DE STEM Zeeuwse kust wordt versterkt BELSHOW NNEDAG IELISSCN E L E N Rituele slachting luidt offerfeest in mimm ampioeri Europaschool kan rekenen op geld voor renovatie PvdA Oostburg kraakt rol commissarissen DELTA Nutsbedrijven Eerste steen voor nieuw honk scouting Kloosterzande HORGEN OPEN] In juni beginnen werkzaamheden in Zeeuws-Vlaanderen 0.00-17.00 uur Speciale fietsbussen nodig na aanleg WOV :OMMENTAAR MLAND KORT ERG 6 - 076-5877755 ÏÖÖTSTE KEUZE E Pinnen in de schouwburg DE HOLLAND CASINO'S TRAKTEREN OP ORANJE. -Holland (as i no's ORANJE BUITEN ORANJE BINNEN A5 Schennispleger in Aardenburg Axelse wordt 100 jaar Europese kanarie gesignaleerd 29 APRIL 1996 A4 nissie Van Traa werd jube- ior de werkzaamheden van konden aanvankelijk in ve- de belangengroeperingen als politie verzetten zich te- 3 Van Traa en zijn commis- den en zeggen zeker te we- stitie het steeds vaker moe- rde criminaliteit. Zij vrezen ating van drugs vrijwel aan wel degelijk waardering te ten Traa. Het kabinet heeft der opgesteld dan de volks an drugs - zowel soft- als n voorkomen. Slechts wan- jstpersoonlijk toestemming klein als een muizengaatje, n de lijn der verwachtingen, fgelopen periode een puin- onderlinge communicatie, tiemensen bestaande regels het oog van de douane werd oerd en criminele informan- t ze zich van methoden kun- aieden in hun strijd tegen de e regels is echter gebleken, is opgegaan. En niet alleen buitenland is verbijsterd op erd. Het vooroordeel dat in s bevestigd. Wanneer Neder- ileid een serieuze rol wil blij- n huis orde op zaken stellen. taar Fairchild' concern Dasa lijkt een koper ijdende dochterbedrijf Dor- ïandelingen gaande met de nild, zo is in het weekeinde aakt Dasa na Fokker verlost mderdeel van het industrie- :r in de etalage gezet omdat p de activiteiten binnen het \irbus Industrie. bus p een overvolle Pakistaanse leven gekomen. Ruim twintig ggetuigen vrezen dat het do en vermoeden dat de bomex- erreurbeweging. De bom was waardoor de bus onmiddel- le. iekem met IRA ïoudt geheime contacten met we reeks bomaanslagen door It de Britse krant The Sunday ring is een voormalige minis- midige Conservatieve parle- m lopen via de politieke vleu- lay Times ziet de handelwijze om het eind 1994 overeenge- Britse provincie Noord-Ier 60 miljoen op an de nalatenschap van Jacky de vermoorde Amerikaanse riekse scheepsmagnaat Onas- bedrag van 34,5 miljoen dol- everd, meer dan acht keer de men 1301 zaken onder de ha- .de souvenierjagers waren be en om een aandenken van de .gen. NTIE) Van onze verslaggever Oostburg - De tijd is nu rijp ï00r de aandeelhouders van DELTA Nutsbedrijven om in l,et verleden verleende be- voegdheden aan de Raad van Commissarissen in te trekken. Het gaai dan met name om de be voegdheid van deze Raad 25 pro- jent van het eigen vermogen te stoppen in commerciële activitei ten zonder hierover eers^de aan deelhouders te hoeven raadple gen. Dat is althans de mening van de PvdA in Oostburg. Ook de Pv dA in Sluis-Aardenburg vindt het langzamerhand van de gekke hoe de Raad van Commissarissen met de belangen van de aandeel houders omgaat. „De rol van de Raad van Com missarissen wordt steeds vreem der. Ik heb er geen vertrouwen meer in hoe deze raad met de be langen van de kleinverbruikers omgaat. De aandeelhouders heb ben totaal geen zeggenschap meer. Wellicht is het tijd dat de gemeenten uit DELTA stappen. Een deel van de winst van vijftig miljoen gulden kan dan naar rato van het aantal inwoners over de kleinverbruikers worden ver deeld," aldus J. Boogaard van de PvdA in Sluis-Aardenburg. Ook A. Scheppers (Lijst Rammelaere) weet zo langzamerhand niet meer waar de Raad van Commissaris sen mee bezig is. Tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën in Oostburg werd duidelijk dat in de statuten van DELTA bepaalde eigen bevoegdheden van de Raad van Commissarissen zijn gere geld. „Hoe heeft dat ooit kunnen gebeuren," vroeg L. Wille (PvdA) zich af. „Wellicht moeten de aan deelhouders de vergadering van 6 mei benutten om deze bevoegd heden formeel terug te draaien." Volgens wethouder A. Rosendaal zal dit inderdaad een punt van discussie gaan vormen. Voor col lega-wethouder J. du Fossé van Sluis-Aardenburg ligt de zaak duidelijk. „De directie en de Raad van Commissarissen van DELTA be slissen. De aandeelhouders mo gen een keer per jaar stoom af blazen. Zo liggen de verhoudin gen." Tijdens de aandeelhoudersverga dering op 6 mei wordt inhoude lijk gediscussieerd over de toe komst van DELTA. Zo wil het nutsbedrijf het takenpakket uit breiden door onder andere deel te (200 onder één ter gezeur) en... voor 12.00 uur slagen, 500, extra korting. Dm geld verdienen bij 'Wethouder Pauwels legt samen met Pascal Rademakers en Desiree de Koning de eerste steen FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent II Kloosterzande - Wethouder B. Pauwels leg- zaterdagmiddag samen met twee leden 'I van de scouting, Desiree de Koning en Pas cal Rademakers, de eerste steen voor. het nieuwe groepsgebouw voor de Canisiusgroep Scouting Kloosterzande. Desiree en Pascal werden uitverkoren omdat zij eerder op de dag het spellencircuit hadden ge- j wonnen. Het nieuwe honk komt op het Schutters- veld langs de Hulsterweg. De kosten bedragen circa 77.000 gulden. Het geld komt onder meer van de gemeente, Jantje Beton en via diverse sponsoracties. Zodra de ruwbouw klaar is, zullen leden, ouders en vrijwilligers de laatste hand aan de inrichting van het-gebouw leggen. Het nieuwe onderkomen moet op 31 augustus klaar zijn. De maanden daarna zijn er namelijk diverse acti viteiten gepland in het kader van het vijftigjarig bestaan van de Canisiusgroep. Scouting Kloosterzande heeft nu 36 leden, die wekelijks de bijeenkomsten bezoeken van de wel pen jongens tot 10 jaar), kabouters meisjes tot 10 jaar) en de scouts (van 10 tot 15 jaar). De club zou alleen wel meer mensen willen hebben, die leiding geven aan de diverse activiteiten. Van onze verslaggever Middelburg - 'André Rieu doen we van de giro. Dan kan Tineke Schouten van de bank. En Pia Beek betalen we met onze credit card.' Sinds kort hoeven bezoekers van de schouwburg in Middelburg geen baar geld meer mee te ne men. Ze kunnen voortaan voor elke voorstelling, maar ook voor abonnementen pinnen. Een pro vinciale primeur, want in geen enkele andere Zeeuwse schouw burg kan dat. „We merkten de laatste tijd steeds vaker dat men sen vroegen: kan dat hier nog niet, pinnen Ze hebben niet al tijd voldoende geld bij zich voor kaartjes en die zijn tegenwoordig duur," zegt een medewerkster van de schouwburg. Sinds de pinbetaling mogelijk is, wordt er volgens haar veelvuldig gebruik van gemaakt. Landelijk hebben enkele schouwburgen deze mogelijkheid van betaling al eerder ingevoerd. |™n onze verslaggever ^nstburg - De Europaschool r ™dzande kan een aan- jMnlijk bedrag van de ge- "inte Oostburg tegemoet 1 voor de broodnodige re novatie van deze basisschool. pethouder A. Rosendaal weet ter nog niet hoe hoog dat be- worden en wanneer het 1beschikbaar wordt gesteld. Is hangt volgens hem af van het »rOV?'jeP'an dat eind dit jaar 'ceel komt. Ook wacht de ge- P ate nog op de nieuwe finan- C? van het Rijk aan de ge- rwten voor de scholen. „We I nog niet welke financiële ruimte deze regeling ons zal bie den. Maar er komt in ieder geval een aanzienlijk bedrag op het ur gentieschema 1997 voor de Euro paschool," beloofde hij de leden van de raadscommissie Finan ciën. De Europaschool is aan een gron dige opknapbeurt toe. De school voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Vandaar dat alle fracties het eind vorig jaar eens waren over de renovatie. L. Wille (PvdA) vindt het daarom vreemd dat er op het urgentie schema 1996 geen bedrag voor de Europaschool staat. „Het college zei vorig jaar dat de renovatie van de school niet op het urgen tieschema kon komen omdat de centjes op zijn. Maar ik zie nu op het urgentieschema allerlei zaken waar wel geld voor is en waar wij niets van weten. Zoals 85.000 gulden voor een haakarminstal latie, vijftienduizend gulden voor de vervanging van een lichtdruk machine en vijftienduizend gul den voor de aanschaf van een couverteermachine. Het college legt hierdoor politieke prioritei ten naast zich neer. Daar erger ik me aan. Want de politiek sprak ook uit meer geld op te nemen voor de privatisering van de sportaccommodaties en voor de voetpaden. Maar daar zie ik niets van terug." Wille stelde daarom voor de Eu ropaschool alvast voor een ton op het urgentieschema 1996 te zet ten in de plaats van de drie bo vengenoemde machines. Alhoe wel andere fracties de 'nieuwe' posten op het urgentieschema ook vreemd vinden nemen ze het voorstel van de PvdA niet over. A. Verhage (D66) komt in ieder geval de komende raad met een voorstel meer geld op te nemen voor de privatisering van de sportaccommodaties Wethouder Rosendaal maakte Wille duidelijk het niet verstan dig te vinden nu al geld te reser veren voor de Europaschool. „We weten immers niet hoeveel geld we van het Rijk krijgen en hoe het plan eruit komt te zien. Ik wil geen verwachtingen scheppen die ik wellicht niet waar kan ma ken." De discussie tussen Wille en Rosendaal werd grimmig. Wil le hield stug vol dat Rosendaal de Europaschool gewoonweg ver geet door geen bedrag te noemen. „U legt de politieke prioriteiten naast u neer. Volstrekt onvol doende." Rosendaal betichtte Wille vervolgens van flierefluite- rij en theaterachtig gedrag. Wille trok zijn schouders op. De rest van de commissie had geen moei te met de uitleg van Rosendaal. „De wethouder heeft een toezeg ging gedaan," is de mening. (ADVERTENTIE) Op Koninginnedag trakteren we u op een heerlijk glaasje oranjelikeur. Vervol gens kunt u uw geluk beproeven in de speelzaal of in de Jackpotclub. En er is een kans dat u daar wéér vrolijk van oranje wordt, want 3 sinaasappels vormen ook een winnende combinatie. U bent net als iedere dag welkom vanaf 13.30 uur, alleen op zaterdag 4 mei zijn we, wegens dodenherdenking, gesloten. Vergeet niet dat correcte kleding, een geldig legitimatiebewijs en een minimumleeftijd van 18 jaar de entreevoorwaarden zijn. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. 3 AMSTERDAM - BREDA EINDHOVEN - GRONINGEN NIJMEGEN ROTTERDAM - SCHEVENINGEN - VALKENBURG ZANDVOORT/SCHIPHOL AIRPORT. MAANDAG 29 APRIL 1996 nemen in de milieutak van het bedrijf Verbrugge International. De gemeenteraden van Oostburg en Sluis-Aardenburg geven hun vertegenwoordigers in ieder ge val de boodschap mee dat verbre ding van activiteiten niet mag leiden tot hogere tarieven voor energie en water. L. Wille (PvdA) wil dat deze voorwaarde keihard wordt vastgelegd. „Zodat het onmogelijk wordt de tarieven te verhogen als het wat minder met DELTA gaat." Van onze verslaggever Breskens - Zo'n 1,68 mil joen kubieke meter zand wordt gebruikt om dit jaar delen van de Zeeuwse kust te versterken. Rijkswater staat voert de werkzaam heden uit op de kust van Zeeuws-Vlaanderen, Wal cheren, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Deze grote operatie wordt uit de doeken gaan in het laatste num mer van nieuwsbrief Voordelta. De Zeeuwse waterschappen trok ken begin dit jaar bij het Rijk aan de bel omdat door het gebrek aan geld zandsuppleties niet op tijd kunnen worden uitgevoerd. De waterschappen zijn genoodzaakt tussentijdse reparaties uit te voe ren. Die worden betaald met geld dat voor andere projecten is bedoeld. Voldoende Volgens Rijkswaterstaat moeten de hoeveelheden zand die dit jaar worden opgespoten voldoende zijn om de kust op die plaatsen circa vijf jaar te beschermen. Daarna moet de kust opnieuw worden versterkt. Op Walcheren en op Noord-Be veland is vorige maand al begon nen met het opspuiten van de kust. Zo wordt bij Oostkapelle over een afstand van ruim 1600 meter het strand met 450.000 kubieke meter versterkt. Bij de Veerse Dam wordt even eens over 1600 meter op het strand 425.000 kubieke meter zand aangebracht. Waar te veel zand is weggespoeld wordt nieuw zand aangebracht om de kustlijn op zijn plaats te houden. Vanaf juni wordt ook in Zeeuws- Vlaanderen begonnen met het opspuiten met zand. Bij Bres- kens/Schooneveld wordt het strand met 250.000 kubieke me ter zand versterkt. Dit werk duurt twee jaar. Dit jaar wordt ongeveer 125.000 kubieke meter zand en in '97 circa 120.000 ku bieke meter zand opgespoten. Het benodigde zand komt uit de geul naar de Veerhaven van Bres kens. Volgens Rijkswaterstaat snijdt het mes aan twee kanten. Door het zand uit de geul te baggeren blijft deze op diepte. Niet toegankelijk In september wordt begonnen op Schouwen Duiveland. Bij de Ver klikker/Oude Hoeve en De Punt wordt het strand over de totale lengte van 1900 meter opgespo ten met 680.000 kubieke meter zand. Als er wordt gewerkt is het strand niet toegankelijk voor pu bliek. Door zwaar materiaal en drijf zand kan er volgens Rijkswater staat gevaar ontstaan. Als het strand is opgespoten duurt het nog enkele dagen voordat de in het zand aanwezige fijne slib- deeltjes zijn uitgespoeld. Rijks waterstaat heeft bij de planning van het werk rekening gehouden met het toerisme. Van onze verslaggever Middelburg - Na de bouw van de toltunnel WOV onder de Westerschelde moeten speciale fietsbussen gaan rijden om de fietsers te bedienen. Minstens op drie plaatsen moet een volwaardige fietsverbinding komen voor het geval de veren uitvallen. In het westen moet een fietsvoetveer komen, door de tunnel moet een fietsbus gaan rijden en in het oosten moet een fietsbus fietsers door de Liefkenshoektunnel gaan vervoeren. Bovendien moeten de fietsbussen de belangrijkste plaatsen aan beide zijden van de Westerschelde verbinden. Dat zijn de aanbevelingen uit het rapport 'Met de fiets over de plas' dat de gedeputeerde Hennekeij (Verkeer) morgen krijgt van de Zeeuwse Milieufederatie en de afdeling Zeeland van de fiet sersbond ENFB. Momenteel, schrijven de organisaties, gebruiken per jaar 900.000 fietsers het veer Breskens-Vlissingen en 150.000 het veer Perkpol- der-Kruiningen. Vakkundige slachters boren hun mes in één keer in de halsslag ader. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Sluis - Zondagmorgen half tien. Maurice Geysels die sa men met zijn broer Patrick de exportslachterij runt aan de Sluise St. Annastraat, haalt een nieuwe kudde schapen uit het nabijgelegen weiland. Niet beseffend wat hun te wach ten staat volgen ze de gerouti neerde 'herder Maurice' gedwee. Het begin van het islamitische of ferfeest kondigt zich aan. Op de vroege zondagmorgen, om zes uur, is de rituele slacht be gonnen. Zeshonderdvijftig schapen, alle maal keurig voorzien van een oormerk om te weten wiens schaap het is, gaan vandaag 'voor de bijl'. Ze worden zonder verdo ving geslacht. Johan de Kort uit Hulst, keur meester van de RW (Rijksdienst Keuring Vee en Vlees): „De mos lims willen niet dat hun dieren op een andere manier geslacht wor den. Thuis mag het al lang niet meer maar wel in de slachthui zen. De dieren hebben weinig pijn. Vakkundige islamitische slach ters boren hun mes in één keer in de halsslagader. De hersenen komen meteen zon der zuurstof te zitten en binnen enkele seconden verliezen ze het bewustzijn." De keurmeesters keuren de bees ten. Als er onverhoopt een ziek dier tussen zit, wordt een deel van de vleespartij afgekeurd. Ook dierenarts Goossen komt re gelmatig een kijkje nemen. Lange rijen geslachte schapen passeren Van onze verslaggever Aardenburg - Vijf ouders uit Aardenburg hebben zaterdag middag bij de politie aangifte gedaan van schennis. Die middag tussen 14.30 en 15.30 uur heeft een onbekende man zijn geslachtsdeel laten zien aan spe lende kinderen in de Christiaan- senstraat en later in een brand gang van de Voorstraat/Hoog straat. De dader is een circa 30-jarige man, gekleed in sportkleding en in het bezit van een rode race fiets. De man droeg tijdens het voorval een zwarte zonnebril. De kinderen hebben een gedetail leerde tekening gemaakt van de dader. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat er nog meer aangiftes zullen volgen. hangend aan haken de lopende band. Ze zijn op een tafel geof ferd, en belanden daarna op een tafel waar ze worden gevild. Ver volgens heeft iedereen aan de lo pende band zijn taak. Het slachten van de schapen vormt het begin van het offer feest waarmee de islamieten her denken dat Abraham achteraf zijn zoon niet hoefde te offeren. Van onze verslaggever Axel - Mevrouw B. M. Tal boom uit Axel is 100 jaar ge worden. Ze vierde gisteren haar ver jaardag, temidden van vrien den en familie, in het café van haar kleinzoon A. van den Berg in de Noordstraat in Axel. Mevrouw Talboom komt oorspronkelijk uit Westdorpe en verliet de streek in het begin van de Tweede Wereldoorlog. Ze woonde jaren in Rotter dam. Twaalf jaar geleden verhuisde ze naar Axel. Ze woont nog steeds zelfstan dig. Van onze verslaggever Hulst - Er is een kans de de Europese kanarie voor het eerst sinds vele jaren weer eens gaat broeden in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Vogelkenner A. de Kind uit Sint-Jansteen heeft de afge lopen dagen op drie verschil lende plekken tussen Hulst en Koewacht de zang ge hoord van deze vogel. „Het zou leuk zijn als we de ze vogels als broedvogel weer eens in de streek mochten begroeten," zegt hij. „In 1982 is het laatst bekende broed- geval geweest. Dat was in Hulst." Sindsdien is het in de regio echter stil rond de Europese kanarie, die zijn leefgebied oorpronkelijk in Spanje en Zuid-Frankrijk heeft. „Er zijn nu drie zangposten en hopelijk blijft er toch wel eentje hangen. Het is altijd leuk als er in de streek weer een vogelsoort bij komt."

de Stem | 1996 | | pagina 5