan brengen van die nieuwe huisstijl eigenlijk hebben gekost? Agenda Zowel de Eerste als de Tweede Ka mer vergaderen deze week niet. CULTUUR IS waardevol. Op kunst en cultuur moeten we zui nig zijn. De ontwikkeling, presentatie en overdracht van cul tuurgoederen kosten geld en dat mag ook. Zuid-Nederland is een groot gebied, waar een flink deel vande Nederlandse bevolking woont. Zeker Brabant en Limburg ziij rijk aan cultuur; niet alleen aan historie en folklore, maar ooi aan levende cultuur met - zeg maar - een grote C. Tot zover is er dus alles te zeggen voor het gezamenlijke initia tief van de drie zuidelijke provincies en vijf grote steden om één front te vormen en bij staatssecretaris Nuis aan te dringen op extra geld uit het nieuwe Kunstenplan dat rond Prinsjesdat wordt gepresenteerd voor de periode 1997-2000. Het extra geld moet gaan naar onder meer Opera Zuid, die daarmee dat naar vier producties per jaar kan groeien, het dansgezelschap RAZ, dat naar drie per jaar wil en naar Het Brabants Orkest dat liefst 79 musici in dienst wil houden. Op zich allemaal gerechtvaardigde wensen en dat geldt onge twijfeld ook voor de kleinere producties en evenementen die op de verlanglijst prijken. Toch trekken de zuidelijke provincies en grote steden wel eet erg braaf gezicht. Ze sommen de honderden miljoenen op4 de afgelopen jaren zijn geïnvesteerd in de cultuursector vet Zuid-Nederland, zoals in het Chassé Theater in Breda en hel muziekcentrum in Eindhoven. Ze herinneren er niet aan dat in die tijd juist over dergelijke geldverslindende projecten géén gezamenlijk beleid mogelijk was. Wie een paar jaar geleden de vraag stelde of het, na de bouw van het Muziekcentrum Frits Philips en het in aanbouw zijnde Chassé Theater met een akoestisch goede middenzaal, wel nodig was ook nieuwe concertzalen te plannen in Tilburg en Den Bosch, was wereldvreemd. Want geen enkele stad wil de haar eigen prestigeproject laten vallen. Samen besluiten een gebouw minder neer te zetten en wal meer geld uit te trekken voor het produceren en programme ren van kunst? Daar kwamen de handen niet voor op elkaar, Hoe meer stenen hoe meer kunst, leek het wel. Niet veel an ders dan een kwart eeuw eerder toen elke gemeente grootol klein haar eigen schouwburg of toch minstens cultureel cen trum bouwde. Staatssecretaris Nuis doet er goed aan de cultuur in de zuide lijke provincies een financiële impuls te geven. De provincies en gemeenten zouden zo realistisch moeten zijn niet alleen sa men te werken als ze geld willen van Den Haag, maar ook bij het stellen van gezamenlijke prioriteiten en het op elkaar af stemmen en bijstellen van eigen plannen. Den Haag (anp) - Minister Zalm van Financiën verwacht dat de staatsschuld volgend jaar met minstens 1 procent zal dalen. Nederland kan zich daardoor kwalificeren voor de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). Zalm zei dat gisteren in een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad. „Ik heb geen reden daaraan te twijfelen," aldus de bewindsman. „Ik denk dat we een heel goede basis hebben ge legd voor het EMU-examen. Dat gaan we halen, tenzij de econo mie extreem inzakt." Om aan de EMU-normen te voel- doen moet het financieringste kort onder de 3 procent van het bruto binnenlands produkt (bbp) komen en de staatssschuld snel dalen in de richting van 60 pro cent van het bbp. Op dit moment bedraagt de Nederlandse staatss schuld nog ruim 78 procent. Het kabinet is het zaterdag eens geworden over de rijksuitgaven voor volgend jaar. Door het hier en daar wat zuiniger aan te doen en doordat er enkele meevallers zijn, komt er 600 tot 700 miljoen vrij voor nieuw beleid. Dat wordt gebruikt om 1000 nieuwe agenten aan te trekken, 1500 extra cellen te bouwen en om de arbeidsvoor waarden in het onderwijs te ver- beteren. De regeringspartijen hebben po sitief gereageerd op deze afspra- Minister Zalm Zwolle - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde met plan ken duizenden bijen van de Zwollenaar D. Aalvanger doodgesla gen. De insekten bevonden zich in twee kasten. Die liepen schade op door brandstichting. De bijenhouder spreekt van 'een laffe daad'. Hij vreest dat de ho- ningproductie van zijn bijen als gevolg van de moordpartij in 1996 minder zal zijn. In de afgelopen twee jaar was de Zwollenaar ook twee keer het slachtoffer van een aanslag op zijn dieren. Brussel - Drie grote farmaciebedrijven, waaronder Akzo Nobel met dochteronderneming Organon, hebben de Europese Commis sie gisteren voor de rechter gedaagd. Zij stellen dat de Commissie, die goedkope medicijnen uit Spanje heeft toegelaten op de Euro pese markt, hen hiermee benadeelt. De zaak heeft betrekking op niet-gepatenteerde medicijnen. Vol gens het toelatingsverdrag van Spanje in 1985 mogen patenthou ders uit andere EU-lidstaten deze laaggeprijsde producten tegen houden, omdat het Iberische land hen destijds geen bescherming van hun patenten heeft gegeven. Deze mogelijkheid zou echter alleen gelden voor een overgangs periode. Deze loopt nu langzamerhand af, maar wanneer die definitief ten einde is, moet nog door het Europese Hof van Justitie worden bepaald. Hilversum - Staatssecretaris Nuis (Media) heeft gisteren het startsein gegeven voor een campagne voor persvrijheid in het vroegere Joegoslavië. 'Geen vrede zonder vrije pers', heet de actie die Radio 3, Press Now, Pax Christie en dertien bevrijdingsfestivals van het Natio naal Comité op 4 en 5 mei in de eerste week van mei voeren. Oisterwijk - Wegens de aanhoudende droogte geldt vanaf morgen in een groot aantal natuur- en recreatiegebieden in Midden-Bra bant een rookverbod. Het verbod gaat om twaalf uur 's middags in en geldt voor onbe paalde tijd. De noodmaatregel geldt in de uitgestrekte bos- en heidegebieden van Drunen, Loon op Zand, Udenhout, Haaren, Oisterwijk, Boxtel, Oirschot en Moergestel en Berkel-Enschot. Andere gemeenten in de regio beraden zich nog of ze zich bi] he initiatief zullen aansluiten. Sommige burgemeesters zouden niets voelen voor deze maatrege omdat die nauwelijks valt na te leven. FOTO DIJKSTRA ken. De PvdA toonde zich ook verheugd dat de uitkeringen vol gend jaar weer aan de lonen wor den gekoppeld. Door Frans Wijnands Bonn - Duitse neo-nazi's zoel in toenemende mate samern derlandse geestverwanten. pe minister van Binnenlandse rijn-Westfalen, Kniola, maakt zi die enger wordende samenwerki De Duitse neo-nazi's zijn letterli bezig sinds ze in eigen land har pakt. Het verbod van Duitse ne tijen en groeperingen maakt de Eerfpositief effect daarvan is da kenis van de ultra-rechtse parti; bet aantal aanslagen met extre vermindert. Van onze redactie buitenland Moskou/Grozny - De tegenstri ke dood van de Tsjetsjeense r bïjev wijzen op een toenemen tsjeense verzet. Jandarbijev v< Doedajev op, die bij een Russi Russische persbureaus meldden gisteren dat Jandarbijev zou zijn doodgeschoten tijdens een vuur gevecht tussen Tsjetsjeense com mandanten. De Moskou-gezinde regering van Tsjetsjenië bevestig de die berichten. Maar gisteravond ontkende een vooraanstaande Tsjetsjeense commandant dat Jandarbijev zou zijn doodgeschoten. Ook de Rus sische veiligheidsdienst ontkende de dood van de nieuwe politieke leider van de Tsjetsjeense opstan delingen. Jandarbijev volgde afgelopen dinsdag de Tsjetsjeense leider Dzjochar Doedajev op. Deze was daags tevoren omgekomen toen Ihij in het zuiden van Tsjetsjenië werd getroffen door een Russi- I sche raket. I De 44-jarige Jandarbijev, die I Doedajevs vice-president was, I staat bekend als tegenstander I van concessies aan Moskou. Met- I een na zijn aantreden verklaarde j hij dat de sbrijd om de onafhan- kelijkheid onverminderd zou worden voortgezet. „Wij kunnen J deze oorlog voortdurend voort- I zetten totdat dit land is bevrijd," I verklaarde hij donderdag nog tij- 'Canberra (afp) - De regering van Australië, geschokt door de dood van zeker 34 mensen bij een bloedige schietpartij afgelopen weekeinde, gaat zonder uitstel werk maken van een strengere wapenwet geving. Een probleem voor strenger toe zicht op wapenbezit is het fede rale politieke systeem in Austra lië. Daardoor zijn de bevoegdhe den van de nationale regering ge ring. Maar minister Williams van Justitie zegt erop te vertrouwen dat de tragedie op Tasmanië de regeringen van de deelstaten tot handelen dwingt. De Australische politie heeft gis teren in een geheel uitgebrand Pension de verkoolde resten ge vonden van twee van de drie gij zelaars van de 29-jarige man uit Liobart, die zondag in Port Ar- hur op Tasmanië 32 mensen oodschoot en er 19 verwondde, e als schizofreen aangeduide utter was toen al gearresteerd. U ziet een buitenkans nodig. En wel snel, wani S

de Stem | 1996 | | pagina 4