DE STEM 4Nog veel geknoei met eten' Meisjes De Geule winnen voetbaltoernooi Maar de kwaliteit van de haring is goed Minder telefoontjes over bedorven waren Mogelijk Europese steun voor theater Terneuzen ZWN stelt snelbussen in tussen Terneuzen-Breda Laatste resten Walsenmolen opgeruimd Afdeling Terneuzen blijft mogelijk open, Goes en Zierikzee gaan dicht Klachtenlijn Keuringsdienst van Waren Keuringsdienst van Waren: SPORT (ADVERTENTIE). Extender Tremor Graphite composite straight beam racket met extender oversize blad. Van 269,- voor 199,- Van onze correspondent Terneuzen - Tien meisjesteams van scholen uit Groot-Terneuzen bekamp- ten elkaar gisteren tijdens een voetbal toernooi op de velden van W Terneu zen. Na een spannende finalewedstrijd won het team van De Geule. De ploegen waren ingedeeld in twee poules. In poule A kwamen tegen elkaar uit de Zuidlandschool, Meerpaal 1, Oude Vaart, Pr. W. van Oranje en St.- Willebrord. Meer paal 1 werd poule-winnaar, gevolgd door de Zuidlandschool. Beide teams gingen door naar de kruisfinales. In poule B ging de strijd om de eerste en tweede plaats tussen de teams van Op Weg en De Geule. Beide teams waren aan elkaar gewaagd en moestén het hebben van snelle counters. Op Weg werd poulewinnaar en kwam in de kruisfinale uit tegen de nummer twee uit poule a de Zuidlandschool. Ook deze wed strijd won Op Weg met 4-0. De kruisfinale tussen Meerpaal 1 en De Geule werd een 1-3 overwinning voor De Geule. De finalewed strijd tussen De Geule en Op Weg werd met 1-0 gewonnen door De Geule. De strijd om de derde en vierde plaats tussen de teams van De Meerpaal 1 en Zuidlandschool werd een 5-0 overwinning voor Meerpaal. Eindstand: 1. De Geule2. Op Weg, 3. Meer paal 1,4. Zuidlandschool. DONDERDAG 11 APRIL 1996 DEEL C De finalewedstrijd tussen de teams van Op Weg en De Geule. foto wim kooyman Zeeland Van onze verslaggever Goes - In Zeeland en West-Brabant werd vorig jaar door res taurants, snackbars en winkels nog volop geknoeid met voed sel. Vooral de hygiëne en bouwkundige staat van de keukens bij een groot deel van de Chinees-Indische restaurants liet, evenals in 1994, veel te wensen over. De oorzaak ligt onder meer in een cultuurverschil. Het verscherpte toezicht van de inspectie op die restaurants blijft. Dat constateert de Keuringsdienst vap Waren in Goes in het jaarverslag 1995. De keuringsdienst, die werkt in Zeeland, een stukje Zuid-Holland en West-Brabant, begon in 1994 met een gerichte inspectie van de Chinees-Indische restaurants en schrok van het resultaat. De sector kreeg volop waarschu wingen en proeessen-verbaal, maar vorig jaar was er niet veel verbeterd, zo bleek. Vorig jaar zijn 156 restaurants geïnspecteerd en, zoals in 1994, bleek dat in maar liefst tweederde van de bedrijven een of meer overtredingen werd vastgesteld, waaronder ook ern stige overtredingen zoals veel te veel bacteriën in voedselvoorra den. Zo'n vijftig bedrijven werden als onvoldoende en slecht beoor deeld, er vielen 42 processen-ver baal. Bedrijfssluitingen kwamen echter niet voor. De keuringsdienst meldt dat een cultuurverschil tussen de exoti sche keukens en de Nederlandse wetgeving een oorzaak is. Ook noemt de dienst het opvallend dat er in de keukens geen sporen zijn aangetroffen van moderne, desin fecterende schoonmaakmiddelen, waarschijnlijk omdat de betrok kenen die goedwerkende midde len niet kennen en dus ook niet ge bruiken. In ieder restaurant is de vorig jaar gemaakte hygiënecode voor de Chinese horeca ter sprake gebracht. Maar veel bedrijven vinden het moeilijk om met de co de te werken, aldus de keurings dienst. De algemene indruk is dat de goede Chinees-Indische restau rants steeds beter worden, maar de mindere, meer armlastige be drijven, hebben steeds meer nioei- te uit het dal te klimmen en het is vooral in deze groep dat het schort aan goede hygiëne, aldus de keu ringsdienst. Niet alleen de exotische keukens maakten er soms een potje van, ook de reguliere Nederlandse ho reca en winkels knoeiden volop met voedsel. In bijna zestiendui zend inspecties bij een kleine ne genduizend bedrijven kwamen de inspecteurs weer volop onfrisse zaken tegen zoals een gebraden kip gevuld met levende maden, benzeen in de cola, te veel water in het vlees van de slagers, te weinig meel in het brood van de bakkers, bedorven bonbons, ontbijtkoek met ijzerdraad en zakken pinda's met een dode muis erin. De inspecteurs deelden in totaal 177 processen-verbaal uit en stuurden 1531 schriftelijke waar schuwingen. Van onze verslaggever Terneuzen - Er komt mogelijk Europese steun voor een nieuw theater in Terneuzen. De gemeente heeft een aanvraag inge diend bij het Europese Fonds Ruimtelijke Ordening (EFRO). Voor een eventueel nieuw te bou wen theater (er loopt nog een haalbaarheidsonderzoek) is een bedrag van zeventien miljoen gul den nodig. Het geheel moet bud getair neutraal kunnen draaien. De gemeente hoopt de kosten fif- ty-fifty te verdelen tussen overhe den en bedrijfsleven. Voor wat be treft de eerste groep is dus nu een beroep gedaan op het EFRO. Wet houder P. Hamelinck kon gistera vond nog niet zeggen hoeveel geld de gemeente mogelijk tegemoet kan zien. Voor wat betreft het bedrijfsleven, het chemieconcern Dow Benelux maakte vorige maand bekend vijf tot zesmiljoen gulden te willen schenken. Voor het overige geld dat bij het particulier initiatief gevonden zal moeten worden (een bedrag van drie miljoen gulden) is een comité van drie vertegen woordigers uit het regionale za kenleven benoemt, dat vanaf vol gende week bij 23 bedrijven langs zal gaan. WD-raadslid W. de Zeeuw vroeg zich gisteravond tij dens de commissievergadering wel af waar het Zeeuws-Vlaamse aspect van het nieuwe theater ge bleven was. „Dit is een kwaliteitsverhaal dat heel Zeeuws-Vlaanderen aangaat. Ik denk dat het zaak is dat ook an dere gemeenten benaderd wor den," aldus de Zeeuw. Een zinnige opmerking, zo meende wethouder Hamelinck. „Wij zien dat aspect zeker niet over het hoofd. Zestig procent van de bezoekers van het Zuidland- theater komt van buiten Terneu zen. Er wordt aan gewerkt." Of het nieuwe theater er daadwer kelijk komt, is nog niet zeker. De gemeente treft ondertussen wel voorbereidingen voor de definitie ve start van het project. Een van de mogelijke locaties is de plaats waar tot voor anderhalve maand geleden Hotel Rotterdam stond, aan de Westkolkstraat. De laatste resten die herinnerden aan meelfabriek de Walsenmolen in Sas van Gent zijn deze week opgeruimd. Het gaat om een huis je dat dienst deed als schakel tussen de schepen, waaruit het graan werd opgezogen, en de fabriek, die vorig jaar augustus onder de sloophamer ging. Op de plek waar de fabriek gestaan heeft, wil de Jac Hermansgroep een supermarkt volgens de A en P-formule neer zetten. Maar voor het zover is, moet de grond nog gesaneerd worden. De bodem is in de loop der jaren verontreinigd met naftaleen, olie en aromaten. foto wim kooyman Door Cees Maas HET IS niet allemaal vuile aan rechten en bedorven kroketten in het jongste jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren in Goes. Zo is bijvoorbeeld uit on derzoek gebleken dat de kwali teit van de nieuwe haring in Zuidwest-Nederland gewoon goed is. De inspecteurs trokken vorig jaar in de extreem hete maanden juni en juli de straat op en controleerden bij 75 verkoop punten in het werkgebied (Zee land, West-Brabant en een deel van Zuid-Holland) de zoute ha ring. Het visje bleek over het alge meen redelijk tot goed gekoeld bewaard te worden. Na onder zoek bleken slechts drie mon sters niet té voldoen aan de mi crobiologische normen. De dienst trekt dan ook de algemene conclusie dat de aangeboden ha ring veilig voor de consument was. Er is geen oordeel gegeven over de smaak, dat moet de con sument zelf maar beoordelen, melden de wetenschappers uit Goes. Goed nieuws ook over andere bederfelijke waar. Tropische garnalen zijn over het algemeen veilig en van het eten van Sint Jacobsschelpen ga je niet dood. Deze schelpdieren zijn in Zuid- west-Nederland onderzocht om dat in 1994 in België Sint Ja cobsschelpen werden aangetrof fen met zogeheten marine bio- toxinen. Zowel verse als diepvries schelp dieren werden in het laborato rium onderzocht en 'er is geen reden tot paniek', meldt het jaarverslag. De dieren zijn schoon. Wel blijft alertheid ge boden, want in een dosis van slechts 0,5 milligram is dat ver gifje dodelijk. Behalve klachten over voedsel kreeg de dienst ook ander consumentenverdriet te verwerken. Een dame klaagde over een scherp uitstekend stuk ijzerdraad in een tampon, en in veel docentenkamers in scholen gemeenschappen is sprake van rookoverlast door tabak, terwijl de verplichte sticker tegen het roken in die kamers vaak ont breekt. Zeker docenten moeten het goe de voorbeeld geven, preekt de dienst in het verslag. Daarin staat ook een werkelijk walgelijke foto van een gebraden kip die helemaal gevuld is met maden. Een relaas is opgenomen over een kennelijk nogal simpele con sument die bij de dienst klaagde over stukjes plastic in zijn zak chips. En jawel, dat bleken na tuurlijk flippo's te zijn. De bijna traditionele loempia met een muis erin, ook die werd vorig jaar weer aangetroffen. In een fles sinaasappelsap dreef een waterschorpioen, en een consu ment werd onaangenaam verrast toen hij een potje sperziebonen opendraaide en er niets minder dan de larve van de knopblad- rolvlinder in volle glorie aantrof. Aan consumentenvoorlichting doet de dienst ook in het verslag. Pas op voor het vrij nieuwige preparé de Bruxelles, staat er. Dat is de varkensvleesvariant van filet américain, dat vroeger uitsluitend van rauw rundvlees mocht worden gemaakt. Na ver andering van de regelgeving mag nu ook de preparé de markt op van rauw varkensvlees, al zegt de slager dat er meestal niet bij. Maar de kans op salmonella-ver giftiging is bij varkensvlees veel groter, zo waarschuwt de dienst. Terneuzen - Streekvervoerbedrijf ZWN heeft plannen voor snelbusdiensten tussen Terneuzen en Breda én Terneuzen en Gent. Het is de bedoeling dat deze snelbussen begin volgend jaar gaan rijden. Dat blijkt uit een brief die de di recteur van ZWN, H. Bouma, heeft gestuurd aan burgemeester en wethouders van Axel. De directeur van het streekver voerbedrijf geeft daarin aan dat binnen afzienbare tijd in het bus- lijnennet in Oost-Zeeuws-Vlaan deren veranderingen plaatsvinden in verband met de instelling van de snelbussen. Die gaan mogelijk rijden van Terneuzen via Axel, Hulst en Antwerpen naar Breda, en van Terneuzen via Axel naar Gent. Dat biedt dan tevens moge lijkheden om de huidige buslijnen een andere route door Axel te ge ven. Volgens Bouma start ZWN begin volgend jaar met de snel busdiensten tussen Terneuzen aan de ene kant en Breda en het Bel gische Gent aan de andere. De aankondiging van de nieuwe busdiensten staat in de brief aan het gemeentebestuur van Axel omdat van daaruit het verzoek is gedaan het centrum van Axel be ter bereikbaar te maken met het openbaar vervoer. De fractie van D66 had daartoe enkele maanden geleden al een compleet plan inge diend bij het college. Dit zoge noemde buscirculatieplan vindt ZWN 'een zeer creatieve gedachte ten aanzien van de busroutes door Axel', alleen praktisch moeilijk uitvoerbaar in verband met te lan ge wachttijden bij overstappen. Het dagelijks gemeentebestuur van Axel adviseert D66 en de ove rige fracties in de gemeenteraad tot volgend jaar te wachten met welke wijzigingen ZWN in het ka der van de algehele herziening van het buslijnennet komt. De com missie Ruimtelijke Ordening is daar gisteravond mee akkoord gegaan. Van onze verslaggever Goes - In 1995 werden bij de Keuringsdienst van Waren in Goes 582 klachten ingediend en dat is vijftien procent min der dan in voorgaande jaren. Vooral het gebruik van de gra tis klachtenlijn daalde. De Keuringsdienst weet niet waar om, maar gaat nu meer voorlichting geven om het publiek bekender te maken met de dienst. Ongeveer veertig procent van de klachten, vooral over voed sel, werd na inspectie gegrond verklaard. In het werkgebied Zeeland, West-Brabant en een stukje Zuid-Holland, werden na klachten vijf duidelijke ge vallen van voedselvergiftiging en de oorzaak daarvan gecon stateerd, In één geval betrof het het eten van bedorven gebra den gehakt, bij een ander geval werd een salmonellavergifti ging in filet américain gevon den. De derde vergiftiging be trof een bedorven blikje zalm. Veertien personen werden ziek na het eten van mosselen die uit Ierland werden ingevoerd, en 41 Belgische kinderen kre gen maagklachten in een va kantieboerderij na het eten van perzikbavarois die met besmet te rauwe eieren was gemaakt. Belastingdienst Particulieren naar Middelburg Van onze verslaggever Terneuzen/Hoorn - De voorgenomen plannen om de Belasting dienst Particulieren in Zeeland te concentreren in Middelburg hebben waarschijnlijk geen gevolgen voor de afdeling Terneu zen. Goes en Zierikzee kunnen worden opgeheven. Naar ver luidt ontspringt Terneuzen wegens de geografische ligging mo gelijk de dans. Bij het belastingkantoor Terneu zen was gisteren geen commen taar te verkrijgen. Aan het perso neel en dienstcommissie in de Scheldestad is een zwijgplicht op gelegd en voor een reactie werd verwezen naar de persdienst in Utrecht. Daar ontkende woord voerster Logt dat van een defini tief besluit sprake is. Er is inder daad een studie verricht naar de belastingdienst, bevestigde zij. „We zijn nu in een fase dat een aantal opties wordt bekeken. Rond de zomer valt pas een defini tief besluit," zei zij. De concentratie in Middelburg is het gevolg van een reorganisatie- besluit van de Divisieraad Belas tingdienst Particulieren, waarin alle hoofden van Nederlandse be lastingkantoren zitting hebben. Het besluit volgt op de resultaten van een interne studie naar de or ganisatiestructuur Particulieren. Dat leverde als ideaalplaatje op een hoofdvestiging met minimaal tweehonderd full-time arbeids plaatsen met daarnaast nevenves tigingen van minstens vijftig full time arbeidsplaatsen. In Zeeland voldoen de vestigingen in Terneuzen, Goes en Zierikzee niet aan die minimum-aantallen. Het werk daarvan kan worden overgeheveld naar de hoofdvesti ging in Middelburg. Het is niet uitgesloten.dat de Belastingdienst Particulieren Terneuzen - wegens de ligging beneden de Wester- schelde- de deuren toch mag openhouden. Om de belastingplichtigen in het werkgebied van de op te heffen kantoren niet helemaal van dienstverlening verstoken te la ten, is het de bedoeling her en der belastingbalies te openen. Mo menteel loopt een dergelijk expe riment in Oostburg waar eenmaal per week een belastingambtenaar voor het geven van informatie en hulp op het postkantoor aanwezig is. Tot een paar jaar geleden had Oostburg nog een eigen belasting kantoor. Het reorganisatievoorstel, dat nog door de gezamenlijke belastingdi recteuren moet worden goedge keurd en voorgelegd aan de bij zondere commissie (centrale on dernemingsraad en vakbonden, zorgt voor onrust onder het be trokken personeel van de fiscus. Op initiatief van de dienstcom missie in Hoorn (Noord-Holland) wordt bekeken op welke wijze te gen de voorgenomen reorganisatie geprotesteerd kan worden. Sinds gisteren bekend werd dat in Hoorn aan een protestactie wordt gedacht, is de dienstcommissie daar overstelpt met telefoontjes van collega's elders uit het land. „Men is behoorlijk ongerust," zegt J. de Gans van de dienstcommissie Hoorn. Het is volgens hem gebrui kelijk dat personeel met het werk meereist. „Collega's die nu nog in Terneu zen, Zierikzee of Goes werken, dienen als het besluit van de divi sieraad wordt uitgevoerd, dage lijks naar Middelburg te reizen. Een verhuisplicht bestaat er niet, maar dat reizen brengt wel kosten met zich mee. En het Rijk is niet erg scheutig met reiskostenver goedingen." Gedwongen ontslagen zijn vol gens De Gans niet aan de orde. Wel vreest hij dat part-timers, waaronder veel vrouwen, door het vele gereis'moeten afhaken. Pulsar DP Lite I 100% graphite, ultrasuperlighl, midplus I racket, voorzien van shok-blok demping I en dual-plane bespanning. I Van 269,- voor 189,- Precision Graphite Michael Chanc Nieuwe longbody uitvoering, 2,5 cm langer voor meer power. Oversize, straightbeam racket van graphite en fiberglass. 449, St.-Annastraat 27 Sluis 0117-463057

de Stem | 1996 | | pagina 47