Exportverbod Brits rundvlees blijft Nog geen Brits kalf, wel een bommelding PHANTOM Geldnet-zaak: weer twee verdachten aangehouden Bende van Venlo: politie en justitie onder vuur I JerelF j/ <y v? De natuur schreeuwt in stilte om regenwater Politie Ede heeft 'raadsel van de piepers' opgelost DE STEM BINNENLAND EU gaat niet in op wens Groot-Brittannië om bepaalde runderproducten weer te mogen uitvoeren Uitspraak van Hoge Raad Foto kenteken geen bewijs naheffing rijtuigenbelasting GESKA ZWITSERSE STROOIKAAS MAAR 7% VET PUUR NATUUR* The of the DONDERDAG 11 APRIL 1996 A3 Asten/Rijswijk - Alle rumoer Consumptie rundvlees daalt met dertig procent rondom de gekke-koeienziek- om. te heeft begin vorige week de consumptie van rundvlees in Nederland met 30 procent doen afnemen. Dat leert een onderzoek van het Produkt- schap voor Vee en Vlees (PW). Het PW enqueteerde de groothandel die zich richt op de Nederlandse detaillist. Of de markt zich herstelt, is vol gens een woordvoerder van het produktschap niet duidelijk. Re center onderzoeksmateriaal is nog niet beschikbaar. Een enquete onder 300 consu menten, inmiddels twee weken geleden uitgevoerd in opdracht van eveneens het PW, conclu deerde dat 80 procent van de Ne derlandse consumenten vertrou wen houdt in rundvlees afkom stig van eigen bodem. Driekwart van de ondervraagden zei behoefte te hebben aan een keurmerk dat waarborgen geeft voor voer, medicijngebruik en hygiëne tijdens de productie van vlees. Inmiddels is er een run op andere vleessoorten. Pluimveeproducen ten in Nederland en Duitsland draaien op volle toeren en moeten bestellingen naast zich neerleg gen. Adjunct-directeur J. Bazuin van Pluimveeslachterij Goossens BV in Asten, met een productie van een miljoen stuks in de week een van de groteren in Nederland zegt: „Ik heb net nog 'nee' moeten verkopen op een bestelling van 20 ton uit Engeland. We draaien momenteel op volle toeren, maar er zijn gewoon niet méér slacht rijpe kippen. De mestwetgeving heeft de Nederlandse pluimvee capaciteit gelimiteerd. Maar we merken dat de vraag sterk is toe genomen. Dat gebeurt altijd als er een schandaaltje is bij een an dere vleessoort. Het is overigens een kwestie van plussen en min nen. In de situatie die we nu ken nen met de gekke koeienziekte zijn er mensen die uitwijken naar kip, zoals er ook consumenten zijn die helemaal geen vlees meer eten." De ervaring van de heer Bazuin is dat effecten van schandalen op consumptiepatronen snel wegeb ben: „Hoewel het nu langer kan duren. Want er wordt nu wel erg veel rundvlees uit de markt geno men en daar zal een vervanger voor moeten komen. Voorzitter J. Martens van de Vakgroep Varkenshouderij van de NCB zegt dat de gekkekoeien- ziekte vooralsnog geen merkbare invloed heeft op de vraag naar varkensvlees: „De markt is al een tijdje vriendelijk, maar dat staat los van wat er nu met rundvlees aan de hand is. De vraag naar varkensvlees is niet merkbaar ge stegen. Vorige week ging de kilo prijs met een stuiver omhoog. Dat is een normale marktbeweging." Brussel (anp) - Het exportverbod voor Brits rundvlees wordt vooralsnog niet versoepeld. Dat heeft de Permanente Veterinai re Commissie van de Europese Unie gisteren in Brussel beslo ten. Groot-Brittannië wilde dat het exportverbod zou worden opgehe ven voor enkele industriële pro ducten die worden gemaakt van runderkarkassen. Zo zouden talk en gelatine moeten worden uitge zonderd van het verbod. Gelatine wordt onder meer gebruikt in be paalde snoepjes, talk wordt ver werkt in zeep. Volgens Groot- Brittannië bestaat er geen weten schappelijke reden het exportver bod voor gelatine en talk te hand haven. De veterinaire deskundigen van de EU-lidstaten toonden zich woensdag echter niet bereid het exportverbod te versoepelen. Naar verwachting gebeurt dat pas als Groot-Brittannië gedetailleer de plannen presenteert over de manier waarop het land de gekke- koeienziekte BSE denkt uit te bannen. Die plannen worden niet voor eind april verwacht. Het exportverbod voor Brits rundvee, rundvlees en afgeleide producten werd 27 maart van kracht. Zuivel is uitgezonderd van het verbod. De Europese Unie be sloot tot de maatregel nadat be kend werd dat de gekkekoeien- ziekte BSE mogelijk op mensen overdraagbaar is in de vorm van het dodelijke Creutzfeldt-Jakob- syndroom. Destructiebedrijven zullen de kadavers van de de ko mende tijd te slachten 64.000 Brit se kalveren, alleen op zondag ver werken. Ook de uiteindelijke ver branding van de dierenresten bij de afvalverwerker AVR in Rij mond gebeurt alleen op zondagen. Op die manier wil het ministerie van Landbouw voorkomen dat de mogelijk met BSE besmette die ren of vleesresten alsnog in om loop komen. Dat blijkt uit het plan van aanpak voor de vernie- tingscampagne dat het ministerie woensdag heeft gepubliceerd. De Tweede-Kamerfractie van de RPF verklaarde gisteren weinig gelukkig te zijn met de slacht en destructie op zondagen. De SGP heeft eveneens grote problemen met de arbeid op zondag. Ook de gereformeerde boeren verklaar den niet gelukkig te zijn met de arbeid op zondagen. De slacht van de kalveren begint vandaag bij het slachthuis KSA in Aalten. De komende weken zal het bedrijf dagelijks zo'n 2000 stuks jongvee slachten. De Britse kalveren waren in Nederland geïmporteerd om ze af te mesten. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw en de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) zien toe op het transport van de beesten van de boerderij naar Aal ten. Dierenartsen zullen de kalve ren die te ziek of te gewond zijn om te kunnen worden vervoerd, op de boerderij afmaken. Het restproduct van de destructo- ren wordt in droge-korrelvorm verbrand bij de Afvalverwerking Rijnmond in Rotterdam-Botlek, bij een temperatuur van 850 tot 1000 graden Celcius. De verbran ding is op zondagen omdat er dan geen aanlevering van huishoude lijk afval plaatsvindt. Den Haag (anp) - De belastinginspecteur en de belastingrech ter moeten een automobilist die een navordering krijgt voor de motorrijtuigenbelasting wegens gebruik van de openbare weg ruimschoots in de gelegenheid stellen tegenbewijs te leveren. De foto van het kenteken inclu sief de datum waarop de automo bilist is betrapt, hoeft geen af doende bewijs op te leveren. Dat heeft de Belastingkamer van de Hoge Raad bepaald in een uit zonderlijke zaak. Een automobi list die volgens de fotocontrole op 30 april 1990 met zijn Fiat werd gesnapt vocht het bewijs aan, maar was er volgens het Ge rechtshof in Arnhem niet in ge slaagd aannemelijk te maken dat het zijn wagen niet was. Hij maakte niet aannemelijk dat zijn wagen van een ander merk, type of kleur was. Evenmin dat er ver schillen bestonden tussen overige kenmerken van de gefotografeer de wagen en de zijne. Toen de automobilist zich wegens chronische ziekte voor de vierde maal verontschuldigde om de zit ting in Arnhem bij te wonen kreeg hij niet langer uitstel. Hij zou telefonisch te horen krijgen wanneer de zitting zou plaats hebben en hij mocht een gemach tigde sturen. Het Hof liet echter na op de ver stek-zitting aanvullende infor matie uit de laatste verzuimbrief van de automobilist mee te ne men in de beoordeling van de zaak. De automobilist overlegde een schriftelijke getuigenverlda- ring die zou aantonen dat het zijn auto niet geweest kon zijn. Die moet de belastingrechter betrek ken in de beoordeling, ook al is die in een zeer laat stadium bin nengelopen, meent de Hoge Raad. De betrokkene krijgt nu een her kansing bij de meervoudige Be lastingkamer van het Arnhemse Hof. Duiven (anp) - Het politieteam dat onderzoek doet naar de bloedige overval op een kantoor van Geldnet in Duiven op 23 september vorig jaar, heeft gisteren opnieuw inwoners van Am sterdam aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de zaak. Dit keer zijn een 32-jarige man en een vrouw van achttien aange houden. In totaal zitten nu acht verdachten vast. Vorige week hielden arrestatie teams twee Amsterdammers, een man uit Vinkeveen en een Arn hemmer aan. De Arnhemmer, medewerker van Geldnet, raakte zelf bij de overval door een schot gewond aan de schouder. Zijn 43- jarige collega uit Zevenaar werd doodgeschoten. Tijdens de paasdagen arresteerde het team ook een Amsterdammer en een vrouw uit die plaats, die in het Zuid-Spaanse Rota samen woonde met de eerder aangehou den man uit Vinkeveen. De Vin- kevener betrok kortgeleden in het Spaanse dorp een zeer luxueuze villa. Zijn vriendin wordt niet verdacht van betrok kenheid bij de overval, maar moet een verklaring afleggen over de handel en wandel van haar vriend. Alle verdachten zit ten vast in politiecellen in Gel derland. De overvallers namen destijds een buit met een waarde van meer dan vijf miljoen gulden mee. Zij wisten van een speciale code op de pakketjes, die in de kluizen lagen, zodat zij alleen de kostbaarste pakjes meenamen. Om die reden, en omdat de over vallers kans zagen alle strenge beveiligingsmaatregelen in en om het kantoor te omzeilen, was de politie er al snel zeker van dat de overvallers geholpen moesten zijn door een medewerker van Geldnet. Hoe groot de waarde van de buit precies is, wil de politie in het be lang van het onderzoek nog steeds niet zeggen. Evenmin wil de politie kwijt of een deel van de buit is teruggevonden. Vorige week woensdag is op tien adressen huiszoeking gedaan, waarbij onder meer auto's, vuur wapens en geld in beslag zijn ge nomen. Of de aangehouden ver dachten meer grote overvallen op hun naam hebben staan, wil de politie ook nog niet zeggen. De voorbereidingen bij slachterij Kropveld-Schipstal Aalten zijn in volle gang. Er worden de komende weken dagelijks 2000 kal veren geslacht. foto anp Door Paul Bolwerk Aalten - Op de Markt in Aal ten schoolt een grote groep vrouwen voor het gemeente huis tesamen. Met de fiets in de hand wachten ze op de komst van een kersvers bruidspaar in het Achter- hoekse dorp. Ze zijn druk in gesprek. „Die beesten goat noar KSA. Toch zunde, hè? Weurom bezorgen ze die beesten, geslacht en al, niet bi'j mien?" De dames schate ren het uit. Maar al snel wordt hun aandacht opgeëist door het zojuist in de echt verbonden stel. Het gewone leven gaat door. Op een steenworp afstand heeft slager Johan Teussink om mis verstanden te voorkomen een sticker van de Rijksdienst voor Vee en Vlees op zijn deur ge plakt. „Hollands Rundvlees. Lekker en verantwoord," luidt de tekst. Daar heeft slager Teus sink niets aan toe te voegen. Het is naar zijn zeggen 'opvallend rustig' in de zaak. Hij vreest dat de klanten ook het nieuws heb ben vernomen van de doding van 64.000 Britse kalveren bij het slachthuis KSA (Kropveld- Schipstal Aalten ook wel Kal- ver-Slachterij Aalten genoemd). Teussink: „Mensen gaan een verband leggen tussen KSA en mijn slagerij, maar ik heb niets te maken met de slachterij. Ik betrek ook geen vlees van KSA. De slachterij levert veel aan de groothandel. Maar goed, voor die wetenschap koop je niets. Het blijft rustig. In een klein plaatsje als Aalten (12.432 in woners) nemen de mensen bij zo'n onheilstijding over de ver nietiging van Britse kalveren in hun woonplaats een afwachten de houding aan. Ook al is het vervoer, de slacht en het trans port van de Britse kalveren aan de strengste veiligheidsvoor schriften gebonden." „Veel mensen willen wellicht het zekere voor het onzekere ne men. Ze staan in ieder geval stil bij de vraag, wat krijg ik op mijn bord en waar komt het vandaan? De afgelopen weken heb ik, van af de intensieve berichtgeving over de gekke koeienziekte BSE in Engeland bij herhaling vra gen gekregen over de herkomst van het vlees. Uiteraard uit Hol land, het beste rundvleesland ter wereld. Waarom zou ik vlees uit andere landen nemen?" Slager Teussink durft nog niet te reppen over een inkomsten derving. Maar hij vreest het erg ste. „De afslachting van de Brit se kalveren gebeurt bij wijze van spreken om de hoek. En hoe gaat dat? Hoe dichter bij huis, hoe sterker de vrees wordt voor consumptie van besmet vlees. Onterecht, maar het gebeurt. Ik hoop dat deze hele kwestie snel achter de rug is," aldus Teus sink. Slager Paul Gleis, eveneens ge vestigd in het dorpscentrum, laat zich in soortgelijke bewoor dingen uit. De aandacht voor de gekke koeienziekte BSE heeft zijns inziens meteen een weer slag op de slagerijen. „Het is so wieso slecht voor het imago van de vleessector. Natuurlijk, de slachting van de Britse kalveren in Aalten komt ons heel slecht uit. De consumenten blijken al tijd gevoelig voor dit soort za ken. Dreigend inkomstenver lies? Daar laat ik me maar niet over uit." Op nog geen honderd meter van de slachtfabriek KSA is een op loopje. De politie heeft de In dustriestraat, waaraan het slachthuis staat, met surveillan cewagens afgezet. Wie zich zon der te melden doorloopt, wordt door dë 'basiseenheid Lïfidën- burcht, district Achterhoek van de regiokorps Noord-Oost Gel derland', zonder pardon tot de orde geroepen. De agenten laten niets los. „Een bommelding, een bommelding," gonst het door het publiek. Een omstander weet, dat bij Omroep Gelderland een bom melding is binnengekomen. Voor de poorten van KSA staat een groepje slagers. Onveran derlijk, in een witte overall en met een witte pet. Met de han den in de zak. Ze hebben nog geen kans gekregen om de over alls vuil te maken. Door de bom melding (omstreeks 11.15 uur) moesten ze ogenblikkelijk het terrein verlaten. Dat geldt ook voor de werkne mers van het metaalconstructie bedrijf Nawi uit Doesburg, die bij KSA de uitbreiding van het slachthuis voor hun rekening nemen. Ook bij de buurman van KSA, houtverwerkingsbedrijf Te Paske, staat het personeel op straat. Pas na anderhalf uur kunnen ze weer aan het werk. „Loos alarm." Een anonieme beller heeft blijk baar met een valse bommelding de slacht van de Britse runderen willen verijdelen. De anonymus heeft in ieder geval de doding van de kalveren met een halve dag weten te vertragen. Slachtfabriek KSA heeft het be wakingsbedrijf Rial uit Does burg gevraagd de beveiliging van de werknemers en het com plex op zich te nemen. Directeur Henny Swinkels van KSA ver klaart zich 'niet ongerust te ma ken over de kans op aanslagen'. Hij verbloemt niet zo snel moge lijk het 'zorgvuldig voorbereide project (de doding van 64.000 Britse kalveren, red.) tot een 'goed enTafeT'e wiïlén brengen, zodat de geplande bedrijfsvoe ring als vanouds kan doorgaan. We hebben nu zusterbedrijven in Apeldoorn en Nieuwekerk aan den IJssel gevraagd om onze slachtcapaciteit van Hollandse kalveren over te nemen'. Swinkels is overvallen door de aandacht van de massale toe loop van cameraploegen, radio reporters en verslaggevers van dagbladen uit binnen- en bui tenland. Zijn personeel ginne gapt achter een hekwerk. „Me neer Swinkels, spreekt uw per soneel ook Engels tijdens de slacht?" vraagt een slachter grappenderwijs aan zijn collega. De slachters hebben van be- drijfswege het verzoek gekregen de pers buiten de deur te hou den. Een KSA-slachter kan zijn er gernis over de gang van zaken bij het bedrijf niet verbloemen. „We zijn pas gisteren (eergiste ren, red.) oppervlakkig door di recteur Swinkels ingelicht over de komst van de Britse kalveren. We hebben bijna alle informatie uit de krant moeten vernemen. Dat is toch schandalig." Slachter A. Grevink, vanaf '87 werkzaam bij KSA, spreekt over een 'kouwe drukte'. Grevink: „Door de aandacht van de media lijkt het net of we met wereldnieuws te maken hebben. Ik verklap, geloof ik, geen be drijfsgeheim als ik vertel dat we hier al jaren kalveren slachten. Britse of Hollandse kalveren. Het maakt mij eerlijk gezegd niet zo veel uit. Dood gaan ze toch." Den Bosch (anp) - De verdedigers die gis teren voor het gerechtshof in Den Bosch aan het woord kwamen tijdens het hoger beroep tegen de zogenoemde Bende van Venlo, veegden andermaal de vloer aan met de manier waarop de politie de zaak heeft onderzocht. Ook justitie kreeg onder uit de zak. „Het is bijna een belediging voor het hof dat het openbaar ministerie klakkeloos allerlei on gecontroleerde beweringen overneemt," al dus mr. M. Moszkowicz, een van de raadslie den. Gisteren hielden de laatste vijf advocaten hun pleidooi. In alle gevallen bepleitten ze vrijspraak. Voor zes van de zeven verdach ten die ze vertegenwoordigen betekent dat een bevestiging van de uitspraak van de rechtbank in Roermond. De zevende, Haci- bey K.(35), ook wel bekend als de drugsbur gemeester van Venlo, is veroordeeld tot vijf tien jaar cel. Hij zou opdracht hebben gege ven voor de moord op lbo Karaca omdat hij een paar kilo hasj had weggehaald. K. zou bovendien betrokken zijn geweest bij het vermoorden van twee onbekende Turken. Net als in de eerdere pleidooien moest kroongetuige Sjakie H.(24) het ontgelden. Vrijwel alle veroordelingen door de recht bank zijn op zijn verklaringen gebaseerd. H., een zwakbegaafde drugsgebruiker die voor zijn aandeel in de door de bende gepleegde misdrijven is veroordeeld tot veertien jaar met tbs, legde talloze bekentenissen en be lastende verklaringen af die hij later even gemakkelijk introk. Het leverde hem de bij naam 'jojo-getuige' op. Moszkowicz zei niet uit te sluiten dat 'die debiele junk van alles heeft verteld om zo de indruk te wekken dat hij tot de harde kern van de bende behoorde'. De recherche in Venlo heeft zich door H. in de luren laten leggen, is de stellige overtuiging van de strafpleiter die vindt dat de politie op tal van fronten behoorlijk in de fout is gegaan. „Zelfs de meest tegenstrijdige en steeds wis selende verklaringen zijn niet nagetrokken, terwijl dat in een aantal gevallen toch heel gemakkelijk was." De procureur-generaal heeft op zijn beurt controleerbaar onjuiste beweringen klakke loos aangevoerd als bewijs. „Ik had niet ver wacht dat iemand die het dossier kent ooit zoiets zou doen," aldus Moszkowicz. Door de manier waarop het onderzoek is verlopen, is naar zijn mening de waarheidsvinding schier onmogelijk geworden. „Er is op zijn minst grote twijfel over de schuld van de verdachten," betoogde hij. Bij de veroordeling van K. maakte de recht bank in Roermond bovendien gebruik van een aantal verklaringen die met elkaar in te genspraak zijn. „En nu, bij het hoger beroep, maakt de procureur-generaal opnieuw al leen gebruik van gegevens die in zijn kraam te pas komen." Volgens de raadsman wijst alles erop dat niet K. maar twee andere ver dachten verantwoordelijk zijn voor het ver moorden van Karaca. Het hoger beroep tegen dertien van de oor spronkelijk vijftien leden van de Bende van Venlo loopt ten einde. De verdachten moeten zich andermaal verantwoorden voor hun aandeel in het ombrengen van zeven mensen: het bejaarde echtpaar Van Rijn, de bewaker van hënnepkassen Wissink, de hasjdealer Karaca en de drie onbekende Turken. De rechtbank sprak acht verdachten vrij en veroordeelde de anderen tot celstraffen uit eenlopend van twee jaar tot levenslang, soms met tbs. De verdedigers en het Openbaar Ministerie komen morgen nog een keer aan het woord. Bovendien hebben de verdachten het recht op een laatste woord. Het gerechtshof doet eind deze maand uitspraak. Het NOS-journaal bevatte gisteravond zomaar een stukje 'Hints'. De minister-president liet non-verbaal een uitdrukking zien die bestuurders in het zuiden pro bleemloos geraden zullen hebben. Het was de uitdrukking 'Holland op zijn smalst' en de premier toonde haar in een voor met natuur verwende zuiderlingen tamelijk armoedig decor: het Groene Hart van de Randstad. De heer Kok, die nog nimmer de moeite nam om in Brabant de mogelijke tracés van de Hoge Snelheidslijn te bekijken, liet zich hartje Randstad bezorgd uit over de schade die die spoorlijn in zijn eigen achtertuintje aan zou kunnen richting. Hij was zichtbaar bezorgd en opzichtig scheutig: als het niet anders kon dan moest er maar een tunnel komen om hem, zijn tuintje en zijn buren zoveel mogelijk te ontzien, ook al zou dat wat extra kosten. Het zal wel als provincialisme uitgelegd worden, maar in een streek waar gemeentebesturen van rijkswege buitengesloten zijn bij het overleg over de HSL en waar echt mooi landschap verloren dreigt te gaan, word je dan toch een tikkeltje boos. Zo boos dat ik ernstig overweeg om met een actiegroep de Moerdijkbruggen af te sluiten. Als de Zeeuwen nou voor de gein ook nog wat Hollandse dijken doorsteken, dan voelen ze in Den Haag eens daadwerkelijk hoe smal Holland in wezen is. MERIJN Den Haag (anp) - De droogte in combinatie met de langdurige winter- en voorjaarskoude begint sporen in de natuur te trek ken. De broedbehoefte van vogels vermindert, de knoppen bot ten vertraagd, de eerste boeren in Brabant en Limburg bewate ren hun gronden. Het KNMI heeft in de periode tussen juli vorig jaar en april dit jaar iets meer dan de helft - 330 millimeter - neerslag gemeten die normaal gesproken - 620 mm - valt. Het één na droogste tijdvak van deze eeuw, weet klimatoloog D. Heijboer. Alleen in de periode juli 1971 tot en met maart 1972 was de neerslag nog geringer: 321 mm. „Het groeiproces is nauwe lijks nog op gang gekomen," con cludeert Heijboer. De langdurige koude, de wind en de geringe neerslag hebben vol gens de vereniging Natuurmonu menten vooral gevolgen voor de natuur op de hogere zandgron den. Beken en sloten zijn zo goed als droog gevallen. Voor planten, insecten en andere beesten begint dat langzaamaan gevolgen te krijgen. In de lagere weidevogelgebieden komen de vogels steeds moeilij ker aan voedsel. Omdat de bo venste laag steeds droger wordt, komen de vogels met hun lange snavels niet door harde grond. De dienst Gemeentewerken Rot terdam heeft gisteren de hulp van de bevolking ingeroepen om bo men te beschermen tegen uitdro ging. De noodkreet is vooral ge richt op de bescherming van jon ge aanplant. „Na de dróge hete zomer van 1995 is er onvoldoende neerslag gevallen. Voor het lente seizoen is de bodem te droog en kunnen bomen onvoldoende uit lopen", zegt een woordvoerder. Gemeentewerken Rotterdam trekt er dagelijks met sproei- en waterwagens op uit om vooral de een- en tweejarige aanplant te bevloeien. Ede (anp) - De politie in Ede heeft met de aanhouding van een 28-jarige Edenaar en een 35-jarige man uit Wageningen het 'raadsel van de piepers' opgelost. Ook een 24-jarige man uit Ede en diens vrouw worden verdacht van medeplichtigheid aan de ver nuftige poging tot oplichting. Sinds het paasweekeinde kwa men bij de politie aangiftes bin nen van mensen uit het hele land die hadden gereageerd op een ad vertentie in de krant. Daarin werden vijf piepers met nummers aangeboden voor 250 gulden. Tientallen mensen gingen op de aanbieding in, in de veronder stelling dat zij semafoons of buz zers zouden ontvangen. In het toegestuurde pakketje bleken echter vijf aardappels te zitten. De politie kon de oplichters snel achterhalen omdat zij in de ad vertentie hun eigen telefoonnum mer noemden voor meer informa tie. In eerste instantie verklaar den de mannen echter dat zij de gesloten pakketten hadden over genomen van een zekere Ricardo uit Arnhem. De mannen wisten, zeiden zij, zelf niet dat er aardap pels in de doosjes zaten. Uit nader politie-onderzoek dinsdag en woensdag bleek ech ter dat de mannen de dozen nooit gesloten in ontvangst hadden kunnen nemen, zoals zij ver klaarden. Toen de mannen giste ren opnieuw werden gehoord door de politie, bekenden zij dat zij waren geschrokken van de stortvloed aan boze telefoontjes en de aanhouding en dat zij daar om de niet-bestaande Ricardo hadden verzonnen. De mannen hadden, met de 24- jarige Edenaar en zijn vrouw, be dacht dat het aantal mensen dat het geld terug zou eisen maar klein zou zijn. Bovendien dach ten zij dat ze op grond van de Colportagewet maar tot acht da gen na de verzending het geld zouden moeten teruggeven. Zij zouden dus een behoorlijk bedrag aan de oplichting verdienen. De mannen hebben gisteren toege zegd dat zij iedereen schadeloos zullen stellen. (ADVERTENTIE) •MILIEUBEWUST VERPAKT (ADVERTENTIE) VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Dagelijks 20.00 uur (behalve op maandag); zondags ook matinee 14.00 uur Reserveren: PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 dagen per week 10-22 uur; 40 ct per min.)

de Stem | 1996 | | pagina 37