DE STEM Pleidooi voor fïetsverbindingen 'mmm Tegenvaller van twee miljoen gulden voor provincie Zeeland Bootlieden bv verliest de strijd tegen Montis Vraagtekens bij verlagen rentepercentages Scholen sympathiek tegenover oproep In de bollen Aardenburg in illustere rijtje bedevaartsoorden Gedeputeerde Hennekeij krijgt wensenlijstje van Fietserbond en ZMF mmssmm mmmm Gratis parkeren op Koninginnedag In hoger beroep langere celstraf voor Terneuzense drugshandelaar Politie neemt ylag in beslag Burgemeester R. Barbé van Terneuzen vraagt extra aandacht voor dodenherdenking iiiMMlP »p> -4#- (ADVERTENTIE) Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - De provincie 1 Zeeland is onverwacht gecon fronteerd met een tegenvaller nn twee miljoen gulden. Dat bedrag, zo maakte gedepu- I teerde J. Hennekeij gisteren bekend, krijgt Zeeland dit ,aar minder van het Rijk uit het provinciefonds. ie Gedeputeerde Staten dat •se financiële gat willen dich- i kon Hennekeij gisteren nog niet vertellen. Ruwweg zijn er twee mogelijkheden, of het be drag wordt in één keer opgevan gen in de begroting voor dit jaar, of het tekort wordt over een aan tal jaren uitsmeerd. Hennekeij beloofde de commissie dat GS zullen proberen tegen de eerst volgende statenvergadering op 24 mei uitsluitsel te geven. Volgens Hennekeij is er vanuit Den Haag vernomen dat de kor ting van twee miljoen gulden eenmalig is. „Maar zelf heb ik daar toch zo mijn twijfels over," aldus de ge deputeerde. „Nou als dat zo is," reageerde W. Kolijn (SGP), „dan hoef je er niet lang over te den ken. Dan zit er maar één ding op, dat bedrag in één keer afschrij ven." „Je zou aan de algemene reserve kunnen denken," dacht PvdA'er D.Holtkamp alvast mee. „Maar ja, die gebruiken we al voor an dere zaken, dus die zou daarmee wel heel erg onder druk komen te staan." J. P. Hageman (ZVP), en met hem nog andere commissieleden, stel de dat tegenvallers in ieder geval niet automatisch op de burgers verhaald moeten worden. Bij voorbeeld via hogere opcenten voor de wegenbelasting. In die hoek zit overigens ook nog eens een fikse tegenvaller van 900.000 gulden. Dat geld van de wegen belasting had Den Haag allang naar Zeeland moeten doorslui zen, maar het is er nog steeds niet. In Middelburg hebben ze begrepen dat de invordering wat vertraging heeft, maar het vreemde is dat andere provincies daar geen last van hebben. Gede puteerde Hennekeij beloofde de commissie dat zijn collega Bruin- ooge zo snel mogelijk naar Den Haag zal afreizen om opheldering té vragen. De provinciale voorjaarsnota, want daar maakte de discussie deel van uit, kon in grote'lijnen de zegen krijgen van de commis sie. A. Dijkwel (D66) kon er ove rigens weinig concrete zaken uit halen. „Wat wij missen is een prioriteitenlijst en het rekening overschot van 1995, zodat de hele behandeling van deze nota eigen lijk wat luchtfietserij is." „Over het rekeningoverschot ge sproken," reageerde Hageman, „dat moet nu toch onderhand wel bekend zijn Hennekeij bleef het antwoord schuldig, maar bleek er zelf niet echt optimis tisch over. „Als er al een reke ningoverschot is," voorspelde hij, „dan Zal dat heel minimaal zijn als we daar mogelijk ook nog de derving van die negen ton opcen ten mee moeten opvangen." DINSDAG 30 APRIL 1996 DEEL Aardenburg - Er is natuurlijk Lourdes, het Franse Mekka van de pelgrimage. Wat verder, over de Spaanse grens, ligt Santiago de Compostela, dichter bij huis komt Kevelaar of Scherpenheuvel. In dit illustere rijtje bede vaartsoorden komt in mei ook Aardenburg, in het westelijke puntje van Zeeuws-Vlaande- ren. Een bedevaartplaats met geschiedenis: al vanaf 1273 wordt de maagd Maria er op bijzondere wijze vereerd als 'Onze Lieve Vrouwe van Aar denburg' of 'Onze Lieve Vrou we met de inktpot'. Als extra wapenfeit geldt dat paus Bonifatius VIH Aarden burg op 31 maart 1996, op de kop af zevenhonderd jaar gele den derhalve, bevestigde als bedevaartsoord. In dat jaar 'promoveerde' hij de Onze Lieve Vrouwe-kerk tot kapittelekerk, een kerk waar dagelijks het complete koorge bed werd gezongen. De Aardenburgse Maria-verer- ring bleef bestaan tot de refor matie. Maar toen Aardenburg begin 1800 weer een eigen parochie kreeg, werd de verering van Maria hervat, speciaal met een bedevaart in mei. Die traditie geldt ook dit jaar weer. De West-Zeeuws-Vlaam- see afdelingen van De Zonne bloem trekken op 29 mei, in het pinkster-weekeinde, op naar Aardenburg voor een plechtige eucharistieviering, gevolgd door een Maria-hulde, daarmee een traditie van eeuwen voort zettend. Van onze verslaggever Middelburg - De Verenigde Bootlieden bv in Terneuzen heeft ook de tweede slag in de strijd tegen nieuwkomer Montis Moor ing- and Boatservice verloren. Een speciale commissie van Rijkswaterstaat Zeeland, heeft het bezwaarschrift van de Boot lieden met argumenten tegen de aan Montis verleende vergunning gedeeltelijk ongegrond verklaard en afgewezen. De bestuursrechter in Middel burg bepaalde in februari dit jaar al in een kort geding dat de Vere nigde Bootlieden aanspande te gen Montis dat er niets mis is met de vergunning die Rijkswater staat aan Montis heeft verleend. Het verlenen van deze vergun ning werd door Bootlieden aan gevochten. Volgens dit bedrijf zou er met de komst van Montis een 'onveilige en ongewenste situatie ontstaan en zouden de mannen elkaar op het sluizencomplex van Terneu zen voor de voeten gaan lopen.' Verder vond Verenigde Bootlie den dat de vergunning wel erg makkelijk door Rijkswaterstaat was afgegeven omdat de aan vraag summier was en er niet eens een behoorlijk onderne mingsplan zou zijn ingediend. De rechter veegde al die argu menten van tafel en oordeelde Van onze verslaggever Terneuzen - De parkeergarage in Terneuzen is tijdens Koninginne dag gratis te gebruiken. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft daartoe besloten vanwege de te verwachten par keerproblemen op de Markt. Die ligt momenteel op de schop van wege een herinrichting. dat de afgegeven vergunning te recht is geweest. Montis werkt na die uitspraak sedert 1 april met vijf boten en twaalf hooggekwa lificeerde werknemers op het sluizencomplex van Terneuzen. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - De 26- jarige Terneuzenaar S. S. is gisteren door het Haagse ge rechtshof wegens handel in harddrugs tot een langer ver blijf in de gevangenis veroor deeld dan de straf waartegen hij hoger beroep had inge steld. Het gerechthof legde S. een cel straf op van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Eerder had de rechtbank in Mid delburg S. wegens verkoop van heroïne, cocaïne en LSD veroor deeld tot twaalf maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. De Terneuzenaar ging in hoger be roep omdat hij een werkstraf wil de. Procureur-generaal mr. M. van der Horst wilde echter van geen werkstraf weten en eiste eenen twintig maanden cel waarvan ze ven voorwaardelijk. „Als handel in harddrugs met een werkstraf wordt afgedaan, gaat dat als een lopend vuurtje door Terneuzen," zei de procureur-generaal. „Een' celstraf heeft tenminste een af schrikwekkende werking." Van onze verslaggever Middelburg - Als er een WOV komt, moet er voor fietsers een fiets-voetveer somen tussen Vlissingen en Breskens en Hoedekens- kerke en Terneuzen. Ook goede busverbinding I niet de mogelijkheid om de fiets mee te nemen tussen I Zuid-Beveland en Vlaan- deren is gewenst. En ten slotte een fietsbus door de Liefkenshoektunnel. En de veerverbinding tussen Vlissingen en Breskens mag niet neer dan de huidige gulden gaan kosten. Die wensen, opgesteld tor de Fietsersbond afdeling Zeeland en de Zeeuwse Milieu Federatie en samengevat in een eegen pagina's tellend pleidooi, werden gisteren in Middelburg jangeboden aan gedeputeerde J. Hennekij. Niet beter Het wordt er voor de fietser alle- maal niet beter en goedkoper op, iide teneur van het rapportje. De («verbinding vaart nog maar ten keer per uur en wie 's avonds nnWestkapelle naar Groede wil Setsen heeft een probleem. „Op minstens drie plaatsen moet een volwaardige fietsverbinding de fcterschelde kruisen," stellen ie samenstellers resoluut. „Het is een ideaalbeeld dat er wordt ge schetst en idealen worden zelden realiteit," zei Hennekij. „Maar, we nemen het mee naar het Ak- tieplan Openbaar Vervoer." Voor wat een fietsbus door de Lief kenshoektunnel betrof kon Hen nekij al direct vertellen dat het een Belgische aangelegenheid was en óók dat een kaartje op de bot Vlissingen/Breskens waar schijnlijk 2,50 gulden gaat kos ten. Extra vaarten zag de gede puteerde zo op het eerste oog niet htten vanwege het kostenaspect en bovendien zouden er zeker in ie avonduren te weinig mensen gebruik van maken. „Ik zit regel matig op de avondboot en zie er oijna geen kip," was het resultaat 'an zijn persoonlijk onderzoek. tekenen •Maar het gaat om de potentie," |wnd Riet Beukert van de Fiet- „900.000 Voetgangers per jaar." Maar Hen- rekende iets anders, woon-werkverkeer/scho- en 50.000 'anderen' (of 137 F dag). En om daar nu een an- petvaarschema voor in het leven roepen? Meer zag Hennekij ook in 'zijn' WOV. Met een •rt 'interliners' en uitwaaie rende goede verbindingen en een tok verbeterd openbaar ver- Desnoods met bussen plus pietjes voor de fietsen. „Bewo- van Sluiskil die naar Goes •uien, gaan er met een WOV op Ruit en anderen gaan er weer 'i> achteruit.d£n wat je ook doet, V »aakt het natuurlijk nooit ie- naar de zin," oordeelde -~eij. Het pleidooi wordt, zo toofde Hennekij, in ieder geval gnomen in het Aktieplan °"baar Vervoer. j Koek - De politie heeft zon- I Jagin Hoek een vlag met een ^genaamd 'Keltisch kruis' '0 beslag genomen. De vlag as opgehangen in de buurt an het Molenplein. Het Kel- 'sche kruis wordt door di- I „f^. cxtreem-rechtse orga- saties als symbool gevoerd. en inwoonster van Hoek aakte de politie op de vlag 'ent. Die heeft het ge- I m?aPte textiel gestreken en .Toeslag genomen. Van oudsher bepaalt de akkerbouw het gezicht van het Zeeuws-Vlaamse polder landschap. Tussen boomdijken uitgestrekte akkers met traditionele teelten. Granen, suikerbieten, aardappelen en enkele specifieke gewassen als vlas en bruine bonen bepalen - in boerenjargon - het bouwplan. Maar de tijd en vooral de aanhoudende problemen in de landbouw hebben de laatste jaren het beeld van Zeeuws-Vlaande- ren ingrijpend veranderd. Rundvee graast er inmiddels en de eerste varkensboeren hebben zich er gevestigd. Op het land groeit al enkele jaren maïs voor het voer, on dernemende akkerbouwers zoeken naarstig naar het 'vierde' gewas. Kleine teelten meestal, waarin slechts voor weinigen een boterham te verdienen valt. Tulpen bij voorbeeld, waarvan er in deze regio dit jaar voor het eerst enkele hectaren worden verbouwd. De tulpenbollen worden rond de pinksterdagen gerooid. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - Wat bezielt het dagelijks provinciebestuur om rentepercentages voor toevoe gingen aan allerlei reserve- en spaarpotjes flink te verlagen Waarom gebeurt dit niet bij het WOV-potje En wat betekent dit in de praktijk voor al die reserves en fondsen Allemaal vragen waar de ver schillende statenfracties gisteren tijdens de vergadering van de commissie Algemeen Bestuur mee in de maag zaten, maar waarop gedeputeerde J. Henne keij geen antwoord wist. Dat was hem ook niet echt kwalijk te ne men, omdat hij maar als 'invaller' moest fungeren, omdat andere gedeputeerden die er meer van wisten er niet bij konden zijn. Waar het om gaat is dat GS in hun voorjaarsnota de renteper centages voor toevoeging van be dragen aan de verschillenden re serves hebben verlaagd van 7,5 naar 6 procent. Dat betekent dus dat er minder geld in die spaar potjes wordt gestort. „Dan wil ik toch weieens een fi nancieel plaatje zien van wat daar de preciezee gevolgen van zijn voor die reserves," vertolkte J. Suurmond (WD) de gevoelens van de meeste commissieleden. Hennekeij beloofde de Statenle den een schriftelijk antwoord. Datzelfde geldt voor de vraag waarom die renteverlaging nou juist niet is doorgevoerd bij het spaarpotje voor de vaste oever verbinding over de Westerschel- de (WOV), een kwestie die vooral J. P. Hageman (ZVP) en M. Wier- sma (Delta Anders) bezig hield. Van onze verslaggever Terneuzen - De schoolleidingen in de ge meente Terneuzen staan sympathiek te genover de oproep van burgemeester R. Barbé dit jaar extra aandacht te beste den aan de dodenherdenking. Mede ge zien de uitingen van racisme die de laat ste tijd de kop weer opsteken in de gemeente. Maar, zeggen veel schoolleiders in de Schel- destad, eigenlijk besteden wij in ons lessen pakket al aandacht aan dat fenomeen. Dus is het niet nodig op 4 mei tijdens dé do denherdenking nog een keer extra de aan dacht te vestigen op de gevaren van racisme. „Het tegengaan van discrimatie krijgt bij ons regelmatig aandacht," zegt de directeur van de openbare basisschool De Meerpaal. Hij voegt daaraan toe dat zijn school geen bij zondere aandacht schenkt aan de dodenher- king. Ook zijn collega's van de Zuidlandschool en De Triangel wijzen erop dat aandacht voor racisme onderdeel uitmaakt van het normale lesprogramma. „Hoewel extra aandacht helemaal geen kwaad kan. Want het zijn natuurlijk ernstige zaken die spelen," aldus de directeur van de Zuidlandschool, waar de oproep van de bur gemeester nog niet is besproken. „Je bent er bijna altijd mee bezig, zou ik haast zeggen," vindt J. van der Vèeken, de directeur van de openbare basisschool De Triangel. „Bovendien hebben wij het geluk dat onze school vrij veel nationaliteiten en verschillen de culturen telt. Je krijgt automatisch dat kinderen vragen stellen aan kinderen en wij daar iets dieper op ingaan." De rector van het Zeldenrust/Steelant-colle- ge voor voortgezet onderwijs is erg blij met het initiatief van Barbé. „Wij staan daar volledig achter. De oproep is onmiddellijk doorgespeeld aan onze docen ten. Die zullen er zeker aandacht aan beste den in hun lessen," aldus E. van der Rijst. Ook op het ROC Westerschelde, instituut voor beroepsopleidingen, bestaat de bereidheid gehoor te geven aan de oproep van de burge meester. „Een sympathiek initiatief," zegt J. Meesen. „Maar er is al aandacht voor de problematiek in onze lessen Persoonlijke en Maatschappe lijke Vorming. Verder lopen hier altijd wel actietjes tegen racisme. Laatst is het hele trappenhuis nog volgehangen met anti-racis tisch materiaal." Rector G. J. Hulscher van de stedelijke scho lengemeenschap De Rede juicht het initiatief van de burgemeester toe. Hij heeft de brief doorgespeeld aan de colle ga's die het vak maatschappijleer en geschie denis doceren en gaat er vanuit dat die in de les aandacht besteden aan de problematiek.

de Stem | 1996 | | pagina 11