CTSV-bestuur staat onder curatele Akkoord over wao stapje dichterbij Kok biedt Groene Hart bij komst HSL extra bescherming Koopkrachtreparatie via lagere woonlasten Gebruik onbetrouwbare hiv-test door bloedbank zonder gevolgen Dat eeuwige onkruid tussen tegels en in borders. Hoe rekent u er voorgoed mee af? Daar hebben we de beste bestrijder voor. Landbouwers dwarsbomen mestplan ook na compromis Verdronken kalveren DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Linschoten moet na nieuwe rel voortaan toestemming geven voor verregaande besluiten BINNENLAND KORT WBL-kopstukken hekelen Heerma Overvallers krijgen tot 12 jaar cel Kamer wil helderheid spoorbeveiliging 'Gemeenten compenseren voor scholen' Ouderen dupe van regels fysiotherapie Ex-vrijwilliger misbruikte verslaafden DONDERDAG 11 APRIL 1996 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers krijgen de moge lijkheid het risico van arbeidsonge schiktheid van hun werknemers voor vijf jaar zelf te dragen of onder te brengen bij een commerciële verzekeraar. Na die pe riode geldt de 'normale' wao weer. Daarover zijn regeringspartijen PvdA, WD en D66 het gisteren eens geworden. Al eerder spraken de coalitiepartijen af de wao als pu blieke verzekering in stand te houden. De af spraak uit het regeerakkoord om bedrijven de mogelijkheid te geven het risico voor ar beidsongeschiktheid helemaal zelf te dra gen, was hiermee van de baan. De meest betrokken bewindslieden en de woordvoerders uit de fracties overlegden gisteren over de termijn dat werkgevers die mogelijkheid moeten krijgen. Vorige maand leek de coalitie nog af te stevenen op een pe riode van drie jaar. Maar staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) geeft de voorkeur aan een langere periode. Bij een kortere periode zijn de pre mies lager en is de stimulans om werknemers weer aan de slag te krijgen geringer. Bij een langere periode zullen verzekeraars er na drukkelijker bij werkgevers op aandringen de werknemer weer aan een werkplek bin nen het bedrijf te helpen. Het vorige wao-plan, waarin het de keus was om binnen of buiten het publieke bestel te blijven, kon rekenen op felle kritiek van de Raad van State, omdat bedrijven met jonge gezonde werknemers makkelijker het risico zouden kunnen dragen dan bedrijven met 'ongezondere' werknemers. De bedrijfsvere nigingen in het publieke bestel zouden dan de slechte risico's overhouden en gedwongen worden de premies te verhogen. Concurreren met commerciële verzekeraars is er dan niet bij. Dat argument geldt ook in het jongste plan en levert naar verwachting nog de nodige discussie op alvorens de coalitiepartijen de finitief akkoord zullen gaan. De oude afspraak dat er premieverschillen zullen komen tussen de verschillende be drijfstakken blijft ook in het jongste plan overeind. Bedrijven die veel arbeidsonge schiktheid veroorzaken moeten hogere pre mies betalen. Het kabinet hoopt werkgevers op die manier te stimuleren arbeidsongeschiktheid zoveel mogelijk te voorkomen. Den Haag (anp) - De beloofde koopkrachtreparatie voor zie kenfondsverzekerden vindt niet uitsluitend plaats via de indi viduele huursubsidie. Eigen-woningbezitters met vergelijkbare problemen kunnen een even hoge woonkostentoeslag krijgen via de bijzondere bijstand. Dat schrijft minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegen heid in een brief aan de Tweede Kamer. De toeslag voor ziekenfondsver zekerden bedraagt vijftig gulden voor alleenstaanden en honderd gulden voor huishoudens met een of meer kinderen. Dit moet de verhoogde ziekenfondspremies compenseren. Naar nu blijkt, komt het kabinet ook gehuwde bejaarden met hoge woonlasten tegemoet. Als zij in dure huurwoningen zitten wordt volgend jaar de kwaliteitskorting op de huursubsidie verlaagd. Dit jaar ontvangen zij een toeslag van honderd gulden. Bij elkaar kost de koopkrachtre paratie 67 miljoen gulden per jaar. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken heeft het bestuur van het in opspraak geraakte College van Toezicht Sociale Verzeke ringen aan banden gelegd. De drie voor ontslag voorgedra gen oud-politici mogen geen verregaande beslissingen meer nemen zonder vooraf aan de staatssecretaris per soonlijk toestemming te vra gen. Dat verklaarde Linschoten giste ren in de Tweede Kamer. De staatssecretaris was naar de Ka mer geroepen omdat het bestuur afgelopen vrijdag CTSV-direc- teur Hermans schorste. Een an dere directeur, ad-interim direc teur Jacobs, besloot daarop op staande voet ontslag te nemen. Een 'verbijsterde' ondernemings raad eiste vervolgens dinsdag dat Linschoten het bestuur met on middellijke ingang schorst. Van de vier directeuren bij het CTSV, waar al maanden een interne oor log heerst, is er nu nog maar één in functie. Linschoten noemde het besluit van het bestuur om Hermans te schorsen gisteren 'bijzonder on gelukkig', omdat het bestuur al leen nog lopende zaken mag af handelen. De oud-politici Van Leeuwen (WD), Van Rooijen (CDA) en Van Otterloo (PvdA) traden en kele weken geleden na druk van het kabinet terug. Zij blijven op hun post totdat een nieuw inte rim-bestuur aantreedt. Niettemin lijkt het bestuur over zijn graf heen te willen regeren. Behalve de schorsing van Her mans vrijdag stelden de drie oud politici ook een nieuwe begroting vast, waaruit zou blijken dat ze tientallen werknemers willen ontslaan. Linschoten heeft het bestuur nu aan banden gelegd. De drie oud politici moeten alle plannen die verder reiken dan het afhandelen van lopende zaken eerst aan de staatssecretaris voorleggen. Het bestuur zal zich aan die procedu re houden, verklaarde Linscho ten in de Kamer. Overigens liet de staatssecretaris doorschemeren dat Hermans wellicht terecht is ontslagen. „Wat die man gedaan heeft, kan absoluut niet. Ook als maar de helft waar is van wat hij volgens het bestuur heeft gedaan en het was één van mijn ambtenaren dan wist ik het wel. Ik had hem op staande voet ontslagen. Hij gedroeg zich echt volstrekt delo yaal," zei Linschoten na afloop van het debat. Linschoten hoopt eind deze week of uiterlijk begin volgende week een nieuw bestuur te benoemen, dat tijdelijk orde op zaken gaat stellen. Het gaat om twee of drie mensen, van wie hij de namen nog niet kwijt wil. De staatsse cretaris voelt er daarom niets voor het huidige bestuur nu als nog te schorsen. Het heeft waar schijnlijk nog maar een paar da gen te gaan. De staatssecretaris zei gisteren niet op de hoogte te zijn geweest van de kritiek van oud-minister De Vries op de hoogte van de sa larissen van de toen nog te benoe men CTSV-bestuurders. Hij zei voor de vaststelling van de sala rissen te hebben gekeken naar wat gebruikelijk is bij topfunc ties in deze sector. Den Haag (anp) - Uit onderzoek van de In spectie voor de Gezondheidszorg blijkt dat toch bij één bloedbank de minder betrouw bare hiv-test van Abbott is gebruikt. Dat heeft geen gevolgen, omdat nieuwe proeven hebben uitgewezen dat het donorbloed in geen enkel geval antistoffen tegen het aidsvi- rus bevatte. Het ging om 205 donoren die in het St. Lauren- tiusziekenhuis in Roermond bloed hadden gege ven. Ook andere hiv-testen in het ziekenhuis zijn met de Abbott-methode uitgevoerd. Die gaven bij hertesten evenmin een afwijkend resultaat. Minister Borst maakte het gebruik van de me thode door de bloedbank gisteren bekend tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Aanvan kelijk had het ministerie verklaard dat geen en kele bloedbank de test van Abbott had gebruikt. Borst gaf aan dat dat niet onjuist was; bloedban ken hebben zelf geen Abbott-testen gebruikt, maar sommige banken hebben echter afname- plaatsen in ziekenhuizen die zelf bepalen met welke methode er op hiv getest wordt. Borst deelt de opvatting van de VVD dat er een richt lijn moet komen die het testen van onderzoeks methoden verplicht stelt. In de Verenigde Staten bestaat zo'n richtlijn al wel, en de bewuste Ab bott-methode is daardoor niet op de markt toe gelaten. Het probleem met de richtlijn in Europa is vol gens Borst dat de Europese Commissie zo'n richtlijn in voorbereiding heeft. Dat maakt het de lidstaten onmogelijk zelf een regeling te tref fen. Borst vindt dat de Europese richtlijn te lang op zich laat wachten en gaat bij collega-minis ters op spoed aandringen. Ze merkte verder op dat ziekenhuizen en instel lingen, die zelf al tot de conclusie waren geko men dat de test soms twijfelachtige resultaten geeft, die kennis niet tot hun eigen instelling hadden moeten beperken. „In Nederland missen we een schakel die instellingen in zulke situaties aanzet de inspectie te waarschuwen." Medische laboratoria die mensen rechtstreeks aanschrijven met het verzoek zich op hiv te laten testen, lopen het risico de privacy van de betrok kenen te schenden. Maar als ze daar later voor de rechtbank op worden aangesproken, kunnen ze een beroep doen op een noodsituatie. De wet biedt daar volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid de mogelijkheid toe. Het privacy-probleem speelt bij instellingen die geen of niet alle bloedmonsters hebben bewaard. De meeste laboratoria roepen mensen via adver tenties in regionale dag- en weekbladen op zich opnieuw te laten testen. Andere instellingen overwegen mensen toch direct aan te schrijven. Met de inspectie is afgesproken dat laboratoria dat pas in tweede instantie doen, als er onvol doende gehoor wordt gegeven aan een algemene oproep. Verder moet het verzoek in een onherkenbare envelop worden verzonden. Direct aanschrijven kan tot problemen leiden, omdat bij naasten lang niet altijd bekend is dat iemand zich heeft laten testen. Een groot deel van de instellingen die de nieuw ste hiv-test van Abbott hebben gebruikt, heeft de bloedmonsters bewaard en kan ze zonder problemen via een andere methode op de aanwe zigheid van antistoffen testen. Voor zo'n tweede proef is wettelijk geen nieuwe toestemming no dig. De Tweede Kamer betreurt het dat de lijst met de plaatsen waar de test gebruikt is pas na Pasen beschikbaar kwam. Volgens de VVD hebben ve- lendaardoor een beroerd weekeinde gehad. Borst beaamt dat, maar stelt ook dat ziekenhui zen niet in staat zouden zijn geweest ongeruste mensen op adequate wijze op te vangen. De landbouwspecialisten van de regeringsfracties VVD, PvdA en D66 zien in het overleg over de uitwerking van de mestregels geen millimeter ruimte om aan de eisen, vooral ingegeven door boe ren uit Zuid- en Oost-Nederland, tegemoet te komen. B. Esselink, fractiewoordvoerder van opposi tiepartij CDA, vindt 'de opstel ling van LTO Nederland terecht'. De spanning aan het boerenfront loopt ook op omdat landbouwmi nister Van Aartsen boeren die de mestboekhouding boycotten door justitie wil laten vervolgen. Van daag stuurt hij de Tweede Kamer daarover een brief met nieuwe gegevens. De laatste weken hebben honder den spijtoptanten alsnog aan hun verplichtingen bij het Bureau Heffingen in Assen voldaan. Hardnekkige weigeraars kunnen uiteindelijk met justitie te maken (ADVERTENTIE) Onkruid overwoekert tegels en borders en bedreigt ander gewas. Roundup® rekent af met onkruid, dankzij de nieuwe, unieke Biactive formule. Het wordt opgenomen door het blad en getransporteerd naar de diepste wortelpunten. Daar sterft onkruid voorgoed af. Roundup® is er in geconcentreerde vorm of gebruiksklaar in een handige spuitverpakking. Roundup® bestrijdt onkruid snel en effectief en is biologisch afbreekbaar. De minister-president liet overi gens weten dat het kabinet nog geen definitieve keuze heeft ge maakt. Naar verwachting zal de minis terraad begin mei een beslissing nemen. Tot dusver heeft het kabinet de voorkeur voor een tracé ten wes ten van Zoetermeer en door de rand van het Groene Hart. Een andere optie is een bunde ling van het spoor met de snel- Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer kwamen de jongste ontwikkelingen rond de CTSV aan de orde. Staatssecretaris Linschoten trekt zich hier even terug voor een onderonsje met GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller. foto anp Van onze verslaggever Den Bosch - Het mestbeleid dreigt opnieuw inzet te worden van een harde confrontatie tussen de landbouw en de Tweede Kamer. Het bestuur van de boerenfederatie LTO-Nederland is fel gekant tegen de invoering over twee jaar van een nieuwe mestheffing. krijgen. Volgens actieleider Harrie Ver kampen uit Gemert 'hebben alles bij elkaar slechts 175 boeren af gehaakt'. Het actiecomité zegt te kunnen beschikken over een soli dariteitsfonds van anderhalf mil joen gulden voor het geval het tot veroordelingen komt. Volgens LTO Nederland komt de uitwerking van het totale mest beleid op het spel te staan als de ministers Van Aartsen en De Boer hun plan voor een heffing van 2,50 per kilo op fosfaatver- liezen boven de 40 kilo in 1998 en 1999 doorzetten. De regerings partijen zijn het gesteggel rond het mestbeleid beu. Half februari bereikten de ministers en LTO Nederland op hoofdlijnen van het mestbeleid overeenstemming. Een voorstel waar Van Aartsen volgens P. ter Veer (D66) 'onver kort aan moet vasthouden'. Den Haag (anp) - Het Groene Hart verdient extra bescherming tegen overlast als het kabinet mocht kiezen voor de aanleg van het tracé voor de Hoge Snelheids Lijn (HSL) door dit gebied. De in deze optie voorziene verdiepte aanleg bij Hazerswoude kan dan mogelijk over een langere afstand plaatsvinden. Dat zei premier Kok gisteren tijdens een werkbezoek aan het Groe ne Hart. 'Onderzoekt alles en behoudt het goede,' gebiedt Paulus niet slechts de Tessalonicenzen; het lijkt intussen ook het evange lie van de zoveel wereldser Tweede Kamer. Zo goed als tegelijkertijd lopen er vier parlementaire onder zoeken. De bekende enquête onder leiding van Van Traa naar opsporingsmethoden en daarmee samenhangende praktijken van politie en justitie. De net in de openbaarheid getreden WBL-commissie die de perikelen in en rond een Zuid-Limburg se woningcorporatie tegen het licht houdt. Het CTSV-onder- zoek dat de onverkwikkelijkheden tussen bestuur en directie van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen en de on duidelijkheden in de rapportage door staatssecretaris Linscho ten daaromtrent aan een nadere inspectie zal onderwerpen. En een kooldioxyde-commissie, een club die zich in tegenstelling tot de andere niet met het verleden, maar met de toekomst be zighoudt. Het parlement wil zelf beleid voorstellen met betrek king tot de klimaatverandering en heeft daarom een aparte werkgroep ingesteld. Onderzoeken lijkt de mode van de jaren '90. Maar er is ook aanleiding toe. Beleid en uitvoering zijn zo complex geworden dat de normale discussie- en controleprocedures nauwelijks nog toereikend zijn. De ambtelijke bureaucratie lijkt op een oerwoud. Ondoordring baar en met voldoende schaduwrijke plekken om je uit het zicht te houden. Parlementariërs die informatie zoeken, lopen daardoor grote kans te verdwalen of op een dwaalspoor geleid te worden. Zelfs ministers en staatssecretarissen kunnen er niet zeker van zijn dat hun dienst hen het juiste antwoord ver schaft. Doorgaans blijkt pas jaren later, als er zich ergens incidenten voordoen, dat er wat mis is. Soms ligt dat aan de ingewikkeld heid en ondoordachtheid van de regelgeving, een andere keer aan de achterstand die de wetgever heeft op de praktijk of aan- de eigen interpretatie die uitvoerders aan hun bevoegdheden geven. Het parlement komt er elke keer pas achteraf achter. Soms steelrt de Kamer de hand in eigen boezem, soms worden zon debokken gevonden, maar nimmer is nog de conclusie getrok ken én in de praktijk gebracht dat er tevoren, bij de besluitvor ming en regelgeving, iets essentieels moet veranderen. Mooie woorden over vereenvoudiging van procedures en sim pele, eenduidige regelgeving te over, voornemens eveneens en beide reeds jaren. Tevergeefs naar de hoeveelheid onder zoeken van nu uitwijzen. Het parlement doet er daarom goed aan zich niet alleen op het dempen van de put te concentreren, haast maken met een be tere en meer op de praktijk van alledag gerichte voorbereiding is zeker zo belangrijk. wegen A4/A13 tussen de Maas stad en Schiphol. Volgens premier Kok kleven aan deze dure versie ook nogal wat bezwaren. Het gebruik van be staand spoor tussen beide steden is geen reële optie meer, zo bleek al eerder. De lijn is vooral van belang om passagiers voor het middellange vliegverkeer vanaf Schiphol een milieuvriendelijker en snel al ternatief te bieden. Den Haag - Het ministerie van Volkshuisvesting (Vrom) heeft Limburg in de steek gelaten. Op het moment dat in september '92 de drie woningcorporaties HBL, Het Zuiden en SBDI verder gin gen in de Stichting Woningbeheer Limburg (WBL), trok de toen malige staatssecretaris Heerma (CDA) ondanks gedane beloften zijn handen ervan af. Dat was funest voor de nieuwe corporatie, die 'geen vet op de rib ben' had om financiële tegenslagen te kunnen opvangen. Dat ver wijt liep als een rode draad door de gesprekken die de parlemen taire onderzoekscommissie WBL gisteren voerde met voormalige adviseurs en bestuurders van de noodlijdende Limburgse corpo ratie. Deze stevent bij ongewijzigd, beleid af op een tekort van 175 mil joen gulden. De commissie onderzoekt hoe het zover kon ko men. Over veel dingen waren de Limburgse kopstukken het on eens, maar als het om het departement ging, trokken A. Jacobs (voormalig adviseur Het Zuiden) en C. van Montfoort (voormalig bestuurder van Het Zuiden en WBL) gezamenlijk op. Later op de dag deden de voormalige WBL-voorzitter W. Schepers en A. van Goethem (voormalig voorzitter HBL en bestuurder WBL) er nog eens een flinke schep kritiek bovenop. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren straffen van zes tot twaalf jaar opgelegd aan vijf leden van een bende, die zich bezighield met gewapende roofovervallen op juweliers in Rotterdam en Amsterdam. Ook handelde de groep in harddrugs. Eén verdachte werd vrijgesproken. De bende bestond onder meer uit gedeserteerde Surinaamse mili tairen, die juweliers en handelaren in harddrugs overvielen. In Rotterdam viel de bende bij vergissing vorig jaar binnen op een verkeerd adres. Het echtpaar dat daar woonde werd vastgebon den, bedreigd en ernstig mishandeld. Toen de daders geen drugs en geld vonden, verkrachtten drie van hen de vrouw. Den Haag - De fracties van PvdA, CDA en SP in de Tweede Ka mer willen dat minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) spoe dig opheldering verschaft over de mogelijke problemen rond de veiligheid op het spoor. CD A-woordvoerder Reitsma dringt er bo vendien op aan dat Jorritsma sneller dan voorzien een nieuw be veiligingssysteem introduceert op de Nederlandse rails, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer. De fracties reageerden op berichten tijdens het paasweekeinde. Zaterdag liet de Spoorwegongevallenraad kritische noten horen over de spoorbeveiliging. Het huidige systeem (ATB), dat moet voorkomen dat treinen door een rood sein rijden, zou niet geheel betrouwbaar zijn. De invoering van een beter en vernieuwd ATB- systeem zou echter pas ver in 2000 volledig kunnen zijn inge voerd. Den Haag - Gemeenten die er financieel fors op achteruit gaan als zij de beschikking krijgen over de gebouwen van scholen voor pri mair en voortgezet onderwijs, moeten worden gecompenseerd. Dit standpunt brachten de regeringsfracties in de Tweede Kamer, PvdA, WD en D66, gisteren naar voren tijdens het debat over het wetsvoorstel dat de overdracht van de gebouwen regelt. De bedoeling is dat het eigendom over de scholen per 1 januari 1997 overgaat van het rijk op de gemeenten. Zij betalen daar niets voor. Het is echter onduidelijk hoeveel geld zij van het rijk krijgen voor het onderhoud aan deze gebouwen. Den Haag - Ouderen zijn de dupe van de nieuwe regeling voor de vergoeding van fysiotherapie. Doordat ziekenfondsen sinds begin dit jaar per indicatie nog maar maximaal negen behandelingen vergoeden, is voor veel bejaarden verdere behandeling moeilijk op te brengen. Met alle gevolgen voor de gezondheid van dien. Dat meldt de Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten. De fysiotherapie-branche meent dat de nieuwe regeling in de eer ste maanden van dit jaar al heeft geleid tot een daling van de om zet van 25 procent. Bovendien zou door de verminderde vraag naar behandelingen al voor 185 fysiotherapeuten ontslag dreigen, aldus een woordvoerder van WF op Radio 1. Minister Borst (Volksgezondheid) wil 200 miljoen gulden bezuini gen op de fysiotherapie. Amsterdam - Een ex-vrijwilliger van de Regenboog, een Amster damse interkerkelijke stichting voor hulpverlening aan verslaaf den, heeft ongeveer drie jaar geleden stelselmatig cliënten sek sueel misbruikt. Ds. D. Wouters, mede-oprichter en toentertijd beleidscoördinator van de stichting, heeft dat gisteren bevestigd. De vrijwilliger was verbonden aan het buddyproject dat zich be zighoudt met de hulpverlening aan aidspatiënten. Wouters bevestigt dat de man een aantal keren dakloze drugsge bruikers meenam naar zijn woning in Alkmaar waar hij in ruil voor onderdak, schone kleren en een maaltijd seksuele eisen stelde.

de Stem | 1996 | | pagina 38