I Hoogbegaafdenclub heeft psychische problemen Beatrix is razend populair Eindexamens zijn vroeg dit jaar Gevarendriehoek waarschuwt voor drugs achter het stuur Aantal leden Bende van Venlo in cassatie NPB noemt inval bij agent 'krankzinnig' Gladio-leden ook na hoger beroep cel in De stemming pro-koningshuis ligt al jaren hoven de negentig procent DE STEM BINNENLAND A3 Kwart gaat Koninginnedag actief vieren Duitse en Israëlische ambassadeur leggen krans Nog twee leden van autobende aangehouden 111 DINSDAG 30 APRIL 1996 30 APRIL 1996 ;-Brittannië en Ierland: usselvallig weer. Op beide i weinig zon en geregeld Woensdag in Schotland riand toenemende noord- rwind. Koud met maxima in het uiterste noorden chotland tot 13 graden in jiden. en Luxemburg: Wolken- n, ook af en toe zon en op een bui, woensdag mo- onweer. Maxima woens- oplopend tot 16 graden selijk in het binnenland, d- en Midden-Frankrijk; lag eerst nog wat zon. er bewolkt- en koeler weer voornamelijk woensdag ijd tot tijd regen, mogelijk onweer. Middagtempera- ongeveer 15 graden, langs lanaalkust enkele graden -Frankrijk: Tijdelijk op- ngen en zon, maar van tijd jd kans op een fikse regen- nweersbui. Woensdag in vesten toenemende bewol- wind en neerslagkans, ima meest tussen 13 en 19 en. ugal: Naast wat zon, voor- roensdag veel wolken en op een enkele bui. Maxi- van ongeveer 13 in het ■den tot 20 graden plaatse- in het zuiden, ije: Af en toe zon, maar wolkenvelden en enkele re- of onweersbuien. Middag- aeratuur uiteenlopend van iij La Coruna tot 23 graden de Costa's in het zuiden en loosten. arische Eilanden: Flinke lige perioden en droog, dagtemperatuur ongeveer [raden. lorca en Ibiza: Dinsdag tij- jk meer zon en minder en. Woensdag later toene- ïde kans op een (on- :rs)bui. Maxima ongeveer praden. ië: Aanhoudend wisselval- weinig zon en een aantal en- of onweersbuien. Mid- [temperatuur meest tussen en 21 graden. ekenland en Kreta: Perio- met zon. In de loop van sdag van het noordwesten toenemende wind en -kans een bui. Op de Sporaden jwel droog. Middagtempera- ir ongeveer 23 graden. iensdag, en langs de kusten ider warm. itsland: Wolkenvelden, nu dan zon. Ook een enkele (on- ers)bui. Woensdag in het ;ten en zuiden amper zon en ■nemende de kans op een bui. ddagtemperatuu r langs de sten in het noorden ongeveer graden. In het binnenland >pt het kwik plaatselijk op 18 graden. ritserland: Weinig zon, veel wolking en grote kans op een iweers)bui. Middagtempera- ur ongeveer 15 graden, istenrijk: Veel stapelwolken een enkele bui, mogelijk met weer. Maxima ongeveer 18 aden. IERRAADSEL woord is in dit ladsel verborgen? Den Haag (anp) - Leden van Mensa, de vereniging waarbij vijftienhon derd hoogbegaafde Nederlanders zijnaangesloten, vormen een psy chisch kwetsbare groep. Ze zijn min der stressbestendig, labieler en so ciaal onhandiger in vergelijking met de gemiddelde Nederlander. Dit blijkt uit een onderzoek van Katho lieke Universiteit Nijmegen. De onderzoekers onderzochten eenen vijftig leden van Mensa. Zij hebben een intelligentie-coëfficiënt (IQ) van meer dan 134-140. Éénderde van de onder zochte leden is 'normaal'. Ongeveer een kwart meldt echter een aanzienlijke hoe veelheid klachten. Zij hebben veel last van stress en de neiging zich te isoleren van hun omgeving. Ook voelen zij zich somber en labiel. Zij beschouwen zich zelf als tobbers met een laag gevoel van eigenwaarde. Meer dan 40 procent van de onderzochte groep heeft moeite om met belangrijke gevoelens om te gaan en heeft last van identiteitsproblemen. De ze mensen vinden dat ze 'een wat morali stische instelling' hebben. Een verklaring voor deze kenmerken is volgens de onderzoekers dat de hoogbe gaafden zich vanaf hun jeugd tot in hun 'adolescentie slachtoffer hebben gevoeld. Door hun hoge intelligentie verliep con tact met leeftijdsgenoten moeizaam. Volgens onderzoekleider dr. J. Derksen zijn de negatieve gevolgen van hoogbe gaafdheid niet precies bekend. Uit het Nijmeegse onderzoek blijkt in elk geval dat mensen met een hoge intelligentie hun opleiding vaker niet afmaken. Zij belanden daardoor in banen van een ni veau 'waar zij veel moeite mee hebben', aldus Derksen. Hij noemt het waar schijnlijk dat hoogbegaafden zich vaker ziek melden en sneller arbeidsongeschikt worden. Dat is echter niet onderzocht. Als mensen met een hoge intelligentie al vanaf hun vroege jeugd worden opge vangen, kan volgens Derksen worden voorkomen dat zij later vastlopen. Om die reden zet de oudervereniging van hoogbegaafde kinderen Pharos zich met de vereniging Hint voor begaafden in ontwikkeling in om lagere en middelba re scholen meer oog te laten krijgen voor de problemen van hoogbegaafde kinde ren. Het Nijmeegse onderzoek is volgens Derksen het eerste wetenschappelijke onderzoek onder volwassen hoogbegaaf den. en: I el; 12. ate; 13. elegant; 16. mee;1? 1. nt; 22. thee; 24. sekte; 26. rest; A I 2. gestel; 35. factor; 37. se; 38-toe I 12. Armeen; 45. een; 46. min; 48. dj»F etre; 55. bd; 56. toog; 58. moer, eit; 65. ede; 66. regie; 67. ros, e; 4. tel; 5. zegen; 6. eg; 7. tante, I .letter; 14. lus; 15. nee; 18. vent, 2U kornuit; 27. estheet; 29. keten, 1 35. fra; 36. ole; 40. somber; 41. e» 46. mager; 47. Nimes; 50. idee, 57. ore; 59. eta; 62. kg; 64. go;65.e| Amsterdam (anp) - Een kwart van de Nederlanders gaat Koninginnedag van daag actief vieren. Ruim de helft (56 procent) blijft thuis of gaat iets anders doen. De rest weet het nog niet. Dit blijkt uit een enquête van het Nipo onder ruim duizend mensen. Van de mensen die thuisblij ven of iets anders gaan doen, zeggen drie op de tien dat ze wel naar de koningin op tv kijken. Een grote meerder heid van de bevolking vindt 30 april een geschikte dag om Koninginnedag te vieren. De meeste mensen zijn er te gen als de echte verjaardag van koningin Beatrix, 31 ja nuari, zou worden uitgeroe pen tot Koninginnedag. Ove rigens bestaan daar geen plannen voor. Koningin Beatrix doet het goed bij haar onderdanen. Het volk is echter verdeeld over de vraag of de koningin conservatief of progressief is: 38 procent noemt de vorstin progressief, terwijl 24 pro cent haar conservatief vindt. Het conservatieve imago van de koningin leeft meer bij jongeren dan bij ouderen. Kampen (anp) - De Duitse ambassadeur in Nederland W. Haas en zijn Israëlische collega Y. Gal hebben giste ren in Kampen tegelijkertijd ieder een krans gelegd bij het oorlogsmonument van de sy nagoge aan de IJsselkade. Het was volgens de gemeente Kampen voor het eerst dat de ambassadeurs van Duitsland en Israël op deze wijze de gruwelijkheden van de Tweede Wereldoorlog her dachten. „Dit is een teken van verzoe ning van de beide volken," zei burgemeester H. Klee- ■nans van Kampen tijdens de plechtigheid. Musici uit Pap- Pa, de Hongaarse partner- stad van Kampen, speelden de volksliederen van Israël, Duitsland, Nederland en Hongarije. He Duitse ambassadeur opende in de synagoge een expositie van de kunstenaar T Risken uit het Duitse Soest, eveneens partnerstad 'an Kampen. 0p de tentoonstelling zijn schilderijen en andere kunst werken te zien die de oorlog als thema hebben. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Oranje-telg die vandaag Ber gen op Zoom en Sint Maartens dijk bezoekt, is razend populair in Nederland. Ruim 94 procent van de bevolking vindt koningin Beatrix sympathiek. De manier waarop koningin Beatrix met Nederland omgaat heeft de meest geharde republikeinen gechar meerd. De stemming pro-ko ningshuis ligt al jaren boven de negentig procent. Het Oranje-gevoel kent niettemin nuances. In Brabant bijvoor beeld, waar vooral in de van oudsher protestantse enclaves de straten versierd worden. Daar zingt de burgerij op 30 april mas saal en met een warm gevoel het Wilhelmus en doet de midden stand goede zaken als het om de verkoop van vlaggen gaat. Dat, terwijl in de katholieke dor pen de aubade vaak beperkt blijft tot een gezongen onderonsje van de burgemeester, schoolkinderen en hun ouders. „In mijn vorige dorp Raamsdonksveer deden ze er niet zo veel aan, maar hier doet het hele dorp mee. Ik denk dat het met geloof te maken heeft. Het is hier protestants," zegt Jolanda Prins uit 's Gravenmoer. Ze is se cretaresse van de plaatselijke Oranjevereniging, hoort bij de nieuwe generatie Koninginne- dagvierders: „Niet zo om de ko ningin, maar gewoon omdat het heel gezellig is om samen feest te vieren." „Al zo lang als ik leef, vieren we Koninginnedag in Klundert," zegt Joost Knook. In zijn geval is dat al zeventig jaar. Hij herinnert zich hoe in de jaren dertig de voorzitter van de Oranjeviering, getooid met sjerp, op Koningin nedag door het dorp liep om de vlaggen te inspecteren: „Twee honderd jaar Brabant spreekt hier niet zo aan, maar op Konin ginnedag staat half Klundert bij het bordes om te zingen voor de Moeizaam nam prinses Juliana afgelopen zaterdag de trappen van het huis van haar kleinzoon, kroonprins Willem-Alexander, die die dag jarig was. Voorbijgangers applaudiseerden spontaan toen zij haar zagen. Vandaag is Juliana zelf jarig, net als haar schoonzoon Pie- ter van Vollenhoven. Haar dochter Beatrix bezoekt vandaag Bergen op Zoom en Sint Maartensdijk. foto anp koningin en voor de burgemees ter." Dat Brabant in Klundert minder populair is dan Oranje valt histo risch te verklaren. Willem van Oranje financierde destijds het inpolderen van de verdronken heerlijkheid Klundert en in 1621 betaalde prins Maurits de helft van het gemeentehuis. Bovendien hoorde Klundert tot 1810 bij Hol land en niet bij Noord-Brabant. In Zeeland is het overwegende protestantse Axel een van de be langrijkste Oranje-bolwerken. De Oranjeverenigingen gingen er in de Tweede Wereldoorlog ter ziele. Het moet in het midden van de jaren vijftig geweest zijn dat Cees Smies op 30 april wat kinderen achter een jongetje met een speel goedtrommel zag lopen: „Ik dacht: de koningin is jarig, ze hebben vrij en ze vervelen zich." Het was de aanleiding om op nieuw een Oranjevereniging op te richten. Smies: „Anno 1996 zijn we nog altijd stralend koningsge zind. Kom maar kijken op Konin ginnedag." Het Oranjegevoel in Axel is, net als in Klundert, al eeuwenoud. In 1586 marcheerden de troepen van prins Maurits er binnen. Smies: „'Hij bevrijdde ons van de Span jaarden en gaf ons vrijheid van godsdienst. Dat is nog altijd een reden om dankbaar te zijn." Oud-ambtenaar Smies (79), ge vraagd naar zijn Oranje-gevoel, citeert onmiddellijk een couplet uit het Zeeuwsvlaamse volkslied: „De vrijheid door Oranje behaald met hartebloed dat goed gaat nooit verloren de Nederlandse vlag zal wappe ren vanaf de toren tot op de jongste dag." Door Frits Stommels Arnhem/Nijmegen - Voor ha vo en vwo beginnen de cen- traal schriftelijke examens in het voortgezet onderwijs op donderdag 9 mei. Dat is vroeg in vergelijking met voorgaan de jaren, toen de eindexamens doorgaans pas half mei van start gingen. Voor vbo en ma vo is de start op maandag 13 mei. De laatste examendag valt op dinsdag 28 mei. In totaal doen dit jaar 183.000 kandidaten examen. Mavo is met 61.500 de grootste groep en vwo met 36.000 de kleinste. Havo heeft 49.050 kandidaten en vbo 33.500. Daarnaast doen een klei ne drieduizend mensen staats examen: 672 voor mavo, 1202 voor havo en 1078 voor vwo. Drie examenprogramma's zijn ten opzichte van het vorig jaar gewijzigd. Het gaat om 'handels wetenschappen en recht' voor ha vo, 'economische wetenschappen II en recht' voor vwo en wiskunde B voor vwo. Dit laatste werd door velen zo overladen gevonden dat een aantal onderdelen niet meer wordt geëxamineerd. Dat zijn: differentiaal vergelijkingen, lijn- elementenveld, oplossen van een voudige differentiaalvergelijkin gen en partiële integratie. Bij het examen muziek worden de vra gen met ingang van dit jaar ge steld via muziekfragmenten op cd en niet meer op cassetteband jes. Het eindexamen voor vwo be staat uit zeven vakken. Havo, mavo en vbo leggen examen af in zes vakken. Mavo-kandidaten doen tenminste drie vakken vol gens het D-programma. Van de zes vakken waarin vbo-kandida- ten examen doen, zijn er twee be roepsgericht. Het is ook mogelijk om een ge mengd vbo/mavo-diploma te ha len. Dan moet de kandidaat exa men doen in één beroepsgericht vak en vijf algemene vakken op mavo-niveau. De directeur of rector kan toe staan dat een kandidaat met een handicap - dyslectisch, slecht ziend, doof of motorisch gehandi capt - examen doet op een manier die aan zijn mogelijkheden is aangepast. Naast het langer over een examen doen kunnen dat op gaven in een vergroot lettertype of op cassettebandjes zijn. Ook voor anderstalige leerlingen, die niet langer dan zes jaar in ons land naar school zijn geweest en die het Nederlands onvoldoende beheersen, zijn er aanpassingen mogelijk. Zij kunnen toestemming krijgen om een half uur langer over het examen te doen en een verkla rend woordenboek van de Neder landse taal te gebruiken. Er staan in het voortgezet onder wijs drieëntwintig vakken op het programma. Naast Nederlands zijn dat de talen: Latijn, Grieks, Frans, Duits, Engels, Spaans, Russisch, Turks en Arabisch. Verder de vakken: wiskunde, wiskunde experimenteel, natuur kunde, scheikunde, biologie, handel/economie, aardrijkskun de, geschiedenis/staatsinrichting, filosofie, maatschappijleer, mu ziek, tekenen/handenarbeid/tex tiele werkvormen, dans. Engels is het vak dat verreweg het meest van alle vakken wordt gekozen. Het doet in vrijwel alle schooltypen in aantallen kandi daten nauwelijks onder voor Ne derlands, dat voor iedereen een verplicht vak is. In vergelijking met vorig jaar valt op dat bij het vwo het aantal kan didaten voor textiele werkvor men met ruim tachtig procent en voor Russisch met bijna veertig procent is gedaald. Bij havo is de daling voor Russisch met vijfen vijftig procent nog groter. De da ling bij textiele werkvormen bleef hier beperkt tot bijna vijfe ntwintig procent. Bij mavo valt de grote toename - ruim negentig procent - voor Arabisch op, terwijl maatschap pijleer hier met vijfendertig pro cent stijgt. Bij vbo valt de stijging op met ruim zestig procent kan didaten voor geschiedenis/staats inrichting en met vijfentwintig procent voor Frans en maat schappijleer. Van onze verslaggever Tilburg - Rechercheurs van de Divisie Georganiseerde Criminaliteit uit Breda heb ben gisterochtend een 30- jarige Drunenaar en een 45- jarige inwoner van Den Bosch aangehouden die worden verdacht van be trokkenheid bij een bende die op grote schaal dure au to's zou hebben gestolen. De Drunenaar wordt ervan verdacht dat hij auto's heeft gestolen en omgekat (van een nieuwe identiteit voor zien), de Bosschenaar wordt verdacht van heling. Op 15 april werden al acht personen aangehouden. De politie denkt dat zij bij el kaar minstens tweehon derdvijftig dure auto's heb ben gestolen en omgekat. Een groot deel van de auto's is teruggevonden. jHnsterdam (anp) - Het woord drugs °®t er niet in voor, maar het is voor 'Sereen duidelijk waar de rode drie- wek onder de ruitenwissers op slaat: j'etdovende middelen gebruikt? Auto a'en staan graag. Het Adviesbureau ■ngs in Amsterdam startte de cam- W§ne tegen drugsgebruik in het ver eer een half jaar geleden. Inmiddels jolden 26.000 van de driehoekige y«s hun weg naar bezoekers van I sco's, houseparty's en popconcer- ubuj uba jeeq 'u8f° nau 'ouajd m 'japuos)|U!l =1 oktober van het vorig jaar maakte het tuut voor Humane Psychofarmaco- °le 'n Maastricht bekend dat in de Eu ropese Unie 4 tot 12 procent van de be stuurders die betrokken zijn bij een on geval, onder invloed verkeert van drugs. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijs wijk onderzocht in 1994 het bloed van 309 Nederlandse verkeersdeelnemers die bij een ernstig ongeval betrokken waren. Het bleek dat 221 van hen onder invloed verkeerden van verdovende middelen. De resultaten waren voor Veilig Verkeer Nederland (WN) aanleiding om aan te dringen op een overheidscampagne om mensen te wijzen op de gevaren. Slechts weinigen wisten dat die campagne al was gestart, alleen niet door Den Haag, maar op initiatief en op kosten van het onafhankelijk Adviesbureau Drugs van de Amsterdammer August de Loor. „Geslikt, Gedronken, Gerookt, Gesno ven? Laat je rijden voordat je straks ge reden wordt!" luidt de waarschuwende tekst boven de afbeeldingen van een am bulance en een lijkwagen. De Loor is nooit een fan geweest van versluierende boodschappen. Het idee voor de campagne is niet van hem afkomstig, zegt De Loor. „Ik rea geerde slechts op signalen vanuit de ho- recahoek." Cafébazen en houseparty-or ganisatoren constateerden tot hun ver bazing dat de Postbus 51-spotjes en nachtelijke controles langs de snelweg nog steeds voornamelijk gericht zijn op alcoholmisbruik in het verkeer, terwijl speed, cocaïne of xtc inmiddels net zo bij de uitgaanswereld horen als een pilsje. De overheid loopt achter bij een nieuwe realiteit, zegt De Loor. Jongeren over- bruggen tegenwoordig makkelijk twee honderd kilometer om van een mellow-, naar een techno- of gabber-houseparty te reizen. En dat doen ze met de auto. Het gebruik van drugs kan - net als bij alcohol - de rijvaardigheid beïnvloeden. Het concentratie- en reactievermogen neemt af. Volgens De Loor is het effect van zijn campagne moeilijk te meten. Maar het personeel van de horecabedrijven, die de gevarendriehoeken zelf onder de ruiten wissers van hun klanten steken, is posi tief. „Het lezen van de flyer leidt toch tot een moment van bezinning. Vaak beslui ten de automobilisten ter plekke om ie- Raar bericht. Hoogbegaafden zijn minder stressbesten dig, labieler en sociaal onhandiger dan gewone mensen, zo is uit onderzoek gebleken. Waarom is dat een raar bericht, zo zult u zich als gewoon mens ongetwijfeld af vragen. Welnu, als je als hoogbegaafde zo'n zin kritisch leest, dan kom je tot de conclusie dat hoogbegaafden dus aller minst psychisch en sociaal begaafd zijn. En wat blijft er dan nog van het begrip hoogbegaafd over? Wat te denken bijvoorbeeld van hoogbegaafden die door een gebrek aan sociale vaardigheid zich aan de deur een encyclopedie laten aanpraten? Weten ze met hun hoge IQ zo weinig dat ze toch nog een naslagwerk nodig hebben of ze zijn zo dom dat ze in een verkoop praatje trappen? Als je hoogbegaafd louter koppelt aan het vermogen om feitjes te leren en om bepaalde logica te hanteren, dan is hoogbegaafd zijn een zwaar overschat begrip. Echt hoogbegaafd ben je volgens mij pas als je je jn de ze samenleving zonder al te veel problemen staande kunt houden. IQ stelt niets voor als je van het ware le ven geen weet hebt. MERIJN Venlo - Het ziet er naar uit dat de juridische strijd rond de Ben de van Venlo nog niet is gestreden. Een aantal leden, onder wie hoofdverdachte Frenkie P., heeft besloten in cassatie te gaan bij de Hoge Raad tegen de uitspraken van het Hof in Den Bosch. Ook Hassan T., een van de Tur ken die in Roermond werden vrij gesproken en in Den Bosch als nog werden veroordeeld, stapt naar het hoogste Nederlandse rechtscollege. In beide gevallen is het echter nog onzeker of de cassatie daad werkelijk wordt doorgezet. De advocaten willen eerst het arrest van het Gerechtshof, dat vorige week vrijdag uitspraak deed, be studeren. Pas dan kunnen ze be oordelen of cassatie kans op suc ces heeft. Omdat de termijn waarbinnen cassatie kan worden ingesteld echter slechts twee we ken is, nemen beide advocaten het zekere voor het onzekere. Advocaat T. Klaasen, raadsman van Frenkie P., spreekt dan ook van een 'pro forma cassatiever zoek'. Klaasen: „De Hoge Raad kijkt in principe niet meer naar de feiten, maar beoordeelt alleen of het Gerechtshof alle procedu res juist heeft toegepast. Het Hof heeft haar werk heel zorgvuldig gedaan. Het is dus zeker niet zo dat" ik nu al een paar cassatie-' gronden in mijn achterzak heb. Ik zal de zaak héél nauwgezet moeten bestuderen." Ook G. Lina, advocaat van Has san T., weet nog niet of cassatie kans van slagen heeft. „Maar mocht na bestudering van de stukken blijken dat dat niet zo is, dan kunnen we het cassatie-ver zoek altijd weer intrekken." De advocaat van Sanny P. wil ook eerst de beslissing van het Hof bestuderen. „Maar in het ge val van mijn cliënt is twee weken daarvoor wel genoeg. Pro forma cassatie instellen heeft voor ons weinig zin, omdat het dan des te langer duurt voordat mijn cliënt met zijn tbs-behandeling kan be ginnen," aldus advocaat H. Pe ters. De advocaten van de overige Bende-leden waren gisteren niet bereikbaar of hebben nog geen besluit genomen. Van de bedreigingen die het poli tieteam afgelopen vrijdag tijdens de uitspraken in Den Bosch over zich heen geslingerd kreeg, is af gelopen weekeinde en gisteren overigens niets in praktijk ge bracht. Ook zijn, volgens een woordvoerder van de politie, daartoe geen pogingen onderno men. De bedreigingen kwamen vooral van familieleden en bekenden van Turkse verdachten, die in Den Bosch veel zwaardere straf fen kregen dan de vonnissen (waaronder vrijspraak), waartoe ze eerder door de Roermondse rechtbank waren veroordeeld. Groningen (anp) - De Nederlandse Politiebond (NPB) heeft he vige kritiek op het besluit van justitie in Groningen om een van zedenmisdrijven verdachte agent op Schiermonnikoog door een met helikopters overgevlogen arrestatieteam aan te laten hou den. Het betreft de actie van de regio politie Groningen die, zaterdag morgen vier personen op het Waddeneiland aanhield. Eén van de verdachten is een 42- jarige agent. Hij werd samen met zijn echtgenote, dochter en haar vriend aangehouden. Het viertal wordt er van verdacht een ande re, 17-jarige, dochter jarenlang seksueel te hebben misbruikt. Volgens voorzitter J. van Duyn van de Nederlandse Politiebond ging het om een 'volslagen krank zinnige actie'. Hij vindt het vol strekt overdreven de verdachte agent op deze wijze aan te hou den. Justitie in Groningen had eerder laten weten voor deze pro cedure te hebben gekozen omdat de agent in het bezit was van een dienstpistool. Gezien de ernst van de verdenkingen, achtte jus titie het niet uitgesloten dat hij naar zijn dienstwapen zou grij pen. Maar volgens de NPB zou dit kunnen betekenen dat iedere agent in Nederland die ergens van wordt verdacht 'voortaan op deze wijze wordt aangehouden'. Van Duyn hoopt dat er een on derzoek komt naar de handelwij ze van justitie in Groningen. Justitie in Groningen was maan dagmiddag niet voor een reactie bereikbaar. Den Haag (anp) - Twee oud-medewerkers van de voormalige verzetsbeweging Gladio zijn gisteren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het tweetal, de 40-jari- ge A. de W. en de 46-jarige majoor N.B. hebben in 1993 voedsel producent Nutricia afgeperst. Zij dreigden potjes met babyvoe ding te vergiftigen tenzij het bedrijf vijf miljoen gulden zou betalen. mand anders die niet heeft gebruikt, te laten rijden." Met opzet meed De Loor het woord drugs op de driehoek. De horeca wil die associatie met drugs niet, zegt hij. Die ervaring deed hij jaren geleden al op bij de introductie van zijn zogenoemde safe house campagne. Onderdeel daarvan is het ter plekke tes ten van pillen. De weerstand was in het begin groot. De aanwezigheid van de test-stand alleen al was voor veel men sen die nog in de ontkenningsfase ver keerden, het bewijs dat er inderdaad verdovende middelen in omloop waren. Tegenwoordig vindt er nauwelijks meer een houseparty plaats zonder de safe house campagne. Tegen de twee was drie jaar cel geëist. Diezelfde straf (een jaar voorwaardelijk) is De W. ook door de rechtbank opgelegd. B. kreeg twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. On danks het feit dat de mannen brieven stuurden naar de afne mers van Nutricia en een vergif tigd potje zonden naar de fabriek in Zoetermeer, betaalde de pro ducent niet en konden de W. en B. worden opgepakt. Ze gingen in hoger beroep, maar de behandeling van hun zaak liet op zich wachten omdat het psy chiatrisch rapport van De W. zo veel tijd in beslag nam. Hij houdt vol volledig te zijn ontspoord door zijn werkzaamheden voor Gladio. Door het leiden van een dubbelleven zou hij op het idee zijn gekomen voor de afpersing. Gladio, officieel Inlichtingen en Operatieën genoemd, was een netwerk van zorgvuldig geselec teerde militairen, ambtenaren en burgers dat tijdens een eventuele bezetting van Nederland verzet moest plegen tegen de vijand. Ook moesten de leden de regering in ballingschap van informatie voorzien. Het bestaan van de or ganisatie kwam na de Koude Oorlog aan het licht. Zij werd in 1992 opgeheven.

de Stem | 1996 | | pagina 3